BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Týchto 6 vecí si pripravte pred štartom...

Pri odporúčaniach, ktoré vám v tomto kurze budem dávať vás môže zaujímať, nakoľko bezpečné tieto rady sú. Takže:

 • Vychádzam z aktuálnych informácií z klinickej obezitológie.
 • Keďže ide o oblasť zdravia, vždy uprednostňujem bezpečnosť pred rýchlym efektom. Inými slovami: budem vám odporúčať, aby ste chudli pomalšie a cvičili mierne.
 • Všetky informácie, ktoré píšem sú podložené aj skúsenosťami. Viem, nie je možné skúsenosť jedného človeka vyhlásiť za univerzálnu pravdu. No s ľuďmi, ktorí chcú schudnúť sa stretávam už vyše 15 rokov. Z týchto ich skúseností potom vieme zvyčajne potvrdiť teoretické pravidlá. Tak overíme, či postup funguje, alebo nie. Práve tak sa už dávno ukázalo, že diéty a žiadne nárazové hurá akcie nefungujú.

Budem rád, ak vám tieto rady pomôžu nasmerovať sa k zdravšiemu životnému štýlu. Prosím vás však, zmeny v životospráve konzultujte aj so svojím lekárom! U niektorých ľudí platia rôzne obmedzenia. Nemôžu chudnúť tak, ako ostatní. Aj preto tento kurz nie je určený pre deti a dospievajúcich. Pre nich platia iné pravidlá. Zle nastavené chudnutie počas dospievania by mohlo vážne a celoživotne ublížiť.

Dnes nechudnite. Len sa pripravte na zajtra!
Zajtra môžete začať. Dnes by som vám odporučil len niekoľko prípravných krokov.

Úloha číslo 1

Stiahnite si tento PDF dokument a vytlačte si ho. (Ak sa vám nedá PDF otvoriť, vytlačte si tento obrázok. Ak nemáte tlačiareň, nakreslite si podobný hárok rukou na kus papiera.) Nalepte si ho niekam, kde často chodíte. Nech vám pripomína váš zámer. Na zrkadlo v kúpeľni, na chladničku, alebo na dvere.

Od zajtra rána si do neho budete každý deň zaznamenávať vaše výsledky. Získate tak prehľad o tom, ako sa vám darí. Uvidíte, ako dobre funguje, ak si budete veci evidovať a zapisovať.

Úloha číslo 2 na zajtra ráno

 1. Zajtra hneď ráno sa odvážte. Najlepšie nalačno a po návšteve WC.
 2. Odmerajte si obvod pása a bokov. Pás môžete merať v oblasti pupka, alebo tam, kde je najväčší. Boky merajte v oblasti kde sa driek mení na stehná.
 3. Výsledky si zapíšte na hárok.

Ideálny výsledok bude, ak o 10 dní tohto kurzu budete mať menší pás. Váha môže byť rovnaká. Pred vami tento kurz (od roku 2012) absolvovali už mnohí. Každý, kto dodržal odporúčania, dosiahol výsledky. Bežne 2 až 3 kilá dole a 2 až 3 centimetre z pása. Neskôr sa to zvyčajne trocha spomalí. To je normálne. Optimálne tempo chudnutia je okolo 2 až 4 kíl mesačne.

Úloha číslo 2a - nepovinná

Odfotografujte sa v plavkách. Dnes! Postojačky spredu, zboku a zozadu. Vhodná je aj fotografia posediačky. Čím horšie a tučnejšie na nej budete vyzerať, tým lepšie. Cieľom týchto fotografií je, aby ste sa mohli neskôr porovnať. Nie o 10 dní. Až o niekoľko mesiacov. Keď budete štíhli, budete veľmi radi, že máte tieto fotky.

Čo budete potrebovať od zajtra?

 1. Kúpte si asi kilo zeleniny, akú máte radi. Kaleráby, paradajky, uhorky, brokolica... Čokoľvek. Prvé dni jej asi zjete menej. Neskôr, keď si zvyknete, asi tak kilo denne bude vhodným množstvom.
 2. Dnes večer musíte mať jasné, čo presne budete zajtra jesť. Bude preto výhodné ak máte poruke nielen suroviny, ale aj krabičky či sáčky v ktorých si jedlo môžete odniesť do práce, na výlet, alebo kdekoľvek pôjdete. Od zajtra nemôžete improvizovť. Vieme, ako by to dopadlo! Pokiaľ nemáte nápad, čo variť, tu je jedálniček na prvý deň. Nemusíte o chudnutí vedieť nič, ani o varení. Sú to jednoduché jedlá.
 3. Najvýhodnejšie býva pripraviť si všetky jedlá na celý zajtrajšok deň ešte dnes večer.
 4. Každý deň vám asi pol hodinu venujete rýchlej chôdzi. Nevládzete? Začnite 10 minútovou prechádzkou. Vládzete? Choďte 40 až 60 minút. Dnes ešte nemusíte, ale pripravte si zajtrajší program tak, aby ste na to mali čas.

Zelenina bude pre vás kľúčovým nástrojom na chudnutie. V tomto videu vám ukážem, že zelenina funguje ako chirurgická bandáž žalúdka. Len bez chirurga. Je to rokmi overená metóda, ktorá skvelo podporí vaše zdravie.

Pripravení chudnúť?

Opakujte si večer pred spaním v duchu slová ako „dokážem to“. „Schudnem“ „Vydržím“. Môžete si prečítať aj článok o tom, ako začať chudnúť, čo na to treba.

Kontrola úloh - týchto 6 vecí si pripravte pred štartom...:

 1. Máte vytlačený dokument, v ktorom budete denne zaznamenávať priebeh chudnutia?
 2. Nalepili ste si ho na viditeľné miesto? (Chladnička, zrkadlo v kúpeľni...)
 3. Odfotili ste sa, aby ste mali fotku „pred chudnutím“?
 4. Máte sa zajtra ráno na čom odvážiť? Stačí vám aj najlacnejšia osobná váha.
 5. Máte si čím zajtra odmerať pás a boky? Ak nemáte krajčírsky centimeter, môžete použiť motúz. Ten môžete odmerať neskôr.
 6. Máte pripravenú zeleninu a jedlo na zajtra?

Na záver tip pre tých, ktorí vážite viac, ako 150 kíl. Bežná osobná váha vás neodváži. Nemusíte hneď ísť na nákladnú váhu. Kúpte si dve najlacnejšie osobné váhy. Postavte sa každou nohou na jednu váhu. Obidve odvážené čísla zrátajte. To je vaša presná váha.

PS: Na väčšinu otázok, ktoré vám v týchto dňoch asi prídu na um nájdete odpovede na mojom webe a možno aj v tomto kurze v najbližších dňoch.

Napísal
Miro Veselý 
29. septembra 2022
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.