BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Začnite zeleninou a obezita skončí

Zaškrtli ste si zatiaľ každý deň úspešné splnenie všetkých úloh? Gratulujem! Potom už asi aj cítite prvé výsledky.

 • Chôdza vám už možno robí menej ťažkostí.
 • Po štyroch dňoch pravidelného jedenia už asi nemávate žiadne nutkavé túžby jedávať sladkosti či slanosti.
 • Dokonca možno už nemáte ani tak silnú túžbu jedávať po nociach.
 • Možno cítite cez deň viac energie a vypijete menej kávy.

To všetko je pre vás dôkazom, že ste začali dobre. Neskôr to bude ešte lepšie. Takže pokračujte.

Avšak ak ste zaznamenali nejaké ťažkosti, treba pátrať, čo sa deje. Varovnými signálmi môžu byť:

 • Pocity únavy. Najčastejšie sa objavia u ľudí, ktorí si zámerne znížia porcie jedál oproti tomu, čo odporúčam.
 • Stále prítomná túžba po sladkostiach. Zvyčajne sa objavuje u ľudí, ktorí sa boja sacharidov. Jedia preto menej príloh, alebo chleba, než by mali. Telo si potom cukor pýta takto.
 • Hnev, agresivita, návaly zlosti, zlá nálada. Tu môže byť veľa rôznych dôvodov. Najčastejšie dôvody sú hladovanie, jedenie sladkostí (napríklad niekoľko banánov a nič k tomu). Pritvrdý tréning. Veľmi málo vody.
 • Akékoľvek zažívacie problémy. Hnačka, zápcha, plynatosť. Pri zmene stravy sú isté turbulencie normálne. Sledujte to však. Do pár dní by trávenie malo fungovať bez problémov. Keby nie, pátrajte či nie ste alergickí, alebo citliví na niektoré potraviny. Navštívte alergiológa. (Nie firmu, ktorá ponúka testy potravinovej intolerancie - býva to predražené a dáva to nepresné výsledky. Často sa dozviete že vám škodí to, čo aktuálne jedávate častejšie...).

Platí však, že ak sa vám po týchto prvých dňoch objavilo akékoľvek iné zhoršenie, nepodceňujte to. Podrobnosti nájdete v tomto článku. Môže to byť signálom, že niečo robíte (možno nechtiac) zle. Ak si nie ste istí, napíšte mi. Nie som však lekár, takže viem poradiť len s niektorými vecami. Ak máte ťažkosti so zdravotným stavom, konzultujte radšej hneď lekára.

Pozrite asi 20 minútové video, kde hovorím zásady ako schudnúť. Uznávam, to video nie je žiadna veľká zábava. Ale dozviete sa dosť užitočných informácií (dúfam, nebite ma, ak to už všetko viete).

Dnes si povieme niečo o ovocí a zelenine

Uvažovali ste niekedy o chirurgickej bandáži žalúdka? Môžete si ju vyskúšať aj doma. Dajte si zeleninu ku každému jedlu.

Správne by sme mali hovoriť "zelenina a trocha ovocia". Kým chudnete, mierne obmedzujte jedenie ovocia. Väčšina druhov ovocia je sladká a pri chudnutí je výhodné, ak jedávame čo najmenej sladkého.

 • Nebojte sa zjesť jablko. Ale jedno.
 • Nebojte sa zjesť pomaranč. Ale jeden.

Taká dávka je primeraná, vhodná a zdravá. Ani to nemusíte vážiť, alebo zaratúvať ako "kalórie".

Počas chudnutia si radšej zakážte banány, hrozno a všetko sušené ovocie ako figy, datle, hrozienka a podobné sladkosti. Dôvodom je, že toto ovocie má vysoký glykemický index – o ňom si povieme zajtra podrobnejšie. Nič zlé sa však nestane, ak si občas dáte k raňajkám aj jeden banán.

 • Problém by však bol, ak by ste popri bežnej strave ešte zmaškrtili denne kilo či dva banánov.
 • Problém je, ak na oberačke zjete dva či štyri kilá marhúľ.

Naproti tomu zeleninu môžete jesť bez obmedzenia. Do zeleniny počítam aj paradajky. Tak ako v obchode ich nájdete medzi zeleninou, môžete sa k nim aj vy správať. Jedzte ich koľko vám chutí. Paradajky sú síce ovocie, ale to nám pri chudnutí nebude prekážať.

Zelenina je výhodná nielen pri chudnutí, ale aj pre zdravie. Obsahuje veľa vody a vlákniny. Z toho sa netučnie. Navyše obsahuje veľa vitamínov, minerálov, stopových prvkov a fytonutrientov. Znamená to, že zelenina je niečo podobné, ako keby ste si dali tabletku s vitamínmi. Často aj s takými, ktoré v lekárni vôbec nedostať.

Je zelenina drahá? Áno. Ale...

Voči zelenine mnohí môžu PRÁVOM namietnuť, že je drahá. To je pravda.

Mnoho ľudí je na rozpakoch ak má zaplatiť možno 70 centov, alebo euro za hlúpy kaleráb. Zvyčajne sa nepozastavia nad tým ak treba zaplatiť euro za plechovku piva, či kávu. Vnímajte zeleninu ako liek, ktorý má svoju cenu.

Mesačne vás zeleninová "kúra" na chudnutie môže stáť možno 60 eur. Len za zeleninu. Je to veľa?

 • Mnoho ľudí za rôzne koktejly na chudnutie ochotne zaplatí aj stovku na mesiac... A multilevel marketingové firmy prosperujú.
 • Ale za zeleninu sme lakomí zaplatiť...

Zainvestujte do seba. Kúpte si denne asi kilo a pol až dva kilá zeleniny. A aj to zjedzte.

 • Mnoho chudobných a nevzdelaných ľudí vyfajčí denne krabičku až dve cigariet. To je 100 až 200 eur za mesiac.
 • Vy sa správajte múdro. Rovnakú sumu investujte do zeleniny. Jej ochranné funkcie môžu vaše zdravie zlepšiť. Neskôr nebudete míňať peniaze za lieky a zníženú práceschopnosť.

Vôbec sa netrápte tým, že aj zelenina má nejakú energetickú hodnotu. Energia ktorú obsahuje sa totiž minie v procese trávenia. Takže z nej nepriberiete. Zeleninu jedávajte tesne pred každým jedlom. To má hneď niekoľko priaznivých účinkov.

 • "Zapchá" vám brucho. Po zjedení veľkého kalerábu budete tak nasýtení, že už budete vládať zjesť len rozumné množstvo jedla.
 • Zelenina spomalí trávenie jedla. To sa hodí. Energia z potravy tak bude do tela dodávaná po troche a stále.
 • Zelenina sama pomôže pri trávení. Vláknina významne pomáha chrániť vaše zdravie.

Zelenina navýši váš rozpočet. Ale - pri kalkulácii však počítajte s tým, že:

 • Ak ste sa rozhodli chudnúť, ušetríte na nákupe rôznych sladkostí a slaností.
 • Zníženie hmotnosti zníži aj množstvo liekov, ktoré by ste museli užívať (a platiť) či už teraz, alebo neskôr.
 • No a do tretice ak budete zdravší, tak budete aj produktívnejší a príjemnejší spoločník. To by mohlo posilniť aj váš finančný príjem.

Jedzte preto zeleninu a berte to ako investíciu.

Začnite však pomaly!

Ak ste doteraz zeleninu nejedávali, odporúčam, aby ste začali menšou dennou dávkou. Nech sa váš tráviaci trakt môže prispôsobiť novému režimu.

Tip: odporúčam užívať probiotiká. Na tejto stránke www.probiotik.sk nájdete viac informácií a tipov o probiotikách.

Opakovanie:

Zapíšte si do hárku deň 4:

 • Zjedli ste porciu zeleniny pred každým jedlom?
 • Jedli ste dnes 5 krát, s trojhodinovými pauzami?
 • Vypili ste dnes aspoň 2 litre vody?
 • Boli ste dnes na prechádzke, alebo tréningu?
 • Zdržali ste sa výnimiek? Nejedli ste nevhodné jedlá a nápoje?

Dúfam, že sa vám podarí nájsť nejakú peknú zeleninku. V hypermarketoch to niekedy býva fakt tragédia. Sám mávam problém vybrať si. Ak by ste s tým mali problém aj vy, ešte 2 tipy ukecaného Veselého:

 • Môžete kúpiť mrazenú zeleninu. Tá býva vo výbornom stave. Krátko podusíte a máte.
 • Skúste si kúpiť krájanú a chladenú zeleninu. Aj tie bývajú celkom v domrom stave.

Nakoniec ešte môj článok Zeleninové šaláty na chudnutie. Je dlhší, ale nájdete v ňom tipy, ako spraviť chutný dresing a ako to kombinovať. Možno vám príde vhod.

PS: Mne sa osvedčili kaleráby. Sú veľmi sýte, to je super. Dosť často sa dajú kúpiť. No a ak plánujete jesť mrkvičku, môže sa oplatiť elektrický strúhač na zeleninu. Nie, nie z lenivosti. Skôr pre nižšie riziko úrazu. :-) Aspoň ja som schopný počas strúhania mrkvy skončiť s obväzmi.

Napísal
Miro Veselý 
3. októbra 2022
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.