Lieky na chudnutie

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Lieky sa od výživových doplnkov líšia tým, že ich predpisuje lekár a nie sú voľne v predaji. Viazanie liekov na predpis nie je samoúčelným obmedzením. Lieky na chudnutie majú neželané vedľajšie účinky, ktoré môžu byť aj vážnym ohrozením zdravia, ak by sa použili nesprávne.

O ich použití má preto zmysel uvažovať až v prípade, že riziko ich použitia je „menším zlom“ ako následky obezity. O použití liekov na chudnutie rozhodne lekár väčšinou v prípade, že ide o obezitu s BMI vyšším, ako 30 a obezita už spôsobuje zdravotné komplikácie.

Užívanie liekov na chudnutie ľuďmi s miernou nadváhou (pod BMI 25) je nebezpečné. Neželané účinky antiobezitík sú oveľa vyšším rizikom, ako prípadný prínos liečby. Mierna nadváha totiž nepredstavuje významné ohrozenie zdravia, no pokus o jej farmakologické ovplyvnenie by mohlo spraviť viac „škody“, ako samotná nadváha.

Lieky na chudnutie nie sú zázračné!

Obézni ľudia majú často nerealistické očakávania od liečby. Väčšina obéznych, ktorí sa chcú začať liečiť liekmi, chce schudnúť zhruba o 30%. Tak výrazné schudnutie sa však podarí málokomu. Vyžaduje totiž zásadné a hlboké zmeny životosprávy.

 • úplnú a trvalú zmenu stravovania
 • zaradenie systematického pohybu.

Bez týchto úprav sa schudnúť krátkodobo, ani natrvalo nedá. Lieky na chudnutie zvyknú prispieť ku schudnutiu v priemere troch až šiestich kíl. No potom sa ich účinok postupne zastaví.

10% hmotosti – málo i veľa

Liečba antiobezitikami nie je všemocná, no dá sa počítať s tým, že väčšinou zníži hmotnosť obézneho asi o 10%. Esteticky je to málo, viem. Ale schudnutie o 10% stačí na citeľné zmiernenie zdravotných ťažkostí spôsobených následkami obezity.

Výraznejšia redukcia hmotnosti nemusí byť pri niektorých metabolických poruchách dokonca ani vhodná. Zdravotný stav niektorých pacientov sa po výraznejšom schudnutí môže aj zhoršiť. Práve preto tak často odporúčam, aby ste pred chudnutím svoj zámer vždy konzultovali s lekárom.

Antiobezitiká môžu byť pri redukcii hmotnosti nápomocné, no aby boli účinné, nevyhnete sa úprave životosprávy. U mnohých pacientov je potrebná dlhodobá liečba, niekedy dokonca doživotná, pretože bez liekov nedokážu trvale svoju životosprávu držať „na uzde“.

Antiobezitiká a čas

Najvýraznejší efekt liečby antiobezitikami sa zvykne prejaviť už po prvom polroku liečby, často už počas prvých troch mesiacoch. Potom sa úbytok hmotnosti výrazne spomalí. Ďalšie užívanie liekov na chudnutie už potom nevedie k ďalešiemu chudnutiu, ale pomáha aspoň tomu, aby obézny zas nepribral.

Práve preto je tak dôležité pokúsiť sa o boj s obezitou ešte v čase, kým ste ako – tak zdraví. Bez liekov na chudnutie, bez neželaných účinkov liečby. Bez platenia pomerne drahých liekov. Dobrovoľne. Skôr, než vás k tomu donúti srdce, diabetes, či hormonálne ťažkosti.

Prehľad liekov na chudnutie

V súčasnosti sú všetky lieky na chudnutie stiahnuté z predaja. Ešte v roku 2008 boli na trhu dva druhy liekov proti obezite: anorektiká a inhibítory lipáz. Popíšeme si ich, ale v súčasnosti sú tieto lieky z predaja stiahnuté.

 • Anorektiká potlačajú pocit hladu a spôsobujú výraznejšie chudnutie. Majú však neželané účinky v podobe nepokoja, niekedy nespavosti, či zvýšeného tlaku krvi.
 • Inhibítory lipáz zabraňujú časti tuku v potrave, aby sa vstrebal. Spôsobujú hnačku (tuk chce ísť von, ak ho nepustíte dnu) a práve tá pôsobí ako výchovný prostriedok odkazujúci obéznemu: cica nežer mastné!

Lieky proti obezite majú schopnosť v odôvodnených prípadoch pomôcť znížiť obezitu. O ich použití musí vždy rozhodnúť lekár. Užívanie antiobezitík totiž ovplyvňuje zdravotný stav a môže byť v konflikte s inými užívanými liekmi.

Každopádne sa antiobezitiká nedajú považovať za nástroj na chudnutie. Môžu len uľahčiť redukčný režim. Nič viac. Po ich vysadení nasleduje nárast hmotnosti vždy, ak človek nepokračuje v overenom diétnom a pohybovom režime.

Chudnutie s úspechom - balík kníh

Keď si kúpite tento balík, získate:

 • 5 kníh Mira Veselého s podpisom.
 • Plus ručne maľovanú záložku.
 • Plus dobrý pocit, že ste podporili autora :-)

Lieky na chudnutie sú úplne zbytočné, ak ste schopní jesť racionálnu stravu. Ak zjete denne 2 kilá jedla (prevažne zelenina) budete najedení tak, že žiadne anorektiká vám neprídu ani len na um. Ak vynecháte najmastnejšie potraviny, vo vašej strave nebude tak veľa tuku, aby ste ho museli umelo blokovať liekmi. Ak sa donútite cvičiť (napríklad 5× do týždňa rýchla prechádzka v trvaní 30 minút) nepotrebujete liek, ktorý by vás aktivoval.

Lieky na chudnutie preto užívajte až vtedy, keď vám ich odporučí lekár. Zrejme to bude až vtedy, ak sa vám nebude dariť chudnúť a zároveň už následky obezity na vaše zdravie budú také, že ich treba riešiť.

Žijeme v dobe, kedy na veľa ochorení a ťažkostí máme liek. Je to pravda. Mnoho bežných problémov dnes vďaka liekom vieme vyriešiť. Bežné choroby, bolesti, vysoký tlak… Zovšadiaľ sa na nás valia reklamy na lieky. Nešťastný človek sa stretne so spokojným. Ukáže sa, že spokojný je ten druhý preto, že pozná nejaký liek. Ponúkne ho nešťastnému. Obraz sa rozžiari farbami a zaznie ľúbezná hudba… Lieky sú na všetko – tak sa zdá.

No potom zistíte, že trpíte obezitou. Ako schudnúť? Jedna z prvých vecí, ktorá vás napadne je naordinovať si nejaký liek. Liek na chudnutie predsa určite musíme mať. Až v tejto chvíli si možno uvedomíte, že nie. Že naše zdravie a telo riadi farmaceutický priemysel oveľa menej, než sa na prvý pohľad zdá.

Pozrite si aj krátke video, v ktorom hovorím o tejto téme.

V súčasnosti teda môžeme pozerať skôr do minulosti, než do lekárne. Nevadí.

Minulosť a lieky na chudnutie

V minulosti sa lieky na chudnutie vyrábali. Skúšalo sa veľa rôznych preparátov. Ich účinnosť bola rôzna, často mali vážne vedľajšie účinky.

 • V nedávnej minulosti patril k najznámejším liekom na chudnutie prípravok, ktorý mal stimulačné účinky. Aktivoval človeka k činorodosti a čulosti. Navyše potlačil pocit hladu. Atraktívna a účinná predstava. Žiaľ, na tento liek vznikala nečakane rýchla závislosť. Účinok totiž fungoval len krátko. Aby ste o pár dní mohli byť zas čulí, chcelo to vyššiu dávku. A tak keďže bol nejaký čas v predaji aj bez receptu, ľudia začínali so štvrtkou tabletky a končili užívaním desiatok tabletiek naraz… Tak to s drogami chodí.
 • Veľmi známym bol aj liek na chudnutie, ktorý intenzívne tlmil pocit hladu. V minulosti ich vlastne bolo niekoľko. Všetky sú dnes stiahnuté z predaja, pretože sa ukázalo že mnoho ľudí malo pri užívaní vážne problémy. Nielen srdcovocievne, ale často aj psychické.
 • Celkom nedávno boli stiahnuté aj dve modernejšie formy liekov na chudnutie. Tie tlmili hlad a mierne aktivizovali človeka. Spolu s týmito príťažlivými účinkami však stále zostávali príliš vážne nežiadúce činky.

Tieto príklady predstavujú typické lieky na chudnutie. Je tu snaha tlmiť hlad a rozpohybovať telo. Vďaka tomu chudnutie môže prebiehať ľahšie. Necítite potrebu jesť a máte chuť niečo robiť. Ideálny stav. Žiaľ, len na prvý pohľad. Tieto lieky na chudnutie totiž maskujú len pocit hladu. Vďaka nemu sa človek vôbec nemusí najesť a funguje spokojne aj celý deň. To je snom každého, kto o chudnutí nič nevie.

Potlačením pocitu hladu totiž dosiahnete nejedenie. To sa v praxi overilo. No nejesť znamená meniť fungovanie tela. O tom sme už písali. Vďaka tabletkám tak dokážete vydržať hladovku bez toho, aby vám to prekážalo. Ale čo potom? Čo keď po pár týždňoch či mesiacoch budete chcieť lieky na chudnutie vysadiť? Narazíte na problémy:

 1. Lieky na chudnutie vás nenaučia chudnúť, len potlačili hlad. Keď ich chcete vysadiť, vôbec neviete ako sa stravovať, aby ste zas rýchlo nepribrali. To z vás robí rukojemníka. Bez liekov rýchlo priberáte a tak budete chcieť užívať lieky aj naďalej.
 2. Lieky na chudnutie fungujú zhruba prvé 3 mesiace. Potom sa ich efekt viac menej stratí. Chudnutie sa zastaví. Ak ich vysadíte, priberiete. Ak ich užívate ďalej, síce asi nepriberiete, ale stále sa budú zhoršovať ich nežiadúce účinky.
 3. Keďže chudnutie riadite predovšetkým reguláciou stravy (lieky na chudnutie používate aby ste necítili hlad) tak pri dlhodobom nedostatku stravy si môžete poškodzovať zdravie. Je síce známe, že o niečo menej stravy než treba je zdravé, ale s liekmi na chudnutie to býva často veľmi zle zvolená strava – kto sa totiž vie stravovať rozumne, nepotrebuje popri tom hltať aj lieky.

Táto pomôcka vo forme tabletky je teda dobrá len na prvý pohľad. Vyvoláva ilúziu, že na chudnutie tu máme pilulku a tá že bude fungovať ako tá tabletka proti bolesti, čo ste videli v reklame. Zabudnite na to! Taká tabletka na trhu nie je.

Žiaľ, dodnes si niektoré ženy hľadajú na čiernom trhu tieto staré tabletky na chudnutie. Dúfajú, že vďaka tabletke ľahšie prekonajú svoju vôľu nedať si koláčik. Užívaním podobných preparátov však riskujú život. Poznáte to – kamarátke sa nič nestalo, tak to skúsim aj ja… Nespavosť, búšenie srdca, migrény sú zvyčajne tým najmenším zlom, ktoré tieto lieky na chudnutie môžu vyvolať. Srdcové príhody, či psychické poruchy sú už vážnejším dôsledkom.

Lieky na chudnutie v súčasnosti

Aj preto u nás v súčasnosti nekúpite lieky na potlačenie hladu. Dá sa získať liek, ktorý ovplyvňuje proces trávenia tukov. Ten spôsobí, že ak zjete mastnejšie jedlo, mastná časť sa nevstrebe, ale opustí telo. Často aj v podobe hnačky. Tento liek má teda tak trochu aj výchovnú funkciu. Ak sa stravujete chybne, preženie vás.

Je otázne, či takýto liek na chudnutie je dobrým nápadom. Ak vás núti jesť nízkotučnú stravu, tak na to rozumný človek nepotrebuje užiť liek. Stačí spraviť zmenu v strave rovnako, ako keby ste ten liek užili. A ušetríte dosť dukátov.

Tiež je na zváženie, či pri nízkotučnej strave je vhodné, aby ste zabránili vstrebávaniu tuku. V tuku sa totiž nachádzajú vitamíny. Ktoré? Zapamätáte si slovo deka? Tak potom si zapamätáte aj vitamíny ktoré sú rozpustné v tukoch:

 • Vitamín D
 • Vitamín E
 • Vitamín K
 • Vitamín A

Tieto vitamíny sú pre zdravie nutné. Nielen samotné, ale aj v spolupráci s inými – bez týchto vitamínov zo zeleniny telo nevie dostať mnohé iné živiny. Preto sa na každý šalát dáva aspoň lyžica olivového oleja – bez tuku by to nefungovalo. Lieky na chudnutie, ktoré na seba naviažu tuk môžu teda spôsobiť nielen priamy nedostatok vitamínov, ale môžu nepriamo brániť aj vstrebávaniu iných živín z potravy. Je preto otázne, či je dobré tieto lieky používať. Krátkodobo to problém nebude, dlhodobejšie užívanie radšej konzultujte s lekárom. Aj keď tieto lieky na chudnutie sú momentálne dostupné bez predpisu, radšej sa poraďte. Ak vám ich lekár z nejakého dôvodu odporučí, môže vám zároveň predpísať ich o niečo silnejšiu verziu, ktorá je na predpis.

Budúcnosť liekov na chudnutie

Je isté, že farmaceutické firmy úporne bojujú o možnosť prísť na trh s preparátom, ktorý by pomohol obéznym. Nadváhou trpí oveľa viac, než polovica populácie. To je príležitosť na miliardový biznis. Navyše ide o chronický problém. Obezitu neporazíte nejakou kúrou. Je to chronické ochorenie. Z hľadiska biznisu ideálny stav. Nastaviť pacienta na niektorý liek na chudnutie a potom mu ho predávať po celý zvyšok života pekne, každý mesiac.

Dá sa preto predpokladať, že ak to možné je, skôr, alebo neskôr sa na trhu objaví ďalší liek na chudnutie. Odporúčam pristupovať k nemu s vysokou opatrnosťou. Všetky lieky na chudnutie doteraz totiž prišli na svet s veľkou slávou. Po pár rokoch ich v tichosti stiahli z trhu potom, čo po ich užívaní umrelo priveľa ľudí. Je dosť pravdepodobné, že aj budúci liek na chudnutie môže mať podobný scenár.

Lieky z vás nespravia štíhlych

Akokoľvek by bola účinná tabletka na chudnutie, po jej vysadení by človek rýchlo stučnel. Nehľadajte preto ani náznaky nádeje, že nejaké tabletky (či výživové doplnky) „vás schudnú“. Niet takej bobule, ktorej zhltnutím by ste schudli bez vlastného pričinenia, vlastnej informovanosti, vlastnej námahy a trpezlivosti.

 • Kto je ochotný zaprieť sa a zmeniť nevhodný životný štýl na racionálny, zistí, že to ide aj bez liekov. Ide to a dá sa tak žiť roky.
 • Kto chce schudnúť v pohodlí, ten ešte stále nepochopil, že pohodlie a rozmaznanosť (zvyk okamžite vyhovieť svojím potrebám bez ohľadu na dôsledky) sú prvou príčinou obezity.

Ak si myslíte, že ku chudnutiu vedie skratka cez lieky na chudnutie, strácate čas. Áno, ešte donedávna aj u nás bolo dostať niekoľko druhov liekov, ktoré pri chudnutí čiastočne pomáhali. Potláčali pocit hladu. Ale po ich vysadení ste boli tam, kde predtým. Znova nastúpil jojo efekt.

Akokoľvek úspešní by ste boli pri chudnutí vďaka lieku, vždy vás to bude lákať pozvoľna sa vrátiť do „starých koľají“. Tu vynechať jedlo, tam do seba hodiť trocha čokolády. Tak vzniká jojo efekt. Človek si prestane dávať pozor, prestáva byť na seba prísny a priberie.

Žiaľ, časom sa ukázalo, že lieky na chudnutie majú veľa nežiadúcich účinkov. Tieto problémy boli oveľa závažnejšie, než neistý zisk z terapie obezity. Často šlo o vážne ťažkosti so srdcom. Preto sú v súčasnosti v Európskej únii všetky podobné lieky stiahnuté z predaja a už sa nepredávajú.

Chcete naozaj schudnúť? Odpovedzte v duchu pravdivo na nasledovné otázky:

 • Už ste si naštudovali a ovládate zásady zdravej výživy?
 • Viete si zostaviť racionálny jedálniček a denne ho dodržiavate?
 • Viete povedať, čo ste dnes jedli a prečo?
 • Dokážete si odoprieť dobrotu, ktorá nepatrí medzi racionálne pokrmy a nezjesť ju?
 • Pijete denne 2 až 3 litre čistej vody?
 • Vyhýbate sa sladkým a aj bublinkovým nápojom?
 • Nájdete si denne čas na prechádzku a 3× do týždňa na aktívne cvičenie?
 • Ste ochotní denne sa riadne vyspať? (7 až 8 hodín, bez výnimiek)
 • Je váš osobný čas rozdelený na tretiny medzi prácu, odpočinok a spánok?

Ak sú všetky vaše odpovede na tieto otázky „áno“, potom schudnete aj bez liekov, to je na 100% isté. S liekmi by sa vám možno bolo podarilo o chĺpok uľahčiť si úvod „operácie chudnutie“.

Ak ale dodržíte všetky odporúčania na chudnutie, tak nebudete vôbec pociťovať hlad. Potom nepotrebujete ani lieky, ktoré by hlad potláčali.

Nekupujte si tabletky. Kúpte si zeleninu a knihy o výžive a chudnutí. Vzdelávajte sa a ak chcete niečo len tak chrumkať, prosím – mrkva, reďkovka, šalát, zeler, kaleráb, kapusta. Umyť, chrúmať. Môžete dosýtosti. A pritom čítajte.

Chcete zmeniť svoj výživový štýl? Nekupujte si lieky. Zmeňte svoj výživový štýl.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 24. februára 2019

 

Komentáre k článku: Lieky na chudnutie

 1. timonad 16. augusta 2008

  ahojte potrebovala by som sa spytat jednu velmi dolezitu vec nakolko vobec nemam ziadne skusenosti s uzivanim liekov na chudnutie.moj problem je asi dost zvlastny…..moja svagrina uziva adipex asi 4 roky a predpokladam ze nepretrzite….na jej hmotnosti sa to nijako zvlast neodrazilo skor by som povedala ze ju to poznacilo psychicky….velmi sa zmenila a mam pocit ze je akoby ina osobnost.je velmi hadava robi a hovori veci o ktorych uz o 5-6 minut nevie a dost casto rozprava od veci.ma navaly agresivity a je dost nervozna.preto vas prosim o radu ci je to mozne ze by na tom mal zasluhu adipex a chcela by som jej pomoct.POMOZETE MI?

 2. Miro Veselý 18. augusta 2008

  timonad ľudia, ktorí dnes hltajú adipex si spravidla poradiť nedajú. zháňa sa nelegálne, neodporúča sa užívať ho. následky jeho užívania sú rôzne, je to vec, ktorú by mal posúdiť psychiater. asi ju k nemu nedostaneš. možnosti: ak ťa to veľmi trápi, choď k lekárovi ty a poraď sa, čo je v tvojich silách. lepšie je však ak sa s ňou nebudeš stretávať ak je nepríjemná. život je krátky netreba si ho kaziť ľuďmi, ktorí sú nepríjemní. a komu nie je rady, tomu ani pomoci

 3. ajuka 31. januára 2009

  ahoj.chcem sa opýtať,môže reduktil predpísať gastroenterológ?vie niekto poradiť?vďaka

 4. miruska 5. februára 2009

  ahoj lieky na chudnutie som nemala nikdy predpisane ad doktora uzivala som len tie predajne v lekarni a asi po 4 rokoch skusania roznich druhou som zistila ze moja vaha stupa aj klesa a neviem ci to bolo liekmi a pokazeny zaludok vecne vracanie a nechutenstvo bolo urcite od liekov….teraz viem ze uz sa nikdy nenajem bez liekov abo bolesti…..
  BABY NEROBTE TO…

 5. Jaroslav 1. apríla 2009

  miruska : zaludok je tazko dostat do pohody ked uz nieco je naprd. ale vzdy sa to dá nejako zvladnut.

 6. jana 20. apríla 2009

  ahojte, chcela by som sa spýtať či už niekto užíval lieky na chudnutie a či naozaj učinkujú alebo nie.dakujem

 7. Ayax 22. apríla 2009

  Ahoj všetkým.

  Po dlhej úvahe som sa v decembri 2007 rozhodol, že vyskúšam antiobezitikum sibutramin (reductil, Meridia, Sibotrim). Dôvody: 1. Nakoľko v 2007 som mal štátnice, neobišlo sa to u mňa bez neželateľných kilogramov. 2. Viacero mojich známych udávalo signifikantné zníženie hmotnosti pri užívaní Reductilu. a 3. Pôvodne bola látka vyvinutá ako antidepresívum zo skupiny SNRI a iba náhodne sa zistil úbytok hmotnosti u pacientov a tudiž som sa svojvoľne stal pokusom sám sebe. Iniciálne som vážil 89 kilogramov, meriam 178 cm. Sibutramin som užíval denne 15 mg. O niekoľko týždňov si kolegovia na klinike všimli, že som pochudol. Váhu som nemal, a až vlastne oni ma ,,zobudili” a ani som si nespomenul, kedy som začal nosiť opasok. Vo februári som mal 81 kilogramov. Moja strava sa obmedzila. Raňajky som mal výdatné, s absolútnou prevahou cereálií. Obed nebol v programe a až po konci pracovnej doby som si uvedomil, že musím niečo zjesť. I to sa obyčajne obmedzilo na sotva 200 gramov hocičoho. Žiadna diéta. Spozoroval som, že Reductil mal vtedy u mňa účinkyv zmysle ich reklamy: Sýty z mála. Výsledkom bolo, že v máji 2008 som mal 72 kilogramov, čo predstavovalo 17 kg za 6 mesiacov. Reakcie z okolia boli samozrejme katastrofálne. Jóbovky v zmysle rakoviny z rýchleho schudnutia boli na programe denno-denne u ľudí, ktorí ma nevideli dlhšiu dobu. ____ SEPTEMBER 2008: hmotnosť stále 72 kg, nie je oblečenia na seba. Od októbra však badám týždeň po týždni progresívne znižovanie účinku sibutraminu. Prichádza vlčí hlad ako po aplikácii inzulínu. Za ten rok som si však vyvinul zvyk… Jedol som tak, ako som uviedol. V októbri (na vtedy zakúpenej váhe) som spozoroval nárast hmotnosti. I chuť do jedenia sa zvýšila. Pritom som stále užíval sibutramin. Experimentálne som ho zvýšil na 20 mg denne. Progresia zvyšovania hmotnosti a subjektívna chuť do jedenia však boli neúprosné… Reductil som vysadil 31.11. Objavili sa kardiálne ťažkosti v zmysle nepravidelnej činnosti srdca značne ovplyvňujúce kvalitu života. Mesiace utrpenia: závraty, prekolapsové stavy, hnačky… Február 2009 – 86 kilogramov. Ďalší priebeh viď Ad 3.

  VÝSLEDKY

  Ad 1. Sibutramin pôvodne vyvinutá ako antidepresívum, pôsobiaca ako SNRI.
  Ad 2. Raketa najprv vysoko, plató a pozvoľný pád.
  Ad 3. 15.3.2009 hmotnosť 86 kg – kardiálne ťažkosti vymizli. Opätovne nasadzujem Reductil v dávke 15 mg denne. Nepozorujem žiaden efekt čo sa týka hladu, pocitu sýtosti po najedení i nadmerného potenia po iniciálnych dávkach. Pravidelne plávam – 4-5 x týždenne. Hmotnosť 83 kg. Nepripisujem ju účinku sibutraminu, nakoľko predchádzajúce ,,pozitívne” účinky nie sú. Možno plávanie. Jem cielene menej a zdravo. Racionálna výživa.

  ZÁVER
  Z môjho textu ste vyčítali, že Reductil účinkovať prestal. Vzhľadom na to, že pôsobí v systéme SNRI, a bol pôvodne vyvinutý ako antidepresívum podobne ako kvantum látok zo skupiny SSRI, kde berieme istotu, že skutočné antidepresíva pôsobiace na podobnom i rovnakom farmakodynamickom podklade takisto nestrácajú účinok? (Google: sibutramin SSRI SNRI)

 8. miki15 28. apríla 2009

  ahojte, tak aj ja som užívala adipex a ti poviem mi parádne zabral, bola som rada, že som sa donútila zjesť aspon polku bieleho jogurtu, ale to som na tom bola psychicky veľmi zle, ale schudla som do pol roka vyše 30 kil, ….takže som mala menej než 60, ale potom som zas pribrala a zas som si nasadila adipex, a tiež som postupne chudla, mala som vtedy 70 kil, ale po pár tabetkach sa mi ukzali všetko zle, čo písali v letáku, dostala som krče do nôh, ruky, nevedela som dýchať, dusila som sa a srdce mi bilo o sto šesť, dostala som záchvat a nevedela chodiť, to mi privolali záchranku a na druhý den som bola “fit”, ale po prepustení z nemocnice ma poslali za psychologom,….a ja sprosta som si zas, ked som mala 90 kil nasadila tabletky, ale nie adipex, ani neviem ako sa volali, …ale už som dostala rozum a v živote by som to do usť nezobrala, baby ja som tak chodila, že jednoducho som odpadla, som sa triasla, no hrôza, psychika bola v keli. Ale dostala som sa z toho a dnes kôli mojim dietam a nič nejedení a tabletkovani vážim 106 kil. ale už mam rozum a zašla som za doktormi, no jednoducho mam taky pokazeny metabolizmus, že aj ked som sa zdravo stravovala a cvičila som priberala, jednoducho sa moje telo bálo, že nebude jesť, tak si bralo zo zásob, ale už to riešim s doktorom, už je to týžden, čo pekne zdravo papam a zapisujem si čo zjem a premienam na kalorie a neprekročim, a ozaj som nemali nič vysmážané, a žiadne keksiky a po piatej len voda a čaj. Som zvedava, ked pôjdem na kontrolu, či váha bude ukazovať menej………….dlhý komentár, čo?:-) držte mi palce aj ja vám.

 9. miki15 28. apríla 2009

  jaaj, ten tretí liek sa volal redictil, či tak niejak, a išlo do dole, ale som bola taká nervozna, že si to všimli aj členovia rodiny, ale ja som aj papkala chrom a neviem, čo ešte…..kam som sa to dopracovala, zo 60 kilovej peknej ženy je 106 kilova “škaredᔞena, ako sto kilova som otehotnela a a a ja verim, že to pôjde dole…

 10. nika26121 8. mája 2009

  chcem sa spytat som 3 mesiace po pôrode a ostalo mi dost ovisnute brucho moze mi niekto poradit co s tym cvicit este nemozem lebo mam po cisarskom chcela som skusit tabletky viete mi poradit?

 11. Buchticka 11. novembra 2009

  ahojky, na spevnenie koze ti pomozu aj spevnujuce telove kremy. to, reductil a spravna strava mi tak pomohli, ze moje brucho vyzera lepsie ako pred porodom. ovsem vtedy som este netusila, ze existuje taky zazrak ako reductil :)) vela stastia.

 12. minusdvanast 30. januára 2010

  sorry, ale radšej sčot ako reductil, okrem tohto je to drahý špás

 13. eni 12. februára 2010

  Dobrý deň.Chcem sa len opýtať ako mám konečne vysvetliť svojmu lekárovi že mám problém z obezitou.Stále ho prosím o pomoc ale on ma ignoruje aj napriek výsledkom od gynekológa že mám už piaty rok problémy hormonálneho tipu a najnovšie aj problémy zo srdcom tzv nadmerná cirkulácia toku krvi.Je mi naozaj zle diéty a cvičenie nezaberá som mlada mamička 26 a mám úctyhodných 105 kg a stále to rastie.Čo mám robiť na koho sa mám ešte obrátit .Ďakujem.

 14. Miro Veselý 13. februára 2010

  eni požiadaj ho o to aby ťa poslal ku endokrinológovi a ku kardiológovi. ak to nespraví, požiadaj ho o zdravotnú kartu a prejdi ku inému lekárovi. podľa výsledku vyšetrení budeš vedieť viac o svojom zdravotnom stave. no a čo sa týka chudnutia tak endokrinológ ti povie či nie je nejaký problém. ale v zásade na 99% priberáš zo stravy a nedostatku pohybu. mladé mamičky často dojedajú zvyšky po dieťati a nehýbu sa, lebo ho strážia.

 15. Lenka 22. februára 2010

  chcem sa len spytat,ako je to s vyrobkom ALLI?ci to skutocne pomaha alebo nie.dakujem za odpoved

 16. Miro Veselý 22. februára 2010

  Lenka fascinuje ma, s akým prehľadom dokážeš ignorovať niekoľko obrazoviek textu, zliezť dolu a šplechnúť takúto osviežujúcu otázku.

 17. Lenka 23. februára 2010

  ja viem ze neexistuje ziadne tabletky ktore budem jest a oni budu za mna chudnut, tak isto viem ze ked chcem schudnut musim sa lepsie stravovat a cvicit a to uz aj robim, ale na strankach alli sa pise ze “alli bráni vstrebaniu časti tukov pochádzajúcich z potravy v tráviacom trakte. Vďaka tomu prijímate menej kalórií, vaše telo má možnosť spracovávať energiu z tukových zásob a vy chudnete.”

 18. Miro Veselý 24. februára 2010

  Lenka prečítaj si článok o lieku Xenical je to to isté, ako Alli (rovnaká účinná látka) https://www.chudnutie-ako.sk/lieky-na-chudnutie/xenical/

  áno, liek Alli znižuje vstrebávanie tukov. Ak už ješ vhodne a cvičíš, nemá zmysel, aby si ho papala. Ak ješ veľa, liek ti s tým pomôžeš len málo. Čo potom, keď ho jesť prestaneš?

 19. Katinka 12. marca 2010

  Ahojte, od kamaratky som sa dozvedela o “zlatom vajci” adipexe, tak ludia, toto je kava, take depresie hned v prvy den, ak niekto tuzite, len si dajte. Som z tych, ktory su neponaucitelny, dostala som svoje a mam dost. Som rada, ze som zisla z krivej cesty!!! Korcule na nohy a podme do pohybu a budete krasny a stastny. Radsej kilo navyse ako byt v depkach. Kaslite na to, je to humus. A tomu sa hovori vecicka Bratislavcaniek, ze preco su take chude?

 20. kakušo 5. mája 2010

  Ahojte všetci,
  nedá mi, aby som Vám neporozprávala, ako na mňa minulý rok účinkoval Reductil. Najskôr som išla za svojou obvodnou lekárkou, lebo mojich úctihodných 124 kg bolo naozaj veľa a keďže som mala ísť na operáciu tak som sa rozhodla chudnúť, ale tá ma neposlala ani do obezitologickej poradne ani nikde inde a vysvetľovala mi – mne – žene ktorá chudne a priberá 25 rokov, čiže žene, ktorá vie čo by mala a čo nie jesť všetko odznova…ako mentálne postihnutej. Výsledok môjho zúfalstva bolo vyhľadať lekáreň, kde mi reductil predali bez predpisu. Musím ale napísať, že jeho užívanie som konzultovala s mojim kardiológom, ktorý bol za – lebo prí jeho užívaní pozitivna strata váhy bude väčší prínos ako negatívne účinky lieku. Avšak predpísať mi ho mala obvodná lekárka, ktorá odmietla. A tak som si ho kupovala pol roka sama. Schudla som postupne asi 18 kg. Pred zákrokom som ho vysadila a pretože som mala komplikácie som ho ďalej už neužívala – výsledok 22 kg za 10 mesiacov znova na mne. Pri reductile som nepociťovala návaly hladu ale nemala som ani depresie, stravovala som sa zdravo 5 x denne jedlo, prílohy som obmedzila na 1/3 priemernej dávky, chlieb a pečivo som nejedla . Po šiestej som nejedla nič okrem vody a čaju. Reductil mi pomáhal zvládať tieto stavy. Musím však povedať, že kilogramy som zhodila asi za 3 mesiace. Ďalšie mesiace s Reductilom som si ich udržala, ale váha už nešla dore Po operácií som to prestala dodržiavať a váha išla hore. Tri mesiace po operácií som ho začala užívať opäť, ale nič, váha išla stále hore. Tak som ho prestala brať, lebo je drahý a efekt už nebol.
  Takže teraz idem nanovo už týždeň, ale bez reductilu. Dodržiavam všetko, čo som robila pred tým, ale bez reductilu. Chlieb a pečivo nejem ani cereálne, lebo ja som človek, ktorý ho buď neje, alebo ho zje v počte min. 3 kusov. A to nemôžem, takže radšej ryžu – občas. A dnes som si podľa Mirkovej kalkulačky spočítala jedlo a výsledok 4600 KJ, takže to zvládam a nehladujem. Držte mi palce. Potrebujem dole minimálne 30 kg, Ináč – táta webová stránka nemá chybu!

 21. Miro Veselý 5. mája 2010

  kakušo držíme ti palce, nech sa darí. ak zmeníš životosprávu, smení sa aj tvar tela. no treba vydržať. čím viac človek lieta s váhou hore – dole, tým rýchlejšie priberá a pomalšie chudne. takže je to stále ťažšie. ber to ako nie veľmi šťastné posmelenie v zmysle “teraz už natrvalo”.

 22. kakušo 6. mája 2010

  Ďakujem Mirko, u mňa to je tak, že pri mojej výške 184 cm tie kilá ani nie sú tak vidieť, nik by nepovedal, že mám 100 kg, nieto ešte nad 120. Ja som kus baby, ale našťastie stále mám pás (bude to tým, že mám prsia dosť vyvinuté). Lenže v poslednom roku akoby tie kilá išli len do brucha a to ma desí omnoho viac.
  Mojou najväčšou chybou je nočné vyjedanie chladničky, pretože veľa čítam a chodím spávať okolo polnoci, alebo aj neskôr a samozrejme ked večeriam o siedmej, tak potom nemôžem zaspať – od hladu. Takže nejaký malý jogurt, alebo kúsok syra a šup do postele. A to je môj zabiják. Potom sa zapriem, začnem odznova, pri posteli voda, ktorú stále popíjam – aj v noci, lebo sa budím, veľmi veľa zeleniny v surovom i varenom stave, večere do siedmej . A ide to dole, lenže potom je dovolenka, miestne špeciality a ja som veľký gurmán a tiež rada varím. … a možno to je aj mojou alergiou na laktózu…neviem…môj muž hovorí, že keby niekto iný strávil na WC toľko čo ja, tak je ako palička. Ja sa totižto nemôžem vzdať jogurtov a ani syrov a preto stále behám. Vždy keď zhodím 20 kg, tak si poviem, že ich už nikdy nenaberiem. ALE! a tak som od prvého tehotenstva až po dnes nabrala 40 kg nadváhy (Ja totižto pri 80 kg vyzerám ako by som bola podvýživená – neviem čím to je, lebo mnoho ľudí tvrdí, že “ťažšie kosti” sú “kravina”.
  Ďakujem Ti ešte raz za podporu.

 23. jarka 28. decembra 2010

  Ja som uživala reductil 15 mg a nemala som žiadne problemi ani psychicke uživala som 2 tabletky rano som jedla povečšine biely jogurt a cerealie po piatej nič obed uplne normalny dala som si aj rezen na obed ked som mala chut ale musite vela pit aspon 3 litre vody ked malo pijete mate zavraty a nieje vam dobre…za rok som schudla 3O kg a som velmi spokojna a teraz ho už neuživam svikla som si nato ako sa mam stravovat nato že musim cvičit kyždy večer a po piatej iba acidko nebolieva ma s toho žaludok ale nemala som žiadne psychicke a ni ine problemi …

 24. kla 30. januára 2011

  ciao !tak si tu citam,tie vase odkazy,tak vam musim povedat,ze ja som vyskusala skoro vsetky lieky na chudnutie,a poviem vam zlaty moji,jednu vec; CHCETE SCHUDNUT FUNGUJE JEDINE!ZAVRIET USTA A NEJEST!a lieky nechajte v lekarni,pretoze su nebezpecne,a mozu vazne poskodit zdravie!

 25. Majka 14. apríla 2011

  Ahojte, ja som uzivala alli a bola som velmi spokojna. Zmenila som samozrejme stravovacie navyky a pridala som pohyb,ale alli bola velka motivacia.

 26. nina 25. apríla 2011

  ahoj majka .a nedostala si potom z toho alli jojo efekt ..lebo ja som schudla a potom zas pribrala .

 27. Majka 8. mája 2011

  Ahoj Ninka. Jojo efekt som nemala. Aj ked som uz neuzivala alli, tak aj tak som si nejako udrzala tie spravne stravovacie navyky. Postupne som pribrala kvoli urazu, ale to som nemohla nijako ovplyvnit. Rozmyslam,ze by som opat do toho isla :)

 28. mon 20. mája 2011

  neda mi napisat aj svoju skusenost,
  mam 37rokov dve krasne dievcata vo veku 7 a 4roky, pred tehotenstvom som nikdy nemala viac ako 60kg, pri svojej vyske a tzpu postavy mi vsetci zavideli a jednoducho bolo nepochopitelne pre ludi ako mozem mat taku postavu. pracujem vo firme, ked som nastupila po prvej materske, tak ma kolegovia a kolegine nespoznavali a jednoducho neveriacky na mna kazdy zazeral. pocas prveho tehotenstva som pribrala na 107kg a naozaj neviem co je prejedanie, pripadne zmrzlina, alebo vyprážane jedlá, to naozaj nevarím a nepapam.(vyprážany rezeň – možno raz v roku) potom to islo trocha dole druhe tehotenstvo to uz bolo skoro 130kg. po dlhodobych trapeniach, cviceniach – spinningu som bola na 80kg no teraz mám takmer denne bolesti – klb aj koleno. prestala som cvičiť a zasa som bola na 96kg. už asi 2mesiace beriem adipex, pohyb sice mám no len v rámci prechádzok, ja naozaj necítim žiadne vedľajšie učinky tohto lieku no musim povedať že žiadne lieky neuživam a ani som dlhodobo neužíval, nemám pribém žeby som nemohla spať, akurát sa cítim ako prietokový ohrievač, lebo pijem vodu stale a samozrejme papam a taktiež beriem vitaminy. neviem čo bude potom – jojo efekt a tak ….. no keď je človek zufaly, tak skúša čokoľvek. zatial naizaj chudnem, nie tak rapidne no ide to.

 29. dwrugo 20. júna 2011

  Ahoj, mam skusenost z adipexom, chcem Ti len poradit, jojo efekt je po tomto lieku zaruceny, musis zmenit ziv.styl, tym myslim hlavne stravovacie navyky, inak sa jojo efektu nevyhnes, ale pri adipexe je velmi lahke zvyknut si na zdravu stravu, lebo pri nom ti nechuti, nepapaj vsetko ale skus sa nakopnut na novy ziv.styl, pri kilach ani tak nejde o sport (mozno akurat je dobra joga alebo nieco lahsie, napr.bicykel, nemusis podavat nejake vykony) ale ide o zlozenie a hlavne mnozstvo jedla, napriklad na denne pokrytie vit.C staci cloveku len polka grepu, ale to vacsina ludi nevie aleo ignoruje a prejeda sa. denny prijem by nemal prekrocit 2000kcal, ak jeden den zhresis, druhy si mozes dat kludne hladovku (najdi si na internete je o tom pisane vela-fyzicky prospesne hladovanie) a tak ,,vela stastia.

  VETKYM: co adipex nefunguje, treba si dat cca po pol hodinke 1 kavicku a uvidite ten ucinok, (ucinky fenterminu sa zvysuju pri kombinacii s kofeinom),ale racej si to dajte hned rano, lebo nezaspite :-)

 30. lixa 26. júna 2011

  zdravím, no podľa mirkovej stranky som od minuleho leta dala váhu z 86 na 76. no je to parádne kruté. človek sa snaží ako somár, a výsledky prichádzakú krvopotne pomaly. čo už. rozmýšlam o návšteve obezitologa. sestra u neho bola, a zrejme dostanie lieky… rátam že podobne skončím aj ja ak tam vleziem. no mam takú otázku či mi taketo lieky skor dlhodobo nepoškodia.
  mojím špecifikom je že pohybu mám na tri zadky(v zime inštruktorka lyžovania, v lete na rafte, korčule, plavanie ani túry neodmietam :) a pokial nemam v strave dostatok bielkovin chodim hladna ako čenkove deti na 16tej strane…. tak čo radíte ísť či neísť?

 31. Miro Veselý 27. júna 2011

  lixa určite nezaškodí konzultovať obezitológa. minimálne posúdi, čo sa deje a v akom si stave. no, nečakám, že ti poradí niečo iné, táto stránka je napísaná práve podľa rád z klinickej obezitológie… Lieky na chudnutie môžu trocha pomôcť, ale znova je to len na obdobie kým ich človek berie. ak máš hlad a trpíš, potom radím ešte lepšie preštudovať oblasť výživy. pri správnej strave + kile až dvoch zeleniny denne nie je možné byť hladný. možno tak, ako spisovateľ. ale nie ako čenkovej deti.

 32. silence9vin 6. júla 2011

  Ahojte chcem sa spýtať uživala som Lindaxu, zakazali ju je momentalne nejaky iny liek? okrem adipexu? Dakujem

 33. Miro Vesely 6. júla 2011

  silence9vin aj adipex je zakázaný, lepšie je ísť bez liekov. prejdi si to tu, dá sa to.

 34. silence9vin 6. júla 2011

  Skušala som, ide to ale pomaly veelmi. Bohužial si priznavam že liekmi mam vačšiu motivaciu, adipex je ale da sa zohnat avšak pri nom som mala vedlašie učinky preto eeee. Naozaj nie je nič ako bola Lindaxa?
  To potom čo predpisuju obezitologovia?

 35. Miro Vesely 6. júla 2011

  silence9vin obezitológovia tiež nemajú nič. lieky ťa nemotivujúm len potlačia hlad. inými slovami umožnia ti jesť nesprávne. pri dobre zvolenej strave žiaden hlad pri chudnutí nie je.

 36. PETRA ZUMBA 7. júla 2011

  BABY NEBLAZNITE ZIADNE LIEKY ..
  JA SOM SCHUDLA 9 KILOV ZA NECELE 2 MESIACE A TO TAK ZE NEDRZIM ZIADNU DIETU STRAVUJEM SA NORMALNE AKO VZDY A OD 5 HODINY UZ NEJEM.DVA KRAT DO TYZDNA CHODIM NA ZUMBU MILUJEM JU :-) BAVI MA TO MAM POHYB A CITIM SA SKVELE .VYZERAM LEPSIE FAKT ZIADNE LIEKY !!!!!

 37. didi19750 24. augusta 2011

  brala som dlhodobo adipex krasne som od neho schudla skoro 15kg pred tym som brala lindaxu aj od tej som pekne schudla avsak vsetko stiahli z trhu kto mi vie poradit nejaky nahradny liek s podobnym zlozenim ?

 38. katarina 25. augusta 2011

  didi19750:
  asi si tuto stranku vobec nepochopila……

 39. lucie 18. októbra 2011

  Ahojte ja som mala tiež skúsenosť s Reductilom,a bola som spokojná.keď som ho začala užívať moja váha bola 62 kg pri výške 162cm. Po mesiaci a pol užívania tohto lieku som schudla 10kg a liek som hned vysadila,lebo som už bola spokojná so svojou váhou.ťažkosti som mala pré 4 dni búšilo mi strašne srdce a mala som vysoký krvný tlak,ale potom sa to upravilo a vedľajšie účinky neboli žiadne.Ani po roku som nepribrala ani kilo,až neskor som otehotnela a s tým samozrejme prišli aj kilá nahor.tak som po porode keď som už prestala kojiť,kúpila adipex retard a brala som ho 20dní a ani kg dolu……….tak sa teraz musím s tými nadbytočnými kilami trápiť sama,lebo reductil je už stiahnutí z predaja……..škoda :o(

 40. Emily 18. januára 2013

  Ahojte ma niekto skúsenosti s raspberry keton , lebo ja ich teraz uzivam iba kratko …

 41. slivy 22. januára 2013

  Je tu niekto kto mne poradi som v prechode uz 2 roky je mi 46 a stale priberam uz mam 103 a pritom kazdy den cvicim uz som zufala a chcem to zmenit a neviem si rady.hladam dobreho odbornika kto mi poradi??
  Lieky su totalna blbost.

 42. dluciat 6. februára 2013

  Emily ako zaberaju tie raspberry keton??

 43. Iva 2. apríla 2013

  Ja som mala z USA lieky na chudnutie a schudla dom z nich tak za 3/4 roka 40 kg. Nepocitovala som ziadne vedlajsie ucinky. Ked som sa najedla na obed a dala som si maly tanierik obeda mala pocit plnosti este aj vecer. Jedla som vsetko ale malo. Moja povodna vaha sa mi pomaly vratila ai za 5 rokov. Dala som si ich doviest este raz ale nejako to prestalo na mna ucinkovat a uz som neschudla ani kilo. Vtedy ked som ich brala ja tak to bralo este par znamych a vsetci schudli poriadne.

 44. dluciat 2. apríla 2013

  Iva a to je aj moj problem presne..Brala som lieky aj ja schudla som perfektne ale mne jojo efekt sa vratil plus aj par kg naviac. Teraz beriem uz 75 dni tie co pred tym len silnejsie a nezaberaju vobec neviem preco a co sa stalo…takze 100e su fuc…

 45. Milan 12. októbra 2013

  Mám 180cm a mal som 100kg. Podľa mňa je chudnúť veľmi ľahké. Stačí zmeniť životosprávu a začať cvičíť trebárs i vo fitku ;) Za mesiac som úpravou životosprávy a cvičením schudol 10kg a ide to pekne dalej. Cvičenie ma začalo baviť a o jedlá ako rezne a iné podobné vilomeniny nemám záujem. Hlavne človek nesmie klamať sám seba a hovoriť vsetkým príjemné vyhovorky typu mne to nejde. Všetkým ktorý chcú zhodiť a cítiť sa lepšie držím palce

 46. Milan 12. októbra 2013

  Inak v komentoch vyššie vidím qvantum poloprávd typu hladná nedokážem zaspať ;)

 47. Ivana 30. marca 2016

  ADIPEX
  s adipexom mam uz celkom bohate skusenosti, co aj dost lutujem..kiezby som vtedy mala rozum…drzte sa od toho na 1000km daleko…clovek je po tom ako po amfetaminoch..uplne totozne ucinky..to uz si mozte zohnat drogu rovno(viem ze niektory jedinci brali adipex viac piluliek naraz ako nahradu amfetaminu)..ano schudla som po tom..lebo jedlo sa vam zda po tom velmi odporne…a clovek je z toho mimo..nevie po tom zaspat, poti sa a je celkovo divny, skripanie zubami atd..naozaj to nestoji zato..je to odporna chemikalia…telo vtedy citi ze to je hnus a brani sa proti tomu..nidy som to nevydrzala brat dlhsie ako 5dni…zhanali sme to na predpisy od znamych doktorov z rakuska alebo z ceska..narobila som si stym zdravotne problemy autoimunitneho charakteru a kto vie co sa mi mozno este prejavi…keby som mohla tak vsetky tie tabletky zapalim alebo co…tu ide len o spinavy farmaceuticky priemysel a vobec nie o zdravie..takze ruky prec ludia !!!

 48. Janika 2. júla 2016

  V roku 2008 som vážila 80kg. Každý deň som bola schopná nabrať kilo na seba, ošetrujúca lekárka nechápala,ako vyzerám. Nasadila mi nejaké lieky na chudnutie, bola som pod jej dohľadom- odber krvi,pravidelné váženie a pod. Po dvoch týždňoch som mala o 7 kíl menej.Celkovo som schudla 15 kíl za 3 mesiace. Neskôr tieto lieky stiahli z obehu,ich názov si už nepamätám. Nemala som žiadny jojo efekt, váhu som si udržala až do minulého roka s minimálnym navýšením.

 49. Miro Veselý 3. júla 2016

  Janika momentálne sú všetky lieky na chudnutie stiahnuté pre rôzne nežiadúce účinky. Príbeh ako rozprávate je typický – lieky naozaj mnohým pomohli. Netypický je ale jeho záver. Väčšina ľudí po pár mesiacov prestala chudnúť a museli ďalej užívať lieky inak jojo efekt. Takže buďte rada, že máte vyriešený veľmi vážny problém a prajem vám nech to vydrží čo najdlhšie.

 50. Marienka 10. júla 2016

  Pred 5 rokmi som mala 96 kg. Začala som brať Alli ,zmenila som stravu a zacala cvicit a schudla do pol roka 30 kg. Do vlani som si držala vahu, zdravo sa stravovala, ale od oktobra som začala priberať a neviem prečo, mam iba menej pohybu, vysledky krvi a všetko ostatne je v poriadku.asi zacnem znovu brat nejake vyživove doplnky /blokatory tuku/ aby som trochu schudla.

 51. Miro Veselý 10. júla 2016

  Marienka nie je rozumnejšie pre zdravie aj kondíciu zas radšej viac cvičiť než džgať lieky?

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: