Anorektiká

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Asi najznámejším druhom liekov proti obezite sú lieky, ovplyvňujúce tie centrá v mozgu, ktoré majú na starosť pocit sýtosti. Pôsobia chemickou cestou tak, že človek, aj keď by mal byť už hladný, nepociťuje hlad. Nemá hlad a tak „netrpí“ keď jedáva menej. Majú mierne aktivujúci účinok, takže človek je čulejší a ak práve nie je obklopený jedlom, ani si nespomenie, že je hladný.

Tento druh liekov sa dá ideálne využiť prvé mesiace na začiatku chudnutia. Pomôžu tučnému človeku ľahšie znášať prvé obdobie po zmene stravy na racionálnu, kým sa ju naučí pripravovať tak, ako má vyzerať. Môžu pomôcť zmierniť túžbu maškrtiť. No asi po pol roku sa ich efekt postupne oslabuje. Chudnutie sa pomaly zastavuje a v ďalšom období už anorektiká skôr brzdia znovapribratie, ako by pomáhali ďalej chudnúť.

Nepríjemné je to, že anorektiká uľahčia chudnutie a tak človek nadobudne pocit, aké to je vlastne jednoduché. Ako ľahko sa drží diéta. No po vysadení liekov sa rýchlo vracia k starému „normálu“, k nezdravej strave, k pasivite. Bez liekov nasleduje väčšinou rýchly jojo efekt. Málokto dokáže pokračovať v novej životospráve po „nakopnutí“, či „naštartovaní sa“ liekmi. Žiaľ.

Anorektiká sú vynikajúce, ak ich nasadí lekár spolu s rozumnou diétou u človeka, ktorý je tučný a následky obezity mu už aktuálne ohrozuje zdravie. Napríklad má silné bolesti chrbtice, či srdcové ťažkosti. Alebo pred životne dôležitou operáciou musí najskôr zhodiť. Potom je namieste použitie anorektík a urýchlené chudnutie. Ak obezita priamo ohrozuje život, potom ju treba likvidovať liekmi a súrne. Keď priame ohrozenie života pominie, bude čas meniť životný štýl a skúšať to aj bez liekov.

Anorektiká teda môžu pomôcť prekonať „úvodný šok“ pri prechode na prísnu diétu. No v bežnom chudnutí nemá žiadna veľmi prísna diéta čo hľadať. Správne navrhnutá racionálna výživa má ako základnú vlastnosť to, že ste stále najedení. Vhodným zložením stravy a pravidelnými jedlami ľahko dosiahnete stav, kedy jednoducho nemáte hlad. Bez toho, aby ste chemicky ovplyvňovali svoj mozog. Žiadne anorektiká potom nepotrebujete – len by ste potláčali pocit hladu, ktorý pri vhodnej strave predsa nemáte. Ak máte hlad, stravujete sa chybne. Váš hlad vás upozorní, že ste spravili chybu. Napravte ju nabudúce. Nepotláčajte hlad liekmi. Hľadajte riešenie v strave, nie v liekoch.

Neželané účinky anorektík

Anorektiká spravidla zvyšujú agitovanosť (čulosť), zvyknú prehĺbiť nespavosť (človek je vyčerpaný, následne depresívny) a môžu podstatne zvýšiť tlak krvi (veľa tučných už má vysoký tlak krvi, s anorektikami by riskovali obehové zlyhanie). Anorektiká môžu viesť k nepokojnosti, nesústredenosti a k zvýšenému počtu chýb v práci.

Práve pre tieto neželané účinky sa anorektiká nepredpisujú len tak „pre nič za nič“. Hlavne nie ľuďom, ktorí majú len miernu nadváhu. Človek, ktorý je len mierne tučný, musí sa naučiť riešiť to sám, lieky mu nepomôžu. Len by neúmerne zvyšovali riziko iných zdravotných komplikácií. Anorektiká prichádzajú do úvahy až pri BMI nad 30. V žiadnom prípade sa nesmú podávať spoločne s niektorými psychofarmakami (niektoré antidepresíva – inhibítory MAO, SSRI, NDRI…). Následky by boli nepredvídateľné

Ak teda prídete k lekárovi so zámerom schudnúť, nečakajte, že vám hneď predpíše anorektiká. Najskôr vás skúsi viesť k tomu, aby ste schudli úpravou životosprávy. Ak to dokážete, nepotrebujete lieky. Ak tieto podmienky nesplníte, anorektiká vám nepomôžu – nie v dlhodobom horizonte. Tu nejde o to, že by lekár chcel na vás šetriť – tieto lieky si platíte sami. Tu ide o šetrenie vášho zdravia. Väčšina tých, čo sa rozhodli chudnúť pomocou takýchto liekov, chudnú len počas užívania anorektík a aj to len o pár kíl. Akonáhle s tým prestanú, váha ide hore. Mrzuté. A užívať roky anorektiká – to síce je riešenie, ale za akú cenu?

Stiahnutý žalúdok

Mnoho tučných ľudí verí sebaklamu zvanému „stiahnutý žalúdok“. Veria tomu, že majú roztiahnutý žalúdok a preto jedia veľa. To nie je pravda – roztiahnutá je ich vôľa, nie žalúdok.

Ich disciplína je vyťahaná ako staré tepláky. Sú zvyknutí na veľké porcie, lebo im chutí jesť. Baví ich proces jedenia, možnosť hltať, sŕkať, vychutnať. Títo ľudia si potom myslia, že anorektiká použijú na niečo, čo sa dá nazvať „stiahnutie žalúdka“. Tiež som tomu pred rokmi veril. „Pomocou anorektík budem jesť celý mesiac málo. Za ten čas sa mi žalúdok „stiahne“ a bude mu potom stačiť menej potravy, a tak potom budem už štíhly a bude mi stačiť len málo jedla.“ Na prvý pohľad je to logická úvaha, no v praxi nefunguje.

Obezita totiž spravidla vzniká zo stravy, ktorej je objemovo vlastne veľmi málo. Zo stravy s vysokou energetickou denzitou (hustotou). Dobošky, hranolky, salámy, oškvarky, torty, tyčinky, kondenzované mlieko… To všetko sú potraviny, ktorých na pribratie stačí zjesť aj veľmi málinko. Majú desať a viacnásobne viac energie ako zelenina a ovocie. Ak chcete schudnúť, nemusíte meniť objemové zvyky svojho žalúdka.

Naplňte ho poriadne! Zeleninou. Prihoďte navrch kus syra a kus chleba. Budete sýti a nepriberiete.

Nechutí vám to? Super! Práve ste možno odhalili príčinu svojej obezity. Je ňou vaša chuť, nie veľkosť vášho žalúdka. Verte, že aj po zjedení liekov ako anorektiká vám čokoláda bude ďalej chutiť. A pôjde vám aj na chuť. Lieky vás zbavia len pocitu hladu. Nie túžby po maškrte! Verte mi, skúsil som to. A nielen ja. Najlepším anorektikom je preto správne zvolená strava.

Nepôsobte chemicky na pocit sýtosti v mozgu. Nasýťte sa.

Chudnutie s úspechom - balík kníh

Keď si kúpite tento balík, získate:

 • 5 kníh Mira Veselého s podpisom.
 • Plus ručne maľovanú záložku.
 • Plus dobrý pocit, že ste podporili autora :-)

Zdravou potravou a poctivo, dosýta. Robte to každé 3 hodiny a schudnete pri trvalom pocite sýtosti. Jedenie pestrej stravy podložené znalosťami je spoľahlivou cestou ku štíhlej postave i zdraviu.

Použitie anorektík dnes a odsunutie racionálnej stravy do budúcnosti nie je ničím iným, len odkladaním skutočného riešenia problému.

Prehľad anorektík

Medzi v súčasnosti používané účinné látky tohto typu liekov patrí sibutramín predávaný pod rôznymi obchodnými názvami. U nás je najznámejší obchodný názov Reductil. Lindaxa je rovnaký liek od iného výrobcu.

V súčasnosti (rok 2008) je na trhu pomerne nový liek, ktorý obsahuje účinnú látku rimonabant a predáva sa pod obchodným názvom Acomplia.

Staršie anorektiká spôsobovali vážne zdravotné ťažkosti (účinné látky fenfluramin a dexfenfluramin, obchodný názov lieku bol Degonal. Pri jeho užívaní sa často objavili srdcové vady. Aj fentermin, známy ako Adipex Retard, je už v mnohých krajinách sťahovaný z predaja pre veľmi časté neželané účinky.

Myslite na to, že aj o nových liekoch sa môže po pár rokoch zistiť, že nejakým spôsobom poškodzujú zdravie. Možno nie. Čas ukáže. Preto ich užívajte len v prípade, že je to životne dôležité. A vždy len na základe odporúčania lekára. Sú to lieky na predpis, nie je vhodné užívať ich svojvoľne.

Zneužívanie liekov „proti hladu“

Anorektiká uľahčujú hladovanie. Mnoho ľudí si naivne myslí, že ak drasticky obmedzia svoju stravu, potom aj rýchlo schudnú. Dúfajú, že hladovka im pomôže schudnúť. Liek ktorý potláča pocit hladu môže hladovku uľahčiť. To je fakt. Veľa ľudí sa preto snaží získať nejako tieto lieky, často bez receptu. Užívajú ich pár dní v nádeji, že tak „poriešia“ svoju diétnu chybu. Po sviatkoch, napríklad.

Užívanie týchto liekov bez odporúčania lekára je riskantné. Ešte riskantnejšie je kúpiť si akékoľvek lieky na čiernom trhu. Nemáte záruku, či vám bude vôbec predaný liek.

Na obezitu a jej riešenie sa nemôžete pozerať stojac na váhe. Či je diéta alebo liek účinný, sa ukáže až neskôr. O rok. O päť rokov. Anorektiká vám trochu pomôžu pri odstránení pocitu hladu. Možno vďaka nim o pár dní budete mať o dve kilá menej. A o mesiac tri kilá plus.

Komentáre k článku:

 1. diaz April 28, 2009, 3:04 pm

  Ja mam vlastne skusenosti s tabletkami na chudnutie, brala som isty cas adipex retard. Zo zaciatku som nic zvlastne necitila, potom som za mesiac schudla 10 kg. Vobec som necitila hlad, velmi malinko som jedla, niekedy jeden jogurt za cely den. Niekedy som vydrzala aj bez jedla a vobec to nebolo tazke, uplne som bola nasytena s tekutinami. Po mesiaci som prestala brat tabletky, pretoze som bola spokojna s vysledkami. Vazila som 55 kg na 175 cm vysku, dobre som sa citila a konecne som bola hrda na svoju postavu. Asi rok som takto fungovala, tabletky sa davno vyparili z mojho tela, ale ja som si davala pozor, aby som nepribrala. Potom sa mi stalo nieco,na co nikdy nezabudnem. Odpadla som, mala som 170-180 pulzov a nevedela som co sa so mnou deje. Velmi cudne som sa citila, trvalo to asi pol hodinku a potom som bola cela vystavena. Nic mi nezistili, ale ja som niekde tusila, ze tieto priznaky som mala z tychto liekov. Napriek tomu, chapem vsetkych, ktori si myslia, ze toto je spravne riesenie na chudnutie. Pretoze niektori si mozu dovolit kusocek jedla aj z toho priberaju a niekto papka cely den a vyzera ako sparatko. Je to priroda, geny alebo hocico…..je to nespravodlive. Cvicenie a rozumna dieta vela urobia, lenze ked cely zivot mas prezit podla pravidiel co ta potom potesi?

 2. Miro Veselý April 28, 2009, 4:34 pm

  Že by zdravie?

 3. Lara June 23, 2009, 12:39 pm

  Ja som tak isto brala Adipex. Brala som ho celkovo uz dva krat a mozem povedat, ze sa neprejavili ziadne neziaduce ucinky a vyborne som chudla. Je pravda, ze som sa aj riadne sledovala ak by nieco,ale chvalabohu so ziadne porblemy nemala. Po precitani predchádzajuceho clanku mi ostava len dufat ze sa ani neprejavia s odstupom casu. Adipex mi pomohol k peknej postave no do roka sa mi to vratilo a mozem povedat ze s par kilami navyse ako som mala pred tym. takze kot ma pevbu volu moze to byt dobry starter ako si liniu udrzat ale kto nie /ako ja/, je to len chvilkove.

 4. janka July 7, 2009, 2:54 pm

  ja som tiez brala adipex.a tiez som s nim dosiahla dobre vysledky..ale po roku som tie kilecka nabrala spat a bohuzial lieky uz nie su dostupne v lekarni,je skoda ze ich stiahli z trhu .lebo si myslim ,ze kazdy liek ma aj neziaduce ucinky.a mozno je to iba hra s liekmi aby si zaujemci kupovali lieky bez receptu..je to len o biznise

 5. mirka August 7, 2009, 9:06 am

  Ja som zasa brala reductil, najprv minuleho roku v lete asi mesiac. Vtedy som za nich vyhodila asi 3600 sk ale nic som nepocitila, ze som schudla, no v novembri ked som uz bola na internate a rodicia uz nekontrolovali prijem potravin, tak som ich zasa zacala brat bolo to asi na 3 tyzdne a vtedy som schudla 8 kíl, bolo to úžasne, konecne som sa citila dobre po tých dlhých rokoch , čo sa snažím schudnúť. No ale ani nie po pol roku ako sa tabletky minuli moje kila sa vratili a bolo ich este 2 krat viac…..

Diskusia k tomuto článku je uzatvorená

Vzhľadom na to, že tento liek je stiahnutý z predaja v SR, začali sa množiť ponuky na kúpu a predaj tohto lieku. To v tejto diskusii nepodporujem a preto som ju zastavil. Nikomu neodporúčam užívať liek, ktorý je stiahnutý z predaja – to stiahnutie má svoj význam, ten liek vám môže ublížiť. Ešte väčšia hlúposť je pokus kúpiť liek na chudnutie pod rukou. Ak potrebujete akýkoľvek liek, obráťte sa na svojho lekára.

Namiesto liekov na chudnutie, ktoré boli stiahnuté, momentálne (2010) nemáme na trhu žiadnu náhdradu.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 23. mája 2008