Lieky z vás nespravia štíhlych

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Akokoľvek by bola účinná tabletka na chudnutie, po jej vysadení by človek rýchlo stučnel. Nehľadajte preto ani náznaky nádeje, že tabletky „vás schudnú“. Niet takej bobule, ktorej zhltnutím by ste schudli bez vlastného pričinenia, vlastnej informovanosti, vlastnej námahy a trpezlivosti.

Kto je ochotný zaprieť sa a zmeniť nevhodný životný štýl na racionálny, zistí, že to ide aj bez liekov. Ide to a dá sa tak žiť roky.

Kto chce schudnúť v pohodlí, ten ešte stále nepochopil, že pohodlie a rozmaznanosť (zvyk okamžite vyhovieť svojím potrebám bez ohľadu na dôsledky) sú prvou príčinou obezity. Ak si myslíte, že ku chudnutiu vedie skratka cez lieky na chudnutie, strácate čas. Áno, možno schudnete vďaka liekom. Ale po ich vysadení ste tam, kde predtým. A priberiete. Akokoľvek úspešní ste boli pri chudnutí, vždy vás to bude lákať pozvoľna sa vrátiť do „starých koľají“. Tu vynechať jedlo, tam do seba hodiť trocha čokolády. Tak vzniká jojo efekt. Človek si prestane dávať pozor, prestáva byť na seba prísny a priberie.

A tak akokoľvek účinné by boli lieky, má zmysel o nich uvažovať až potom, čo ste sa uistili, že ste ochotní trvalo znášať nepohodlie, podstupovať námahu. No potom vlastne strácajú zmysel…

Chcete naozaj schudnúť? Odpovedzte v duchu pravdivo na nasledovné otázky:

  • Už ste si naštudovali a ovládate zásady zdravej výživy?
  • Viete si zostaviť racionálny jedálniček a denne ho dodržiavate?
  • Viete povedať, čo ste dnes jedli a prečo?
  • Dokážete si odoprieť dobrotu, ktorá nepatrí medzi racionálne pokrmy a nezjesť ju?
  • Pijete denne 2 až 3 litre čistej vody?
  • Vyhýbate sa sladkým a bublinkovým nápojom?
  • Nájdete si denne čas na prechádzku a 3× do týždňa na aktívne cvičenie?
  • Ste ochotní denne sa riadne vyspať? (7 až 8 hodín, bez výnimiek)
  • Je váš osobný čas rozdelený na tretiny medzi prácu, odpočinok a spánok?

Ak sú všetky vaše odpovede na tieto otázky „áno“, potom schudnete aj bez liekov, to je na 100% isté. S liekmi sa vám možno podarí o chĺpok uľahčiť si úvod „operácie chudnutie“, ale vaše odhodlanie a ochota znášať nepohodu v mene budúcich cieľov je signálom, ktorý hovorí: naše tučné dieťa v nás začína dospievať, začína byť zrelé.

Nekupujte si tabletky. Kúpte si zeleninu a knihy o výžive a chudnutí. Vzdelávajte sa a ak chcete niečo len tak chrumkať, prosím – mrkva, reďkovka, šalát, zeler, kaleráb, kapusta. Umyť, chrúmať. Môžete dosýtosti. A pritom čítajte.

Chcete zmeniť svoj výživový štýl? Nekupujte si lieky. Zmeňte svoj výživový štýl.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 23. mája 2008

 

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: