Lieky z vás nespravia štíhlych

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Akokoľvek by bola účinná tabletka na chudnutie, po jej vysadení by človek rýchlo stučnel. Nehľadajte preto ani náznaky nádeje, že nejaké tabletky (či výživové doplnky) „vás schudnú“. Niet takej bobule, ktorej zhltnutím by ste schudli bez vlastného pričinenia, vlastnej informovanosti, vlastnej námahy a trpezlivosti.

 • Kto je ochotný zaprieť sa a zmeniť nevhodný životný štýl na racionálny, zistí, že to ide aj bez liekov. Ide to a dá sa tak žiť roky.
 • Kto chce schudnúť v pohodlí, ten ešte stále nepochopil, že pohodlie a rozmaznanosť (zvyk okamžite vyhovieť svojím potrebám bez ohľadu na dôsledky) sú prvou príčinou obezity.

Ak si myslíte, že ku chudnutiu vedie skratka cez lieky na chudnutie, strácate čas. Áno, ešte donedávna aj u nás bolo dostať niekoľko druhov liekov, ktoré pri chudnutí čiastočne pomáhali. Potláčali pocit hladu. Ale po ich vysadení ste boli tam, kde predtým. Znova nastúpil jojo efekt.

Akokoľvek úspešní by ste boli pri chudnutí vďaka lieku, vždy vás to bude lákať pozvoľna sa vrátiť do „starých koľají“. Tu vynechať jedlo, tam do seba hodiť trocha čokolády. Tak vzniká jojo efekt. Človek si prestane dávať pozor, prestáva byť na seba prísny a priberie.

Žiaľ, časom sa ukázalo, že lieky na chudnutie majú veľa nežiadúcich účinkov. Tieto problémy boli oveľa závažnejšie, než neistý zisk z terapie obezity. Často šlo o vážne ťažkosti so srdcom. Preto sú v súčasnosti v Európskej únii všetky podobné lieky stiahnuté z predaja a už sa nepredávajú.

Chcete naozaj schudnúť? Odpovedzte v duchu pravdivo na nasledovné otázky:

 • Už ste si naštudovali a ovládate zásady zdravej výživy?
 • Viete si zostaviť racionálny jedálniček a denne ho dodržiavate?
 • Viete povedať, čo ste dnes jedli a prečo?
 • Dokážete si odoprieť dobrotu, ktorá nepatrí medzi racionálne pokrmy a nezjesť ju?
 • Pijete denne 2 až 3 litre čistej vody?
 • Vyhýbate sa sladkým a aj bublinkovým nápojom?
 • Nájdete si denne čas na prechádzku a 3× do týždňa na aktívne cvičenie?
 • Ste ochotní denne sa riadne vyspať? (7 až 8 hodín, bez výnimiek)
 • Je váš osobný čas rozdelený na tretiny medzi prácu, odpočinok a spánok?

Ak sú všetky vaše odpovede na tieto otázky „áno“, potom schudnete aj bez liekov, to je na 100% isté. S liekmi by sa vám možno bolo podarilo o chĺpok uľahčiť si úvod „operácie chudnutie“.

Ak ale dodržíte všetky odporúčania na chudnutie, tak nebudete vôbec pociťovať hlad. Potom nepotrebujete ani lieky, ktoré by hlad potláčali.

Nekupujte si tabletky. Kúpte si zeleninu a knihy o výžive a chudnutí. Vzdelávajte sa a ak chcete niečo len tak chrumkať, prosím – mrkva, reďkovka, šalát, zeler, kaleráb, kapusta. Umyť, chrúmať. Môžete dosýtosti. A pritom čítajte.

Chcete zmeniť svoj výživový štýl? Nekupujte si lieky. Zmeňte svoj výživový štýl.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 23. mája 2008

 

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: