Reductil, Lindaxa

Píše Miro veselý od roku 2004. Kontakt...

Medzi donedávna používané lieky patrí sibutramín predávaný pod rôznymi obchodnými názvami, u nás Reductil, v čechách Lindaxa alebo Meridia. (V iných krajinách aj pod názvami Afibon, Ectiva, Meissa, Minimacin, Minimectil, Obesan, Reduxade, Sibutral, Sibutril, Siluton, Sitrane, Zelium a Zelixa). V súčasnosti je tento produkt v Európskej únii stiahnutý z predaja, pretože mal vážne vedľajšie účinky a liečba mohla byť rizikovejšia ako sa predtým zdalo.

Tieto lieky patrili do skupiny anorektík, teda hlavným účinkom bolo zníženie chuti do jedenia, zníženie pocitu hladu. Bol dosiahnutý podobným spôsobom, ako to funguje u antidepresív, ktoré bránia spätnému vychytávaniu sérotonínu. Účinky takej manipulácie s "chémiou" v mozgu sú tieto:

  • Znižuje sa pocit hladu. To sa hodí, ak z nejakých príčin musí byť nasadená drastická diéta. Napríklad ak sú ťažkosti so žalúdkom.
  • Zvyšuje sa akčnosť, aktivita. Tieto lieky mali mierny vplyv na to, že človek sa aj spontánne viac hýbal. Lapidárne povedané bol nepokojný. Čulý pohyb má priaznivý vplyv na chudnutie.

Žiaľ, tento liek mal aj niekoľko veľmi nepríjemných vedľajších účinkov. Predovšetkým

  • Nespavosť
  • Významné zvýšenie krvného tlaku

Využívali sa u obéznych, ktorí okrem obezity (BMI nad 35) mali ešte ďalšie vážne zdravotné komplikácie súvisiace s obezitou. Napríklad diabetes II typu, vysoká hladina tuku v krvi. V tých prípadoch znamená schudnutie veľmi významný zisk pre zdravie. Oplatilo sa ísť aj do rizika spôsobeného podaním lieku.

Žiaľ ukázalo sa, že tieto lieky sú z pohľadu kardiovaskulárneho systému veľmi nebezpečné. Sú nevhodné pri mnohých ťažkostiach so srdcom, ako je ishemická choroba, či arytmiami a mnohými ďalšími poruchami. Žiaľ, ťažkosti so srdcom (prinajmenej vyšší tlak) sú u obéznych typické.

Preto je momentálne tento spôsob liečby obezity zastavený.

V praxi tieto lieky "nefungovali" u každého. Ak pacient neschudol za 3 mesiace aspoň 5 percent hmotnosti, lekár ich zvyčajne vysadil.

Ďalšou vecou bolo, že najvýraznejší účinok bol práve prvé 3 mesiace, najviac pol roka. Žiaľ, potom sa veľa ľudí dostalo do problematickej situácie:

Úspešné chudnutie - balík kníh

5 kníh Mira Veselého s podpisom.

Plus CD "Ako schudnúť"
Plus ručne maľovanú záložku.
Plus dobrý pocit, že ste podporili autora :-)

39,90 eur + poštovné

Tip: Jeden balík a máte 5 darčekov pre známych...

  • po vysadení liečby rýchlo začali priberať
  • s liečbou sa ledva držali na dosiahnutých číslach

Väčšinou bola príčina v tom, že tieto lieky boli akousi barličkou. Zmiernili pocit hladu a tak človek značne zredukoval stravu a maškrtenie. No v tomto stave sa vlastne nič nenaučil. Po vysadení lieku sa zas vrátila chuť tu a tam si niečo zobnúť a už to stačí na to, aby sme priberali…

Na druhej strane byť dlhodobo na liečbe liekom, ktorý môže zdraviu ublížiť to nie je dobré. Preto momentálne tento liek nie je v predaji. Benefit z liečby totiž nebol väčší ako riziká.