Orlistat (Alli, Xenical)

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Pod obchodným názvom Xenical ale aj Alli sa predával liek s účinnou látkou orlistat. Tento liek ovplyvňuje vstrebávanie tuku z tráviacej sústavy.

  • Xenical dokáže zabrániť asi 30% tuku prijatého stravou, aby sa vstrebal. Nevstrebaný tuk odíde z tela so stolicou.
  • Xenical sa odporúča použiť u tých ľudí, ktorí nie sú schopní obmedziť v diéte príjem tuku. Keď človek zje mastné jedlo, časť z tuku sa nevstrebá a teda sa zmierni riziko priberania. No často tento tuk spôsobí hnačku. Xenical tak pôsobí aj ako „vychovávateľ“. Ak nechceš mať hnačku, nejedz mastné.

Dá sa to prirovnať k liečbe alkoholikov. Aby alkoholik dokázal abstinovať, môže použiť látku disulfiram (liek známy pod názvom Antabus). Tá pôsobí ako poistka. Ak by sa predsa len napil, nasleduje masívna reakcia, veľmi nepríjemná.

Je to vlastne logická vec. Ak sa obézny naje niečoho nevhodného, normálne nenasleduje normálne žiaden „trest“, ktorý by ho nútil k tomu, aby sa správal rozumnejšie. A tak roky priberá a neodoprie si to, čo ho poškodzuje. Ak začne užívať Xenical, dostane po každej diétnej chybe „zaucho“. Na niektorých ľudí má dobré účinky.

Ak hnačku zaradíme medzi neželané, ale výchovné účinky lieku, Xenical nemá iné vážne neželané účinky. Pri dlhodobom podávaní by mohol vzniknúť nedostatok v tuku rozpustných vitamínov, ale to lekár vie a môže to kontrolovať.

Xenical je s veľkým úspechom používaný aj pri liečbe diabetikov druhého typu. Znižuje prejavy diabetes.

Tieto lieky spadajú do kategórie

Inhibítory lipáz

Super názov, nie? Po slovensky to znamená „zabraňovače tukov“. Účinná látka orlistat (liek sa predával pod názvom Xenical alebo Alli, ale v súčasnosti je stiahnutý z trhu) znižuje vstrebávanie tuku z tráviacej sústavy asi o 30%. Tuk, ktorý sa vďaka lieku nevstrebe, odchádza z tela stolicou.

To je pre obézneho atraktívna vec. Nadmerné množstvo tuku v strave spôsobuje obezitu. Tento liek zabráni, aby sa časť tuku z potravy vstrebala. Takže zjete síce mastné, ale nemá to následky vo forme priberania. To znie lákavo. Tučný človek si to preloží do svojej reči: „môžem sa teda beztrestne nažrať“.

Hlavný neželaný účinok tohto lieku je to, že nevstrebané tuky chcú ísť z tela von stolicou. Rýchlo. Veľmi rýchlo. Nečakane. A nezadržateľne. Po zjedení mastnejšieho pokrmu môže nasledovať nepríjemná hnačka, ktorá sa ničím neohlási. Známa po tomto lieku šoférovala v aute a ani nevedela, že hnačka už prebehla. Keď vystúpila, aby šla ku zákazníkovi, zistila, že kostým a celé sedadlo… No ani nechcite vedieť čo. Proste všetky tie inhibované lipázy sa vstrebali do kostýmu a sedadla na aute.

Hnačky môžu na obézneho človeka pôsobiť ako memento, že zjedol priveľa tuku. Tvrdé, ale možno účinné riešenie. No stačí si liek nedať a hnačka sa nedostaví. Asi najúčinnejším efektom liečby inhibítormi lipáz je preto práve výchovný moment.

Aj pred použitím tohto lieku je vhodné položiť si najskôr racionálnu otázku: načo mám do tela vkladať 2 látky, z ktorých jedna má blokovať druhú?

Jednoduchšie je do tela proste nevložiť tú látku, ktorú v ňom nechcem. V tomto prípade je to tuk v nadmernom množstve – nejedzte mastné jedlo a nemusíte hltať tabletky „proti tuku“. Nechcete pribrať z tuku v potrave? Upravte množstvo konzumovaného tuku. Vyhýbajte sa jedeniu tučných potravín vyprážaných, hranoliek, tučných syrov, smotany, čokolády, údenín, slaniny, čipsov, koláčikov, tyčiniek, keksíkov, masla… A prestanete priberať.

Vyhýbať sa neznamená nejesť. Raz za čas si môžete dať čokoľvek. Jeden vyprážaný rezeň raz za mesiac vám s hmotnosťou nepohne. Ak ale máte v nedeľu rezeň, v pondelok salámový chlieb, v utorok vyprážaný syr s hranolkami a majonézou, stredu bábovku s kakaom, tak robíte „denne jednu výnimku“ a asi začnete priberať.

Lieky, ktoré blokujú vstrebávanie tuku sú ponúkané ako riešenie jednorazových situácií – opulentná večera so zákazníkmi v reštaurácii. Na prvý pohľad atraktívne. Môžete sa najesť. No predstava, že musíte prerušiť nádejné obchodné rokovanie, pretože máte dolnú polovicu obleku zrazu obchodne nepoužiteľnú, nie je celkom atraktívna. Predstava, že odchádzate z rokovania na záchod, hoc potrebujete skôr vaňu a silnú sprchu je, prinajmenej, pochmúrna.

Aj keby ste nedostali hnačku – každá výnimka zo stravovacieho režimu len fixuje zvyk porušovať pravidlá. Nevravím, že pri chudnutí je potrebné byť úplne striktný. Ale je dobré čo najviac sa tomu blížiť. Ak svoje stravovacie návyky budete často porušovať, zvyknete si na to, že ich často porušujete. A pomaly sa zas rozpapáte. A priberiete. Preto so slovom „výnimočne“ narábajte veľmi opatrne.

Predstava jesť čokoľvek vďaka „predjedlu“ liekov, ktoré zabránia vstrebávať tuky, je nezrelá. Nezrelý človek popiera rozdiel medzi realitou a túžbou. Nezrelý človek chce veľa jesť i veľa chudnúť. Je to nereálna, naivná túžba.

Každý, kto dokázal schudnúť, vám potvrdí, že občasné porušenie racionálnej stravy nie je problém. Ak sa správate disciplinovane celé týždne, pokojne môžete ísť aj na zabíjačku a obžrať sa na nej dosýta. Nič sa nestane. A to či už tabletku spapáte, alebo nespapáte.

Chudnutie s úspechom - balík kníh

Keď si kúpite tento balík, získate:

  • 5 kníh Mira Veselého s podpisom.
  • Plus ručne maľovanú záložku.
  • Plus dobrý pocit, že ste podporili autora :-)

Nesnažte sa teda tuk vypudiť liekom v nezmenenej podobe. Zvyknite si zmeniť zloženie a množstvo prijatých tukov a budete v pohode.

Inhibítory lipáz sú lieky, ktoré sa dajú užívať dlhodobo. Otázka však stojí inak – ako dlho budete ochotní platiť za svoju nedisciplinovanosť? A akonáhle lieky vysadíte, zas priberiete. Oplatí sa vám za to platiť?

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 23. februára 2019