Knihy a info o chudnutí

Prečítajte si o chudnutí a jedení pár kníh. Nie jednu! Medzi rôznymi autormi sú mierne rozdiely v tom, čo odporúčajú. Každý upozorňuje na niečo iné. Preto tak, ako vám budú tieto knihy odporúčať pestrú stravu, poskytnite aj svojmu mozgu pestré informácie.

O chudnutí

 • Miro Veselý “Ako schudnúť rýchlo“. V tejto knihe nájdete stručný, ale účinný návod na urýchlenie chudnutia. Pri tomto nastavení by mali vidieť výsledky aj mnohé večné dietárky, ktoré pri „normálnom“ chudnutí stoja s váhou a nie sú trpezlivé.
 • Miro Veselý “Jedálniček na chudnutie“. V tejto knihe nájdete veľa tipov, ako si vyrobíte mantinely, ktoré vás nepustia z nastúpenej cesty. A aby ste mali ľahší rozbeh tak tam je aj jedálniček, čo môžete variť.
 • Miro Veselý “Ako som schudol 35 kíl“. V tejto knihe nájdete nielen môj príbeh, ale aj postup . Áno, prihrievam si vlastnú polievočku a svoju knihu píšem v tomto zozname ako prvú. Nemusí sa vám to páčiť a preto hneď pridám ešte niekoľko skvelých titulov od lepších autorov, než som ja.
 • Igor Bukovský “Plán B“. Podrobný manuál zdravého chudnutia. V knihe nájdete všetko, čo treba vedieť o chudnutí, cvičení, jedení a žití.
 • Robert H. Lustig: Cukor – náš zabijak vynikajúca kniha o príčinách, ktoré stoja v pozadí celosvetovej epidémie obezity. A čo proti tomu môžete spraviť vy.
 • Rajko Doleček, Leoš Středa, Kateřina Cajthamlová: „Nebezpečný svět kalorií. Skvelá kniha s prehľadom diét a moderným pohľadom na obezitu a jej riešenie.
 • Pavel Malovič: Ako si udržať mladosť. Množstvo informácií o zdravom životnom štýle.

Ďalšie, ktoré môžu byť užitočné

 • Timothy Ferriss:Čtyřhodinové tělo” (Štvorhodinové telo). V tejto knihe sa časť obsahu venuje práve chudnutiu a športu. Ak to zoberiete s istou rezervou, môžete tu nájsť pár užitočných rád. Čo je však dôležitejšie – inšpirácie.
 • Václava Kunová – “Zdravá výživa“, “Jak hubne labužník?”, “Zdravá výživa a hubnutí v otázkách a odpovědích” – stručné a zrozumiteľné informácie, ideálne na úvodné zoznámenie sa s témou chudnutia. Veľa odpovedí, málo otáznikov.
 • Iva Málková:Hubneme s rozumem, zdravě a natrvalo“. Vynikajúce dielo pre každého. Úplný prehľad toho, čo potrebujete vedieť o chudnutí. Ak vám ten štýl sedí, môže vám prísť vhod aj jej kniha Hubneme s rozumem v praxi – Glykemická kuchařka,ˇrecepty však sú skôr zložité a tak dôležitejšie bude, ak z toho porozumiete princípom stravy s nižším . Novšie knihy od nej sú Nakupujeme s rozumem, Vaříme s chutíHubneme s rozumem tvořivě.
 • Ivan Majerčák – „Diagnóza obezita“. Stručne a jasne o obezite. Predstaví vám súčasné postupy, ako sa dá liečiť a odporúča, aby ste to spravili u lekára, nie na vlastnú päsť. Predsa len – obezita je choroba. Málokto by si liečil infarkt sám, podľa rád v časopisoch. Obezitu však áno. Nečudo, že sa to tučným nedarí.
 • Vojtěch Hainer – “Obezita” – kniha pre pacientov a pod rovnakým názvom “Obezita” – odborná kniha pre lekárov). Vynikajúca je aj kniha “Základy klinické obezitologie” pre lekárov, druhé vydanie (rozšírené o 100 strán) z roku 2011.
 • Jana Pařízková, Lidka Lisá a kolektív – “Obezita v dětství a dospívání, terapie a prevence“. Odborná kniha, pre čítanie je vhodné vedieť trocha cudzích slov. Inak vynikajúci pohľad na otrasnú situáciu súčasných detí u nás i vo svete. Posunie váš pohľad na veci. Máte deti? Možno by ste ako hlavný motív svojho chudnutia mali mať príklad, ktorý im tak dáte.
 • Igor Bukovský: “Teraz to zíde?“. Pravdy a klamstvá o chudnutí. V knihe nájdete veľké množstvo nezmyselných výrokov zo ženských časopisov o diétach. Autor ich komentuje. Pri knihe sa určite pobavíte. Je tam mnoho užitočných rád a tipov a pre človeka, ktorý chce schudnúť patrí táto kniha medzi takpovediac “povinnú literatúru”. Ostatne v slovenčine toho o chudnutí zas veľa nemáme. (Ak nepočítam bestsellery, ktoré ponúkajú hlúpe rady, diéty a táraniny…)

Šport

 • Miloš Máček a Jiří Radvanský – “Fyziologie a klinické aspekty pohybové aktivity“. Odborná kniha ale aj laik z nej vie vytiahnuť veľa zaujímavých súvislostí. Najmä sú tam mnohé upozornenia na to, ako zvýšiť pri tréningu bezpečnosť.

O strave a zdraví

 • Igor Bukovský – “Návod na prežitie pre muža” a “Návod na prežitie pre ženu“. Vysvetľuje v nej mnoho súvislostí stravy a zdravia. Nič lepšie o strave a výžive v slovenčine nevyšlo.  Odporúčam aj ženám. Vynikajúce dielo, v ktorom sa dozviete ako a prečo ovplyvňuje zdravie a vitalitu. Aj to, čo robiť.
 • Igor Bukovský – “Hneď to bude!“. Kuchárska kniha s energetickými hodnotami pripravených jedál. Jednoduché recepty a veľa zaujímavých a v praxi využiteľných výživových tipov a rád k zdravej strave. V prvej časti sú popísané u nás bežne dostupné suroviny a v druhej sa z nich pripravujú jedlá.
 • Iva Málková – “Hubneme s rozumem, zdravě a natrvalo” – komplexný pohľad na chudnutie. Nájdete v nej však všetko, čo by ste mali vedieť. Berte to ako učebnicu, nie beletriu. Je ložné kúpiť aj titul “Hubneme s rozumem v praxi“, je to však viac kuchárska kniha, než teória.

Odporúčam aj knihy, ktoré vám môžu pomôcť naučiť sa dosahovať ciele a úspešne vychádzať s ľuďmi.

Samozrejme, Miro Veselý: Ako dosiahnuť úspech je kniha, ktorú vám odporúčam prečítať si aj keď chcete schudnúť – je o dosahovaní cieľov v osobnom aj pracovnom živote. Druhé, prepracované vydanie.

Tipy na mnoho ďalších kníh z oblasti úspechu nájdete tu:

Zoznam kníh, ktoré vám pomôžu lepšie si zorganizovať život a vzťahy.

Priebežne to aktualizujem.

Knihy a info o chudnutí

Za tieto knihy spolu zaplatíte len o niečo viac, ako by ste zaplatili za jediné balenie niektorého výživového doplnku “na chudnutie” určeného na jeden mesiac. Alebo za niekoľko kúr v štúdiu krásy.

Po prečítaní týchto kníh vám bude jasné, ako sa máte stravovať.

Popisujú overené informácie, ktoré sa dajú v praxi využiť. O chudnutí je napísaných mnoho kníh. Diéty, návody s lákavými názvami ako Ideálna diéta, chudnutie v spánku, zdravé chudnutie, ako schudnúť a podobné. Veľkú väčšinu z týchto kníh som nezaradil do zoznamu odporúčaných. Dôvod je jednoduchý – veľmi často ponúkajú hybridné riešenia. Časť odporúčaní je prevzatá zo súčasných obezitologických znalostí a časť je v rozpore s nimi. Prejdite si aj takéto knihy, ale radšej s rezervou.

 

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: