BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Knihy o chudnutí

Prečítajte si o chudnutí a jedení pár kníh. Nie jednu! Medzi rôznymi autormi sú mierne rozdiely v tom, čo odporúčajú. Každý upozorňuje na niečo iné. Preto tak, ako vám budú tieto knihy odporúčať pestrú stravu, poskytnite aj svojmu mozgu pestré informácie.

Je dôležité, aby ste získali čo možno najpestrejšie informácie. Tu však nastáva problém. Sú totiž aj knihy, ktoré vás môžu od optimálneho režimu zaviesť aj veľmi ďaleko. Knihy, ktoré velebia detoxy, slaninu. Diéty. Alebo tvrdia že pšenica (alebo niečo iné) je univerzálnym zdrojom zla. Žiaľ, aj bludy sa dnes veselo vydávajú, pretože ľudia to čítajú.

Aby som vám uľahčil výber, tu je zoznam kníh aj s recenziami.

O chudnutí

Ďalšie, ktoré môžu byť užitočné

  • Igor Bukovský, Ivana Mesárošová, Petra Gálisová: "(Za)chráňte svoje črevo” a “Protiprdkavá kuchárska kniha". Kniha, ktorá vás prevedie procesom trávenia. Naučíte sa ako sa dá vyhnúť sa mnohým tráviacim ťažkostiam.
  • Timothy Ferriss: "Čtyřhodinové tělo" (Štvorhodinové telo). V tejto knihe sa časť obsahu venuje práve chudnutiu a športu. Ak to zoberiete s istou rezervou, môžete tu nájsť pár užitočných rád. Čo je však dôležitejšie - inšpirácie.
  • Václava Kunová - "Zdravá výživa", "Jak hubne labužník?", "Zdravá výživa a hubnutí v otázkách a odpovědích" - stručné a zrozumiteľné informácie, ideálne na úvodné zoznámenie sa s témou chudnutia. Veľa odpovedí, málo otáznikov.
  • Iva Málková:Hubneme s rozumem, zdravě a natrvalo“. Vynikajúce dielo pre každého. Úplný prehľad toho, čo potrebujete vedieť o chudnutí. Ak vám ten štýl sedí, môže vám prísť vhod aj jej kniha Hubneme s rozumem v praxi - Glykemická kuchařka,ˇrecepty však sú skôr zložité a tak dôležitejšie bude, ak z toho porozumiete princípom stravy s nižším glykemickým indexom. Novšie knihy od nej sú Nakupujeme s rozumem, Vaříme s chutí a Hubneme s rozumem tvořivě.
  • Ivan Majerčák - „Diagnóza obezita“. Stručne a jasne o obezite. Predstaví vám súčasné postupy, ako sa dá obezita liečiť a odporúča, aby ste to spravili u lekára, nie na vlastnú päsť. Predsa len - obezita je choroba. Málokto by si liečil infarkt sám, podľa rád v časopisoch. Obezitu však áno. Nečudo, že sa to tučným nedarí.
  • Vojtěch Hainer - "Obezita" - kniha pre pacientov a pod rovnakým názvom "Obezita" - odborná kniha pre lekárov). Vynikajúca je aj kniha "Základy klinické obezitologie" pre lekárov, druhé vydanie (rozšírené o 100 strán) z roku 2011.
  • Jana Pařízková, Lidka Lisá a kolektív - "Obezita v dětství a dospívání, terapie a prevence". Odborná kniha, pre čítanie je vhodné vedieť trocha cudzích slov. Inak vynikajúci pohľad na otrasnú situáciu súčasných detí u nás i vo svete. Posunie váš pohľad na veci. Máte deti? Možno by ste ako hlavný motív svojho chudnutia mali mať príklad, ktorý im tak dáte.

Šport

  • Miloš Máček a Jiří Radvanský - "Fyziologie a klinické aspekty pohybové aktivity". Odborná kniha ale aj laik z nej vie vytiahnuť veľa zaujímavých súvislostí. Najmä sú tam mnohé upozornenia na to, ako zvýšiť pri tréningu bezpečnosť.

O strave a zdraví

Za tieto knihy spolu zaplatíte len o niečo viac, ako by ste zaplatili za jediné balenie niektorého výživového doplnku "na chudnutie" určeného na jeden mesiac. Alebo za niekoľko kúr v štúdiu krásy.

Po prečítaní týchto kníh vám bude jasné, ako sa máte stravovať.

Popisujú overené informácie, ktoré sa dajú v praxi využiť. O chudnutí je napísaných mnoho kníh. Diéty, návody s lákavými názvami ako Ideálna diéta, chudnutie v spánku, zdravé chudnutie, ako schudnúť a podobné. Veľkú väčšinu z týchto kníh som nezaradil do zoznamu odporúčaných. Dôvod je jednoduchý - veľmi často ponúkajú hybridné riešenia. Časť odporúčaní je prevzatá zo súčasných obezitologických znalostí a časť je v rozpore s nimi. Prejdite si aj takéto knihy, ale radšej s rezervou.

Odporúčam aj knihy, ktoré vám môžu pomôcť naučiť sa dosahovať ciele a úspešne vychádzať s ľuďmi.

Tipy na mnoho ďalších kníh z oblasti úspechu nájdete tu: Zoznam kníh, ktoré vám pomôžu lepšie si zorganizovať život a vzťahy. Priebežne to aktualizujem.

Napísal
Miro Veselý 
28. februára 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.