Miro Veselý: Jedálniček na chudnutie

Píše Miro veselý od roku 2004.

V knihe Jedálniček na chudnutie dostávate do rúk úplný návod, ako si vylepšíte svoj životný štýl. Žiadne teoretické omáčky. Konkrétne a presné kroky čo sa vám oplatí zrušiť a s čím začať. Nemusíte sa teda veľa učiť o výžive, stačí splniť inštrukcie v knihe. Okrem receptov na varenie tu nájdete aj sériu postupov, ktorými sa dlhšie udržíte pri „pevnej vôli“. Prečo som napísal ďalšiu knihu o chudnutí?

10 rokov dostávam od rôznych ľudí rovnaké otázky.

 • Čo teda mám vlastne jesť?
 • Ako má vyzerať strava, vôbec neviem, čo si mám kúpiť.
 • Je vhodné raňajkovať pol papriky a jahodový jogurt?

Mnohým nie je jasné, ako zostaviť jedlá tak, aby sedeli živiny. Navyše ono to nie je ani pohodlné. Nikomu sa nechce rátať to z energetických tabuliek. A tak cesta menšieho odporu nakoniec človeka zvedie siahnuť po ďalšej nezmyselnej diéte.

Odborníci spravidla žiadne jedálničky nepublikujú!

Každý človek má totiž iné potreby. Aj ja som sa dlho vyhýbal uverejniť nejaký návod, čo by čitatelia mali jesť. Nakoniec som si ale povedal, že to spravím. Sám sa už dávno stravujem inak, než pred schudnutím. Má to výsledky.

V tejto knihe teda nájdete jedlá, ktoré sú vypočítané tak, aby väčšina ľudí pomaly chudla. Útla, či staršia žena si môže málinko ubrať, silný a výkonný muž si trocha pridá. Dôležité je, že v jedálničku sa snažím ukázať vám, ako kombinujem ingrediencie. Už od 22. dňa vás v knihe začnem lákať k tomu, aby ste si sami vybrali, na čo máte chuť. Tým sa za mesiac môžete reálne naučiť o svojich jedlách uvažovať. Už 31. deň si teda budete môcť sami navrhnúť tak, aby vám chutilo a zároveň aby to bolo vhodné a dokonca aj zdravé.

Tip: Skúste si jedálniček na chudnutie – kliknite a nájdete rozpis na týždeň. Môžete si tak ihneď overiť, že tento jedálniček je jednoduchý a pritom účinný.

Moje jedlá nie sú vypočítané pomocou profesionálnych programov. Nezaručujem, že majú dokonale vyvážený príjem živín, vitamínov, minerálov a vlákniny. To sa totiž nedá zaručiť. No tieto jedlá sám už viac rokov denne jedávam. Veľmi podobne sa stravuje viacero ľudí, ktorých poznám. Sú zdraví, udržiavajú si skvelú postavu a sú spokojní. Berte preto tento jedálniček ako pohľad do kuchyne človeka, ktorý sa rozhodol vzdorovať jojo efektu. Možno vám to nebude chutiť tak, ako jedlá starých materí. Ale so skúsenosti viem, že aj na takéto jedlá sa dá rýchlo zvyknúť. Sú celkom fajn. Ak si mám udržať nízku váhu, aj tak nemôžem toho pojesť priveľa. Čím je jedlo chutnejšie, tým ťažšie sa odoláva nedať si dupľu.

Môj jedálniček sa nebude páčiť skúseným kuchárom a najmä gazdinám. Sú to totiž mimoriadne jednoduché jedlá. Príprava 5 až 15 minút. Nájdete tam aj recept, ktorý trvá asi 10 sekúnd. Často len tri či štyri ingrediencie a jedlo je na svete. Nie je to efektné. Ale šialene to šetrí čas.

Ako príklad si zoberte kvasnicovú pomazánku. Tú už radím k náročným jedlám, zabijete v kuchyni aj 20 minút.

Iným príkladom trocha náročnejšieho jedla je pečená makrela na grilovanej zelenine. Všetko sa spraví naraz v jednej rúre, samo.

V reštaurácii by sa TOTO podávať nedalo. Ale ak máte doma minútky, tak raz vás to vyruší za 20 minút a druhý raz o ďalších 20 minút, to už je jedlo hotové.

Sledujem teda, aby ste žili svoj život a neprekrútili varechami pol dňa.

Navyše v jedálničku vám navrhujem opakovať. Ak si dnes uvaríte špagety, máte obed aj večeru. Možno aj na zajtra.

S takýmto prístupom sa v knihách od šéfkuchárov nestretnete. Tí môžu každé jedlo postaviť na efekt. Navrhnú vám pridať pol deci jelenieho vývaru, hrsť čučoriedok, čerstvé huby shitake a podobné ingrediencie.

Ja som sa rozhodol stáť nohami na zemi. Je efektné odporúčať mango. Choďte ho ale kúpiť! Kus stojí viac, než celé bežné jedlo v mojom jedálničku aj so zeleninou. Navyše väčšinou kúpite takpovediac ruletové mango. Proste hazard. Môžete prijať stávku, či to nezrelé mango po troch týždňoch dozreje, alebo priamo zhnije. Takže v mojom jedálničku som takéto pasce pre čitateľov nastražiť nechcel.

Volá sa to jedálniček, ale kŕmim čitateľov aj psychológiou!

Jasné, z psychológie sa nepriberá. Preto väčšia časť knihy je text s praktickými skúsenosťami a rôznymi trikmi, ako sa zariadiť. Recepty na 30 dní sú proti tomu celkom stručná záležitosť.

Mám skúsenosť, že ak niekomu dám rozpis jedál, zvyčajne ho aj tak nedodržiava. Buď sa rozpis niekam stratí, alebo sa nájdu iné dôvody. Preto som sa rozhodol môj jedálniček dodávať hneď aj s mantinelmi. Ak totiž splníte všetkých 14 psychologických trikov a odporúčaní, uspejete. Sú to princípy, ktoré vám vytvoria podmienky na to, aby ste z nastúpenej cesty neuhli.

Zmeniť životný štýl je ťažké. Človeka to stále láka vrátiť sa do starých koľají. Do pohodlia. Je preto výhodné ak poznáte triky, ktoré vás budú držať na nepohodlnej ceste. Keď ňou prejdete, vytvoríte si tak nové koľaje. O to ľahšie sa vám po novej ceste začne ísť.

O knihe Jedálniček na chudnutie napísali

Túto knihu som nielen čítala, ale kreslila som do nej aj ilustrácie. S Mirom sa poznám 5 rokov a riadim sa rovnakým životným štýlom. Mám o 12 kíl menej a pás o 10 centimetrov menší a to už asi 4 roky.

Aj keď som už štíhla, musím dodržiavať tento režim. Priznávam, doprajem si občas zopár výnimiek. No zvyčajne po pár dňoch zistím, že rifle sú tesnejšie a tak sa rýchlo vrátim k rozumnejšej strave.

Teraz už často pri jedle myslím na to, čo je mi vzácnejšie. Vyprážaný rezeň, alebo to, že si oblečiem veľkosť S? Predtým som o tom takto neuvažovala. Faktom je, že keď som nosila veľkosť L, do kopca som šla veľmi ťažko. Jednoducho cítim sa zdravšia.

Ľubica Balentová, grafička  www.lubicabalentova.sk

Táto kniha je úprimná a pravdivá. Je to pokračovanie úspešného príbehu Mira Veselého – človeka, ktorého si vážim, pretože hoci stále veľa študuje, pracuje trpezlivo bez veľkých rečí a nehľadá žiadne senzácie. Hľadá však cestu ako svoju skúsenosť odovzdať aj tým, ktorí o to stoja. Úprimne držím jemu aj vám palce!

Igor Bukovský, lekár a autor

Ambulancia klinickej výživy. www.akv.sk

Čítam tie recepty a iba krútim hlavou. Okrem toho, že sú tie recepty inovatívne, je to vtipné, ľahké čítanie a tie recepty sú chutné a voňavé už na papieri. Tú chuť a vôňu im dodávajú tie Mirove postrehy, poznámky, je to odžité, odskúšané, robené s láskou. Tie recepty sú chutné aj naozaj, dnes som si robila celozrnné špagety s prsiami, dala som všetky koreniny a ingrediencie ako sú v rozpise, nemalo to chybu. Polovicu na večeru som si pre istotu schovala, aby mi to niekto nezjedol :) Navyše tie recepty zohľadňujú aj pomer živín a energetický príjem.

Anna, Liptovský Mikuláš

Túto knihu si môžete kúpiť aj telefonicky 0903 517 088. Alebo klasicky na internete exkluzívne cez e-shop Dobré knihy.

 

Komentáre k článku: Miro Veselý: Jedálniček na chudnutie

 1. Andrea P. 11. februára 2015

  Dobrý deň, kúpila som si Vašu knihu Jedalniček na chudnutie… Kniha je skvelá.. Aj keď mám už Vašu stránku preštudovanú, kniha mi pomohla všetko lepšie pochopiť. Ja mám momentálne 66 kg a 170 cm… Chcem schudnúť cca 5 kíl a samozrejme naďalej sa zdravo stravovať… Som 7 mesiacov po pôrode tak som ešte dosť rojedená z tehotenstva… Dodržujem jedálniček, jedla sa mi zdá byť akurát, ale mám pochybnosti či nie je 8000 kj pri mojej váhe a výške na chudnutie veľa… Inak recepty sú naozaj rýchle a veľmi chutné… Prajem veľa úspechov

 2. Martina L. 16. februára 2015

  Dobrý večer prajem.

  Práve som dočítala Vašu najnovšiu knihu a rada by som vyjadrila svoj názor :-). Bolo to nesmierne zábavné čítanie so správnou dávkou humoru, ktorá dodala knihe šťavu. Som nesmierne rada, že to nie je len zoznam receptov na varenie :-). Počas dvoch mesiacov, čo sa venujem zmenám v mojom živote som si už našla aj nejaké tie vlastné recepty a vylepšenia. Nesmierne oceňujem to, že ste si dal námahu a venoval čas zostaveniu jedálnička, ktorý môže byť veľmi nápomocný v živote každého, kto chce zmeniť spôsob stravovania. Je chvályhodné, že jedlá sú rýchle, jednoduché, suroviny dostupné a cenovo prijateľné :-). Prajem Vám, aby Vás humor neopúšťal, vždy ste mal o čom písať, aby Vám zdravie slúžilo a vždy ste mal okolo seba samých pozitívnych ľudí so skvelými nápadmi :-).
  Mne kniha veru poslúži a teším sa na to, ako postupne prepašujem nejaké tie jedlá aj do nášho rodinného jedálnička :-). Mám doma troch chlapov :-). Dvoch synov (7r. a druhý 3r.) a jedného manžela :-). Je sa o koho starať, no prichádzam na to, že na seba som nejako zabudla … :-(. V každom ohľade už pracujem na zmenách a teším sa z každého dňa, čo mám pred sebou.

  PS: (moj vek je 35, to som tuším po absolvovaní 10 dňového e-mailového kurzu zabudla napísať ).

  Ešte raz želám všetko dobré a nech sa Vám darí :-).

 3. Ria 25. februára 2015

  Dobry den.Ja by som velmi chcela schudnut,no nijak sa mi nedari.Mam sedave zamestnanie a je pravda,ze aj velmi malo pohybu mam.Neviem ako sa mam stravovat,nakolko z prace chodime na obedy do restauracie a tam je strava dost mastna a korenista.Dakujem za Vašu radu.

 4. Miro Veselý 25. februára 2015

  Ria popísali ste veľmi pekne príčiny, ktoré bežne vedú k nadváhe. Málo pohybu a nevhodná strava. Odporúčam preto nosiť si vlastnú stravu a do života zaraďte aj rýchle prechádzky, najlepšie denne. Výsledky sa dostavia rýchlo.

 5. Veronika 30. marca 2015

  Riadim sa Vasimi radami a jedalnickom (kniha, ktora je fakt super, lebo ja mam najvacsi problem vymysliet, co budem jest) uz 8. tyzden a vsetko fici tak, ako ma. Sedem kil dole, tuk (podla vahy, ktoru mam doma) klesol o viac nez 5%, boky su uzsie o 6cm, pas o 9cm. A s tym prave suvisi moja otazka: ako si spravne merat pas?

  Viem, ze ste niekde napisali, ze jednoducho tam, kde je brucho najvacsie. To i robim. Rozumiem, ze mozno nie je dolezite, odkial presne idu centimetre dole, hlavne je, ze idu. Ale ked ja by som niekedy tak rada po zadani mier mojho tela na Vasej stranke videla, ze nemam nadvahu ani podla pasu…

 6. Miro Veselý 30. marca 2015

  Veronika v článku https://www.chudnutie-ako.sk/cisla/obvod-pasa-urcuje-vase-zdravie sú nakreslené miesta, kde meranie odporúča odborná literatúra.

  Pre meranie je najdôležitejšie to, aby ste merali vždy na rovnakom mieste. Ak to ide dole, všetko je v poriadku. Inak gratulujem Vám ku výborným výsledkom, keď sa brucho zmenšuje rýchlejšie ako boky tak to je úplne ideálny stav. Držím palce!

 7. Mária 28. júla 2015

  Dobry den prajem.Ja by som velmi chcela schudnut, ale nedari sa mi… Mam sedave zamestnanie a od septembra budem chodit aj na VŠ. Z prace chodim domov vecer o pol osmej. Nemame ani obedy v praci a veceru mam najneskor o osmej bo skor sa neda.Cize priznavam malo pohybu a strava nepravidelna a nezdrava… Prosim o radu a zaroven dakujem

 8. Miro Veselý 29. júla 2015

  Mária je to veľmi jednoduchý vzorec. Sedenie + nepravidelná strava = obezita + postupný úpadok zdravia. Takže moja rada: zvážte či sa vám neoplatí nájsť spôsob, ako zmeniť životný štýl.

 9. Monika 18. augusta 2015

  Dobrý deň, mám problémy s obezitou, ale i dlhodobou chorobou. Pred 11 rokmi mi stanovili M. Crohn, poruchu zrážania krvi (dedičnú). Pri každej diagnóze a podávanými liekmi som vždy pribrala 10 kg, kým sa výsledky zlepšili.Teraz mám 85 a 168 cm. ako začať chudnúť?

 10. Miro Veselý 18. augusta 2015

  Monika keďže nie som lekár, nedokážem posúdiť súvislosti. Pokiaľ viem, ako liečba sa niekedy voli systémové podanie kortikoidov, čo je liek, ktorý zasahuje asi do všetkých procesocv, ktoré následne môžu spôsobiť redistribúciu tuku a vyvolať priberanie. S tým ťažko niečo robiť, ak tá liečba je potrebná. Poraďte sa so svojím lekárom, aké má pre vás konkrétne odporúčania čo sa týka vhodnej úpravy stravy tak, aby sa choroba zmierňovala a pritom ste nepriberali. Zrejme nebudete môcť úplne dodržiavať bežné výživové odporúčania, najmä v akútnom štádiu. Pozrite si knihu Nová miniencyklopédia prírodnej liečby (Igor Bukovský) je tam súpis rád pri Crohnovej chorobe. Myslím si, že sa z nich dá zostaviť režim, ktorý by mal prinajmenej zastaviť priberanie. Ale postup určite konzultujte so svojim lekárom.

 11. Jana 30. decembra 2015

  Dobry den, od 1.1.2015 som takou tajnou fanusickou, vsetko som si nastudovala na vasej stranke, v anonymite, aby sa “nic” nestalo ak sa mi nepodari schudnut… 4.1.2015 som startovala, zostavovanie listka, zmenou navykovov, so vsetkymi radami… startovala som s vahou 85 KG a nikto mi neveril, ze ak budem jest viac ako predtym, ze schudnem… ze vobec vydrzim denne s hodinovou teoretickou pripravou a dalsou hodinou pripravou jedla na nasledujuci den… a dnes vsetci krutia hlavou, pretoze vazim 65 KG a ubytok je teda – 20 KG. Dakujem Vam z celeho srdca, ze zdielate vase skusenosti a davate ludom sancu na zmenu. PS: okrm kilogramov sa citim bajecne, mam viac energie a to je mozno aj viac ako ten ubytok vahy. Dakujem este raz !!

 12. Petrana 12. januára 2016

  Dobrý deň,
  Mám len 11 rokov viem asi by som tu nemala by ale potrebujem poradiť ako mám schudnut nejde mi to veľmi keďže si sama vari nemôžem. Travim dlhé časy pri notebooku,tablete a mobile. Neviem čierny koli skoro korčule pomáhajú. Ideme v let k moru a nechcem tam vyzerať ako zemiak. Čo mám robiť?Za odpoveď vopred ďakujem.

 13. Miro Veselý 12. januára 2016

  Petrana do zhruba 18 rokov musí akékoľvek chudnutie riadiť lekár, inak hrozí že by z chudnutia mohli vzniknúť vážne zdravotné ťažkosti. Robíš múdro, že nekonáš na vlastnú päsť, ale chceš sa poradiť. Radím teda zájsť ku svojmu lekárovi, alebo učiteľovi telocviku. Tí môžu posúdiť aká je situácia a čo bude najlepšie spraviť. Držím palce.

 14. murna 7. februára 2016

  Ahojte začala som v januári a tajne .Po 2 týždnoch prišla dcéra na to a neskor manžel,mam 50 a začala som 107,7 veía, veía -teraz je február 6.2. a mam 100,2 jem tak ako Miro odporúča .pomaly a isto- jem každé tri hodiny 5x denne som na seba pyšna pokračujem dalej držte mi prsty .dik Miro .

 15. Miro Veselý 7. februára 2016

  murna perfektné výsledky, držím palce nech to ide z kopca!

 16. Gabriela 19. februára 2016

  dobrý deň! mám 53 rokov a za posledné 3 roky som pribrala 12kg. Meriam 172cm, v novembri som vážila 80kg (teraz 77-78kg), pás 80cm. Jedávala som veľmi nepravidelne, ráno a potom niekedy až podvečer a večer, takmer žiaden pitný režim. V decembri som objavila túto stránku, začala pravidelne jesť. Medzitým som prestala fajčiť. Zhodila som 3kg, čo sa mi zdá byť veľmi málo. Poraďte mi, prosím, čo robím zle? Môj jedálniček vyzerá približne: ráno celozrnný chlebík s málo maslom, šunka, reďkovka alebo paprika a kúsok syra, káva bez cukru..desiata karfiol alebo jogurt (ovocný)..obed mäso (kuracie, bravčové, hovädzie) -na šťave (snažím sa dodržiavať váhu 100-150g) s dusenou zeleninou alebo šalátom, žiadne prílohy..olovrant: párky (100g) bez chleba so zeleninou a kúskom syra alebo jogurt..večera do 19hod (spať chodím po polnoci) podobné ako olovrant (jogurt aj párky len raz za deň) alebo šalát so syrom (30)…vychádza mi to od 5300 do 6000Kj za deň…môže tento pomalý úbytok byť spôsobený aj tým, že už takmer 2 mesiace nefajčím? 2x v týždni kalanetika, lyžujem 1-2x v týždni, chodím plávať (kilometer) raz za 2 týždne, mám sedavé zamestnanie…Prosím, poraďte mi

 17. Majo 20. februára 2016

  Dobry den. Potrebujem poradit, ako schudnut. Mam sedave zamestnanie + pracujem na 12h zmeny. Kalkulacia kalorii a dalsich veci mi neako nejde.
  Mam 110kg na 185cm vysku. Uz mam vacsie prsia ako kolegyna. Nepijem nic sladke, odstavujem cviklu, mrkvu a jablka 1L a 4x denne porcie jedla sem tam sa stane ze 2x za den jem koli praci.. a priberam.. prosim poradte

 18. Miro Veselý 21. februára 2016

  Gabriela skúste sa riadiť jedálničkom na tejto stránke. nejesť prílohy a napchávať sa párkami to je kombinácia, ktorá nebude fungovať ani na chudnutie, ani pre podporu zdravia.

 19. Miro Veselý 21. februára 2016

  Majo odšťavňovanie je v podstate popíjamnie sladkej limonády, pri chudnutí by som neodporúčal vôbec odšťavňovať. Ak k tomu pridáte nepravidelnú stravu tak obezita bude utešene narastať.

 20. Gabriela 26. februára 2016

  dobrý deň! nerozumeli sme sa..ja prílohy ako zemiaky a ryžu nikdy nejem…párky, ktoré si kupujem majú energetickú hodnotu 1200Kj – 290Kcal, 12(b)-2(s)-26(t), čo spĺňa energetickú hodnotu jedného jedla a jem ich max raz za deň-dva…denný príjem mám okolo 6000Kj..možno som po takmer 3 mesiacoch čakala lepšie výsledky, lenže som prestala fajčiť…asi vydržať, však? :-)

 21. Miro Veselý 26. februára 2016

  Gabriela odporučil som vám riadiť sa jedálničkom na tejto stránke aspoň na skúšku. Vynechávanie príloh je zlý nápad. Počítať len kalórie a nie živiny asi ešte horší. Vy totiž v jednej 100 gramovej párke zjete pol dennú dávku tuku a ešte je to aj tuk mizernej kvality. Výsledok je podvýživa + nechudnutie. Dajte tomu pár večerov a pozrite si tu pár článkov na stránke aby ste vedeli čo robiť a prečo. To že ste prestali fajčiť je vynikajúca správa a prajem vám aby ste vydržali. Fajčenie trocha zrýchľuje metabolizmus, takže po vynechaní niektorí ľudia trocha priberú, ale zvyčajne preto, že vyjedajú sladkosti. To nie je váš prípad, takže teraz by ste mohli skúsiť jesť trocha viac vyváženú stravu a cvičiť (stačia rýchle prechádzky). To by malo priniesť výsledky.

 22. Terez 29. februára 2016

  Dobrý deň. Ja neviem čo mám už robiť. Mám 165 cm a 85 kg. Chcem schudnúť na 55-60kg. Len neviem ako :( . Ja ešte študujem, do a zo školy chodím pešo, do kopy to mám hodinu . Neviem aký šport mám vykonávať, A zo stravou to už neviem vôbec. Neviem či si mám robiť vopred jedálniček, keď ja ho horko- ťažko dodržím. A ešte väčší problém je to že neviem variť. Maja rodina len na mňa kyda že som tučná ale pomôcť mi nechcú. Vyskušala som toho už veľa ale nejde mi to,vždycky zlyhám … Poraďte mi Prosím

 23. Miro Veselý 1. marca 2016

  Terez hodina chôdze je dobrý začiatok. K tomu treba pridať jedlo, pripraviť si ho dopredu je výborný nápad, ľahšie sa to potom dodrží. Variť netreba, kopa jedál sa dá jesť hotových, napríklad chlieb s nátierkou, alebo jednoduché varenie. Ale treba sa donútiť to dodržiavať, inak sa učíte, že to nejde. A ono to ide. Len cvičte trpezlivosť, je ako sval.

 24. Ľuba 24. marca 2016

  Dobry den,ja vysielam uz velmi dlho sos…. mne sa nema kto venovat,co sa tyka chudnutia a u nas v Martine ani nic take nie je, ja si neviem rady potrebovala by som schudnut 40 kil.cvicit momentalne nemôzem mam vyrastky na patach a mam obmedzeny pohyb.

 25. Miro Veselý 24. marca 2016

  Ľuba poraďte sa s rehabilitačným lekárom aký druh pohybu vám schváli, ak sa nedá chodiť, dá sa všeličo iné, napríklad existujú stacionárne bicykle ktoré majú polohu v ktorej sú nohy zapojené inak. Alebo sa dá cvičiť rukami. Stravu potom môžete prispôsobiť aj podľa rád z tejto stránky.

 26. Lucia 16. septembra 2016

  Dobry den, chcela by som sa spytat ci je kniha dostupna aj ako ebook? Nikde som ju nenasla v tomto formate. Byvam v zahranici takze by ma s postou vysla velmi draho.

 27. Miro Veselý 16. septembra 2016

  Lucia ebook sme nevyrobili. Všetko podstatné z textu knihy však nájdete na týchto stránkach aj bezplatne, takže stačí čítať.

 28. Eva 11. februára 2017

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli vaše kniha vyšla (nebo vyjde) v češtině.
  Děkuji Eva

 29. Miro Veselý 11. februára 2017

  Eva zatiaľ sme sa o preklade nerozhodli či budeme robiť. Mnoho článkov je preložených na webe http://www.hubnuti-jak.cz/ síce niektoré sú preložené len strojovo, takže tu a tam nezmysel, ale aspoň to.

 30. Eva 12. februára 2017

  Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.Eva

Pridajte komentár:

Napíšte vašu otázku, alebo komentár k článku...

Vyplňte ešte: