Od roku 2004 píše Miro Veselý

Miro Veselý: Jedálniček na chudnutie

Kniha Jedálniček na chudnutieNajúspešnejšia kniha Jedálniček na chudnutie vychádza už v druhom vydaní. Okrem samotného rozpisu jedál v tejto knihe nájdete všetky dôležité informácie o chudnutí. Spojil som do jedinej knihy aj obsah knihy „Ako som schudnol 35 kíl“. Teraz máte všetko v jednom balení. 300 strán, ktoré z vás spravia tak trocha odborníka na zdravý životný štýl a chudnutie.

Objednajte si knihu Jedálniček na chudnutie

Knihu prečítate zhruba za 10 hodín a budete vedieť všetko, čo potrebujete o chudnutí vedieť. Napríklad aj toto:

 • Prečo vám hľadanie na internete nemôže pomôcť nájsť správne odpovede na odborné otázky? Strana 43.
 • Ste určite pripravení chudnúť? Overte si to v kontrolnom dotazníku na strane 65.
 • Ako sa dá zariadiť, že vždy budete vedieť, čo máte navariť? Tri triky do kuchyne na strane 79.
 • Počas chudnutia sa občas stáva, že sa ozvú platničky, bolesť chrbta, alebo krčnej chrbtice. Ako tomu predísť a ako sa dá mnohých bolestí chrbta zbaviť nájdete na strane 174.
 • Aj vy ste zamestnaní, máte rodinu a iné povinnosti? Pýtate sa možno, kde máte vziať na chudnutie čas? Pozrite si to na strane 185.
 • Počas chôdze môžete chudnúť, ale aj vzdelávať sa. Tip ako si môžete doma vyrobiť audioknihu, aby ste mali na tréningu čo počúvať nájdete na strane 187.
 • Otestujte sa, či si môžete dovoliť občas zaradiť výnimky. Na strane 199 a ďalších sa dozviete aj veľa o závislosti (nielen) na jedle.
 • Naučte sa čeliť citovému vydieraniu a manipulátorom. Na strane 214.
 • Viete, kedy ľudia najčastejšie naletia podvodníkom? Možno vás prekvapia prvé vety na strane 222.
 • Mnohí začnú chudnúť, ale nemajú vôľu zotrvať. Prečítajte si zoznam siedmych najhorších situácií, ktoré doslova ničia pevnú vôľu, vyčerpajú vás a znechutia. Na strane 236. Na vedľajšej strane 237 potom nájdete postup, ako tomu môžete účinne čeliť.
 • Pozrite si 90 receptov na jedlá, ktoré používam už roky a osvedčili sa nielen mne. Príprava väčšinou za pár minút, minimum ingrediencií. Zoznam receptov začína na strane 251.
 • No a nakoniec na strane 285 vám ukážem, ako sa z tých receptov zostavuje jedálniček na chudnutie. Inak totiž budete variť, ak žijete sami a inak ak varíte pre viacerých členov rodiny. Tie jedlá totiž môžu jesť aj tí, čo nechudnú. Len im toho naložíte trocha viac.

Za tie roky, čo sa venujem téme chudnutia (od roku 2003) som o tom postupne napísal niekoľko kníh. Najznámejšou bola asi kniha Ako som schudol 35 kíl. Tá vznikla z mojej prvotiny Chudnutie v sebaobrane. Okrem toho som vydal Rýchlokurz chudnutia, Ako schudnúť rýchlo a Jedálniček na chudnutie. Začalo to byť neprehľadné. Niektoré informácie boli len v jednej knihe. Iné sa opakovali vo všetkých.

Preto som sa začiatkom roka 2017 rozhodol upratať. Pol roka som prechádzal a triedil text všetkých kníh. Nakoniec som z neho pripravil jedinú knihu, v ktorej je všetko dôležité, čo čitateľ potrebuje vedieť, aby začal chudnúť.

Rozhodol som sa pre Jedálniček na chudnutie. Už názvom tak chcem zdôrazniť, že jedlo rozhodne o vašom úspechu. No v skutočnosti dôležitejšia časť knihy nie je jedálniček.

Dôležité je vedieť, ako a aké jedlá pripraviť. Lacno, rýchlo a tak, aby čo najlepšie vyhovovali práve Vašim potrebám.

Je neprofesionálne niekomu dať niekomu do rúk “jedálniček” a povedať mu “toto rob”. Ak prídete k obezitológovi, nikdy vám nedá žiadny zoznam jedál. Poradí vám. Nasmeruje na zdroje informácií. Má na to dôvod. Ak sa to nenaučíte sami, aj tak neschudnete. To je overené. Aj preto som knihu postavil tak, aby ste v nej dostali úplný návod.

Napísal som, čo fungovalo mne a ľuďom, ktorých poznám. Nie je to odborne zostavený jedálniček. Taký by musel pripraviť špecialista a pre každého človeka by to musel byť celkom iný rozpis. Ale buďme realisti. Kto má doma poruke lekára, ktorý sa špecializuje na výživu? Ktorý bude pomáhať variť? Málokto. Potom je lepšie ak sa budete riadiť radšej menej odborným, ale aspoň overeným návodom. V knihe s naučíte, ako si jedálniček môžete sami upraviť, aby zodpovedal vašim potrebám.

[sc name=”jnch”]

Veľmi podobne sa stravuje viacero ľudí, ktorých poznám. Sú zdraví, udržiavajú si skvelú postavu a sú spokojní. Berte preto tento jedálniček ako pohľad do kuchyne človeka, ktorý sa rozhodol vzdorovať jojo efektu. Určite vám to nebude chutiť tak, ako jedlá starých materí. Nie je tam nič vyprážané, takmer žiadne mäso, málo mliečnych výrobkov. Ale so skúsenosti viem, že aj na takéto jedlá sa dá rýchlo zvyknúť. Sú celkom fajn. Ak si mám udržať nízku váhu, aj tak nemôžem toho pojesť priveľa. Čím je jedlo chutnejšie, tým ťažšie sa odoláva nedať si dupľu.

Tip: Skúste si môj jedálniček na chudnutie – kliknite a nájdete rozpis na týždeň. Môžete si tak ihneď overiť, že tento jedálniček je jednoduchý a pritom účinný.

Môj jedálniček sa nebude páčiť skúseným kuchárom a najmä gazdinám. Sú to totiž mimoriadne jednoduché jedlá. Príprava 5 až 15 minút. Nájdete tam aj recept, ktorého príprava zaberie možno 10 sekúnd. Často len tri či štyri ingrediencie a jedlo je na svete. Nie je to efektné. Ale šialene to šetrí čas.

Ako príklad si zoberte kvasnicovú pomazánku. Tú už radím k náročným jedlám, zabijete v kuchyni aj 20 minút.

Iným príkladom trocha náročnejšieho jedla je pečená makrela na grilovanej zelenine. Všetko sa spraví naraz v jednej rúre, samo.

V reštaurácii by sa TOTO podávať nedalo. Ale ak máte doma minútky, tak raz vás to vyruší za 20 minút a druhý raz o ďalších 20 minút, to už je jedlo hotové.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Objednajte si knihu Jedálniček na chudnutie

Chcem, aby ste žili svoj život a neprekrútili varechami pol dňa.

Navyše vám navrhujem jedlá opakovať. Ak si dnes uvaríte špagety, máte obed aj večeru. Možno aj na zajtra.

S takýmto prístupom sa v knihách od šéfkuchárov nestretnete. Tí môžu každé jedlo postaviť na efekt. Navrhnú vám pridať pol deci jelenieho vývaru, tri a pol čučoriedky, čerstvé huby shitake a podobné ingrediencie. Ale ak nežijete v rozprávke 12 mesiačikov, tak je problém ich zohnať.

Ja som sa rozhodol stáť nohami na zemi. Je efektné odporúčať mango. Choďte ho ale kúpiť! Kus stojí viac, než celé bežné jedlo. Aj tak je to hazard, či to nezrelé mango po troch týždňoch dozreje, alebo len zhnije. Takže v mojom jedálničku som takéto pasce pre čitateľov nastražiť nechcel. Pracujem len s bežne dostupnými surovinami.

V tejto knihe je jedálniček, ktorý už roky bežne používam (nielen) ja. Nedržím sa ho úplne rovnako, pretože ja už 13 rokov nechudnem. Ale v podstate jem tie isté jedlá. V knihe som navrhol jedlá tak, že by ste mali chudnúť pomaly, pomerne zdravo a najmä bezpečne. Menšia žena si môže málinko ubrať z porcií. Väčší muž si nenápadne pridá.

[sc name=”jnch”]

Jedálniček som po rokoch upravil. Ešte donedávna v ňom boli všetky jedlá rovnocenné. V poslednej dobe sa však ukazuje, že zdravšie je jesť len 3-krát denne. Preto som rozpis prepracoval tak, že budú tri hlavné jedlá a dve menšie.

 • Komu vyhovuje jesť 3-krát denne, môže zjesť 3 jedlá.
 • Ak by ste cítili hlad a túžbu maškrtiť, potom si pridajte desiatu a olovrant.

Jedálniček si zo zoznamu jedál budete skladať podľa schémy, ktorú vám v knihe ukážem. Niekto si varí len pre seba. Ak si navaríte špagety na obed, nebudete predsa variť jednu porciu. Môže to byť aj večera a trebárs zajtrajší obed. Ak ale varíte pre rodinu, potom tie špagety zjete čerstvé a všetky sa zjedia. Na večeru už budete môcť variť iné jedlo. S takýmito situáciami v knihe počítam.

Okrem toho je v knihe veľa informácií o jedlách a ich zložkách. Vďaka tomu:

 • Budete vedieť, ako a prečo som zostavil jedlá práve takto.
 • Na základe tejto znalosti sa naučíte kombinovať potraviny sami.
 • Od tej chvíle si dokážete vyrobiť vlastný jedálniček na chudnutie z úplne iných surovín. To sa hodí vám, čo máte rôzne obmedzenia. Ak kvôli ochoreniu nemôžete jesť niektoré suroviny. Alebo ak ste vegáni.

Veľkú časť knihy som venoval aj psychológii. Nájdete v nej veľa trikov praxe, akými môžete podporiť svoj zámer schudnúť. Myslím si, že táto časť knihy bude pre vás oveľa užitočnejšia, než samotné recepty!

Okrem týchto dvoch hlavných častí knihy som napísal podrobnosti o športe (stačia prechádzky, všetko ostatné je dobrovoľné) a praktické tipy ako variť a ako nakupovať. V knihe je kopa tipov na potraviny, ktoré sa mi osvedčili.

Ďakujem aj Ľubici Balentovej za to, že mi do knihy prispela nielen ilustráciami, ale aj svojím príbehom na zadnej stránke. Všetci, ktorí ju poznáte viete, aký príjemný výsledok dosiahla. Už roky sa jej darí držať v skvelej kondícii.

Práve udržateľnosť výsledkov som chcel v knihe zdôrazniť. Toto je životný štýl, ktorý ak dodržíte dlhodobo, budete sa cítiť dobre, nebudete priberať a vaša kondícia sa zlepší. Nie je to práve vždy tá najpohodlnejšia cesta, ale odmenu si môžete vychutnávať trvale. Zmeniť životný štýl je ťažké. Človeka to stále láka vrátiť sa do starých koľají. Do pohodlia. Je preto výhodné ak poznáte triky, ktoré vás budú držať na nepohodlnej ceste. Keď ňou prejdete, vytvoríte si tak nové koľaje. O to ľahšie sa vám po novej ceste začne ísť.

Je vám tak ľahko, ak nie ste ťažkí. A je tak ťažké zostať ľahký.

Kliknite sem a zobrazí sa obsah a obálka knihy
Obsah knihy:
Svet tučnie 12
Môj príbeh 13
Pred chudnutím sa poraďte s lekárom! 21
Hľadajte príčiny, prečo ste pribrali 28
Overte si či vôbec máte dôvod chudnúť 48
Ako odmeriate, či máte výsledky 53
Kedy a ako jesť? 69
Výživový rýchlokurz 76
Koľko jedla budeme jesť a prečo práve toľko? 97
Univerzálny návod na nákupy 102
Ako sa stravovať pri práci na zmeny 129
Pitný režim 134
Ako športovať 140
Čo vám pri športe pomôže vytrvať 165
Čo vás môže zastaviť 168
Chudnutie a bolesti chrbta 174
Lieky a výživové doplnky 180
Kde vziať na chudnutie čas 185
Stres 189
Relaxácia a odpočinok 196
Dokážete zvládnuť výnimky? 199
Závislosť 201
Vytvorte si mantinely, ktoré vás nepustia z cesty 207
Pripravte si spúšťače správneho konania 209
Pripravte sa na boj s najbližšími 212
Začnite si pripravovať novú identitu 222
Pevná vôľa 233
Schudli ste? Tak už nepriberte! 242
A čo keď všetko zlyhá? 247
Jedálniček na chudnutie 251
Vytrvajte! Nikdy, nikdy, nikdy sa nevzdávajte 291
Literatúra na ďalšie štúdium 292
Zoznam bodov a zásad pri chudnutí 293

Predná stránka knihy…

Zadná stránka knihy.

[sc name=”jnch”]

Tiráž

Jedálniček na chudnutie

 • Vydal Miro Veselý ako svoju 13. publikáciu.
 • Druhé, rozšírené vydanie. 300 strán.
 • Dátum vydania: 20. 9. 2017
 • ISBN 978-80-971633-4-1

Odborná spolupráca:

 • Mgr. Dávid Zeman – tréningové princípy pri chudnutí.
 • Ilustrácie: © Ľubica Balentová www.lubicabalentova.sk

Sadzbu z písma Andulka zhotovil Miro Veselý.

Jedálniček na chudnutie sa zvyčajne rýchlo kamsi stratí. Preto vám v tejto knihe dám najskôr kŕdlik tipov, ktoré vám pomôžu udržať sa na dobrej ceste aj bez jedálničkov.

Chudnutie začína v hlave. V hlave je mozog. V hlave sú ústa. Nakŕmte svoj mozog informáciami o tom, čo vkladať do úst. O tom, koľko vážite totiž rozhoduje jediný človek na svete. Vy.

Tip: Skúste si jedálniček na chudnutie – kliknite sem a nájdete rozpis na týždeň. Môžete si tak ihneď overiť, že tento jedálniček je jednoduchý a pritom účinný.

Objednajte si knihu Jedálniček na chudnutie

O knihe Jedálniček na chudnutie napísali

Túto knihu som nielen čítala, ale kreslila som do nej aj ilustrácie. S Mirom sa poznám 8 rokov a riadim sa rovnakým životným štýlom. Mám o 12 kíl menej a pás o 10 centimetrov menší a to už asi 4 roky. Aj keď som už štíhla, musím dodržiavať rozumný režim. Priznávam, doprajem si občas zopár výnimiek. No zvyčajne po pár dňoch zistím, že rifle sú tesnejšie a tak sa rýchlo vrátim k rozumnejšej strave.

Teraz už často pri jedle myslím na to, čo je mi vzácnejšie. Vyprážaný rezeň, alebo to, že to, si oblečiem veľkosť S? Predtým som o tom takto neuvažovala. Faktom je, že keď som nosila veľkosť L, do kopca som šla veľmi ťažko. Jednoducho cítim sa zdravšia.

Ľubica Balentová, grafička

Miro Veselý poctivým samoštúdiom, prácou a intuíciou dospel k poznaniu a pokore, ktorými vysoko prevyšuje všetkých ostatných laických motivátorov / manažérov chudnutia na Slovensku. A mnohých odborných tiež…

Igor Bukovský, lekár, Ambulancia klinickej výživy

Miro píše o princípoch chudnutia, ktoré sú odborné a na sebe ich má aj odskúšané. A čo je dôležité, že v praxi skutočne aj fungujú.

Jozef Klucho, gastroenterológ, Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky

Miro Veselý je nekonformný entuziasta, ktorý celý život žije v pravde. Jeho metóda funguje, ale len ak si priznáte pravdu. Vyskúšal som a naučil som sa z toho veľa krásneho a užitočného, čo ma nenaučili profesori ani vysokoškolské učebnice: komunikácia medzi mojím telom a mojou disciplínou. A ja sa len prizerám a žasnem, ako to funguje. Ďakujem Ti, Miro.

Gabriel Bianchi, schudnutý psychológ

Kniha Mira Veselého, ktorá vychádza už v treťom vydaní, je unikátnym dielom človeka, ktorý všetko to, čo v nej opisuje, prežil na vlastnej koži. Nie sú to len teoretické analýzy rôznych autorov, ale skutočný príbeh naozajstného človeka. Pre mňa je to otvorená kapitola, ku ktorej sa vždy vraciam, keď sa ráno postavím na váhu. Autor v nej pomenúva všetko svojím neobyčajným šarmom, nadhľadom a s príslovečným humorom. To, čo si hádam najviac vážim na tomto diele je to, že problém chudnutia nie je v diétach, ale v hlave každého z nás. Ak toto pochopíme, tak nikdy nebudeme mať problém s obezitou. Miro to napísal tak, aby sme to pochopili.

Jozef Čuha, psychológ, MCPM

Je veľa ľudí, ktorí by chceli schudnúť. Menej tých, ktorým sa to aj skutočne podarí. A ja poznám len jedného, ktorý vie nadobudnuté skúsenosti
a vedomosti takto vtipne dať aj na papier. To, čo som ja ako tréner prácne študoval, vie Miro podať čitateľovi jednoducho, po lopate a pre neho charakteristickou zábavnou formou.

Dávid Zeman, diplomovaný tréner 1. triedy, sportujeme.sk

Čítam tie recepty a iba krútim hlavou. Okrem toho, že sú tie recepty inovatívne, je to vtipné, ľahké čítanie a tie recepty sú chutné a voňavé už na papieri. Tú chuť a vôňu im dodávajú tie Mirove postrehy, poznámky, je to odžité, odskúšané, robené s láskou. Tie recepty sú chutné aj naozaj, dnes som si robila celozrnné špagety s prsiami, dala som všetky koreniny a ingrediencie ako sú v rozpise, nemalo to chybu. Polovicu na večeru som si pre istotu schovala, aby mi to niekto nezjedol :) Navyše tie recepty zohľadňujú aj pomer živín a energetický príjem.

Anna, Liptovský Mikuláš

Dobrý deň, kúpila som si Vašu knihu Jedalniček na chudnutie… Kniha je skvelá.. Aj keď mám už Vašu stránku preštudovanú, kniha mi pomohla všetko lepšie pochopiť. Ja mám momentálne 66 kg a 170 cm… Chcem schudnúť cca 5 kíl a samozrejme naďalej sa zdravo stravovať… Som 7 mesiacov po pôrode tak som ešte dosť rojedená z tehotenstva… Dodržujem jedálniček, jedla sa mi zdá byť akurát, ale mám pochybnosti či nie je 8000 kj pri mojej váhe a výške na chudnutie veľa… Inak recepty sú naozaj rýchle a veľmi chutné… Prajem veľa úspechov

Andrea P.

Dobrý večer prajem. Práve som dočítala Vašu najnovšiu knihu a rada by som vyjadrila svoj názor :-). Bolo to nesmierne zábavné čítanie so správnou dávkou humoru, ktorá dodala knihe šťavu. Som nesmierne rada, že to nie je len zoznam receptov na varenie :-). Počas dvoch mesiacov, čo sa venujem zmenám v mojom živote som si už našla aj nejaké tie vlastné recepty a vylepšenia. Nesmierne oceňujem to, že ste si dal námahu a venoval čas zostaveniu jedálnička, ktorý môže byť veľmi nápomocný v živote každého, kto chce zmeniť spôsob stravovania. Je chvályhodné, že jedlá sú rýchle, jednoduché, suroviny dostupné a cenovo prijateľné :-). Prajem Vám, aby Vás humor neopúšťal, vždy ste mal o čom písať, aby Vám zdravie slúžilo a vždy ste mal okolo seba samých pozitívnych ľudí so skvelými nápadmi :-).

Mne kniha veru poslúži a teším sa na to, ako postupne prepašujem nejaké tie jedlá aj do nášho rodinného jedálnička :-). Mám doma troch chlapov :-). Dvoch synov (7r. a druhý 3r.) a jedného manžela :-). Je sa o koho starať, no prichádzam na to, že na seba som nejako zabudla … :-(. V každom ohľade už pracujem na zmenách a teším sa z každého dňa, čo mám pred sebou.
PS: (moj vek je 35, to som tuším po absolvovaní 10 dňového e-mailového kurzu zabudla napísať ).
Ešte raz želám všetko dobré a nech sa Vám darí :-).

Martina L.

Riadim sa Vasimi radami a jedalnickom (kniha, ktora je fakt super, lebo ja mam najvacsi problem vymysliet, co budem jest) uz 8. tyzden a vsetko fici tak, ako ma. Sedem kil dole, tuk (podla vahy, ktoru mam doma) klesol o viac nez 5%, boky su uzsie o 6cm, pas o 9cm.

Veronika

Dobry den, od 1.1.2015 som takou tajnou fanusickou, vsetko som si nastudovala na vasej stranke, v anonymite, aby sa „nic“ nestalo ak sa mi nepodari schudnut… 4.1.2015 som startovala, zostavovanie listka, zmenou navykovov, so vsetkymi radami… startovala som s vahou 85 KG a nikto mi neveril, ze ak budem jest viac ako predtym, ze schudnem… ze vobec vydrzim denne s hodinovou teoretickou pripravou a dalsou hodinou pripravou jedla na nasledujuci den… a dnes vsetci krutia hlavou, pretoze vazim 65 KG a ubytok je teda – 20 KG. Dakujem Vam z celeho srdca, ze zdielate vase skusenosti a davate ludom sancu na zmenu. PS: okrm kilogramov sa citim bajecne, mam viac energie a to je mozno aj viac ako ten ubytok vahy. Dakujem este raz !!

Jana
[sc name=”jnch”]

Objednajte si knihu Jedálniček na chudnutie

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

31 Odpovedí

 1. Dobrý deň, kúpila som si Vašu knihu Jedalniček na chudnutie… Kniha je skvelá.. Aj keď mám už Vašu stránku preštudovanú, kniha mi pomohla všetko lepšie pochopiť. Ja mám momentálne 66 kg a 170 cm… Chcem schudnúť cca 5 kíl a samozrejme naďalej sa zdravo stravovať… Som 7 mesiacov po pôrode tak som ešte dosť rojedená z tehotenstva… Dodržujem jedálniček, jedla sa mi zdá byť akurát, ale mám pochybnosti či nie je 8000 kj pri mojej váhe a výške na chudnutie veľa… Inak recepty sú naozaj rýchle a veľmi chutné… Prajem veľa úspechov

 2. Dobrý večer prajem.

  Práve som dočítala Vašu najnovšiu knihu a rada by som vyjadrila svoj názor :-). Bolo to nesmierne zábavné čítanie so správnou dávkou humoru, ktorá dodala knihe šťavu. Som nesmierne rada, že to nie je len zoznam receptov na varenie :-). Počas dvoch mesiacov, čo sa venujem zmenám v mojom živote som si už našla aj nejaké tie vlastné recepty a vylepšenia. Nesmierne oceňujem to, že ste si dal námahu a venoval čas zostaveniu jedálnička, ktorý môže byť veľmi nápomocný v živote každého, kto chce zmeniť spôsob stravovania. Je chvályhodné, že jedlá sú rýchle, jednoduché, suroviny dostupné a cenovo prijateľné :-). Prajem Vám, aby Vás humor neopúšťal, vždy ste mal o čom písať, aby Vám zdravie slúžilo a vždy ste mal okolo seba samých pozitívnych ľudí so skvelými nápadmi :-).
  Mne kniha veru poslúži a teším sa na to, ako postupne prepašujem nejaké tie jedlá aj do nášho rodinného jedálnička :-). Mám doma troch chlapov :-). Dvoch synov (7r. a druhý 3r.) a jedného manžela :-). Je sa o koho starať, no prichádzam na to, že na seba som nejako zabudla … :-(. V každom ohľade už pracujem na zmenách a teším sa z každého dňa, čo mám pred sebou.

  PS: (moj vek je 35, to som tuším po absolvovaní 10 dňového e-mailového kurzu zabudla napísať ).

  Ešte raz želám všetko dobré a nech sa Vám darí :-).

 3. Dobry den.Ja by som velmi chcela schudnut,no nijak sa mi nedari.Mam sedave zamestnanie a je pravda,ze aj velmi malo pohybu mam.Neviem ako sa mam stravovat,nakolko z prace chodime na obedy do restauracie a tam je strava dost mastna a korenista.Dakujem za Vašu radu.

 4. Ria popísali ste veľmi pekne príčiny, ktoré bežne vedú k nadváhe. Málo pohybu a nevhodná strava. Odporúčam preto nosiť si vlastnú stravu a do života zaraďte aj rýchle prechádzky, najlepšie denne. Výsledky sa dostavia rýchlo.

 5. Riadim sa Vasimi radami a jedalnickom (kniha, ktora je fakt super, lebo ja mam najvacsi problem vymysliet, co budem jest) uz 8. tyzden a vsetko fici tak, ako ma. Sedem kil dole, tuk (podla vahy, ktoru mam doma) klesol o viac nez 5%, boky su uzsie o 6cm, pas o 9cm. A s tym prave suvisi moja otazka: ako si spravne merat pas?

  Viem, ze ste niekde napisali, ze jednoducho tam, kde je brucho najvacsie. To i robim. Rozumiem, ze mozno nie je dolezite, odkial presne idu centimetre dole, hlavne je, ze idu. Ale ked ja by som niekedy tak rada po zadani mier mojho tela na Vasej stranke videla, ze nemam nadvahu ani podla pasu…

 6. Veronika v článku https://www.chudnutie-ako.sk/cisla/obvod-pasa-urcuje-vase-zdravie sú nakreslené miesta, kde meranie odporúča odborná literatúra.

  Pre meranie je najdôležitejšie to, aby ste merali vždy na rovnakom mieste. Ak to ide dole, všetko je v poriadku. Inak gratulujem Vám ku výborným výsledkom, keď sa brucho zmenšuje rýchlejšie ako boky tak to je úplne ideálny stav. Držím palce!

 7. Dobry den prajem.Ja by som velmi chcela schudnut, ale nedari sa mi… Mam sedave zamestnanie a od septembra budem chodit aj na VŠ. Z prace chodim domov vecer o pol osmej. Nemame ani obedy v praci a veceru mam najneskor o osmej bo skor sa neda.Cize priznavam malo pohybu a strava nepravidelna a nezdrava… Prosim o radu a zaroven dakujem

 8. Mária je to veľmi jednoduchý vzorec. Sedenie + nepravidelná strava = obezita + postupný úpadok zdravia. Takže moja rada: zvážte či sa vám neoplatí nájsť spôsob, ako zmeniť životný štýl.

 9. Dobrý deň, mám problémy s obezitou, ale i dlhodobou chorobou. Pred 11 rokmi mi stanovili M. Crohn, poruchu zrážania krvi (dedičnú). Pri každej diagnóze a podávanými liekmi som vždy pribrala 10 kg, kým sa výsledky zlepšili.Teraz mám 85 a 168 cm. ako začať chudnúť?

 10. Monika keďže nie som lekár, nedokážem posúdiť súvislosti. Pokiaľ viem, ako liečba sa niekedy voli systémové podanie kortikoidov, čo je liek, ktorý zasahuje asi do všetkých procesocv, ktoré následne môžu spôsobiť redistribúciu tuku a vyvolať priberanie. S tým ťažko niečo robiť, ak tá liečba je potrebná. Poraďte sa so svojím lekárom, aké má pre vás konkrétne odporúčania čo sa týka vhodnej úpravy stravy tak, aby sa choroba zmierňovala a pritom ste nepriberali. Zrejme nebudete môcť úplne dodržiavať bežné výživové odporúčania, najmä v akútnom štádiu. Pozrite si knihu Nová miniencyklopédia prírodnej liečby (Igor Bukovský) je tam súpis rád pri Crohnovej chorobe. Myslím si, že sa z nich dá zostaviť režim, ktorý by mal prinajmenej zastaviť priberanie. Ale postup určite konzultujte so svojim lekárom.

 11. Dobry den, od 1.1.2015 som takou tajnou fanusickou, vsetko som si nastudovala na vasej stranke, v anonymite, aby sa “nic” nestalo ak sa mi nepodari schudnut… 4.1.2015 som startovala, zostavovanie listka, zmenou navykovov, so vsetkymi radami… startovala som s vahou 85 KG a nikto mi neveril, ze ak budem jest viac ako predtym, ze schudnem… ze vobec vydrzim denne s hodinovou teoretickou pripravou a dalsou hodinou pripravou jedla na nasledujuci den… a dnes vsetci krutia hlavou, pretoze vazim 65 KG a ubytok je teda – 20 KG. Dakujem Vam z celeho srdca, ze zdielate vase skusenosti a davate ludom sancu na zmenu. PS: okrm kilogramov sa citim bajecne, mam viac energie a to je mozno aj viac ako ten ubytok vahy. Dakujem este raz !!

 12. Dobrý deň,
  Mám len 11 rokov viem asi by som tu nemala by ale potrebujem poradiť ako mám schudnut nejde mi to veľmi keďže si sama vari nemôžem. Travim dlhé časy pri notebooku,tablete a mobile. Neviem čierny koli skoro korčule pomáhajú. Ideme v let k moru a nechcem tam vyzerať ako zemiak. Čo mám robiť?Za odpoveď vopred ďakujem.

 13. Petrana do zhruba 18 rokov musí akékoľvek chudnutie riadiť lekár, inak hrozí že by z chudnutia mohli vzniknúť vážne zdravotné ťažkosti. Robíš múdro, že nekonáš na vlastnú päsť, ale chceš sa poradiť. Radím teda zájsť ku svojmu lekárovi, alebo učiteľovi telocviku. Tí môžu posúdiť aká je situácia a čo bude najlepšie spraviť. Držím palce.

 14. Ahojte začala som v januári a tajne .Po 2 týždnoch prišla dcéra na to a neskor manžel,mam 50 a začala som 107,7 veía, veía -teraz je február 6.2. a mam 100,2 jem tak ako Miro odporúča .pomaly a isto- jem každé tri hodiny 5x denne som na seba pyšna pokračujem dalej držte mi prsty .dik Miro .

 15. dobrý deň! mám 53 rokov a za posledné 3 roky som pribrala 12kg. Meriam 172cm, v novembri som vážila 80kg (teraz 77-78kg), pás 80cm. Jedávala som veľmi nepravidelne, ráno a potom niekedy až podvečer a večer, takmer žiaden pitný režim. V decembri som objavila túto stránku, začala pravidelne jesť. Medzitým som prestala fajčiť. Zhodila som 3kg, čo sa mi zdá byť veľmi málo. Poraďte mi, prosím, čo robím zle? Môj jedálniček vyzerá približne: ráno celozrnný chlebík s málo maslom, šunka, reďkovka alebo paprika a kúsok syra, káva bez cukru..desiata karfiol alebo jogurt (ovocný)..obed mäso (kuracie, bravčové, hovädzie) -na šťave (snažím sa dodržiavať váhu 100-150g) s dusenou zeleninou alebo šalátom, žiadne prílohy..olovrant: párky (100g) bez chleba so zeleninou a kúskom syra alebo jogurt..večera do 19hod (spať chodím po polnoci) podobné ako olovrant (jogurt aj párky len raz za deň) alebo šalát so syrom (30)…vychádza mi to od 5300 do 6000Kj za deň…môže tento pomalý úbytok byť spôsobený aj tým, že už takmer 2 mesiace nefajčím? 2x v týždni kalanetika, lyžujem 1-2x v týždni, chodím plávať (kilometer) raz za 2 týždne, mám sedavé zamestnanie…Prosím, poraďte mi

 16. Dobry den. Potrebujem poradit, ako schudnut. Mam sedave zamestnanie + pracujem na 12h zmeny. Kalkulacia kalorii a dalsich veci mi neako nejde.
  Mam 110kg na 185cm vysku. Uz mam vacsie prsia ako kolegyna. Nepijem nic sladke, odstavujem cviklu, mrkvu a jablka 1L a 4x denne porcie jedla sem tam sa stane ze 2x za den jem koli praci.. a priberam.. prosim poradte

 17. Gabriela skúste sa riadiť jedálničkom na tejto stránke. nejesť prílohy a napchávať sa párkami to je kombinácia, ktorá nebude fungovať ani na chudnutie, ani pre podporu zdravia.

 18. Majo odšťavňovanie je v podstate popíjamnie sladkej limonády, pri chudnutí by som neodporúčal vôbec odšťavňovať. Ak k tomu pridáte nepravidelnú stravu tak obezita bude utešene narastať.

 19. dobrý deň! nerozumeli sme sa..ja prílohy ako zemiaky a ryžu nikdy nejem…párky, ktoré si kupujem majú energetickú hodnotu 1200Kj – 290Kcal, 12(b)-2(s)-26(t), čo spĺňa energetickú hodnotu jedného jedla a jem ich max raz za deň-dva…denný príjem mám okolo 6000Kj..možno som po takmer 3 mesiacoch čakala lepšie výsledky, lenže som prestala fajčiť…asi vydržať, však? :-)

 20. Gabriela odporučil som vám riadiť sa jedálničkom na tejto stránke aspoň na skúšku. Vynechávanie príloh je zlý nápad. Počítať len kalórie a nie živiny asi ešte horší. Vy totiž v jednej 100 gramovej párke zjete pol dennú dávku tuku a ešte je to aj tuk mizernej kvality. Výsledok je podvýživa + nechudnutie. Dajte tomu pár večerov a pozrite si tu pár článkov na stránke aby ste vedeli čo robiť a prečo. To že ste prestali fajčiť je vynikajúca správa a prajem vám aby ste vydržali. Fajčenie trocha zrýchľuje metabolizmus, takže po vynechaní niektorí ľudia trocha priberú, ale zvyčajne preto, že vyjedajú sladkosti. To nie je váš prípad, takže teraz by ste mohli skúsiť jesť trocha viac vyváženú stravu a cvičiť (stačia rýchle prechádzky). To by malo priniesť výsledky.

 21. Dobrý deň. Ja neviem čo mám už robiť. Mám 165 cm a 85 kg. Chcem schudnúť na 55-60kg. Len neviem ako :( . Ja ešte študujem, do a zo školy chodím pešo, do kopy to mám hodinu . Neviem aký šport mám vykonávať, A zo stravou to už neviem vôbec. Neviem či si mám robiť vopred jedálniček, keď ja ho horko- ťažko dodržím. A ešte väčší problém je to že neviem variť. Maja rodina len na mňa kyda že som tučná ale pomôcť mi nechcú. Vyskušala som toho už veľa ale nejde mi to,vždycky zlyhám … Poraďte mi Prosím

 22. Terez hodina chôdze je dobrý začiatok. K tomu treba pridať jedlo, pripraviť si ho dopredu je výborný nápad, ľahšie sa to potom dodrží. Variť netreba, kopa jedál sa dá jesť hotových, napríklad chlieb s nátierkou, alebo jednoduché varenie. Ale treba sa donútiť to dodržiavať, inak sa učíte, že to nejde. A ono to ide. Len cvičte trpezlivosť, je ako sval.

 23. Dobry den,ja vysielam uz velmi dlho sos…. mne sa nema kto venovat,co sa tyka chudnutia a u nas v Martine ani nic take nie je, ja si neviem rady potrebovala by som schudnut 40 kil.cvicit momentalne nemôzem mam vyrastky na patach a mam obmedzeny pohyb.

 24. Ľuba poraďte sa s rehabilitačným lekárom aký druh pohybu vám schváli, ak sa nedá chodiť, dá sa všeličo iné, napríklad existujú stacionárne bicykle ktoré majú polohu v ktorej sú nohy zapojené inak. Alebo sa dá cvičiť rukami. Stravu potom môžete prispôsobiť aj podľa rád z tejto stránky.

 25. Dobry den, chcela by som sa spytat ci je kniha dostupna aj ako ebook? Nikde som ju nenasla v tomto formate. Byvam v zahranici takze by ma s postou vysla velmi draho.

 26. Lucia ebook sme nevyrobili. Všetko podstatné z textu knihy však nájdete na týchto stránkach aj bezplatne, takže stačí čítať.

 27. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli vaše kniha vyšla (nebo vyjde) v češtině.
  Děkuji Eva

 28. Eva zatiaľ sme sa o preklade nerozhodli či budeme robiť. Mnoho článkov je preložených na webe http://www.hubnuti-jak.cz/ síce niektoré sú preložené len strojovo, takže tu a tam nezmysel, ale aspoň to.

 29. Dobý deň, tak kniha prečítaná , miestami ma rozosmievala veľmi , páči sa mi , že je tam zdravý humor a vtipné hlášky , neuveriteľne dobre sa číta , veľmi veľa užitočných informácií a odborných vecí “pretlmočených” do jazyka bežného smrteľníka. Už po 10 dňoch v tomto stravovaní som nechápala ten príval energie u mňa a spozorovala som úžasnú zmenu nálady u mna – viac pozitivity , a iné zmýšľanie celkovo a pohľad na svet už po prvých týždňoch .Myslím si, že kniha nieje len pre tých , čo chcú schudnúť , clovek sa dočíta NAozaj veľa zaujímavého , veľmi sa mi páči opis o strese a veci okolo … v dnešnej dobe už vela ľudí ten stres má, U mňa výsledky – 8 kg , zatiaľ , aj keď nedodržiavala som všetko cez sviatky a občas oslavy ma ešte premohli , viem chyba , no pracujem na tom a cieľ je ešte 12 kg dole .U mna je najväčším problémom raňajkovať ráno a vlastne najťažšie dodržať odstupy medzi jedlami . Recepty a strava mi vyhovuje a chutí. Zelenina sa stala neodlučiteľnou časťou môjho života .
  neviem, či nerobím chybu , behávam dosť dlho 60-75 min 2-3 v týždni , veľmi sa mi šport stal blízkym. Chodím aj na hodinové prechádzky . Knihu veľmi rada odporučím ďalším ľuďom určite .Dakujem ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Obezita u detí

Žijeme v šialenej dobe. Životný štýl, spoločenská klíma, reklama, skladba ponuky v hypermarketoch a hlavne teda ľudská ľahostajnosť spôsobuje epidémiu obezity predovšetkým v civilizovaných krajinách.

Jedálniček na piatok

Pre mnohých ľudí čo chudnú býva piatok posledným dňom disciplíny. Berte to ako varovanie, nie ako návod. Jedálniček na chudntie totiž často ľudia majú nastavený

Opekané tofu na kukurici

Recept na sýty obed, alebo večeru. Nízky glykemický index, veľa vlákniny a ešte aj skvelá chuť. Kukurice sa mnohí boja, hovorí sa, že aj svine

Obezita nemá štart

Nečakajte, že sa jedného dňa zobudíte, mrknete do zrkadla a ono pukne. Obezita prichádza rovnakým tempom ako starnutie. Denne sa vidíte v zrkadle a pritom

Koľko energie má mať jedno jedlo?

Pomerne častá, ale zároveň ťažká otázka znie, koľko zjesť v jednom jedle energie.Tá otázka je problém najmä preto, že vlastne to podstatné sa z nej

Doplnky výživy pri športe

Pre účely chudnutia a zdravia nepotrebujete žiadne výživové doplnky. Najčastejšie vám asi odporučia tieto doplnky pri športe. Kĺbová výživa. Konkrétne glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, a

Glykemický index – tabuľka GI

Koncept glykemického indexu potravín som už podrobne popísal. V tomto článku bude skôr dôležitá tabuľka ako teória. Na tejto stránke teda nájdete zoznam potravín, ktoré

Automatický návrh jedálnička

Možno vám príde vhod tip, ako si vyberať jedlo. Strava totiž má byť pestrá. Ako to zariadiť? Stačí ak si vopred pripravíte pestrý výber a

Ako schudnúť do plaviek?

Leto nás často motivuje “niečo so sebou robiť”. Zvyčajne sú to zbytočné pokusy. Ak je jedinou motiváciou snaha “dobre vyzerať v plavkách”, tento motív už

Ako cvičiť efektívne a pritom málo?

Buďme realisti. Málokto má čas na dvojfázové tréningy. Najmä pri sedavom zamestnaní a mnohých povinnostiach. Preto pri chudnutí budeme hľadať skratky aspoň v tom, aby

Denník pohltaného krmu – Papu.xls

Na výpočet energetickej hodnoty jedál odporúčam používať on-line nástroj www.chudnutie-ako.sk/bmi, ktorý síce obsahuje menej potravín, ale na väčšinu výpočtov stačí. Ak si chcete vyrátať koľko

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.