BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý: Jedálniček na chudnutie

Kniha Jedálniček na chudnutieNajúspešnejšia kniha Jedálniček na chudnutie vychádza už v druhom vydaní. Okrem samotného rozpisu jedál v tejto knihe nájdete všetky dôležité informácie o chudnutí. Spojil som do jedinej knihy aj obsah knihy „Ako som schudnol 35 kíl“. Teraz máte všetko v jednom balení. 300 strán, ktoré z vás spravia tak trocha odborníka na zdravý životný štýl a chudnutie.

Objednajte si knihu Jedálniček na chudnutie

Knihu prečítate zhruba za 10 hodín a budete vedieť všetko, čo potrebujete o chudnutí vedieť. Napríklad aj toto:

 • Prečo vám hľadanie na internete nemôže pomôcť nájsť správne odpovede na odborné otázky? Strana 43.
 • Ste určite pripravení chudnúť? Overte si to v kontrolnom dotazníku na strane 65.
 • Ako sa dá zariadiť, že vždy budete vedieť, čo máte navariť? Tri triky do kuchyne na strane 79.
 • Počas chudnutia sa občas stáva, že sa ozvú platničky, bolesť chrbta, alebo krčnej chrbtice. Ako tomu predísť a ako sa dá mnohých bolestí chrbta zbaviť nájdete na strane 174.
 • Aj vy ste zamestnaní, máte rodinu a iné povinnosti? Pýtate sa možno, kde máte vziať na chudnutie čas? Pozrite si to na strane 185.
 • Počas chôdze môžete chudnúť, ale aj vzdelávať sa. Tip ako si môžete doma vyrobiť audioknihu, aby ste mali na tréningu čo počúvať nájdete na strane 187.
 • Otestujte sa, či si môžete dovoliť občas zaradiť výnimky. Na strane 199 a ďalších sa dozviete aj veľa o závislosti (nielen) na jedle.
 • Naučte sa čeliť citovému vydieraniu a manipulátorom. Na strane 214.
 • Viete, kedy ľudia najčastejšie naletia podvodníkom? Možno vás prekvapia prvé vety na strane 222.
 • Mnohí začnú chudnúť, ale nemajú vôľu zotrvať. Prečítajte si zoznam siedmych najhorších situácií, ktoré doslova ničia pevnú vôľu, vyčerpajú vás a znechutia. Na strane 236. Na vedľajšej strane 237 potom nájdete postup, ako tomu môžete účinne čeliť.
 • Pozrite si 90 receptov na jedlá, ktoré používam už roky a osvedčili sa nielen mne. Príprava väčšinou za pár minút, minimum ingrediencií. Zoznam receptov začína na strane 251.
 • No a nakoniec na strane 285 vám ukážem, ako sa z tých receptov zostavuje jedálniček na chudnutie. Inak totiž budete variť, ak žijete sami a inak ak varíte pre viacerých členov rodiny. Tie jedlá totiž môžu jesť aj tí, čo nechudnú. Len im toho naložíte trocha viac.

Za tie roky, čo sa venujem téme chudnutia (od roku 2003) som o tom postupne napísal niekoľko kníh. Najznámejšou bola asi kniha Ako som schudol 35 kíl. Tá vznikla z mojej prvotiny Chudnutie v sebaobrane. Okrem toho som vydal Rýchlokurz chudnutia, Ako schudnúť rýchlo a Jedálniček na chudnutie. Začalo to byť neprehľadné. Niektoré informácie boli len v jednej knihe. Iné sa opakovali vo všetkých.

Preto som sa začiatkom roka 2017 rozhodol upratať. Pol roka som prechádzal a triedil text všetkých kníh. Nakoniec som z neho pripravil jedinú knihu, v ktorej je všetko dôležité, čo čitateľ potrebuje vedieť, aby začal chudnúť.

Rozhodol som sa pre Jedálniček na chudnutie. Už názvom tak chcem zdôrazniť, že jedlo rozhodne o vašom úspechu. No v skutočnosti dôležitejšia časť knihy nie je jedálniček.

Dôležité je vedieť, ako a aké jedlá pripraviť. Lacno, rýchlo a tak, aby čo najlepšie vyhovovali práve Vašim potrebám.

Je neprofesionálne niekomu dať niekomu do rúk "jedálniček" a povedať mu "toto rob". Ak prídete k obezitológovi, nikdy vám nedá žiadny zoznam jedál. Poradí vám. Nasmeruje na zdroje informácií. Má na to dôvod. Ak sa to nenaučíte sami, aj tak neschudnete. To je overené. Aj preto som knihu postavil tak, aby ste v nej dostali úplný návod.

Napísal som, čo fungovalo mne a ľuďom, ktorých poznám. Nie je to odborne zostavený jedálniček. Taký by musel pripraviť špecialista a pre každého človeka by to musel byť celkom iný rozpis. Ale buďme realisti. Kto má doma poruke lekára, ktorý sa špecializuje na výživu? Ktorý bude pomáhať variť? Málokto. Potom je lepšie ak sa budete riadiť radšej menej odborným, ale aspoň overeným návodom. V knihe s naučíte, ako si jedálniček môžete sami upraviť, aby zodpovedal vašim potrebám.

[sc name="jnch"]

Veľmi podobne sa stravuje viacero ľudí, ktorých poznám. Sú zdraví, udržiavajú si skvelú postavu a sú spokojní. Berte preto tento jedálniček ako pohľad do kuchyne človeka, ktorý sa rozhodol vzdorovať jojo efektu. Určite vám to nebude chutiť tak, ako jedlá starých materí. Nie je tam nič vyprážané, takmer žiadne mäso, málo mliečnych výrobkov. Ale so skúsenosti viem, že aj na takéto jedlá sa dá rýchlo zvyknúť. Sú celkom fajn. Ak si mám udržať nízku váhu, aj tak nemôžem toho pojesť priveľa. Čím je jedlo chutnejšie, tým ťažšie sa odoláva nedať si dupľu.

Tip: Skúste si môj jedálniček na chudnutie - kliknite a nájdete rozpis na týždeň. Môžete si tak ihneď overiť, že tento jedálniček je jednoduchý a pritom účinný.

Môj jedálniček sa nebude páčiť skúseným kuchárom a najmä gazdinám. Sú to totiž mimoriadne jednoduché jedlá. Príprava 5 až 15 minút. Nájdete tam aj recept, ktorého príprava zaberie možno 10 sekúnd. Často len tri či štyri ingrediencie a jedlo je na svete. Nie je to efektné. Ale šialene to šetrí čas.

Ako príklad si zoberte kvasnicovú pomazánku. Tú už radím k náročným jedlám, zabijete v kuchyni aj 20 minút.

Iným príkladom trocha náročnejšieho jedla je pečená makrela na grilovanej zelenine. Všetko sa spraví naraz v jednej rúre, samo.

V reštaurácii by sa TOTO podávať nedalo. Ale ak máte doma minútky, tak raz vás to vyruší za 20 minút a druhý raz o ďalších 20 minút, to už je jedlo hotové.

Objednajte si knihu Jedálniček na chudnutie

Chcem, aby ste žili svoj život a neprekrútili varechami pol dňa.

Navyše vám navrhujem jedlá opakovať. Ak si dnes uvaríte špagety, máte obed aj večeru. Možno aj na zajtra.

S takýmto prístupom sa v knihách od šéfkuchárov nestretnete. Tí môžu každé jedlo postaviť na efekt. Navrhnú vám pridať pol deci jelenieho vývaru, tri a pol čučoriedky, čerstvé huby shitake a podobné ingrediencie. Ale ak nežijete v rozprávke 12 mesiačikov, tak je problém ich zohnať.

Ja som sa rozhodol stáť nohami na zemi. Je efektné odporúčať mango. Choďte ho ale kúpiť! Kus stojí viac, než celé bežné jedlo. Aj tak je to hazard, či to nezrelé mango po troch týždňoch dozreje, alebo len zhnije. Takže v mojom jedálničku som takéto pasce pre čitateľov nastražiť nechcel. Pracujem len s bežne dostupnými surovinami.

V tejto knihe je jedálniček, ktorý už roky bežne používam (nielen) ja. Nedržím sa ho úplne rovnako, pretože ja už 13 rokov nechudnem. Ale v podstate jem tie isté jedlá. V knihe som navrhol jedlá tak, že by ste mali chudnúť pomaly, pomerne zdravo a najmä bezpečne. Menšia žena si môže málinko ubrať z porcií. Väčší muž si nenápadne pridá.

[sc name="jnch"]

Jedálniček som po rokoch upravil. Ešte donedávna v ňom boli všetky jedlá rovnocenné. V poslednej dobe sa však ukazuje, že zdravšie je jesť len 3-krát denne. Preto som rozpis prepracoval tak, že budú tri hlavné jedlá a dve menšie.

 • Komu vyhovuje jesť 3-krát denne, môže zjesť 3 jedlá.
 • Ak by ste cítili hlad a túžbu maškrtiť, potom si pridajte desiatu a olovrant.

Jedálniček si zo zoznamu jedál budete skladať podľa schémy, ktorú vám v knihe ukážem. Niekto si varí len pre seba. Ak si navaríte špagety na obed, nebudete predsa variť jednu porciu. Môže to byť aj večera a trebárs zajtrajší obed. Ak ale varíte pre rodinu, potom tie špagety zjete čerstvé a všetky sa zjedia. Na večeru už budete môcť variť iné jedlo. S takýmito situáciami v knihe počítam.

Okrem toho je v knihe veľa informácií o jedlách a ich zložkách. Vďaka tomu:

 • Budete vedieť, ako a prečo som zostavil jedlá práve takto.
 • Na základe tejto znalosti sa naučíte kombinovať potraviny sami.
 • Od tej chvíle si dokážete vyrobiť vlastný jedálniček na chudnutie z úplne iných surovín. To sa hodí vám, čo máte rôzne obmedzenia. Ak kvôli ochoreniu nemôžete jesť niektoré suroviny. Alebo ak ste vegáni.

Veľkú časť knihy som venoval aj psychológii. Nájdete v nej veľa trikov praxe, akými môžete podporiť svoj zámer schudnúť. Myslím si, že táto časť knihy bude pre vás oveľa užitočnejšia, než samotné recepty!

Okrem týchto dvoch hlavných častí knihy som napísal podrobnosti o športe (stačia prechádzky, všetko ostatné je dobrovoľné) a praktické tipy ako variť a ako nakupovať. V knihe je kopa tipov na potraviny, ktoré sa mi osvedčili.

Ďakujem aj Ľubici Balentovej za to, že mi do knihy prispela nielen ilustráciami, ale aj svojím príbehom na zadnej stránke. Všetci, ktorí ju poznáte viete, aký príjemný výsledok dosiahla. Už roky sa jej darí držať v skvelej kondícii.

Práve udržateľnosť výsledkov som chcel v knihe zdôrazniť. Toto je životný štýl, ktorý ak dodržíte dlhodobo, budete sa cítiť dobre, nebudete priberať a vaša kondícia sa zlepší. Nie je to práve vždy tá najpohodlnejšia cesta, ale odmenu si môžete vychutnávať trvale. Zmeniť životný štýl je ťažké. Človeka to stále láka vrátiť sa do starých koľají. Do pohodlia. Je preto výhodné ak poznáte triky, ktoré vás budú držať na nepohodlnej ceste. Keď ňou prejdete, vytvoríte si tak nové koľaje. O to ľahšie sa vám po novej ceste začne ísť.

Je vám tak ľahko, ak nie ste ťažkí. A je tak ťažké zostať ľahký.

Kliknite sem a zobrazí sa obsah a obálka knihy
Obsah knihy:
Svet tučnie 12
Môj príbeh 13
Pred chudnutím sa poraďte s lekárom! 21
Hľadajte príčiny, prečo ste pribrali 28
Overte si či vôbec máte dôvod chudnúť 48
Ako odmeriate, či máte výsledky 53
Kedy a ako jesť? 69
Výživový rýchlokurz 76
Koľko jedla budeme jesť a prečo práve toľko? 97
Univerzálny návod na nákupy 102
Ako sa stravovať pri práci na zmeny 129
Pitný režim 134
Ako športovať 140
Čo vám pri športe pomôže vytrvať 165
Čo vás môže zastaviť 168
Chudnutie a bolesti chrbta 174
Lieky a výživové doplnky 180
Kde vziať na chudnutie čas 185
Stres 189
Relaxácia a odpočinok 196
Dokážete zvládnuť výnimky? 199
Závislosť 201
Vytvorte si mantinely, ktoré vás nepustia z cesty 207
Pripravte si spúšťače správneho konania 209
Pripravte sa na boj s najbližšími 212
Začnite si pripravovať novú identitu 222
Pevná vôľa 233
Schudli ste? Tak už nepriberte! 242
A čo keď všetko zlyhá? 247
Jedálniček na chudnutie 251
Vytrvajte! Nikdy, nikdy, nikdy sa nevzdávajte 291
Literatúra na ďalšie štúdium 292
Zoznam bodov a zásad pri chudnutí 293

Predná stránka knihy...

Zadná stránka knihy.

[sc name="jnch"]

Tiráž

Jedálniček na chudnutie

 • Vydal Miro Veselý ako svoju 13. publikáciu.
 • Druhé, rozšírené vydanie. 300 strán.
 • Dátum vydania: 20. 9. 2017
 • ISBN 978-80-971633-4-1

Odborná spolupráca:

 • Mgr. Dávid Zeman – tréningové princípy pri chudnutí.
 • Ilustrácie: © Ľubica Balentová www.lubicabalentova.sk

Sadzbu z písma Andulka zhotovil Miro Veselý.

Jedálniček na chudnutie sa zvyčajne rýchlo kamsi stratí. Preto vám v tejto knihe dám najskôr kŕdlik tipov, ktoré vám pomôžu udržať sa na dobrej ceste aj bez jedálničkov.

Chudnutie začína v hlave. V hlave je mozog. V hlave sú ústa. Nakŕmte svoj mozog informáciami o tom, čo vkladať do úst. O tom, koľko vážite totiž rozhoduje jediný človek na svete. Vy.

Tip: Skúste si jedálniček na chudnutie - kliknite sem a nájdete rozpis na týždeň. Môžete si tak ihneď overiť, že tento jedálniček je jednoduchý a pritom účinný.

Objednajte si knihu Jedálniček na chudnutie

O knihe Jedálniček na chudnutie napísali

Túto knihu som nielen čítala, ale kreslila som do nej aj ilustrácie. S Mirom sa poznám 8 rokov a riadim sa rovnakým životným štýlom. Mám o 12 kíl menej a pás o 10 centimetrov menší a to už asi 4 roky. Aj keď som už štíhla, musím dodržiavať rozumný režim. Priznávam, doprajem si občas zopár výnimiek. No zvyčajne po pár dňoch zistím, že rifle sú tesnejšie a tak sa rýchlo vrátim k rozumnejšej strave.

Teraz už často pri jedle myslím na to, čo je mi vzácnejšie. Vyprážaný rezeň, alebo to, že to, si oblečiem veľkosť S? Predtým som o tom takto neuvažovala. Faktom je, že keď som nosila veľkosť L, do kopca som šla veľmi ťažko. Jednoducho cítim sa zdravšia.

Ľubica Balentová, grafička

Miro Veselý poctivým samoštúdiom, prácou a intuíciou dospel k poznaniu a pokore, ktorými vysoko prevyšuje všetkých ostatných laických motivátorov / manažérov chudnutia na Slovensku. A mnohých odborných tiež…

Igor Bukovský, lekár, Ambulancia klinickej výživy

Miro píše o princípoch chudnutia, ktoré sú odborné a na sebe ich má aj odskúšané. A čo je dôležité, že v praxi skutočne aj fungujú.

Jozef Klucho, gastroenterológ, Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky

Miro Veselý je nekonformný entuziasta, ktorý celý život žije v pravde. Jeho metóda funguje, ale len ak si priznáte pravdu. Vyskúšal som a naučil som sa z toho veľa krásneho a užitočného, čo ma nenaučili profesori ani vysokoškolské učebnice: komunikácia medzi mojím telom a mojou disciplínou. A ja sa len prizerám a žasnem, ako to funguje. Ďakujem Ti, Miro.

Gabriel Bianchi, schudnutý psychológ

Kniha Mira Veselého, ktorá vychádza už v treťom vydaní, je unikátnym dielom človeka, ktorý všetko to, čo v nej opisuje, prežil na vlastnej koži. Nie sú to len teoretické analýzy rôznych autorov, ale skutočný príbeh naozajstného človeka. Pre mňa je to otvorená kapitola, ku ktorej sa vždy vraciam, keď sa ráno postavím na váhu. Autor v nej pomenúva všetko svojím neobyčajným šarmom, nadhľadom a s príslovečným humorom. To, čo si hádam najviac vážim na tomto diele je to, že problém chudnutia nie je v diétach, ale v hlave každého z nás. Ak toto pochopíme, tak nikdy nebudeme mať problém s obezitou. Miro to napísal tak, aby sme to pochopili.

Jozef Čuha, psychológ, MCPM

Je veľa ľudí, ktorí by chceli schudnúť. Menej tých, ktorým sa to aj skutočne podarí. A ja poznám len jedného, ktorý vie nadobudnuté skúsenosti
a vedomosti takto vtipne dať aj na papier. To, čo som ja ako tréner prácne študoval, vie Miro podať čitateľovi jednoducho, po lopate a pre neho charakteristickou zábavnou formou.

Dávid Zeman, diplomovaný tréner 1. triedy, sportujeme.sk

Čítam tie recepty a iba krútim hlavou. Okrem toho, že sú tie recepty inovatívne, je to vtipné, ľahké čítanie a tie recepty sú chutné a voňavé už na papieri. Tú chuť a vôňu im dodávajú tie Mirove postrehy, poznámky, je to odžité, odskúšané, robené s láskou. Tie recepty sú chutné aj naozaj, dnes som si robila celozrnné špagety s prsiami, dala som všetky koreniny a ingrediencie ako sú v rozpise, nemalo to chybu. Polovicu na večeru som si pre istotu schovala, aby mi to niekto nezjedol :) Navyše tie recepty zohľadňujú aj pomer živín a energetický príjem.

Anna, Liptovský Mikuláš

Dobrý deň, kúpila som si Vašu knihu Jedalniček na chudnutie… Kniha je skvelá.. Aj keď mám už Vašu stránku preštudovanú, kniha mi pomohla všetko lepšie pochopiť. Ja mám momentálne 66 kg a 170 cm… Chcem schudnúť cca 5 kíl a samozrejme naďalej sa zdravo stravovať… Som 7 mesiacov po pôrode tak som ešte dosť rojedená z tehotenstva… Dodržujem jedálniček, jedla sa mi zdá byť akurát, ale mám pochybnosti či nie je 8000 kj pri mojej váhe a výške na chudnutie veľa… Inak recepty sú naozaj rýchle a veľmi chutné… Prajem veľa úspechov

Andrea P.

Dobrý večer prajem. Práve som dočítala Vašu najnovšiu knihu a rada by som vyjadrila svoj názor :-). Bolo to nesmierne zábavné čítanie so správnou dávkou humoru, ktorá dodala knihe šťavu. Som nesmierne rada, že to nie je len zoznam receptov na varenie :-). Počas dvoch mesiacov, čo sa venujem zmenám v mojom živote som si už našla aj nejaké tie vlastné recepty a vylepšenia. Nesmierne oceňujem to, že ste si dal námahu a venoval čas zostaveniu jedálnička, ktorý môže byť veľmi nápomocný v živote každého, kto chce zmeniť spôsob stravovania. Je chvályhodné, že jedlá sú rýchle, jednoduché, suroviny dostupné a cenovo prijateľné :-). Prajem Vám, aby Vás humor neopúšťal, vždy ste mal o čom písať, aby Vám zdravie slúžilo a vždy ste mal okolo seba samých pozitívnych ľudí so skvelými nápadmi :-).

Mne kniha veru poslúži a teším sa na to, ako postupne prepašujem nejaké tie jedlá aj do nášho rodinného jedálnička :-). Mám doma troch chlapov :-). Dvoch synov (7r. a druhý 3r.) a jedného manžela :-). Je sa o koho starať, no prichádzam na to, že na seba som nejako zabudla … :-(. V každom ohľade už pracujem na zmenách a teším sa z každého dňa, čo mám pred sebou.
PS: (moj vek je 35, to som tuším po absolvovaní 10 dňového e-mailového kurzu zabudla napísať ).
Ešte raz želám všetko dobré a nech sa Vám darí :-).

Martina L.

Riadim sa Vasimi radami a jedalnickom (kniha, ktora je fakt super, lebo ja mam najvacsi problem vymysliet, co budem jest) uz 8. tyzden a vsetko fici tak, ako ma. Sedem kil dole, tuk (podla vahy, ktoru mam doma) klesol o viac nez 5%, boky su uzsie o 6cm, pas o 9cm.

Veronika

Dobry den, od 1.1.2015 som takou tajnou fanusickou, vsetko som si nastudovala na vasej stranke, v anonymite, aby sa „nic“ nestalo ak sa mi nepodari schudnut… 4.1.2015 som startovala, zostavovanie listka, zmenou navykovov, so vsetkymi radami… startovala som s vahou 85 KG a nikto mi neveril, ze ak budem jest viac ako predtym, ze schudnem… ze vobec vydrzim denne s hodinovou teoretickou pripravou a dalsou hodinou pripravou jedla na nasledujuci den… a dnes vsetci krutia hlavou, pretoze vazim 65 KG a ubytok je teda – 20 KG. Dakujem Vam z celeho srdca, ze zdielate vase skusenosti a davate ludom sancu na zmenu. PS: okrm kilogramov sa citim bajecne, mam viac energie a to je mozno aj viac ako ten ubytok vahy. Dakujem este raz !!

Jana
[sc name="jnch"]

Objednajte si knihu Jedálniček na chudnutie

Napísal
Miro Veselý 
3. januára 2021
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.