BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Pavel Malovič: Ako si udržať mladosť

Kniha jedného z najznámejších slovenských lekárov je ďalším výborným tipom, ktorým si môžete spestriť a doplniť informácie. Titul Ako si udržať mladosť sa netýka chudnutia, ale zdravého životného štýlu. Inými slovami to teda znamená, že je to ideálna kniha po schudnutí, keď začnete hľadať cesty, ako si nastaviť život na zdravší životný štýl.

Pavel Malovič: Ako si udržať mladosť Pavel Malovič: Ako si udržať mladosť

Kniha je po tlačovej stránke spracovaná na vysokej úrovni. Slušná tlač, kvalitný papier, prvotriedna pevná väzba ju predurčujú ako ideálny a dôstojný darček! Tieto fakty však sú dvojsečné. 336 strán kriedového papiera má hmotnosť takmer kilo (915 gramov) čo trocha komplikuje čítanie spolu s miestami menším písmom, než sme zvyknutí.

Pavel Malovič: Ako si udržať mladosť

MUDr. Pavel Malovič (na ilustrácii) v knihe Ako si udržať mladosť napísal asi všetko, čo sa dá a hodí napísať o zdravom životnom štýle. S úsmevom sa dá povedať, že

  • ak si prečítate túto knihu, nemusíte už čítať žiadnu inú knihu o zdravom životnom štýle, ale
  • ak ste už čítali iné knihy o zdravom životnom štýle, potom zas nemusíte čítať túto knihu.

A bez úsmevu by som dodal: prečítajte si ju! Podobne ako všetky lepšie knihy o výžive a zdraví, ktoré u nás vychádzajú.

MUDr. Pavel Malovič sa už roky venuje športovej medicíne a preto berte aj jeho knihu ako dôležitý materiál na štúdium. Dostanete tak tému zdravej životosprávy do nečakane pestrých súvislostí.

V knihe Ako si udržať mladosť je všetko čo treba vedieť

Len veľmi ťažko by ste hľadali nejaký námet, čo by tam malo by byť a nie je. Ak si osvojíte tieto informácie, budete vedieť všetko podstatné o zdravom životnom štýle. MUDr. Malovič má veľký rozhľad a skúsenosti a z textu to je cítiť. Kniha je napísaná s nadhľadom. Pre nás, čitateľov je príjemné, že na jednom mieste môžeme nájsť tak veľa pestrých informácií na témy, ktoré sa týkajú každého z nás. Asi každý z nás sa občas pýta, ako si udržať mladosť – tieto otázky si dávame tým častejšie, čím ďalej sa od mladosti vzďaľujeme.

Pavel Malovič: Ako si udržať mladosť

Samozrejme kniha MUDr. Pavla Maloviča Ako si udržať mladosť vám nedá žiadny zázračný návod, ktorým skokovo omladnete. Na druhej strane tu však nájdete dosť praktických tipov, ktoré vám môžu pomôcť. Nájdete tu množstvo rád, ako po drobných krôčkoch môžete zlepšovať svoje návyky. To vám potom postupne bude vylepšovať kondíciu a vitalitu. A tak sa potom vvďaka informáciám  tejto knihy váš život môže stať sviažejším. Nájdete tu námety

  • ako sa starať o pleť, aby vyzerala o pár rokov mladšia,
  • čo jesť, aby ste spomaľovali procesy, ktoré by mohli urýchliť proces degenerácie,
  • ako môžete vhodným pohybom, stravou a relaxáciou podporiť mozog, aby čo najdlhšie fungoval tak ako má,
  • aké sú zásady pitného režimu vrátane podrobností o tom, aká je kvalita kohútikovej pitnej vody v rôznych oblastiach na Slovensku,
  • ako dlho vlastne môže človek zostať mladý – pocitovo, výkonovo aj vzhľadom.

Mohol by som ďalej a dlho vypočítavať témy, ktoré vás v knihe určite zaujmú. Sústredím sa aspoň na niektoré súvislosti, ktoré nás zaujímajú pri chudnutí.

Mladosť a obezita

Je dobré vedieť, že všetko to, čo prospieva tučneniu zároveň škodí tomu, aby sme sa udržali čo najdlhšie pri sile a s pocitom mladosti. Inými slovami teda tučnením človek tak trochu stráca mladosť.

Obezita totiž priamo zasahuje do telesných systémov ako krv, hormóny, činnosť mozgu. Životný štýl smerujúci k obezite je často sedavý a to, napríklad, značne znevýhodňuje našu kondíciu. Nielen telesnú, ale aj duševnú. Práve o mnohých takýchto súvislostiach sa dočítate v tejto knihe.

Na každej stránke je aspoň jedna zaujímavá vec

Väčšinou však oveľa viac, než len jedna! Je to dobre napísaná kniha, autor vie písať tak, že sa vám chce pokračovať v čítaní. Dobre zvolené medzititulky sprehľadňujú čítanie a ľahšie nájdete čo potrebujete vedieť.

Pavel Malovič: Ako si udržať mladosť

Vyššie som spomenul, že kniha Ako si udržať mladosť je napísaná s nadhľadom. Jedným zo znakov takého písania je striktná zrozumiteľnosť. Doktor Malovič dokáže aj o najnáročnejších témach písať jasne. Ovláda tému, takže nepotrebuje používať cudzie slová. Pre čitateľa je potom text celkom pochopiteľný.

Na každej stránke nájdete konkrétne rady. Žiadna neuchopiteľná teória. Praktické a celkom jednoznačné rady čo robiť a prečo to robiť.

Pre niektorých čitateľov môže byť dobrou správou aj to, že knihu nemusíte čítať celú naraz. Text je tematicky fragmentovaný do relatívne uzatvorených celkov. Vďaka tomu ho môžete čítať splavne od začiatku do konca. Alebo si v strede ktorejkoľvek stránky pozriete kúsok.

Ak teda hľadáte pestrú porciu užitočných a praktických informácií, kniha Pavla Maloviča Ako si udržať mladosť je veľmi dobrou voľbou.

Napísal
Miro Veselý 
1. mája 2017
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.