Od roku 2004 píše Miro Veselý

Ženské časopisy – schizofrénia v praxi

Práve listujem ženským klebetníkom a som fascinovaný. Za toto je niekto ochotný platiť? Prekvapujúce. Ale ešte viac ma mýli, že to nielen zaplatia, ale asi aj čítajú. Prečo sa ženy nechajú dobrovoľne balamutiť? Prečo sa nechajú programovať, čo treba kúpiť, ako treba vyzerať? A tak listujem dvojstránkami a čo list, to reklama. Veľa reklamy. Veľmi veľa reklamy. Neraz je článok napísaný len ako sprievod ku reklame. Nemali by ženám platiť za to, že ho niektorá vôbec chce? Listujem…

 • V rubrike novinky týždňa sa dozvedám, čo si mám kúpiť. Áno, nie celkom jasne označená reklama. Lieky na imunitu, kanvicu, obväz, mop a liek proti únave. Ale zas sú tam aspoň uvedené ceny, tak každý pochopí…
 • Potom nasleduje lákanie na aktívne cvičenie… Moment, skoro žiadny text? Aha. Tak nič. V skutočnosti je to reklama na tepláky.
 • Ďalšia dvojstrana útočí na sebavedomie žien – ak majú problémy s krásou, môžu si prečítať pár hmlistých riadkov a zhliadnuť veľkú reklamu na úžasné kozmetické prípravky, ktoré vec určite rozriešia. Jasnačka! Kúp si šampón a bude z teba top-modelka!
 • Ďalšia dvojstrana a na nej sa natierajú pery. Na pozadí výberu farieb sa však koná len reklamná ponuka rúžov. Aspoň že sú tam aj s cenami.
 • Titulok večná mladosť ma tiež zaujal. Už nie som najmladší. Tak konečne sa dozviem, ako zostanem navždy… ale nie. Je to len reklama na kozmetiku proti celulitíde. Vedľa je celostránková reklama farby na vlasy.
Škoda, že nedostať farbu na mozog. Sivá farba mozgovej kôry je dosť fádna. Chcelo by nejakú osviežujúcu, farbu mozgu. Najlepšie neónovú… Ale dosť snívania, čítame. Listnem ďalšiu dvojstránku.

Je o tom, ako sa osviežiť ranným cvičením a dať si trocha ovocia… Dobrý nápad. Vedľa čítam hrozivé varovanie, že niektoré pracie prostriedky môžu vyvolať alergiu a dráždiť pokožku. To sa ma týka, som alergik a mal som s tým už problémy. Dobrý článok. Ale kde je reklama? Na tejto strane nič? A predsa… Je tu. Áno, jasné – reklama na ten správny prací prostriedok, ktorý nás všetkých spasí, zbaví nás alergie a od zlého.

Konečne dvojstránka bez reklamy. Rozhovor s akousi usmiatou šoubiznismankou. Nenašiel som silu prečítať ho, vyzerá, že je to o ničom. Súdim podľa zvýrazneného odseku, že v šoubiznise už dnes ide len o výzor, nie o to, čo šoubiznismeni hovoria. Fajn, autorka mi ušetrila čas skorým varovaním. Kesenem.

Ďalšia dvojstránka. Titulok sľubuje “chudnite s nami” to ma zaujíma, bo aj ja si musím dávať pozor. Hlavný článok vábi čitateľky na včelí med. Je vraj úžasný, je famózny. Mali by ste si dať jednu polievkovú lyžicu denne, dámy. Nižšie na rovnakej stránke nájdete varovanie pred vysokou energetickou hodnotou rôznych šalátov. Pozor na paradajkový šalát! Len 120 gramov má až 301 kJ! To je mega-sakra-ultra-maxi šialene veľa! Aspoň podľa babského klebetníka.

Je fakt, že ak si verná čitateľka nadelila lyžicu medu, je to asi 520 kJ. Ale to si teta redaktorka neuvedomí. Nie je platená za rozmýšľanie, ale za písanie.

Vedľa dávajú hmlisté odpovede na hmlisté otázky “odborníčky na výživu”. Písmenká sa sypú, oči kĺžu po texte, ale myšlienky sa nejak nezachytávajú.

Vpravo už ide do tuhého – sugestívne tvrdenie akejsi ženskej z fotografie, že schudla 17 kíl za 20 dní. To je nejaká blbosť, nie? To by po dvoch mesiacoch tá žena azda celkom zmizla. Nie? Samozrejme, klamlivá reklama. V duchu hesla Chcete schudnúť bez námahy a utrpenia? Tak len poriadne zaplaťte – ak ste tak sprosté, že tomu veríte. Za hlúposť sa platí.

Nielenže by také tempo chudnutia bolo život ohrozujúce, ale navyše je isté, že po vysadení lieku (ak by teda vôbec účinkoval) sa hmotnosť raketovo vráti nad pôvodnú…

Ďalšia dvojstrana je len inzercia, krížovka a recepty. Pralinkové rezy, nugát… Len si dajte, doprajte si. Prečo nie – veď predsa sa dá schudnúť tak rýchlo a ľahko. 17 kíl za 20 dní. A kto chce nájde tu aj rizoto. Obráťme list.

A pokračuje útok na štíhlu líniu. Máme jesť ovocie. Veľa ovocia. Je šialene zdravé. Obrázok mladej ženy, ako práve ide jesť veľké jablko. Asi tak 600 kJ – tu to tiež nevadí, podobne ako pri mede. Len paradejkový šalát sa musí krčiť od strachu!

Vedeli ste, že ak zjete pri oberačke zo 2 až 3 kilá ovocia (slivky, marhule, zrelé jablká) tak žiadne chudnutie nehrozí. Kilo ovocia má zhruba polovicu energie, čo by ste mali zjesť za deň. To sú 3 veľké jablká. Ak chcete pri oberačke maškrtiť, nesmiete potom už jesť žiadne iné jedlo. Lebo to by ste už namiesto chudnutia utešene priberali. 

Vedľa nachádzame zopár receptov na štíhlu líniu. Najviac ma zaujali palacinky s údeným lososom. To by som si dal. Tak za vidličku. Ale palacinky pri chudnutí? WTF?

Dolu reklama na lieky vhodné v klimaktériu.

Nasleduje dvojstránka o tom, ako má jesť diabetička. Hovorí sa v ňom o epidémii cukrovky a ukazuje sa reklama na úžasný preparát pre lepšie zdravie. Ako ilustrácia sú na fotke dve mladé ženy, ktoré s cukrovkou ani nadváhou ešte nemali tú česť. Ešte majú všetky zuby vlastné a tak ich ukazujú. Nadšene papajú paradajkové šalátiky, také, pred akými o pár stránok predtým redakcia varovala. Asi ešte tie slečny v ten deň nejedli med, pretože spásajú tak 300 gramové porcie.

Nasleduje rozhovor a poradňa.

Ak vám neporadí psychologička, volajte ihneď niektorej veštici. Alebo astrológovi. No a ak to spravíte, tak asi už zabrali tie farby na mozog-

A je tu dvojstrana – katalóg. Úžasná ponuka úžasných zbytočností za ohromujúce ceny. Áno, tých komických superlatívových ponúk z televízie, čo si človek kúpi a potom sa hanbí, že tiež naletel. Asi dobrý biznis…

Pokračujeme normálnym článkom, reklamou na autá a reklamou na erotické služby. Pekné ženské zadočky, ktorým môže čitateľka volať ihneď, dokonca aj z mobilu. Neviem ako si to predstavujú. Asi takto: “Ahoj milý zadoček, koľko stojíš?”.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Ďalej tu máme väčšiu krížovku a kvíz. Článok o manželstve, reklama leteckej spoločnosti. Dvojstránka darčekových predmetov z dvoch obchodných reťazcov. Na dôvažok reklama na očkovanie proti kliešťom. Mimochodom ak sa chcete zbaviť kliešťov, skúste Atix. Zaujímavý nápad – zmrazíte ho a potom sa dá vybrať bezpečne.

Listujeme. Príbehy a reklama telekomunikačného molochu. Poradenstvo a reklama na liek proti obezite. Zmes informácií, malá krížovka. Takmer bez reklamy.

Recept na chrumkavé, šťavnaté bravčové pečené mäsko s pečivom. Prečo nie? Štíhlu líniu predsa zaistí účinný liek a keby nie, už vieme, ako sa má (obézna) diabetička stravovať – tak čo?

Reklama cestovky. Recepty, fotky. Makovník. Kysnutý závin. Fazuľový šalát.

Žer, prasa, žer! Plus reklama: kúp si knihu receptov. Nech vieš čo variť, aby si bola tlstá ako jaternica.

Horoskopy, vtipy. Reklama na cestovku. A to už ide časopis do záveru. Prezradia vám čo si prečítate nabudúce. Okrem iného aj to, že chudnutie môže byť veľmi jednoduché. No to je fajn, na túto informáciu dychtivo čaká celá planéta. Autor dostane Nobelovu cenu a my konečne prestaneme byť tučný. Už o týždeň! Tak len pokojne žerme, o týždeň sa kíl zaručene zbavíme.

No a ešte reklama, reklama, reklama.

Chcete na hodinu vypnúť svoju manželku?

Relatívne nízka cena plnofarebného klebetníka je celkom jasná – zaplatí sa z reklamy. Čitateľka si kúpi klebetník a nechá sa ním naprogramovať. Potom ide a kupuje tú správnu farbu na vlasy, ten známy šampón. Kúpi si sexy športové oblečenie a uvarí v ňom makovník. A potom môže v nových teplákoch zabehnúť do lekárne pre lahôdkové zázračné pastilky, o ktorých síce vie, že jej s váhou nepomôžu, ale – sú také známe… Určite už tentokrát zaberú, pretože doteraz ešte nikdy nefungovali.

Na fotkách sú samé mladé a spokojné ženy – no asi taký je život.

Si už stará dvadsaťjednotka a máš 4 kilá nadváhu? Tam je kanál. Vlez si doň a už sa neukazuj medzi ľuďmi. Vyliezaj len v noci za potravou, alebo lepšie – staň sa anorektičkou. Dnes. Hneď!

Kto ešte nemá komplexy menejcennosti, číta ženský časopis! Varí podľa neho. Chudne podľa neho. Blbne spolu s ním.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

16 Odpovedí

 1. Súhlasím s Vami. Sama som vlastníkom filtra s reverznou osmózou. Dôležitá je ale spätná mineralizácia, na ktorú firmy s týmito filtrami zabúdajú, alebo ju nemajú správne nastavenú.

 2. Heh, další, ktorý neznáša ženské časopisy, ale keď sú doma, tak tajne zalistuje…Nie všetky rady sú brutálne a občas treba aj vypnúť..Kto verí všetkému čo číta, nech nečíta…Baby nedajte sa odradiť.Chceme byť aj pekné, aj oddýchnuté..tak prečo si u kaderníčky neprelistovať zábavnú literatúru namiesto papkania?:-))))Určite je to bližšie realite ako politické komentáre v dennej tlači alebo fandenie pri Tv v pyžamku :-)))…ale som sa rozvášnila…

 3. Miro, veľmi trefný článok. Ale ako píše bea, občas zalistovať, pousmiať sa, informácie prefiltrovať vlastným rozumom a potom použiť pri šúpaní zemiakov… Na čakanie u zubára ideálne. Mňa ide najviac roztrhať od jedu, keď v týchto časopisoch na jednej strane propagujú štíhlu líniu, dokolané telá a na druhej strane hneď vyskočí recept na fantastický krémový zákusok. Vraždila by som!

 4. jooj, konecne som sa zabavila pri citani, velmi trefne, aj ked musim priznat, ze cestou vo vlaku kazdy den si rada zalistujem v podobnych tyzdennikoch, aby som sa pousmiala nad dietnymi radami na jednej strane a vzapati sa docitala o receptari- co dobreho si navarit na nedelny atd obed:-))..hm, ale niekedy sa da pri nich celkom dobre odreagovat a nebrat to az tak vazne.. aj ked tento svet uz ovladaju na jednej strane anorektici a druhej obezni ludia – ale asi sme si ten trend vyvinuli uz aj sami- ako sa priblizit tym “nasim” idealom

 5. Pobavili ma viacere clanky od Teba,su celkom trefne.Ja osobne ziadne casopisy nekupujem,je to sama reklama,obrazky perfektne vyzerajucich modeliek,nezmyselne rady ci uz na rychle chudnutie alebo udrzanie si chlapa vo vztahu,ako sa tvarit pri sexe..a podobne nezmysly!Verim,ze vela zien sa tymto clankom zasmeje,ale viem aj o mladych “zabkach”,co to beru ako zarucene dobre rady do zivota.Oooo a kolko ich je..hlavne na zapade!!

 6. No Mirko musim uznat ze pises vyborne. Uz davno som sa tak nezarehotala na pisanom texte :-))

 7. no jo no..a najlepsie su take ze : “když si koupiš tenhle sexi náramek,všichni kluci sou tví ” :-)))
  ..ale to s tymi blondinkami to co bolo haa ?!

 8. Nuz, trosku to rozsitim – skoro rovnake su dnes vsetky noviny a casopisy, a preto ich uz ziadne nekupujem ani necitam. Keby tak urobili vsetci na nasom uzemi, tak by sa take media dalej nerozvijali, jednoducho ich tz. tvorcovia myslia, ze v SR su iba idioti a idiotky vacsich ci mensich rozmerov. Ak pozntate nejake ine a inteligentnejsie tlacene ci eterom sirene media, tak prosim dajte vediet hoci cez tuto webovu strankiu. Recept na uspesny zivot – odstavte uplne od seba vsetky media, ak tak iba vymyvaju mozog a programuju Vas na hluposti a zbytocne utracanie prachov a skuste pocuvat vlastnu intuiciu a nedajte sa otravovat a programovat mediami plnymi debilnych a negativnych informacii a sprav.

 9. Milé dámy,nechcem vám lichotiť,ale Vy,čo ste sa zúčastnili čítania tohto článku a reakcie naň,ste len tou malou špičkou ľadovca.Niežeby som to tvrdil preto,že som chlap,ale v mojom okolí sa vyskytuje veľa žien,ktoré podľa týchto “reklamných” časopisov nielen “chudnú”,ale aj konajú.A som len rád,že nie ste všetky také.Svedčí o tom už len fakt,že ste si článok na nete dokázali nájsť a reagovať naň. Pozdravujem

 10. tento web je super, ale co sa tyka tej reklamy,.. neviem. tak sa mi zda, ze jej je tu priblizne rovnako “pozehnane”, ako v ktoromkolvek zenskom casopise, nezda sa vam…?

 11. adriana: bez reklamy by som tento web bol nútený úplne vypnúť. takto si zarobí aspoň na prevádzku

 12. adriana: reklama TU je prostriedok na to, aby si aj TY mohla skonštatovať to čo si skonštatovala, že “tento web je super” inými slovami, niekto úplne cudzí má záujem na tom, aby si aj ty dostala informácie ZADARMO, takže ak ti vyhovujú tak ich príjmi a poďakuj, ak nie, tak nekritizuj a zaplať si iné, pre teba vyhovujúcejšie informácie. Abstrahovať podstatné v texte, ale aj v živote je ťažké, pokús sa o to, opatí sa :). Ten článok je pravdivý, keby nebol, toľko bulváru by sa nepredávalo, netreba žiadne iné argumenty, je to do vlastných radov hlavne nás, dámy.

 13. Dakujem Mirovi za prijemne stravenu chvilku, na tomto clanku som sa skutocne zasmial.

 14. lol, uplne vystizny clanok. Ludia si odusevnene lepia na schranky napisy “Ziadne reklamne materialy” a potom idu do stanku, aby si nejaky dopriali.. aky paradox. A ano, u zubara je to fajn, ale podla mna kazda normalna zena by tam radsej uvitala nejaky magazin na urovni, skoda, ze taky asi neexistuje :D

 15. Ahoj Mirko:)), tak toto bola bomba:)), skutocne som sa rozosmiala:)).Mas velmi dobry zmysel pre humor. Presne si vystihol o com su dnesne casopisy a my “mudre zienky” na ne skocime a verime vsetkemu:((. Myslim si, ze v dnesnej dobe sa fakt musime riadit tym “sedlickym ” rozumom aby sme si aspon trochu zachovali vlastnu tvar.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Obezita nemá štart

Nečakajte, že sa jedného dňa zobudíte, mrknete do zrkadla a ono pukne. Obezita prichádza rovnakým tempom ako starnutie. Denne sa vidíte v zrkadle a pritom

Čo na obed?

Obed je po raňajkách druhé hlavné jedlo dňa. Máme zažité, že ho absolvujeme často spoločne. Či už s rodinou, alebo kolegami v práci. V tej

Presnosť pri vážení jedla

Strava pri chudnutí by mala byť vyvážená. Nuž a na váženie sa stále používajú váhy. Ako to spraviť? Aká presnosť je potrebná? O tom je

Mäso z jatočných zvierat

Mäso nie je jedlo, ktoré by ste mali jesť denne, aj keď je chutné. Obsahuje totiž dosť veľa tuku a to nasýteného tuku, ktorý neprospieva

Extrémne premeny: Druhá šanca na život

Aktualizované september 2017: Markíza vysiela novú reláciu Extrémne premeny Slovensko. Reality show Extrémne premeny: Druhá šanca na život je o chudnutí. Vysiela ju Markíza. Princíp

Jedálniček na stredu

Príklad jedálnička na chudnutie vhodný na jeden deň. Jedálniček je vypočítaný približne na denný príjem 8300 kJ (2000 kcal). Vzrastom menšie a staršie ženy môžu

Ako schudnúť bez cvičenia a diéty

V tomto článku je presný postup, ako sa dá schudnúť bez cvičenia a diéty. Žiaľ, nejde to ale bez námahy a obmedzení v strave. Budem celkom dôsledný a dotiahnem to

Podporte tento web

Aktualizované 12. 03. 2018: Pomohli vám informácie, ktoré ste našli na tomto webe? Podporte jeho prevádzku. Spôsobov podpory je veľa. Ak sa vám tento web

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.