Chudnutie je dlhodobý proces. Vôbec nás pri ňom nezaujímajú hurá akcie a nárazové záchvaty. Čo z toho ak niekto začne behať a o tri týždne už nerobí vôbec nič? My potrebujeme, aby ste začali cvičiť mierne, ale vydržali s tým navždy. V tomto článku vám dám 10 tipov ako si môžete poistiť, že vydržíte s tým, do čoho ste sa pustili. Nie vždy to totiž je len vec pevnej vôle.
Pri chudnutí je rýchla prechádzka to isté, ako športová činnosť. Je nenáročná a stačí na to, aby ste chudli. Samozrejme, môžete jazdiť na bicykli či už stacionárnom, alebo normálnom. Môžete trénovať na rotopede, eliptickom trenažéri, alebo posilňovať. Každý pohyb je zvyčajne lepší, ako žiadny pohyb.
Kým sa to takto napíše, je to fajn. Ale potom príde tá chvíľa, kedy treba naozaj začať. Prvé tréningy dáme s nadšením. Tešíme sa na výsledky chudnutia a šport je pre nás vlastne možno aj tak trocha nový. Lenže ako idú týždne, stráca sa to. Niekedy už nemáme chuť zas ísť cvičiť. Začíname hľadať výhovorky.
Je preto výhodné, ak sa vopred pripravíte na to, aby ste vydržali čo najdlhšie. Ako na to? Posilnite faktory o ktorých je známe, že vám pomôžu vytrvať!
Samozrejme pomôže, ak si človek uvedomí, aké dôsledky má necvičenie. Aj to môže motivovať, ale povedzme si na rovinu – strach a rôzne racionálne motívy zvyčajne fungujú len krátkodobo. Časom si zvykneme a potom už argument nepôsobí ako motivačný.
V hlave sa väčšinou deje najviac toho, čo určí výsledok. S akým pocitom začínate cvičiť? Čo si hovorievate? Ak je to niečo také „skúsim, ale aj tak asi nevydržím“, tak váš mozog už čoskoro tento pocit naplní. Pár týždňov a uvedomíte si, že už necvičíte a že ste to teda skúsili a mali ste pravdu – nevydržalo to.
Preto je dobré pracovať na svojom postoji. Nájdite v sebe odhodlanie a prepnite sa. Ak o sebe začnete zmýšľať spôsobom „svoj život zmením k lepšiemu a dokážem to“, váš mozog vás znova len poslúchne. Aj o pár mesiacov budete stále na sebe pracovať a dokážete to.
Posilňujte preto v sebe konštruktívne pocity a sebadôveru. Vnímajte samých seba ako silných a odhodlaných. Očakávajte od seba to najlepšie a potom s uspokojením uvidíte, že to aj dostanete.
Druhý faktor, ktorý vás bude motivovať ďalej cvičiť (alebo chudnúť) je veľmi silný. Zoberme ako príklad že vás bolí chrbát a vy cvičíe SM Systém. Už po pár dňoch je to cvičenie fakt nudné. Ale zároveň ste si všimli, že vás akosi prestáva bolieť chrbát. Kým nebude chrbtica celkom v poriadku, bude vás mierna bolesť vysoko motivovať aby ste cvičili aj ďalej.
Obézny muž sa možno rozhodne zlepšiť kondíciu a schudnúť. Začne poctivo a už čoskoro si všimne, ako sa mu zlepšuje zdravie. No stále je ťažký a robí mu problém možno sa aj obrátiť v posteli. To mu stále pripomína význam cvičenia.
Ak teda máte dôvod prečo chudnete, alebo prečo chcete trénovať, pripomínajte si ho. Bude vás silne motivovať.
Asi tušíte, čo sa stane, ak chcete schudnúť a príbuzní pred vami defilujú s rezňami, tortami, údeninami a obloženými chlebíčkami. Ak nechcete, začnú vás lákať a ponúkať. To je tvrdý nápor na nervy a málokto to vydrží.
Pokiaľ začnete chodiť cvičiť a stretnete sa len s posmešnými poznámkami je to veľmi zlý znak.
Oveľa lepšie je, ak vás rodina bude podporovať. Obrazne povedané chváliť vás za to že cvičíte. Oceňovať snahu, posmeľovať, aby ste šli aj nabudúce. Dokonalé je, ak niektorí členovia rodiny začnú chodiť cvičiť s vami.
Tento bod sa v niektorých rodinách nedá splniť. Najmä ak sú všetci obézni, nebude sa im hodiť, že jeden sa rozhodol pravidelne cvičiť, alebo chudnúť.
Ak môžete, stretávajte sa preto prednostne s ľuďmi, ktorí vašu snahu chudnúť a cvičiť vedia úprimne oceniť a podporia vás.
Štvrtý bod je vlastne celkom logický. Ak máte hodinu a pol cestovať do posilňovne a hodinu a pol potom cestovať domov... Tak to vás asi čoskoro prestane baviť. Je to neefektívne.
Dá sa cvičiť aj doma, alebo choďte na prechádzku okolo domu. Viem, les by bol lepší, ale ak vás od neho delí trištvrtehodinový presun, tak radšej cvičte nedokonale ako vôbec.
Preto hľadajte taký šport, alebo také druhy cvičenia, ktoré môžete vykonávať s čo najmenšími stratami času a námahy.
S predošlým bodom súvisia aj peniaze. Ak vstupné do posilňovne pociťujete na svojom rozpočte, môže sa to stať faktorom, ktorý spolurozhodne o tom, že s cvičením prestanete.
Viem, niektorí ľudia si predplatia príšerne drahé fitko v nádeji, že to ich donúti začať cvičiť. Že ich to napriek lenivosti donúti ísť. Nedonúti. Vopred zaplatené drahé členské už po pár mesiacoch necháte radšej prepadnúť. Overené! Je príjemnejšie nechať si krvácať srdce za už zaplatenými peniazmi, ako ísť cvičiť.
No a ak budete platiť drahé členské pri každom vstupe tak to zas skôr prestanete cvičiť zo vstavanej lakomosti. Proste si poviete že „jedno s druhým a aj tá cena...“ a necvičíte.
Preto sa snažte cvičiť tak, aby vás to nestálo nič. Chôdza je príkladom, ktorý pri chudnutí funguje a nemusí nič stáť.
Tento bod sa u mnohých obéznych nekoná. Ak ste v minulosti cvičili a potom ste prestali, je to pre vás dobrý znak. Veľmi pravdepodobne sa dokážete pomerne ľahko vrátiť k cvičeniu a dokonca pri ňom aj dlho vydržíte.
To sa týka športovcov, či trénerov. V živote sa im to občas tak stane... Stačí zmeniť zamestnanie a športová činnosť ide bokom. Športovec priberie a zhrozí sa, čo sa stalo. Potom keď sa rozhodne pre rekreačný šport má výhodu. Asi pri ňom zotrvá.
Ak ste v minulosti už cvičievali, je to pre vás dobrý znak. Asi dlho vydržíte.
Tento bod je logický. Ale človeka, ktorý nemá s cvičením skúsenosti niekedy nenapadne. Pomáha, ak máte často rôzne príležitosti k športovej aktivite.
To úzko súvisí aj s rodinou a známymi. Chodieva váš švagor s pár kumpánmi každý výlet na túru? To je skvelá príležitosť. Pridajte sa. Máte kolegu, ktorý chodí pravidelne bicyklovať? Pridajte sa k nemu. Máte psa, ktorý si potrebuje riadne zabehať? Zoberte ho von. Vždy lepši ako využiť príležitosť partičky pivárov a ísť večer nasávať.
Porozhliadnite sa, aké príležitosti na pohyb sa vo vašej blízkosti dajú nájsť. Čím viac sa pohyb stane súčasťou vášho životného štýlu, tým väčšia je pravdepodobnosť, že pri ňom zotrváte.
Tento bod som už spomínal v článku o chudnutí vo dvojici. Zatiaľ čo pri chudnutí môže byť druhý chudnúci niekedy aj príťaž, v športe je to presne naopak. Volá sa to aj sparring partner. Ak ste dohodnutí, že vo štvrtok SA chodí o piatej na tréning, je to záväzné. Možno sa vám nechce. Ale viete, že tá potvora tam bude a vynadá vám do večných lenivcov, korytnačiek, tuleňov a rozmaznancov. Tak vezmete tepláky a idete.
Proti sparring partnerovi však skupinové cvičenie je ešte lepšie. Je záväznejšie. Jeden, či dvaja ľudia občas vypadnú. Ale skupinka býva prakticky vždy. Navyše tam môže bežať aj nejaká skupinová dynamika, kedy ste s tými ľuďmi v interakcii a jednoducho sa nehodí aby ste nešli.
Navyše ak vám niekto chce ukradnúť poobedie, je ľahké povedať „nechoď cvičiť, pôjdeš neskôr“. A má vás! Ale ak je to skupinové cvičenie tak tam sa nedá uvažovať o tom, že by ste to presunuli. Nedá sa dohodnúť, aby si 10 ľudí šlo zacvičiť o 2 hodiny neskôr.
Ak môžete, prihláste sa na skupinové cvičenia. Musia byť blízko, musia byť cenovo dostupné.
Alternatívou potom môže byť spoločná chôdza, alebo iná forma pohybu. Ak si kúpite kolobežku, môžete ju využiť ako dobrý pohyb pri chudnutí. Kolobežkovanie je šport, pri ktorom rozhýbete celé telo, posilníte zadok, chrbát i aeróbnu kapacitu pľúc. Bicyklovanie naproti tomu môže byť o niečo rizikovejšie a navyše horná polovica tela už nebýva až tak efektívne rozhýbaná.
Predposledný bod je odborník. Ak máte poruke trénera, výživového poradcu, mentora či nejakého kouča, pomáha to. Pomáha to často len tým, že s ním udržiavate trocha konverzácie a to stačí na to, aby ste svoju pozornosť nenechali zakotúľať sa do neznáma.
Odborník vám môže pomôcť často takmer neviditeľným spôsobom. Samotný odborník nemusí často spraviť vôbec nič. Všetko sa deje len vo vašej hlave (viz. bod 1).
Máte známeho čo je tréner, alebo sa venuje poradenstvu a dohodnete sa že vás bude „sledovať“. Odteraz žijete s akýmsi nemenovaným pocitom „ON sa díva“. Idete si dať tortu a vám cvakne v hlave „čo by na toto povedal ON?“. Jednoducho vnímate, že autorita je neďaleko. Že vás môže pochváliť, ale aj riadne skritizovať. A to vás môže silne motivovať.
Nájdite si preto v okolí niekoho, kto je aspoň trocha zorientovaný v tom čo chcete robiť a spravte si z neho mentora. Platí to pre akúkoľvek oblasť, nie len pre chudnutie.
Tip: vo fóre o chudnutí je veľa ľudí, ktorí sa rozprávajú o chudnutí. Na prvý pohľad sa tam nič nedeje, ale tí, ktorí tam „reportujú“ čo práve robia majú zvyčajne lepšie výsledky. Je to práve akýsi druh mentoringu, supervízie ktorý funguje. S najbližšími známymi sme už dávno robili niečo také, že mi písomne a osobne reportovali, čo sa deje, čo vec deň zjedia. Niekedy je to práve tá barlička, ktorá človeku pomôže rozbehnúť procesy, ktoré roky nechceli fungovať.
Posledný bod súvisí nielen s modernými hračkami, ale aj s vzdelaním. Ak ste vzdelaní a máte poruke rôzne technické vymoženosti, môže to pomáhať chudnutiu.
Viem, je zbytočné, čokoľvek si kúpiť. Ale ak s peniazmi problém nie je, tak potom nezaškodí mať rôzne špeciálne váhy, chytré hodinky, tlakomer či iné vybavenie. Prečo?
Pretože získate štatistický pohľad na svoj pokrok. Odrazu uvidíte, že to nie je len pár kíl, čo ste schudli. Uvedomíte si, že opasok si zaťahujete hlbšie. Že vaša kľudová tepová frekvencia sa zlepšuje, čo znamená že šetríte srdce. (Ja som mal počas obezity kľudovú frekvenciu šialených 100 úderov za minútu, dnes mám hlboko pod 50 len vďaka vytrvalostnému cvičeniu).
Štatistika vám môže byť nečakane nápomocným oporným bodom. Aj keď nemáte žiadne prístroje, môžete si denne zapisovať niekoľko parametrov. Stiahnite si kontrolný hárok chudnutia Mira Veselého. Bude vám pripomínať zámer a uvidíte, že sa vám nebude páčiť, ak máte za niektorý deň napísať „nesplnené“. Bolí to! Neraz je príjemnejšie potom spraviť čo ste chceli a odfajfknúť to ako splnené.
Tak! To sme si povedali 10 faktorov akými môžete posilniť svoju pevnú vôľu. Ako môžete potvrdiť svoj zámer začať cvičiť alebo chudnúť, alebo dodržiavať nejaký režim, ktorým niečo chcete dosiahnuť.
Tieto body sú overené praxou a ak sa nimi budete riadiť, zaznamenáte vynikajúce výsledky. Ďalšie motivačné tipy k tejto téme:
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.