BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

7 tipov čo robiť po schudnutí

Pre väčšinu z nás bolo chudnutie tou najľahšou časťou práce. Problémy nastávajú až vo chvíli, keď máte pocit, že ste v cieli.

Pri chudnutí totiž nikdy nie ste a nebudete v cieli. Práve preto pokusy o chudnutie často dopadnú inak, ako sa pôvodne plánovalo. Rovnako aj preto sa neodporúča chudnúť teenagerom či dokonca deťom – veľmi ľahko by totiž spadli do niektorej z pascí.

Keď niekto schudne na pôvodne vysnívané čísla, hrozia mu 2 hlavné chyby.

 1. Neprestane chudnúť. Chudnutie sa môže zmeniť na poruchu príjmu potravy. Človek (častejšie človečka) sa zaľúbi do predstavy absolútnej štíhlosti. Priveľká štíhlosť je však zdraviu škodlivejšia, než obezita. Ak idete pod BMI 19, idete do problémov.
 2. Prestane chudnúť. A tým vypne z pozornosti všetky odporúčania zdravého životného štýlu. „Teraz už môžem“ a dá si rezeň. Obezita sa tak rýchlo vráti. Človek sa rozmaškrtí a aj keď vidí, že začal priberať, nedokáže to zastaviť.

Akonáhle ste teda dosiahli cieľovú hmotnosť, mali by ste pritlačiť na pílu. V tejto chvíli ste totiž na štarte. Kým ste chudli, zbavovali ste telo nadbytočného tuku. Ten zdraviu škodí. Po schudnutí už telo máte zhruba v poriadku. Teraz je čas začať konať kroky, ktorými si môžete upevniť zdravie.

Keďže už nebudete chudnúť, musíte telo nastaviť na väčší príjem jedla. Ideálne až na úroveň, aká by pre vás bola normálna. Ak totiž budete jesť a nepriberiete pri normálnom príjme potravy (pozrite si článok koľko má zjesť zdravý človek) je to znak, že váš metabolizmus už je v poriadku.

Žiaľ, ak ste boli tuční, je dosť pravdepodobné, že máte problém zvaný metabolický syndróm.

To je nastavenie tela, ktoré priam láka aby ste zas pribrali. Preto budete mať asi o trocha ťažšiu situáciu, než má niekto s prirodzene rýchlym metabolizmom. Neskúmajte večnú nespravodlivosť v tomto sektore vesmíru. Zariaďte sa podľa toho. Pizza, makovníky, hamburgery s hranolkami či torty pre vás musia zostať tabu. Ľutujem. Lebo aj pre mňa.

Máte to na doživotie

Viem, tie najchutnejšie jedlá máme všetci radi. Ako deti sme sa často zaujímali, kedy už zas budú parené buchty, či bravčové pečené. Po schudnutí sa už o to zaujímať nemôžete. Sú to jedlá, ktoré ako výnimka síce neublížia „váhe“, ale ublížia vašej hlave. Prečo? Chutia mimoriadne a tak stále máte túžbu opakovať a dať si ich zas.

Jednoducho aj po schudnutí už musíte dodržiavať pomerne prísnu disciplínu. Pretože ak sa vrátite k režimu, ktorý vás napumopval tukom, tak vás ten režim napumpuje tukom aj druhýkrát!

Ďalší faktor, ktorý je v hre je vek. Ak ste si pozreli tabuľky koľko má zjesť zdravý človek všimli ste si, že čím je človek starší, tým menej jedla potrebuje. Takže aj keby ste nikdy neboli chudli platí stále to isté - čím ste starší, tým menej by ste mali jesť. Človek po päťdesiatke už jednoducho nepodá taký výkon ako v dvadsiatke. Preto ani príjem nemôže byť vysoký.

Dôchodca, ktorý ako vrchol pohybu pôjde kŕmiť do parku holuby nespotrebuje veľa energie. Ak si k tomu dopraje dobré jedlo, bude utešene priberať. To mu dosť zhorší situáciu, pretože sa o to horšie bude vládať hýbať a zhoršia sa mu aj viaceré choroby, takže minie viac za lieky. Rýchle zhoršenie zdravotného stavu na seba nenechá čakať, potom už aj to kŕmenie holubov prestane vládať. Takže pozor na to.

Čo teda konkrétne máte zmeniť potom čo schudnete?

1. Začnite meniť stravu

Ak ste chudli podľa niektorého môjho odporúčania, stravu ste mali trocha zmenenú oproti optimálnemu príjmu. To po schudnutí budeme pomaly meniť.

 • Počas chudnutia sme trocha navýšili bielkoviny. Zámerom bolo aby sa chránila svalová hmota. Dlhodobý vysoký príjem bielkovín však nie je zdravý. Po schudnutí ich teda začnete málinko uberať.
 • Počas chudnutia sme mierne škrtili sacharidy. Veľmi prísne sme jedli len potraviny s nízkym glykemickým indexom. Hlavne preto, že telo obéznych ľudí často má so sacharidmi ťažkosti a o niečo ľahšie ich mení na tuk ako na teplo. Teraz ste schudli a je čas začať pomaly navyšovať sacharidy na normálnejšie množstvo.
 • Počas chudnutia sme tuk nastavili buď na normálny, alebo nižší príjem. Po schudnutí teda s tukom nemusíte robiť veľké zmeny. Ak ste sa snažili chudnúť čo najrýchlejšie, možno ste tuk priškrtili výraznejšie. Potom sa dá trocha pridať.

V praxi to teda bude znamenať, že po schudnutí si budete trocha lakomejšie nakladať bielkoviny. Menej mäsa, syrov, jogurtu.

Naopak viac by ste mali jesť prílohy ako celozrnné cestoviny, pečivo, strukoviny. Tieto jedlá obsahujú aj bielkoviny. Preto môžete ubrať z mäsa, ak pridávate viac prílohy.

Tip: zeleninové šaláty sa môžu stať vašou železnou večerou - teda niečím, čo opakujete zo železnou pravidelnosťou. Podobne, ako na raňajky môžete mať prakticky každý deň kašu z ovsených vločiek.

Príklad šalátu. Ako bielkovina je tam trocha parmezánu, ale môžete opiecť malé kúsky údeného tempehu a bude to možno ešte lepšie. A kto nepozná tempeh, tak to je vec, ktorá sa kupuje bežne vo väčších hypermarketoch.

Ak v strave zachováte princíp že prednosť majú nízkotučné potraviny, je to ideálne. Aby ste zaistili príjem tuku, doplníte to jedením orieškov, avokáda, či malého množstva kvalitných olejov.

V praxi teda po schudnutí pomaly pridávajte prílohy a ďalej lakomo kontrolujte tuk. Robte to veľmi pomaly. Každý týždeň kontrolujte, či váha stojí tam kde má a či sa nezväčšuje obvod pása. Ak je všetko v poriadku ďalší týždeň zas trocha pridajte.

Tip: ak chcete pridať a bojíte sa toho, radšej pridajte sacharidy a uberte tuk. Tým zvyčajne nič nepokazíte.

Žiaľ slovom sacharidy aj naďalej rozumieme len jedlá s nízkym glykemickým indexom. Sladkosti pre vás už navždy musia zostať tabu.

Príklad, ako sa dá jesť. Na chlieb dáte veľa cesnaku, pokvapkáte olivovým olejom a k tomu tofu. Ja tofu zjem samotné, chlieb mi chutí takto tiež samotný. Ak vám tofu nechutí, tak kus syra, alebo vajíčko. Chlieb jedávajte prednostne celozrnný, alebo si pečte vlastný.

2. Začnite čítať

Ak ste to doteraz nerobili, začnite s tým. Samozrejme, kým je reč o chudnutí, čítajte knihy o zdravej výžive. V sekcii literatúra o chudnutí nájdete zoznam titulov, ktoré odporúčam a prečo.

Neublíži, ak sa skúsite pozrieť aj na niektoré časopisy pre športovcov. Muscle&Fittness a podobné. V nich je veľa článkov zameraných na výživu a iné vás zas budú slušne motivovať k telesnej aktivite. Hľadajte na internete rôzne prednášky o výžive a zdraví. Čím viac sa o tom dozviete, tým lepšie si viete zložiť svoj model, ktorý vám bude sedieť. Tak ako vo všetkom, aj v chudnutí a výžive je viacero názorových prúdov. Zoznámte sa so všetkými.

U nás je momentálne veľmi silný trend výživy s veľmi obmedzeným príjmom sacharidov. Mnoho ľudí počujú na skvelo znejúce pojmy ako „tukový metabolizmus“ kde autori sľubujú že telo môže páliť tuk a dá sa teda nacvičiť na ich využívanie. Skúmajte aj tieto trendy. Posúďte, čo vám dáva zmysel, vyskúšajte si, čo vám sedí. No a hlavne, keď narazíte na odlišné odporúčania, alebo diéty, hľadajte zhodu. Aj tí názorovo najodlišnejší autori sa v niektorých bodoch zhodnú. Také zhodné body potom môžete brať ako odrazový môstik. Tam, kde sa autori nezhodnú máte priestor na skúmanie.

Tým, že aj po schudnutí budete veľa čítať, udržíte si hlavu sústredenú na cieľ zdravého životného štýlu. Ak totiž prestanete sledovať svet zdravej výživy, ľahko sa stane, že aj vaša strava sa postupne vráti do starých koľají. A to zrazu zistíte, že už priberáte.

3. Pokračujte s pohybom

Zlá správa pre nás, večných lenivcov. Po tom, čo schudnete by ste mali začať cvičiť viac, ako ste cvičili počas chudnutia. Má to viacero dôvodov.

 1. Kým ste chudli, vaše telo tým bolo v strese. Diétnejší pohyb bol ochranou pred vyčerpaním.
 2. Chudli ste a aby sa to darilo, cvičili ste hlavne kardio cvičenia. Po schudnutí bude výhodné ak pridáte aj silové cvičenia. Najlepšie také, ktoré podporia pohybový a stabilizačný systém tela.
 3. Po schudnutí viac začnete jesť, musíte si zaistiť aj väčší výdaj energie.
 4. Ak ste schudli, asi to myslíte vážne so svojím zdravím. Pasívny životný štýl, hlivenie, odpočinok a hlavne sedenie sú známe tým, že poškodzujú zdravie.

Preto je ešte výraznejší pohyb tak dôležitý.

Najmä ak ste boli obézni, tak zrejme máte zlé držanie tela. Sedavé zamestnanie stačí na „rozladenie“ pohybových stereotypov a ak ste obézni, tak veľké brucho ste kompenzovali iným postojom.

Po schudnutí teda pre vás budú veľmi prospešné kompenzačné cvičenia zamerané na správne držanie tela a spevnenie korzetu. V tomto by som odporúčal zaujímať sa viac o SM Systém doktora Smíška. Nájdite si certifikovaného trénera, ktorý vás to naučí robiť správne a venujte sa týmto cvičeniam. Zlepšíte si držanie tela a zbavíte sa bolestí chrbta. Tieto cvičenia pomáhajú aj pri vyskočených platničkách, skoliózach a iných častých ťažkostiach s chrbticou. Nepríjemné na tom je len to, že musíte cvičiť denne a to sa málokomu chce. Ak si dáte denne hodinu rýchlej chôdze a 20 minút týchto cvičení zbadáte rozdiely. Pokiaľ by to bolo priveľa času, môžete SM Systém cvičiť aj v rýchlejšom tempe, potom slúži aj ako kardio cvičenie a nahradí prechádzku. Ale rýchle tempo si môžete dovoliť až keď perfektne zvládate techniku!

Chôdzu by ste si mali zafixovať ako dôležitý dopravný prostriedok. Ak denne prejdete peši asi 8 až 10 kilometrov, bude to výborný prostriedok nielen na "pálenie" kalórií, ale aj aktivita vhodná pre srdce či zdravie.

Ak k tomu máte vzťah, môžete si kúpiť kolobežku. Kolobežkovanie je šport, ktorý sa mi veľmi osvedčil. Je to zábavnejšie, než chôdza, takže sa na výjazde ľahko vydrží dlhšie.

Samozrejme, že aj na dlhšom výlete si niečo zobnete, ale ak to bude čo len trocha rozumné jedlo, vašu získanú hmotnosť si udržíte.

Physical Activity for a Healthy Weight

4. Optimalizujte vzťahy a prácu

Ďalšia z dôležitých vecí pre podporu zdravia je zvládanie stresu. Je preto rozhodujúce, aby ste mali v poriadku svoje „životné prostredie“. Kde ste často? Asi v práci a doma. Hľadajte preto cesty, ako sa tam cítiť čo najlepšie.

Vychádzať dobre s ľuďmi je veľmi dôležité. Pomôže ak

 • Práci venujte primerané množstvo času aby vás živila, ale nepohltila vám väčšinu voľného času.
 • Rodine a priateľom venujte primerané množstvo času, aby ste rozvíjali tieto väzby.
 • Čítajte knihy o komunikácii, alebo sa prihláste na nejaké školenia ak máte pocit, že sa vám nedarí vychádzať s druhými. Existujú pravidlá ktoré stačí poznať a dodržiavať. Obľúbení ľudia ich poznajú a používajú spontánne. Tí ostatní sa to môžu naučiť.

Nezvládnuté medziľudské vzťahy, zlá finančná situácia, prílišné sledovanie politického diania a správ to všetko vytvára toxické prostredie. V ňom ste trvale v strese.

Pocit nespokojnosti a bezmocnosti plodí hnev a to škodí zdraviu na mnoho spôsobov.

Ak si teda upracete medzi známymi a máte dobrú prácu, ste spokojnejší. To je príjemná emócia v ktorej sa vám lepšie dodržiavajú pravidlá hry na udržiavanie váhy po schudnutí. Navyše sa dobre cítite a to je celkovo silný ochranný faktor aj pre zdravie.

5. Zvládnite stres

Stres neznamená, že sedíte a trasiete sa v šokovom stave, pričom na vás z jednej strany reve šéf a z druhej strany trucovito mlčí manželka, zatiaľ čo v ruke držíte šek na pár tisíc ktoré nemáte z čoho zaplatiť... Až tak extrémne to nebýva. Ale v menšej miere si to asi viete predstaviť. Napätia v práci, problémy doma, hlboko do vrecka a človek má dosť. Stres vyčerpáva najmä ak je síce len mierny, ale dlhodobý.

Je to stav trvalej miernej nespokojnosti. Telo naň reaguje tým, že vylučuje rôzne látky typické pri strese. Tieto látky sa však nemajú ako „minúť“ a tak v tele robia rôzne škody. Okrem iného aj bránia chudnutiu.

Dlhodobý stres môže spôsobiť, že to nakoniec vzdáte a začnete priberať. Vyčerpaný človek ťažšie dodržiava režim a disciplínu.

Preto ak cítite zdroje stresu, snažte sa popísať ich. Trebárs na papier. Potom ich roztrieďte.

 • Niektoré stresory viete úplne zrušiť. Trebárs svokra vás terorizuje a sekíruje? No tak sa s ňou po nejaký čas nestretávajte. Alebo prestaňte sledovať politiku. Rozzúri vás do biela a aj tak nič nezmeníte. Stačí ak pôjdete voliť.
 • Niektoré stresory musíte zvládnuť. Možno máte dlhy. Tam sa nedá nič robiť, iba tomu dať prioritu a vyriešiť výzvy.
 • Niektoré stresory sa môžu dať zmeniť. Možno máte prácu na tri zmeny. Už to stačí na slušnú devastáciu mikroklímy nielen v rodine a medzi známymi. Poškodzuje to aj zdravie. Tam potom stojí za úvahu rekvalifikácia a iné zamestnanie.

Čím menej stresu si pustíte do života, tým spokojnejší budete.

No a myslite aj na to, že vaša celková nálada sa zvyčajne bude skladať z jednotlivých drobností. Ak cez deň stále riešite ťažkosti, bavíte sa o problémoch, tak aj celková nálada asi bude skôr negatívna. Hľadajte preto čo najčastejšie príležitosti ako sa venovať veciam podnetným, príjemným, prospešným.

Čím viac sa budete dobre cítiť, tým viac z toho pocitu sa prenesie aj medzi ľudí okolo vás. To prejasní aj ich pocity.

6. Zaistite relax a spánok

Aj po schudnutí potrebujete odpočívať. Ak som vám kúsok vyššie odporúčal viac cvičiť, jedným dychom dodávam že o to viac potrebujete odpočinku.

Relaxáciou rozumie každý niečo iné. Možno to je masáž, alebo sledovanie dobrej komédie. Alebo pomalá prechádzka po lese. Alebo radovánky s partnerkou / partnerom nech už sú na akýkoľvek spôsob, ktorý vás teší.

Jednoducho nájdite si spôsob pri ktorom pookrejete. To sa potom týka aj spánku. Potrebujete sa vypnúť denne na 8 hodín. Vstávať by ste mali vyspatí. Dohliadnite na to, aby ste neprišli o dôležitý spánok sledovaním mizernej relácii v televízore. Inými slovami: aby ste neprišli o to najdôležitejšie kvôli tomu najmenej podstatnému.

Myslite aj na to, že v zime by ste mali spať dlhšie ako v lete. Vychádza to z prirodzeného biorytmu – v zime sú kratšie dni a je chladno. Keby sme nemali elektrinu, asi by ste boli v posteli nečakane skoro. Nielen preto že by nehrala televízia a internet, ale aj svetlo a teplo by bolo problémom.

7. Rozbíjajte bloky sedenia

Posledný tip je znova o pohybe. Ak máte sedavé zamestnanie, je to problém. Sám pracujem posediačky, takže som hľadal spôsoby, ako to zrušiť. Nie je to ľahké.

Veľmi efektívne je, ak môžete pri práci stáť. To sa dá, ak máte na to uspôsobený stôl. Sedíte hodinku či dve pri počítači a potom si ho zvýšite. Ďalšiu hodinku dve môžete pri práci stáť.

Dnes už bežne dostať stoly, ktorých výšku môžete regulovať elektronicky (nie je podmienkou, ak vám kľuka je milšia, dostať aj také). Mám taký stôl a odporúčam. Sú práce, pri ktorých sa dobre sedí a pri iných stojí. Je to len vec zvyku. Státie pri práci (ak to teda nie je LEN státie!) je výborný spôsob, ako znížiť pohodlie. Mimochodom postojačky budete oveľa menej ochotne vysedávať na sociálnej sieti. A presne o to ide! Spravte čo je nutné a potom už pri mašine neseďte.

Sedenie je zdraviu škodlivé. Najhoršie na tom je, že sa nedá kompenzovať. Nedá sa spraviť také, že by ste 8 hodín sedeli a potom to za dve hodiny nejakým cvičením „odčinili“, či inak kompenzovali.

Sedenie skracuje niektoré dôležité svaly. Tie potom pri normálnom pohybe začnú prekážať a zmení sa tak pohybový stereotyp. To následne zhorší nielen váš pohyb, ale zhoršujú sa aj ťažkosti s chrbticou. Celá oblasť brušnej a hrudnej dutiny sa stane menej pohyblivou. Menej pohybu = menej prekrvenia. Ak k tomu pridáte tuk okolo orgánov viete si predstaviť, proti akému tlaku potom asi srdce či pľúca musia „bojovať“.

Jednoducho hľadajte cesty ako nesedieť dlho v kuse.

Otestujte schopnosť zvládať výnimky

Nakoniec som si nechal výnimky. Mnoho ľudí sa ešte pred chudnutím pýta, ako často si budú môcť dovoliť zobnúť si niečo dobré.

Odpoveď je pomerne jednoduchá.

 • Jedávate 5 krát denne? To je 150 jedál mesačne.
 • Jedávate 3 krát denne? To je 90 jedál mesačne.

Zaokrúhlime si to a na mesiac počítajme že určite zjete asi 100 jedál. Jedno jedlo = jedno percento. Plus mínus autobus.

 • Dáte si raz za mesiac jedno nezdravé jedlo? To je jednopercentná „chyba“. Určite je to v poriadku a vôbec sa ňou nemusíte zaťažovať.
 • Dáte si každý týždeň jedno nevhodné jedlo? To je štvorpercentná „chyba“. Stále v medziach normy. Už to ale nie je celkom zanedbateľné.

Dať si niečo dobré raz za týždeň nie je problém. Ale môže sa ním stať. Niektorí ľudia (aj ja patrím medzi nich) sa nevedia od výnimiek odtrhnúť. Ak si dám niečo mimoriadne dobré, ostane mi to v pamäti a prudko stúpne túžba zopakovať si to čo najskôr.

Ak túžite po výnimke, skúste si to. Dajte si v meste s kamarátmi štvrť pizzy. Alebo niečo iné pre zdravý životný štýl nie práve ideálne. Pozorujte čo sa bude diať POTOM, čo dojete.

 • Po výnimke sa ľahko vrátite k starému režimu a nemáte žiadne problémy? Potom môžete výnimky občas, možno tak raz za týždeň absolvovať.
 • Po výnimke sa spustí lavína ďalších výnimiek. Neodoláte a aj zajtra si niečo dáte. Alebo to síce vydržíte, ale cítite, že ste pod silným tlakom túžby? Potom by som odporúčal, aby ste si výnimky zakázali úplne.

Tu by som si dovolil prirovnať to k ľuďom závislým od alkoholu.

 • Zdravý človek ak si dá jeden pohárik, nič sa nestane. Zlepší mu náladu a s prehľadom postačí. Potom nemá túžbu dať si ešte jeden, najlepšie hneď. Ani zajtra si nespomenie, že by mohol.
 • Závislý človek však po prvom poháriku hneď chce pokračovať. Dnes, aj zajtra. Túžba je tak silná, že jej niekedy neodolá aj v prípade že vie, že vypiť si mu môže privodiť veľa problémov.

Paralela s alkoholom je pri chudnutí nápadná. Aj na dobré jedlo môže byť vytvorené niečo ako závislosť. Jedlo môže aktivovať v mozgu systém slasti a mechanizmus odmeny. Potom sa ľahko stane, že človek sa správa rovnako, ako keby bol od dobrej maškrty závislý. S tým dopadom, že ak si raz dá dobrotu, spustí sa túžba pokračovať.

Ak teda máte pozorovanie, že po jednej výnimke sa vždy aj na niekoľko dní rozkmitajú vaše túžby... Potom radím: výnimky si zakážte. Pre mnohých je jednoduchšie dodržiavať režim na 100% než na 99%.

Výnimky sú totiž zákerné hneď z troch dôvodov:

 1. Rozkmitajú túžbu. To bolo dobré, chcel by som ešte. Tak ako túžite teraz, budete túžiť aj o dve hodiny, aj zajtra. Pocit slasti je bezodná jama, ak je vám dobre teraz, budete chieť, aby bolo aj zajtra. A znova.
 2. Menia vaše sebahodnotenie. Ak sa pri chudnutí stotožníte s prísnym režimom, nerobíte výnimky. Váš sebaobraz je „človek, ktorý dbá o prísne dodržanie pravidiel“. Ak začnete robiť výnimky meníte aj svoj sebaobraz na niekoho „kto občas môže“. A výnimky sa začnú konať stále častejšie.
 3. Vaše okolie vidí, že ste prestali s prísnym režimom. Začnú s tým počítať. Tu vás pozvú na grilovačku, tam na pivo.

Z takéhoto pradiva sa postupne utká váš návrat do starých koľají. A ak ste po starej trati šli až do stanice obezita, už zas idete tým smerom. Čím skôr dáte spiatočku, tým lepšie.

Príklad, ako taká výnimka niekedy vyzerá u nás. V Bratislave je pizza Bene. Celozrnné cesto, vegetariánska náplň. Chuť luxusná a tuku naozaj minimum. Keď si kúpite tú menšiu a zjete ju dvaja, tak to nie je až taká pohroma. Ideálne, ak si pre ňu skočíte cez celé mesto osobne - peši, alebo na kolobežke :-) v tej oblasti Petržalky je výborná cyklotrasa až po most SNP...

Ale znova - overte si, že po takejto mňamke viete bez problému ďalej jedávať normálne jedlá.

Asi po schudnutí aj trocha priberiete...

Je veľmi pravdepodobné, že po ukončení redukčného režimu sa vaša hmotnosť mierne zmení. Počítajte s tým. Organizmus je nastavený na istú hmotnosť a ak schudnete príliš „hlboko“, nedovolí vám to „po dobrom“.

Ako príklad by som poslúžil hneď vlastným príkladom. Schudol som 40 kíl v deň, keď som mal 75 kíl. No na tejto hmotnosti sa mi nedarilo zotrvať. Kým som držal dosť prísnu diétu, dokázal som sa na tom čísle „udržať“. Ale dlhodobo byť na diéte sa nedá. Čoskoro som však zistil, že ak „si povolím“ hmotnosť 80 kíl, zrazu sú problémy preč. Pri tejto hmotnosti sa môžem stravovať dlhodobo bez  toho, aby som musel potraviny vážiť, alebo zvlášť o nich špekulovať. Na ploche takmer dvoch rokov som teda zistil, že ak budem podočkom strážiť svoju hmotnosť v rozmedzí 78 až 80 kíl, nemám žiadne ťažkosti. Iste, páčilo by sa mi, keby som sa zbavil aj posledných zbytkov tuku, ktoré ešte na pupku mám, ale nie som si istý, či mi námaha stojí zato. V súčasnosti som začal cvičiť a predpokladám, že zhruba za rok by som mal dosiahnuť aj bez diéty stav, s ktorým budem dlhodobo spokojný.

Aj vy si nájdite také množstvo stravy, ktoré sa vám darí dlhodobo jesť bez ťažkostí a pocitov hladu, či zásadných diétnych obmedzení. V priebehu niekoľkých mesiacov budete môcť veľmi pozvoľna energetický príjem zvyšovať, pretože metabolizmus si zvykne na stabilitu, prispôsobí sa a prestane až tak šetriť energiu.

Po schudnutí by som radil hlavne tým, čo ste chudli bez pohybu: je čas. Skúste si nájsť niektorú pohybovú aktivitu, ktorá vám nebude úplne proti srsti a začnite cvičiť. Nemusí to byť nič masívne. Pre začiatok stačia aj prechádzky. Začnite krátkymi a postupne pridávajte čas.

Cvičenie vám prospeje nielen zdravotne, ale predovšetkým vám rýchlo pomôže regenerovať diétou oslabené svaly a hlavne začne zrýchľovať metabolizmus. Ak budete cvičiť denne, budete príjemne prekvapení, o koľko väčšie porcie jedál si budete môcť dopriať! Iste, nepočítajte s krémešami a klobásami, tak veľké energetické bomby sa „vycvičia“ len ťažko. Ale ak začnete cvičiť, váš denný príjem môžete (nie skokovo!) navýšiť niekedy aj o jednu celú porciu racionálneho jedla navyše. To v preklade do reči bývalých tučkov môže znamenať aj niečo iné, než siedme jedlo: občasné dobroty. Tu a tam si už budete môcť dopriať aj jedlá z kategórie „zakázaných“. Ak budete cvičiť, nemusíte sa obávať občas si dať niečo mastné, či sladkosť. (Hlavne ak to u vás nevyvolá recidívu, či „záchvat žravosti“, potom si takéto výnimky nepovoľujte.)

Ak si dáte poradiť a začnete s cvičením (obzvlášť výhodné sú silové cvičenia) potom však musíte počítať aj s tým, že tieto cvičenia vám zdvihnú vašu hmotnosť. Počítajte s tým. Svalovina je ťažká a ak budete pravidelne cvičiť a spevnejú vám svaly, odrazí sa to aj na vašej váhe. Nebojte sa toho a povoľte si tento nárast hmotnosti. Je to váha, ktorá vám len prospeje. Svaly „žerú“ energiu efektívne, pomôžu vám udržať si získanú nízku hmotnosť s menšou námahou.

Nehajať na vavrínoch!

Nebezpečné pre človeka, ktorý schudol je aj to, že často zabúda, že si má dávať pozor. Kým chudnete, okolie vám to stále pripomína – niekto vás chváli, niekto varuje. Často vás samých teší zlepšujúca sa kondícia.

To sa zmení, keď už budete štíhlejší a bez zmien na postave. Ľudia si na vás navyknú a aj vy sami si možno začnete potichu a opatrne viac dovoľovať. To môže byť nebezpečné. A preto:

Staré šaty patria na kontajner!

Schudli ste? Vyhoďte staré šaty. Môžete si nechať niektoré najväčšie (tie v ktorých ste sa prípadne fotili pred schudnutím). Ale nenechávajte si v šatníku rezervu starých a veľkých šiat.

Pred časom som našiel svoj starý oblek. Aj keby mi HNEĎ bol naozaj dobrý - už je tak mimo súčasné strihy, že by bolo málo vhodné obliecť si ho na nejakú oblekovitú príležitosť. Ono zabudovaná lakomosť by mi našepkávala "nechaj si ten oblek, čo ak sa ešte zíde?" Ale akurát to zaberá miesto.

Schudli ste? Tak si na seba kúpte nové pekné veci a starých sa zbavte. No a ak nemáte priveľa peňazí na nákupy, tak kupujte v second hande.

Ak by sa vám neskôr podarilo nepozorovane tučnieť, zistíte to včas – šaty vám budú malé a nebudete si mať čo obliecť. Tak je väčšia šanca, že si včas uvedobíte, že ste na udržiavanie hmotnosti pozabudli. Vždy je čas napraviť to! Čím skôr to zistíte, tým kratšia je cesta späť.

Ďalšie tipy k téme:

Napísal
Miro Veselý 
29. marca 2021
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.