Triky, ako zvádnuť manipulátorov. Napríklad svokru, ktorá vás chce stále prikrmovať. Niektorí vaši známi začnú na vás útočiť. Nebude sa im hodiť, že ste sa pustili do zdravšieho životného štýlu. Budú mať tendenciu vrátiť vás do „normálnych“ koľají.
Budú bojovať za to, aby ste prestali žiť zdravo. Taktika ich útoku na vašu vôľu je predvídateľná. V prvej fáze začnú vaše rozhodnutia bagatelizovať. Budú naznačovať, že sa nič nestane, ak…
Bagatelizácia je asi najmiernejšia forma nátlaku. Nenápadne sa pokúša znížiť význam vášho rozhodnutia. Ak nie ste pevne rozhodnutí, ľahko podľahnete. Často sa bagatelizácie dopúšťajú ľudia aj nechtiac. Spravidla z neznalosti toho, aký účinok má nevhodná strava na zdravie.
Druhá technika, akú na vás nasadia je relativizácia. Dajú vaše rozhodnutia do vzťahu k niečomu inému tak, aby to vyznelo vo váš neprospech.
Relativizácia je už manipulatívnejšia technika. Vyťahuje proti vám argumenty, ktoré je ťažšie spochybniť. Hlavne preto, že sa už nehovorí o vašich potrebách a rozhodnutiach, ale o úplne inej téme. Už sa nedebatuje o tom, či pôjdete na tréning. Už sa hovorí o tom, čo presne tak zlé by sa stalo, ak by ste nešli. Fakticky naozaj nič vážne. To už sa ľahko bagatelizuje. Výsledkom je, že sa síce debatuje, ale vy nerobíte to, čo ste pôvodne chceli robiť.
Najvyššou formou manipulácie je presunutie debaty do niektorej myšlienkovej pasce.
Technika myšlienkovej pasce manipulativne znehodnotí váš zámer zdravo žiť. Spochybní vaše tvrdenia tým, že odvedie reč na inú tému v ktorej argumentačne celkom zlyháte, pretože je to fakt proti tvrdeniu. Myšlienkovou pascou je to preto, že
Môžete citovať, že „podľa štatistiky fajčiari zomierajú predčasne“. Manipulátor sa spýta „a čo ten strýko?“. Všimnite si, že sa už nehovorí o škodlivosti fajčenia. Už sa hovorí o strýkovi. Nezaškodí trocha relativizácie (štatistika je aj tak len presné kúzlenie s nepresnými číslami) a bagatelizácie (čo už tak zlé môže byť ak si niekto zapáli jednu cigaretu). A ste argumentačne hotoví. Teraz už totiž neobhajujete len svoj pôvodné tvrdenie o škodlivosti fajčenia. Teraz musíte najskôr obhájiť štatistiku ako spoľahlivú metódu a to sa vám nepodarí. V tom je skrytá ona myšlienková pasca.
Je ľahké výnimočné javy použiť ako nástroj na dobre znejúce spochybnenie pravidla. Každý pozná niekoho, kto je obézny, dlhoveký, obľúbený, zdravý a šťastný. (Fat&Fit.) Taká výnimka sa potom zákerne použije ako dôkaz, že chudnutie nemá žiaden zmysel. To, že tisíce ľudí zomierajú už pred päťdesiatkou na infarkt a rakovinu sa v tejto diskusii nespomenie. Ak vás teda vaši známi chcú „zlomiť“, použijú na to podobný trik.
Ak nezaberie bagatelizácia, relativizácia a ani myšlienkové pasce, manipulátor siahne na osvedčenú praktiku teroristov: vydieranie. Presnejšie citové vydieranie. Býva to nepríjemné, pretože je to príliš osobné.
Pokiaľ máte teda v okolí niekoho, kto vás pravidelnejšie takto manipuluje, vopred sa na to pripravte. Nech vás to nabudúce neprekvapí. Naštudujte si tú tému citového vydierania. Sú o tom dobré knihy.
Ako sa môžete pripraviť na odpor okolia voči vášmu rozhodnutiu?
Vopred si pripravte a aj nacvičte vhodné odpovede a vety. Teraz nemyslím, aby ste stáli pred zrkadlom a učili sa povedať „nie, ďakujem, neprosím si“. To nestačí. Nacvičte si psychologické triky, ktoré pomáhajú.
Funguje na väčšinu z nás. Zvláštne je, že nie je potrebné, aby vysvetlenie dávalo nejaký zmysel. Ak ale ľudia vedia, že na niečo máte dôvod, vyhovejú vám ľahšie. Napríklad:
Slovo „pretože“ pomôže, nacvičte si jeho používanie. Oznámite totiž svoj zámer a odôvodníte ho. Dôvod pritom nemusí dávať nejaký hlboký zmysel. Musí však byť. Paradoxne vám môže fungovať aj veta „Krémeš si neprosím, pretože si neprosím krémeš“.
Je to už trocha manipulatívna technika. Napríklad prídete na návštevu a ako prví sami od seba povedzte: „Aha aké skvelé krémeše tu máte. Som si istý (nasleduje sugescia) že mne jedinému ich neponúknete. Viete že chudnem (nasleduje pozitívny predpoklad) a vy ma v tom určite tiež radi podporíte.“
Podobné výroky môžete predniesť najlepšie tak, aby vyzneli skôr zo žartu. Určite musia byť bez náznaku obviňovania. Zopár námetov:
Viem, je to manipulatívne. Je to však obrana pred manipulátormi. Vaši skutoční priatelia vás v chudnutí podporia. Nebudete potrebovať takúto obranu.
Niekedy asertivita ani slušnosť nestačí. Sú ľudia, ktorí budú do vás chcieť vpraviť svoju tortu za každú cenu. Tu už môžete siahnuť po tvrdšej argumentácii. Spýtajte sa ich:
Toto sú podpásovky. Vyťahujte ich až v prípade, keď zacítite údery pod svojím vlastným pásom. Používajte ich ako obranu v núdzi.
Najúčinnejšia rada však znie: ak zistíte, že niekto vo vašom okolí je manipulátor, úplne s ním prerušte kontakt. Ak to teda je možné.
Manipulatívni ľudia vám totiž strpčujú život. Nie je vo vašich silách zmeniť ich. Preto je únik pred nimi najúčinnejšou obranou.
Na záver tejto sekcie doplním niekoľko bodov, čo vlastne rozumiem pod pojmom manipulátor.
Jeden, či dva body z týchto príkladov občas predvedieme asi všetci. Ak ale na niekoho vo vašom okolí sedia tri alebo viac popisov naraz, môžete byť obeťou citového vydierania.
Tento článok je prevzatý z prvého vydania knihy Jedálniček na chudnutie, v druhom je upravený a rozšírený.
Viac informácií o manipulátoroch:
Tipy na literatúru
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.