chudnutie-ako

Chudnutie a narodeniny/meniny

Nevďačná situácia nastáva, ak chudnete a pritrafí sa oslava. Narodeniny, meniny. Nezáleží na tom, či vaše, alebo vašich blízkych. Vždy s tým bude problém – či väčší, alebo menší.

Dnes sa súčasťou oslavy zvyčajne rozumie séria nevhodných aktivít.

 • Jedlo. Zvyčajne niečo mimoriadne, chutné a slávnostné. Ťažko odolať. Niekedy varia „kvôli vám“ a očakáva sa, že si zobnete (za kilo).
 • Pitie. Alkoholické pitie. Najlepšie veľa. Výsledkom je oslabenie vôle a následné prijedanie.
 • Nedostatočný pitný režim. Typickou črtou akcií ako sú narodeniny či meniny býva nedostatočné pitie vody. Od smädu sa potom pije víno, alebo pivo. No výsledky nie sú dobré.

To je vražedná kombinácia. Najhoršie je, ak máte za dva či tri dni víkendu naplánovaných niekoľko osláv za sebou. Rodičia, starí rodičia, kamaráti a kolegovia z práce. To býva problém, pretože hostina nekončí, len sa s vami presúva.

Čo teda môžete spraviť ak chudnete a čaká vás oslava narodenín? Technicky máte dve možnosti.

 1. Dovoliť si jednu operatívnu, krátku a účinnú oslvavu. Tam si doprajte aj dobrého jedla, aj pohárik alkoholu. Ak to zvládnete, máte fajn oslavu, všetci sú spokojní a nemusíte sa zas obžrať (a ožrať) do bezvedomia. Ale musí ísť o jednu akciu s jednou porciou jedla.
 2. Ukázať v praxi ako to vyzerá, ak človek chce chudnúť a držať sa pritom striktne odporúčaní. Žiadne výnimky, žiaden alkohol. Nič tak zlé sa zas nestatne. Tí, čo vás majú radi pochopia, že chudnete a že to potrebujete. No a tí čo si myslia že máte vyhlásiť anarchiu a žrať ako kyselina asi nie sú vaši priatelia.  Zvážte, či takí ľudia patria na vašu oslavu.

Ak je to možné, nemali by vám ponúkať dobroty. Požiadajte rodinných priateľov a príslušníkov, aby vám na meniny a narodeniny nekupovali košíky sladkostí, ktorým dominuje fľaša vaječného likéru obkolesená čipsami, tyčinkami a keksíkmi.

Tu nejde o vaše chuťové poháriky, ale o váš život.

Veľká torta (žiaden problém zjesť pol torty naraz a zvyšok na olovrant, všakhej?) či obľúbená sladkosť je síce milým darčekom, vaši známi by však mali pochopiť, že pre tučného človeka znamená sladkosť paradoxne problém:

 • Radosť z dobroty.
 • Hromadenie nadbytočného tuku.

Vysvetlite úprimne dobrosrdečným matkám, prajným otcom a štedrým gazdinám, že kupovať pre vás dobroty je to isté, ako keby vás už chceli čo najskôr vidieť v rakve. Chápem, že takto povedané to znie trocha expresívne. No obezita sa veľmi často spája s kornatením tepien. Ischemická choroba srdca je už len kúsok od volania sanitiek a operácií srdca. Buďme realisti. Možno to hrozí až o pár rokov. Ale reálne to hrozí.

Vaše rozhodnutie začať chudnúť je veľmi ťažké. Oveľa ťažšie je však vydržať pri razantne zníženom príjme potravy. Zníženom – v zmysle nezmyselného opulentného obžerstva! Počas chudnutia nebudete hladovať tak, že by ste príliš trpeli, ale na svoje obľúbené dobroty budete mať stále chuť.

Preto skúste požiadať svojich blízkych, aby vás čo najmenej trápili.

Áno, je to trápenie, ak vám darujú rôzne dobroty… …a vy nemôžete.

Mám rád vaječný likér, na posedenie som schopný vychlipkať celú fľašu. Problémom je to, že jej vychlipkaním do seba dostanem toľko energie, koľko mi stačí na celý deň. Ak chudnem, asi sa budem vaječnému likéru chcieť vyhnúť. V deň menín sa však môže stať, že mi rôzne blízki rodinní príslušníci kúpia aj 5 fliaš. A teraz čo? Mám na stole päť vecí, ktoré veľmi chcem. Odolám?

Na fľaši vaječného likéru sa nedá „fungovať“ celý deň bez toho, že by ste jedli niečo iné. Čo s tým?

Taktické preto bude, ak o sebe vytvoríte nový obraz

V našej kultúre nie je zvykom, že by sme sa priznávali, čo chceme a čo máme radi. Je to dané výchovou a myslím, že aj všadeprítomnou falošnou kresťanskou morálkou, ktorá diktuje asketický imidž.

Ruku na srdce: viete, čo do 20 eur by spravilo naozaj veľkú radosť vašej manželke? Vášmu otcovi? Babičke?

Nečakane často to nevieme. A tak obdaruvávame blízkych nevhodne volenými darmi, hlúposťami, zbytočnosťami. Ak nechcete, aby vás obdarovávali žrádlom (odmietam to napísať slušnejšie), máte len jedinú možnosť.

Zverejnite náhradný program.

Na rodinných stretnutiach sa často hovorí o tom, či v reality show už konečne mali vykopnúť tú odpornú nepríjemnú šľachu. (Vlastne ona nebola súťažiaca, ona to viedla, tak pardón!) Janko prestaň húpať nohami, starú mamu to znervózňuje. Či v správach neklamali, ak vraveli, že je nezamestnanosť. Janko netrieskaj tými dverami. Dáte si toto teľacie? Je naozaj fantastické, len sa tak trasie. No a čo poviete na toho Mullera? Kľudne by mohol nosiť na tričku nápis fetuj aj ty a budeš v pohode ako ja a možno spravíš kariéru. No nie? Janko nestrkaj ihlicu do zástrčky. Tie rezne sú nejaké neposolené. Máme kečup? Ten vaječný koňak je proste skvelý, kde si ho kúpila? Janko prestaň horieť! Nevideli ste niekto naberačku?…

Z takého rodinného stretnutia si zapamätáte málo a o sebe navzájom sa dozviete ešte menej. Prípadne nič. Nabudúce si budete skúšať spomenúť, čo by tým ľuďom asi tak spravilo radosť – a jediné na čo si spomeniete bude, že im hrozne chutil ten vaječný likér. Nuž ho kúpite. Dve fľaše.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Preto svojím blízkym pomôžte. Nájdite si niečo lacné, čo sa dá kúpiť bez premeriavania.

Začnite o sebe šíriť informáciu, čo máte radi a čo oceníte ako darček.

Čokoľvek, čo sa dá ľahko a primerane lacno kúpiť. Niečo, čo vás vlastne aj naozaj poteší – vaša radosť z darčeka by mala byť úprimná. Vaši známi vám potom radi spravia radosť dobre voleným darom a ak im dáte vedieť, čo to má byť, uľahčíte im výber.

Dôležité je však to, že z takých darov sa vám za pár dní nepokazí niekoľkomesačná námaha.

Neraz totiž idem na akciu a za ten svet neviem, čo zobrať. A tak to končí pri obligátnej kvalitnej čokoláde, či fľaši vína. Ale keby som vedel, že toho známeho, alebo známu poteší – čo ja viem – predplatné na nejakú internetovú službu, tak by dostal darček a nie problém.

Viem, sú to často posuvné darčeky. Ja dostanem fľašu vína a posuniem ju známej. Tá tiež také nepije, tak to posunie susedovi za opravu vodovodu. Ten to posunie švagrovi. Už len treba dúfať, že na začiatku nestál niekto, kto ma chcel riadne otráviť…

Ak teda idete oslavovať, skúste si premyslieť, čo by vás potešilo naozaj. Nie žrádlo. No a potom to zverejnite.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

9 Odpovedí

 1. Ej veru, zacnem asi zbierat modely auticiek :-)
  Po zhliadnuti fotiek z chaty kde som sa celkom nedobrovolne ocitol aj ako objekt fotenia, som zistil ze moje brucho uz nieje to co byvalo. Upozornujem, ze mam 23 rokov a do vojny a cez vojnu som relativne aktivne posiloval.
  Vedel som ze „symbol blahobytu“ rastie, ale az tie fotky mi ukazali ako vyzeram z pohladu tretej osoby :-/ Takze zacinam…!

 2. Aj ja potrebujem zhodit tych prasivych 30kg!!!
  Si ma inspiroval…
  Ak sa mi to podari mas u mna cokoladu:))))

 3. 3XL: heh je možné, že v tom čase si ju už budem môcť dovoliť celú zhltnúť. Taká myšlienka ma však privádza k myšlienke: načo mám chudnúť? :-)

 4. Ja chcem schudnut len 7 kilo. To budem mat 58 (ako za starych dobrych cias). Chodim posilovat, namiesto cokolady som zacala jest diabeticke keksiky. Na obed jem hlavne kura s ryzou. A po niekolkych mesiacoch som neschudla snad ani gram! Asi sa odstrelim! Ale este predtym si precitam celu tuto stranku, mozno zistim, kde robim chybu.

 5. Kata a pozrela si sa na zloženie tých kexíkov? diabetické totiž neznamená aj nevýživné. Majú často kopu tuku.

 6. Nezda sa vam to prehnane?
  Ak predsa mam chut na vajecny liker, cokoladu, tortu, alebo hocico ine – tak si to predsa dam..

 7. @Kata: Diabetické potraviny nie sú pre Teba riešenie, skôr Ti môžu poškodiť. Mnohokrát sa ľudia domnievajú, že problémom v strave je cukor. Ten síce nie je zanedbateľný, ale omnoho dôležitejšie je vyvarovať sa živočíšnych tukov. Kura síce nie je prasa, ale keď to dáš na plech sama iste vieš koľko masti sa vytopí.

 8. Eva: Noooo… podľa toho asi koľko a ako často. Lebo jeden zlozvyk, ktorý je zároveň aj spoločným znakom obéznych ľudí je, že nepoznajú mieru.
  Sama viem, že okrem ztotožnenia sa s racionálnou stravou sa chudnúci človiečik musí naučiť aj to, že sú isté potraviny, ktoré môže aj trvalo odmietať, prípadne aspoň odmietať, že jedlo nemá nohy a nemusí ho hneď a zaraz vo veľkom množstve zjesť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.