Miro Veselý, chudnutie-ako.sk

Chudnutie a narodeniny/meniny

Píše Miro veselý od roku 2004. Kontakt...

Nemali by vám ponúkať dobroty. Požiadajte rodinných priateľov a príslušníkov, aby vám na meniny a narodeniny nekupovali košíky sladkostí, ktorým dominuje fľaša vaječného likéru obkolesená čipsami, tyčinkami a keksíkmi.

Tu nejde o vaše chuťové poháriky, ale o váš život.

Veľká torta (žiaden problém zjesť pol torty naraz a zvyšok na olovrant, všakhej?) či obľúbená sladkosť je síce milým darčekom, vaši známi by však mali pochopiť, že pre tučného človeka znamená sladkosť paradox:

 • Radosť z dobroty
 • Hromadenie nadbytočného tuku

Vysvetlite úprimne dobrosrdečným matkám, prajným otcom a podobne blízkym, že kupovať pre vás dobroty je to isté, ako keby vás už chceli čo najskôr vidieť v rakve.

Vaše rozhodnutie začať chudnúť je veľmi ťažké. Oveľa ťažšie je však vydržať pri razantne zníženom príjme potravy.

Počas diéty síce nebudete hladovať tak, že by ste príliš trpeli, ale na svoje obľúbené dobroty budete mať stále zúfalú chuť.

Preto skúste požiadať svojich blízkych, aby vás čo najmenej trápili.

Áno, je to trápenie, ak vám darujú rôzne dobroty…

Mám rád vaječný likér, na posedenie som schopný vychlipkať celú fľašu. Problémom je to, že jej vychlipkaním do seba dostanem toľko energie, koľko mi stačí na celý deň. Ak diétujem, asi sa budem vaječnému likéru chcieť vyhnúť. V deň menín sa však môže stať, že mi rôzne blízki rodinní príslušníci kúpia aj 5 fliaš. A teraz čo? Mám na stole päť vecí, ktoré veľmi chcem. Odolám?

Nemyslite si, že sa na fľaši vaječného likéru dá „fungovať“ celý deň bez toho, že by ste jedli niečo iné.

Čo s tým?

Taktické preto bude, ak o sebe vytvoríte nový obraz.

V našej kultúre nie je zvykom, že by sme sa priznávali, čo chceme a čo máme radi. Je to dané výchovou a myslím, že aj všadeprítomnou falošnou kresťanskou morálkou, ktorá diktuje asketický imidž.

Ruku na srdce: viete, čo do 500 korún by spravilo naozaj veľkú radosť vašej manželke? Vášmu otcovi? Babičke?

Ja veľmi ani nie. Viem, že polovička je vysadená na horkú čokoládu. Ak jej ju kúpim, vidím jej v očiach súčasne úprimnú radosť a úprimné sklamanie. Hľa, myslí si zrejme, práve som dostala niečo, čo chcem, a nemala by som chcieť… Práve som jej daroval kvalitný holandský paradox za 75 korún.

Ak nechcete, aby vás obdarovávali žrádlom (odmietam to napísať slušnejšie), máte len jedinú možnosť.

Zverejnite náhradný program.

Na rodinných stretnutiach sa často hovorí o tom, či Chudík hral toho primára dobre alebo zle. Janko prestaň húpať nohami, starú mamu to znervózňuje. Či v správach neklamali, ak vraveli, že je nezamestnanosť. Janko netrieskaj tými dverami. Dáte si toto teľacie? No a čo poviete na toho Mullera? Kľudne by mohol nosiť na tričku nápis fetuj a budeš v pohode a spravíš kariéru, nie? Janko nestrkaj ihlicu do zástrčky. Tie rezne sú nejaké neposolené. Máme kečup? Ten vaječný koňak je proste skvelý, kde si ho kúpila? Janko prestaň horieť! Nevideli ste niekto naberačku?…

Z takého rodinného stretnutia si zapamätáte málo a o sebe navzájom sa dozviete ešte menej. Prípadne nič. Nabudúce si budete skúšať spomenúť, čo by tým ľuďom asi tak spravilo radosť – a jediné na čo si spomeniete bude, že im hrozne chutil ten vaječný likér. Nuž ho kúpite. Dve fľaše.

Preto svojím blízkym pomôžte. Nájdite si niečo lacné, čo sa dá kúpiť bez premeriavania.

Začnite o sebe šíriť informáciu, čo máte radi a čo oceníte ako darček.

Vôbec nemusí byť pravdivá.

Povedzme rozšírte, že zbierate žlté trhacie poznámkové bloky, alebo farebné fixky, alebo plastové figúrky.

Čokoľvek, čo sa dá ľahko a primerane lacno kúpiť.

Vaši známi vám radi spravia radosť dobre voleným darom a ak im dáte vedieť, čo to má byť, uľahčíte im výber.

Dôležité je však to, že z takých darov sa vám za pár dní nepokazí niekoľkomesačná námaha.

 

Komentáre k článku: Chudnutie a narodeniny/meniny

 1. tomXX 4. augusta 2004

  Ej veru, zacnem asi zbierat modely auticiek :-)
  Po zhliadnuti fotiek z chaty kde som sa celkom nedobrovolne ocitol aj ako objekt fotenia, som zistil ze moje brucho uz nieje to co byvalo. Upozornujem, ze mam 23 rokov a do vojny a cez vojnu som relativne aktivne posiloval.
  Vedel som ze “symbol blahobytu” rastie, ale az tie fotky mi ukazali ako vyzeram z pohladu tretej osoby :-/ Takze zacinam…!

 2. 3XL 29. augusta 2004

  Aj ja potrebujem zhodit tych prasivych 30kg!!!
  Si ma inspiroval…
  Ak sa mi to podari mas u mna cokoladu:))))

 3. Miro Veselý 29. augusta 2004

  3XL: heh je možné, že v tom čase si ju už budem môcť dovoliť celú zhltnúť. Taká myšlienka ma však privádza k myšlienke: načo mám chudnúť? :-)

 4. Kata 18. januára 2006

  Ja chcem schudnut len 7 kilo. To budem mat 58 (ako za starych dobrych cias). Chodim posilovat, namiesto cokolady som zacala jest diabeticke keksiky. Na obed jem hlavne kura s ryzou. A po niekolkych mesiacoch som neschudla snad ani gram! Asi sa odstrelim! Ale este predtym si precitam celu tuto stranku, mozno zistim, kde robim chybu.

 5. Miro Veselý 19. januára 2006

  Kata a pozrela si sa na zloženie tých kexíkov? diabetické totiž neznamená aj nevýživné. Majú často kopu tuku.

 6. Eva 28. marca 2006

  Nezda sa vam to prehnane?
  Ak predsa mam chut na vajecny liker, cokoladu, tortu, alebo hocico ine – tak si to predsa dam..

 7. spongebob 3. mája 2006

  @Kata: Diabetické potraviny nie sú pre Teba riešenie, skôr Ti môžu poškodiť. Mnohokrát sa ľudia domnievajú, že problémom v strave je cukor. Ten síce nie je zanedbateľný, ale omnoho dôležitejšie je vyvarovať sa živočíšnych tukov. Kura síce nie je prasa, ale keď to dáš na plech sama iste vieš koľko masti sa vytopí.

 8. Zora W. 3. mája 2006

  Eva: Noooo… podľa toho asi koľko a ako často. Lebo jeden zlozvyk, ktorý je zároveň aj spoločným znakom obéznych ľudí je, že nepoznajú mieru.
  Sama viem, že okrem ztotožnenia sa s racionálnou stravou sa chudnúci človiečik musí naučiť aj to, že sú isté potraviny, ktoré môže aj trvalo odmietať, prípadne aspoň odmietať, že jedlo nemá nohy a nemusí ho hneď a zaraz vo veľkom množstve zjesť.

 9. kacka 24. júna 2006

  diky.zacinam,5 kil musi dole:)

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: