BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Pasce pri chudnutí a ako sa im vyhnúť

Nenachádzajú sa vo vašej blízkosti rôzne pasce? Pasce v podobe misky plnej lupienkov, zásoby čokoládových tyčiniek, či plnej ľadničky dobrôt? Preč s tým! Nemajte poruke lákadlá.

Maškrtenie je niečo ako sporenie. Aj pri šetrení sa len po malých čiastkach môže zložiť veľká suma. Veľa rodín má po byte strategicky rozmiestnené studené bufety. Videl som to často.

 • Koláčky v miskách.
 • Slané tyčinky.
 • Miska s nakrájaným údeným.
 • Podnos s cukríkmi.

Netreba nič, len siahnuť. Nepríjemné je to, že človek si na to zvykne. Ide na záchod a cestou si zobne zopár slaných tyčiniek. Ide cez kuchyňu a zoberie si maličký keksík.

Ak chcete zhodiť, nemajte poruke lákadlá

Také miniatúrne porcie vyzerajú celkom nevinne. Z jednej slanej tyčinky naozaj nikto nepriberie. No ak idete okolo misky niekoľkokrát za deň, postupne si vytvoríte návyk, že z nej beriete. Zrazu by vám chýbala, keby tam nebola. Čo je horšie, tak takéto dobroty sú nevhodné, nielen v prípade, že chcete zhodiť z brucha. Sú sladké a mastné, alebo slané a mastné. Obsahujú rýchlu energiu a často zdraviu škodlivé druhy tuku. Každopádne - energeticky predstavujú plus.

 • Ak koláčik zjete namiesto hlavného jedla, energeticky je to v poriadku. Ale budete mať nedostatok potrebných živín. Takže tadiaľ cesta nevedie.
 • Ak koláčik zjete po jedle, ako maškrtu, tak ste energeticky v pluse. To sa hodí, ak idete štiepať drevo. V ostatných prípadoch to znamená, že nebudete chudnúť.

Preto sa oplatí celkom zrušiť domáci studený bufet. Nemajte poruke nič, čo láka. Ide o to, že ak vidíte keksík, dostanete chuť. Ak ho nevidíte, ani by ste si nespomenuli.

Návštevy a rodina nemusia mať iný režim

Proti tomuto odporúčaniu zvyčajne ľudia protestujú. Hovoria, že ak ja chcem zhodiť z brucha, nemusí kvôli tomu "trpieť" celá rodina. Skúsme sa nad tým zamyslieť. V mnohých rodinách je obezita "dedičná". Dedičná je však skôr snaha hostiť sa, jesť viac než treba. Genetika v tom hrá oveľa menšiu úlohu, než by sa nám páčilo. Nedajte sa preto zmanipulovať. Všetko je vec návyku.

 • Ak si zvyknete mať po byte nastražené dobroty, každý ich tam čaká.
 • No ak tam nebudú, aj to je vec zvyku. Po čase ich nikto nebude hľadať.

Je možné, že ak ste sa vy rozhodli zhodiť, váš manželský partner, alebo partnerka nepotrebujú chudnúť. Potom ich môžete požiadať, aby sa obetovali a mali svoje dobroty niekde, kde ich nevidíte na prvý pohľad. Už to často stačí.

Viem, ak vieme, že v skrinke je čokoláda, nájdete si k nej cestu. No ak sa dobre najete (zelenina, jedlo + voda) tak budete sýti a spokojní. Na čokoládu si nespomeniete.

"...ale môj manžel nebude jesť tofu!"

Ďalším protiargumentom, najmä žien, je dvojité varenie. Otázka znie, ako mám zhodiť, ak musím manželovi variť "normálne" jedlá a sebe "diétne"? Odpoveď je pomerne prostá. Dohodnime sa asi pomerne ľahko na tom, že

 • sú potraviny a jedlá, ktoré sú vhodné aj pri chudnutí aj v zdraví, pretože ich konzumácia je prospešná a
 • sú potraviny a jedlá, ktoré nie sú vhodné ani pri chudnutí, ani pre zdravých. Ich konzumácia môže poškodzovať zdravie.

Ak sa dohodneme na tomto tvrdení, potom môžeme smelo pokračovať. Navarte vhodné jedlo. Vo vhodnom množstve. Ponúknite to celej rodine. Čo sa stane?

 1. Ak to zjedia, máte problém vyriešený a navyše stravujete celú rodinu vhodnou stravou.
 2. Ak to zjedia, ale frflú, platí bod číslo jedna. Zvyknú si. Prejsť z pečenej krkovičky s knedľami na dusenú brokolicu so syrom a kuskusom chvíľu trvá.
 3. Ak to nezjedia vôbec, tak to už možno zas nie je tak celkom len váš problém.

Prečo? Predpokladajme, že ste žena.

 1. Ak žena navarí, nebude veľký problém dosiahnuť, aby to zjedli deti. Ak to uvidia jesť vás, skúsia.
 2. Môže sa stať, že im to nechutí. Potom platí zásada uvedená vyššie - ak si dieťa môže vybrať medzi čokoládovými keksíkmi a surovým kalerábom, je jasné, čo si vyberie. Preto v byte nemajú čo hľadať dobroty.
 3. Ponúknite teda deťom vhodnú stravu. Ak sa im nepáči, musia mať na výber už len hlad. Nie maškrty. Až do ďalšieho normálneho jedla nedostanú nič. Potom im zas ponúknite to čo máte vy - teda zdravú a vhodnú stravu. Hlad je najlepší kuchár.

S manželom asi býva niekedy viac problémov. Uznávam, že my muži, sme často horší ako deti. Ale OK. Čo tak prestať nás rozmaznávať a držať na gauči?

Chce váš manžel opekanú klobásku? V kuchyni je panvička. Klobásku si môže ísť kúpiť. Predsa nebudete robiť doma reštauráciu s viacerými chodmi. Najmä, ak tiež chodíte do práce. Pán manžel si pokojne môže spraviť vlastné, nezdravé jedlo. Všetci môžete dúfať, že ho to nebude baviť. Nech si neničí zdravie. Najmä ak váš manžel má nohavice s pásom širším než 90 centimetrov. Variť mu nezdravo vlastne znamená, že ho chcete síce pomaly, ale pomôcť zabiť predčasne.

Je to presne naopak, ako to dnes funguje v mnohých rodinách. Kuchárky varia nevhodné jedlá a veľké porcie. Tie potom nútia zjesť svojich blízkych. Je to chutné, ale zdraviu škodlivé. Naučte sa preto variť chutne, ale zdravo. Najmä tučným osobám. Je jasné, že tí budú protestovať najviac.

Pozor na starých rodičov a rodičov

Z pohľadu zdravej výživy sú na tom asi horšie naši rodičia a najhoršie starí rodičia. Stručne povedané: kto prežil 2. svetovú vojnu, asi zažil aj obdobie nedostatku.

Niečo podobné, ako posttraumatický syndróm.

Z toho sa u mnohých vytvoril syndróm podobný, ako posttraumatický. Ale je zameraný na jedlo.

 • Aj vaši majú pocit, že domov treba denne priniesť aspoň kilo mäsa a štvrť kila eidamu? Aj keď ešte v chladničke máme zásoby na týždeň?
 • Aj u vašich sa podávajú veľké prílohy? "Poctivo" pomastené?
 • Aj u vás ponúkajú po veľkom obede niečo "na dojedenie"?
 • Považujú vaši za "poriadnu" polievku len silný vývar s veľkými okami masti?
 • Označia vaši porciu s jedným celým kuracím stehnom za malú?

Môže ísť práve o tento problém. Ľudia, ktorí prežili traumatizujúci nedostatok sa úzkostlivo vyhýbajú takej situácii. Varia veľké dávky. V chladničke sú zásoby ako pre rotu a mraznička je preplnená mäsom. V špajzi je mnoho trvanlivých potravín. A taniere sú veľké a aj tak preplnené.

Tento prístup však vedie k obezite. No a ak ich pustíte k deťom, tak tie sú tiež často rozmaznávané. Ak sú rodičia proti čokoládkam, starí rodičia ich budú deťom pašovať tajne. Keď im tak chutí...

POZOR! JE TO NÁVYKOVÉ!

Ak máte v okolí takto variacich a núkajúcich starších ľudí, zvyknete si na to.

Penzista sa často nudí a chce ešte byť užitočný. Ak je to gazdiná, môže vyvárať a následne vynukovať svoje jedlá celej rodine. Problémom býva, že recept na tie jedlá býva zastaraný.

Napríklad v našej rodine staršia generácia už asi 40 rokov varí podľa starej "a overenej" kuchárskej knihy, ktorá v podtitule nesie názov "pre zdravých aj chorých".

Obchytaná kuchárska kniha má na titulnej stránke bravčovinku.

Na zasnej stránke sú zdravé sladkosti (dozaista ak si dáte trocha ovocia, máte právo na misu koláčikov).

Vo vnútri potom vidíte, že podstatné je mať na tanieri mäsko. Veľa mäsa - toto je asi normálna porcia. Aby sa toľko pomestilo, príloha je na druhom tanieri.

Nechcem kuvikať. Ak sú všetci v rodine štíhli a zdraví, nemusia až tak úzkostlivo skúmať, čo sa varí. V praxi to v rodine ale býva často inak. Všetci po päťdesiatke sú už obézni, tu a tam diabetik, tu a tam infarkt. Väčšina žlčnikári. Ale varí sa podľa receptov "pre zdravých aj chorých" a to najmä z tých pre zdravých. Porcie pre drevorubačov a baníkov. Výsledok? Tučnie celá rodina.

Stačí ak toto začne nacvičovať stará mama, ktorá vyvára a vyvára. Nech sa mladí najedia.

Problém je to, že taká strava, samozrejme, je veľmi chutná. Zvyká sa na to ľahko. Z chutného jedla nie je problém zjesť konskú porciu.

Preto aj staré recepty môžeme označiť za zákernú pascu pri chudnutí.

Ľudia často za zdravé označujú aj celkom nevhodné jedlá. Lebo nevedia. Je niekde šunka? Šunka je diétna. Takže vyprážaný rezeň so šunkou a syrom je iste zdravý. 

Podobné názory vám povedia mnohí úplne s vážnou tvárou. Veria tomu, že ak na porcii pre troch bude na boku pár hríbikov, je to zdravé jedlo (veď hríbiky sú zdravé, nie?). Nežartujú. Možno je to len sebaklam, aby nestratili chuť. Ale priberá sa pri tom ľahko.

A čo misky s ovocím?

Pokiaľ plánujete zhodiť brucho, mierne radšej obmedzujte aj obyčajné ovocie. Ak máte na stole misu s hroznom, alebo sladučkými slivkami, nie je to dobrý nápad. Nektárinky sú síce chutné, ale môžu vám zastaviť výsledky.

Nechcem navodiť pocit, že budete priberať, ak zjete jedno jablko. Naopak - je vhodné denne zjesť aj trocha ovocia. Ak ale je ovocie poruke a budete ho zobkať často, všimnite si, že poruke bývajú hlavne tie sladšie druhy. Zároveň také, ktoré sa ľahko čistia. Stačí chytiť a jesť. Jablká, hrozno, slivky, marhule... Napríklad banány sú už značne nevhodné pri chudnutí, ak ich zjete niekoľko. Majú vysoký glykemický index.

 • Ak si po raňajkách jeden banán dáte cestou do práce, je to v poriadku.
 • No nebude sa vám dariť zhodiť brucho, ak vo vás medzi olovrantom a večerou zmiznú 3 banány, zatiaľ čo pri tom hladkáte tablet.

Preto kým chudnete je dobré sladšie druhy ovocia považovať skôr za zakázané. Jeden, dva kusy za deň ako súčasť jedla je v poriadku. Viac len v prípade, že sa vám darí chudnúť, ako ste chceli aj popri jedení ovocia. Spravidla bude platiť:

 1. Máte pomerne pestrý pohyb celý deň? Veľmi pravdepodobne nemusíte kontrolovať príjem ovocia a dajte si ho ľubovoľne. Budete tak aj chudnúť.
 2. Máte sedavú prácu a málo pohybu? To je zlý životný štýl. Ovocie potom treba takmer vyškrtnúť. Pozor však! Škrtáte totiž zároveň veľa užitočných látok, ktoré by vo vašom tele mohli časom aj chýbať.

Ak si teda môžete vybrať medzi bodom 1 a bodom 2, radšej berte jednotku. Viac sa hýbte a jedzte aj chutné ovocie. Zhrňme si to.

Pasce pri chudnutí a ako sa im vyhnúť?

Tažke poďme do záveru. Keď chcete zhodiť z brucha, spravte si rýchlu revíziu:

 • skontrolujte si byt,
 • chladničku,
 • špajzu,
 • auto,
 • pracovisko,
 • chatu, alebo iné miesta, kde chodievate.

Uistite sa, že v nich nie sú nastražené pasce, ktoré by mohli brániť chudnutiu. (A zdraviu tiež.) Niekedy tie pasce kladú naši rodičia. Inokedy ich kladieme sami v nádeji, že to je pre návštevy, ale v skutočnosti ich neraz pojeme sami. Nezaškodí, ak si spravíte prehľad. Koľko keksov, alebo iných dobrôt kupujete? Nezáleží na tom, že po malých kúskoch, ale minú sa.

 1. Ak pri televízore zvyknete chrúmať krekry alebo pukance, zrušte tento zvyk. Najlepšie by bolo zrušiť aj televízor. Čas sa dá míňať aj lepšie ako jeho prostým zabíjaním.
 2. Pri počítači seďte tak, aby ste nemali jedlo a nápoje poruke. Tučný človek je často lenivý vstať, aby si nadelil ďalšiu tabuľku čokolády. Ak ju nemá poruke, nedá si.
 3. Nemajte po byte viditeľne rozmiestnené znaky dostatku a hojnosti. Slané tyčinky, miska s keksami, cukríky...
 4. V chladničke by nemuseli byť dobre viditeľné lákadlá, ktoré sa dajú len tak zobrať a hodiť do úst.
 5. Nekupujte jedlo, ktoré milujete, ale nie je vhodné ho jesť ak chcete zhodiť z brucha. Rôzne tyčinky, údeniny, lekvár, med, slané sucháre. Ak ho nemáte, nezjete a ani nemáte pokušenie.
 6. Chutné veci sa dajú chrániť pred zjedením aj tým, že si ich zmrazíte.

Využitie týchto trikov je spoľahlivo overené.

Ak ich dodržíte, podarí sa vám už o pár dní vidieť rozdiel v centimetroch na bruchu. Často stačí zastaviť jedenie takýchto drobností a človek začne chudnúť. Ak k tomu pridáte denne prechádzku, môžete mesačne zhodiť aj 3 až 4 kilá tuku bez hladu, bez veľkých obmedzení a hlavne - bez nezmyselnej diéty. Ak pri takom systéme zotrváte, zlepší sa vám zdravie a žiaden jojo efekt vám neskriví úsmev na tvári.

Cenzurujte, získate čas

Skúmajte, akým informáciám pravidelnejšie venujete svoj čas. Týkajú sa vôbec vás? Čítanie časopisov či sledovanie televízie je pohodlná a pasívna aktivita. No pohodlie a pasivita vás priviedlo k obezite.

Máte málo času? Tak ním neplytvajte na banality. Namiesto správ si otvorte napríklad knihu o tom, ako sa zdravo stravovať. Ak to už všetko viete, je mnoho iných tém, ktoré sa oplatí zvládnuť. Čítajte knihy na témy ako vychádzať s ľuďmi, ako konštruktívne riešiť hádky a konflikty. Ako komunikovať v manželstve. Ako dosiahnuť úspech. Ako zlepšiť svoju finančnú situáciu. To sú informácie, ktoré sa k mnohým cez záplavu brakových informácií nikdy nedostanú. Ak to so zdravším životným štýlom myslíte vážne, musíte sa začať systematicky a trocha aj do hĺbky zaujímať o

 • Stravovanie – jedlo takpovediac určuje z čoho sa zloží vaše telo.
 • Šport – telesná aktivita zaistí kondíciu, zlepší prácu mozgu.
 • Psychológiu, komunikáciu, aby ste mali čo najlepšie vzťahy s okolím.

Neoplatí sa vám sledovať klebety, či informácie o tom, kto strelil aký gól. Nečítajte bulvár. Vyhýbajte sa ľuďom, čo veľa rozprávajú a nič nepovedia.

Negatívny obraz sveta

Najzhubnejším následkom častého sledovania správ je negativizmus. Ak sledujete „dianie“ cez správy, sledujete vlastne len príval negatívnych informácií. Negatívne informácie z médií vás postupne ovplyvňujú, či chcete alebo nie. Nevlievajú do vás nádej, ani príjemné pocity. Udržiavajú vás v trvalom pocite ohrozenia, v úzkosti. V pesimistickom pohľade na svet, ako na nehostinné miesto plné násilia, krívd, podvodov a tragédií.

Vypnite televízor

Televízny divák si neuvedomuje, že je len bábkou v rukách médií. Televízie potrebujú divákov, aby mohli zarábať. Preto vytvoria čo možno najzaujímavejší program, aby vás prilákali. Prítomnosť divákov pred obrazovkou prinesie televízii zisk. Tým, že presedíte či preležíte celý večer, určite neprospejete svojmu zdraviu ani metabolizmu. Navyše nuda pri televízore človeka priam zvádza otvoriť chladničku a dať si niečo dobré. Keby nie, je tu reklama, ktorá vám s primeranou naliehavosťou pripomenie, že je možné dať si čokoládu, krekry, či keksy.

Televízia tak môže spoluspôsobiť váš postupný fyzický i duševný úpadok. Po niekoľkých rokoch večerov pred televízorom si telo zvykne na nečinnosť. Zlenivie. Čakáte, čo vám nasypú do krmítka. Už ste sa odnaučili hľadať si intelektuálne či zábavné podnety z vlastnej činnosti, či aktivity.

 • Máte ochabnuté svalstvo.
 • Máte ochabnutý intelekt.

Slabnete. Každý pohyb je pre vás stále ťažší a nepohodlnejší. A čo sa týka myšlienok, stačia vám aj podradné, lacné príbehy.

Celkom sa vyhýbajte ľuďom, ktorí zaťažujú

Tento tip sa mi ľahko píše, ale mnohým sa ťažšie vykoná. Niekto má tú smolu, že má nepríjemných príbuzných. Potom je každá rada drahá. Skúste si však spísať na papier zoznam ľudí, s ktorými sa zvyknete častejšie stretávať. Všetkých. Rodičov, manželského partnera. Kamarátov. Známych. Kolegov. Občasných známych. Aj toho suseda, ktorý vás vždy zastaví na ulici a nielen že dlho tára, ale navyše mu aj smrdí z úst. Kolegu, ktorý vám vždy zavolá a zabije celé predpoludnie. Známu, ktorá nemá čo robiť, celý večer tára do telefónu a nechce sa jej skončiť, lebo by sa inak nudila. Urážlivú svokru, ktorej sa nedá nič povedať.

Keď máte zoznam hotový, prečítajte si ho. Každého, kto má väčšiu nadváhu prečiarknite. Vyhýbajte sa obéznym, keď chudnete! Nechcete byť tuční, tak si musíte prestať s tučnými hrkútať. Len by vás od chudnutia odhovárali. Nenápadne, ale účinne.

Ďalej prehodnoťte známych po stránke komunikácie. Sú urážliví? Radi trucujú? Vedia sa na vás hnevať, kričať, alebo otravujú? Zaťažujú vás svojimi problémami? Sú nudní? Chvastajú sa? Požičiavajú si a nevracajú? Tárajú? Sú vám nesympatickí? Za každú z takých vlastností prečiarknite jednou čiarkou meno takého človeka. Ak máte iný dôvod, pre ktorý chcete udeliť čestný škrtanec na ktorékoľvek meno, spravte to. Ak je vám niekto nepríjemný aj bez udania dôvodu, proste ho škrtnite. Hrubou čiarou.

Teraz už máte niektoré mená preškrtané viackrát, iné len raz, či ani raz. Zoznam sa začína čistiť. Teraz poďme hľadať vašich vhodných spoločníkov. Skúmajte mená. Má zmysel pre humor? To je dôležitá otázka. Človek, ktorý sa vie zasmiať, keď poviete niečo vtipné, či vás dokáže pobaviť, je veľmi cenný. Zaslúži si tučný obdĺžnik okolo mena. Zmysel pre humor je jeden z najjednoduchších testov. Je indikátorom nielen dobrého duševného zdravia, ale aj inteligencie. To sú vlastnosti ľudí, s akými by ste sa mohli stretávať častejšie, než s ľuďmi hlúpymi, podozrievavými, domýšľavými, vzťahovačnými, namyslenými, neznášanlivými. Všetky tieto nepríjemné vlastnosti nájdete práve u ľudí, ktorí nemajú zmysel pre humor. Nedokážu brať veci s nadhľadom. Vyhľadávajte spoločnosť ľudí, ktorí sú múdrejší ako vy, chudší ako vy. Alebo aj bohatší ako vy. Ktorí športujú. Veľmi vítaní sú aj ľudia, ktorí už dokázali schudnúť skôr ako vy.

Napísal
Miro Veselý 
24. marca 2024
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.