BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Naplánujte si zdroje radosti

S prechodom na nový životný štýl sa vo vašom živote objaví veľa nepohodlia. Najmä ak ste roky priberali, asi ste si vytvorili návyky a tie teraz narušíte. To je nepríjemný pocit, ktorý môže dlhodobo pretrvávať.

  • Zjednodušíme jedlo. Dobroty sú pre mnohých je zdrojom radosti.
  • Pridáme šport. Odpočívanie, či práca za počítačom je pre mnohých príjemná a šport ju ruší.

Ak sme dlhodobo zbavení pocitu spokojnosti, je to psychicky vyčerpávajúce. Teraz to nemyslím obrazne. Pocit nepohody vás zaťažuje podobne, ako keby ste vykonávali namáhavú činnosť. Trebárs rýľovali záhradu.

Vyčerpanie znamená, že stúpa únava, klesá sústredenosť, stúpa množstvo chýb. Veci, ktoré vás predtým bavili vás možno začnú otravovať.

Kalkulačka emócií

Predstavte si, že si cez deň zapisujete červené a zelené bodky. Čo sa vám páči je zelená a čo vám je nepríjemné to bude červená bodka. Ak je bodiek obidvoch farieb zhruba rovnako, ste v poriadku. Je to vyvážené.

Podobnú tému som spracoval aj vo forme krátkeho videa:

V tomto videu popisujem ako si neuštedriť trest odňatia slobody pomocou nevhodnej diéty.

Ak by ste do života pridali chudnutie a cvičenie, prevážia červené bodky. Ste v nerovnováhe. To dlho nevydržíte… Preto potom, čo zmeníte životný štýl, robte si o to viac radosti, o čo viac si musíte uprieť “jedinú radosť – klobásku či oškvarky”.

  • Bežný deň pred chudnutím. Možno ste si dali dobošku, krémeš, kus klobásy a špagety. Možno ste sa neobťažovali dať si raňajky. Asi to bude celkom pekný kŕdlik zelených bodiek.
  • Deň, keď ste držali nejakú diétu. Tam zrejme nájdete samé červené bodky. Nesmeli ste si dať sladkosti. Keksíky zakázané. Čokoládu neslobodno. Treba cvičiť. Museli ste raňajkovať. Museli ste jesť tofu. Museli ste jesť ten smradľavý kaleráb.

Ak porovnáte také dva dni, tak je na prvý pohľad jasné, že pri chudnutí ľudia majú veľa zlých zážitkob. Je to únavné.

Tak, ako sa môže vyčerpať sval, vyčerpá sa aj vôľa

  • Keď ste odpočinutí, vyspatí a dobre naladení, ľahko sa pustíte aj do ťažkej úlohy. Porovnajte to ale s iným dňom.
  • Zle ste spali a ešte aj krátko. Je vám zima. Nemáte silu „držať ešte aj nejakú blbú diétu“. Ako tak odolávate pokušeniam. Potom ale šéf niečo ofrfle. Vo vás sa niečo zlomí a idete dolu do bufetu. Dáte si pizzu a čokoládu. Máte toho dosť!

Aby ste „vydržali“, potrebujete vyvážiť všetky červené bodky novými zelenými bodkami. Zdravší životný štýl vám jednou hrsťou síce zakazuje jesť niektoré jedlá, ale druhou hrsťou dáva iné, tiež chutné. Cieľom je, aby ste každý deň hodnotili ako príjemný. Aj keď pritom budete mať iný režim. Ako na to?

  • Hľadajte si zdroje zábavy. Filmy, seriály, zaujímavé knihy, divadlo, stretnutia s dobrými priateľmi. Aj pasívna zábava má svoje miesto v živote.
  • Robte niečo, z čoho máte radosť. Koníčky, umenie sú na to ideálne. Hra na hudobný nástroj, amatérske kapely, divadlo. Aktívna záľuba je užitočná, najmä ak pri nej niečo tvoríte môže byť zdrojom veľkej radosti.
  • Žite bohatým životom. Stretávajte sa s novými ľuďmi, spoznávajte nové miesta.
  • Pomoc druhým. Aj to vás môže naplniť tým správnym pocitom.
  • Vzdelanie – ak vás to baví, môžete sa začať učiť niečo, čo vás poteší, alebo zaujme.
  • Nezabúdajte ani na sex.

V živote totiž treba mať rovnováhu. Rôzne problémy, zlé správy a ťažkosti prichádzajú zvyčajne samy aj keď nechceme. Tie príjemnejšie zložky života si vytvárame zvyčajne len aktívne. Nájdite si na to čas.

Niekedy je to nastavené aj zle – naštve vás šéf, dáte si čokoládu. Jedlom, odpočinkom a pasívnou zábavou dnes veľa ľudí dolaďuje tie problémovejšie zložky života. Ak je to váš prípad, môže vzniknúť problém.

Dôležité je smerovať svoju pozornosť preč od sebapozorovania. Ľahko sa začnete ľutovať, ako ste to len dopadli, že už ani len ten rezeň sa nesmie jesť…

Niekedy stojí za úvahu aj nebyť perfektným. Radšej vedome málo a občas porušujte diétny režim. Je to asi lepšie, ako striktne vydržať dva týždne a potom keď prasknú nervy, človek sa obžerie (prípadne aj ožerie). Vôľa je vyčerpateľná!

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie

Napísal
Miro Veselý 
11. januára 2020
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.