Tak čo? Novoročné predsavzatia už vrú v kotli? Dajte si také, ktoré sa reálne dajú splniť. A nie, že budete čakať na spln! Nový rok je nielen časom bilancovania, ale aj predsavzatí. Ak z bilancie vyplynie, že sa veci nevyvíjajú tak ako sme chceli, potom je čas dať si záväzok, že niečo v živote zmeníme. Je to ale naozaj tak? Niekedy je novoročný záväzok len spôsob, akým môžete zmeny odložiť na neskôr. Po novom roku. A to zvyčajne neveští nič dobré. Takže pozrime sa na to, ako sa dajú novoročné záväzky nastaviť tak, aby ste ich splnili aspoň o trocha pravdepodobnejšie.
Novoročné predsavzatia neraz môžu byť výborným nápadom. Jediné, čo mám proti novoročným predsavzatiam je otázka - načo čakať. Začnite hneď. Ak máte dobrý námet na predsavzatie, tak ho môžete predsa realizovať ihneď. Netreba čakať do... ...čojaviemdokedy? Ak je to dobré, tak to neodkladajte.
Často počúvate tipy o tom, že ak si dáte nejaké predsavzatie, tak stačí aby ste nový návyk opakovali 21 dní. Potom sa vraj všetko zautomatizuje a od tej chvíle už všetko pôjde samo od seba. Nič také. Neverte ezoterickým fámam o 21 dňovom čase na vytvorenie návyku. Je to blud.
Je fakt, že keby ste hneď prišli o zuby, alebo o ruku, bude to veľmi zlé. Po nejakých týždňoch sa začnete učiť s tým žiť. Zhruba do pol roka až do roka sa s daným obmedzením postupne celkom zmierite a začnete fungovať plus/mínus normálne. Tak, že celkový pocit spokojnosti so životom sa dostane na akýsi normál. To je overené. Tým nechcem povedať, že vám to čo ste stratili nebude chýbať. Ale to, že celková emočná bilancia začne byť časom normálna. Aj keď spočiatku si to človek neraz nedokáže predstaviť.
Človek sa dokáže pomerne dobre prispôsobiť aj mimoriadne zlej situácii. Z tohto pohľadu naozaj môže trvať určitý čas, kým sa „preformátuje“ mozog na novú situáciu. Problémom je to, že ak tá nová situácia je namáhavá, alebo náročná, nechce sa nám do nej.
To je základný rozdiel. Ak teda prejdete na zdravší životný štýl, netešte sa príliš. Nebude to tak, že prvé 3 týždne budú ťažké a potom sa už váš mozog ľahko prepne na zdravú stravu. Nič také sa nestane.
Stane sa len to, že po troch týždňoch, napríklad, bez soli sa vaše zmysly prispôsobia. Zistíte, že jedlá majú celkom iné chute. Začnete sa už pomaly tešiť na niektoré jedlá aj bez soli. ALE! Ale stále budete mať chuť na posolené jedlo.
Veľa ľudí si ako predsavzatie do nového roka kúpi do fitnes centra mesačnú permanentku v nádeji, že po kúzelných troch týždňoch už to pôjde ako samé. Nie. Už koncom januára ju väčšina nevyužíva a vo februári si ju neobnovia. Netešte sa na to, že po mesiaci námahy vám námaha začne pripadať sexi, alebo dokonca ako potreba, na ktorú ste si už zvykli. Je ľahké aj po niekoľkých rokoch pravidelného športu prestať a rýchlo si odvyknete.
Preto pri formulácii novoročných predsavzatí myslite hneď od začiatku na to, akými metódami sa donútite splniť svoj cieľ.
Čím menej sa vám do toho chce, tým tvrdší bič potrebujete. Možno radšej palicu. S natlčenými klincami.
Zvykli sme si všetko zaokrúhľovať. V praxi to znamená že sme si stanovili nejaké jednotky. Napríklad eurá, centimetre, dni, alebo roky. Po nejakom čase je tendencia tieto čísla nejako vyhodnotiť. Praktické je, ak sú celé. Ak chcete niekomu dať peňažný darček, asi to bude nejaké okrúhle číslo. 10 eur, alebo 100 eur. Keby ste niekomu dali ako dar 53 eur a 67 centov, asi by sa prekvapil. No ak mu darujete 50 eurovku, nevzniknú žiadne otázky.
Rovnaké to asi je pri rokoch. Rok je okrúhle číslo. Aj narodeniny sa slávia výročne. Ale väčší dôraz sa vždy kladie okrúhlemu zlomu – päťdesiatka, alebo tridsiatka. Spomeňte si aké šialenstvo bolo keď sa začínal rok 2000. Niektorí ani neverili, že tisícročie v skutočnosti skončí až v roku 2001. Preto koniec roka je akýsi skok v počítadle života. Narodeniny síce má každý inokedy, ale toto máme všetci naraz. (Síce to celé trvá 24 hodín na každom mieste planéty pre nás v inú hodinu, ale nekazme si radosť.)
Ak teda počítame a aj plánujeme na celé jednotky, je celkom logické bilancovať uplynulý rok a stanovovať ciele do ďalšieho. Ja sa venujem najmä téme chudnutia a to je na konci roka pre mnohých problém. Sviatky obžerstva končia a mnoho ľudí už na Silvestra vie, že po dvoch týždňov koláčikovania má bežne aj plus 6 kíl.
Nečudo, že od januára sú potom preplnené posilňovne. Niektorí si kúpia drahú celoročnú vstupenku v nádeji, že vysoká cena ich potom donúti chodiť cvičiť. Chcete počuť tajomstvo? Nedonúti. Alebo iní sa rozhodnú začať behávať. Viete aká je štatistika? Z tých čo začnú behávať po roku nebehajú ani 4%. Ak teda chcete schudnúť siahnite po overenej chôdzi. Každý deň 10 tisíc krokov a ak to myslíte vážne tak trocha viac. To stačí a máte možno aj 60% nádej že vydržíte. Novoročné záväzky sú proste fenomén.
Žiaľ, z praxe vieme povedať aj to, že novoročné záväzky vydržia možno tak mesiac alebo dva. Potom sa ľudia začnú vracať do starých koľají. Je to často preto, že nemajú systém, znalosti, ani vedenie.
Novoročné záväzky si teda dávame hlavne preto, že je zvyk dávať si novoročné predsavzatia a plány. Často nás inšpirujú známi. Ak si každý dá nejaký záväzok, dáme si aj my. Od nového roku prestať fajčiť, začať cvičiť, žiť zdravšie? Je to dobrý nápad. Ak máte taký námet, ktorý by vám vylepšil život, zmeňte sa. Ak vás práve nový rok motivuje, využite to! Ja sa ale nazdávam, že človek by mal prejsť na dobré zmeny hneď, keď dostane nápad. Nečakať až na nejaký okrúhly a magický dátum.
Neraz je snaha chudnúť, nefajčiť, nepiť či neflámovať až od nového roku len výhovorka. Aby sme do Silvestra mohli blázniť a potom sa uvidí.
Pokiaľ chcete vážne dosiahnuť nejaké výsledky, ujasnite si presne čo chcete. Predstavte si, čo chcete mať na konci snaženia, aby ste to vedeli popísať. Tu je pár tipov a trikov, ako si môžete dať taký novoročný záväzok, ktorý splníte:
Pozrite si video, ktoré som k tejto téme nahral:
A teraz ešte ako bonus napíšem:
Jedna vec je rozhodnúť sa, že niečo chceme. Iná vec je potom na tom dennodenne pracovať. Prejdeme si techniky, ktorými môžete výrazne zvýšiť pravdepodobnosť splnenia svojich zámerov.
Novoročné predsavzatia sú často len záchvat, ktorý vás opustí krátko po tom, čo utíchnu delobuchy. Akokoľvek by možno bolo užitočné taký záväzok splniť, väčšinou to zakape. Prídu bežné povinnosti, zhon a na zmeny v živote sa rýchlo zabudne. Potom prejde rok a nič sa nezmenilo.
Ak vám záleží na tom, aby ste v živote presadili zmeny, mám tu niekoľko tipov, ktoré pomôžu. Sú to tipy nepohodlné, ale inak sa zvyčajne výsledky dosiahnuť nedajú.
Toto je úplný základ. Na začiatku môžete svoje predsavzatie formulovať hmlisto, napríklad „viac cvičiť“, alebo „menej jesť a schudnúť“. Keď si ale ujasníte čo chcete, musíte to premeniť na celkom konkrétny SMART cieľ. V tomto článku nájdete podrobnejšie inštrukcie. Stručne sa dá povedať, že cieľ musí byť konkrétny, splniteľný a merateľný. Musí obsahovať minimálne
V praxi teda príklad viac cvičiť môžete premeniť na
Takto formulovaný cieľ totiž môžete veľmi ľahko podriadiť aj druhému pravidlu:
Bez zápisu sa zvyčajne zabúda a fláka. Ak chcete mať istotu, že splníte ciele, potrebujete si vyrobiť zoznam úloh a odškrtávať ich.
Pokiaľ chcete dosiahnuť výsledky, majte na chladničke, alebo na zrkadle veľkú plachtu s dátumami a ku nim si zapisujte plnenie. Nemusíte ísť na 100%. Tu a tam vypadnúť je normálne. Ale trend rozhodne o tom, či dosiahnete cieľ.
Ešte pred začatím plnenia novoročných predsavzatí si znova prejdite stratégiu. Je to, čo chcete, reálne? Dajú sa potrebné úlohy splniť?
Snažte sa preto predstaviť si, čo všetko splnenie vášho cieľa obnáša a ako môže zmeniť váš bežný život.
Počítajte s takými bočnými efektmi.
Dôrazne varujem pred tým, aby ste si dali priveľa cieľov a úloh. Ak to bude jeden zámer, môžete sa naň plne sústrediť a bude to fungovať. Ak máte viacero cieľov, začnú kolízie. Na niečo zabudnete, inokedy nestihnete.
Z viacerých cieľov tak budete častejšie plniť tie, ktoré sú pohodlnejšie. Nie tie, ktoré sú užitočné.
Predtým, než sa pustíte do diela, uistite sa, že máte naštudovaný postup. Nie je nič horšie, ako keď sa do práce pustí niekto, kto nevie, že nevie. Uistite sa, že viete:
Dôležité teda je, aby váš plán bol postavený na „viem“ a nie na „myslím si“. Typickým novoročným príkladom môže byť plán na chudnutie. Aj tu platia určité zásady a môžete vopred plánovať nielen cieľ, ale aj priebeh. Chudnutie je totiž častým novoročným predsavzatím. Ak sa do toho chcete pustiť, tak to spravte dobre. Polovičatá práca sa môže vypomstiť.
Veľa ľudí chce schudnúť a chybne svoju pozornosť zamerajú na pupok. Neskúmajú príčiny. Nasadia hladovku a nečudo že čoskoro zas priberú. Nie sú kompetentní v oblasti straty hmotnosti a tak sa riadia názormi typu "suseda povedala, že švagor si myslí".
Vyššie som písal príklad o rekreačnom, alebo kondičnom športovaní. Tam sú míľnikmi jednotlivé návštevy fitness centra. No ciele môžu byť aj dlhodobejšie. Napríklad udvihnúť o 10 kíl ťažšiu činku, než dnes. Tam vám potom tréner môže navrhnúť tréningový plán a určité výkonnostné zlepšenia si môžete dať ako cieľ. Napríklad preplávať bazén 5 krát. Neskôr 10.
Mať takéto míľniky je výhodné. Slúžia ako odmena, ako zdroj pocitu úspechu a kontrola, že idete správnym smerom.
Vždy, keď dosiahnete nejaký okrúhly, alebo významný míľnik, odmeňte sa.
Naplánujte si oslavu so známymi, alebo si kúpte niečo čo vás poteší. Alebo si zaplaťte dobrého maséra – čokoľvek, čo vám pomôže podčiarknuť, že ste svoj čiastkový cieľ dnes dosiahli a že ste dobrí.
Ak vaše novoročné predsavzatie nevzniklo náhle a po krátkom uvažovaní, skúmajte ho. Mysleli ste už na to dávnejšie? Už dávno ste chceli to, čo si dnes dávate ako predsavzatie do nového roka?
Odpovede na tieto otázky vám môžu pomôcť. Ak v minulosti niečo nefungovalo, je pravdepodobné, že rovnako to bude aj teraz. Ak viete určiť, čo bolo predtým zdrojom neúspechu, zahrňte boj proti tomu do svojej stratégie. Inak sa problém znova vynorí v čase, keď sa vám to nebude hodiť.
Veľmi dobrý nápad môže byť svoj zámer zverejniť. Vaša rodina by mala vedieť, že tie štvorčeky ktoré si odškrtávate sú váš plán. Vaši známi by mali vedieť, že na niečom pracujete.
Tým, že o tom poviete známym budete na seba vyvíjať určitý tlak. Aj by ste porušili svoj zámer, ale je vám to hlúpe, keď už o tom všetci vedia. Snaha nestratiť tvár je silným motivátorom.
Táto zásada je už asi dosť známa, ale spomeniem ju. Je dobré formulovať ciele pozitívne a konštruktívne.
Tým spôsobom sa totiž spravidla myšlienkovo odpútate od toho, čomu už nechcete dávať pozornosť.
Tým spôsobom totiž už z názvu vášho projektu zmizne to, čoho sa chcete zbaviť. Ak si budete opakovať že chcete prestať fajčiť, stále je kdesi v hlave fajčenie.
Ďalšie odporúčanie je tiež známe, ale dôležité. Neraz na nás známi tlačia, aby sme boli takí, a robili hento... Jednoducho aby sme viac pasovali na ich obraz. Je to v poriadku. Ak vám viacero ľudí rôznymi slovami hovorí niečo podobné, určite stojí za to zvážiť aj to, že zmena môže byť aj vo vašom záujme. Ale nedajte si ako novoročné predsavzatie niečo, s čím nie ste stotožnení.
Vždy preto kontrolujte, či vás okolie nechce natlačiť do scenáru, ktorý vyhovuje skôr im, ako vám. Veľmi často nás rodičia nútia spraviť niečo, čo si oni vytipovali ako ideál. No my vidíme svet o 20 rokov inými očami. Ich názory sa nám môžu javiť zastarané, toporné. Právom, aj neprávom. je to však váš život, nežite ho podľa predstáv iných.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.