BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Od prvého začnem chudnúť

Konzumná spoločnosť nás postavila pred takmer neriešiteľný problém. Čo postavila! Zviazala nás pohodlím. Uvrhla na pohovku pred televízor do tej najpohodlnejšej možnej polohy. Ako šport nám zostali palcové tlaky - môžeme regulovať prepínač kanálov. Prípadne mobil. Občas bicepsové zdvihy s plechovkou alebo búrskymi orieškami.

Človek z 21. storočia sa už takmer nemusí hýbať. Aj keby nepracoval, vždy bude mať peniaze na lacné (nezdravé) potraviny v hojnom množstve. Podnikatelia sa predháňajú v ponuke bagetérií, v mestách na každom kroku točia svoje pomalé piruety smrti kuriatka na griloch. V obchodoch sa z preplnených regálov samé od seba do našich košíkov sypú rôzne sladké tyčinky a keksy. Sú fakt vynikajúce.

A potom že vraj tučnieme! Jasná vec - energia sa na nás doslova valí v jedle, maškrtách i nápojoch. Vnucuje sa. Láka, provokuje. V reklamách štíhle modelky núkajú sladkosti a pivo tlstej populácii.

Počas vývoja sa ľudstvo stále pasovalo s hladom, nedostatkom. Zima, málo potravy. Na to sme nastavení perfektne. Telo vie prežiť. Nemáme však žiadnu historickú skúsenosť s dlhodobým prebytkom. Ani s tým, že nie je potrebné hýbať sa. Až teraz. Posledné desaťročia ukazujú, že vysnívaný stav hojnosti je vlastne vražedný.

Zároveň však chceme byť aj štíhli. A to znamená vzdať sa aspoň časti pohodlia. Znamená to úplne zrušiť mnoho dobrôt, na ktoré sme si tak ľahko zvykli. A do toho sa nikomu nechce. No a poznáte to - ak sa niečo nechce, nie je to. Potom sa hľadajú výhovorky.

Jednou z najosvedšenejších taktík, ako sa riadne nažrať a ponechať si čisté svedomie je záväzok.

Od prvého chudnem!

Taká vízia nejednému tučnému stačí na to, aby sa okamžite prejedol. Je to fajn alibi.

Podobne aj fajčiar si často povie, že od prvého prestane fajčiť. A hneď si zapáli "jednu z posledných cigaretiek".

Tí, čo chcú chudnúť od nového roku, od splnu, či od prvého vedzte: nefunguje to. Ak chcete schudnúť, začnite ihneď. Nie je na čo čakať. Nie je na to žiaden rozumný dôvod. Ani keby to malo byť až od zajtra.

Ale bolo by to pekné, keby sa dalo chudnúť pomocou dátumu... Neschudnete ani od prvého, ani od nového roku, ani od zázračných piluliek, ani ak raz za týždeň budete 20 minút cvičiť aerobik..

Chudnúť sa dá len tak, že svoje telo podrobíte niečomu, v dnešných časoch priam neslýchanému - miernemu nedostatku. A nedostatok je pocitovo nepríjemný.

Energetický nedostatok je jediná cesta, ako sa dá "vypiecť tuk". To však je v dobe hojnosti a dostatku priam bolestivo nepredstaviteľné. Práve tí, čo máme obezitu zažitú sa iste zhodneme v tom, že nám proste chutí jesť. Jedlo nám je skoro, ako droga. Zjeme viac a rýchlejšie, ako naši štíhli rovesníci, ktorí boli obdarení inak fungujúcim metabolizmom. A na jedle nám aj viac záleží. Ak nám chutí, chceme ho zjesť všetko. Hneď.

A potom príde prvého...

Ak sa chutného jedla chceme vzdať, naráža už o chvíľu do nás zo všetkých strán. Núkajú príbuzní, blízki aj kolegovia. Doma máme všade zásoby, aj v práci. V poličkách, zásuvkách, vo vrecku saka. Nedáte si, ale zatínate pritom zuby i päste. Ako dlho sa to dá vydržať?

A potom príde druhého a na obed sú parené buchty... Dokelu! Mňam.

Takže od koľkateho vlastne začneme chudnúť?

Je celkom na 100% isté, že ani zajtra, ani o rok sa vám nebude hodiť obmedziť príjem dobrôt.

Ak máte pocit, že "dnes si ešte doprajem, ale od zajtra...", je to mylný pocit. Aj zajtra budete mať rovnakú chuť, ako teraz, ba asi ešte väčšiu. Ako to chcete vydržať zajtra, ak to nevydržíte dnes? Správne. """Chudnutie od..." je myšlienková pasca.

Životný štýl, ktorý nás priviedol ku obezite je nesprávny - o tom už, dúfam, nikto nepochybuje. Polovica populácie má nadváhu. Pozrite si mladých - čoraz menej medzi nimi uvidíte naozaj zdravo štíhlych. Škoda pomyslieť, čo tu bude o pár rokov, ak nezmenia svoje správanie.

Pprepokladá sa, že dnešná mládež tak o 20 až 30 rokov bude potrebovať veľa zdravotnej starostlivosti. Ochorenia, ktoré pred pár desiatkami rokov boli typické pre ľudí v dôchodkovom veku dnes majú dospievajúci.

Absurdistan

Niekedy si všímam rôzne paradoxy, kedy človek viac chráni svoj majetok, než svoje zdravie. Sú to drobné fragmenty z pamäti, ktoré iste doplníte vlastnými odpozorovanými postrehmi - napríklad:

  • Predstava, ako tučný šofér na pumpe narýchlo hltá hamburger, zatiaľ čo mu do auta lejú prvotriedny extra špeciál.
  • Známy je tučný. Má čistokrvného psa. Kŕmi ho vyberaným, drahým krmivom a núti ho behať - veď viete, pes musí byť v kondícii! Nemôže jesť zlé jedlo, mal by zlú srsť.
  • Ostatne aj ja sám som pred časom bežne spásol na posedenie štvrť kila slaných burákov pri počítači. Pri počítači, ktorý som kŕmil špeciálne stabilizovaným prúdom zo špeciálneho drahého zariadenia, ktoré dodáva kvalitnejšiu elektrinu, než taká obyčajná zo zásuvky.

Naše stroje a našich viac, než dvojnohých miláčikov kŕmime vyberanou kvalitou. A sami sa meníme na kontajner, ktorý zblajzne akýkoľvek odpad.

Chcete teda chudnúť až od prvého? Od nového roku? Do prvého sa dá pribrať možno aj niekoľko kíl navyše.

Ak chcete ísť do cieľa, nevoľte obchádzku opačným smerom s názvom typu "od nového roku". Veď práve teraz ste k cieľu najbližšie!

Napísal
Miro Veselý 
15. septembra 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.