BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Pevná vôľa slabne vyčerpaním

Pevná vôľa je potrebná, ak chcete zhodiť brucho, zmeniť životný štýl, či začať cvičiť. Neraz nám to však nevyjde. Potom poviete, že nemáte pevnú vôlu. Je to ale pravda? Hľadáte možnosti, ako ako zlepšiť pevnú vôľu? Tento článok vám v tom možno pomôže.

Veľmi často počúvam výrok, že pevná vôľa pri chudnutí je najväčší problém. Že chýba a preto človek "nevydrží" a dá si jedlo, ktoré nechcel. Dá si odpočinok, aj keď pôvodne zamýšľal cvičiť. Ide na pivo aj keď pôvodne si chcel niečo naštudovať.

Nič také, ako „pevná vôľa“ neexistuje. Je to len nesprávny názov pre sebaovládanie, disciplínu, motiváciu, či trpezlivosť.

Príklad. Máte pred sebou koláčik. Bijú sa vo vás dva zámery. Máte túžbu dať si dobrotu, ale aj zámer nejesť sladkosti. Ktorá túžba zvíťazí? Máte pevnejšiu túžbu po sladkostiach? Alebo pevnejšie sebaovládanie? Je dobré vedieť, že sebaovládanie „žerie“ energiu. Nielen psychickú, ale aj fyzickú. Je vyčerpávajúce odolať a nedať si tortu. Preto sa občas stane, že sa vám po dlhšom čase odriekania a sebazaprenia postupne „minie sila“ a prestanete sa ovládať. Alebo si možno nedáte na návšteve ani jednu dobrotu, ale domov sa vrátite vyčerpaní a ľahšie spravíte chybu – možno sa pohádate s manželom.

To, že aj psychika nás môže fyzicky vyčerpať si môžete ľahko overiť. Skúste si test:

 • Čítajte trebárs hodinu nejakú ťažšiu tému. Kvantová fyzika je na taký testík vhodná téma. Ak nie fyzik, po čase pocítite fyzické vyčerpanie. Odporúčam skvelú knihu „Kvantová teorie nikoho nezabije“ od Marcusa Chowna.
 • Platí to aj na naopak. Spravte si poriadny, vyčerpávajúci výlet na pár hodín. Potom sa skúste sústrediť na nejakú mentálnu činnosť. Nebudete mať asi dosť síl.

Odporúčanie číslo 1 preto znie: Už keď budete plánovať do svojho života zmeny, počítajte s tým, že potreba sebaovládania vás fyzicky zaťaží. Plánujte preto viac odpočinku a viac zdrojov radosti, než vám stačilo predtým. No a hlavne, nebojte sa jesť! Inými slovami:

 • ak budete vyčerpaní po únavnej práci, nezostane vám „sila“ na „pevnú vôľu“ a ľahšie zlyháte v sebaovládaní, alebo
 • ak sa perfektne ovládnete, môže vám chýbať „sila“ v iných oblastiach, napríklad v pracovnom výkone, alebo v zhoršení vzťahov s ľuďmi.

Preto si rezervujte si extra čas na odpočinok už pri plánovaní zmien.

 • Spávajte zhruba 8 hodín denne. Niekomu stačí trocha menej, iný potrebuje o niečo viac.
 • Každý deň venujte nejaký čas relaxácii. Odpočinok by mal byť aj aktívny aj pasívny. V rámci relaxu by ste sa mali sústrediť na pocity radosti, zábavy. Sledujte zábavné seriály, čítajte humorné knihy, častejšie sa pritúľte k ľuďom, ktorých milujete. Ak sa dá, nevyhýbajte sa sexu.
 • Spánok, odpočinok a príjemné pocity z prežitej radosti vám “dobijú batériu” a potom sa vám ľahšie povie nie rezňom a áno tréningu. Fakt!

Keďže táto informácia je pre chudnutie kľúčová, zopakujem to ešte inými slovami. Zapamätajte si to, ak môžete.

 • Nedostatok spánku znamená automaticky vyššie riziko priberania. Nielen z hormonálnych príčin. Nevyspatý človek šetrí pohybom a má menej pevnej vôle.
 • Nedostatok relaxácie po strese znamená riziko rýchlejšieho rozvoja rôznych chorôb.
 • Dlhodobé vyčerpanie (inými slovami stres) vždy vedie k zlyhávaniu „vôľových“ rozhodnutí. Pritom vyčerpanie môže byť telesné (tvrdý tréning, trvalý hluk) psychické (prísna diéta, konflikt s partnerom) alebo sociálne (zlý pracovný kolektív, manipulatívna svokra, pomalý počítač pri ktorom musíte sedieť…).

Uistite sa preto, že primerane odpočívate a ste často v dobrej nálade. Aby sa nestalo že namiesto spánku sledujete v televízii nejakú hlúposť. A miesto dobrej nálady sa vlastne hneváte, že ste mohli dávno spať, keby ste boli vedeli, aká to bude hlúposť… To potom totiž nie je nedostatok pevnej vôle, ale plytvanie životným časom.

Pevnosť vôle sa dá trénovať podobne, ako sval. Prvý krát odmietnuť po obede u rodičov koláč je veľmi ťažké. Čím častejšie to však spravíte, tým ľahšie vám to pôjde. Je to vec zvyku.

 • Ste zvyknutí, že ak niečo chcete, okamžite sa to musí splniť? Neviete si možno ani predstaviť, že by to mohlo byť inak. Zvyknete si byť netrpezliví.
 • Ono sa ale dá aj odvyknúť. Dá sa vytvoriť si nový návyk na to, že dobroty bežne odmietate. A nič také sa nestane. Čím častejšie budete robiť a opakovať správne veci, tým ľahšie vám pôjdu.

Nie, nikdy vás asi neopustí pokušenie dať si niečo dobré namiesto vhodného. Asi vždy bude príjemnejšie odpočívať, než ísť na tréning. S tým sa nedá nič robiť. Človek aj zvieratá sú naprogramované na to, aby sme sa správali efektívne a úsporne.

Lev zožerie korisť a môže dlho spať. Človek má však tú nevýhodu, že potrava je dnes lacná a dostupná. Pre jej získanie (prácou) sa nemusí hýbať. Stačí ťukať do počítača. Na vysedávanie však naše telo nie je uspôsobené. Preto tučnieme.

 • Pred tisíckami rokov sme bojovali o prežitie. Ohrozovali nás dravce, zima, hlad, choroby.
 • Dnes znova bojujeme o prežitie. Ohrozuje nás infarkt, rakovina, prejedanie. Známe to následky obezity a nedostatku pohybu.

Trocha paradoxný stav.

Pritvrdý režim vyčerpáva. Vyčerpaný človek nedokáže dobre ovládať impulzívne jedenie. „Záchvaty žravosti“ teda môžu byť spôsobené nielen hladom, ale aj únavou, či nevyspaním. Nedostatok pevnej vôle teda môže byť spôsobený tým, že ste si ju vyčerpali iným spôsobom. Nabudúce na to myslite a nepustite k sebe nič, čo by vám mohlo odsávať sily. Správy, obťažujúcich ľudí...

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie. Ešte si prejdime niekoľko motivačných citátov o pevnej vôli.

Citáty o pevnej vôli

„Rozhodnem sa, že budem jesť menej jedla“, teoreticky to znie dobre, ale často je ťažké ho udržať. A ak si myslíte, že je to všetko sila vôle, potom budete pravdepodobne naštvaní, ak sa vám nedarí. Dean Ornish
Padni sedem krát, vstaň osem krát.japonské príslovie
Snívaj, akoby si žil navždy, ži, akoby si dnes zomrel. James Dean
Ľuďom nechýba sila; chýba im vôľa. Victor Hugo
Pevná vôľa nie je niečo, čo je dané len niekomu. Je to zručnosť, ktorú môžete rozvíjať porozumením a trénovaním.Gillian Riley
Nie je to tak, že niektorí ľudia majú vôľu a niektorí nie. Je to tak, že niektorí ľudia sú pripravení na zmenu a iní nie. James Gordon
Neexistuje žiadny veľký talent bez veľkej vôle. Honore de Balzac
Posledných 33 rokov som sa každé ráno pozeral do zrkadla a pýtal sa: Ak by bol dnešný deň mojím posledným, robil by som to, čo budem robiť dnes? Ak bola odpoveď nie viac dní po sebe, vedel som, že niečo musím zmeniť. Steve Jobs
Úspešné chudnutie si vyžaduje programovanie, nie pevnú vôľu. Phil McGraw

Pozrite si aj články:

Ďalšie odborné zdroje informácií:

Napísal
Miro Veselý 
11. novembra 2020
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.