Od roku 2004 píše Miro Veselý

Pevná vôľa slabne vyčerpaním

Pevná vôľa je potrebná, ak chcete zhodiť brucho, zmeniť životný štýl, či začať cvičiť. Neraz nám to však nevyjde. Potom poviete, že nemáte pevnú vôlu. Je to ale pravda? Hľadáte možnosti, ako ako zlepšiť pevnú vôľu? Tento článok vám v tom možno pomôže.

Veľmi často počúvam výrok, že pevná vôľa pri chudnutí je najväčší problém. Že chýba a preto človek “nevydrží” a dá si jedlo, ktoré nechcel. Dá si odpočinok, aj keď pôvodne zamýšľal cvičiť. Ide na pivo aj keď pôvodne si chcel niečo naštudovať.

Nič také, ako „pevná vôľa“ neexistuje. Je to len nesprávny názov pre sebaovládanie, disciplínu, motiváciu, či trpezlivosť.

Príklad. Máte pred sebou koláčik. Bijú sa vo vás dva zámery. Máte túžbu dať si dobrotu, ale aj zámer nejesť sladkosti. Ktorá túžba zvíťazí? Máte pevnejšiu túžbu po sladkostiach? Alebo pevnejšie sebaovládanie? Je dobré vedieť, že sebaovládanie „žerie“ energiu. Nielen psychickú, ale aj fyzickú. Je vyčerpávajúce odolať a nedať si tortu. Preto sa občas stane, že sa vám po dlhšom čase odriekania a sebazaprenia postupne „minie sila“ a prestanete sa ovládať. Alebo si možno nedáte na návšteve ani jednu dobrotu, ale domov sa vrátite vyčerpaní a ľahšie spravíte chybu – možno sa pohádate s manželom.

To, že aj psychika nás môže fyzicky vyčerpať si môžete ľahko overiť. Skúste si test:

 • Čítajte trebárs hodinu nejakú ťažšiu tému. Kvantová fyzika je na taký testík vhodná téma. Ak nie fyzik, po čase pocítite fyzické vyčerpanie. Odporúčam skvelú knihu „Kvantová teorie nikoho nezabije“ od Marcusa Chowna.
 • Platí to aj na naopak. Spravte si poriadny, vyčerpávajúci výlet na pár hodín. Potom sa skúste sústrediť na nejakú mentálnu činnosť. Nebudete mať asi dosť síl.

Odporúčanie číslo 1 preto znie: Už keď budete plánovať do svojho života zmeny, počítajte s tým, že potreba sebaovládania vás fyzicky zaťaží. Plánujte preto viac odpočinku a viac zdrojov radosti, než vám stačilo predtým. No a hlavne, nebojte sa jesť! Inými slovami:

 • ak budete vyčerpaní po únavnej práci, nezostane vám „sila“ na „pevnú vôľu“ a ľahšie zlyháte v sebaovládaní, alebo
 • ak sa perfektne ovládnete, môže vám chýbať „sila“ v iných oblastiach, napríklad v pracovnom výkone, alebo v zhoršení vzťahov s ľuďmi.

Preto si rezervujte si extra čas na odpočinok už pri plánovaní zmien.

 • Spávajte zhruba 8 hodín denne. Niekomu stačí trocha menej, iný potrebuje o niečo viac.
 • Každý deň venujte nejaký čas relaxácii. Odpočinok by mal byť aj aktívny aj pasívny. V rámci relaxu by ste sa mali sústrediť na pocity radosti, zábavy. Sledujte zábavné seriály, čítajte humorné knihy, častejšie sa pritúľte k ľuďom, ktorých milujete. Ak sa dá, nevyhýbajte sa sexu.
 • Spánok, odpočinok a príjemné pocity z prežitej radosti vám “dobijú batériu” a potom sa vám ľahšie povie nie rezňom a áno tréningu. Fakt!

Keďže táto informácia je pre chudnutie kľúčová, zopakujem to ešte inými slovami. Zapamätajte si to, ak môžete.

 • Nedostatok spánku znamená automaticky vyššie riziko priberania. Nielen z hormonálnych príčin. Nevyspatý človek šetrí pohybom a má menej pevnej vôle.
 • Nedostatok relaxácie po strese znamená riziko rýchlejšieho rozvoja rôznych chorôb.
 • Dlhodobé vyčerpanie (inými slovami stres) vždy vedie k zlyhávaniu „vôľových“ rozhodnutí. Pritom vyčerpanie môže byť telesné (tvrdý tréning, trvalý hluk) psychické (prísna diéta, konflikt s partnerom) alebo sociálne (zlý pracovný kolektív, manipulatívna svokra, pomalý počítač pri ktorom musíte sedieť…).

Uistite sa preto, že primerane odpočívate a ste často v dobrej nálade. Aby sa nestalo že namiesto spánku sledujete v televízii nejakú hlúposť. A miesto dobrej nálady sa vlastne hneváte, že ste mohli dávno spať, keby ste boli vedeli, aká to bude hlúposť… To potom totiž nie je nedostatok pevnej vôle, ale plytvanie životným časom.

Pevnosť vôle sa dá trénovať podobne, ako sval. Prvý krát odmietnuť po obede u rodičov koláč je veľmi ťažké. Čím častejšie to však spravíte, tým ľahšie vám to pôjde. Je to vec zvyku.

 • Ste zvyknutí, že ak niečo chcete, okamžite sa to musí splniť? Neviete si možno ani predstaviť, že by to mohlo byť inak. Zvyknete si byť netrpezliví.
 • Ono sa ale dá aj odvyknúť. Dá sa vytvoriť si nový návyk na to, že dobroty bežne odmietate. A nič také sa nestane. Čím častejšie budete robiť a opakovať správne veci, tým ľahšie vám pôjdu.

Nie, nikdy vás asi neopustí pokušenie dať si niečo dobré namiesto vhodného. Asi vždy bude príjemnejšie odpočívať, než ísť na tréning. S tým sa nedá nič robiť. Človek aj zvieratá sú naprogramované na to, aby sme sa správali efektívne a úsporne.

Lev zožerie korisť a môže dlho spať. Človek má však tú nevýhodu, že potrava je dnes lacná a dostupná. Pre jej získanie (prácou) sa nemusí hýbať. Stačí ťukať do počítača. Na vysedávanie však naše telo nie je uspôsobené. Preto tučnieme.

 • Pred tisíckami rokov sme bojovali o prežitie. Ohrozovali nás dravce, zima, hlad, choroby.
 • Dnes znova bojujeme o prežitie. Ohrozuje nás infarkt, rakovina, prejedanie. Známe to následky obezity a nedostatku pohybu.

Trocha paradoxný stav.

Pritvrdý režim vyčerpáva. Vyčerpaný človek nedokáže dobre ovládať impulzívne jedenie. „Záchvaty žravosti“ teda môžu byť spôsobené nielen hladom, ale aj únavou, či nevyspaním. Nedostatok pevnej vôle teda môže byť spôsobený tým, že ste si ju vyčerpali iným spôsobom. Nabudúce na to myslite a nepustite k sebe nič, čo by vám mohlo odsávať sily. Správy, obťažujúcich ľudí…

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie. Ešte si prejdime niekoľko motivačných citátov o pevnej vôli.

Citáty o pevnej vôli

„Rozhodnem sa, že budem jesť menej jedla“, teoreticky to znie dobre, ale často je ťažké ho udržať. A ak si myslíte, že je to všetko sila vôle, potom budete pravdepodobne naštvaní, ak sa vám nedarí. Dean Ornish
Padni sedem krát, vstaň osem krát.japonské príslovie
Snívaj, akoby si žil navždy, ži, akoby si dnes zomrel. James Dean
Ľuďom nechýba sila; chýba im vôľa. Victor Hugo
Pevná vôľa nie je niečo, čo je dané len niekomu. Je to zručnosť, ktorú môžete rozvíjať porozumením a trénovaním.Gillian Riley
Nie je to tak, že niektorí ľudia majú vôľu a niektorí nie. Je to tak, že niektorí ľudia sú pripravení na zmenu a iní nie. James Gordon
Neexistuje žiadny veľký talent bez veľkej vôle. Honore de Balzac
Posledných 33 rokov som sa každé ráno pozeral do zrkadla a pýtal sa: Ak by bol dnešný deň mojím posledným, robil by som to, čo budem robiť dnes? Ak bola odpoveď nie viac dní po sebe, vedel som, že niečo musím zmeniť. Steve Jobs
Úspešné chudnutie si vyžaduje programovanie, nie pevnú vôľu. Phil McGraw

Pozrite si aj články:

Ďalšie odborné zdroje informácií:

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

8 Odpovedí

 1. Dakujem za skvele rady mirko dodrziavala som vsetky body chudla som 30dkg vpase 4 cm v bokoch 2cm vobec nepocitujem chut na sladke a nie som ani hladna ale neschudla som malo?citim sa taka nafuknuta od tej zeleniny a kyla dole nejdu diky.

 2. Alka deká nás nezaujímajú, ale dať dole 4 centi z pása to je fakt slušné, teším sa. Za ako dlho?

 3. Mirko mozem jest kazdy den na ranajky slatinsky celozrnny chlieb a kolko.

 4. Alka v kalkulačke BMI tu na stránke si zrátajte, koľko by ste mala jesť v jednom jedle. Potom choďte do kalorickej tabuľky hneď pod tým a tam zistíte, aká váha chleba zodpovedá vašej potrebe. Odhadujem, že to budú možno 4 rezy chleba plus trocha bielkoviny nejakej.

 5. Ďakujem za emaily a teším sa na knihu Jedálniček na chudnutie….máte pravdu treba si všetko zapisovať čo zjeme , iba tak sa dá naučiť sebadisciplíne :)

 6. Mirko za 12 dni strava a 9 dni rychla chodza ale ja zjem len 2 krajicky chlebiku viac my nejde som plna po zelenine dakujem za vybornu tematiku co pises to ma naplna lebo som mala vypocitany uz aj jedalnicekale dlho som nevydrzala vratila som sa k nezdravej strave diky za to.

 7. Alka taký rozdiel za 12 dní je veľmi rýchly. Určite odporúčam jesť tak, aby ste neboli v nejakej výraznejšej podvýžive. Áno, ak sa podstrelí jedlo, výsledky sú skvelé, ale len krátky čas. Potom niečo buchne a je po chudnutí. Takže radím radšej jesť viac a chudnúť pomalšie. Ale zatiaľ sú čísla výborné, lebo brucho ide rýchlejšie ako boky. Nech to vydrží!

 8. Presne tak ako píšete. Keď ma opustila trpezlivosť, respektíve cítila som sa vyčerpane. “veselo” som pribrala opätovne. Pomerne rýchlo za tri mesiace 15 kg na 88kg. /predchádzal tomu 3/4 roka pravidelného behu, 2 x tzv. Hiit cvičenia, 2 x do týždňa power joga 1,5 hodiny. Niekedy na tréningoch som už videla farebné obrazce pred očami od vyčerpania, svaly rástli, tuk zmizol, ale vyskočit z tohto kolotoča bolo náročné. Vedela som, že je zle, lebo cvičenie by malo prinášať potešenie, ale mne sa vždy tisli slzy do očí, že zase ale nemohla/nechcela som prestať, aby som nevyzerala “slabá” a podobne. V robote do vyčerpania, potom som utekala na vlak z vlaku domoc prezliect a utekat na trening zaspavala som unavena a vlastne si z toho pol roka nič moc nepamätám. Takže všetkým musím len potvrdiť staré známe – všetko s mierou a ak to neprináša radosť ani po mesiaci – asi to nie je pre nás/vás alebo niečo robíte-robíme zle. toľko moja subjektívna skúsenosť a názor.

  súhlasím s vašim citátom Pritvrdý režim vyčerpáva. Vyčerpaný človek nedokáže dobre ovládať impulzívne jedenie. „Záchvaty žravosti“ teda môžu byť spôsobené nielen hladom, ale aj únavou, či nevyspaním. Nedostatok pevnej vôle teda môže byť spôsobený tým, že ste si ju vyčerpali iným spôsobom. Nabudúce na to myslite a nepustite k sebe nič, čo by vám mohlo odsávať sily. Správy, obťažujúcich ľudí…

  som toho nie posledný ani prvý úkažkový učebnicový príklad

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Najnovšie komentáre

Pozrite si 50 najnovších komentárov na tomto webe… [decent_comments number=”50″ show_avatar=”false” max_excerpt_words=100]

Prečo sa oplatí nejesť sladkosti

Je to predovšetkým repný cukor, ktorý sa môže podpísať pod nejedno zo svojich umeleckých diel – spomeňme aspoň najznámejšie: obroitánske bruchá. Komu by nechutili sladkosti a

Diabetes a šport

Ak ste obézni a nemáte diabetes, prosím, prečítajte si aj tento článok. Môžete mať začínajúci diabetes a neviete o tom. Pri športe sa radšej riaďte

Diéta pri detskej obezite

Ak už máte obézne dieťa, rozhodne mu nezačnite dávať nejakú diétu, aká sa dá nájsť v časopise! Ani v knihách o chudnutí pre dospelých! Dieťa

Recipročná inhibícia

Pojem recipročná inhibícia po slovensky znamená výmenné utlmovanie ale to tiež veľa nepovie. Takže poďme najskôr po slovách: reciprocita znamená výmena, zvyčajne v nejakom vzťahu.

Potravinové doplnky a cvičenie

Nákup potravinových doplnkov užívaných pri športe by nemal nikdy začať v obchode. Obchod je inštitút, ktorého cieľom je spôsobiť plynulý tok peňazí smerom od vás.

Metabolický syndróm

Pokiaľ máte výraznejšiu nadváhu, je veľmi pravdepodobné, že sa vás tento problém týka. Pozrime sa preto trocha bližšie na tento stav, pretože dosť ľudí môže

Obezita nemá štart

Nečakajte, že sa jedného dňa zobudíte, mrknete do zrkadla a ono pukne. Obezita prichádza rovnakým tempom ako starnutie. Denne sa vidíte v zrkadle a pritom

Nohavice na chudnutie

Na nešťastných tučných ľuďoch koristí veľa podnikavcov. Jedným z výkrikov sú aj nohavice na chudnutie. Môžu vás lákať zdanlivo logickou argumentáciou. Ak sa k tomu pridá ešte

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.