Pevná vôľa slabne vyčerpaním

Pevná vôľa je potrebná, ak chcete zhodiť brucho, zmeniť životný štýl, či začať cvičiť. Neraz nám to však nevyjde. Potom povieme „mám slabú vôľu“. Je to ale pravda?

Nič také, ako „pevná vôľa“ neexistuje. Je to len nesprávny názov pre sebaovládanie, disciplínu, motiváciu, či trpezlivosť. Príklad. Máte pred sebou koláčik. Bijú sa vo vás dva zámery. Máte túžbu dať si dobrotu, ale aj zámer nejesť sladkosti. Ktorá túžba zvíťazí? Máte pevnejšiu túžbu po sladkostiach? Alebo pevnejšie sebaovládanie?

Je dobré vedieť, že sebaovládanie „žerie“ energiu. Nielen psychickú, ale aj fyzickú. Je vyčerpávajúce odolať a nedať si tortu. Preto sa občas stane, že sa vám po dlhšom čase odriekania a sebazaprenia postupne „minie sila“ a prestanete sa ovládať. Alebo si možno nedáte na návšteve ani jednu dobrotu, ale domov sa vrátite vyčerpaní a ľahšie spravíte chybu – možno sa pohádate s manželom.

To, že aj psychika nás môže fyzicky vyčerpať si môžete ľahko overiť. Skúste si test:

 • Čítajte trebárs hodinu nejakú ťažšiu tému. Kvantová fyzika je na taký testík vhodná téma. Ak nie fyzik, po čase pocítite fyzické vyčerpanie. Odporúčam skvelú knihu „Kvantová teorie nikoho nezabije“ od Marcusa Chowna.
 • Platí to aj na naopak. Spravte si poriadny, vyčerpávajúci výlet na pár hodín. Potom sa skúste sústrediť na nejakú mentálnu činnosť. Nebudete mať asi dosť síl.

Odporúčanie číslo 1 preto znie: Už keď budete plánovať do svojho života zmeny, počítajte s tým, že potreba sebaovládania vás fyzicky zaťaží. Plánujte preto viac odpočinku a viac zdrojov radosti, než vám stačilo predtým. No a hlavne, nebojte sa jesť! Inými slovami:

 • ak budete vyčerpaní po únavnej práci, nezostane vám „sila“ na „pevnú vôľu“ a ľahšie zlyháte v sebaovládaní, alebo
 • ak sa perfektne ovládnete, môže vám chýbať „sila“ v iných oblastiach, napríklad v pracovnom výkone, alebo v zhoršení vzťahov s ľuďmi.

Preto si rezervujte si extra čas na odpočinok už pri plánovaní zmien.

 • Spávajte zhruba 8 hodín denne. Niekomu stačí trocha menej, iný potrebuje o niečo viac.
 • Každý deň venujte nejaký čas relaxácii. Odpočinok by mal byť aj aktívny aj pasívny. V rámci relaxu by ste sa mali sústrediť na pocity radosti, zábavy. Sledujte zábavné seriály, čítajte humorné knihy, častejšie sa pritúľte k ľuďom, ktorých milujete. Ak sa dá, nevyhýbajte sa sexu.
 • Spánok, odpočinok a príjemné pocity z prežitej radosti vám “dobijú batériu” a potom sa vám ľahšie povie nie rezňom a áno tréningu. Fakt!

Keďže táto informácia je pre chudnutie kľúčová, zopakujem to ešte inými slovami. Zapamätajte si to, ak môžete.

 • Nedostatok spánku znamená automaticky vyššie riziko priberania. Nielen z hormonálnych príčin. Nevyspatý človek šetrí pohybom a má menej pevnej vôle.
 • Nedostatok relaxácie po strese znamená riziko rýchlejšieho rozvoja rôznych chorôb.
 • Dlhodobé vyčerpanie (inými slovami stres) vždy vedie k zlyhávaniu „vôľových“ rozhodnutí. Pritom vyčerpanie môže byť telesné (tvrdý tréning, trvalý hluk) psychické (prísna diéta, konflikt s partnerom) alebo sociálne (zlý pracovný kolektív, manipulatívna svokra, pomalý počítač pri ktorom musíte sedieť…).

Uistite sa preto, že primerane odpočívate a ste často v dobrej nálade. Aby sa nestalo že namiesto spánku sledujete v televízii nejakú hlúposť. A miesto dobrej nálady sa vlastne hneváte, že ste mohli dávno spať, keby ste boli vedeli, aká to bude hlúposť…

Pevnosť vôle sa dá trénovať podobne, ako sval. Prvý krát odmietnuť po obede u rodičov koláč je veľmi ťažké. Čím častejšie to však spravíte, tým ľahšie vám to pôjde. Je to vec zvyku.

 • Ste zvyknutí, že ak niečo chcete, okamžite sa to musí splniť? Neviete si možno ani predstaviť, že by to mohlo byť inak. Zvyknete si byť netrpezliví.
 • Ono sa ale dá aj odvyknúť. Dá sa vytvoriť si nový návyk na to, že dobroty bežne odmietate. A nič také sa nestane. Čím častejšie budete robiť a opakovať správne veci, tým ľahšie vám pôjdu.

Nie, nikdy vás asi neopustí pokušenie dať si niečo dobré namiesto vhodného. Asi vždy bude príjemnejšie odpočívať, než ísť na tréning. S tým sa nedá nič robiť. Človek aj zvieratá sú naprogramované na to, aby sme sa správali efektívne a úsporne.

Lev zožerie korisť a môže dlho spať. Človek má však tú nevýhodu, že potrava je dnes lacná a dostupná. Pre jej získanie (prácou) sa nemusí hýbať. Stačí ťukať do počítača. Na vysedávanie však naše telo nie je uspôsobené. Preto tučnieme.

 • Pred tisíckami rokov sme bojovali o prežitie. Ohrozovali nás dravce, zima, hlad, choroby.
 • Dnes znova bojujeme o prežitie. Ohrozuje nás infarkt, rakovina, prejedanie. Známe to následky obezity a nedostatku pohybu.

Trocha paradoxný stav.

Pritvrdý režim vyčerpáva. Vyčerpaný človek nedokáže dobre ovládať impulzívne jedenie. „Záchvaty žravosti“ teda môžu byť spôsobené nielen hladom, ale aj únavou, či nevyspaním.

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

7 Odpovedí

 1. Dakujem za skvele rady mirko dodrziavala som vsetky body chudla som 30dkg vpase 4 cm v bokoch 2cm vobec nepocitujem chut na sladke a nie som ani hladna ale neschudla som malo?citim sa taka nafuknuta od tej zeleniny a kyla dole nejdu diky.

 2. Alka deká nás nezaujímajú, ale dať dole 4 centi z pása to je fakt slušné, teším sa. Za ako dlho?

 3. Alka v kalkulačke BMI tu na stránke si zrátajte, koľko by ste mala jesť v jednom jedle. Potom choďte do kalorickej tabuľky hneď pod tým a tam zistíte, aká váha chleba zodpovedá vašej potrebe. Odhadujem, že to budú možno 4 rezy chleba plus trocha bielkoviny nejakej.

 4. Ďakujem za emaily a teším sa na knihu Jedálniček na chudnutie….máte pravdu treba si všetko zapisovať čo zjeme , iba tak sa dá naučiť sebadisciplíne :)

 5. Mirko za 12 dni strava a 9 dni rychla chodza ale ja zjem len 2 krajicky chlebiku viac my nejde som plna po zelenine dakujem za vybornu tematiku co pises to ma naplna lebo som mala vypocitany uz aj jedalnicekale dlho som nevydrzala vratila som sa k nezdravej strave diky za to.

 6. Alka taký rozdiel za 12 dní je veľmi rýchly. Určite odporúčam jesť tak, aby ste neboli v nejakej výraznejšej podvýžive. Áno, ak sa podstrelí jedlo, výsledky sú skvelé, ale len krátky čas. Potom niečo buchne a je po chudnutí. Takže radím radšej jesť viac a chudnúť pomalšie. Ale zatiaľ sú čísla výborné, lebo brucho ide rýchlejšie ako boky. Nech to vydrží!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Pohyb a jeho vplyv na chudnutie

Ja sám som chudol bez športu. Drasticky som obmedzil stravu len preto, aby sa moje pohodlie nenarušilo. V tom čase som proste rozhodol tak. Pohyb

Jedálniček na chudnutie

Vyskúšajte si tento týždňový jedálniček na chudnutie, ktorý sa už osvedčil mnohokrát. Je prevzatý z mojej knihy z jej prvého vydania. V druhom vydaní knihy

Pozor na rady neskúsených trénerov

Profesionálny tréner má za sebou školu. Vie veľa vecí – laik mimo prostredia športu by bol asi dosť prekvapený, čo všetko potrebuje tréner zvážiť predtým,

Prečo vlastne športovať pri chudnutí?

Pre telo je tuk zásobou energie. Na bežnú „prevádzku“ však telo siaha po krvnom cukre ako po zdroji energie. Ak teda upratujete, ste na pomalej

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.