BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Ako prestať fajčiť a nepribrať?

Fajčenie je niečo medzi zlozvykom a závislosťou a podobné to je aj u niektorých obéznych s jedením. Nejesť dobroty je pre obézneho rovnako ťažké, ako pre fajčiara nezapáliť si. Čo v prípade, že je obézny aj fajčiar? Potom je skoro isté, že ak prestane fajčiť, veľmi priberie - ak si nedá pozor. Preto sa tejto téme poďme venovať. Fajčenie a obezita - tieto dve veci sú často prepojené.

V prípade, že tuhý fajčiar prestane fajčiť, stanú sa viaceré veci, ktoré priamo i nepriamo podporujú obezitu:

 1. Energetický výdaj organizmu bez cigariet poklesne asi o 5 až 10%. (Teda na normál, cigarety ho hnali hore.)
 2. Zvýši sa pocit hladu. Nikotín totiž tlmí pocit hladu a teraz už v tele neúčinkuje.
 3. Na mnohých príde bez cigarety útlm. To znižuje pohyb a teda menej energie sa minie.
 4. Bez nikotínu je často väčšia túžba po inej vzpruhe. Mnohí siahnu po kole alebo energetickom drinku - tam je ale veľa cukru.
 5. Človek je nervózny, chcel by fajčiť a tak si dá čo? Tyčinku, či iné dobroty. Na upokojenie.
 6. Nie je čo robiť s rukami. Kde sú tie zemiakové lupienky? Mnohí miesto cigarety jedia cukríky.
 7. Racionalizuje sa. Keď už nefajčím, môžem si hádam dovoliť aspoň nejakú odmenu. Koláčik.

Tieto "sily" stoja príkro proti vašej štíhlosti.

Nie každý, kto prestane fajčiť musí pribrať. Mnoho ľudí s tým nemá problém.

 • Ľudia, ktorí nemajú problémy s nadváhou a prestanú fajčiť, priberú v priemere asi 5% percent. To býva 3 až 5 kíl za rok. Dôležité je, že ďalej táto hmotnosť už nestúpa.
 • U človeka s tendenciou k nadváhe však váha vyletí ako nič aj o 10%. To už problém je. 10% prírastok hmotnosti už môže merateľne zhoršiť viaceré parametre zdravotného stavu.

Preto ak fajčíte a máte aj sklon k nadváhe, musíte dávať oveľa väčší pozor! Na to čo jete, koľko a kedy. Musíte si zakázať sladké a nakázať pohyb. Potom sa zlozvyku zbavíte a nemusíte pribrať.

Fajčenie zrýchľuje metabolizmus

Fajčenie má okrem iného za následok aj zrýchlený metabolizmus. To znamená, že fajčiar "spáli" denne okolo 800 kJ viac, než keby nefajčil. To je jedno menšie jedlo. Potom, čo prestanete bafkať, metabolizmus sa vám zmení a mali by ste menej jesť. Inak priberiete.

Fajčenie nie je cesta ku štíhlosti. Aj keď fajčenie dvíha energetický výdaj, je to tá najhoršia cesta k snahe udržať si hmotnosť. Fajčenie značne zaťažuje organizmus. Tie 2 banány - o ktoré môže fajčiar denne vďaka tomuto zrýchleniu metabolizmu zjesť - a nepriberie - za to nestoja.  Myslím, že na tom sa dohodneme s každým, kto má IQ v pásme širšej normy. (2 banány majú okolo 800 kJ.)

Zrýchlenie metabolizmu je častým "snom" tučných. Dúfajú, že zrýchlením by schudli. Myslite ale na to, že zrýchlenie metabolizmu môžete preložiť aj ako rýchlejšie starnutie - najmä ak ho chcete zrýchliť fajčením.

Cigarety sú pre telo jedovaté a tak sa telo musí brániť. Aby sa jedu zbavilo zintenzívni a zrýchli prácu orgánov. Ženie srdce do vyššieho výkonu. Asi tušíte, že to nie je to isté, ako pri športe. Teda že to nie je dobré pre vaše zdravie.

Ako prestať s fajčením a pritom nepribrať?

Rozdelíme to do dvoch bodov. Najskôr sa pozrime na nepriberanie a potom na to ostatné.

Potom, čo prestanete fajčiť musíte začať prísnejšie kontrolovať aj stravu.

Kontrolovať znamená, že by ste mali začať jesť pravidelne a zhruba normálne množstvo jedla. Také, aké je pre vašu výšku a vek zhruba primerané. Teda zatiaľ bez nejakého obmedzenia stravy. Žiadna diéta. Množstvo si vyrátate v kalkulačke BMI. Keby ste po pár týždňoch zistili, že brucho rastie, tak bude treba buď zvýšiť energetický výdaj, alebo znížiť príjem. Lepšia varianta je pridať šport, ako uberať jedlo.

Ideálne bude, ak každý deň pôjdete na rýchlu prechádzku. Aj na hodinu, ak vydržíte.

Keď totiž nasadíte aj kardio tréning, zlepší vám to kondíciu a to sa bývalému fajčiarovi môže len hodiť. Takže tajomstvo nepriberania poznáte. Jesť v norme, alebo o "chlp" menej.

Väčšina fajčiarov prejde z cigariet na sladkosti či iné dobroty. Tým sa dostanú do masívneho energetického plusu. Popravde ani nie plusu, skôr násobku. Zjedia o niekoľko tisíc kJ viac, než by mali. To sa však nedá "vycvičiť" rekreačným športom. To potom vedie k rýchlemu pribratiu.

Lenže takýto človek nepribral preto, že prestal fajčiť. Pribral preto, že sa začal stravovať nedisciplinovane a hlúpo.

Teraz už pristúpme k tomu, ako sa zbaviť fajčenia. To čo popíšem ďalej som si v minulosti už preskákal. Tiež som patril ku idiotom, ktorí ťahali 40 cigariet denne. Bolo neľahké s tým skoncovať.

Prestať fajčiť naraz, alebo postupne?

Ja zastávam prístup, že ak sa chcem stať nefajčiarom, tak by som mal vyfajčiť za deň presne toľko cigariet, koľko vyfajčí nefajčiar. Teda žiadnu.

Ľudia, ktorí skúšajú obmedziť fajčenie postupne sa vlastne nechcú vzdať cigariet. Je to snaha oklamať samého seba.

Nevyfajčím 20 cigariet, ale len 19. Zajtra 18. Hmm. Ak sa vám prístup postupného uberania cigariet páči, pokojne ho vyskúšajte. Mne sa ale neosvedčil.

 • Človek si ľahko nájde dôvod, prečo spraviť výnimku. A odďaluje uberanie.
 • Vždy sa dá "vyjednávať". Dnes si dám o jednu viac a zajtra menej.
 • Vaša myseľ je stále zameraná na fajčenie, počítanie cigariet a tŕpnutie, či vydržíte zajtra dať si menej.
 • Stále počítate cigarety a pokračujete vo svojom zlozvyku - len v menšej miere.
 • Ani po mesiaci nemôžete o sebe prehlásiť, že ste nefajčiar.
 • Stále nie ste nefajčiar! Ste len trpiaci fajčiar, ktorý sa až tak trasie na to, keby mohol ťahať viac.
 • Ak ste fajčili 30 cigariet denne a chcete ich uberať po jednej, tak budete mesiac v šialenom strese. A po celý mesiac ste vlastne regulérny fajčiar - nie nefajčiar.

Skokové úplné a konečné ukončenie fajčenia je oproti tomu jednoznačné.

 • Netreba nič rátať, všetko je jasné. Ste nefajčiar.
 • Abstinenčné príznaky sa dajú pár dní zmierniť nikotínovými náplasťami.
 • Rýchlo začnete počítať dni, koľko ste už vydržali nefajčiť. To motivuje.
 • Najhoršie obdobie trvá týždeň až dva. potom už to ide stále ľahšie.

Iste, táto verzia je na začiatku oveľa menej príjemná. Zato však už prvý deň môžete povedať "som nefajčiar". Nie koktať nejaké báchorky typu "snažím sa to obmedzovať". Akonáhle pred kolegom fajčiarom začnete niečo takéto splietať - zapchá vám ústa. Podá cigaretu a hotovo.

Kedy skončí závislosť?

Zlá správa na začiatok. Nepočítal som to, ale ja nefajčím už asi 20 rokov. Dodnes mávam dosť často chuť... Čiže v tomto sa asi pripravte na to, že vás čaká celoživotný boj. A možno jnie!

 • Sú ľudia, ktorí majú k závislosti blízko. Tí potom majú sklon nielen k cigaretám, ale aj k alkoholu, obezite, hazardu - ale trebárs aj k Facebooku či počítačovým hrám. Alebo k vytváraniu závislých vzťahov s prartnerom.
 • Iní zas majú v povahe silnú nezávislosť. Zo zvedavosti možno skúsia všeličo, ale nemusia to opakovať.

Podľa toho ku ktorému prístupu máte bližšie, budete mať s odvykaním aj väčšie čo menšie problémy.

Ak máte v povahe závislosť, bude prerušenie fajčenie ťažké. Budete ho vnímať ako silne nepríjemné. Možno sa budete snažiť nahradiť cigarety niečím iným, čo vás bude namiesto nich odmeňovať (cukríky, alkohol, sex...).

Ak patríte skôr k nezávislým, tak skoncovať so zlozvykom bude pomerne ľahké a rýchle. Nie ste predsa na igaretách nejak závislý, skôr to bol rozmar či zvedavosť.

Pri téme závislosti je dobré vedieť niečo o centre odmeny v mozgu. Závislý človek často potrebuje zažiť ten príjemný odmeňujúci pocit. Ten mu dáva to, od čoho je závislý. Cigareta, alkohol, či hra. Ak má abstinovať a vzdať sa potešenia, stupňuje sa túžba. Preto pri snahe prestať fajčiť pomôže, ak nájdete iné zdroje potešenia. Len pozor, aby to neboli drogy, alebo iné návykové činnosti a jednanie.
 • Prvé dni bez cigarety je na psychiku zvyčajne surový, tlak. Chcenie, túžba zapáliť si sú silné. Ostatne, ak ste desať rokov denne niečo robili, bude vám to chýbať aj keby v tom nebol práve nikotín.
 • Len pomaly túžba slabne a začína sa dostavovať zvyk, že chceme, ale nebude.

Najťažšie sú teda prvé dni a ťažké asi prvé dva až tri týždne. Potom už to bude stále lepšie a jednoduchšie.

Dôležité je vyhýbať sa prostrediu, kde sú fajčiari, pretože vás budú núkať. "Jedna ti neublíži" to sú reči a pootvorená škatuľka pred vami sú skutky. Veľká časť fajčiarov je preto pre vás nevhodná ako kamaráti. Lákali by vás. Lákalo by vás.

Zdržiavajte sa medzi tými, čo už nefajčia, alebo nikdy nefajčili. Podporia vás.

Dobré je myslieť na to, že väčšina nefajčiacich fajčiarov už nesmie v budúcnosti ani jednu. Inak sa vrátia k fajčeniu. Tu je to podobné, ako s alkoholizmom. Len málo je takých čo si môžu zapáliť raz do roka na nejakej akcii a nemajú s tým problém. Preto neriskujte a hľaďte na seba ako na nefajčiara.

Elektronické cigarety - áno či nie?

Dnes skvelý biznis. Jeden zo spôsobov podpory predaja elektronických cigariet je práve argument, že postupným znižovaním dávok sa dá ľahko prestať fajčiť. Hmm. Neskúšal som, neviem. V diskusii sa dá nájsť dosť ľudí, ktorí tvrdia, že tak prestali fajčiť. Žiaľ, dosť je aj takých, čo paralelne fajčia aj cigarety aj elektronické cigarety.

Skúste sa na vec pozrieť aj tak, či práve vy chcete byť ten šašo, čo okolo seba púšťa kúdoľ dymu. Závislák, ktorý síce vie, že nikotín škodí, ale jemu to neprekáža. Chcete byť verejne videný ako ten pôžitkár, čo pre svoju nezdržanlivosť musí hltať dym? Chcete byť tá smradľavá žena so žltými prstami?

Je fakt, že elektronická cigareta umožňuje inak naladiť celkovú dávku nikotínu. Ak máte pocit, že týmto spôsobom dokážete prestať fajčiť, skúste to. Je to podobné, ako s nikotínovými náplasťami. Je to barlička. Ak má pomôcť, tak je skvelá. Spravte si nejaký plán a uistite sa, že v čase postupne naozaj znižujete ako množstvo nikotínu, tak aj počet fajčení. Funguje to? Je vám tak príjemnejšie, než s tým seknúť? Tak to spravte. Radšej takto, ako neprestať fajčiť.

Znova - je to aj o cene. Skúste to najskôr seknúť a ak to nezvládnete, až potom investujte do barličiek.

Nenaleťte však zákernému a rafinovanému marketingu predavačov elektronických cigariet. Nie je to nič zdravé, ani vhodné.

Neprijímajte do seba. Vydávajte!

Obezita, aj fajčenie sú tak trocha akýmsi stavom prijímania. Ako keby sme hrabali k sebe. Šunka sem. Torta sem. Cigareta sem. Najmä človek s istými znakmi závislosti môže mať taký postoj k životu, že sa sústreďujem na to, aby veci k nemu prichádzali a málo odchádzalo. To je zlý stav. Aby sme fungovali, potrebujeme aby boli veci v pohybe. Jedlo dnu, ale ak už máme v sebe palivo, tak treba zakúriť, aby aj zhorelo. Takže trocha športu ako výdaj.

Je dobré občas sa zamyslieť, či vo svojom živote máme vytvorenú akúsi rovnováhu v zmysle príjem a výdaj.

 • Prijímate energiu (jedlo)? Máte zodpovedajúci výdaj?
 • Očakávate, že pre vás druhí spravia niečo milé? Čo milé robíte vy?
 • Prijímate jed v podobe cigarety? Ako sa ho chcete zbaviť?

Kedy je dobré prestať fajčiť?

Nakoniec si ešte povedzme, že podobne ako začať chudnúť, tak aj prestať fajčiť sa zvyčajne nedá "len tak". O tom, ako prestať fajčiť sme sa pred rokmi niečo nadebatovali - pri cigaretke a pive. Márne reči. Najlepšie, ak si veci dobre zvážite.

Rozhodnutie prestať fajčiť by malo byť vo vás, hlboké. Je to moment, ktorý rozoznáte. Je to akýsi bod zlomu. Vnútorné rozhodnutie, že chcete niečo zmeniť.

Aj keby ste potom ešte pár cigariet vyfajčili, už na seba nabudúce budete hľadieť inak.

Skutočný stop fajčeniu si dajte radšej v čase, kedy máte kapacitu zniesť námahu. 

Ak viete, že vás čaká stres, počkajte. napríklad práve sa rozvádzate. Alebo sa aktuálne musíte starať o umierajúceho. To sú len príklady záťaže. V takom nastavení mysle je to oveľa ťažšie. V tom čase si nenakladajte ďalšie bremeno. Najmä ak viete, že v krátkom čase stresujúce prostredie pominie.

Je výhodné vytvoriť si prostredie, v ktorom sa vám čo najľahšie spraví takéto rozhodnutie. A ktoré vás v rozhodnutí podporí.

Ako teda prestať fajčiť?

Chcete zanechať fajčenie a nepribrať? Pripravte sa, že musíte dlhodobo regulovať vaše jedenie. Viem, človek by rád použil "substitučnú terapiu" typu nemám cigaretu, dám si čokoládu. Ale tak to nebude fungovať.

Myslím, že nie je dobré začať chudnúť a prestať fajčiť naraz. Odporúčam aspoň polročný odstup. Najprv jedno, potom druhé. Ak sa človek skokom vzdá všetkého zabehnutého (cigarety, veľa jedla) a prejde na niečo úplne iné (absťáky a stále problémy okolo jedla, nebodaj, prepytujem, priamo šport...) riskuje, že po pár dňoch sebatýrania všetko vzdá a zalomí to. A zas si zapáli a bude jesť nezdravo. To by bola veľká škoda. Lepšie je ísť po malých, reálnych krokoch.

Zbavte sa najskôr cigariet, až potom nadbytočného tuku. Fajčenie vážne narušuje metabolizmus. Ak sa zbavíte nikotínu, po znormalizovaní metabolizmu sa vytvoria lepšie predpoklady na chudnutie. (Fajčiari majú porušenú citlivosť na inzulín, to súvisí s obezitou.)

Takže ak vás téma zaujala a radi by ste sa zbavili cigariet, vrelo vám odporúčam: hor sa do toho. Je to veľmi ťažké, ale stojí to zato. A ak máte aj nadváhu, tak sa zbavte najskôr nikotínu. Vytvoríte si lepšie podmienky pre neskoršie chudnutie. Ale pozor - každý je iný. Ak vám navrhované poradie nesedí, tak začnite tak, ako sa to hodí vám. Radšej sa zbavte len jedného zlozvyku z dvoch, ako ani jedného. No a ak sa do toho pustíte, tak vám veľmi držím palce. Podporu nájdete napríklad na fóre o chudnutí. Práve som zriadil sekciu pre fajčiarov, ak budem vedieť prispieť radou, rád to spravím.

V prvom rade riešte svoju závislosť na cigaretách. Ak po ich vysadení cítite veľmi veľkú nervozitu, alebo máte iné ťažkosti z nefajčenia (klopkanie prstami po stole tesne vedľa zemiakových lupienkov a podobné absolútne náhody), kúpte si primerane silnú nikotínovú náplasť, alebo inú formu nikotínu - lekár vám poradí pre vás najlepšiu. Substitúcia nikotínu významne zmierni abstinenčné príznaky. Ak nebudete nervózne pobiehať "dal by som si niečo, lebo si nemôžem zapáliť" máte šancu nepribrať.

Pokúste sa nahradiť cigarety niečím príjemným, ale nie jedlom. Vynikajúci je sex. Ak sa nedá zjednať s partnerkou (partnerom), operujte usilovne sami a to tak často, ako sa len dá. OK, pre tých, čo máte morálne výhrady - nájdite si niečo iné, čo vás rovnako stimuluje, zabaví a zabije čas. Choďte na prechádzky, cvičiť, do kina, na návštevy ku nefajčiarom, dajte si dlhý kúpeľ vo vani. (Vyhýbajte sa však spoločnosti fajčiarov.)

V jedle dávajte pozor. Mali by ste organizmu dopriať čo najzdravšiu stravu podobnú, ako odporúčame pri chudnutí. Ale toľko, aby ste boli stále príjemne najedení. Ak chcete mať istotu, vážte si potraviny, aspoň pár dní. Budete mať jasno, ako na tom ste. Sami seba vážte raz týždenne, či sa hmotnosť nešplhá nahor. Ak áno, okamžite uberte z jedla denne asi 1000 kJ.

Ak zistíte, že hmotnosť sa predsa len plazí nahor a neviete s tým pohnúť, neváhajte ísť k lekárovi. Existujú lieky, ktoré mierne znížia chuť na jedenie a to môže malým dielom prispieť k tomu, že sa zbavíte nikotínu bez zmeny hmotnosti.

Potom, ako už s cigaretami budete na dobrej ceste, riešte nadváhu - ak ste ju mali už počas fajčenia. Zaútočte na ňu až potom, lebo bez cigariet bude vaše telo zdravšie a silnejšie. Plus, budete si veriť že máte pevnú vôľu.

Dostupnosť cigariet zrušte

Účinne napomôže boju s obezitou to isté, čo pri cigaretách. Odstrániť "drogu" z dosahu. Ak nemáte poruke cigarety, nemôžete si zapáliť. To už by ste museli vstať a ísť ich kúpiť. To už je bariéra, ktorá mnohým ľuďom stačí na to, aby si uvedomili "čo zas blbnem"... Ale jedlo sa z dosahu nedá odstrániť. Áno, dajú sa odstrániť sladkosti a mastnosti. Ale aj "zdravá" strava môže spôsobiť obezitu. Malá dávka ovsených vločiek na raňajky je fajn vec, ale ak si ich dáte každú hodinu a veľa, chudnutie nebude úspešné.

Keďže teda jedlo ostane nadosah, môže vás pokúšať. Neraz je problémom aj to, že chudnúť začne len jeden člen rodiny a ostatní sa ďalej napchávajú solenými búrskymi orieškami. To všetko chudnúcemu človeku masívne sťažuje boj.

A keby to bolo všetko! Nie je. Je tu problém "mierky". Pri chudnutí aj pri končení s cigaretami je treba razantne obmedziť. Jedlo, alebo cigarety.

 • Ak prestanete fajčiť, všetko je celkom jasné. Proste nekupujete cigarety. Večer viete povedať jednoznačne: áno, dnes som vydržal nevyfajčiť ani jednu cigaretu. Nič netreba vážiť a zapisovať. Hneď viete, ako ste na tom.
 • Ak ale chudnete, jesť musíte. Dokonca celkom pravidelne! Ak si jedlo nevážite, potom vôbec neviete povedať, či ste prijali viac, alebo menej energie, ako bolo treba. Tučný človek spravidla vôbec nemá predstavu o tom, čo jedáva a aký to má vplyv na jeho zdravie.

Takže ak mienite chudnúť, musíte si čo-to naštudovať o jedení, niečo o chudnutí. Plus pravidelne sa raz za týždeň vážiť, aby ste videli výsledky. Až potom môžete povedať áno, darí sa mi. Alebo nie, priberám, ale viem prečo a čo mám zmeniť.

Chudnúť je preto podstatne náročnejšie. Nielen na šponovanie nervov na prasknutie, ale aj preto, že sa musíte všeličo naučiť, aby ste mali reálnu šancu na úspech.

Pri cigaretách proste stačí mechanické odstránenie drogy a punktum. Nič viac netreba vedieť. Áno, je veľmi ťažké prestať aj fajčiť, nechcel som to zľahčiť. Viem, aké to je, tiež som prestal.

Fajčenie vám líniu nezaručí

To, že fajčenie "stráži" líniu tvrdia väčšinou tí, čo fajčiť prestali a stučneli. No a tí, ktorí to od nich počuli. Ak má niekto sklon ku nadváhe, priberie aj keď bude usilovne fajčiť. Fajčenie samo pred obezitou "nechráni". Spýtajte sa niekoho, kto potom, čo prestal fajčiť pribral. Tí čo sa k fajčeniu potom zas vrátia už neschudnú.

Je fakt, že jedným z účinkov nikotínu je aj veľmi mierne zníženie chuti na jedenie. Fajčenie totiž spomaľuje trávenie. Potrava je v žalúdku dlhšie, preto pocit sýtosti.

Ani myšlienok na jedenie nemá fajčiar tak veľa, nemá na ne čas. Fajčiar má stále s rukami a ústami čo robiť, takže sa nemôže tak ľahko napchávať. (No môže, ale nespomenie si.)

Fajčiari bagatelizujú. Už sa "teším" na diskusiu k článku. Predpokladám, že sa ozve nejaký fajčiar a bude nás poúčať táraninami typu že fajčenie je každého osobná vec, že je v poriadku ak niekto fajčí, že je lepšie fajčiť, ako sa stresovať a prestať, že je lepšie fajčiť a byť štíhly ako prestať a stučnieť, že dedko mal 110 rokov, fajčil a nič mu nebolo. Podobným somarinám sa neplánujem venovať formou odpovede.

Sám som fajčil 40 cigariet denne a prestal som. Takže nejaké kaleráby o tom, že fajčenie je v pohode nepapám. Je absolútne jednoznačne lepšie prestať, ak už človek bol tak sprostý, že začal. Zlepší sa všetko od kondície a celkového zdravia počnúc až po lepší čuch a chuť. Ale to už je iná téma... Snažte sa postupne schudnúť, aj prestať fajčiť. Obidve tieto srandy skracujú život a značne zhoršujú jeho kvalitu.

Je teda ťažšie schudnúť, či prestať fajčiť? Jednoznačne je ťažšie chudnúť. Dôvod je prostý - fajčenie nie je človeku prirodzená činnosť. Ak sa zbavíte spoločnosti fajčiarov, nebudete tak lákaní zapáliť si. Ale jesť musí každý. Ak radi jedávate, pokušenie je silné.

Hlavne tučnejší budú bojovať o vaše znovupribratie rovnako úporne, ako fajčiari o to, aby ste si zapálili. Zrazu vám budú ponúkať to, čo máte radi. Dobré jedlá, cigarety. Vyzerá to ako náhoda, omyl, nechcený zvyk, ale tí ľudia to proste budú stále skúšať, len sa vám nikdy nepriznajú, ako nesmierne ich štve, že vy ste dokázali niečo, čo oni nie.

S jedlom je to horšie. Reklama na rôzne dobošky, keksíky, kolu sa na človeka valí doslova zo všetkých strán. Je neľahké odolať.

Chudnúť je ťažšie, než prestať fajčiť

Keď prestanete fajčiť, aspoň časť ľudí (všetci, čo nefajčia) vás s nadšením podporia. Akosi podvedome vás povzbudia a naznačia vám, že medzi nimi - nefajčiarmi - budete veľmi vítaní. Ponúknu pomoc a podporu. Ocenia vaše rozhodnutie. To dobre padne, ak má človek takéto zázemie.

 • Jasné, fajčiari sa budú len uškŕňať. Pomyslia si, že každého taký pokus o nefajčenie rýchlo omrzí. Ale nezabudnú vám zrazu ponúkať cigaretky. "Jedna ťa nezabije...", "nič netreba robiť príliš hrr...". Tieto techniky robia asi mnohí fajčiari podvedome, akoby nechceli, aby to niekto dokázal, pretože to by na nich (právom) vrhlo zlé svetlo.
 • Ak sa ale rozhodnete pre racionálnu výživu (či nebodaj priamo redukčnú diétu), v našej spoločnosti sa spravidla stretnete s tvrdým odporom. Všetko je momentálne nastavené na podávanie energeticky koncentrovaných jedál vo veľkom množstve. A vy im to predsa nebudete kaziť!

Aspoň miernu nadváhu má väčšia polovica ľudí. (Dúfam, že mi zas nejaký matematik v diskusii bude vysvetľovať, čím znamená pojem polovica.) Všetci tuční dobre tušia, že ak vy budete jesť šalát, tým demonštrujete, že oni sa nadžgávajú klobásami - hoc by nemuseli. Veď sa dá jesť šalát...

Preto budú na vás tlačiť, aby ste jedli čo hrdlo ráči. Nepáči sa vám vaša váha? Choďte to vycvičiť! Častý a celkom chybný názor na riešenie obezity. Žer a potom sa choď vybehať. Jasné, že normálny človek nemá šancu "vybehať" nezmyselne veľké prísuny energie.

 • Vy si chcete dať dve rajčiny, jednu papriku, menší kúsok chleba s ešte menším kúskom syra. A čistú vodu.
 • To však podľa mnohých ľudí "predsa nie je riadne jedlo". Možno tak predjedlo. Ak chlieb, tak s maslom a nie kúsok, ale aspoň pol pecňa. A syru viac, najlepšie aj so šunkou, nech je to lepšie. A posoliť. A na vrch rezeň zo včera. A tu sú koláčiky od babičky. A kakao. A káva so smotanou.

Len si dajte. Aj tí najbližší vás začnú so žieravosťou kyseliny leptať. Každý deň niekoľkokrát prídu s niečím chutným: "Nedáš si? Veď výnimočne určite môžeš, jeden rezeň ti predsa neublíži...". V takom prostredí býva veľmi ťažké odolávať systematickému tlaku.

Samozrejme, tučnejší budú ešte dychtivejší v tom, aby vás nakŕmili. Žiaľ, obezita je podmienená geneticky, aj prostredím a tak ak je niekto tučný, je dosť pravdepodobné, že pochádza z rodiny, kde nadváha a obezita nie sú neznámym pojmom. Často je povinné dojedanie obrovských porcií... Skupina obéznych sa už postará o to, aby ste prestali šaškovať s akousi smiešnou redukciou.

Len to som chcel dnes. Povzdychnúť si, že vaše ťažké rozhodnutie schudnúť môžu začať sabotovať neraz práve tí najbližší.

Možno náročky, možno nechtiac, ale to vo výsledku predsa nie je podstatné. Nepríjemná vec...

Napísal
Miro Veselý 
21. januára 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.