chudnutie-ako

Ako prestať fajčiť a nepribrať?

Fajčenie je niečo medzi zlozvykom a závislosťou a podobné to je aj u niektorých obéznych s jedením. Nejesť dobroty je pre obézneho rovnako ťažké, ako pre fajčiara nezapáliť si. Čo v prípade, že je obézny aj fajčiar? Potom je skoro isté, že ak prestane fajčiť, veľmi priberie – ak si nedá pozor. Preto sa tejto téme poďme venovať. Fajčenie a obezita – tieto dve veci sú často prepojené.

V prípade, že tuhý fajčiar prestane fajčiť, stanú sa viaceré veci, ktoré priamo i nepriamo podporujú obezitu:

 1. Energetický výdaj organizmu bez cigariet poklesne asi o 5 až 10%. (Teda na normál, cigarety ho hnali hore.)
 2. Zvýši sa pocit hladu. Nikotín totiž tlmí pocit hladu a teraz už v tele neúčinkuje.
 3. Na mnohých príde bez cigarety útlm. To znižuje pohyb a teda menej energie sa minie.
 4. Bez nikotínu je často väčšia túžba po inej vzpruhe. Mnohí siahnu po kole alebo energetickom drinku – tam je ale veľa cukru.
 5. Človek je nervózny, chcel by fajčiť a tak si dá čo? Tyčinku, či iné dobroty. Na upokojenie.
 6. Nie je čo robiť s rukami. Kde sú tie zemiakové lupienky? Mnohí miesto cigarety jedia cukríky.
 7. Racionalizuje sa. Keď už nefajčím, môžem si hádam dovoliť aspoň nejakú odmenu. Koláčik.

Tieto „sily“ stoja príkro proti vašej štíhlosti.

Nie každý, kto prestane fajčiť musí pribrať. Mnoho ľudí s tým nemá problém.

 • Ľudia, ktorí nemajú problémy s nadváhou a prestanú fajčiť, priberú v priemere asi 5% percent. To býva 3 až 5 kíl za rok. Dôležité je, že ďalej táto hmotnosť už nestúpa.
 • U človeka s tendenciou k nadváhe však váha vyletí ako nič aj o 10%. To už problém je. 10% prírastok hmotnosti už môže merateľne zhoršiť viaceré parametre zdravotného stavu.

Preto ak fajčíte a máte aj sklon k nadváhe, musíte dávať oveľa väčší pozor! Na to čo jete, koľko a kedy. Musíte si zakázať sladké a nakázať pohyb. Potom sa zlozvyku zbavíte a nemusíte pribrať.

Fajčenie zrýchľuje metabolizmus

Fajčenie má okrem iného za následok aj zrýchlený metabolizmus. To znamená, že fajčiar „spáli“ denne okolo 800 kJ viac, než keby nefajčil. To je jedno menšie jedlo. Potom, čo prestanete bafkať, metabolizmus sa vám zmení a mali by ste menej jesť. Inak priberiete.

Fajčenie nie je cesta ku štíhlosti. Aj keď fajčenie dvíha energetický výdaj, je to tá najhoršia cesta k snahe udržať si hmotnosť. Fajčenie značne zaťažuje organizmus. Tie 2 banány – o ktoré môže fajčiar denne vďaka tomuto zrýchleniu metabolizmu zjesť – a nepriberie – za to nestoja.  Myslím, že na tom sa dohodneme s každým, kto má IQ v pásme širšej normy. (2 banány majú okolo 800 kJ.)

Zrýchlenie metabolizmu je častým „snom“ tučných. Dúfajú, že zrýchlením by schudli. Myslite ale na to, že zrýchlenie metabolizmu môžete preložiť aj ako rýchlejšie starnutie – najmä ak ho chcete zrýchliť fajčením.

Cigarety sú pre telo jedovaté a tak sa telo musí brániť. Aby sa jedu zbavilo zintenzívni a zrýchli prácu orgánov. Ženie srdce do vyššieho výkonu. Asi tušíte, že to nie je to isté, ako pri športe. Teda že to nie je dobré pre vaše zdravie.

Ako prestať s fajčením a pritom nepribrať?

Rozdelíme to do dvoch bodov. Najskôr sa pozrime na nepriberanie a potom na to ostatné.

Potom, čo prestanete fajčiť musíte začať prísnejšie kontrolovať aj stravu.

Kontrolovať znamená, že by ste mali začať jesť pravidelne a zhruba normálne množstvo jedla. Také, aké je pre vašu výšku a vek zhruba primerané. Teda zatiaľ bez nejakého obmedzenia stravy. Žiadna diéta. Množstvo si vyrátate v kalkulačke BMI. Keby ste po pár týždňoch zistili, že brucho rastie, tak bude treba buď zvýšiť energetický výdaj, alebo znížiť príjem. Lepšia varianta je pridať šport, ako uberať jedlo.

Ideálne bude, ak každý deň pôjdete na rýchlu prechádzku. Aj na hodinu, ak vydržíte.

Keď totiž nasadíte aj kardio tréning, zlepší vám to kondíciu a to sa bývalému fajčiarovi môže len hodiť. Takže tajomstvo nepriberania poznáte. Jesť v norme, alebo o „chlp“ menej.

Väčšina fajčiarov prejde z cigariet na sladkosti či iné dobroty. Tým sa dostanú do masívneho energetického plusu. Popravde ani nie plusu, skôr násobku. Zjedia o niekoľko tisíc kJ viac, než by mali. To sa však nedá „vycvičiť“ rekreačným športom. To potom vedie k rýchlemu pribratiu.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Lenže takýto človek nepribral preto, že prestal fajčiť. Pribral preto, že sa začal stravovať nedisciplinovane a hlúpo.

Teraz už pristúpme k tomu, ako sa zbaviť fajčenia. To čo popíšem ďalej som si v minulosti už preskákal. Tiež som patril ku idiotom, ktorí ťahali 40 cigariet denne. Bolo neľahké s tým skoncovať.

Prestať fajčiť naraz, alebo postupne?

Ja zastávam prístup, že ak sa chcem stať nefajčiarom, tak by som mal vyfajčiť za deň presne toľko cigariet, koľko vyfajčí nefajčiar. Teda žiadnu.

Ľudia, ktorí skúšajú obmedziť fajčenie postupne sa vlastne nechcú vzdať cigariet. Je to snaha oklamať samého seba.

Nevyfajčím 20 cigariet, ale len 19. Zajtra 18. Hmm. Ak sa vám prístup postupného uberania cigariet páči, pokojne ho vyskúšajte. Mne sa ale neosvedčil.

 • Človek si ľahko nájde dôvod, prečo spraviť výnimku. A odďaluje uberanie.
 • Vždy sa dá „vyjednávať“. Dnes si dám o jednu viac a zajtra menej.
 • Vaša myseľ je stále zameraná na fajčenie, počítanie cigariet a tŕpnutie, či vydržíte zajtra dať si menej.
 • Stále počítate cigarety a pokračujete vo svojom zlozvyku – len v menšej miere.
 • Ani po mesiaci nemôžete o sebe prehlásiť, že ste nefajčiar.
 • Stále nie ste nefajčiar! Ste len trpiaci fajčiar, ktorý sa až tak trasie na to, keby mohol ťahať viac.
 • Ak ste fajčili 30 cigariet denne a chcete ich uberať po jednej, tak budete mesiac v šialenom strese. A po celý mesiac ste vlastne regulérny fajčiar – nie nefajčiar.

Skokové úplné a konečné ukončenie fajčenia je oproti tomu jednoznačné.

 • Netreba nič rátať, všetko je jasné. Ste nefajčiar.
 • Abstinenčné príznaky sa dajú pár dní zmierniť nikotínovými náplasťami.
 • Rýchlo začnete počítať dni, koľko ste už vydržali nefajčiť. To motivuje.
 • Najhoršie obdobie trvá týždeň až dva. potom už to ide stále ľahšie.

Iste, táto verzia je na začiatku oveľa menej príjemná. Zato však už prvý deň môžete povedať „som nefajčiar“. Nie koktať nejaké báchorky typu „snažím sa to obmedzovať“. Akonáhle pred kolegom fajčiarom začnete niečo takéto splietať – zapchá vám ústa. Podá cigaretu a hotovo.

Kedy skončí závislosť?

Zlá správa na začiatok. Nepočítal som to, ale ja nefajčím už asi 20 rokov. Dodnes mávam dosť často chuť… Čiže v tomto sa asi pripravte na to, že vás čaká celoživotný boj. A možno jnie!

 • Sú ľudia, ktorí majú k závislosti blízko. Tí potom majú sklon nielen k cigaretám, ale aj k alkoholu, obezite, hazardu – ale trebárs aj k Facebooku či počítačovým hrám. Alebo k vytváraniu závislých vzťahov s prartnerom.
 • Iní zas majú v povahe silnú nezávislosť. Zo zvedavosti možno skúsia všeličo, ale nemusia to opakovať.

Podľa toho ku ktorému prístupu máte bližšie, budete mať s odvykaním aj väčšie čo menšie problémy.

Ak máte v povahe závislosť, bude prerušenie fajčenie ťažké. Budete ho vnímať ako silne nepríjemné. Možno sa budete snažiť nahradiť cigarety niečím iným, čo vás bude namiesto nich odmeňovať (cukríky, alkohol, sex…).

Ak patríte skôr k nezávislým, tak skoncovať so zlozvykom bude pomerne ľahké a rýchle. Nie ste predsa na igaretách nejak závislý, skôr to bol rozmar či zvedavosť.

Pri téme závislosti je dobré vedieť niečo o centre odmeny v mozgu. Závislý človek často potrebuje zažiť ten príjemný odmeňujúci pocit. Ten mu dáva to, od čoho je závislý. Cigareta, alkohol, či hra. Ak má abstinovať a vzdať sa potešenia, stupňuje sa túžba. Preto pri snahe prestať fajčiť pomôže, ak nájdete iné zdroje potešenia. Len pozor, aby to neboli drogy, alebo iné návykové činnosti a jednanie.
 • Prvé dni bez cigarety je na psychiku zvyčajne surový, tlak. Chcenie, túžba zapáliť si sú silné. Ostatne, ak ste desať rokov denne niečo robili, bude vám to chýbať aj keby v tom nebol práve nikotín.
 • Len pomaly túžba slabne a začína sa dostavovať zvyk, že chceme, ale nebude.

Najťažšie sú teda prvé dni a ťažké asi prvé dva až tri týždne. Potom už to bude stále lepšie a jednoduchšie.

Dôležité je vyhýbať sa prostrediu, kde sú fajčiari, pretože vás budú núkať. „Jedna ti neublíži“ to sú reči a pootvorená škatuľka pred vami sú skutky. Veľká časť fajčiarov je preto pre vás nevhodná ako kamaráti. Lákali by vás. Lákalo by vás.

Zdržiavajte sa medzi tými, čo už nefajčia, alebo nikdy nefajčili. Podporia vás.

Dobré je myslieť na to, že väčšina nefajčiacich fajčiarov už nesmie v budúcnosti ani jednu. Inak sa vrátia k fajčeniu. Tu je to podobné, ako s alkoholizmom. Len málo je takých čo si môžu zapáliť raz do roka na nejakej akcii a nemajú s tým problém. Preto neriskujte a hľaďte na seba ako na nefajčiara.

Elektronické cigarety – áno či nie?

Dnes skvelý biznis. Jeden zo spôsobov podpory predaja elektronických cigariet je práve argument, že postupným znižovaním dávok sa dá ľahko prestať fajčiť. Hmm. Neskúšal som, neviem. V diskusii sa dá nájsť dosť ľudí, ktorí tvrdia, že tak prestali fajčiť. Žiaľ, dosť je aj takých, čo paralelne fajčia aj cigarety aj elektronické cigarety.

Skúste sa na vec pozrieť aj tak, či práve vy chcete byť ten šašo, čo okolo seba púšťa kúdoľ dymu. Závislák, ktorý síce vie, že nikotín škodí, ale jemu to neprekáža. Chcete byť verejne videný ako ten pôžitkár, čo pre svoju nezdržanlivosť musí hltať dym? Chcete byť tá smradľavá žena so žltými prstami?

Je fakt, že elektronická cigareta umožňuje inak naladiť celkovú dávku nikotínu. Ak máte pocit, že týmto spôsobom dokážete prestať fajčiť, skúste to. Je to podobné, ako s nikotínovými náplasťami. Je to barlička. Ak má pomôcť, tak je skvelá. Spravte si nejaký plán a uistite sa, že v čase postupne naozaj znižujete ako množstvo nikotínu, tak aj počet fajčení. Funguje to? Je vám tak príjemnejšie, než s tým seknúť? Tak to spravte. Radšej takto, ako neprestať fajčiť.

Znova – je to aj o cene. Skúste to najskôr seknúť a ak to nezvládnete, až potom investujte do barličiek.

Nenaleťte však zákernému a rafinovanému marketingu predavačov elektronických cigariet. Nie je to nič zdravé, ani vhodné.

Neprijímajte do seba. Vydávajte!

Obezita, aj fajčenie sú tak trocha akýmsi stavom prijímania. Ako keby sme hrabali k sebe. Šunka sem. Torta sem. Cigareta sem. Najmä človek s istými znakmi závislosti môže mať taký postoj k životu, že sa sústreďujem na to, aby veci k nemu prichádzali a málo odchádzalo. To je zlý stav. Aby sme fungovali, potrebujeme aby boli veci v pohybe. Jedlo dnu, ale ak už máme v sebe palivo, tak treba zakúriť, aby aj zhorelo. Takže trocha športu ako výdaj.

Je dobré občas sa zamyslieť, či vo svojom živote máme vytvorenú akúsi rovnováhu v zmysle príjem a výdaj.

 • Prijímate energiu (jedlo)? Máte zodpovedajúci výdaj?
 • Očakávate, že pre vás druhí spravia niečo milé? Čo milé robíte vy?
 • Prijímate jed v podobe cigarety? Ako sa ho chcete zbaviť?

Kedy je dobré prestať fajčiť?

Nakoniec si ešte povedzme, že podobne ako začať chudnúť, tak aj prestať fajčiť sa zvyčajne nedá „len tak“. O tom, ako prestať fajčiť sme sa pred rokmi niečo nadebatovali – pri cigaretke a pive. Márne reči. Najlepšie, ak si veci dobre zvážite.

Rozhodnutie prestať fajčiť by malo byť vo vás, hlboké. Je to moment, ktorý rozoznáte. Je to akýsi bod zlomu. Vnútorné rozhodnutie, že chcete niečo zmeniť.

Aj keby ste potom ešte pár cigariet vyfajčili, už na seba nabudúce budete hľadieť inak.

Skutočný stop fajčeniu si dajte radšej v čase, kedy máte kapacitu zniesť námahu. 

Ak viete, že vás čaká stres, počkajte. napríklad práve sa rozvádzate. Alebo sa aktuálne musíte starať o umierajúceho. To sú len príklady záťaže. V takom nastavení mysle je to oveľa ťažšie. V tom čase si nenakladajte ďalšie bremeno. Najmä ak viete, že v krátkom čase stresujúce prostredie pominie.

Je výhodné vytvoriť si prostredie, v ktorom sa vám čo najľahšie spraví takéto rozhodnutie. A ktoré vás v rozhodnutí podporí.

Ako teda prestať fajčiť?

Chcete zanechať fajčenie a nepribrať? Pripravte sa, že musíte dlhodobo regulovať vaše jedenie. Viem, človek by rád použil „substitučnú terapiu“ typu nemám cigaretu, dám si čokoládu. Ale tak to nebude fungovať.

Myslím, že nie je dobré začať chudnúť a prestať fajčiť naraz. Odporúčam aspoň polročný odstup. Najprv jedno, potom druhé. Ak sa človek skokom vzdá všetkého zabehnutého (cigarety, veľa jedla) a prejde na niečo úplne iné (absťáky a stále problémy okolo jedla, nebodaj, prepytujem, priamo šport…) riskuje, že po pár dňoch sebatýrania všetko vzdá a zalomí to. A zas si zapáli a bude jesť nezdravo. To by bola veľká škoda. Lepšie je ísť po malých, reálnych krokoch.

Zbavte sa najskôr cigariet, až potom nadbytočného tuku. Fajčenie vážne narušuje metabolizmus. Ak sa zbavíte nikotínu, po znormalizovaní metabolizmu sa vytvoria lepšie predpoklady na chudnutie. (Fajčiari majú porušenú citlivosť na inzulín, to súvisí s obezitou.)

Takže ak vás téma zaujala a radi by ste sa zbavili cigariet, vrelo vám odporúčam: hor sa do toho. Je to veľmi ťažké, ale stojí to zato. A ak máte aj nadváhu, tak sa zbavte najskôr nikotínu. Vytvoríte si lepšie podmienky pre neskoršie chudnutie. Ale pozor – každý je iný. Ak vám navrhované poradie nesedí, tak začnite tak, ako sa to hodí vám. Radšej sa zbavte len jedného zlozvyku z dvoch, ako ani jedného. No a ak sa do toho pustíte, tak vám veľmi držím palce. Podporu nájdete napríklad na fóre o chudnutí. Práve som zriadil sekciu pre fajčiarov, ak budem vedieť prispieť radou, rád to spravím.

V prvom rade riešte svoju závislosť na cigaretách. Ak po ich vysadení cítite veľmi veľkú nervozitu, alebo máte iné ťažkosti z nefajčenia (klopkanie prstami po stole tesne vedľa zemiakových lupienkov a podobné absolútne náhody), kúpte si primerane silnú nikotínovú náplasť, alebo inú formu nikotínu – lekár vám poradí pre vás najlepšiu. Substitúcia nikotínu významne zmierni abstinenčné príznaky. Ak nebudete nervózne pobiehať „dal by som si niečo, lebo si nemôžem zapáliť“ máte šancu nepribrať.

Pokúste sa nahradiť cigarety niečím príjemným, ale nie jedlom. Vynikajúci je sex. Ak sa nedá zjednať s partnerkou (partnerom), operujte usilovne sami a to tak často, ako sa len dá. OK, pre tých, čo máte morálne výhrady – nájdite si niečo iné, čo vás rovnako stimuluje, zabaví a zabije čas. Choďte na prechádzky, cvičiť, do kina, na návštevy ku nefajčiarom, dajte si dlhý kúpeľ vo vani. (Vyhýbajte sa však spoločnosti fajčiarov.)

V jedle dávajte pozor. Mali by ste organizmu dopriať čo najzdravšiu stravu podobnú, ako odporúčame pri chudnutí. Ale toľko, aby ste boli stále príjemne najedení. Ak chcete mať istotu, vážte si potraviny, aspoň pár dní. Budete mať jasno, ako na tom ste. Sami seba vážte raz týždenne, či sa hmotnosť nešplhá nahor. Ak áno, okamžite uberte z jedla denne asi 1000 kJ.

Ak zistíte, že hmotnosť sa predsa len plazí nahor a neviete s tým pohnúť, neváhajte ísť k lekárovi. Existujú lieky, ktoré mierne znížia chuť na jedenie a to môže malým dielom prispieť k tomu, že sa zbavíte nikotínu bez zmeny hmotnosti.

Potom, ako už s cigaretami budete na dobrej ceste, riešte nadváhu – ak ste ju mali už počas fajčenia. Zaútočte na ňu až potom, lebo bez cigariet bude vaše telo zdravšie a silnejšie. Plus, budete si veriť že máte pevnú vôľu.

Dostupnosť cigariet zrušte

Účinne napomôže boju s obezitou to isté, čo pri cigaretách. Odstrániť „drogu“ z dosahu. Ak nemáte poruke cigarety, nemôžete si zapáliť. To už by ste museli vstať a ísť ich kúpiť. To už je bariéra, ktorá mnohým ľuďom stačí na to, aby si uvedomili „čo zas blbnem“… Ale jedlo sa z dosahu nedá odstrániť. Áno, dajú sa odstrániť sladkosti a mastnosti. Ale aj „zdravá“ strava môže spôsobiť obezitu. Malá dávka ovsených vločiek na raňajky je fajn vec, ale ak si ich dáte každú hodinu a veľa, chudnutie nebude úspešné.

Keďže teda jedlo ostane nadosah, môže vás pokúšať. Neraz je problémom aj to, že chudnúť začne len jeden člen rodiny a ostatní sa ďalej napchávajú solenými búrskymi orieškami. To všetko chudnúcemu človeku masívne sťažuje boj.

A keby to bolo všetko! Nie je. Je tu problém „mierky“. Pri chudnutí aj pri končení s cigaretami je treba razantne obmedziť. Jedlo, alebo cigarety.

 • Ak prestanete fajčiť, všetko je celkom jasné. Proste nekupujete cigarety. Večer viete povedať jednoznačne: áno, dnes som vydržal nevyfajčiť ani jednu cigaretu. Nič netreba vážiť a zapisovať. Hneď viete, ako ste na tom.
 • Ak ale chudnete, jesť musíte. Dokonca celkom pravidelne! Ak si jedlo nevážite, potom vôbec neviete povedať, či ste prijali viac, alebo menej energie, ako bolo treba. Tučný človek spravidla vôbec nemá predstavu o tom, čo jedáva a aký to má vplyv na jeho zdravie.

Takže ak mienite chudnúť, musíte si čo-to naštudovať o jedení, niečo o chudnutí. Plus pravidelne sa raz za týždeň vážiť, aby ste videli výsledky. Až potom môžete povedať áno, darí sa mi. Alebo nie, priberám, ale viem prečo a čo mám zmeniť.

Chudnúť je preto podstatne náročnejšie. Nielen na šponovanie nervov na prasknutie, ale aj preto, že sa musíte všeličo naučiť, aby ste mali reálnu šancu na úspech.

Pri cigaretách proste stačí mechanické odstránenie drogy a punktum. Nič viac netreba vedieť. Áno, je veľmi ťažké prestať aj fajčiť, nechcel som to zľahčiť. Viem, aké to je, tiež som prestal.

Fajčenie vám líniu nezaručí

To, že fajčenie „stráži“ líniu tvrdia väčšinou tí, čo fajčiť prestali a stučneli. No a tí, ktorí to od nich počuli. Ak má niekto sklon ku nadváhe, priberie aj keď bude usilovne fajčiť. Fajčenie samo pred obezitou „nechráni“. Spýtajte sa niekoho, kto potom, čo prestal fajčiť pribral. Tí čo sa k fajčeniu potom zas vrátia už neschudnú.

Je fakt, že jedným z účinkov nikotínu je aj veľmi mierne zníženie chuti na jedenie. Fajčenie totiž spomaľuje trávenie. Potrava je v žalúdku dlhšie, preto pocit sýtosti.

Ani myšlienok na jedenie nemá fajčiar tak veľa, nemá na ne čas. Fajčiar má stále s rukami a ústami čo robiť, takže sa nemôže tak ľahko napchávať. (No môže, ale nespomenie si.)

Fajčiari bagatelizujú. Už sa „teším“ na diskusiu k článku. Predpokladám, že sa ozve nejaký fajčiar a bude nás poúčať táraninami typu že fajčenie je každého osobná vec, že je v poriadku ak niekto fajčí, že je lepšie fajčiť, ako sa stresovať a prestať, že je lepšie fajčiť a byť štíhly ako prestať a stučnieť, že dedko mal 110 rokov, fajčil a nič mu nebolo. Podobným somarinám sa neplánujem venovať formou odpovede.

Sám som fajčil 40 cigariet denne a prestal som. Takže nejaké kaleráby o tom, že fajčenie je v pohode nepapám. Je absolútne jednoznačne lepšie prestať, ak už človek bol tak sprostý, že začal. Zlepší sa všetko od kondície a celkového zdravia počnúc až po lepší čuch a chuť. Ale to už je iná téma… Snažte sa postupne schudnúť, aj prestať fajčiť. Obidve tieto srandy skracujú život a značne zhoršujú jeho kvalitu.

Je teda ťažšie schudnúť, či prestať fajčiť? Jednoznačne je ťažšie chudnúť. Dôvod je prostý – fajčenie nie je človeku prirodzená činnosť. Ak sa zbavíte spoločnosti fajčiarov, nebudete tak lákaní zapáliť si. Ale jesť musí každý. Ak radi jedávate, pokušenie je silné.

Hlavne tučnejší budú bojovať o vaše znovupribratie rovnako úporne, ako fajčiari o to, aby ste si zapálili. Zrazu vám budú ponúkať to, čo máte radi. Dobré jedlá, cigarety. Vyzerá to ako náhoda, omyl, nechcený zvyk, ale tí ľudia to proste budú stále skúšať, len sa vám nikdy nepriznajú, ako nesmierne ich štve, že vy ste dokázali niečo, čo oni nie.

S jedlom je to horšie. Reklama na rôzne dobošky, keksíky, kolu sa na človeka valí doslova zo všetkých strán. Je neľahké odolať.

Chudnúť je ťažšie, než prestať fajčiť

Keď prestanete fajčiť, aspoň časť ľudí (všetci, čo nefajčia) vás s nadšením podporia. Akosi podvedome vás povzbudia a naznačia vám, že medzi nimi – nefajčiarmi – budete veľmi vítaní. Ponúknu pomoc a podporu. Ocenia vaše rozhodnutie. To dobre padne, ak má človek takéto zázemie.

 • Jasné, fajčiari sa budú len uškŕňať. Pomyslia si, že každého taký pokus o nefajčenie rýchlo omrzí. Ale nezabudnú vám zrazu ponúkať cigaretky. „Jedna ťa nezabije…“, „nič netreba robiť príliš hrr…“. Tieto techniky robia asi mnohí fajčiari podvedome, akoby nechceli, aby to niekto dokázal, pretože to by na nich (právom) vrhlo zlé svetlo.
 • Ak sa ale rozhodnete pre racionálnu výživu (či nebodaj priamo redukčnú diétu), v našej spoločnosti sa spravidla stretnete s tvrdým odporom. Všetko je momentálne nastavené na podávanie energeticky koncentrovaných jedál vo veľkom množstve. A vy im to predsa nebudete kaziť!

Aspoň miernu nadváhu má väčšia polovica ľudí. (Dúfam, že mi zas nejaký matematik v diskusii bude vysvetľovať, čím znamená pojem polovica.) Všetci tuční dobre tušia, že ak vy budete jesť šalát, tým demonštrujete, že oni sa nadžgávajú klobásami – hoc by nemuseli. Veď sa dá jesť šalát...

Preto budú na vás tlačiť, aby ste jedli čo hrdlo ráči. Nepáči sa vám vaša váha? Choďte to vycvičiť! Častý a celkom chybný názor na riešenie obezity. Žer a potom sa choď vybehať. Jasné, že normálny človek nemá šancu „vybehať“ nezmyselne veľké prísuny energie.

 • Vy si chcete dať dve rajčiny, jednu papriku, menší kúsok chleba s ešte menším kúskom syra. A čistú vodu.
 • To však podľa mnohých ľudí „predsa nie je riadne jedlo“. Možno tak predjedlo. Ak chlieb, tak s maslom a nie kúsok, ale aspoň pol pecňa. A syru viac, najlepšie aj so šunkou, nech je to lepšie. A posoliť. A na vrch rezeň zo včera. A tu sú koláčiky od babičky. A kakao. A káva so smotanou.

Len si dajte. Aj tí najbližší vás začnú so žieravosťou kyseliny leptať. Každý deň niekoľkokrát prídu s niečím chutným: „Nedáš si? Veď výnimočne určite môžeš, jeden rezeň ti predsa neublíži…“. V takom prostredí býva veľmi ťažké odolávať systematickému tlaku.

Samozrejme, tučnejší budú ešte dychtivejší v tom, aby vás nakŕmili. Žiaľ, obezita je podmienená geneticky, aj prostredím a tak ak je niekto tučný, je dosť pravdepodobné, že pochádza z rodiny, kde nadváha a obezita nie sú neznámym pojmom. Často je povinné dojedanie obrovských porcií… Skupina obéznych sa už postará o to, aby ste prestali šaškovať s akousi smiešnou redukciou.

Len to som chcel dnes. Povzdychnúť si, že vaše ťažké rozhodnutie schudnúť môžu začať sabotovať neraz práve tí najbližší.

Možno náročky, možno nechtiac, ale to vo výsledku predsa nie je podstatné. Nepríjemná vec…

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

201 Odpovedí

 1. Miro, super článek. Škoda, že jsi ho nenapsal dřív, než jsem začala s hubnutím :) No, to nic, bude to u mě obráceně. Boj s cigaretama (až po boji s hubnutí ) právě začíná.

 2. na niekoho to moze platit, u mna je to ale uplne naopak – chudnutie je zabava a prestavanie s cigaretami su galeje. nastastie si zacinam pomaly zvykat na oboje, ale z casu na cas ma este prekvapi zo zalohy nenormalna chut na sladke. vzdy ju ale nejako vyriesim. napriklad vcera som ju vyriesil mannerkami :-) aj tak dnes vazim o cosi menej ako vcera. miro, dakujem za clanky o nefajceni, este by si mozno mohol napisat, ako na to ist konkretnejsie, pripadne ako si na to isiel ty.

 3. Tak teraz si trafil klinec po hlavicke.Sama som fajciarka,ktora sa uz niekolko krat bezuspesne pokusila prestat.Akonahle som bola 2 dni bez cigarety,siahla som po sladkostiach.Teraz som sa rozhodla schudnut a zaroven prestat s fajcenim.

 4. hmmmm..prestat fajcit a zacat sa racionalne stravovat sa mi vidi, ako bojovat s dvoma supermi a pritom nemat dostatok sil ani na jedneho..:-) ale nieco som si z tvojho clanku mirko zobral..ked som sa zamyslel nad svojimi znamymi, prisamvacku 90 percent z tych co su obezni fajci..a z tych co nefajcia je obeznych podstatne menej..asi zacnem robit statistiku..:-)

 5. michal: je to boj s dvoma zlami, to je fakt. v oboch prípadoch môže byť podobný vstup – sklon k závislosti, nezdržanlivosť, pôžitkárstvo a také veci.

 6. chcem prestať fajčiť aj śchudnúť,ale vždy to vzdám po dvoch týždňoch.. príde prvý stres a zrazu si neviem predstaviť život bez cigarety a bez cukru v káve…. máš dobrý názor a vidím,že vieš o čom hovoríš,len keby sa mňe podarilo to čo tebe

 7. Fajčenie je závislosť a hlavne v hlave ak sami seba presvedčíte, že môžete fajčiť ale nechcete nehrozia vám žiadne absťáky a ani prežieranie sa. Prestala som týmto spôsobom pred mesiacom a môžem byť aj v prítomnosti fajčiarov a nie som nervózna a pritom som fajčila 18 rokov.

 8. kajco: to je klasika, telo si vždy hľadá zámienky, prečo sa vrátiť k droge. či stres, alebo depresia. to je jedno. Ak to nedokážeš, skús zabojovať najskôr na poli fajčenia a ak to zvládneš, o pár mesiacov skús aj chudnúť. Hlavne si prehru nevyčítaj, je to ľudské. Dal si si veľmi ťažkú úlohu. Recidíva je pochopiteľná – hlavne sa skús aj po recidíve čo najskôr zmobilizovať a pokračovať v ceste odvykania. Ak to zvládneš, zvíťazíš. Nemusíš to zvládnuť na prvý pokus.

 9. PO 30-tich rokoch som prestala fajčiť a pribrala som za 1 rok 10 % hmotnosti.Prestať fajčiť bolo ťažké,ale verím že vyhrám aj boj kilami.%zalám všetkým veľa úspechov v jednom i druhom.Ahojte

 10. Miro, velmi pekne dakujem za clanok
  uz som ho stihla posunut dalej priatelovi.
  kedysi bol „pri tele“ a fajcil. potom schudol, no fajcit neprestal, potom prestal aj fajcit, ale trocha pribral spat. a takzacal zas fajcit, leby so mysli, ze vdaka tomu schudne…(hlupak)
  neda si vobec povedat, ez su to hluposti a ak chce schudnut, mal by sa spamatat

  ja pevne verim, ze mu mozno tvoj clanok konecne otvori oci ( a najviac dufam zavazi to, ez si facil,ale fajcit prestal)

 11. Dana > presne to isté ako u mňa. Ja som prestala fajčiť po dvadsiatich rokoch. Samozrejme, že som pribrala, asi aj viac než 10% hmotnosti. Tiež sa pasujem s kilami a verím, že to dokážem! Držím aj Tebe palce, aj všetkým ostatným, ktorí či už prestávajú fajčiť, alebo chudnú.

 12. Ahoj,
  chcela by som si nechať poradiť, lebo už vážne neviem, ako ďalej.
  Ako dieťa som bola veľmi tučná, v 12tich som vážila takmer 90 kíl. Samozrejme som si kvôli tomu v detskom kolektíve užila svoje a tak som sa v puberte pustila do chudnutia tak energicky, až som sa dopracovala k anorexii (v 15tich)- na liečenie som sa dostala, až keď už som nebola vôbec schopná sa postaviť a chodiť.
  Teraz mám 18, a citlivou liečbou som sa vrátila do normálneho života. Lenže som strašne pribrala. Totiž, jednak celá naša rodina má genetickú predispozíciu k obezite, jednak som si asi dosť rozvrátila metabolizmus, ale treba priznať, že som aj o dosť viac jedla, v eufórii, že „už môžem“.
  Lenže teraz som sa dostala do zlej situácie: chcela by som schudnúť, ale akonáhle sa začnem o niečo pokúšať, rodina okolo mňa reaguje doslova histericky a sabotuje všetky moje pokusy. Moja doktorka sa tiež nemá veľmi k tomu, aby mi pomohla, skôr sa na mňa pozerá podozrievavo, akoby som na čele mala už doživotne nápis „vyliečená anorektička“.
  Ešte moja váha a výška: 175,5 cm/ 75 kg.
  Keď sa pozerám na moje fotky spred 2-3 rokov, pripadám si groteskne. Čo mám robiť???
  PS: ospravedlňujem sa za taký zdĺhavý komentár:(

 13. julia: nemáš nadváhu, ktorá by zakladala príčinu chudnúť, si v pásme normálnej hmotnosti. Nechudni. Stravuj sa racionálne, cvič a stráž si hmotnosť, akú máš.

 14. suhlasim ,nenormalne suhlasim.Nefajcim 5 mesiacov a prestala som pri 25 denne a to doslova z hodiny na hodinu,potrebovala som si sma uz dokazat ze nie som slaboch.Ale pribrala som 10kg,a teraz zacinam s chudnutim.Mala som pocit ,ze to nemozem „ovladnut „priberanie.A tak zacinam odznova ako pri fajceni, musim si zacat znova verit aka som silna a dokazem schudnut…tak mi drzte palce…

 15. nefajcim 3 mesiace jem ako pred tym a pribrala som 6 kil teraz mam 58 co mam robit aby som dostala naspat 52 kil maria

 16. pred 3 mes. prestala som fajcit vazila som 52 kil bolo to super teraz vazim 58 kil a mozem povedat ze jem tak ako som jedla ked som fajcila.co mam robit aby som dostala 52kil naspat ß

 17. Maria.
  Na schudnutie 6 kg, nepotrebujes ziadne diety. Staci iba stroska viacej pohybu. Odporucal by som ti kardio trening, a urcite sa dostanes na pôvodnu hmotnost. Ahoj.

 18. Prestala som fajcit pred rokom a pocas prvych mesiacov som sa cielene vyhybala vahe. Do siat som sa zmestila tak ako predtym a to bolo pre mna smerodajne. Mojim najvacsim motivatorom prestat fajcit bolo behanie. ZAcala som pred 1 1/2 rokom a az pocas behania sa mi objavili priznaky spojene s fajcenim na plnej ciare. Rozhodla som sa, ze zo seba vola robit nebudem (prepac za vyraz, ale inak sa to pomenovat neda), hlavne, ked ma na bezeckej drahe predbiehali o 20-30 rokov starsi ludia (ja mam 30). nastudovala som si literaturu, vzala kamarata, ktory beha uz dlho, prestala fajcit a vysledky sa dostavili v priebehu pol roka. A vedlajsi efekt bol, ze som nepribrala, skor naopak, dve kila isli dole. Teda moja rada: odnes vahu mimo domu a zacni behat 3-4 krat do tyzdna. Nastuduj si o behani literaturu, ktora je velmi dolezita, ak chces behat spravne! Ak k tomu pridas este nejaky lahky sport (plavanie, etc.), nemas sa coho obavat. Miro ma totiz pravdu – sportovat by sa malo kazdy den. No a ked budes dodrzovat zasady spravnej vyzivy, budes v lete hviezda vsetkych plazi :-) Drzim palce.

 19. maria, hlupa otazka… eva napisala fakt mudro, konecne niekto kto sa rozumie :), nemusis len cisto behat ale tak trikrat do tyzdna beh + kombinacia s inym sportom a neni problem :)

 20. Jasne, ze treba dodrziavat aj spravnu zivotospravu ak chce clovek schudnut, ale myslim, ze striktne dodrziavanie a pocitanie kalorii je hlavne pre tych, ktorym sa bud nechce alebo nemaju cas cvicit (casto toto je prave vyhovorka preco nemozu cvicit). Uz cvicim kazdy den asi dva mesiace, po dve hodiny denne priblizne.. vacsinou su to cinky a tak dalej ale nedavno som zapojil skakanie na svihadle. Docital som sa, ze 10 minut skakania na svihadle sa rovna 30 minutam behu, proste nezda sa to, ale svihadlo je doslova spalovac kalorii. Poviete si: znicim si klby!! Toto vsak nie je pravda ak budete menit styl skakania, vraj dokonca skakanie na svihadle nici menej klby ako beh aj ked budete kolena dvihat do vysky pri skakani. Takze ludkovia ak sa vam nechce pretrcat po vonku pri behu tak zoberte svihadlo a skacte, zapojte aj brucho a robte kazdy den aspon 40 brusakov… Staci vam aj hodina denne a fakt budete vidiet po mesiaci ako budete na tom.
  Ja stale vazim tolko co som vazil pred dvoma mesiacmi t.j. 76kg… ale cuduj sa svete gate mi uz padaju :).. takze ak sa vam vaha nebude menit, ale postava urcite pretoze vsetka energia pojde do srdca a svalstva a tuk pojde prec :).. ak samozrejme ste na tom horsie tak urcite schudnete aj na vahe. Proste kazdy den svihadlo a nejake brusaciky. :) A kazdy den aspon jednu paradajku a papricku spapat, cital som, ze ananas obsahuje latky, ktore zabranuju usadzovaniu tukov a ich rychlejsie spalovanie, tak ak mate moznost trosicku ananasu spapat… :D zas nemyslim, ze cely ananas kazdy den jest :D.. proste zelenina, ovocie, masko a aj keksik by ste si mohli kludne dovolit ak budete kazdy den cvicit a hybat sa.

 21. Pol roka nefajčím, zlepšil sa mi zdravotný stav ale pribudlo mi 10 kg. Pri výške 170 cm vážim 73 kg, obvod pásu 82 cm. Musím zastaviť priberanie, len ako. Snažím sa zdravo stravovať, potom ma prepadá smútok – chýbajú mi cigarety, chýba mi nejaká tá maškrta. V minulosti by som si pri takomto stravovaní a jemnom športovaní hmotnosť udržala alebo aj chudla. Teraz priberám. Čo s tým? Poraďte, namotivujte.

 22. lentilka2702 ak teba samú nemotivuje tvoje zdravie a vzhľad, obávam sa, že zvonka ťa nezmotivuje nikto. Dokázala si prestať s cigaretami, tak sa rovnako ovládni aj s jedlom. Nudíš sa? Choď cvičiť.

 23. ja som prestala fajcit po 12 rokoch a nepribrala som ani kilo… nefajcim uz pol roka. kamoska mi totiz poradila novu metodu po ktorej mizne fyzicka zavislost a abstinencne priznaky cize som nepotrebovala nahradzat ciggaretu jedlom, nebola som nervozna ani nic podobne… nechapala som ako je to mozne, kedze som sa o to pokusala uz x krat pred tym a nevydrzala som ani den, takze odporucam kazdemu, je to v Poliklinike oproti drazdiaku…..

 24. ja som prestala fajčiť len pred týždnom a za tent týžden som pribrala už 3 kg…a to jem presne to isté,čo doteraz…je to možné??????ak to takto pôjde ďalej,koľko môžem pribrať?Ja držím už dva roky kalorickú dietu,takže moja denná strava nepresiahne výšku 1500 ca. Môže sa to fajčenie????som z toho zúfala a ak to takto pôjde ďalej,budem sa musieť vrátiť k cigarete…..

 25. Vika zapisuj si úplne, ale úplne všetko, čo vložíš do úst. Za dva dni máš jasno.

 26. Vcelku suhlasim zo vsetkymi ja som napriklad momentalne fajciar rok a pol som nefajcil a tiez som zacal cvicit pretoze som dost pribral.Tak 13 kil.Zacal som behat tiez cinky a behom mesiaca som zhodil 8 kil.Tiez pre tych co chcu chudnut alebo rychlejsie spalit tuk kava plus vitamin C rovna sa spalovac tuku.

 27. Pridám aj ja svoju skúsenosť v júni 2008 som prestal fajčiť po 15 rokoch bol som tuhý fajčiar ale dokázal som to. Spolu s tým že som prestal fajčiť som zároveň prestal piť kávu. Fu zrazu za 4 mesiace ani neviem ako som pribral s 81kg na 104! S hnusom som sa na seba pozeral v zrkadle popraskaná koža, veľké brucho a ešte väčší zadok a tak som začal chudnúť. Dnes môžem skonštatovaž že som schudol 15 kg bez problémov. Len toľko. Môj odkaz tým ktorý chcú prestať fajčit je aby potom mysleli aj na svoju váhu. Inač prestať fajčiť a schudnúť aj 15 kg za 2,5 mesiaca nie je žiadna veda a dá sa to úplne v pohode.

 28. prestal so fajcit po 16 rokoch fakt masivneho slukovania, kazdy vecer som sa citil ako zbity pes a ked som si dalsie rano o desiatej kupoval druhu skatulu desiatok, smaril som ich do kontajera neotvorene.teda poviem vam tri mesiace trapenia mojho aj okolia. teraz 7.1.09 bude rok co nefajcim. priznam sa neviem kolko som vazil ked som prestal, ale pred tromi mesiacmi som zacal pravidelne cvicit v posilovni 3 az 4 krat do tyzdna po hodine a sem tam vecer doma nejaka sklapacka.z 96 kg na 90 a tam sa to seklo, ale brucho a tukove vankuse po bokoch zmizli, vykukli a narastli svaly.apropo ja kedysi ,,reznovy a bocikovy,, pravidene sa stravujem, vyprazane 0,sladkosti 0, nesladim, biele pecivo 0 a po 18. len zeleninovy salat.ako mam cvicit som si samozrejme nechal poradit profikom, vtedy ta to zacne bavit. nech sa vam dari.jaro

 29. chcem zacat fajcit—–schudnem tym ze budem fajcit?cvicievam hodinu denne brusaky aerobik,,,,

 30. ahojte priatel chce prestat fajcit poradili by ste mu co ma preto urobit aby dodrzal co treba?dakujem

 31. pred deviatimy mesiacmi som prestal fajcit,mal som sedemdesiat 74 kil a teraz mam 83,strasne vela jem az sa priam prejedam,uplne som zlenivel a neviem sa donutit k nejakemu pohybu,pocitujem pomaly ze tazsie sa mi vychadza do schodov,alebo proste hned sa uanvim ako v minulosti,neviem ci to ma nasvedomy aj prirastajuci vek mam 24,co este neni az tak vela,ale behom tych 9 mesiacov nefajcenia moje telo zazive radikalne zmeny,takze teraz neviem,nejako sa asi donutit sportovat,lebo co sa tyka dychacich ciest krvneho obehu,tak tieto veci sa zlepsili ovela lepsie a mi dycha no a samozrejme chuti jest,tak ja iba tak,ked date nejaku radu tak vopred dakujem…

 32. Ahojte, pred 3 týždňami som prestala fajčiť, ale už aj pred tým ma trápila nadváha, v lete som pila SLIM CUP, od ktorého som schudla 12 kíl za mesiac, a vrátlilo sa mi behom 2 mesiacov 20, no a za tie 3 týždne dalších 5. Čo je však najhoršie, pred rokom som sa liečila na herniu disku, a varovali ma lekári, že nesmiem pribrať, nesmiem si zaťažiť chrbticu, teda čo sa stalo???, sama sebe možem ďakovať, že teraz ležím a neviem sa postaviť na nohy, mám 89 kíl a ideálne by bolo mať aspon 70, moja výška je 174cm. Už aj tej váhe by som sa veľmi tešila. Teraz študujem akým sposobom sa do toho pustiť, ako schudnúť, ale už žiadne tabletky a SLIM CUPY nechcem vidieť. Len dúfam, že ma lekári dokážu postaviť na nohy, v tej minúte začnem cviciť!!!!!! No a zdravá strava!!!

 33. ja som zacala fajcit pred 3 rokmi a v lete 12.8.2008 som prestala.teraz 12.1.2009 to bude presne 5mesiaciv co nefajcim.drzte mi palce.

 34. Ahojte, myslim si aj ja ze sa po strasení cigariet priberie.. práve preto sa aj ja bojím prestat fajcit.. Teraz drzim dietu, schudla som uz 6 kg a nechcem aby sa mi to vratilo spat.. ale asi su to len vyhovorky…

 35. Nedávam si novoročné predsavzatia, ale teraz som si dala. Aj kôl sebe aj môjmu synovi (aj manželovi), ktorému sa to nepáčilo. Prestala som fajčiť. V tom čase som bola aj chorá-zápal hrdla. Počas choroby sa mi zdá ľahšie prestať. Zatiaľ je to len 20 dní-ale verím, že vydržím. Som na seba pyšná. Stúplo mi sebavedomie, že zlo poslúcha. Stále sa presviedčam, že je to len o psychike — tak sa neustále presviedčam. Je pravda, že ručička na váhe ide pomaly hore. Stále som hladná ako vlk. Ale aj tam som presvedčená, že to zvládnem a nájdem systém, ako na to, aby som veľa nepribrala resp. nepriberala vôbec. Fajčiť len kôli tomu by som nezačala…
  Držte palce!

 36. Prestala som fajcit v oktobri minuleho roka, pribrala som 5 kg, co zase za 4 mesiace nie take strasne, ale som nizkej postavy, tak jasne, ze vidiet kazde kilo navyse. medzitym boli este Vianoce, takze kto by odolal vanilkovym roztekom. Posledne dni vsak len rastiem a rastiem a nie a nie to zastavit. Ach jo :(

 37. a ja som prestala pred tyzdnom fajcit koli tomu ,aby som pribrala…som velmi vysoka a prilis chuda.Tak drzte palce.

 38. takze..ja mam taky ze dost problem…fajcim a aj chcem schudnut…no frajer ma do toho tiez nuti ze neznasa ked fajcim,no on sam si obcas zapali.pohybujem sa v kruhu fajciarov,o to je to zlozitejsie..bojim sa ze ked prestanem tak budem ako gula a to nechcem ani ja ani nikto…

 39. „prestať fajčiť je veľmi jednoduché, ja sama so to za tie roky fajčenia skúsila už aspoň 200 x“, ha,ha, ha. Smiech na konci vety je ironický a bez úsmevu.
  Ale teraz vážne, ak mám priespieť do fóra, tak asi týmto. Som presvedčená, že keď už niekto začne, žaiaľ fajčiť, čím ďalej tým viac je závislejší a cesta späť, teda prestať fačiť, je náročná. V zásade si myslím, že je to vec prístupu a uvedomenia si, čo tým človek získa alebo stratí, resp. postupne stráca, a že stráca strašne moc, je isté. Každý fajčiar, ako aj každý človek disponuje istou pevnou vôľou a závisí aj od okolností, či sme alebo budeme schopní v záujme dosiahnutia cieľa vydržať.
  V prvom rade odporúčam každému fajčiarovi, aby on sám seba presvedčil, že končí s fajčením, aby si uvedomil, že sice môže fajčiť, ale NECHCE. Celý rok sa mi podarilo nefajčiť len vďaka tomuto „vnútornému osobnému nastaveniu“. Vedela som, že môžem fajčiť, ale predsavzala som si, že si cigarety nekúpim ani si od nikoho nezoberiem. Funguje to, len človek musí byť stále v strehu, aj jedna jediná zapálená cigareta, môže znamenať recidívu. A na záver ešte jedna rada, mnou odskúšaná. Nastavte si myseľ tak, že pri chuti na cigaretu, vypite aspoň pohár vody (žiadne jedlo), pri chuti na cigareu napr. o 15 min. zasa riešte pohárom vody. Ide o to, nastaviť sa tak, že chuť na cigaretu potláčí vypitý pohár vody, zároveň dodržujeme pitný režim a ani nepriberáme. Ná to však zasa jeden háčik – VYDRŽAŤ, VYDRŽAŤ a zasa sme pri pevnej vôli…
  Viem, že som nenapísala nič nové, ale možno si to niekto potrebuje len pripomenúť a môže ho to k odhodlaniu nafajčiť, naštartovať. Prajem všetkým fajčiarom, aby sa našli a uvedomili si, že cigarety sú prisilný súper na to, aby sme s nimi udržali krok, zdá sa že sú tu už dlhšie ako niekoľko ľudských životov a preto sa nesnažme ich prežiť, je to boj, ktorý bojujeme úplne zbytočne. Je naozaj lepšie nefajčiť….

 40. Prestať fajčiť je ťažké, ja som prešiel na elektronické cigarety. Denne som fajčil 40 cigariet, teraz keď mám chuť na cigaretu potiahnem si z e-cigarety, moje telo dostane svoju dávku nikotínu, ale nik nenadáva ,že mu smradím pod nosom. Pri týchto cigaretách je možné postupne znižovať obsah nikotínu v náplniach až po náplň BEZ NIKOTÍNU. V tom prípade sú e-cigarety vhodným pomocníkom pri odvykaní od fajčenia.

 41. ako ti co pisete ze ste prestali facit a pribrali ste si za to mozete sami…ako je tam aj to ze sa trochu znizi metabolizmus….ale urcite nepriberiete z takeho mala 5-10 kil…..fakt jedine co treba je sportovat…aj ked staci mozno 1x viac ako ked ste fajcili..ja som tiez prestala fajcit a nic som nepribrala,lebo som sportovala viac.PS:tym ktory prestalia schudli gratulujem:) nice one :)

 42. Ja som bola velky fajciar( cca 30 cigariet denne)pred tehotenstvom.mala som NORMALNU postavu,po porode som mala o 10 kg viac ako pred tehotenstvom ( 8 som uz nechala v porodnici) takze som bola riadna BOMBA ,takze toto je trocha ina situacia ked clovek priberie ked prestane fajcit
  Osobne si nemyslim ze ked clovek prestane fajcit musi pribrat…(viac krat som prestala a nepribrala) treba ovela viac prijmat tekutiny hlavne ked dojde chut na cigaretu a vylucit kavu ..lebo je jasne ze cigaretka chuti najlepsie pri kave…takze drzim palce

 43. Mne sa podarilo prestať až potom, čo som sa pozrela realite fajčenia do tváre. Kopec ľudí v nemocniciach, srdcove choroby – je to dost drsne a nechcela som dopadnut rovnako zle v zivote.

 44. Hehe.. ja nefajcim dnes prvy den.. vlastne od rana som si nezapalitl.. a uz na tom som akosi pysny ;-) dlho sa mi to nestalo.. tak teraz len browsujem.. a som rozhodnuty radsej pribrat ako znovu zacat fajcit.. vlastne.. da sa oboje.. tak si idem „vazit sam seba“.. ja viem.. mozno sa smejete.. ale.. skuste si nieco precitat o „rozduvani pluc“ .. cesky je to tusim rozedna.. Nezvratny proces.. takze.. som sa fakt ze zlakol ;-) tak sup sup.. zlaknite sa aj vy ;-) a drzte mi palce plz.. budem potrebovat este vela precitat o tom ze sa to da.. diq

 45. Držím ti palce, veľmi. Pred rokmi som tiež prestával. Bude to ťažké, ale dá sa to zvládnuť. Vytrvaj, neobanuješ!

 46. Zdravim vas,
  vcera teda cely den bez cigarety.. normalne vecer mi to pripadalo uz normalne ;-) Dnes rano som zazil sok.. cestou do rpace som zacal citit pachy.. ja som asi nikdy nemal extra cuch.. ale toto?? Niekedy by som snad ten cuch rad nemal.. ale berme to tak ze je to pozitivum ;-)
  Ozaj.. uz mi nevyraza dych pri pokuse o hlboky nadych ;-)
  Zaroven mam predpisanu aj antirefluxnu dietu takze skusam to naraz.. akurtat ma napadlo.. ked clovek prestane fajcit, zvysi sa metabolizmus.. to znamena ze ak prestaneme fajcit a telu nedame viac potravy ako doteraz, je mozne ze bude chciet tu energiu dostat z tukov – mame sancu rychlejsie schudnut? ;-) Ano je tu ten fakt ze nas to moze omrziet.. ale myslim ze ak clovek vidi vvysledky, tak je to prijemne chudnutie aj nefajcenie zaroven ;-)

 47. Keď prestaneš fajčiť, metabolizmus sa spomaľuje, môže byť aj o 10% takže o to treba ubrať na papaní.

 48. ahojte ja nefajcim uz 14 dni a zatial nebadam rozdiel, som chuda a nechcem zacat priberat co mam robit?

 49. majka je to skvelé rozhodnutie nefajčiť, gratulujem, drž sa. ak nepriberáš, tak je všetko v poriadku. no ak by sa začalo niečo diať, začni kontrolovať jedlo – hlavne príjem tuku a sladkostí.

 50. ahojte, prestala som fajcit 1.6., moj priatel tri dni predtym, tahame sa navzajom, zacali sme behavat 5 km denne stale tu istu trasu, sem tam zbehnem na plavaren ( cca 1-2 krat do tyzdna), velmi ma to bavi a nielen ze nepriberam, aj ked k tomu mam dobru tendenciu, ale stracam boky, zadok sa zdviha, brucho mizne :-))) a to po mesiaci aktivneho sportu, aj ked sa vo vacsine uvadzaju prve vysledky az po 3 mesiacoch. ak sa rozhodnete prestat s fajcenim, mali by ste si zan najst nahradu v podobe sportu, nielenze zrazu nebudete mat cas na cigu, ale ani na nu nebudete mat chut a myslienky zacnu smerovat niekde inde :-) este dodam, ze meriam 160 cm a vazim 61kg, ale chcem schudnut na 51kg a verim ze sa mi to podari :-) vsetkym vam tiez drzim palce a ak sa rozhodnete nefajcit, spravite super vec a kazde rano ked sa zobudite sa budete velmi tesit z toho ze ste vydrzali… ja som nemala ani ziadnu krizu, ani vacsiu chut do jedla, ani nic podobne, som v pohode, drahy tiez,a budete aj vy, len si na to treba verit :-) pa

 51. citim sa zase o nieco lepsie na ceste prestat fajcit, problem je vsak v tom ze sedim doma a nie som von kde fajci kazdy na koho pozriem ale fajn clanok velmi, fajcim uz 7rokov a nie a nie prestat ja viem ze je to o vôli ale proste ten zvyk je zvyk….

 52. Nefajcim skoro 2 mesiace a na sladke vacsiu chut nemam. Horsie je to ale s vyplnenim casu ritualov, do ktorych cigaretka patrila. Teda po jedle, miesto dezertu:-) sportujem a tak som v obdobi prestavania pridala o trening tyzdenne viacej. Zasadne sa nevazim, ale kontrolujem oblecenie a zatial je mi stale rovnake. Bola som silny fajciar 8 rokov, krabicku denne. kamaratovi zomierala mama na rakovinu 6 rokov a uplne psychicky zdeptala celu rodinu. Fajcila aj v tehotenstve a to je peklo, ze sa nedokazala toho hnusu vzdat ani pre dietatko. Nechcem si uz nahovarat, ze som nebola zavisla, to len predlzuje fajcenie o dalsie roky. Nie je to lahke prestat, ale prihlasila som sa na masersky intenzivny kurz aby som myslela na nove veci. Doporucujem akukolvek novu aj blaznivu aktivitu ako symbol noveho zaciatku.

 53. Ahojte… Citam tu rozne nazory a informacie o pribrati ci schudnuti a tiez mam podobne problemy ako vy:-(.
  Nefajcim len tyzden a uz mam 2kg navrch. Dokonca jem menej ako som jedavala, 3 krat do tyzdna chodim do fitka k osobnemu trenerovi, 2 krat do tyzdna cvicim pilatesa, kazde rano posilnujem brucho 300 brusakmi a stale sa nafukujem ako balon. Okrem toho som nervozna, depresivna, moj priatel to so mnou nedokaze vydrzat, dokonca dnes odo mna odisiel, ani neviem ci sa este vrati, mam velke bolesti hlavy, nemozem vobec spat:´(. o ma robit? Pradte mi ludia. To, ze priberiem, s tym som uz stotoznena, samozrejme, ze budem robit vsetko pre to, aby ta rucicka na vahe vysoko neisla, ale tieto stavy uzkosti atd. dalej nezvladem. Fajcit opat uz nechcem, ale chcem sa zbavit tychto pocitov. Nici ma to:-(

 54. zrzka poraď sa s lekárom, existujú farmaká ktoré môžu pomôcť. nenechaj sa ničiť

 55. Ahojte
  tiez sa s vami podelim o komentar k tomu ako som prestala fajcit
  mam 43 rokov…fajcit som prestala 2.9.2008 o mesiac tomu bude4 rok…velmi sa tesim.
  abstaky som nemala..takze vsetky tie dobroty nemali na mna dosah…dokonca som sa stravovala ako pred ty…ale rucicka na mojej vahe ukazuje….z 51 kg na 61 kg…v pase som zhrubla o 15 cm,v bokoch o 8 cm,co ma tesi prsia mam 2 z nulky ale fucim ako parna lokomotiva satnik mam mimo…musim kupovat stale nove a nove…z konfekcnej velkosti 34 som 38 a vyssie z xs som L…hotova katastrofa…a to este stale mi vaha rastie poradte mi prosim co mam robit??????Inak korculujem na kol.korculiach 3 krat tyzdenne po 60-+80 minut…som zufala…skoncila som boj s cigaretami….ale prehrala som boj so svojou postavou…som velmi smutna z toho…poradi niekto???

 56. evita je dosť bežné takto pribrať po vynechaní cigariet. ukazuje to na stravovacie chyby. takže teraz by to chcelo pozrieť trocha informácií o tom, ako sa má stravovať dospelá žena a začať sa podľa toho správať.

 57. Ahojte.

  Ja som sa sem len tako dako dostala a ako citam niektore tie clanky, pripadam si ako by som to pisala pred rokom ja.
  Pred troma mesiacmi som prstala fajcit. Len tak zo dna na den. Najlepsi den mojho zivota.
  Pred 3 rokmi som prestala fajcit na 3 tyzdne a pribrala som 15kg. Nervi ma dohnali spet k cigaretam. Rozdiel v penazenke stale nevidim ale vidim na svojom zdravi. Je mi 22 a citim sa lepsie ako v 18tich. Fajcila som totiz od 16tich. Chodim do posilovne 3 az 4x do tyzdna a mam prisnu dietu cez tyzden a cez vikend si dam moje oblubene jedla i nejaku tu maskrtku. Vsetko nizkotucne a s nizkym obsahom cukru.
  Pohyb je velmi dolezity potom ako clovek prestane fajcit. Ja som prestala pri 80kg a teraz mam 74kg. Je pravda ze to ide tazsie a doslova trpim ked vidim kamaratku napchavat sa tukmi a cukrami ale potom si spomeniem ze ja budem ta co bude zit dlhsie a lepsie vyzerat.

  Drzte sa. ono to ide ked clovek naozaj chce a verte mi ze ja som vyskusala ako diety, tak posilovne aj tabletky. Tvrda praca sa coskoro odrazi…

  Vela stastia.

  V.

 58. Zrzka…

  …svaly su tazsie ako tuk….
  …porozmyslaj ci s tvojim rezimom nepriberas svaly namiesto tuku lebo mi to tak pripada…

  Pokial naozaj robis co pises tak to bude vo svaloch…

 59. ja práve začínam „prestať fajčiť“,prvý deń s náplasťou na ramene.Je mi 45 a fajčím asi 7 rokov,/dospelácka blbosť začať/.Nikdy pred tým som nefajčila a momentálne sa toho chcem neúprosne zbaviť.Pred rokom som sa o to pokúsila,vydržala som mesiac a pol.Ale po postavení na váhu som začala znova.Teraz som presvedčená že váha sa dá regulovať…/vážim málo a pár kíl naviac mi neuškodí,naopak/.Skôr mám obavy že nervozita je bude siklnejšia ako moja pevná vôla a momentálne rozhodnutie s tým skoncovať.Poraďte mi niekto….ako nebyť nervózna a potlačiť tak abstinenčné príznaky?Ďakujem za radu…

 60. Dana abstinenčné príznaky by mala riešiť náplasť. Problém skôr bude probram. Ako prestať fajčiť totiž znamená aj otázku ako využiť získaný čas, čo s rukami. Radím nájsť si niečo príjemné a hlavne sa nestretávaj s fajčiarmi. Sú ako bažina, vťahujú ľudí späť. Držím ti palce aby si dokázala prestať fajčiť.

 61. Milý Miro,ďakujem za radu a aj za podporu….s časom problém nieje,toho mám nedostatok.Problém sú skôr tí fajčiari okolo mňa…..doma,v práci….práve z toho mám veĺké obavy.Dva týždne som samu seba presviedčala že prečo je dobré nefajčiť.Konečne som dospela až k samotnému realizovaniu a v okolí okrem detí nemám žiadnu podporu.Cigarety na dosah….možno nechápu,že po zdravotnej stránke sa necítim práve najlepšie a ten smrad sa mi proste nepáči.A že podporu nutne potrebujem…….bojím sa,že zasa zlyhám…

 62. Dana nuž, v takej konfigurácii to naozaj budeš mať veľmi ťažké. Bude ťa to asi lákať. Skús to zvládnuť, držím ti palce.

 63. Ahojte, mam 38 a fajcim 22 rokov. Nikdy som nemal problemy so zdravim az teraz asi poslednych 6-7 mesiacov. Stale mam pocit ze som unaveny, moja imunita je strasna, stale mam nadchu a kazde rano sa dusim. Takze prestavam. Je to prave 48 hodin co som si nezapalil. Zatial sa citim fyzicky lepsie len mi chyba cigareta, dnes som si bol zaplavat a vecer idem behat. Drzte mi palce, tentokrat to chcem dokazat…

 64. Ahojte,môj príbeh je opačný ako Váš:1.1.2009 som mal 112 kg 36 rokov 178 cm.Fajčiť som začal 2 roky predtým,jednu krabičku denne.Vedel som,že to robí zle,ale fajčil som,uvolnil som sa pri tom a zároveň to bolo in pri pive.Potom som sa rozhodol chudnúť podľa Mirovej stránky.Pohybom pravidelnejšou a kvalitnejšou stravou som schudol za 3 mesiace 12 kg.Mal som rovných 100 kg a stále som fajčil,potom mi váha zastala a fajčiť som prestal 2.5.Prestal som zo dňa na deň,lebo je to nezdravé kašlal som a smrdel od cigariet a išlo to do peňazí.Ďaľšie mesiace mi váha stála.Vďaka Mirovej stránke a veľmi veľkej podpore ľudí na fóre som vydržal so zásadami správneho stravovania a konečne pred týždňom som schudol ďaľšie 2 kg.Už nefajčím vyše 3 a pol mesiaca a miesto pribratia som schudol 2 kg,ale váha mi išla dole až po 3 mesiacoch od skončenia s cigami.Pritom na ubytovni,kde bývam sú fajčiari,dokonca idem s nimi akože zapáliť a vôbec mi to nevadí.Takže rady:1.prestať fajčiť začína v hlave,keď sa presvedčíte,že chcete prestať-prestanete2.pravidelná vyvážená strava a pitný režim a pravidelný pohyb-ja napríklad bike posilka a teraz plávanie.
  Takže dá sa to,len treba chcieť…Ďakujem Ti Miro za tútu stránku.

 65. ahojte, takze uz nefajcim viac ako 3 mesiace a vaha z 52 kg na 52 kg :-)) papám ako som papala, neobmedzujem sa, cvicim ako som cvicila – cize aktivne 3 x za tyzden..

  Len dufam ze to nepride po polroku ze zacnem rapidne priberat no sak uvidim. Ma niekto taketo skusenosti? Ani si nespomeniem na cigaretku a poviem Vam – citim sa vonava a moja tvar sa zmenila na nepoznanie… papa drzim vsetkym palceky

 66. Zdravim vsetkych, takze od zajtra prestavam fajcit…pred tyzdnov som oslavil 21 a fajcim minimalne styri roky…dlho sa snazim pribrat par kil navyse…snazim sa pravidelne cvicit…uz teraz sa tesim kolko priberem…;]] ak vobec…takze prestat fajcit a nezabudnut cvicit a mozno zo mna slon nebude…takze drzte palce…idem sa najest…

 67. ahojte…ja uz skoro dva tyzdne nefajcim a hned mi vybehli 3 kila hore…tak ze idem skusit zmenit svoje zvyky…zmenit stravny litok sposob zivota a zacnem cvicit…mam 19 rokov a nedari sa mi schudnut ani len spevnit svalstvo ked som cvicievala…mam 62 kil a cem aspon 55 alebo aspon nech sa zmestim do velkosti ktoru som nosila pred par rokmi…ak viete este o niecom co by mohlo dajte vediet…

 68. ahojte…vsetkym fajciarom vrelo odporucam knihu „snadna cesta jak prestat kourit-Allen Carr“…fajcil som 15 rokov min. krabicku denne a prestal som zo dna na den,ked som to docital.ziadne abstaky,ziadne PRIBERANIE!!!vahu si drzim uz niekolko rokov taku istu ako ked som fajcil…poznam viac takych stastlivcov,ako ja…drzim palce

 69. takze podla toho clanku teoreticky ani nemusim prestat fajcit a mozem schudnut??lebo ja som pocula ze fajcenie drzi hmotnost a ked chcem schudnut tak by som mala prestat,ale to nezvladam,takze co??

 70. Lenka áno, môžeš. ale podľa rozumu je výhodnejšie prestať fajčiť. dá sa chudnúť aj tak, aj keď je to ťažšie. otázka je, či ti záleží viac na zdraví, alebo na príjemnej chvíli v prítomnosti

 71. Ja osobne som prestal fajcit pred 3 mesiacmi a strazim si aj stravu, dokonca som zhodil 2 kila. Musim povedat ze prve 2 tyzdne boli az do vycerpania, ale teraz je to uz lepsie. Drzte mi palce az si uz nezapalim a nevazim pri tom 100 kilo :) A fajciari do boja s cigaretami, bez nich je to lepsie. Ale som sa rozpisal, asi sa mi zase nudia ruky :)

 72. za čias mojej starej mamy boli deti jediným majetkom

  potom prišlo socialistické zdravotníctvo a kto nemal dobre živené deti, mohol o ne prísť, takže ďakujem mojej mame, že tak dobre varila

  problém detských domov je, že v osemnástich si bezdomovec s maximálne podlomeným zdravím

  potom prišlo zdravotníctvo, ktoré ešte neodišlo z feudalizmu a lekári z úplatkov za socíku investovali aj do obchodných reťazcov, tak prečo by mali mať záujem, aby to bolo inak ako to je?

 73. ja som prestal fajčit pred mesicom a citim sa perfektne a zaroven som začal aj z chudnutim behavam každy večer po parku asi 1,5 kilometra zatial sa mi to dary dufam že to vydrzim

 74. ahojte.chcela by som sa opytat.ja si zafajcim len raz do tyzdna minimalne 2-3 cigarety a to v sobotu.ked by som prestala ma to nieco spolocne s tym ked fajcim( len v sobotu raz do tyzdna) aby som pribrala poradte mi

 75. Prestal som fajčiť tak, že som prestal zo dna na den ale krabičku cigariet som mal kúpenú a vždy poruke. To pre to, že som chcel aby ma niečo provokovalo a dráždilo, aby som to nemal jednoduché. A aj pre to, že ak by ma išlo šľahnúť, tak by som si jednu dal. A potom sa preklínal. Ale vždy je lepšie namiesto 20 denne dať si jednu a po dvoch šľukoch ju odhodiť, ako to ešte ešte vydržať a na druhý deň sfajčiť krabicu.

  Horšie je, že som to nezvládol s jedlom. Po zbavení sa cigariet sú zrazu prázdne ruky, prázdna huba, vracia sa čuch a chuť a všetko je nenormálne dobré a krk prosí o prísun „niečoho“ doteraz neviem čoho. Tak som stále len behal a „niečo“ do seba ládoval a zrazu zisťujem, že 10 kilov hore len taký fukot.

  Začal som teda cvičiť, ale nič som neschudol, len som nabral svalovej hmoty a nervačím kade chodím, pretože sa do nohavíc dostávam obuvákom. Nie je problém cvičiť, v pohode aj mi to robí radosť, mám to ako drogu namiesto cigariet. Lenže chcelo by to aj páliť ten bordel nahromadený.

  Ale už pol dňa tu snorím po stránke a pozdáva sa mi to. osobne nie som za diety, lebo to je riešenie na chvíľu. Musím hlavne zmeniť svoju životosprávu, viac pohybu, menej soli, cukru.. a snáď sa to konečne podarí.

  Chcel by som len povedať, že ak sa nietko pokúsi prestať fajčiť, dajte si strašný pozor na to, čo jete, nalievajte sa vodou a namiesto žrádla si bežte zabehať alebo niečo. Lebo je to veľké lákadlo začať znova fajčiť len aby prešla tá chuť do jedla

 76. Ahojte, prestala som fajčiť pred troma dňami, teda teraz plynie štvrtý deň, mám brutálnu chuť zapáliť si, stále si hovorím, že to vydržím. Prestala som vlastne ani neviem prečo, nechcela som prestať, bavilo ma to aj ke´d som sa necítila dobre fyzicky, mala som z toho dobrý pocit, hoci som vedela, že je to zle. Jeden den mi bolo tak zle až som nemala chut si zapalit, potzom mi napadlo, že skusim aj dalsi den bez cigarety, ked som vydrzala jeden den, vydrzim aj dalsi, uprimne som to vcera olutovala, lebo som si chcela strasne zapalit a priatel mi vraj tak veril, az som si nezapalila. Asi vam to nedava zmysel, no dolezite je, ze nefajcim. Som ale s´trasne aktivna zrazu, bola som si j zabehat, resp. viem, že to musim robit, lebo sa bojim, ze priberiem a to urcite nechcem, priatel chodi behavat pravidelne, ja som bola iba raz, nevladala som kvoli cigaetam, som nevladala uz nic, aj tie lehsie tury boli pre mna utrpenie ale cigareta nesmela chybat. Ozaj, aj ked som prestala fajcit, ciogi nosim stale so sebou, anie neviem preco proste musim ich mat pri sebe, viete tu krybicku, kt. som si otvorila a nedofajcila. Taky pocit. ale opat sa vratim k mojmu stavu, mam zrazu tolko energie, ze neviem, co s nou, chystam sa aj plavat, behat a vlastne stale by som nieco robila, dufam, ze to vydrzím, hoci musim povedat, ze mi vobec nie je tak dobre ako som cakal, je to lepsie ako ked som fajcila ale citim dozvuky po fyjceni, a asi este dlho budem. kazdopadne som potesila nielen seba a svoje srdiečko a le aj celu moju rodinu, kt. bola nadsena, ked som im to povedala. drzim prsty vsetkym aj sebe, je to hnus tie cigarety!

 77. prestať fajčiť je zábava v uvodzovkach ,všetko vám začne voniat otvoria sa vám nové chuťové pohariky,a zvikate si na noví štil života nemáte starosti či mate všetky potrebne veci pri sebe (cigarety a zapaľovač),a tak si kľudne nažívate ,až ubehne skoro rok a postavíte sa na váhu a celi svet sa vam pomalí zrúti že čo sa s vami stalo prečo neviete zapnúť nohavice ,a teraz čo, poradte ? PS. prestať fajčiť je jednoduchšie ako schudnúť…

 78. No a čo ja ? Prestala som fajčit nepocitujem chut na jedlo a briberám :-( a dokonca som začala cvičit ,ale vysledok na váhe žiaden :-(

 79. ahojte,ja nefajcim uz styri mesiace.Prvy tyzden som pribrala 3kg,ale hned som si zacal sledovat stravu apodarilo sa mi to hned dat dolu,a este som shudla jedno kilecko,ale mozem potvrdit ,ze chudnutie mi ide tahsie,ako do teraz:(

 80. ja fajčim asi 10 rokov a asi 5-10 cigariet denne prestat som už chcela neraz ale nikdy som nenabrala odvahu však to pe prve ide do penazi a potom ako asi vyzeraju nše pluca pribrala som aj bez toho aby som prestala treba menej jest a hlavne ovocie a zeleninu (že to vravi ta čo fajči ,zdrava strava) ak prestane fajčit tak sa nezmesti ani do tehotenskych nohavic poradte mi ako prestať (keby bola tabletka že si zabudnem zapaliť) možno polovica ludi fajči s nudy a polovica s toho že nema take nervy ,ukludnuje to a potom je pohoda čaute

 81. ja prave zacinam s prestavanim a je to velmi tazke.Prve tri dni som nemohla prestat jest a pomaly priberam.Pocas dvoch rokov som .schudla 15 kg a ked si predstavim ze ich mozno priberiem zase.velmi chcem prestat fajcit a velmi nechcem zase byt ako gula

 82. Jasa ale pri nefajčení nie je povinné jesť. Pribrať nazad je príliš ľahké. Nepovoľ si jedenie. Prvé dni sú najhoršie z hľadiska nervozity, takže si daj ešte možno dva tri dni a potom už prestaň s jedením, ako náhradou za cigarety. Skús pracovať na disciplíne. Držím palce!

 83. Ja nefajcim 2mesiace, po 27 rokoch ( mam len 40 :-} ) ale uz mam o 13 kg viac, je to dost deprimujuce, uz som sa pristihla, ze si asi zase zapalim :-( …ale „nastastie“ si spomeniem na nemocnicu , ta ma velmi rychlo oducila fajcit (nevediet dychat je hrooozneee, uz to nechcem zazit )….nechapem to priberanie, kontrolujem co jem a co tyzden, to kilo hore :-(….

 84. reptilka ak jedenie kontroluješ, skús priškrtiť asi o 2000 kJ denne a pozoruj, či o týždeň váha zostane tam kde je dnes.

 85. V oktobri 2010 som prestal fajcit. Vazil som 80kg pri vyske 185 cm , no teraz vazim 100kg. Doslova „schrumem“ vsetko co sa nechadza pri mne. Mam dni ked si dam acidko a rohlik alebo jogurt a briosku, ale potom mam dni ked musim zjest na posedenie 1Kg udene koleno. V mojej rodine mal kazdy nadvahu. Otec mal 130kg a vysoky krvny tlak, co som asi zdedil aj ja. Prosim nieje neaka rada co by som mal robit a nemal? Ja sam si neviem pomoct od jedenia , prestat fajcit bolo jednoduchsie ako menej jest.

  Za pomoc vopred Dakujem Marián

 86. Marián tak skúste pred každým jedlom zjesť aspoň štvrť kila zeleniny. To by malo pomôcť, pretože hlad bude zahnaný a zjete menej. Inak priberiete ak nebudete kontrolovať jedlo a jedlo bude kontrolovať vás.

 87. Ja som prestala fajčiť v auguste 2010 a postupne pozvoľna, bez toho, aby som zmenila stravovacie návyky som pribrala 6 -7 kg a to som mala miernu nadváhu aj predtým.
  Asi pred 2 mesiacmi som si povedala, že minimálne tých 7 kg musí ísť dole a začala som behať 3 – 4x do tyždňa tak na hodinku. Cítim sa perfektne, lebo je to jediná hodina počas dňa, ktorú mám sama pre seba. Kým behám, mám čas pouvažovať nad vecami, ktoré sa udiali, dávam dokopy plány na blízku i dalekú budúcnosť. Je to vlastne psychohygiena a navye som dala dole už 3 kg, čo ma neskutočne motivuje. Stravu som nejak extrémne neupravovala, lebo nie som veľký jedák, akurát som sa začala riadiť radou Mirka, a to zjesť pred každým jedlom poriadnu porciu zeleniny resp. ovocia, a o to menej potom človek zje toho viac kalorického jedla.
  Ďakujem za perfektné rady na tejto stránke a držím palce každému, kto sa dá do boja s kilami.

 88. dnes je to siesty den co nefajcim ale mam na nu stale chut,ale uz bolo toho dost,najviac sa bojim toho priberania,uz dost ma frustruje ze beriem antikoncepciu,aj stej som pribrala.davam si pozor na jedenie,a to BEHANIE!! robim chyznu v hotely ktory je ip ip plny kazdy den ..narobim sa ako jedno hovedo ten fyzicky pohyb mam,,,,to mam este behat!??????a este som prestala vecerat,,,,a nakoniec mam problemy s platnickamy jedna na 4mm a druha na 2mm..poradte mi…inak stej antikoncepcie mam pocit ze som akoby nalita vodou,,takto sa zagulatit no fuj!mam 34rokov 66kg 162vyska najviac co sa mi paci na mojom tele su prsia:) a nakoniec fajcit ani nemozem na tu antikoncepciu..aj tak sa uz dost bojim beriem ju 10 roko a aj tolko som fajcila !!!!!ake to bude mat dozvuky neviem teda,,,hovori sa ze ten kdo prestane nielenze zacne priberat ale zacnu mu viliezat vselijake choroby lebo telo sa zbavuje jedu…..potrebujem radu a podporu

 89. @anitha thery
  Nevzdávaj sa, fajčenie je tá najhoršia cesta k tomu ako si udržať kilá. Ja som si povedala, že najprv vyriešim problém s fajčením a potom budem riešiť prípadné kilá navyše. A zatiaľ sa mi to darí. A antikoncepciou máš pravdu.. drží v tele vodu. Keď som ju prestala brať, tak som v priebehu pár dní zhodila cca 2-3 kg. A posledná poznámka, to že prestaneš večerať Ti skôr ublíži ako pomôže, čítaj hneď prvý článok : „Keď chceš schudnúť , musíš začať jesť.“ Nikto Ti nevraví, že máš behať, ak máš fyzicky náročnú prácu. Skús niečo relaxačnejšie ako plávanie, a určite to neuškodí boľavým platničkám.

 90. Dobry den prajem, zda sa mi ze vela ludi nebolo tak strasne zavislych na cigaretach,aj ked gratulujem ze ste prestali…ja stym bojujem uz 3 mesiace..moje priznaky su ak si nedam za pol dna aspon jednu cigaretu tak som strasne agresivny aj ked nechcem, a to vsetko len kvoli tomu ze mojmu telu chyba nikotin.a za ten pol dna co sa z celych sil snazim ,tak vyjem nielen chladnicku ale hladam este veci ktore ako normalny clovek by som nejedol…citim sa ako tehotny s tymi chutami…a je velmi tazke prestat fajcit…kto prestal len tak ,tak nebol velmi zavisli…lebo dat si jednu cigaretku denne nieje fajcenie…inak som stihly mam sem tam male brusko…ale chodim behat a hram kolektivne sporty… :D dakujem

 91. bez stresu.. :-)
  dostal som sa na tuto stranku prave ked som prestal fajcit.. tak na povzbudenie:
  21.2. som prestal fajcit (mal som 94kg a fajcil som cca 15 cigariet denne).. bez naplasti a pod., z jedneho dna na druhy. problemy som mal len prvy tyzden, ale staci sila vole, pohar vody a islo to.
  prve 2-3 tyzdne som neriesil stravu vobec, prvorade bolo zbavit sa zavislosti na cigaretach.. pribral som 2kg..
  zaciatkom 2.mesiaca som zacal implementovat rady z tejto stranky: vypustil som cukor, sladkosti.. zacal jest viac zeleniny a 3-4krat do tyzdna beh ci tenis.
  priblizne 1.5. som zacal s jemnou dietou (mensie porcie, trosku prepisany jedalnicek). ale ziadne extremne zmeny.
  14.6. vazim 90kg , cize o 6 menej ako maximum a o 4 menej ako ked som prestal fajcit.. a verim tomu ze dalsie kila pojdu takisto hladko dole..
  zhrnutie: nefajcim, schudol som, hybem sa, som pozitivne naladeny, citim sa ovela lepsie..
  staci sila vole a potom mirove rady na chudnutie.. ;-)

 92. rolo to je výborný priebeh, držím palce nech sa darí, bez cigariet a tuku je život ľahší. viem porovnať. preto ti to prajem

 93. Ahojte
  ja fajcim viac nez 10 rokov a prave prestavam. Chcem sa spytat ludia co ste vydrzali… Mate stale chut na cigaretu?
  Ja som zatial na zaciatku pute, akle chut na cigaretu sa strieda s nevolnostou a pocitom na vracanie :-!

 94. Michal ja už ani neviem koľko nefajčím. Paklík stál 26 korún vtedy. 10, alebo 12 rokov nefajčím. Dodnes mám stále chuť a niekedy až intenzívnu. Ťahal som okolo 40 kúskov denne.

 95. Ahojte ,no Michal asi ta sklamem ale chut na cigaretu budes mat este veeeeeeeeeelmi dlho…bohuzial a zalezi len na tebe ci tomu dokazes odolat.Ja mozem za seba povedat ze prestala som fajcit hned z hodiny na hodinu.Rano som si este zapalila a po hodine som si povedala ze docerta ved chcem prestat fajcit?chcem!!!!tak preco to stale odkladat !!!!§a zahodila som zapalenu cigaretu a odvtedy som sa ich viacej nedotkla.Mala som ich uplne polozene volne celu krabicku ale ja som bola silnejsia ako ta krabicka.Vydrzala som to a uplne v pohode pretoze som si povedala ze ja to musim dokazat!!!Vsetko mame v hlave a ked tam to prepnete tak sa to da.Teraz chcem skusit trosku schudnut a zase som si povedala ze ja to dokazem!!Len tu to bude trosku tazsie pretoze tu treba zmenit stravovacie navyky a pravidelne jest a celkom ine ako som jedla doteraz a ovela viacej ako som jedla doteraz.No uvidime ci sa mi aj to podari.Toto je ovela narocnejsie ako skoncit s fajcenim.A este to ze toto musi fungovat az do konca zivota inak sa vratime do starych kolaji a to predsa NECHCEME!!!tak drzte palce…

 96. tak tak. ja nefajcim 4 roky a chut je stale.
  ale tak treba sa ovladat..tak ako pri jedle, aj tu je system rovnaky, treba sa prepnut v hlave :)
  drzim palce:)

 97. prestala som fajčiť od zlosti, keď som zistila, že mi môj 16-ročný syn
  kradol cigarety. Pred ním som pokrčila skoro plnú krabičku cigariet a vyhlásila, že to bola posledná. Syn sa mi smial do očí, ale dnes sa mi
  už nesmeje – len ticho závidí. Ubehlo už 15 rokov a ja som si odvtedy
  nezapálila. Je to zmes všetkého-pevná vôľa, možno príklad synovi /ha,ha/
  ale tiež pravda, že mi dym začal zakrátko vadiť, bolievala ma hlava a dnes sa vyhýbam aj fajčiacemu chodcovi. Ale všetkým Vám držím palce

 98. Ahojte. Prestala som fajčiť pred mesiacom. Mám 163 cm a váha sa mi stále pohybuje od 48 do 50 kg. Mám trošku, ale problém s veľkým bruchom. Oproti mojej celej postave mi trošku vypúča. Začala som cvičit, diétu ma ani nenapadne držať, aby som náhodou ešte neschudla…Bude to účinné???Či priberem???Ťažko sa mi doteraz priberalo, zjem všetko na čo mám chuť…

 99. Lucy pozoruj to. cvičenie je dobrý nápad vždy a diéta pri takých číslach by bol naozaj čistý nezmysel. stravuj sa pestro, racionálne a musí to fungovať

 100. Ahojte. Aj ja som prestala fajčiť. Už vo februári . Bolo to náhle a nečakané. Jednoducho som si už nezapálila.Možno preto, že som ochorela, týždeň mala vysoké teploty . V každom prípade som hrdá na to, že som prestala a že ani nemám vôbec chuť si zapáliť. Jediný problém je
  že som pribrala a priberám…..Od tej doby mám o 12kg viac. Som z toho zúfalá.Pred týždňom som začala chodiť do posilňovne, ale dnes som sa zhrozila,že mám o takmer 3kg zas viac. Fajčiť začať nechcem, ale čo s tým mojim telom?

 101. Táňa v prvom rade gratulujem ku skvelému rozhodnutiu a výsledku – pol roka bez cigariet. Prestať fajčiť je výborný nápad. Pokiaľ priberáš, tak telo nie je na vine. To len reaguje na životný štýl. Cvičenie síce je dobrý nápad, ale na chudnutie je nutné jesť správne. Čiže vzdelať sa. Keď človek prestane fajčiť tak sa mu trocha spomalí metabolizmus, takže potrebuje jesť asi o 10% menej.

  Nejedz sladkosti, mastnosti a slanosti, jedz pravidelne a kilá pôjdu dolu.

 102. Dobre sa to vsetko cita,len nie vzdy sa vsetko da. Ja napriklad fajcim, cvicim hodinu denne 40 minut bicykel 20 minut brusaky a drepy, ale tazko sa formuje postava ked je tuku vela. Pri vyske 164 vazim okolo 63 kil,postavu som sice sumernu, ale tuku na bruchu je vela. A to nejem chlieb, takmer ziadne sladkosti a fajcim. Niekedy nestaci len si precitat vetu:Zacni sa hybat! Potrebujete aj odbornu radu,ale ak vyskusate neodbornych trenerov!! a na nete nenajdete odpoved….Je to tazke!!

 103. áááááááááááááá… piaty deň čo nefajčím! Neviem či vydržím, idem na dovolenku a toho sa bojím najviac. Pohoda, slnko, more, vínečko a ??? cigaretka bude chýbať. Bola som na antinikotinovej biorezonancii. …dúfam, že nepriberiem. Som malinká a každé kilo naviac vidno brutálne. A som maximálne lenivá čo sa týka športovania – neviem sa donútiť. Tak uvidím ako to všetko dopadne, držte palce.

 104. Zdravím, mám podobný scenár ako Táňa. Nefajčím od marca,vtedy som mala dva týždne takú chrípku, že sa ani z postele nedalo vstať.. nejako som si upratala v hlave a po 20-tich rokoch som s tým skoncovala.
  Nechýba mi. Skôr mi vadí, že som začala priberať. Pri výške (skôr nížke) 151 cm som vážila 45 kg a cítila som sa super. Teraz mám 52 a je mi zo seba veľmi ťažko. Vôbec nejem viac ako pred tým, dokonca cvičím 2x denne na bicykli a steperi. Som zúfalá a tiež sa už nechcem k cigaretám vrátiť. Pomôže mi niekto?

 105. Veronika

  Odpoveď na tvoj problém je uvedený pod Tániným príspevkom. Teda to čo napísal Miro.

 106. Veronika pomôžeš si len sama. Naštuduj si niečo o strave a potom sa tým riaď. Pár kíl pribrať nie je problém, pri nefajčení je to normálne. Ale je to vždy signál, že niečo robíme zle. Ako teda prestať fajčiť a nepribrať? Kontrolujte stravu.

 107. od zajtra nefajcim , dufam ze nebude so mna slon …… a ze to naozaj bude len tych par percent …. :-))))

 108. Len čo mam robiť keď lekar skonštatoval že mám schudnúť a aj prestať fajčiť nakoľko mám vysoký tlak a cholesterol a ani s cievami to nie je v pohode

 109. Ivan no ideálne zbaviť sa oboch problémov. určite by som začal úplným zrušením soli. to by v priebehu dní mohlo odľahčiť tlaku. tvrdý balíček opatrení inak. ale dnes žijeme na dlh. roky papáme veľa nevhodného a to poškodí zdravie. potom príde na splátky – už nejesť nič nevhodné a to sa nám nepáči. držím palce

 110. To Emi,

  môžem len pritakať. Zväčša je omnoho ľahšie prestať fajčiť ako schudnúť. Dôvod je veľmô jednoduchý – prestať fajčiť sa dá úplne, ale prestať jesť ani náhodou – teda aspoň pokiaľ človek chce ešte na tomto svete chvíľu pobudnúť… Človek, ktorý chce schudnúť je v situácii narkomana, ktorý by chcel s tým prestať ale nemôže s tým seknúť úplne, ale len tak trochu … chtiac-nechtiac si stále z tej drogy musí raz za čas šľahnúť , inak by zomrel. Ja som s fajčením prestal už pred 12 rokmi (a fajčil som 20 denne mnoho rokov), s chudnutím bojujem doteraz.

 111. Katuš neviem. Skôr na zdravie. Fajčenie nie je prospešné, je to na telo záťaž. Takže laborovať o účinkoch na chudnutie sa mi veľmi nechce. Načo chcete chudnúť? Ak pre zdravie, tak tam sa fajčiť nehodí. Ak chcete byť ako žena atraktívnejšia, tak ani tam by som nevidel fajčenie ako dobrý nápad. Chcete byť štíhla štipľavo smrdiaca ženská s povädlou pleťou, žltými nechtami? Ráno pokašliavať a ešte za ten luxus aj platiť? Neviem, možno pre niekoho to bude atraktívne. Ja ako bývalý veľmi tuhý fajčiar vám veľmi naliehavo radím aby ste tvrdo zabojovala a zbavila sa závislosti. Stojí za to nejaký čas to vydržať. Kúpte si trebárs náplasti, ale nefajčite. Vydržte to. Neskôr vás to rozhodnutie posilní.

 112. Tak ďakujem vám za radu.Pokúsim sa stým prestať len ešte mám otázku na marihuanu..mám ju rada a sem-tam si dám je to tiež hrozné?

 113. Katuš z otázky cítim, že by ste chceli počuť, že to nie je hrozné. Volá sa to racionalizácie a bagatelizácia, kedy človek, ktorý vie, že sa správa nerozumne, skúša svoje konanie obhájiť. Alkoholik napríklad povie, že pije len pivo a iní sa ožierajú tvrdým…

  Je jasné, že mnohým ľuďom sa po použití marihuany nič nestane. Ale je dobré myslieť aj na to, že ďalšia, malá, ale nie nulová časť ľudí môže na marihuanu reagovať rôzne. Môže sa rozvinúť závislosť, hlavne pri opakovanej expozícii. Rozvoj je pomalší, takže človek má dlho pocit, že to má celé pod kontrolou. Ale časom zistí, že túžba je silnejšia ako kontrola. A to už začína byť varovné. Jej používanie má viacero dosť vážnych problémov, na google sa dá ľahko nájsť veľa podrobností. Asi najhoršie riziko je, že niektorí časom v rámci experimentovania skúsia niečo silnejšie a je zle…

  Tak ako pivári nechcú ani počuť o tom, že by pivo vari škodilo, tak aj tí, čo majú radi marihuanu budú chváliť jej blahodárne účinky až do neba. Záver si musí odvodiť každý sám pre seba. Mne z toho vychádza, že je z hľadiska životného úspechu výhodnejšie vyhýbať sa psychoaktívnym látkam.

 114. katus – mam skusenost s fajcenim marihuany z vysky a musim potvrdit, to co pise Miro. a este jedna vec – vacsina ludi dostane zachvat hladu a zozeru co im pride do cesty. Nenadarmo sa hovori, ze od travy sa dobre travi. Nie je to spravne vyjadrenie, travenie sa nemeni, iba casto prichadza vlci hlad.
  Tento stav mozno nepride po prvej cigoske, ale skor ci neskor sa dostavi.
  Aj ked by to bola cigoska z casu na cas, aj tak to strasne nabura rezim stravovania.
  Kazdopadne neodporucam, ja som mala po par rokoch neskutocne problemy s pamatou, nastastie sa to po vysadeni upravilo ale mnohy z mojich kamosov doteraz riesia zavislosti alebo fobie.

 115. Treba prestat fajcit. Tych par kil navyse moze byt trofej vsetkych nas ktorym sa to podarilo. A zaroven aj motivacia znovu nezacat, lebo kila ostanu tam kde su. Okrem toho bez cigariet mate telo v ovela lepsej kondicii na nejaky pravidelny pohyb co pri chudnuti urcite pomoze.

 116. Tento članok ma zaujal, no môj problém je väčší nez sa zdá… Potrebujem súrne radu… naozaj súrne. Vážim 124kg, obvod pásu mám 130cm – výška 185cm. Fajčím krabičku cigariet denne a denne musím doslova žrať sladkosti. Furt sa napchávam…ráno mám keks, doobeda, poobede aj 250g kesky, chipsy, večer zjem aj 10 rožkov a aj to zajem ďalším sladkým. Stále len priberám…začal som chodiť do posilky, no po mesiaci som to vzdal a pribral ešte viac. Teraz tam chodím opäť. Moja strava je približne takáto:
  Raňajky: Chlieb s maslom a džemom
  Desiata: Protein
  Obed: Buď kuracie prsia, alebo zelenina, alebo niečo tomu podobné.
  Večera: Protein.
  Po 18.00 nejem. Zatiaľ to držím len týždeň, no bojím sa že opäť zlyhám. Schudnúť musím urýchlene, lebo začínam mať zdravotné problémy. Vysoký cholesterol, tlak…problémy v každom smere.
  No zároveň musím aj urýchlene prestať fajčiť. Začínam trpieť na rozdutie pľúč (prejavuje sa to pocitom nedostatku vzduchu, dýchavosťou, kašlom). Ak prestanem fajčiť, všetko vraj bude po čase ok. No zároveň musím urýchlene schudnúť, lebo okrem hrozby vážnych ochorení to začína naberať aj psychické problémy (komplexy menejcennosti) – je to so mnou veľmi zle. A vážnení…to mám len 18 rokov!!! …

 117. Rišo je ťažšia kombinácia nefajčiť a k tomu zmeniť režim stravovania. Ale ak sú zdravotné problémy, môže byť, že budú tým pravým motivátorom. Pri riešení problému ako prestať fajčiť to máme jednosuchšie. Proste nefajčiť a bodka. Akokoľvek to je ťažké, večer máme jasno v tom, či sme dnes uspeli alebo nie. Pri chudnutí však jesť prestať nemôžeme. Takže moja rada je klasická: buďte kompetentný. Naučte sa o tom ako sa stravovať, venujte tomu čas. Kým sa budete stravovať hlúposťami (džem, proteín, nejesť po 18) tak budete neúspešný. Možno chvíľu to funguje, ale vy si musíte vytvoriť režim na doživotie. Inak zas priberiete.

 118. Ja už nefajčím dva roky a nepribral som . Bol som tuhý fajčiar 22 rokov (20 – 30 cigariet denne ). Skoncovať s fajčením som sa pokúšal pravidelne no kôli absencii nikotínu som bol nervózny a agresívny .
  Keď som už mal fajčenia plné zuby a sám som prestať nevedel dopočul som sa o BIOREZONANCII. Zaplatil som si polhodinové sedenie a odvtedy som nefajčiar . Týmto spôsobom sa podarilo skoncovať s fajčením aj trom mojim kamarátom.
  Samozrejme aj tu treba chcieť , lebo aj pri tejto metóde keď sa človek nepremôže a povie si ,že si zapáli ,tak si zapáli.
  BIOREZONANCIU po svojej skúsenosti vrelo odporúčam – odbúrava chuť na nikotín a tým pádom aj jeho zajedávanie .

 119. Ja som zacala teraz chudnut – lebo chudnut chcem, a zatial to vyzera ok. Neviem si predstavit prestat fajcit, pride mi to ako nemozna uloha proti chudnutiu. ALE – to preto, ze zatial nechcem. Myslim, ze az zacnem chciet prestat fajcit, bude ma to pohanat. No porovnat to budem vediet az potom. Neda sa robit veci nasilu. Tak ako neschudne ten co nie je odhodlany schudnut, neprestane fajcit ani ten ktory o tom nie je milion percent presvedceny.

 120. Alone obávam sa, že prestať fajčiť (piť, jesť vyprážané…) sa dá vždy len nasilu. Túžba zostane, len vôľa potlačiť ju musí byť silnejšia.

 121. OK, tak sem pridám nejaké kaleráby aby miro nebol smutný, že sa nik neháda a všetci súhlasia.. študujem medicínu, kým som začala fajčiť pribrala som 50kg, po tom čo som začala som schudla 20 a stále chudnem, keď vidím všetky tie choroby okolo seba a platy dôchodcov tak sa mi ani prestať nechce pretože sa mi skátka nechce dožiť staroby. Možno sa jedného dňa zmôžem prejsť aspoň na elektronické. Neviem. Všetci nefajčiari a bývalí fajčiari máte pravdu, ale mne tie konce života aj tak nestoja za to, medzi tým či ma zrazí auto, dostanem nádor, budem dementná alebo budem mať 90 a nebudem sa moc postarať sama o seba, že budem celý deň zatvorená niekde a niekto mi bude musieť utierať zadok.. následky fajčenia sú pomalé a bolestivé, ale tie ostatné možnosti konca za ktoré človek nemôže a ktoré vidím na oddeleniach a pitevni o nič menej. aspoň nemám potrebu vkuse žrať :P

 122. Lexy keď budete preberať v psychiatrii toxikomániu, zvlášť si pozri pojem racionalizácia. Vždy sú to žvásty a naivné fabulácie.

 123. keď preberáš psychiatriu tak prídeš na to, že na každého sedí nejaká diagnóza.. asi sa tomu nevyhnem ani ja

 124. Lexy jasné a pri čítaní vademecum medici človek postupne cíti prejavy každej z uvedených chorôb. To je normálne -)

 125. Fajčila som zhruba 17 rokov a priberala som na váhe, celkovo som pribrala 8kg, teraz dva týždne abstinujem a nepriberám zatiaľ. Nie je jednoduché prestať a veľakrát si musím pripomenúť dôvod prečo chcem prestať fajčiť.
  Mne poradila známa cmúľať lízatká a pritom mám ešte elektronickú cigaretu, ktorú ani nepotrebujem. Myslím si, že je dôležité zmeniť rituály s cigaretou, napríklad ja som ráno vstala, rýchle hodila niečo malé do žalúdka a hor sa na kávu s cigaretou. Teraz, pomaly jem raňajky a medzitým pomaly odchlipkávam z kávy a pokiaľ doraňajkujem, mám po káve a ani si nespomeniem na cigaretu. Večer to je horšie, počas reklám pri pozeraní TV som bola zvyknutá si zapáliť, takže teraz sa snažím si trocha zacvičiť, alebo robiť iné domáce práce. Kedysi som skúšala taktiež prestať a pri nejakej väčšej psychickej záťaži som opäť siahla na nikotín s výhovorkou, že mám ťažké obdobie a nedalo sa to vydržať. a prišla som na jednu vec: Vždy budú ťažké obdobia a stres a nikdy nebude ideálne obdobie. A vždy si spomeniem na abstinentov – narkomanov, že keď oni sa dokázali vzdať ťažkých drog, tak vzdať sa cigariet by malo byť pre mňa hračkou.

 126. čauťe ja som fajčil 9 rokov bol som strašne zavisli ras som išiel von do krčmi strašne som sa opil na druhi den som doma celi den vracal a od tedi nefajčim a je mi dobre

 127. Ja som fajcila 13 rokov a s odstupom si myslim, ze na zenu aj dost silno 15-20 denne, niekedy aj 30 -40 ked sa islo na akciu oslavovat.
  Najhorsie boli pre mna rana….ked ma vyslovene uz aj boleli priedusky , bola som unavena ,vystavena bez energie, nevnimala som vone.
  Nenavidela som sa za to, ze opat musim siahnut rano po cigarete…a bolo to silnejsie ako moje ja a musela som si zapalit aj ked mi uz ani nechutilo.
  A to ma asi vtedy tak nastartovalo…ten hnusny pocit, ze som jednoducho otrokom nikotinu. Sama by som to asi nedokazala, pomohlo mi, ze aj moj manzel sa rozhodol, ze na to pojde so mnou a prestali sme len tak bez nicoho …zo dna na den a ja som mala lepsi pocit, ze netrpim sama a zaroven som mala taku zodpovednost ze ked on drzi ja ho nechcem „zradit tym ze polavim a zapalim si“.
  Bolo to hrozne…a neznesitelne prve dni nechcelo sa mi ani zit…ale tesil ma kazdy dalsi zvladnuty den bez. Ak som mala neznesitelnu chut na cigaretu vypila som ihned pollitrovy pohar vody….a chut ma presla aspon na chvilu..a tak som prve dni stale len pila, no kazdym dnom ta palciva chut na cigaretu bola slabsia…no nevymizla hned….
  Este aj po dvoch rokoch som stale sem tam pocitila chut no uz bez strachu, som vedela, ze to o chvilu prejde.
  Dnes je to uz 12,5 roka co nefajcim…a predsa sa mi niekedy este stane, ze sa mi o cigaretach a fajceni sem tam este sniva a ja mam potom akoby zivy pocit, ze som opat v tom..
  Viem ale urcite, ze do smrti si nesmiem uz ani skusit potiahnut…inak by som bola okamzite tam kde som skoncila.
  Ked som prestala fajcit mala som 30rokov,164 cm a krasnych 47 kg, postupne kazdym rokom mi nieco pribudlo…a dokym som pravidelne cvicila 2 x tyzdenne pribrala som len na 52kg , no ako som sa prestala hybat pomalinky mi to vyskocilo az na 59kg… cize prave teraz sa rozhodujem opat zacat sa viac pravidelne hybat, ciel mam to stiahnut na tych 54kg dufam, ze sa mi to podari…no sa neviem rozkyvat.
  Len sa smejem sama zo seba, ze mi to velmi silno pripomina situaciu ked som chcela prestat fajcit,…je to len opat o tom konecne ROZHODNUT SA a jednoducho zacat sa hybat :-), zatial si ale vzdy najdem niaku vyhovorku preco dnes este nie,takto isto to bolo aj s fajcenim…
  Takze nebojte sa prestat…nie je to az take hrozne ako som si predtym myslela a nezabudnite sa urcite hybat tak ako som zabudla ja.

 128. Je to presne tak, ako píšete. Staneme sa závislí na nejakom životnom štýle a aj keď nám škodí, nechce sa nám opustiť zvyk. Držím palce, nech sa vám podarí rozhodnutie.

 129. Fajčím takmer 15 rokov… A rozhodla som sa prestať, lebo som si uvedomila veľa vecí a asi som dospela :-). Prvou ranou prečo prestať fajčiť je moja dcéra, ktorá má rok a deväť mesiacov a keď mi zahlásila, že mamina nefajč, a toto mi hovorila asi tri dni, tak som si pred ňou už viac nezapálila, iba som sa skovávala. Potom sedela za stolom strčila prst do úst a hovorí fajčím a akože prstom fajčila a odklepávala do popolníka. Tak toto som povedala, že teda nie, to nie to čo chcem dcéru naučiť. A potom dala som sa na to matematicky a spočítala som čo nás, mňa aj manžela stoja cigarety, fajčíme skoro rovanako denne. A bolo to otrasné číslo, v podstate mi vyšlo, že na cigarety ročne potrebujeme 2500,-EUR. Som to prepočítala asi sto krát som si myslela, že zle vidím, alebo rátam a fakt je to tak… Toto bola vec, ktorú som si vôbec neuvedomila. Nezarábam zle, tak mi to nejak tak neprišlo, veď peniaze sú, ale toto teda nie. Vždy keď mám chuť si zapáliť, tak si pomyslím na toto číslo a poviem vám, že hneď ma chuť prejde. A ešte som vypočítala, že denne prefajčím hodinu a pol… A že prečo nestíham. Včera som stihla všetko a dokonca som už o pol desiatej sedela pred telkou s tým, že ja už mám všetko hotové a môžem len tak sedieť. Predtým som chodila spávať tak okolo pol noci, unavená, všade bordel,… no hrôza. No a jasné, že je tu aj zdravotná stránka… Dalo by sa rozprávať a písať neskutočne veľa, ja len dúfam, že to vydržím.

 130. Lucia verím, že to zvládnete. Máte silné motívy, najsilnejší je príklad, ktorým ste pre svoju dcérku. Začiatok je ťažký, ale dá sa to zvládnuť. Ja som fajčil zhruba rovnako veľa ako vy (ak počítam koľko prefajčíte za rok, tak tie 2 a niečo krabičky za deň to budú) a už hádam 12 či 15 rokov je to ok. Ani neviem, koľko už nefajčím. Len jedna vec. Nesmiete nikdy nadobudnúť pocit, že si môžete zapáliť čo i len jednu. Nesmiete. Extrémne riziko recidívy. Držím palce, oplatí sa vám to.

 131. Dobry vecer, minuly rok v decembri som prestal fajcit, po 30 rokoch. V case ked som prestaval som vazil cca.88 kg. Hned po skonceni s fajcenim som zacal rapidne priberat a priznam sa ze prvy mesiac som doslova zral. Po mesiaci som presiel na zeleninu, ovocie, delenu stravu atd, navyse chodim v lete takmer kazdy den na bicykel (cca.15-20km) a ked je chladno chodievam minimalne 3x v tyzdni do fitka. Problem je, ze uz mam 95kg a nedari sa mi chudnut plus k tomu pribudla silna acidoza (prekyslenie)organizmu. Poradite co robit? Vdaka

 132. Spitfire chudnutie závisí na jedení, takže zamerajte sa na úpravu jedálnička. Naštudujte si to tu celé a budete vedieť čo robiť. Ak máte problém s prekyslením, obráťte sa na lekára, pokiaľ tým vážne trpíte treba to riešiť.

 133. Už 4-tý mesiac nefajčím,úplne v pohode,absolútne žiadne absťáky,ako keby som v živote nefajčila,ale tie kilá.Pomaly do žiadnych riflí sa nezapnem(ja,ktorá som mala takmer ukážkovú postavu s plochým bruchom)a to nič nejem,ide ma roztrhnúť od zlosti!!! Mala by som cvičiť,ale cvičenie ma vôbec nebaví,nútim sa do cvičenia, radšej behám vonku,ale v závejoch to ide ťažko.Poradíte niekto niečo?

 134. maja249 nič nejesť je vcelku spoľahlivý spôsob ako pribrať. Radím jesť pravidelne a zdravo a ten pohyb treba riešiť v zime trebárs behom v posilke na páse.

 135. Zdravim Miro,

  Mam uz delsi dobu nadvahu, ted jsem se dostal na 116kg coz je pri mych 183cm je to „prasarna“ pred 3 mesici jsem prestal kourit (po 16ti letech denodenich 15-20ti bez jedine naplasti – myslim ze uz to do ust nevezmu). Dostal jsem se k Tvym clankum/ knize po tom co jsem hledal rady „jak zhubnout“ protoze moje telesna schranka se mi uz zacala hnusit. Takze, cil: srpen 2013: 80kg, valka s jidlem a preziranim zacala. Myslim ale ze to zvladnu mam ted opravdu silnou vuli po tom co jsem prestal kourit. Zatim diky za motivaci a dosti cenne rady!!

 136. Už pol roka nefajčím,úplne v pohode,absolútne žiadne absťáky ako keby som v živote nefajčila,ale tie kilá.Pomaly do žiadnych riflí sa nezapnem-ja,ktorá som mala takmer ukážkovú postavu s plochým bruchom a to nič nejem,ide ma roztrhnúť od zlosti!!! Mala by som cvičiť,ale cvičenie ma vôbec nebaví,nútim sa do cvičenia, radšej behám vonku,ale v závejoch to ide ťažko.Kde je mojich krásnych 50 kg,už ich mám 56. Ono to pri výške 168 cm vyzerá stále dobre,ale ja si tak nepripadám.Cítim sa zdutá ,nafúknutá a tlstučká.

 137. Ahojte, ja som prestala tiez fajcit. Uz 3 tyzdne nefajcim a ani nemam chut, ba ak citim fajciara, tak ma chyti zachvat kasla. Co sa tyka priberania neviem, odvazila som sa a budem sledovat i ked musim pravdu povedat, ze vyse roka cvicim pravidelne kazdy den 1 hodinu a tie kila idu fakt strasne pomaly dole a to som aj stravu upravila. Za cely ten rok poctivej makacky den co den som schudla iba 6kg. Neviem ci je to vekom ( mam 41 ) ale stve ma to, pretoze mam chtic aj elan, len kila ma nechcu opustit. Zatial co nefajcim chute nemam a ani sa neprezieram ba si vsimam, ze skôr nechut mam na vsetko, ale pit pijem denne aj 2 litre, co volakedy nehrozilo. Tak necham sa prekvapit a dufam, ze nebudem musiet neskôr bojovat s kilami i ked s nima bojujem vramci udrzovania postavy a mladeho ducha :)Snad budem zasa krasne stihla ako za mlada ( 54kg/175cm kym teraz je to 75kg/175cm ) nuz pan Boh mi pomahaj :D

 138. Ahojte, ja som prestala fajčiť pred 3 mesiacmi spolu aj s manželom. Za tie 3 mesiace som ja osobne pribrala 6,5kg a manžel 10kg. Pritom nejem o nič viac – to som si odsledovala – a ešte k tomu aj cvičím každý večer, a aj tak priberám… neviete náhodou do kedy toto priberanie bude pokračovať? myslím že nikotín z tela sa mi už vylúčil tak už aj priberanie by mohlo prestať, či?

 139. žužu to je príliš rýchle priberanie, radím rýchlo si naštudujte princípy stravovania, niekde robíte hrubé chyby. samotné fajčenie môže spotrebovať o pár percent energie viac, nie však dramaticky viac. takže chyba je mimo cigariet.

 140. Ahoj tiez som prestal, 2 roky som si nadaval do slabochov a tak.. az som to dokazal: 1.prestat pit alkohol podnik bol pravidlo po dlhych nadavkach a sluboch(6mes.)som vydrzal 3dni bez piva o dva dni som nebol v bare 7dni od vtedy nepijem..po 2mes.som sa rozhodol prestat s tabakom a mariskou (mariska = demencia) nasiel som odvikacku pri nemocnici v Ziline za 35eur ma napojil na pristroj z poslednej cigy teda spaka co som mu doniesol spravil CARY MARY v pristroji a za 1 hod. som bol vonku a odvtedy nefajcim ani chut som nemal.Na marisku ano avsak tvrdo som ju preklial.Uz 3roky som cisty a stastny akoby som prave vyhral milion.JEEA!! Pomohli mi aj Krishna oddany a knihy od Srilu Prabhupady.Zacal som si sam seba viac uvedomovat.Dakujem ti Prabhupada tebe aj tvojim oddanym, Hare Krishna

 141. Zdravím Mirochcel by som sa ti podakovať za knihu ktoru si napísal o chudnutí mal som 130Kg teraz moja terajšia váha je 100kg pokračujem dalej a dokázal som to dobrým vyvaženým jedalníčkom a rýchlo chodzou a teraz začínam behať.ked chceš všetko dokážeš nejem sladké nepijem pivo ani alkohol a nefajčím

 142. Tomáš gratulujem, to je skvelý výsledok. Pri stovke by som beh ešte odporúčal trocha pozdržať, mohol by si si poškodiť kĺby, kolená, alebo tak niečo. Ak tak jedine s kontrolou techniky behu riadnym trénerom.

 143. Som ešte len na začiatku, ale tretí deň nefajčím a nepociťujem ani nervozitu a ani nutkanie na jedenie …. všetko je naozaj v hlave a ak človek tú vôľu má je to úplne jednoduché, veľmi napr. pomáha chôdza, ja chodím do práce aj z práce pešo a ak mám príležitosť tak chodíme s rodinkou do lesa koľko to dá… pri chôdzi človek odbúra aj váhu ak cholesterol a dokonca ženy si upravia aj celulitídu, lebo spevnia nohy a zadok…. to je moja skúsenosť a dúfam, že niekomu pomôže…

 144. Ja nerozumiem tejto matematike – ze ma jedlo, ktore ma 800 kj pokryje spalovanie 800kj u cloveka – to by telo muselo spalovat jedlo dokonale, bez odpadu. Vysvelite mi, prosim, kde je v mojom rozmyslani chyba, lebo ma strasne irituju prepocty typu jedna tycinka je 1hod na bicykli. Alebo sa energia v jedle pocita na predpokladanu vyuzitelnu energiu?

 145. Ansdrea prepočet ako sa spotrebuje energia v tele je asi nemožné vyrátať. Od tepelných strát, cez správu tela, rozmýšľanie, pohyb… Ak túto zložku energetickej rovnice nevieme stanoviť presne a ani hrubým odhadom, potom prichádzajú na rad odhady. A tak sa počíta s tým, že ak človek zje napríklad 10 000 kJ za deň, zvyčajne nebude veľmi chudnúť ani veľmi priberať. Nedá sa to však skúmať do hĺbky. Inak sa využije kocka cukru zjedená nalačno a inak ak bude súčasťou veľkého jedla.

  Preto všetky čísla sú len odhady. Odhaduje sa, že fajčenie zvýši energetickú spotrebu o 10% trebárs.

 146. A prave preto, ze sa neda presne urcit ako telo vyuzije energiu z jedla, porovnavat kj jedla a kj toho co spali telo nie je na mieste, su to hrusky s jablkami aj ked sa stale jedna o energiu. Riadit sa tym priblizne – ok, ale tvrdit, ze ak zjem kusok cokolady, musim vyslapat 13 poschodi aby to telo spalilo je uplne zavadzajuce. Ale uz sa opakujem a ospravedlnujem sa aj za prispevok mimo temy.

 147. Andrea tieto porovnania sa celkom bežne robia, posledne som počul tuším že tri lentilky sa dajú spáliť tuším vyjdením jedného poschodia (či tak nejak). Jasné. Koľko váži ten kto ide páliť? V akej je kondícii? V akej nadmorskej výške sa to odohráva? Myslím, že pre ilustratívne použitie je taký prímer celkom v poriadku.

  Chudnutie je nájdenei rovnováhy medzi príjmom a výdajom a výdaj musí byť o niečo vyšší. Takže istú predstavu čitateľovi dať treba. Radšej len približnú, ale ľahko zrozumiteľnú, ako vo forme vedeckej knihy s otvoreným koncom.

 148. V tomto sa nezhodneme – ak su realne cisla diametralne odlisne od odhadovanych, tak ludi len oblbuju a ich radsej nepouzivat.

  Myslim, ze tvrdenie, ze z 1600 kj prijatych, telo nejak spotrebuje 800 a zvysok ide do toalety, je pravdivejsie (a podla mna je ucinost tela este mensia). Ale ano, asi by to nebolo az tak motivacne.

 149. Andrea nuž či až tak veľký objem ide do toalety, tým si nie som celkom istý. Ale ok, nemusíme sa zhodnúť.

 150. Jasne, ze nemusime, ono pre mna je to celkom zaujimava tema, ktovie ci na to existuju vyskumy. Jou, ale to nic nemeni na tom, ze teraz by som sa mala vratit k tomu, preco vlastne citam tento clanok :( Tak mi treba.
  No nic, hodne zdaru, cest vasej praci.

 151. Ja som sa dnes rozhodla prestat fajcit.
  Dva roky sa stravujem podla Mira, schudla som, zacala som cvicit, zijem uplne iny zivot, a to len vdaka tejto stranke a ludom na fore. Z nezdraveho zivotneho stylu mi ostali len cigarety. Teraz sa chcem zbavit aj tych. Som pevne odhodlana, ked som zvladla chudnutie tak, ze mi to vsetko ide viac menej automaticky, zvladnem aj toto. A myslim, ze moje navyky su uz dostatocne silne na to, aby som to zvladla bez priberania.
  Miro, prosim, kde na fore je ta sekcia pre fajciarov? Neviem ju najst. Dakujem.

 152. Ako to je s fajčiarov ktory si dopraju každodenný pohyb?vyfajcim za den cca 6 cigariet a denne si zbehnem taku hodinku aký to má vplyv na moje pľúca a zdravie.poradte mi prosím.

 153. Sona to sú také vcelku šalamúnske otázky. Ak dieťaťu strelíte každý deň 6 faciek a potom ho budete 3 minúty hladkať a láskať, aký vplyv to bude mať na jeho psychiku? fajčenie nie je dobrý nápad. nie som si istý, či šport dokáže kompenzovať negatívne účinky fajčenia. s lepšou kondíciou pľúc sa totiž dostane aj viac škodlivín do tela. ťažká téma.

 154. Ahojte..ako začať…fajčil som od 16 rokov, zo začiatku asi ako každý 5-6 za deň, niekedy aj menej a postupne som sa vypracoval na celú krabičku denne..nešlo mi o peniaze, držím sa totiž hesla: peniaze boli aj budú, len teraz nie sú.. :) ale na cigarety sa vždy nejaké našli..bola to taká chvíla pre mna (aspoň tak som si fajčenie sám sebe ospravedlňoval). Zrejme som si myslel že ak na balkone denne vypijem 6 káv a vyfajčím 20 cigariet, budem mať na seba viac času… Bohužial, myslel som si to dalších 7 rokov…dnes si to už našťastie nemyslím, aj ked zdaleka som ešte nevyhral…nefajčím mesiac a musím sa priznať na moje velké počudovanie, čakal som že to bude ovela ťažšie, no momentálne nepociťujem túžbu po nikotíne. Každopádne teraz sa začínam cítiť lepšie (ide predsa v prvom rade o zdravie) nehovoriac o tom že nesmrdím dymom, mám viac času na iné aktivity a v neposlednom rade ušetrené peniaze za pár mesiacov nebudú až také drobné.. :) tak držte palce a Mirovi velká poklona za stránky, či už túto alebo ostatné..gratulujem a držím palce v dalšej práci..

 155. Jano ďakujem za poklonu a to fajčenie je dobrá správa. Vydržať prvý mesiac (alebo prvých pár týždňov) je najťažšie. Potom už to bude len lepšie. Jediné, čo sa občas stane že ľudia prestanú a potom si povedia „jedna mi neublíži“. Sám som tak pred rokmi po pol roku nefajčenia tú jednu skúsil a potom ešte pár rokov z nej bolo 40 denne. Takže vám prajem, nech to máte na doživotie :-)

 156. Anuška,nezacinaj fajcit. Ja mam len 15,viem ze si myslite vela roznych veci….. ja fajcim cca.2 roky. Je to blbost,zacala som sportovat,nevladzem pomaly nic. Prestanem stym nadobro,aby som sa mohla venovat naplno sportu. :-)

 157. Ahojte,touto cestou chcem čiastočne poďakovať p. Veselému ohľadom informácií ako podporiť chuť nefajčiť.Prestal som fajčiť pred 5 mesiacmi predtým som fajčil cca 15 – 17 rokov. Veľkú váhu prikladám elektronickej cigarete ktorú som používal cca pol roka ktorá veľmi pomohla, začal som športovať,kardio cvičenia. Ďakujem za podporu a informácie ktoré som tu získal, cítim sa podstatne lepšie a slobodnejšie.Sám si držím palce aby som vydržal a aby to tak aj zostalo. S pozdravom Tomáš.

 158. Taktiez som dospel do stadia kedy som si povedal ze dost uz .Fajčim 30 denne žiadna energia a len unava . Chcem sa objednat na biorezonanciu a skoncovat s tym. Som velmi zvedavy ako to dopadne .

 159. Rudo sú aj efektívnejšie spôsoby, ako vyhodiť pár stovák. Odporúčam rozhodnúť sa a prestať bez akejkoľvek platby a pomoci. Ak bude túžba prisilná, radšej skúste náplasti s nikotínom.

 160. Rudo biorezonancia pomaha ak nie si rebel. Ja som bola na nej dvakrat a kedze to pre cloveka nie je ziadna namaha, napoja ta na pristroj a hotovo, tak si to clovek nevazi. Bez akejkolvek pomoci som skoncila pred dvoma mesiacmi, to rozhodnutie je v len a len v hlave. Bala som sa ze priberiem tak beham 3 krat do tyzdna po hodine cca 7 km. Pocit bol na prve dva tri razy strasny, nedalo sa to udychat, ale je to uzasne, meni sa to radikalne k lepsiemu, kazdy krat to ide lahsie a lahsie. A tie endorfiny fakt stoja za to….. Drzim palce, treba sa len rozhodnut a odhodlat, neklamat sam seba a pustit sa do toho….

 161. Ahojte. Nefajcim uz dva mesiace a zatial to ide celkom v pohode. Ano, su stavy, ked mam pocit, ze snad budem pytat cigu od cudzich ludi na ulici :))) , ale viem, ze to zas prejde. Mne sa tiez osvedcilo pridat VELA fyzickej aktivity. Vzdy som rada vela chodila (teraz vynechavam MHD na kusku trasy z/do prace a tak nachodim denne cca 8km) a pridala som aj cvicenie 5x do tyzdna (spinning+kruhove treningy). Postavu mam normalnu (BMI 22), chudnut nejako nepotrebujem, ale kedze odkedy nefajcim, mi viac chuti jest, si davam pozor aby som ani nepribrala. Zatial ani kolo hore, ani dole. Chcela by som len trosku zhodit z tukov (mam trosku viac akoby som mala mat) a to ide horsie. Ale nemozem sa ani cudovat, kedze sa mi niektore dni stane, ze zjem aj 2-3 cok.tycinky. Okrem toho jem velmi pravidelne, mam dost pomalych sacharidov, aj bielkovin. A samozrejme vela vody! :)
  Takze jednou vetou: PRESTAT FAJCIT SA DA…LEN TREBA CHCIET A TREBA SI NAJST NOVU ZAVISLOST RESP ZVYK, najlepsie sport :)
  Vsetkym drzim palce

 162. vandalka skvelé rozhodnutie a mimoriadne zrelý prístup! Gratulujem a držím všetky dva palce, ktoré mám :-)

 163. Držim palce…..
  Ahojte;) .ja som prestal fajčiť pre troma dnami..ide to dost tažko.. mam 26 rokov a od tých 19 som fajcil denne pol balika,niekedy i celý.Mávam dosti neprijemne abstinencne priznaky…velka podrazdenost,nervozita,take pichanie v hrudi..pride to na mna od tej 6tej vecer kedze dovtedy nefajcim…Prestal som kvoli váhe(i celkovo kvoli zdravemu zivotnemu stylu).. mam 193cm a 78kil nad 80 sa nepohnem(akysi blok)… rad by som takých 15-20 kil nabral… hadam sa to podarí… cital som vela o priberani po ukonceni fajcenia ale aj tak sa mi to zda individualne.. pri tom uzivam i pangamin.Zatial som nepocitil ziadne zmeny no hadam po mesiaci nejake uvidim:) je pravda ze z pitia vody clovek naberie?

 164. Peter z vody nenaberiete. Pokiaľ vám ide o to pribrať svalový objem, tak sa poraďte s trénerom, nech poradí tréning a výživový plán. Niektorí ľudia nevedie pribrať a ak je to ten prípad tak je lepšie to nesiliť. Aby sa nestalo že priberiete na bruchu. To nie je ani zdravé ani pekné. Po vysadení fajčenia môže ísť hore brucho, tak radšej to kontrolujte opaskom. Nie je dobré aby sa vám veľmi zmenil obvod pásu.

 165. Miro,teraz ste mi dal:D … brucho je posledne kde by som rad pribral… ako normalne najprv ide brucho a potom sa to rozklada do ruk krku tvare a inde…snazim sa doma cvicit mam cinku na tlaky tak s nou trocha experimentujem…no dlho sa mi nechce… 15 kil je to co chcem… teraz mam na sebe zvacsa svalovu hmotu takze aby som vyzeral ako hruska na to asi bude treba kus viac kil :) heh

 166. Peter tušil som to :-) väčšinou chalani chcú pribrať a myslia tým nabrať svalovú hmotu čo je veľmi dobrý nápad v každom prípade. nie kulturistické šialenstvo, ale poctivá kondícia a sila. nie je to pohodlné a sám to často zanedbávam. vďaka tomu mám ťažkosti s chrbticou. takže vodu kážem a radím: cvičte ako sa len dá. ešte kým ste mladý. neskôr už je to oveľa ťažšie

 167. mam61rokov prestala som fajciť po 25 rokoch a som už nefajciar 3 mesiace zato som pribrala 6až7 kilo citim sa zle cvicim 4x do tyždna strava upravena ale kedže som bola lahšia bola som pohyblivejšia teraz ma bolia nohy a ťasžko sa mi niekedy dýcha lebo nikdy som nemala 64 kg sravu mam upravenu človekom odbornikom cvičim a vobec som neschudla som neštastná skuste mi niečo poradiť

 168. zoja skúste sa poradiť s lekárom, ak je sťažené dýchanie, tak to je dôvod na vyšetrenie. Aj pocit ťažkých nôh si zaslúži pozornosť. Ak ste začali cvičiť, tak váženie nie je pre vás zaujímavé a výsledky chudnutia posúdite výhradne podľa opaska. Ak sa nezmenšuje, alebo dokonca priberáte, potom je chyba v strave.

 169. Dobrý deň. Počet vyfajčených cigariet sa mi podarilo v poslednom čase zredukovať na 2 denne, a v tomto stave zotrvávam už 2 týždne. Nefajčil som veľmi veľa, maximálne do 10 denne a fajčím už 11-ty rok. Prvú cigaretu si dávam dopoludnia , druhú pred spaním. Avšak aj napriek môjmu veľkému úsiliu sa mi nedarí s tým definitívne skoncovať. Najmä tej večernej cigarety, ktorá je mojim obľúbeným rituálom sa akosi neviem vzdať. Pri jej vynechaní spím ako kocúr, každú hodinu sa v noci budím a na druhý deň ráno vstávam vo veľmi zlej nálade. S nadváhou problém absolútne nemám, pravidelne športujem, stravujem sa zdravo, jem najmä veľa zeleniny a nepijem kávu. A asi pred 9 rokmi sa mi podarilo schudnúť 15 kg za 6 mesiacov. Len tie abstinenčné príznaky sú priam neznesiteľné. So znížením počtu cigariet na 2 som až taký veľmi problém nemám, ale ďalej to už akosi nejde… Zamestnanie mám také dosť stresové – a navyše pracujem popri dennému štúdiu a čaká ma štátnicový ročník. Ublížilo by mi veľmi, keby som ostal na týchto 2 cigaretách ešte aspoň tento jeden rok, kým doštudujem, alebo čo by ste poradili? :-))

 170. Marcel v prvom rade gratulujem k rozhodnutiu prestať fajčiť. Je to ťažké, viem, zažil som. Môj názor je, že ponechávať si výhľad dvoch cigariet na ďalší rok je lepšie ako ťahať 10 kúskov. No z praxe vieme, že väčšina fajčiarov má postupne tendenciu zvyšovať dávku. Je riziko, že z dvoch sa zas stanú tri, potom štyri a tak ďalej.

  K nespavosti: nie som presvedčený, že by nespavosť bola podmienená nefajčením. Skôr by som hľadal iné príčiny – veľa kofeínu na prvom mieste podozrivých.

  Hlavný problém však vidím v seba – definícii. Keď som fajčil 40 denne bol som rovnako fajčiar, ako keď som začínal s jednou denne. Teraz som nefajčiar a to znamená nula denne.

  Ako sa chcete definovať? Ja by som vám radil skúste to s nefajčiarstvom. Chápem, že to asi znamená tak 2 týždne vážne nepríjemných pocitov. Ale tak ako dnes máte rituál zapáliť si pred spaním, tak potom môžete mať rituál, že si nemusíte zapáliť vôbec.

  Z toho čo píšete vyzerá, že máte slušnú schopnosť riadiť svoje jednanie ako NEZÁVISLÝ človek, úspech s chudnutím, úspech v obmedzení cigariet na to ukazujú. Som presvedčený, že ak sa rozhodnete, dokážete zvládnuť aj posledné zvyšky závislosti na nikotíne. Jasné, netreba sa nejako ponáhľať. Pár dní hore – dole. Môj názor je, máte víziu že s tým seknete. Držte sa jej a ak to bude trvať kratšie, tým lepšie.

  Prečo? Pretože stres v živote je zvyčajne trvale prítomný. Nie je dobré používať ho ako výhovorku.

 171. Ahojte, mám jednu otázku…Som rozhodnutá prestať fajčiť, ale bojím sa, že naberiem kilá. Nefajčila som ani 2 celé roky a za posledné dva mesiace len 2-3 cigy denne…aký máte na to názor?

 172. Dve až tri cigarety denne nie sú pohroma. Myslím, že prestať teraz je VEĽMI dobrý nápad! Ešte to nebude tak ťažké, ako keby ich bolo 20 denne. Nebál by som sa priberania, tak nízka dávka cigariet metabolizmus nespomalí. Ak by kilá začali ísť hore, chyba je v strave, nie v cigaretách. Držím palce, je to dobrý nápad prestať fajčiť.

 173. Mám 40.rokov a fajčím 20.cig.denne.Niekedy keď nemožem spať,tak si idem zapáliť.Ráno po prebudení ihneď zalievam kávu a idem si dať cigu.Skúšala som už veľa krát prestať ale dokážem aj neuveriteľné veci.Otvorím sklenku na balkone a vyťahám tie hnusné odporné špaky.Keď som si dala nálasť,tak mi bolo tak zle ,no predstavte si aj tak som si šla zapáliť.A popri tom všetkom pravidelne cvičím a som inštruktorkou fitnes.Hanbím sa za to ,ale viem že toto je už vážny problém,lebo neviem čo by som dokázala urobiť preto,aby som dostala jednu cigu ,keď ju nemám.Prosím poraďte mi.

 174. Sisa v otázke vôľových rozhodnutí je ťažké niečo radiť. Niekedy pomôže ísť na pár dní / týždňov do iného prostredia, kde sa zmenia návyky a rituály. Určite však nemať poruke cigarety, ani špaky. Ak nič nepomôže, poraďte sa s psychiatrom, existujú lieky, ktoré môžu pomôcť znížiť túžbu na nejaký čas. To spolu s dobre vedeným rozhovorom môže dosť pomôcť. Držím palce. Je ťažké prestať, prvé 2 týždne sú ťažké aj s náplaťami. Potom to už ide stále ľahšie.

 175. Ďakujem Vám Mirko.Ano v tomto sa zhodneme že by mi pomohlo odísť preč z terajšieho prostredia.Ja vlastne viem kde je pes zakopaný a to že som ostala sama a nedokážem sa s celou situáciou vyrovnať.Smútok z bežnej uponáhľanej doby že všetko to musím zvládnuť sama si kompenzujem práve touto svojou slabosťou.Ja to určite zvládnem.Všetko dobré prajem a veľa krásnych dní.Sisa

 176. Sisa to je horšie, ak je človek sám, tak to je nepríjemné. Je prirodzené, že potom hľadáte náhradné zdroje rozptýlenia aj v tejto podobe. Je to aj dobrá správa, pretože je asi len otázka času, kým si niekoho nájdete. Odporúčam voliť prísneho nefajčiara a málo pijúceho. Výber je veľký, aj keď osamelým sa to tak nejaví :-) nech sa darí

 177. Ahojte,
  Ja som hádam najhoršia kombinácia tlstej fajčiarky. S váhou bojujem už dlho. S cigaretami sa mi podarilo seknúť v r. 2006. Ja sprostá hus som si minulý rok v novembri dala 2 cigarety. Po presne 7,5 roku. A potom to už išlo. Vedela som, že jednoducho si nesmiem dať už nikdy ani jednu cigaretu a predsa som to spravila. Teraz fajčím asi 10 cigariet denne. Ako mnohí z vás, potrebujem aj ja zabojovať na oboch frontoch, lebo som neskutočne tlstá, mám zdravotné problémy a proste celé zle. Ale začala som najprv so stravou. Drže palce.

 178. Zdravím, prestala som fajčiť 4 dní dozadu, len tak z ničoho nič. Nemám ani abstaky, ani mi to nechýba. Jedine čo sa u mňa zmenilo je, že zjem všetko čo vidím. Za tie 4 dní som šla hore 2 kilečká, a som rada, keďže toto bola moja motivácia. Prestať fajčiť a pribrať. Do toho cvičenie a bude to super. Čiže ja som spokojná a urobila som super rozhodnutie 2v1 :)

 179. Barbara je skvelé, že získavate kontrolu nad fajčením. Určite by bolo dobré jesť primerané množstvo jedla, pretože inak bude problém s rastúcou váhou a to sa tiež ťažko zastavuje. Cvičenie samo vám totiž schudnúť celkom určite nepomôže.

 180. prestala som fajcit uz asi tisic krat moj problem je moj manzel je tuhy fajciar KEd prestanem fajcit cigarety nam vzdy po ruke. niekolko dni mesiacov vydrzim. potom pride kriza a ja prejdem okolo mazelovych cigariet jeden krat druhy krat atreti krat nevydrzim. manzel sa na mna hneva ze je to len vyhovorka . ja si vsak myslim ze keby aj on prestal bolo by to pre mna lahsie. mam problem s cievnym systemom dida

 181. dida je mimoriadne ťažké nefajčiť ak partner fajčí a má poruke. Určite by bolo ľahšie, keby ste nemali poruke nič. to je isté.

 182. dida, u nás bol podobný problém, ja som prestať chcel, ale moja manželka nie. Nechcela prestať ani kvôli sebe, ani kvôli deťom, proste vôbec to nechcela riešiť, kúpila by si cigarety za každých okolností. Keď som jej vytkol, že aspoň kvôli ďetom by mala prestať, tak odvrkla, že zveličujem, nech jej láskavo nehrám na city a ak chcem prestať fajčiť ja, tak nech prestanem, ale nech ju nenútim – a bolo vybavené… No a stalo sa to, že ja som fajčiť prestal, ona fajčila ďalej, až kým ju to samú prestalo baviť. Ona sa musela obliekať v zime na balkón kvôli cigarete, ja som sedel v teplúčku.. Deti ju začali so mnou porovnávať, ako tatinko pekne vonia a maminka ako smrdí… až nakoniec skúsila prestať aj ona. Pol roka sme sa išli doma jeden druhého pozabíjať, taká bola zlostná, ale prežili sme to, už 1,5 roka nefajčíme a už na to ani nepomyslíme. Držím palce. Maroš.

 183. Nazdar Miro, pred niekolkými mesiacmi som začal chudnúť. schudol som 18kg( velmi vysoká nadváha), tempo mám celkom dobré 3-5kg za mesiac. Zároveň som aj fajčiar. Rozmýšlam o tom, že prestanem. a cítim, že mám potrebné odhodlanie. Len neviem či je to správne načasovanie. Chcem a mal by som schudnúť ešte okolo 20kg. Je lepšie počkať (najprv chudnutie) alebo stojí za to, to vyskúšať a riskovať chudnutie?

 184. Ivan to je ťažká otázka. Ja by som povedal že skúste prestať fajčiť, ak sa dá. Sledujte to. Ak by záťaž na „nervy“ bola prisilná, tak potom radšej ešte asi ťahať s cigaretami. Pretože ak človek stratí priveľa zvykov, hrozí, že mu „prasknú nervy“ a vzdá všetko. Na druhej strane ak ste už zrazil 18 kíl, tak nejaké to tempo máte a asi to zvládate. Ak sa teraz vzdáte cigariet, možno to pri jednej „bolesti“ zvládnete. Po pár týždňoch asi pocítite výrazné zlepšenie zdravia po fajčení a to môže riadne motivovať aby ste vydržal žiť zdravšie. Ja keď som prestal fajčiť pred rokmi, bola to veľká zmena. Zrazu ľahšie dýchanie, žiadne pokašliavanie. Ak vyfajčíte 20 a viac denne, môže to trocha zrýchlovať metabolizmus a mohlo by to málinko pribrzdiť chudnutie, ale nebál by som sa toho. Ak chodíte na prechádzky, trocha pridáte a vykompenzuje sa to. Každopádne chytil by som sa vašej vety že cítite potrebné odhodlanie. Skúste to navždy. Ak to dokážete, asi si navždy budete chváliť, že to bolo najlepšie rozhodnutie v živote. Držím palce nech to vydržíte.

 185. Dosť ma v tom potvrdil pokles z 20 na 10 denne, ktorý som prednedávnom učinil a nebol vôbec problematický. Takže myslím, že sa do toho pustím. Ďakujem za vyjadrenie a zároveň chcem pochváliť vašu stránku a váš výnimočný prístup. :)

 186. Ivan to znie nádejne! Z 10 na 20 cigariet denne je dosť veľký skok takže na nulu to pôjde o niečo ľahšie. Držím palce. Mne vtedy pomohli dosť drahé nikotínové náplasti proti fajčeniu, ale ja som šiel asi zo 40 na 0. Skokovo. Takže možno to zvládnete. Myslím, že sa ten zápas oplatí a po schudnutí budete zdravší. Rozdiel pocítite. Nech sa darí!

 187. takze asi takto u mna…nefajcim 5 dni, prvy den som nemohla celu noc spat….4 dni a noci som nemyslela na nic ine ako na cigaretu, ani nie na tu chut, s tou som zmierena , ze ju neznasam ale ten pocit- uvolnenie len pri tom: mam dve zamestnania, dve male deti, domacnost, rodinu…..s pocitom prestat fajcit som bojovala dlho, vyhovovalo mi to a vzdy ma to “ som si myslela “ vedela uvolnit….orsie je , ze moj manzel je tiez silny fajciar…aj cez 40 denne, ja som fajcila tych 20 denne, niekedy 10….ale nikdy som nefajcila ako stresant, vzdy len v pohode…preto je to tazke…..neviem ake to bude mat este nasledky na vahu, ale na to budem velmi citliva :D asi ako kazdy…..tiez som udrziavala fajcenie, len aby som nepribrala a to mam po dvoch detoch 178cm a 55 kil…..zmierila som sa s predstavov, ze priberiem max 3 kila na zaciatok, ale prvorade je zvitazit nad cigaretami a az potom budem riesit kila……
  nastastie som kazdu chut na cigaretu, co bolo zo zaciatku asi 10x denne tak velmi intenzivne riesila 25 drepami, 25 vrchnymi a 25 spodnymi brusakmi, 2 dni som pridala bicykel….a teda mam 1,5 kila este dole, co pred 5 dnami….ale o to mi az tak nejde, ak ta vaha nepojde rapidne hore….jem ako predtym, nemam zvysenu chut na nic, ak ano, opat si dam svoje drepy a brusaky a prejde ma to :D
  neccem fajcit, fajcila som aktivne 7 rokov a liezlo mi to uz na nervy, uz len po 5 dnoch sa citim fyzicky ale aj psychicky lepsie….lepsie sa mi dycha, vcera som si dala aj cervene vino, ze cert to ber, vyskusam, ci to dam…a este viac ma presla chut na cigu, vychutnala som si kvalitne vino, bez kopy hnusu smradlaveho a len ma to uistilo, ze toto uz absolutne nechcem….tak drzte palce!!!!!!
  btw. cela muzova rodina fajci, tie rutualy su az nechutne odpudzujuce, ked clovek vidi, ze svokor sa na nic nevi sustredit, len cely den sedi, pije kavu, alebo aj nieco robi ma podvedome zapalene 3 cigarety na inych miestach…..svokra fajci len v lete a v zime nefajci :)…manzel presiel z viach ako 40 cigariet denne na 1-2 denne, ale chcem aby sme to spolu tiahli a zmenili zivotny styl….nervozny sme boli ako kone, vadili sme sa nonstop…ja som dokonca 3 a 4 den skoro cely preplakala od napatia a abstaku, ze som chcela fajcit ale moje odhodlanie mi to nedovolilo :D

 188. Fajčila som denne cca 10 cigariet, ale zo dna na den som sa rozhodla že prestanem. Poznám sa a vedela som, že moja vola nie je dostatočne silná tak som to skusila s elektronickou cigaretou. Po cca pol roku som prestala fajčit uplne a nepribrala som. Nefajčim presne 2 roky a za tu dobu som pribrala 3kg, takže som s vysledkom spokojna

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.