BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Sedem tipov na udržiavanie hmotnosti po schudnutí

Väčšina ľudí, ktorí schudnú pomocou diéty, do niekoľkých rokov - alebo skôr mesiacov - opäť priberú. Dokonca asi platí, že čím rýchlejšie schudnú, tým vyššia je pravdepodobnosť návratu na staré čísla.

Je to preto, že príliš tvrdé diéty je ľahké začať, ale veľmi ťažké dlhodobo udržať. Je to aj preto, že rýchle chudnutie nevytvorí dostatočne pevné nové návyky. Často ani zmenu v myslení.

Veľa ľudí chudne s úvahou "teraz schudnem a potom zas pokračujem v mňamškrtení".

Zo sledovania veľkého počtu ľudí, ktorí schudli a podarilo sa im hmotnosť udržať si môžeme zobrať poučenie. Toto poučenie môžete využiť nielen PO schudnutí. Zoznámte sa s ním PRED chudnutím - nech viete čo sa vám oplatí sledovať.

  1. Buďte fyzicky aktívni. 60 minút chôdze denne (jeden deň v týždni si môžete dať voľno, alebo ak chcete - tak celodenný výlet, trebárs choďte na huby).
  2. Každé jedlo doplňte o porciu zeleniny. Ak denne zjete asi kilo zeleniny a ovocia, peňaženka sa síce zatrasie, ale o to menej budete túžiť po maškrtách, sladkostiach či návšteve reštaurácie. Finančne to môže byť plus-mínus to isté. Inými slovami miniete zhruba rovnako, len musíte rozhodnúť, či si kúpite kaleráb, alebo chipsy.
  3. Veďte si denník. Zaznamenávanie toho, čo každý deň zjete, vám pomôže udržať si zodpovednosť a motiváciu. O denníku tu mám veľa článkov. Po schudnutí už denník asi nebudete písať, ale kto vydrží, má výhodu. Aj keby to nemalo iný účel, pomáha vám to myslieť na svoj cieľ.
  4. Každý deň raňajkujte. Najlepšie do hodiny od prebudenia. Nie, káva nie sú raňajky! Dajte si cereálie a ovocie. Alebo kašu z vločiek, ovocie, orechy. Jedenie raňajok podporuje metabolizmus a zabraňuje hladu v neskoršej časti dňa.
  5. Jedzte viac vlákniny a menej nezdravých tukov. To v praxi zaistíte tak, že pred každým jedlom zjete zeleninu. Jedzte málo mliečnych výrobkov a málo mäsa. Na minimum obmedzte hotové jedlá z fabriky či reštaurácie.
  6. Pravidelne si kontrolujte váhu a najmä obvod pása. Váženie každý týždeň vám môže pomôcť odhaliť akékoľvek malé prírastky na váhe, čo vám umožní okamžite prijať nápravné opatrenia skôr, ako sa problém prehĺbi.
  7. Menej sledujte televíziu, či sociálne siete. Skrátenie času stráveného sedením môže byť kľúčovou súčasťou aktívnejšieho životného štýlu a prevencie priberania.

Ako prvý bol tip, aby ste pravidelne cvičili - prechádzka stačí. Ale PO schudnutí je toto vaša kľúčová úloha. Pohyb sa MUSÍ (Trikrát fuj! Fuj, fuj, fuj, čiže štvorfuj!) čiže opakujem, pohyb sa MUSÍ stať trvalou súčasťou vášho života.

Ja som po schudnutí roky chodil chodiť. Teraz už prechádzam na kolobežkovanie, viac ma to baví. Občas platí aj porekadlo: rýchlejšie ďalej zájdeš.

Je to vcelku logické - ak by ste po schudnutí začali poľavovať s pohybom, je to energetická úspora. Ale vo vašom živote sa to prejaví - tipnite si ako? Nuž, asi budete o to viac sedieť pri počítači, alebo televízore. Nužkanie pokračuje: Nuž a čo sa stane, ak veľa vysedávame? Máme chuť niečo si zobnúť. Nuž a zobneme si.

To je priama cesta k obezite. Preto ak si chcete výsledky udržať, musíte žiť život štíhlych ľudí. Mali by ste byť čulí, aktívni, menej pozornosti venovať jedlu. Jediná pozornosť, ktorú si jedlo "zaslúži" je vybrať to zdravé a odmietnuť nevhodné.

That’s All Folks!

Napísal
Miro Veselý 
24. októbra 2022
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.