BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Ako nezlyhať keď zaútočí slabá vôľa?

Útok slabej vôle je podobný, ako keď na vás zaútočí žralok. Je to rýchle a účinné. Ako sa tomu brániť? Nelezte medzi žralokov - dalo by sa povedať. Pri chudnutí sa situácia obracia. Človek sa sám stáva žralokom plávajúcim v mori lahôdok. Tie však má zakázané. To len stupňuje túžbu a hlad.

Dosť často počúvam nasledovný "príbeh" od začiatočníkov v chudnutí: "Chcem schudnúť, ale nechcem to spraviť príliš drasticky. Ponechal by som si pohodlie a maškrty. Skúsim chudnúť po svojom, aj tak najdôležitejšie je nastavenie mysle. Nie to, čo človek zje...". Takéto ezoterické mámenie je časté najmä, ak ste práve čítali "Tajomstvo" - známu knihu nádejí. Vyvolá vo vás pocit, že stačí veľmi chcieť a veci sa stanú. V praxi to funguje len čiastočne.

 • Veľmi chcieť je dobrý štart. Ak pod vplyvom túžby zmeníte svoje konanie na účinnejšie, výsledky dosiahnete.
 • Ak ale veľmi chcete a jediné čo spravíte je to chcenie, zvyčajne sa vo vašom živote nič nezmení.

Pri chudnutí je potrebný istý stupeň prísnosti.

Problémom býva, že chceme zároveň schudnúť a zároveň chceme rezeň s majonézou. Čo teraz? Ktoré chcenie sa zrealizuje dnes a ktoré posunieme na zajtra? Obidva totiž splniť nemôžete.

Okrem toho, že pri chudnutí musíte jesť pravidelne, musia to byť celkom iné jedlá, než jedia obézni. To už chce prípravu a plánovanie. To sa nedá spraviť tak, že privriete oči a poviete si VEĽMI TO CHCEM, VESMÍR, NAVAĽ MI TO. Chce to prekonávať prekážky. Prekážky sa spočiatku budú zdať neprekonateľné, ale čím častejšie ich prekonáte, tým ľahšie to pôjde. Až časom zistíte, že chodíte úplne inou cestou. Už nebude ťažká a s prekážkami. Kým sa však k tomu dopracujete, musíte začať. A na začiatku sa človek rád vyhovára, prečo všetko nemôže - aj keby chcel - začať chudnúť.

Jedna z najčastejších výhovoriek znie: Mám slabú vôľu

Máte pocit, že toto je oznámenie o stave vôle? Vyzerá to tak. No nie je to tak. V skutočnosti je to (s)prostá výhovorka. Je to len vhodný dôvod, alibi, prečo si povolíte zjesť niečo, čo viete, že by ste nemali. Ale všimnite si, akú pevnú vôľu máte, ak si chcete dať makovník, alebo jaterničky. Aké naliehavé chcenie vo vás hlodá ak chcete tortu či oškvarky. To je poriadne pevná vôľa a silné chcenie!

No a ako oklame tučný človek sám seba ak chce uspokojiť túto silnú túžbu maškrtiť? Potrebuje získať dôvod, akési povolenie samého pred sebou. Tak oznámi poruchu vôle a už sa môže napchávať. Volá sa to aj racionalizácia - zdanlivo rozumné odôvodnenie niečoho nerozumného.

 • Fajčiar vie, že by nemal fajčiť, ale povie si "Mimoriadny problém, musím si dať jednu na upokojnenie".
 • Alkoholik vie, že by nemal, ale povie si: "Dám si len desinu, na tom predsa nie je nič zlé".
 • Tučný vie, že by nemal oškvarky, ale povie si: "nemal by som, ale nemám dosť pevnú vôľu, aby som odolal".

Z toho už začínate asi tušiť, že obezita u niektorých ľudí má inú príčinu:

V skutočnosti to je väčšinou nezdržanlivosť, ktorou je postihnutý tučný človek. Nevie si odmietnuť. Je to tak trocha nezrelé chcenie mať všetko a hneď. U dieťaťa nás taký postoj neprekvapí, u 120 kilovej dospelej ženy áno.

Ak teda chcete schudnúť, mali by ste do svojho zámeru zakalkulovať aj ochotu znášať utrpenie, nepohodlie. Ak sa rozhodnete pre určitý diétny režim, mali by ste nájsť v sebe silu svoj zámer aj dodržať.

Často počujem otázku "ako sa mám donútiť nejesť sladké?". Tu je odpoveď vždy ťažká. Skúste to však. V prvom rade slovo "donútiť". Človek, ktorý má chuť maškrtiť chce sladké a nechce sa ovládať. Skúste na seba pôsobiť napríklad:

 • Racionálne - uvážte to rozumom. Je naozaj nevyhnutné teraz zjesť čokoládu? Nestačí len malý kúsok? Taká 80% čokoláda v menšom množstve je aj pri chudnutí v poriadku. Pokojne si ju raz za deň dajte. Trebárs po raňajkách.
 • Časovo - čo tak dať si odklad? Je potrebné maškrtu zjesť hneď? Čo tak najskôr vypiť pohár vody a dve paradajky? Potom si dajte 10 minút na rozmyslenie. Ak tú chuť naďalej budete mať, potom si dajte kúsok čokolády. Trocha zeleniny, alebo pohár vody často človeka celkom zbavia hladu a smädu. Za 10 minút ani neviete, že ste niečo chceli.
 • Mechanicky - sladkosti nemáte mať čo poruke. V byte ani v práci (kabelke, aute, kabáte) nemajte nič. Žiadne zásoby. Zvyčajne tento krok stačí na to, že čokoládu nemáte, tak nevidíte. Keď nevidíte tak nechcete. Keď nechcete tak nie je žiaden problém s pevnosťou vôle.
 • Emocionálne - predstavte si, ako vyzeráte a ako by ste vyzerať chceli. Spojte si, že maškrta vám môže riadne spomaliť dosiahnutie vášho cieľa. Páči sa vám to?
 • Náhradnou radosťou - ak sa vám žiada niečo dobré, alebo príjemné, nemusí to nutne ísť cez krk. Prečítajte si pár aforizmov, alebo zavolajte niekomu príjemnému. Pustite si dobrú pesničku, alebo spravte niečo, čo vás poteší (nemyslím tým súrnu telefonickú objednávku veľkej pizzy).
 • Náhradnou chuťou - kúpte si mentolové cukríky bez cukru. Dajte si ich, keď máte chuť na niečo dobré. Neraz stačí umyť si zuby, alebo použiť žuvačku.

Vždy, keď budete mať na niečo chuť, snažte sa zvíťaziť sami nad sebou. Viem, nepodarí sa to zakaždým, ale skúšajte to. Inak sa vám schudnúť nepodarí.

A ak odolávať nedokážete, povolajte murárov. Nech u vás rozšíria dvere.

Ďalej si pozrite:

Napísal
Miro Veselý 
28. októbra 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.