BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Som chudý. Čo robiť ďalej?

Pred 14. rokmi som ukončil chudnutie. Schudol som vtedy za rok 40 kíl. Tešil som sa z výsledku. No v pomerne krátkom čase som pribral zo 75 kíl na 80. A tam sa mi začalo dariť udržať to. Keby som bol chcel zostať na nezdravých 75 kilách, bol by som musel pokračovať v diéte. To som nechcel.

Nasledovalo to ťažšie obdobie. Vydržať a nepribrať. Ťažšie preto, že človek ľahko stratí opatrnosť. Pár výnimiek a váha sa potichu začína šplhať hore. A človek si vraví "neva, veď to dám dole". Ale je to sebaklam.

Za tie roky som mal pár problémov - viaceré sviatky - pribrať počas vianoc aj 6 kíl nebol problém. Ale potom príšerne bolelo vrátiť sa nazad. Pár takých epizód som mal. Popisujem ich vo svojom príbehu, ako som chudol. Našťastie vždy sa mi podarilo nejak to ubrzdiť. A tak si dnes ešte stále užívam pomerne ľahký život. Horúčavy zvládam (keď som bol tučný, bolo to veľmi zlé). Napriek rodinnej anamnéze (infarkty, cukrovka, všetci na liekoch na tlak a cholesterol) som bez liekov. Dokonca na astmu už neberiem lieky - aj toto ochorenie je obezitou drasticky zhoršené.

Prečo to píšem? Chcel by som vás motivovať. Že sa to jednoducho dá! Že schudnúť sa oplatí. A že môžete žiť presne tak, ako sa rozhodnete.

Tých, čo sa rozhodnú chudnúť chcem v tomto článku upozorniť na zopár súvislostí. Možno vám prídu vhod. Nie je to len z mojej skúsenosti, podobné problémy majú aj ostatní, čo schudli a bojujú s tým.

Chudnutie je tá ľahšia časť. Ťažšie je udržať si to. 

Vaša novozískaná štíhlosť nie je nemenný stav. Ľahko by ste mohli o všetko prísť. Akonáhle teda klesnete s hmotnosťou na váhu, ktorá sa vám vidí primeraná, prestaňte chudnúť. Či ste už schudli 5 alebo 50 kíl, čaká vás ešte jedno obdobie: zvyšok života. Čo s ním? Ak ste mali ťažkosti s nadváhou či obezitou, počítajte s tým, že si budete musieť sústavne dávať pozor. Budete sa musieť stále strážiť. Navždy. Možno to vnímate ako nespravodlivosť, ale nedá sa nič robiť.

Žiaľ, veľká väčšina ľudí sa pri chudnutí dostane len po schudnutie. O pár mesiacov ich znova vidíte tučných. Čo sa stalo? Prečo je tak ťažké udržať si novú váhu? Pretože väčšina tučných proces chudnutia vníma iba ako dočasný nástroj na zbavenie sa pár kíl slaniny. Pár mesiacov sebazaprenia, nech nie som tak tučný. Po schudnutí nastane uspokojenie. „Už som v poriadku“, povedia si. A vrátia sa postupne k pôvodnému životnému štýlu. Tu a tam výnimka. Občas vynechaný tréning. Stále viac výnimiek. Čoraz viac sa to podobá tomu životnému štýlu, ktorý ich už raz priviedol k obe­zite. Zákonite sa to zopakuje. Len rýchlejšie. Po schudnutí priberiete ľahšie, rýchlejšie.

Preto stále opakujem: chudnúť treba zmenou životného štýlu na taký, ktorý bude možné dlhodobo udržiavať. Nedajte si za cieľ chudnutie, ale zdravší životný štýl. To je trvalý, dlhodobý cieľ, ktorý nemá koniec. Dáva však zmysel dodržiavať ho. Viete prečo to robíte, cítite výsledky.

Schudli ste? Tak už halvne nepriberte!

Nesnažte sa schudnúť do dokonalej postavy. Ak ste roky trpeli obezitou, počítajte s tým, že dokonalú postavu už nedosiahnete. Ak ste obézni, nedajte si za cieľ schudnúť „do plaviek“, či znovu získať „perfektnú figúru“. Na ňu ste mali myslieť, kým ste roky tučneli. Uspokojte sa s cieľom schudnúť pre zdravie. Dajte si za cieľ schudnúť „len“ na štíhlosť primeranú veku a predchádzajúcej hmotnosti. Ak ste boli obézni a meriate napríklad 170 centimetrov, nemali by ste sa snažiť schudnúť na menej ako 70 kíl (výška mínus 100).

Ako ukončiť proces chudnutia

Aj keď sa zameriate na zdravší životný štýl, v prvej fáze vás bude zaujímať jeho najviditeľnejší efekt: chudnutie. Sledujte to. Chudnutie má mať svoj začiatok, priebeh a aj celkom jednoznačný koniec. Ako ukončiť proces chudnutia a prejsť na normálnu stravu? O tom je táto kapitolka.

Zmeny v jedení po schudnutí

Nesmiete po schudnutí zmeniť stravovací režim! Ak ste doteraz jedli 8 000 kJ energie denne, váš metabolizmus je na to nastavený.

Keby ste teraz skokovo prešli na vyšší príjem energie, začali by ste pravdepodobne priberať. Preto musíte pridávať energiu čo najpomalšie a veľmi opatrne.

Veľmi pomôže, ak po schudntí mierne začnete navyšovať svoju tlesnú aktivitu!

Oproti predchádzajúcemu režimu teda obohaťte svoj denný príjem energie len o 500 kJ na deň. Nemusíte to počítať cez tabuľky, prax už máte. Najlepšie, ak začnete mierne pridávať pomalé sacharidy. Strava u zdravého človeka môže byť oveľa bohatšia na sacharidy, než pri chudnutí. K nej sa budete v priebehu pár týždňov, či mesiacov chcieť dostať. Oproti chudnutiu budete veľmi mierne uberať z bielkovín. Tie sme totiž zámerne trocha navyšovali.

Denne teda po schudnutí zjedzte len o 500 kJ jedla viac, než doteraz. Napríklad si dajte väčší krajec chleba, než ste si dávali počas chudnutia. Nič viac si navyše nedoprajte. Z denného príjmu okolo 8 000 kJ sa teda dostanete na 8 500 kJ. V tomto režime zotrvajte asi týždeň. Potom sa odvážte a odmerajte si pás.

  • Ak sa váha ani pás nezmenila, pokračujte ďalších 5 až 10 dní v rovnakom režime. Prípadne trocha pridajte na pohybe.
  • Ak váha, alebo opasok ukazujú, že ďalej chudnete, prihoďte denne o ďalší kúsok jedla viac. Denne teraz zjedzte napríklad 9 000 kJ energie. A o týždeň znova na váhu.
  • Keby sa náhodou stalo, že začínate priberať, stravu nechajte tam kde je a pridajte viac kardio cvičenia.

Po zhruba týždni to váženie a meranie zopakujte.

Týmto spôsobom nájdete množstvo potravy, ktoré môžete denne zjesť bez toho, aby sa vaša hmotnosť po týždni zmenila. To je to správne množstvo potravy, ktoré odteraz budete jedávať. Optimálne bude, ak sa postupne dostanete zhruba na čísla, ktoré sú primerané vášmu veku a pracovnej záťaži.

Veľmi pravdepodobne sa dostanete po schudnutí k nejakému číslu. To bude asi nižšie, než by ste "oficiálne" mali jesť. Predsa len, po chudnutí býva telo trocha rozštelované. Ľudovo sa tomu hovorí pomalý metabolizmus. V tomto článku sú tipy ako sa dá metabolizmus zrýchliť.  Prejde možno aj rok, kým sa po malých dávkach dostanete na čísla, pri ktorých nebudete priberať, ale už budete môcť jesť normálne, primerane vášmu veku a záťaži. No a bez priberania a jojo efektu.

Žiaľ, už nikdy sa nesmiete vrátiť k starým nešvárom typu:

  • Jedenie bez kontroly
  • Maškrtenie
  • Jedenie nevhodných potravín
  • Nepravidené jedenie - vedeli ste, že to je najčastejšia príčina obezity u nás?
  • Pasívny životný štýl bez športu
  • Návrat k popíjaniu alkoholických nápojov

Šport: teraz alebo nič

Chudli ste bez pohybu? S výrazom kata vstupujúceho do cely odsúdenca mám pre vás len dve slová: Je čas. Začnite sa venovať pohybu. Najradšej pravideNne, alebo aspoň pravidelne každý druhý deň. Bez cvičenia nemáte žiadnu šancu udržať si svoju ťažko získanú nízku hmotnosť. To už nehovorím len za seba. Také sú výsledky dlhodobého sledovania ľudí, ktorí schudli. Tí, čo necvičili, vždy stučneli. Tí, čo po schudnutí cvičili si dokázali váhové úbytky udržať podstatne dlhšie alebo dlhodobo.

Staré šaty patria do kontajnera!

Schudli ste? Vyhoďte staré šaty. Môžete si nechať jedny. Tie najväčšie, ako výstrahu a spomienku. Ale nenechávajte si v šatníku rezervu starých šiat. Ak by sa vám neskôr podarilo nepozorovane tučnieť, zistíte to včas. Nové šaty vám budú malé a nebudete si mať čo obliecť. Tak je väčšia šanca, že si včas uvedomíte, že ste na udržiavanie hmotnosti pozabudli. Vždy je čas napraviť to! Čím skôr to zistíte, tým kratšia je cesta späť.

Mozgová rekreácia

Človek nemusí byť tučný nato, aby mal dôvod prejsť na rozumnejší štýl stravovania. Kvalitná strava zlepšuje zdravie a celkovú výkonnosť. Práve preto sa oplatí venovať pozornosť tomu, čo vkladáte do úst. No jedenie samotné na zlepšenie zdravia nestačí.

Aby vám zdravie slúžilo, je vhodné najskôr sa pokúsiť zdravie pomenovať, zadefinovať. Mne sa najviac páči definícia zdravia ako „stavu telesnej, duševnej a sociálnej pohody“. Obezita z tohto pohľadu nie je zdravie:

  • Telesne človek nie je v poriadku, ani v pohode.
  • Duševne si to tiež tuční zvyknú „zlíznuť“.
  • No a o diskriminácii obéznych azda netreba písať, je to známa vec.

Zdravší životný štýl by mal znamenať nielen zdravú telesnú schránku, ale aj pocit spokojnosti a dobré sociálne zaradenie.

Môžete tento prístup k zdraviu ľahko napadnúť: podľa definície zdravia ako stavu úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody vlastne nemôže byť dokonale zdravý nikto. Ak mi okolo stola preletí mucha a vyruší ma, tak som v nepohode. Ak som v nepohode, tak som „chorý“. Ak sa o tejto znepokojujúcej muche pôjdem poradiť k psychiatrovi, dostanem možno aj číslo diagnózy. Takže neberte to doslovne.

Zdravší životný štýl by pre vás mal znamenať také zmeny v živote, že budete celkovo spokojnejší.

Viac sa budete usmievať, lepšie cítiť, viac dokážete, budete obľúbenejší a spokojnejší. To sú prejavy zdravia. Zdravé opodstatnené sebavedomie.

Strava by preto nemala byť jedinou vecou, ktorú si strážite. Snažte sa vyhýbať všetkému, čo vás akokoľvek zaťažuje. Nezaťažuje nás len údená bravčová krkovička. Môže to byť fajčenie, pobyt v miestnosti s fajčiarmi. Hluk. Nepohoda. Hlupáci a manipulátori, ktorí vás deptajú. Nedostatok odpočinku, spánku. Mizerná a zle zaplatená práca. Zdroje napätia, problémov, konfliktov. Zdroje naliehavých, no zbytočných informácií. Je výhodné, ak do zdravšieho životného štýlu zahrniete taký režim, ktorý čo najefektívnejšie zmierni všetky takéto „škodliviny“.

Viem, nedá sa zbaviť všetkého „zlého“. Sú veci, ktoré neovplyvníme. Znečistenie ovzdušia, zlé vzťahy na pracovisku. Fajčenie, či alkoholizmus u najbližších. Mnohé zaťažujúce veci sa však dajú zrušiť celkom ľahko. Práve na tie sa zamerajte.

Tejto téme som sa podrobne venoval v knihe Ako dosiahnuť úspech. Prakticky celá je zameraná na to, ako si upratať vo vlastnom živote.

Redukčná diéta je hlboký a dlhodobý zásah do režimu života. Ak to je len trocha možné, mal by to byť jediný negatívny faktor vo vašom živote. Ostatné zložky života by ste mali mať v poriadku.

V našej spoločnosti sú zločinci trestaní väzením, v ktorom sú zbavení mnohých slobôd. Nesnažte sa spraviť si zo života redukčnú väzbu od pozitívnych podnetov. Ak sa zbavíte veľkej časti „radosti zo života“, je to riskantné. Taký ťažký záväzok dokážete pred sebou „tlačiť“ len do prvého hrboľca na ceste. Narazíte a predsavzatia sa vám rozsypú.

Príklad: Fajčiar, ktorý rád chodí na pivo a veľa toho pohltá, sa rozhodne, že prestane fajčiť, úplne piť, začne športovať a jesť zdravo. Toto krásne predsavzatie je však tak ťažkým bremenom, že ho každý neunesie. Chcelo by to znalosti o výžive. Novú partiu kamarátov, ktorí nepijú pivo a nefajčia. Skôr chodia na výlety a do posilky. Nie je dobrým nápadom dávať si príliš veľké úlohy. Sú väčšinou už vopred odsúdené na neúspech. A prvý neúspech mnohých odradí od ďalších pokusov. Odporúčam vám preto vo všetkom, a teda aj v chudnutí, postupovať radšej po malých krokoch.

Ak budete úspešní, môžete neskôr zvýšiť latku. Nechcite sa zbaviť všetkých zlozvykov naraz! Vyberte si len jediný. Ten, ktorý máte najväčšiu šancu zvládnuť. Keď sa vám ho podarí zvládnuť, posilní to vaše sebavedomie a vieru v samých v seba. Časom, keď zistíte, že váš odbúraný zlozvyk vám už príliš nechýba, môžete sa pokúsiť o zvládnutie ďalšieho.

  1. Najskôr prestaňte fajčiť.
  2. Potom začnite čítať knihy o výžive.
  3. Po niekoľkých týždňoch pomaly upravujte stravu podľa toho, čo sa učíte. Už si viete vyrátať, koľko energie má byť v jedle.
  4. Neskôr pridajte cvičenie stačí chôdza.
  5. Potom začnite prehodnocovať vašich známych, zvyklosti… Pozor najmä na manipulátorov!

Ak si chcete dať do poriadku vlastný život, často to znamená ťažké zmeny v mnohých oblastiach života. Úplnú zmenu zvykov, vybavenia kuchyne. a častokrát aj výmenu mnohých známych. To sa nedá spraviť cez noc.

Mozog vás oklame pomocou bagatelizácie

Doteraz ste boli zvyknutí robiť si, čo sa vám práve chce. Disciplína pri chudnutí sa vám nebude hodiť do rozpočtu. Mozog začne rafinovane spájať dvojice informácií, ktoré spolu nesúvisia. Napríklad:

  • Rokfortová nátierka s cesnakom.
  • Odovzdanie súrnej pracovnej úlohy.

Spojí ich dohromady do zdanlivo logickej vety: „Nestihol som odovzdať úlohu, kašlem na všetko, teraz už to je jedno, dám si nátierku.“ Alebo: „Toľko práce predo mnou, dám si nátierku, nech sa mi lepšie robí.“ A už krotko hltáte, ani nestihnete mrknúť okom.

Mozog povýši nejaký aktuálny problém na taký dôležitý, popri ktorom sa vám akási diéta či chudnutie začnú javiť ako malicherné a zbytočné. Vytvorí ilúziu, že

  • sklamanie,
  • nuda,
  • zlá nálada alebo
  • rozčúlenie,

sa dajú vyriešiť sladkou tyčinkou. Je to normálna obranná reakcia. Ak práve jete, ťažko sa budete pritom triasť od rozzúrenia. Preto musíte byť pripravení na to, že váš mozog bude proti vašim záujmom bojovať v pevnom šíku s rodinou a priateľmi. Nezačnite preto chudnúť v období, keď máte objektívne problémy, dôležité súťaže, alebo skúšky. Nehodí sa ani obdobie, ak sa s partnerkou hádate. Ak sa hádate, naučte sa riešiť konflikty. Sú na to školenia aj knihy. Alebo zmeňte partnerku.

Ak máte stále stres a „nervy“, skúste namiesto chudnutia najprv skúmať, čo to znamená. Prečo stres? Aké „nervy“? Môže vám poradiť psychológ alebo psychiater. Nie je dobré dlhodobo zotrvávať v zaťažujúcom prostredí. Ak vás terorizuje manželka, navštívte manželskú poradňu. Ak svokra, nestretávajte sa s ňou. Nie ste povinní znášať terorizovanie od nikoho. To, že je niekto s vami v rodinnom vzťahu ešte neznamená, že sa musíte stretávať. Stretávajte sa s tými, ktorí sú k vám priateľskí. Uznávajú vás, pomáhajú vám, dobre sa cítite. Vyhýbajte sa tým, ktorí vás nekonštruktívne kritizujú, sekírujú, nútia robiť niečo, čo sa vám nehodí.

Nepríjemní ľudia majú zvyčajne talent na citové vydieranie. Vnútia sa vám do života a potom chcú aby ste robili to, čo sa im hodí. Nosí vám svokra denne nevhodné jedlo? Ponúka čokolády vašim deťom napriek tomu, že ste ju prosili, aby to nerobila? Ona to možno myslí dobre. Nie ste povinní to znášať. Vyriešte to aj keď za to budete asi ohovorení pred celou rodinou. Trocha klebiet je menšie zlo, ako dlhodobý stres typu „čo s tým“.

Prosto: Ak máte nejaké ťažkosti či problémy, vyriešte si najskôr tie a až potom to skúšajte s chudnutím. Iba ak chudnúť v skutočnosti nechcete a vaše problémy sa vám celkom hodia ako zámienka, prečo sa chudnúť nedá. Potom smola.

Tip: Najhorším nepriateľom chudnutia býva nuda! Nudenie sa pri televízii priam zvádza aby ste si niečo z dlhej chvíle (!) zobli. Ešte horšie to býva cez sviatky. Tam vás uvrhnú do pažeráka rodinných návštev medzi ľudí, s ktorými si možno veľmi nemáte čo povedať. A tak aby sa zahnala nuda tak sa otvorí fľaša, alebo sa požierajú koláčiky. Aj preto po sviatkoch priberieme často viac, než by sme čakali.

Príjemné pocity

Je výhodné spolu s čerstvou zeleninou zaistiť si aj prísun pozitívnych emócií, programu a dobrej nálady.

  • Veľmi účinný je šport. Námaha síce nie je príjemná, ale do mozgu sa uvoľnia látky zvané endorfíny a po výkone budete spokojnejší.
  • Ak radi čítate, pustite sa do dobrej knihy. Ak ste skôr televízny typ, požičajte si dobré filmy, ale nenuďte sa pri mizernom programe.
  • Ak ste modelár, kúpte si ten model lietadla, čo už tak dávno chcete.
  • Pre mnohých môže byť príjemným aj častejší sex.
  • Ak radi chodíte na dlhé výlety… jaj, čo to trepem. Kto je tučný, výletom sa vyhýba.

Chutné jedlo predstavuje príjemný zážitok. Neraz si človek navykne vyvážiť iné nešťastia a problémy práve chutnými a energeticky výdatnými potravinami.

  • „Znížili mi plat? Ešteže mi zostali rezne.“
  • „Pohádal som sa s partnerkou? Kašľať na to, idem na pivo.“
  • „Parené buchty? Aj tak všetci umrieme. Prosím si ďalšie 4. Veľa cukru a masla!“

Svoju dennú dávku príjemných podnetov sa preto pokúste dodržať aj počas diéty. Ak si nedáte obľúbené nevhodné jedlá, takpovediac zosmutniete. Skúste preto nájsť niečo, čo vás poteší alebo obveselí, ale nepriberá sa z toho. Alebo niečo, čo vás zamestná (zabaví) a vy na jedlo zabudnete. Viem, nie je to ľahké. Vyprážaný bravčový rezeň sa nedá nahradiť knihou. Mať však dobrý program je dôležité.

Šoférujeme hmotnosť

O stravovaní sa bavíme väčšinou až v blízkosti špitálu a to je zle. Netreba veci nechať až tak ďaleko. Ak máte miernu nadváhu, je celkom ľahko možné, že stačí len veľmi drobná úprava režimu dňa, či stravovania a kilá po čase zmiznú aj bez nejakých tortúr.

Ak máte prebytočný tuk, je to skoro určite spôsobené tým, že zjete viac, než organizmus potrebuje. Každá suseda by vám vedela povedať, aby ste jedli menej. Na odborných weboch a v knihách pred vami šibrinkujú číslami, koľko percent bielkovín, tukov a sacharidov má človek zjesť, aby si zachoval zdravie. A potom príde na lámanie chleba. Odlomíte si kus a zjete ho aj s trochou masla, syra, kúskom klobásky, jablkom a pohárom džúsu. A včul čo? Je to veľa, alebo málo? Malo byť menej klobásy? Alebo o glg menej džúsu?

To naozaj neviem ani ja, ani vy, ani váš lekár, pretože "kúsok chleba" nie je miera, ktorá by sa dala jednoducho premeniť na čísla. Preto potrebujete začať podrobne zaznamenávať, čo za celý deň zjete.

Viem, nechce sa vám. Nikomu sa nechce. Ak sa vám nechce ani len vážiť, potom sa budete musieť zmieriť s tukom, pretože naslepo sa chudne ťažko a väčšinou to nefunguje. Ale pozrite sa na vec reálne: ak sa vám nechce zapisovať, bude sa vám vôbec chcieť na sebe pracovať? Najčastejšie je neochota zapisovať si energetický príjem len signálom neochoty ku zmenám. Ak nechcete meniť svoj životný štýl, potom sa netrápte s chudnutím, ale učte sa s obezitou žiť. A pripravte sa niesť následky. Budú ťažšie, ako nejaké zapisovanie a váženie.

Denný záznam je v skutočnosti celkom jednoduchá vec. Zoberte kúsok papiera a naň zapíšte váhu všetkého, čo do seba vpravíte. Jediné, čo na to potrebujete je presná váha, tá sa vám oplatí tak či tak, takže nejaké 3 stovky do toho obetujte. Presnosť váženia na 5 gramov stačí.

Energetické tabuľky aj tak nie sú nikdy celkom presné (neraz si mierne odporujú). Ani dva jablká nie sú rovnaké. Musíte sa naučiť mierne zaokrúhľovať. Netreba presnosť na miligramy. Stačí zhruba.

Celý deň sa stravujte presne tak, ako je vám vlastné. Zapíšte všetko popravde, nič neodhadujte. Napíšte všetko, teda nielen jedlá, ale aj drobné kúsky ochutnaných vecí, či všetky nápoje. Viem, je to komické, ak si obed naložíte najskôr na váhu a až potom na tanier, ale dá sa to. Nielen ja, ale veľa ľudí to v istej fáze muselo spraviť... Nesnažte sa podvádzať, jediný, koho by ste tým obalamutili ste vy sami.

Potom, čo máte odvážené, použite niektorú diétnu kalkulačku. Získate prehľad zjedeného a vypitého za celý deň. Výsledkom bude informácia o vašom celodennom príjme energie. A z tejto informácie sa dá už začať niečo robiť.

Najčastejšie vám vyjde veľmi vysoký objem tukov a sacharidov - práve tie zbytočne ľahko navyšujú prijatú energiu.

Teraz teda viete, ako vyzerá váš energetický príjem. Príjem, ktorý pre vás znamená, že máte nedváhu.

Ukážka. Zápisky nemusia byť úhľadné, stačí rýchly zápis, pri obede sa netrápte s krasopisom. Neskôr ho nahádžete do počítača, ktorý to automaticky spočíta. Na súčet využívam makrami nakŕmený excelácky zošit s názvom papu. Alebo online kalkulačku kalórií.

Ale vráťme sa k súčtu pospásaných pokrmov.

V kalkulačke zadám čo som jedol. Teraz na prvý pohľad vidím, že bielkovín bolo hodne nad plán.

Opakovaným vyhodnotením takejto tabuľky sa rýchlo naučíte riadiť príjem potravy tak, aby vám prospievala, aby ste netrpeli hladom a aby vám aj chutila. Voľbou vhodnej skladby potravín sa vždy dá vytvoriť "miesto" aj pre niečo "zakázané", trebárs nejakú tyčinku, či kúsok čokolády.

Inak tí, čo ste predtým nevážili, asi budete dúpnieť, ako málo potravy stačí na normálne najedenie.

Kto by chcel ísť na vec ešte odbornejšie, môže skúmať aj to, aké tuky sa papajú, ale pre tento článok by to už bolo príliš komplikované. Na začiatok stačí sledovať celkovú energiu, neskôr zložky potravy.

Samozrejme, môžete si povedať "nech to para tlačí, ničoho z toho, čo jedávam sa nemienim vzdať!". Môžete zabudnúť, ignorovať a ďalej priberať. Je to vaše rozhodnutie a zodpovedáte sami za seba.

Na druhej strane však môžete začať bližšie snoriť v zozname zjedeného jedla. Určite v ňom nájdete položky, ktoré sú... nazvem to diplomaticky: energetické činky :-) (Aj tak sa dá interpretovať odborný pojem "potravina s vyusokou energetickou denzitou". Proste činka. Majonézy, klobásy, torty, to všetko sú činky, ktoré sa zmenia na tuk a stanú sa skutočným závažím.)

Hotový zápis môžete skúsiť zoškrtať, ako by vyzeral, keby ste z neho vyčiarkli len jedno - dve závažia. Je ľahko možné, že odstránením jednej sladkej tyčinky a keksov sa môžete dostať na energetickú úroveň, ktorá by síce neviedla ku chudnutiu, ale mohli by ste aspoň prestať priberať.

A dosť! Nemusíte ísť hneď ďalej.

Veľké zmeny nikto nemá rád. Skúste napríklad týždeň jesť tak, že do svojho jedálneho lístka nezaradíte len tie najťažšie činky. A ak ich už veľmi chcete, tak len menej. Ideálne bude, ak po celý týždeň vydržíte vážiť si potravu - uvidíte, že to pôjde čoraz rýchlejšie a ľahšie.

A po týždni sa postavte na váhu.

  • Je možné, že ukáže o chlp menej, než by ste čakali. Práve ste objavili, že to funguje. Určite vás to poteší a možno aj upevní v rozhodnutí pokračovať.
  • Je možné, že vaša hmotnosť stúpla. Potom ste si zo stravy ubrali príliš málo.
  • Je možné, že sa vám hmotnosť nemení. Vždy lepšie, ako drôtom do oka.

Nebojte sa neskôr už pri voľbe potravín uprednostniť také, ktoré majú menej energie. Miesto plnotučného mlieka nízkotučné. Miesto bravčového bôčika sviečkovú. Miesto rokfortu olomoucké syrčeky. Namiesto horaliek mrkvu. Nebojte sa, na podvýživu nepokapete.

Zistíte, že aj menej energeticky hutné potraviny sú chutné, dokonca ich môžete zjesť aj trocha viac a energetický súčet dňa bude priaznivý.

Po pár týždňoch váženia potravín začnete mať takú prax, že nebudete potrebovať váhu - pozriete na kúsok chleba a poviete 27 gramov. Položíte ho na váhu a naozaj. V tejto fáze už môžete prestať s vážením. Ani energetický príjem už netreba písať denne. Stačí raz za týždeň odvážiť samého seba a výsledok si zapíšte.

Budete mať sériu čísiel s vašou váhou za posledné týždne. Ak to vynesiete graficky, získate niečo, ako kľukatú čiaru.

Napríklad mne sa osvedčilo pohybovať sa niekde na hmotnosti okolo 78 - 80 kíl. 75 už je veľmi málo.

Rozptyl nameraných hmotností "lieta" v pásme zhruba jeden a pol kila, s tým ťažko pohnúť - možnosti presného váženia človeka nie sú tak jednoduché. Kilo hore - dolu. Ale pohľad na takýto graf dáva jasnú odpoveď na to, ako by sa mal človek s tendenciou k nadváhe správať. Ak priberám, musím sa krotiť, ak chudnem (to ja už nechcem) môžem si "dopriať" o kúsok viac.

Sme na kľukatej ceste

Aj vy si pravidelným evidovaním hmotnosti (stačí raz za týždeň) môžete vytvoriť takýto ochranný systém, kotrý vás presne upozorní, či idete správnou cestou, alebo ste sa pozabudli pri torte. Je to grafický záznam cesty, ktorú ste už prešli. Vďaka nemu môžete regulovať smer, ktorým sa vydáte. Je to podobné, ako šoférovanie. Ak auto ide príliš doprava, musíte málinko skrútiť volantom doľava. Stačí mierne a zas idete tam, kam ste chceli ísť. Podobne môžete regulovať svoju hmotnosť.

Nechať obezitu bez kontroly je podobné, ako keby ste na rovnej diaľnici pustili volant a začali si pokojne čítať detektívku. Dobre nastavené auto by sa asi z cesty hneď nevychýlilo, ale havária by prišla.

A diaľnica života nie je rovná. Sú na nej zátačky - ako starneme, meníme sa. Menej energie vydáme, menej potrebujeme prijať. Kto za jazdy nedrží volant, riskuje.

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.