chudnutie-ako

Som chudý. Čo robiť ďalej?

Pred 14. rokmi som ukončil chudnutie. Schudol som vtedy za rok 40 kíl. Tešil som sa z výsledku. No v pomerne krátkom čase som pribral zo 75 kíl na 80. A tam sa mi začalo dariť udržať to. Keby som bol chcel zostať na nezdravých 75 kilách, bol by som musel pokračovať v diéte. To som nechcel.

Nasledovalo to ťažšie obdobie. Vydržať a nepribrať. Ťažšie preto, že človek ľahko stratí opatrnosť. Pár výnimiek a váha sa potichu začína šplhať hore. A človek si vraví „neva, veď to dám dole“. Ale je to sebaklam.

Za tie roky som mal pár problémov – viaceré sviatky – pribrať počas vianoc aj 6 kíl nebol problém. Ale potom príšerne bolelo vrátiť sa nazad. Pár takých epizód som mal. Popisujem ich vo svojom príbehu, ako som chudol. Našťastie vždy sa mi podarilo nejak to ubrzdiť. A tak si dnes ešte stále užívam pomerne ľahký život. Horúčavy zvládam (keď som bol tučný, bolo to veľmi zlé). Napriek rodinnej anamnéze (infarkty, cukrovka, všetci na liekoch na tlak a cholesterol) som bez liekov. Dokonca na astmu už neberiem lieky – aj toto ochorenie je obezitou drasticky zhoršené.

Prečo to píšem? Chcel by som vás motivovať. Že sa to jednoducho dá! Že schudnúť sa oplatí. A že môžete žiť presne tak, ako sa rozhodnete.

Tých, čo sa rozhodnú chudnúť chcem v tomto článku upozorniť na zopár súvislostí. Možno vám prídu vhod. Nie je to len z mojej skúsenosti, podobné problémy majú aj ostatní, čo schudli a bojujú s tým.

Chudnutie je tá ľahšia časť. Ťažšie je udržať si to. 

Vaša novozískaná štíhlosť nie je nemenný stav. Ľahko by ste mohli o všetko prísť. Akonáhle teda klesnete s hmotnosťou na váhu, ktorá sa vám vidí primeraná, prestaňte chudnúť. Či ste už schudli 5 alebo 50 kíl, čaká vás ešte jedno obdobie: zvyšok života. Čo s ním? Ak ste mali ťažkosti s nadváhou či obezitou, počítajte s tým, že si budete musieť sústavne dávať pozor. Budete sa musieť stále strážiť. Navždy. Možno to vnímate ako nespravodlivosť, ale nedá sa nič robiť.

Žiaľ, veľká väčšina ľudí sa pri chudnutí dostane len po schudnutie. O pár mesiacov ich znova vidíte tučných. Čo sa stalo? Prečo je tak ťažké udržať si novú váhu? Pretože väčšina tučných proces chudnutia vníma iba ako dočasný nástroj na zbavenie sa pár kíl slaniny. Pár mesiacov sebazaprenia, nech nie som tak tučný. Po schudnutí nastane uspokojenie. „Už som v poriadku“, povedia si. A vrátia sa postupne k pôvodnému životnému štýlu. Tu a tam výnimka. Občas vynechaný tréning. Stále viac výnimiek. Čoraz viac sa to podobá tomu životnému štýlu, ktorý ich už raz priviedol k obe­zite. Zákonite sa to zopakuje. Len rýchlejšie. Po schudnutí priberiete ľahšie, rýchlejšie.

Preto stále opakujem: chudnúť treba zmenou životného štýlu na taký, ktorý bude možné dlhodobo udržiavať. Nedajte si za cieľ chudnutie, ale zdravší životný štýl. To je trvalý, dlhodobý cieľ, ktorý nemá koniec. Dáva však zmysel dodržiavať ho. Viete prečo to robíte, cítite výsledky.

Schudli ste? Tak už halvne nepriberte!

Nesnažte sa schudnúť do dokonalej postavy. Ak ste roky trpeli obezitou, počítajte s tým, že dokonalú postavu už nedosiahnete. Ak ste obézni, nedajte si za cieľ schudnúť „do plaviek“, či znovu získať „perfektnú figúru“. Na ňu ste mali myslieť, kým ste roky tučneli. Uspokojte sa s cieľom schudnúť pre zdravie. Dajte si za cieľ schudnúť „len“ na štíhlosť primeranú veku a predchádzajúcej hmotnosti. Ak ste boli obézni a meriate napríklad 170 centimetrov, nemali by ste sa snažiť schudnúť na menej ako 70 kíl (výška mínus 100).

Ako ukončiť proces chudnutia

Aj keď sa zameriate na zdravší životný štýl, v prvej fáze vás bude zaujímať jeho najviditeľnejší efekt: chudnutie. Sledujte to. Chudnutie má mať svoj začiatok, priebeh a aj celkom jednoznačný koniec. Ako ukončiť proces chudnutia a prejsť na normálnu stravu? O tom je táto kapitolka.

Zmeny v jedení po schudnutí

Nesmiete po schudnutí zmeniť stravovací režim! Ak ste doteraz jedli 8 000 kJ energie denne, váš metabolizmus je na to nastavený.

Keby ste teraz skokovo prešli na vyšší príjem energie, začali by ste pravdepodobne priberať. Preto musíte pridávať energiu čo najpomalšie a veľmi opatrne.

Veľmi pomôže, ak po schudntí mierne začnete navyšovať svoju tlesnú aktivitu!

Oproti predchádzajúcemu režimu teda obohaťte svoj denný príjem energie len o 500 kJ na deň. Nemusíte to počítať cez tabuľky, prax už máte. Najlepšie, ak začnete mierne pridávať pomalé sacharidy. Strava u zdravého človeka môže byť oveľa bohatšia na sacharidy, než pri chudnutí. K nej sa budete v priebehu pár týždňov, či mesiacov chcieť dostať. Oproti chudnutiu budete veľmi mierne uberať z bielkovín. Tie sme totiž zámerne trocha navyšovali.

Denne teda po schudnutí zjedzte len o 500 kJ jedla viac, než doteraz. Napríklad si dajte väčší krajec chleba, než ste si dávali počas chudnutia. Nič viac si navyše nedoprajte. Z denného príjmu okolo 8 000 kJ sa teda dostanete na 8 500 kJ. V tomto režime zotrvajte asi týždeň. Potom sa odvážte a odmerajte si pás.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

 • Ak sa váha ani pás nezmenila, pokračujte ďalších 5 až 10 dní v rovnakom režime. Prípadne trocha pridajte na pohybe.
 • Ak váha, alebo opasok ukazujú, že ďalej chudnete, prihoďte denne o ďalší kúsok jedla viac. Denne teraz zjedzte napríklad 9 000 kJ energie. A o týždeň znova na váhu.
 • Keby sa náhodou stalo, že začínate priberať, stravu nechajte tam kde je a pridajte viac kardio cvičenia.

Po zhruba týždni to váženie a meranie zopakujte.

Týmto spôsobom nájdete množstvo potravy, ktoré môžete denne zjesť bez toho, aby sa vaša hmotnosť po týždni zmenila. To je to správne množstvo potravy, ktoré odteraz budete jedávať. Optimálne bude, ak sa postupne dostanete zhruba na čísla, ktoré sú primerané vášmu veku a pracovnej záťaži.

Veľmi pravdepodobne sa dostanete po schudnutí k nejakému číslu. To bude asi nižšie, než by ste „oficiálne“ mali jesť. Predsa len, po chudnutí býva telo trocha rozštelované. Ľudovo sa tomu hovorí pomalý metabolizmus. V tomto článku sú tipy ako sa dá metabolizmus zrýchliť.  Prejde možno aj rok, kým sa po malých dávkach dostanete na čísla, pri ktorých nebudete priberať, ale už budete môcť jesť normálne, primerane vášmu veku a záťaži. No a bez priberania a jojo efektu.

Žiaľ, už nikdy sa nesmiete vrátiť k starým nešvárom typu:

 • Jedenie bez kontroly
 • Maškrtenie
 • Jedenie nevhodných potravín
 • Nepravidené jedenie – vedeli ste, že to je najčastejšia príčina obezity u nás?
 • Pasívny životný štýl bez športu
 • Návrat k popíjaniu alkoholických nápojov

Šport: teraz alebo nič

Chudli ste bez pohybu? S výrazom kata vstupujúceho do cely odsúdenca mám pre vás len dve slová: Je čas. Začnite sa venovať pohybu. Najradšej pravideNne, alebo aspoň pravidelne každý druhý deň. Bez cvičenia nemáte žiadnu šancu udržať si svoju ťažko získanú nízku hmotnosť. To už nehovorím len za seba. Také sú výsledky dlhodobého sledovania ľudí, ktorí schudli. Tí, čo necvičili, vždy stučneli. Tí, čo po schudnutí cvičili si dokázali váhové úbytky udržať podstatne dlhšie alebo dlhodobo.

Staré šaty patria do kontajnera!

Schudli ste? Vyhoďte staré šaty. Môžete si nechať jedny. Tie najväčšie, ako výstrahu a spomienku. Ale nenechávajte si v šatníku rezervu starých šiat. Ak by sa vám neskôr podarilo nepozorovane tučnieť, zistíte to včas. Nové šaty vám budú malé a nebudete si mať čo obliecť. Tak je väčšia šanca, že si včas uvedomíte, že ste na udržiavanie hmotnosti pozabudli. Vždy je čas napraviť to! Čím skôr to zistíte, tým kratšia je cesta späť.

Mozgová rekreácia

Človek nemusí byť tučný nato, aby mal dôvod prejsť na rozumnejší štýl stravovania. Kvalitná strava zlepšuje zdravie a celkovú výkonnosť. Práve preto sa oplatí venovať pozornosť tomu, čo vkladáte do úst. No jedenie samotné na zlepšenie zdravia nestačí.

Aby vám zdravie slúžilo, je vhodné najskôr sa pokúsiť zdravie pomenovať, zadefinovať. Mne sa najviac páči definícia zdravia ako „stavu telesnej, duševnej a sociálnej pohody“. Obezita z tohto pohľadu nie je zdravie:

 • Telesne človek nie je v poriadku, ani v pohode.
 • Duševne si to tiež tuční zvyknú „zlíznuť“.
 • No a o diskriminácii obéznych azda netreba písať, je to známa vec.

Zdravší životný štýl by mal znamenať nielen zdravú telesnú schránku, ale aj pocit spokojnosti a dobré sociálne zaradenie.

Môžete tento prístup k zdraviu ľahko napadnúť: podľa definície zdravia ako stavu úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody vlastne nemôže byť dokonale zdravý nikto. Ak mi okolo stola preletí mucha a vyruší ma, tak som v nepohode. Ak som v nepohode, tak som „chorý“. Ak sa o tejto znepokojujúcej muche pôjdem poradiť k psychiatrovi, dostanem možno aj číslo diagnózy. Takže neberte to doslovne.

Zdravší životný štýl by pre vás mal znamenať také zmeny v živote, že budete celkovo spokojnejší.

Viac sa budete usmievať, lepšie cítiť, viac dokážete, budete obľúbenejší a spokojnejší. To sú prejavy zdravia. Zdravé opodstatnené sebavedomie.

Strava by preto nemala byť jedinou vecou, ktorú si strážite. Snažte sa vyhýbať všetkému, čo vás akokoľvek zaťažuje. Nezaťažuje nás len údená bravčová krkovička. Môže to byť fajčenie, pobyt v miestnosti s fajčiarmi. Hluk. Nepohoda. Hlupáci a manipulátori, ktorí vás deptajú. Nedostatok odpočinku, spánku. Mizerná a zle zaplatená práca. Zdroje napätia, problémov, konfliktov. Zdroje naliehavých, no zbytočných informácií. Je výhodné, ak do zdravšieho životného štýlu zahrniete taký režim, ktorý čo najefektívnejšie zmierni všetky takéto „škodliviny“.

Viem, nedá sa zbaviť všetkého „zlého“. Sú veci, ktoré neovplyvníme. Znečistenie ovzdušia, zlé vzťahy na pracovisku. Fajčenie, či alkoholizmus u najbližších. Mnohé zaťažujúce veci sa však dajú zrušiť celkom ľahko. Práve na tie sa zamerajte.

Tejto téme som sa podrobne venoval v knihe Ako dosiahnuť úspech. Prakticky celá je zameraná na to, ako si upratať vo vlastnom živote.

Redukčná diéta je hlboký a dlhodobý zásah do režimu života. Ak to je len trocha možné, mal by to byť jediný negatívny faktor vo vašom živote. Ostatné zložky života by ste mali mať v poriadku.

V našej spoločnosti sú zločinci trestaní väzením, v ktorom sú zbavení mnohých slobôd. Nesnažte sa spraviť si zo života redukčnú väzbu od pozitívnych podnetov. Ak sa zbavíte veľkej časti „radosti zo života“, je to riskantné. Taký ťažký záväzok dokážete pred sebou „tlačiť“ len do prvého hrboľca na ceste. Narazíte a predsavzatia sa vám rozsypú.

Príklad: Fajčiar, ktorý rád chodí na pivo a veľa toho pohltá, sa rozhodne, že prestane fajčiť, úplne piť, začne športovať a jesť zdravo. Toto krásne predsavzatie je však tak ťažkým bremenom, že ho každý neunesie. Chcelo by to znalosti o výžive. Novú partiu kamarátov, ktorí nepijú pivo a nefajčia. Skôr chodia na výlety a do posilky. Nie je dobrým nápadom dávať si príliš veľké úlohy. Sú väčšinou už vopred odsúdené na neúspech. A prvý neúspech mnohých odradí od ďalších pokusov. Odporúčam vám preto vo všetkom, a teda aj v chudnutí, postupovať radšej po malých krokoch.

Ak budete úspešní, môžete neskôr zvýšiť latku. Nechcite sa zbaviť všetkých zlozvykov naraz! Vyberte si len jediný. Ten, ktorý máte najväčšiu šancu zvládnuť. Keď sa vám ho podarí zvládnuť, posilní to vaše sebavedomie a vieru v samých v seba. Časom, keď zistíte, že váš odbúraný zlozvyk vám už príliš nechýba, môžete sa pokúsiť o zvládnutie ďalšieho.

 1. Najskôr prestaňte fajčiť.
 2. Potom začnite čítať knihy o výžive.
 3. Po niekoľkých týždňoch pomaly upravujte stravu podľa toho, čo sa učíte. Už si viete vyrátať, koľko energie má byť v jedle.
 4. Neskôr pridajte cvičenie stačí chôdza.
 5. Potom začnite prehodnocovať vašich známych, zvyklosti… Pozor najmä na manipulátorov!

Ak si chcete dať do poriadku vlastný život, často to znamená ťažké zmeny v mnohých oblastiach života. Úplnú zmenu zvykov, vybavenia kuchyne. a častokrát aj výmenu mnohých známych. To sa nedá spraviť cez noc.

Mozog vás oklame pomocou bagatelizácie

Doteraz ste boli zvyknutí robiť si, čo sa vám práve chce. Disciplína pri chudnutí sa vám nebude hodiť do rozpočtu. Mozog začne rafinovane spájať dvojice informácií, ktoré spolu nesúvisia. Napríklad:

 • Rokfortová nátierka s cesnakom.
 • Odovzdanie súrnej pracovnej úlohy.

Spojí ich dohromady do zdanlivo logickej vety: „Nestihol som odovzdať úlohu, kašlem na všetko, teraz už to je jedno, dám si nátierku.“ Alebo: „Toľko práce predo mnou, dám si nátierku, nech sa mi lepšie robí.“ A už krotko hltáte, ani nestihnete mrknúť okom.

Mozog povýši nejaký aktuálny problém na taký dôležitý, popri ktorom sa vám akási diéta či chudnutie začnú javiť ako malicherné a zbytočné. Vytvorí ilúziu, že

 • sklamanie,
 • nuda,
 • zlá nálada alebo
 • rozčúlenie,

sa dajú vyriešiť sladkou tyčinkou. Je to normálna obranná reakcia. Ak práve jete, ťažko sa budete pritom triasť od rozzúrenia. Preto musíte byť pripravení na to, že váš mozog bude proti vašim záujmom bojovať v pevnom šíku s rodinou a priateľmi. Nezačnite preto chudnúť v období, keď máte objektívne problémy, dôležité súťaže, alebo skúšky. Nehodí sa ani obdobie, ak sa s partnerkou hádate. Ak sa hádate, naučte sa riešiť konflikty. Sú na to školenia aj knihy. Alebo zmeňte partnerku.

Ak máte stále stres a „nervy“, skúste namiesto chudnutia najprv skúmať, čo to znamená. Prečo stres? Aké „nervy“? Môže vám poradiť psychológ alebo psychiater. Nie je dobré dlhodobo zotrvávať v zaťažujúcom prostredí. Ak vás terorizuje manželka, navštívte manželskú poradňu. Ak svokra, nestretávajte sa s ňou. Nie ste povinní znášať terorizovanie od nikoho. To, že je niekto s vami v rodinnom vzťahu ešte neznamená, že sa musíte stretávať. Stretávajte sa s tými, ktorí sú k vám priateľskí. Uznávajú vás, pomáhajú vám, dobre sa cítite. Vyhýbajte sa tým, ktorí vás nekonštruktívne kritizujú, sekírujú, nútia robiť niečo, čo sa vám nehodí.

Nepríjemní ľudia majú zvyčajne talent na citové vydieranie. Vnútia sa vám do života a potom chcú aby ste robili to, čo sa im hodí. Nosí vám svokra denne nevhodné jedlo? Ponúka čokolády vašim deťom napriek tomu, že ste ju prosili, aby to nerobila? Ona to možno myslí dobre. Nie ste povinní to znášať. Vyriešte to aj keď za to budete asi ohovorení pred celou rodinou. Trocha klebiet je menšie zlo, ako dlhodobý stres typu „čo s tým“.

Prosto: Ak máte nejaké ťažkosti či problémy, vyriešte si najskôr tie a až potom to skúšajte s chudnutím. Iba ak chudnúť v skutočnosti nechcete a vaše problémy sa vám celkom hodia ako zámienka, prečo sa chudnúť nedá. Potom smola.

Tip: Najhorším nepriateľom chudnutia býva nuda! Nudenie sa pri televízii priam zvádza aby ste si niečo z dlhej chvíle (!) zobli. Ešte horšie to býva cez sviatky. Tam vás uvrhnú do pažeráka rodinných návštev medzi ľudí, s ktorými si možno veľmi nemáte čo povedať. A tak aby sa zahnala nuda tak sa otvorí fľaša, alebo sa požierajú koláčiky. Aj preto po sviatkoch priberieme často viac, než by sme čakali.

Príjemné pocity

Je výhodné spolu s čerstvou zeleninou zaistiť si aj prísun pozitívnych emócií, programu a dobrej nálady.

 • Veľmi účinný je šport. Námaha síce nie je príjemná, ale do mozgu sa uvoľnia látky zvané endorfíny a po výkone budete spokojnejší.
 • Ak radi čítate, pustite sa do dobrej knihy. Ak ste skôr televízny typ, požičajte si dobré filmy, ale nenuďte sa pri mizernom programe.
 • Ak ste modelár, kúpte si ten model lietadla, čo už tak dávno chcete.
 • Pre mnohých môže byť príjemným aj častejší sex.
 • Ak radi chodíte na dlhé výlety… jaj, čo to trepem. Kto je tučný, výletom sa vyhýba.

Chutné jedlo predstavuje príjemný zážitok. Neraz si človek navykne vyvážiť iné nešťastia a problémy práve chutnými a energeticky výdatnými potravinami.

 • „Znížili mi plat? Ešteže mi zostali rezne.“
 • „Pohádal som sa s partnerkou? Kašľať na to, idem na pivo.“
 • „Parené buchty? Aj tak všetci umrieme. Prosím si ďalšie 4. Veľa cukru a masla!“

Svoju dennú dávku príjemných podnetov sa preto pokúste dodržať aj počas diéty. Ak si nedáte obľúbené nevhodné jedlá, takpovediac zosmutniete. Skúste preto nájsť niečo, čo vás poteší alebo obveselí, ale nepriberá sa z toho. Alebo niečo, čo vás zamestná (zabaví) a vy na jedlo zabudnete. Viem, nie je to ľahké. Vyprážaný bravčový rezeň sa nedá nahradiť knihou. Mať však dobrý program je dôležité.

Šoférujeme hmotnosť

O stravovaní sa bavíme väčšinou až v blízkosti špitálu a to je zle. Netreba veci nechať až tak ďaleko. Ak máte miernu nadváhu, je celkom ľahko možné, že stačí len veľmi drobná úprava režimu dňa, či stravovania a kilá po čase zmiznú aj bez nejakých tortúr.

Ak máte prebytočný tuk, je to skoro určite spôsobené tým, že zjete viac, než organizmus potrebuje. Každá suseda by vám vedela povedať, aby ste jedli menej. Na odborných weboch a v knihách pred vami šibrinkujú číslami, koľko percent bielkovín, tukov a sacharidov má človek zjesť, aby si zachoval zdravie. A potom príde na lámanie chleba. Odlomíte si kus a zjete ho aj s trochou masla, syra, kúskom klobásky, jablkom a pohárom džúsu. A včul čo? Je to veľa, alebo málo? Malo byť menej klobásy? Alebo o glg menej džúsu?

To naozaj neviem ani ja, ani vy, ani váš lekár, pretože „kúsok chleba“ nie je miera, ktorá by sa dala jednoducho premeniť na čísla. Preto potrebujete začať podrobne zaznamenávať, čo za celý deň zjete.

Viem, nechce sa vám. Nikomu sa nechce. Ak sa vám nechce ani len vážiť, potom sa budete musieť zmieriť s tukom, pretože naslepo sa chudne ťažko a väčšinou to nefunguje. Ale pozrite sa na vec reálne: ak sa vám nechce zapisovať, bude sa vám vôbec chcieť na sebe pracovať? Najčastejšie je neochota zapisovať si energetický príjem len signálom neochoty ku zmenám. Ak nechcete meniť svoj životný štýl, potom sa netrápte s chudnutím, ale učte sa s obezitou žiť. A pripravte sa niesť následky. Budú ťažšie, ako nejaké zapisovanie a váženie.

Denný záznam je v skutočnosti celkom jednoduchá vec. Zoberte kúsok papiera a naň zapíšte váhu všetkého, čo do seba vpravíte. Jediné, čo na to potrebujete je presná váha, tá sa vám oplatí tak či tak, takže nejaké 3 stovky do toho obetujte. Presnosť váženia na 5 gramov stačí.

Energetické tabuľky aj tak nie sú nikdy celkom presné (neraz si mierne odporujú). Ani dva jablká nie sú rovnaké. Musíte sa naučiť mierne zaokrúhľovať. Netreba presnosť na miligramy. Stačí zhruba.

Celý deň sa stravujte presne tak, ako je vám vlastné. Zapíšte všetko popravde, nič neodhadujte. Napíšte všetko, teda nielen jedlá, ale aj drobné kúsky ochutnaných vecí, či všetky nápoje. Viem, je to komické, ak si obed naložíte najskôr na váhu a až potom na tanier, ale dá sa to. Nielen ja, ale veľa ľudí to v istej fáze muselo spraviť… Nesnažte sa podvádzať, jediný, koho by ste tým obalamutili ste vy sami.

Potom, čo máte odvážené, použite niektorú diétnu kalkulačku. Získate prehľad zjedeného a vypitého za celý deň. Výsledkom bude informácia o vašom celodennom príjme energie. A z tejto informácie sa dá už začať niečo robiť.

Najčastejšie vám vyjde veľmi vysoký objem tukov a sacharidov – práve tie zbytočne ľahko navyšujú prijatú energiu.

Teraz teda viete, ako vyzerá váš energetický príjem. Príjem, ktorý pre vás znamená, že máte nedváhu.

Ukážka. Zápisky nemusia byť úhľadné, stačí rýchly zápis, pri obede sa netrápte s krasopisom. Neskôr ho nahádžete do počítača, ktorý to automaticky spočíta. Na súčet využívam makrami nakŕmený excelácky zošit s názvom papu. Alebo online kalkulačku kalórií.

Ale vráťme sa k súčtu pospásaných pokrmov.

V kalkulačke zadám čo som jedol. Teraz na prvý pohľad vidím, že bielkovín bolo hodne nad plán.

Opakovaným vyhodnotením takejto tabuľky sa rýchlo naučíte riadiť príjem potravy tak, aby vám prospievala, aby ste netrpeli hladom a aby vám aj chutila. Voľbou vhodnej skladby potravín sa vždy dá vytvoriť „miesto“ aj pre niečo „zakázané“, trebárs nejakú tyčinku, či kúsok čokolády.

Inak tí, čo ste predtým nevážili, asi budete dúpnieť, ako málo potravy stačí na normálne najedenie.

Kto by chcel ísť na vec ešte odbornejšie, môže skúmať aj to, aké tuky sa papajú, ale pre tento článok by to už bolo príliš komplikované. Na začiatok stačí sledovať celkovú energiu, neskôr zložky potravy.

Samozrejme, môžete si povedať „nech to para tlačí, ničoho z toho, čo jedávam sa nemienim vzdať!“. Môžete zabudnúť, ignorovať a ďalej priberať. Je to vaše rozhodnutie a zodpovedáte sami za seba.

Na druhej strane však môžete začať bližšie snoriť v zozname zjedeného jedla. Určite v ňom nájdete položky, ktoré sú… nazvem to diplomaticky: energetické činky :-) (Aj tak sa dá interpretovať odborný pojem „potravina s vyusokou energetickou denzitou“. Proste činka. Majonézy, klobásy, torty, to všetko sú činky, ktoré sa zmenia na tuk a stanú sa skutočným závažím.)

Hotový zápis môžete skúsiť zoškrtať, ako by vyzeral, keby ste z neho vyčiarkli len jedno – dve závažia. Je ľahko možné, že odstránením jednej sladkej tyčinky a keksov sa môžete dostať na energetickú úroveň, ktorá by síce neviedla ku chudnutiu, ale mohli by ste aspoň prestať priberať.

A dosť! Nemusíte ísť hneď ďalej.

Veľké zmeny nikto nemá rád. Skúste napríklad týždeň jesť tak, že do svojho jedálneho lístka nezaradíte len tie najťažšie činky. A ak ich už veľmi chcete, tak len menej. Ideálne bude, ak po celý týždeň vydržíte vážiť si potravu – uvidíte, že to pôjde čoraz rýchlejšie a ľahšie.

A po týždni sa postavte na váhu.

 • Je možné, že ukáže o chlp menej, než by ste čakali. Práve ste objavili, že to funguje. Určite vás to poteší a možno aj upevní v rozhodnutí pokračovať.
 • Je možné, že vaša hmotnosť stúpla. Potom ste si zo stravy ubrali príliš málo.
 • Je možné, že sa vám hmotnosť nemení. Vždy lepšie, ako drôtom do oka.

Nebojte sa neskôr už pri voľbe potravín uprednostniť také, ktoré majú menej energie. Miesto plnotučného mlieka nízkotučné. Miesto bravčového bôčika sviečkovú. Miesto rokfortu olomoucké syrčeky. Namiesto horaliek mrkvu. Nebojte sa, na podvýživu nepokapete.

Zistíte, že aj menej energeticky hutné potraviny sú chutné, dokonca ich môžete zjesť aj trocha viac a energetický súčet dňa bude priaznivý.

Po pár týždňoch váženia potravín začnete mať takú prax, že nebudete potrebovať váhu – pozriete na kúsok chleba a poviete 27 gramov. Položíte ho na váhu a naozaj. V tejto fáze už môžete prestať s vážením. Ani energetický príjem už netreba písať denne. Stačí raz za týždeň odvážiť samého seba a výsledok si zapíšte.

Budete mať sériu čísiel s vašou váhou za posledné týždne. Ak to vynesiete graficky, získate niečo, ako kľukatú čiaru.

Napríklad mne sa osvedčilo pohybovať sa niekde na hmotnosti okolo 78 – 80 kíl. 75 už je veľmi málo.

Rozptyl nameraných hmotností „lieta“ v pásme zhruba jeden a pol kila, s tým ťažko pohnúť – možnosti presného váženia človeka nie sú tak jednoduché. Kilo hore – dolu. Ale pohľad na takýto graf dáva jasnú odpoveď na to, ako by sa mal človek s tendenciou k nadváhe správať. Ak priberám, musím sa krotiť, ak chudnem (to ja už nechcem) môžem si „dopriať“ o kúsok viac.

Sme na kľukatej ceste

Aj vy si pravidelným evidovaním hmotnosti (stačí raz za týždeň) môžete vytvoriť takýto ochranný systém, kotrý vás presne upozorní, či idete správnou cestou, alebo ste sa pozabudli pri torte. Je to grafický záznam cesty, ktorú ste už prešli. Vďaka nemu môžete regulovať smer, ktorým sa vydáte. Je to podobné, ako šoférovanie. Ak auto ide príliš doprava, musíte málinko skrútiť volantom doľava. Stačí mierne a zas idete tam, kam ste chceli ísť. Podobne môžete regulovať svoju hmotnosť.

Nechať obezitu bez kontroly je podobné, ako keby ste na rovnej diaľnici pustili volant a začali si pokojne čítať detektívku. Dobre nastavené auto by sa asi z cesty hneď nevychýlilo, ale havária by prišla.

A diaľnica života nie je rovná. Sú na nej zátačky – ako starneme, meníme sa. Menej energie vydáme, menej potrebujeme prijať. Kto za jazdy nedrží volant, riskuje.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

79 Odpovedí

 1. Ahoj:)
  Mám 17 rokov a schudla som 25 kíl v priebehu troch mesiacov… jún-august 2007… takže konečne štíhla:) ale ani si nevieš predstaviť tie mory čo zažívam teraz:( bojím sa začať jesť, momentálne mam racionálnu stravu a chcem sa jej držať, sladkosti som nemala ani… dlho proste:D.., a potrebovala by som Tvoj názor čo a ako lebo sa z toho nevymotám, a aporopo, pred dvoma mesiacmi som mala anorexiu, boli to strašné muky a nechcem aby ma to znovu chytilo lebo mám také ciťáky že sa to vracia pretože včera som nič nejedla a najradšej by som sa prefackala!!!!
  Tak prosím, aspoň nejaká malá rada, aj to ma poteší ale ignoráciu nechcem!! :D

 2. Andrea 8 kíl za mesiac? To je šialenstvo, radím konzultovať lekára – diétológa/obezitológa, lebo inak nebudeš vedieť čo ďalej. Asi máš spomalebý metabolizmus, potom sa priberie z čohokoľvek a zas škrtiť jedlo je blbosť, lebo sa to celé len zhorší. Je dobré, že o tom hovoríš, anorexia je veľmi vážna,zákerná. Potrebuješ oporu a uprednostni odbornú.

 3. Mila Miram.
  Viem dost presne co prezivas. Zazil som to sam na vlasnej kozi. Mam 19 rokov. Kazdu hodinu som stal pred zrkadlom a pozeral, ci som nepribral, jedol som len fakt nieco uplne lahke, ziadne sladkosti, 5x denne som sa meral, vazil…… Proste blud. Ja som prvych 25 kg schudol za ani nie 100 dni.
  Môj ( a asi aj tvoj) problem spocival v tom, ze take obrovske mnozstvo vahy zhodit za par dni, to je velmi do oci bijuce cislo, ktore si kazdy vsimne. Kazdy koho som stretol, mi vravieval: Ako si schudol, To snad uz ani niesi ty, To uz nie je ani polovicka z teba, Vyzeras dobre….. A ak ti to okolie pripomina denno denne, tak je jasne ze sa nechces zdat svojej stihlosti.
  Ale pozor, to je PSYCHICKY problem.
  Ja som stale svoje hranice znizoval. Najprv mi stacilo, aby som vazil 100 kg. Ved mam vysku skoro 2 metre, tak nech aj vyzeram ako kus chlapa. Potom som si zmyslel 95 kg, nech mam aj BMI v poriadku. No a potom ze uz len na 90, nech je to pekne okruhle cislo a nakoniec som schudol na 88 kg.
  Mna osobne velmi hnalo do predu, ked mi kamarati hovorili, aby som prestal ved uz mi pomaly začijnaju byt vidno rebra, ved uz mas nohy ako palicky…….
  Velmi som sa tomu radoval, lebo som si myslel ze ma obdivuju, ako to dokazem, ved to je take tazke.
  Asi kazdemu som liezol na nervi, ved stale som len rozpraval co ma kolko kalorii, poucal som ich co by nemali jest…….
  Nemohol som uniest ked som sa poriadne najedol.
  Ked som zjedol toho malo, tak to bolo v poriadku.
  Ale ked sa vyskytla oslava, vecierok….., kde som zjedol iba trochu viac, tak mi stale behalo hlavou, ci nepriberiem, kolko kalorii naviac som zjedol……
  Normalne mi to neslo z hlavy ani za 2 hodiny.
  Realita vsak bola ina. Oni ma neobdivovali, vôbec si
  nemysleli za aku mam pevnu vôle, ze vsetko co chcem ta to aj dokazem……., ale mysleli si, ze uz som chory. A az ked som si toto uvedomil, tak som stym razne prestal. Svoju vahu som sa uz len snazil, a dodnes snazim dodrziavat, chodim pravidelne cvicit (kulturistika), beham, turistika a racionalna strava a je po probleme.
  Ak mas este niejaky problem tak napis, rad ti poradim, sam som to prezil a vôbec to nie je lahke obdobie. Je to ako zacarovany kruh.
  Mna hlavne zaujima, coho sa tak velmi bojis, ake mas pocity……
  Napis este nieco, rad ti poradim
  Milan

 4. ahoj som tu nová a potrebovala by som trošku poradiť ako si udržať váhu alebo prípadne ešte nejaké to kilečko zhodiť.teraz vážim 64kg pri výške 174cm.v máji2007 som vážila 79 kg.

 5. Nechcem komentovat tento clanok, ale chcem sa spytat jednu vec. Pri vypocte BMI mi bolo odporucana 3x do tyzdna fyzicka aktivita pri 129 tepoch za minutu, nedari sa mi tuto hodnotu dosiahnut ani za 30 minut pocitveho cvicenia na stepperi. V klude mam vsak TF 58-60 uderov za minutu, mozem zostat pri nizsej TF pri cviceni -cca 120/min, ked mam nizsiu kludovu TF?

 6. simona ak robíš stepper už dlhšie, tak to musíš zmeniť. Daj bicykel, alebo rýchlu chôdzu. Človek sa prispôsobí určitému pohybu a potom už je problém dosiahnuť požadovanú tepovú frekvenciu. Tú treba dosiahnuť hneď, nie po 30 minútach. Môžeš ísť aj pri nižšej TF, no nemala by klesnúť pod 50% MTF. Ak ti ten výpočet poskytol výpočet BMI na tomto webe, tak ten je nastavený 65% MTF. čiže 120 je určite OK. Ale čím dlhšie budeč takto cvičiť (týždne) tým ťažšie budeš dosahovať TF. Dá sa síce zdvihnúť zaťaženie, ale to nie je pre chudnutie dobré, navyše by ti už mohli začať trocha mohutnieť svaly.

 7. ahojte,

  mam 20 rokov a prosím o radu, na jeseň 2007 som mala menšie žalúdočné problémy pri ktorých som krátkodobo stratila chuť do jedla a schudla som pri výške168 cm z pôvodnej váhy 60 kg behom troch týždňov na 55 kg, bola som aj celkom rada pretože už počas strednej školy som sa snažila nejaké to kilo zhodiť no vždy márne, lenže ako sa môj zdravotný stav zlepšil ja som opät dostala chuť do jedla, začala som mať pocit a strach z pribratia, začala som kazdodenne bicyklovať 20 km od detstva jazdim na koni a začala som aj doma cvičit brušáky a tak… od rána do večera som myslela na jedlo a počítala kalórie, určovala som si čo a koľko môžem zjesť. lenže bohužiaľ sa mi to vymklo spod kontroly a posledný mesiac som stále v jednom kruhu hladovania a prejedania sa vzápetí, mávam nenormálne chute na jedlo a hlavne na sladké ked aj dva dni vydržím nejesť tak na ten treti zjem všetko čo mi príde pod ruku, potom prídu typické výčitky a myšlienky že to treba dostať čo najrýchlejšie zo seba von….chcem žiť zdravo a hlavne aby prestali tieto moje neovládateľné chute, ale ide to veľmi ťažko, myslíte si že by mi pomohli nejaké lieky proti chuti na sladké a všeobecne na jedlo??? Ak hej tak ktoré sú najlepšie??
  Dakujem

 8. Ahoj

  Muž, 15 rokov, výška: 176 centimetrov, hmotnosť 56-57 kg, obvod pása: 78 centimetrov, Ľahká fyzická aktivita.
  BMI mam 18-18,4

  Je moje BMI veľmi pod urovnou?
  Čo mam robiť aby bolo v norme?

  Ďakujem

 9. Ahojte………volam sa veronika ….meriam 167 a važim 60 kg ……..prednedavnom som važila 70 kg ….ale naštastie som schudla …do 60 kg …..chcela by som aby mi niekto poradil ako mam ešte schudnuť ……prosim .je tu nekto kto by mi mohol poradiť??????

  DAKUJEM

 10. Veronika,
  hadam sem este zabludis.. precitaj si pekne clanocky, ktore su tu, najdes v nich vsetko. ak potrebujes viac, pod do fora, tam je viac ludi a skor ti niekto bude vediet poradit! pekne si zhodila, teraz uz len doladovat!

 11. Milan úplne poznám to o čom píšeš pretože som na tom tak isto, to isté počúvam aj ja od každého a mám z toho také isté pocity ako si mal ty. čo sa týka kalórií som fanatik, všetko viem a trápi ma ak zjem niečo čo má toľko kalórií že sa potom trápim asi hodinu cvičením…Horšie je že momentálne mám problém za ktorý sa strašne hambím a nenabrala som silu niekomu to povedať… a tým je bulímia. Mám 21 rokov, a tiež sa mi podarilo schudnúť 25 kíl ale za rok a pol, takže celkom primerane. Napriek tomu sa stále trápim, lebo sa bojím že by som mohla pribrať naspať… Viem že jo to choré, ale zatiaľ neviem ako si pomôcť

 12. ahojte! chcela by som sa vam postazovat. pred rokom mi zistili cukrovku a priblizne od februara som nabehla na racionalnu stravu, tj ziadne sladkosti ani prilis mastne(alebo len obcas) a behom tohto obdobia sa moja vaha zmenila o celych 15kg, pricom to nebolo mojim cielom. problem je vsak to,ze moja doktorka ma obvinuje z anorexie a nejedenia,hoci jej marne vysvetlujem, ze jem poriadne, len racionalnejsie.ona mi vsak stale tvrdi,ze nie je mozne zdravou stravou schudnut tak mnoho..btw moje bmi je uz podvaha.tak sa teda pytam vas,je mozne tolko schudnut, alebo je problem aj niekde inde?este taky detail,trpim syndromom leniveho hrubeho creva, ale to myslim vplyv na vahu mat nema.dakujem za vase nazory a pripomienky..

 13. Pred časom asi rok do zadu som sa na tomto webe bavila o chudnutí zastavala som si svoj životný štýl vybraný na zopár mesiacov dnes by som potrebovala poradit. Clanok je fascinujuci ako vsetky na tomto webe. No bohuzial nikdy som sa nedostala k vazeniu potravin stale som z toho mala hrozu a mam ju dodnes a preto vyzeram ako vyzeram a mam po porode malej 3.12.2008 nadvahu 25kg bojujem stym ako viem a co mi moje vedomosti dovolja{ co je ubohe}. Zbavila som sa 13 kg len neveceranim a obmedzenim sladkeho no nevydrzi to nadlho a pravdepodobne si stopujem metabolizmus a aby som zhodila zbytok postupnym odopieranim jedla sa dostanem na mysacie porcie samej zeleniny a vaha sa nepohne. Moja otazka a prosba je ako sa naucit si zostavovat jedalnicek a aku literaturu si kupit aby som tomu porozumela a necitila sa taka primitiv. Ucit sa je dolezite ale skade zacat .Pridala som aj cvicenie 5x do tyzdna po 45min elepticalu na 131 t.Cely zivot sa ucime tak by som M.V. poprosila aby mi poradil skade zacat aby to nestagnovalo a nerobila som zasadne chyby. Dik moc pekny den

 14. Vieš, Felix, literatúra je tu ako samostatná kapitola. Keď vidím, že nevečeriaš, tak chápem, že si si to tu ani neprečítala. A tak nemám chuť napísať radu, ktorú som už napísal.

 15. No aj tak mi to neda . V mojej prosbe som sa obvinila ze to robim zle a uplne postaci ked to robim ja. Ja som chcela uprimnu radu skade zacat akou literaturou lebo vsetkymi sa zacat neda a potrebujem roky aby som sa dostala na tvoju uroven vo vedomostiach. No asi plitvam tvojim casom co ma naozaj mrzi .Vies Miro obdivujem ta ako si to dokazal a verim ze ta to stalo vela usilia a stoji ta to dodnes a vsetci mi co mame kila naviac si za to mozme ale nieje pekne sa takto spravat. Mozno som to nespravne napisala a mozno som sa v tebe zmylila. Prajem pekny den

 16. Skoda ze si nezareagoval ale nevzdavam sa .Pozerne citam vsetko na tom vebe a uz pocitam vsetko co jem .Odmerala som si vsetky partie stiahla energeticku tabulku z netu kde to vsetko prepocitava a snazim sa neprekrocit limit je to tazke ale az teraz som pochopila ake je to dolezite kedy si dopriat jogurt s ovocim a kedy ma to nepusti som na 5jedlach denne nehladujem pijem v priemere 4-5l denne a 6x denne cvicim na elepticali po 30min na 130 tp.Poobede mam vychadzky z dietatom. A to som zastavala pred 1.5 na tomto webe Herbalife.Bala som sa zacat vazit potraviny a dnes kludne spim a doprajem si aj aku taku maskrtku. A zistila som ako malo jem tukov a vela sacharidov{pred tym}. Viem ze tvoj cas je vzacny ale dakujem za tento web.

 17. Miro som asi neodbitna ale ako som sa docitala na tomto webe je ze sa snazis zjest do 5000kJ a tak isto na tvojom webe som si vypocitala a vyslo mne cislo 6930 stale sa pohybujem pod tou hranicou kila idu dole aj cm.Moja otazka je preco sa snazis tak malo jest a dalsia ze ak schudnem na svoju normalnu vahu bez kil navyse- mam jest okolo 9000kJ. Tak ak si ty chudy ako je mozne ze jedavas tak malo.MOzno som to opat zle pochopila tak ta prosim o odpoved. Nerada by som to pribrat naspat.A dakujem za tento web sialene mi to pomaha a nehladujem comu sa tesim dik a prosim odpis

 18. Neviem či je niekde napísané, že do 5000. 5500 sa považuje za minimum pri chudnutí, bežne odporúčam ísť na 6000 a viac.

 19. #

  Miro Veselý| August 2, 2004, 9:25 am

  vanesa: To je už veľmi odborná otázka, ja sa radšej nevyjadrím. Ale ja bežne prijmem asi 5500 až 6500 kJ (chcel by som 5000, ale vždy sa mi medzi záväzok a výsledok postaví nejaká hrsť dobrôt :-) Mám 191 centi tesne pod 85 kíl, celý deň píšem pri počítači a stále mi klesá váha.
  #

 20. Ako stale mi ide o to aby som sa dozvedela co dalej velmi mi pomaha to co sa tu dozvedam. Len som sa pytala co dalej.Tak ak mas chut tak mi to napis.Ako to ze jedavam 5000-6000 mi bohate staci len sa nechcem dostat na tu uroven ze budem ako vychrtlina alebo naspet to polezie nahor. Mam stastnych 16 kg dole prvych 13 neveceranim a po tej katastrofe vdaka tvojim radam tu 5 a 11cm v pase a 7 cm v bruchu.A cakama este dalsich 20kg nechcem potom zazit jojo efekt .Dik. A ak ta zle chapem nehnevaj sa som len clovek .Dik

 21. Aha, staré fórum… No jo. Vtedy som chudol bez športu, pohybu a neraz aj znalostí. Dnes mám 79,1 kila a denne jedávam tak asi 10 000 kJ jedla. Takže preto a iné dôvody čo tu ak sú v článkoch a knihe vysvetlené radím chudnúť pri vyššom príjme, nastaviť na to metabolizmus.

 22. A este jednu otazku mam ak ma byt obed pri chudnuti do 1000kJ pravdepodobne aj ostatne jedla ako je aj vecera.Myslim to tak nieze obed dam do 1000kJ veceru 3000kJ a zbytok rozhodim tak velmi neschudnem?Dik

 23. Felix, nehnevaj sa, ale naozaj všetky tieto veci som na tomto webe už rozpísal, nestíham teraz napísať znova to isté, ako odpoveď. Jedz 6× denne asi 1000 a radšej 1200 kJ a malo by to fungovať. Veľa zeleniny, veľa vody. Knihu kupovať nemusíš, na webe je kompletný text zadarmo. Samozrejme, každá kúpená kniha ma poteší :-) ale radím pozrieť aj knihy MUDr. Bukovského, Málkovej, Kunovej. Sú fakt dobré a objasnia ti súvislosti. Bez porozumenia sa chudnue ťažko a väčšinou s mizernými výsledkami.

 24. Zdravim mam tiez podobny problem od operacie zlcnika som schudla 20kil stale jem tie veci co mi nariadil lekar ako su….celozrne chlebicky …ovsene vlocky…proste bio potraviny sladkosti nejem vobec a ani mese len sem tam za cas …lenze tymto stravovanim sa mi naskytli ine tazkosti ktore mam len koli tej strave . Tiez sa bojim jedavat vela a casto aby som znova nepribrala. Neraz sa mi stalo ze som si raz jeden den dala …chipsi keksiky cokoladky hamburger a neviem co ine a ked som sa rano prebudila mala som o 2 kila naviac …A ktomu este nech sa kedykolvek najem vzdy sa mi nafukne brucho ….a je to dost neprijemne.

 25. Ahoj Miro som na seba hrda vsetko funguje ako to tu pises .Uz mam dole 22kg .9kg tvojim webom a novym zivotnym stilom. Nechapem ake je to teraz jednoduche mam v oku energiu ktorou sa zivim.Som stastna ze si dokazal pomoct len webom.A najzaujimavejsie je ze netrpim hladom a som volajaka zdravsia a aktivnejsia. A cm miznu.Mam pred sebou este 16kg .Predtym to boli utrapi a vlcie hlady a nakoniec to clovek vzda. Ked urobim preslap a nieco zmlsnem druhy den je ok a pokracujem vtom . Ak zjem aj kopcek zmrzliny a zatym prepukne hlad dam si knacbrot salat a som ok. Neveceranim to tak nefungovalo.Tak dik a nech sa ti dari.

 26. Felix držím palce, už toto je fantastický výkon. Nech ti vydrží motivácia čo najdlhšie.

 27. ahojky budem mat 16….mala som odmalicka nadvahu lebo som brala lieky na imunny system a tie mi dali chut do jedla tak som sa nekontrolovala…cele roky som sa snazila schudnut a neslo mi to stale som drzala diety a vzdy to skoncilo tym ze uz nemozem no ale pred vianocami som si povedala posledny krat dost a ide sa chudnut no a za dva mesiace som schudla takmer 20 kil…teraz mam mensie problemy s mojim imunitnym systemom a som casto chora takze musim nabrat zdrave ziviny naspat no lenze teraz mam take obdobie ze az no uz som statna ze som schudla lenze co bude dalej to stale budem vizerat jak dajaky ony co sa vkuse kontroluje Aby Nahodou…..no totizto ja nepoznam normalnu porciu jedla proste ked som bola mala boloo to v pohode ale ja fakt neviem ako si normalne nabrat kedze som si naberala kedysi jak pre robotnika a s tym mam stale problemy…uz ma mama hresi ze nech jej dam s tymi porciami uz pokoj:D…no lenze to sa neda no a tak teda dufam ze sa do toho normalneho rezimu stravy dostanem a uz prestanem uvazovat nadtym aby som nepribrala lebo ajked to nechcem ale kazdy si raz za cas chce dopriat niecoho viac a kilo je hore lenze top kilo pojde aj lahko dole kedze ide leto no tak hadam to zvladnem ked tak drzte mi palce ak chcete:D

 28. ahoj, čítala som si vaše príspevky okolo anaorexie. To čo teraz prežívam sa len ťažko dá vysvetliť. Momentálne vážim 45kg a meriam163cm. moja denná strava je asi tri kiwi alebo jedno jablko či tanier zeleninového vývaru a veľmi sa bojím, že začnem priberať, je to asi šialené, ale ešte by som chcela schudnúť, lebo vôbec nevyzerám tak ako by som chcela. každý mi hovorí že vyzerám hrozne, že musím pribrať, alebo sa liečiť, ale ja neviem, možno len preháňajú. a keď viem, že všetci kontrolujú či jem a viem že musím, tak to zjem a potom to tajne bežím vyvracať a rýchlo sa odvážim. niekedy sú dni keď nezjem vôbec nič a niekedy ma pochytí taká chuť jesť, že ak to nevydržím, zase skončím pri záchodovej mise. a všetko sa takto stále krúti dokola, stále chcem schudnúť a povzbudzuje ma ako mi každý hovorí, že som vychrtlá, dokonca ma povzbudzuje aj hlad. lenže cítim sa akoby som ani nežila, všetko sa točí okolo jedla, váhy, kalórií už z ničoho sa neviem tešiť, len z toho že som zasa schudla, stále chcem byť lepšia a lepšia vo všetkom a vidím ako sa všetci odo mňa odvracajú…Viem že všetko toto je šialené a choré a nesprávne. ale ja s tým nedokážem prestať…

 29. arwen obávam sa, že to čo robíš sa dá nazvať pomalá sebevražda. ak si nedáš poradiť, budeš chudnúť dovtedy až kým sa ti celkom nerozvráti zdravie. tie zmeny sú od istej chvíle nevratné. potom už bude jedno, ako vyzeráš.

 30. Obávam sa, že sa mi tiež podarilo nasadnúť na tento kolotoč. A to som si myslela, že v 40-tke by som pomaly mala byť imúnna. Schudla som takmer 70 kíl a mám panickú hrôzu, že by som opäť pribrala. Teraz vážim pri výške 164 cm okolo 52 kíl, ale po neskutočnom množstve diét, mám metabolismus neskutočne spomalený a mám obavy, že váhu neudržím ani pravidelným cvičením. Tak to istia laxatíva a ich dávky sa samozrejme zvyšujú. Mám váhu, čo som chcela a chcem stále menej a menej. Dúfam, že budem schopná sa zastaviť. S odstupom vidím, že robím somarinu, ale aj tak vždy urobím to isté a kolotoč sa ďalej točí. Dnes chápem, čo som predtým nevedela pochopiť. Naštudované ako by som mala postupvať mám dokonale, ale nejako sa mi nedarí…

 31. Meduza je dobré, že vieš popísať problém, teraz by to asi chcelo niečo s tým začať robiť. Laxatíva naozaj nie sú dobrým nápadom, telo stráca veľa minerálov a následky môžu byť naozaj drastické. Skús s niekým o tom začať hovoriť, prípadne vyhľadaj pomoc lekára.

 32. Vďaka za odpoveď Miro, rozum vie, že máš pravdu, ale……. stále sa veziem. Snáď sa to podarí časom.

 33. arwen, zaujal ma Váš príspevok, moja výška a váha sú totiž veľmi podobné – 162cm a 43kg. Pred pár mesiacmi som na tom bola podobne – síce som nikdy nevracala, ale bola som schopná zjesť za celý deň 10-centimetrový kúsok uhorky a ešte mať depresiu, že priberiem. Mala som 38 kíl, vážila som sa pre istotu niekoľkokrát denne a poznámky ostatných o tom, že som nechutne vychrtlá, boli pre moje uši ako rajská hudba.
  Predtým som totiž v priebehu zopár mesiacov schudla 13 kíl (čistého tuku, ako mi zisitli z meraní) a zo svojej novej postavy som bola unesená, už som nemohla prestať. Stále som si vravela „už chudnúť nesmieš“..a chudla som stále ďalej.
  Potom som začala priberať pod dohľadom výživovej poradkyne, ale len cestou zdravých potravín (myslím, že mám ortorexiu), nikdy by som nič nezdravé do úst nevložila – odrazu som mala normálny denný príjem… veľké raňajky, ovsené kaše, normálne obedy, na večeru dve žemle, samozrejme obrovské množstvá zeleniny a ovocia, pomedzi to maškrty z bio potravín…aké bolo moje prekvapenie, keď som prvých pár mesiacov nepribrala ani gram… moje telo bolo tak poddimenzované, že to skrátka ani nebolo možné. Teraz sa stravujem normálne a to, čo som pribrala, sú hlavne svaly.
  Arwen, vôbec sa nemusíte báť jesť..ak zavediete rozumný jedálniček, vaše telo síce dostane potrebnú nutríciu, minerály a vitamíny, no priberá sa len veľmi ťažko…
  Pri takom nezdravom režime a deficite živín sa rútite do hrobu… Pestrá a rovnomerne rozložená, no dostačujúca strava počas dňa, denne hodinka športu a nikdy mať nadváhu nebudete.

 34. Ahoj!
  Ja mam jednu otazku, mne sa podarilo schudnuť tak primeranou rychlostou …Len teraz rješim jeden problem…schudla som z prs… a to som nechcela ako mam docielit aby som pribrala na prsiach ale inde nje?Dakujem

 35. Ahoj Miri.ked citam,ako chce kazdy iba schudnut,a je tolko roznych rad ako na to.Ja som na tom uplne opacne.Mam 27r. a vazim ubohych 40kil.Som ztoho neskutocne nestastna,a nic mi nepomaha.Mam celiakiu,nechuti mi jest,vlastne ked sa nenajem,tak som iba nenajedena,napina ma nad kazdym jedlom,pomaly aj nad cistou vodou.Je to fakt strasne a neprajem to nikomu.Myslis,ze sa da somnou este nieco robit.Mat o par kilov naviac,to je moj sen.

 36. caute, rad by som sa spytal kedze som videl otazky k tepovej frekvencii ze ci sa da aj zomriet na stroji (behaci pas, bicykel steper asi nie ..) lebo ked behavam na pase tak pri zvysenom sklone a istej rychlosti mi ukazovalo tepovu frekvenciu 182 , citil som v hlave zily troska boll to zaujimavy pocit no troska neprijemny, pritom by som este stale nesiel naplno a rad by som … niesom dako obezny 180cm 78.5 kg aspon teda nemyslim :D , len rysujem a skusam pas lebo nemam moc kde sprintovat , pasy su divne a je to uplne o inom oproti behaniu rad by som vase dojmy .. diiik

 37. arwen : Ahoj arwen. Mala som tento isty problem, skoncila som na infuziach pri vyske 160 cm a 35 kil. Mala som zaludocne vredy, helikobaktera, navaly uzkosti, tepla a opat zimy, permanetne zvysena teplota a nedokazala som uz fungovat. Jedneho dna som odpadla, telo uz nevladalo. Prebdela som 3 tyzdne v nemocnici na infuciach po boku psychiatra. Nabehla na lieky, na terapie a po 7 rokoch s a mi podarilo pribrat. Teraz mam opacny problem, mam 70 kil a neviem sa zastavit, ale uz som si prestudovala clanky, precitala Mirovu knizku a viem, ze ani prejedanie sa ani jest malo nie je dobre. Treba si v ivote najst urcitu rovnovahu. Je to niekedy tazke a trva to roky. Ty by si si mala hlavne uvedomit to, co ti vravia kamarati a ludia tu, musis navstivit odbornika, inak ako pise Miro, je to samovrazda. Apropo, Tvoji rodicia to ako vidia? Ti Ti nevedia pomoct? Konzultovala si to s nimi?
  Drzim palce aby si sa z toho kruhu dostala co najrychlejsie.

 38. ahoj – mam len jednu otazku – preco uz moje telo prestalo chudnut? Mam 33, vyska 165 a vaha po chudnuti 57 (pred 65), chudla som od septembra do decembra 2009 a odvtedy uz nist…Chcela by som este aspon dve – tri kila. Preco? Stale sa stravujem rovnako (podla tohto webu) ziadne sladkosti, pitny rezim dodrziavam, jedlo kazde tri hodiny, …len toho pohybu je pomenej, ale mam tri deti, jedno este dojcim, tak sa doma nalietam jedna radost….Vie mi to niekto vysvetlit prosim?

 39. Ahojky
  Mám 17 a schudol som za rok 43kg .. mal som 112 a teraz mam 70-71kg… Dost som sportoval behaval a pod. Teraz by som zasa chcel nabrat ale svalovej hmoty hlavne na rukách a bokoch v oblasti rebier len neviem ako cvičim každy den ak sa da jedavam všetko okrem chleba a pod. jedavam hlavne grahamove rožky a pod. Chcel by som sa hlavne poradit s nejakým lekarom čo by som a hlavne kolko mal denne jedavat aby sa mi podarilo nabrat tu svalovu hmotu…. Ak by mal niekto zaujem mi poradit tak mi napíšte Ďakujem :)

 40. Mato to je téma pre športového lekára, alebo trénera. niekto má problém nabrať. v zásade silový tréning, primerane veľa bielkovín a určite netrénuj každý deň, 2 dni v týždni minimálne potrebuješ relax. cvič každý druhý deň. a ak chceš svaly, potrebuješ hodne spať.

 41. S váhou je to vždy také…indiferentné,u každého jednotlivca sa to prejavuje inak.Tí,čo sú štíhli,by chceli pribrať a naopak tí,ktorí majú pár kíl navyše,túžia po krásnom a súmernom tele.
  Takisto som kedysi patrila k tým,ktorí chceli byť dokonale krásni a chudí a tak som začala s diétou.Bola to moja vlastná diéta,len som obmedzila stravu a do svojho denného harmonogramu zaradila šport.Spočiatku to šlo fajn,za 4 mesiace sa mi podarilo schudnúť takmer 10 kíl.Avšak stále som na sebe nachádzala nejaké „vady“ a kilá som túžila vidieť dolu zo svojho tela.Počas nasledujúcich mesiacov,vrátane letných prázdnin,som vyčerpávajúco cvičila každý jeden deň,nejedla takmer nič,maximálne dve tri sušienky na deň a to len v ranných hodinách.Pri výške 174 cm som skončila na 40 kilách a nebyť rodičov,ktorí ma prinútili navštíviť lekára,zrejme by som v chudnití pokračovala.Mala by som im byť vďačná,pretože pri vtedajšej fyzickej stavbe tela by som očividne nezvládla maturitu,ktorá ma každú chvíľu čaká.No napriek tomu si teraz vyčítam,že som znova pribrala (vlastnou zásluhou,už niekoľko týždňov sa prejedám) na 52 kíl…

 42. Iwon Yuu
  Máme ťa za to pochváliť? Tak to si nemala robiť, tri úbohé sušienky…Určite si vedela, že ti už preskakuje.Zbytočne dokazovať niečo, čo nikto nebude hodnotiť pozitivne.

 43. Ahoj Miro, s redukčnou diétou som práve skončila a teraz mám tak trochu dilemu. Ak mám večeru vždy o 18:00 a cvičiť idem idem o 19:00-posilovanie brušných svalov a chrbta, cvičím každý deň tak cca hodinu, čo na večeru? Doteraz som jedávala šalát, ale myslím, že to je málo, lebo pri cvičení to ľahko spálim a všimla som si, že mi s takýmto prístupom ubúda skôr váha a nie centimetre, a malo by to byť naopak. Bolo by vhodné šalát dplniť kúskom pečiva? Nepriberiem zasa z toho?

 44. Lucike váž potraviny a počítaj si to. Kúsok pečiva nie je merateľný pojem.

 45. Aha jasné chápem. :) Myslela som to tak, že k šalátu si pridám buď polovicu rohlíka alebo keď som viac hladná tak celý rohlík. Potom hodinu počkám a idem cvičiť. Tak by ma zaujímalo, čo je to pri udržiavaní hmotnosti vhodné, lebo keď si dávam na večeru iba šalát, váha mi ubúda.

 46. Lucike čo tak mrknúť na príklady jedálničkov na tomto webe? Večer sa sacharidmi škrtí, ale treba bielkoviny.

 47. Chcem strasne schudnut ! Aj ked viem ze niesom tucna, som uplne normalna ( mam 165cm a 54kg) ale som sebou strasne posadnuta a vadi mi kazdy gram tuku na mne:( Vkuse sa len sledujem v zrkadle… Som sportovkyna preto mam trosku svalnatejsie stehna a ruky. Na stehna som si uz zvykla, ved nemozem mat nohy ako modelka pri tom co robim ale chcem schudnut z brucha. uz sa trapim asi 5 tyzdnov a nic :( Všetci do mna len hučia že načo to vobec robim, ci som sa zblaznila ale ked ja sa citim zle a to uz nikto nechape !!! Ved ktore dievca nechce vyzerat v plavkach dobre ;)) Mne z toho uz prepina !!! kontrolujem vsetko kolko ma kcal, kedy jem, kolko, cely den sa len prelievam vodou aby som nepocitovala hlad. Bola som zvyknuta strasne vela jest pri tolkych treningoch, fakt som jedla vela ale v zime mi to nevadilo, na zimu to praveze potrebujem ale teraz som po zraneni uz asi 4 mesiace a zo zaciatku to bolo hrozne zrazu zacat menej jest a nejest sladke. Teraz ked sa po tych par tyzdnoch normalne najem , nie prejem, tak mi je brutalne zle a este sa citim aj previnilo. Už ma to strasne stve a neviem co mam robit :( Všade pisu typy a diety pre obeznych alebo viac prisebe ludi. Mam pocit ze schudnem uz len ked prestanem jest alebo zacnem zvracat !!!!! Ďakujem za radu. A este ze strašne rada tu pisem :D je to super porozpravat sa s niekym, komu mozes kludne povedat aj vsetko lebo je to anonymne :))

 48. Všetci tu tak pisete ako by bolo to chudnutie nic tak preco sa mne sakra neda schudnut :(

 49. Nicole myslím, že hlavný problém je v tom, čo píšete hneď v úvode: „som sebou strasne posadnuta“. To nie je dobré, zmeňte to.

 50. Dobry den, volam sa boris, mam 13 rokov a 85 kilo, 161 cm. Ja viem je to obezita a chcem schudnut. Momentalne cvicim rano, ked pridem zo skoly domov a este vecer. Cvicim na pristroji body shape a robim 30 brusakov tiez rano, po skole a vecer. Ale som pomyleny lebo niekde citam ze ked robim brusaky tak neschudnem iba posilnim brusne svalstvo a potom som sa zase docital ze ked robim brusaky tak chudnem tym padom ze sa mi zo svalov uvolnuje kyselina mliecna a ta spaluje tuky. Proste viac svalov, rychlejsie spalovanie tukov. Chcem sa spytat ze ci taketo silove cvicenie ako posilnovanie na biceps, triceps a tak dalej, ze ci mi to naozaj pomoze schudnut? lebo si chcem ist kupit posilovacie lavicu aj s cinkami a budem na nej cvicit pravidelne. Tiez som sa docital ze niekto moze posilovat mesiace a roky a neschudne. Uz som zmenil aj stravu a ako som uz pisal som zacal aj cvicit a nemienim to teraz vzdat. vela fyzickej aktivity nemam : kazdy den v tyzdni robim ako som uz pisal rano, poobede a vecer tie cviky ako brusaky a dalsie a v stredu a v piatok este mame telesnu a este si kupim tu posilnovaciu lavicu. Ale to bude stacit aby som schudol? BMI Index mam na 33 a mam tam napisane ze uz som v nebezpeci. Par krat som sa uz pokusal schudnut ale nevyslo to. Kazdopadne teraz to uz nevzdam. a este sa obavam toho ze ci naozaj schudnem lebo mam problemy zo stitnou zlazou a vdaka tomu aom aj taky aky som.

 51. Boris zameranie na cvičenie je fajn, ale ak chcete schudnúť tak sa zamerajte na to, čo zjete. dosť pravdepodobne sú to sladkosti, slanosti, mastnosti a koly. alebo celý deň nič a potom všetko. všetko to dajte preč. a ak sa stravujete racionálne, tak rýchlo k lekárovi, obezita môže byť aj prejavom choroby.

 52. S obezitou som u lekara uz bol a spravili mi odber krvi na stitnu zlazu.
  Lekar povedal ze mozno v puberte mi ta stitna zlaza odide.
  Takze vlastne nemusim ani cvicit len sa poriadne stravovat a schudnem? a este ked budem aj cvicit bude to chudnutie efektivnejsie? Lebo ja by som chcel nielen schudnut ale najma nabrat svalovu hmotu a preto som sa rozhodol pre silove treningy a nie pre futbal alebo basketball. Ja sice neviem co je to racionalne ale ja si rano dam jeden pohar mlieka potom nejem uz nic, obed zjem a vecer jem uz iba slnecnicove smena, tie jem stale strasne mi chutia, som schopny aj 2 dni za sebou nejest nic ine ako sln. semena. Je toto spravne stravovanie? kazdopadne sa snazim jest jedla ktore maju malo Kcal a vela bielkovin na svalovu hmotu. Myslim ze chudnutie budem mat o to lahsie ze zjem vsetko, od mysli lupienok cez ovocie a zeleninu az po maso. isty cas som chodil do Body and Fitnes, je to posilnovna a tam mi trener tiez radil co mam jest .. kazdy den som tam cvicil a uz som bol na dobrej ceste len ako som uz pisal mam za sebou viacej neuspesnych diet a jedna z nich bola aj tato. Takze zacnem znova chodit do posilnovne. Myslim ze konecne uz schudnem. Neustale si citam rozne clanky a pozeram motivacne videa aby som zase nezslihal ale aby som mal motivaciu. Moj stryko posiluje uz 26 rokov, tiez zacal v 13 rokoch takze aj on mi cosi poradi.

 53. Nic o parazitoch. To milujem, clanky, mudrlantov, co si myslia, ze nieco vedia. Pritom nevedia dokopy nic, a ich nevedomost je az usmevna. Keby len tak vedeli, ze staci vykynozit parazitov, a keby vobec vedeli, aky velky problem to je… ach jaj.
  Potom by neplodili nezmysly typu, ze staci sa najest a zakerna tucnota sa vracia naspat. Zdravy clovek moze jest kolko chce a nepriberie. Za tym si stojim.
  Chory clovek zacne priberat. Pretoze je chory. Vacsinou, kvoli parazitom.

 54. Dobrý deň,mám 15 rokov a ešte pred tým ako som schudla som držala nezmyselné diéty tak sa mi samozrejme aj spomalil metabolizmus.Potom som po tých hladovkách schudla pár kg a potom som prešla na racionálnu stravu.Prímam okolo 3000kj denne ja viem je to málo ale schudla som a konečne mám postavu na ktorej chcem zostať.Už je to 4 mesiace,ale v každom jedle si nepočítam spolu bielkoviny,sacharidy a tuky proste si len zapisujem koľko to má spolu KJ.No teraz by som chcela zvyšovať dávky a udržať si hmotnosť len sa bojím že po takom spomalenom metabolizme môžem začať naberať kilá,tak potrebujem poradiť ako mám postupovať ? chcela by som pridávať postupne potravu ale potrebujem vysvetliť ako spočítať B,S,T.Poradte pls :/

 55. ahoj miro.poprosim ta o radu.nezmyselnymo dietami a hladovkami sa mi podarilo behom roka schudnut 15 kil.hoci v mojom jedalnicku prevladali zdrave potraviny,dnes a aj vdaka tejto stranke som si uvedomila ze som sa stravovala nevyvazene.pocitam si teraz prijeme energie v jedlach a aj ked mi vychadza mensi prijem akoby som mala prijat.cize mam prijat 9000 kj a moj momentalny prijem je o 1000 nizsi,mam pocit ze priberamno nechapeme preco.podla teba by som mala predsa stale chudnut.nie je to teda tym,ze sa mi spomalil metabolizmus a teraz si telo aj z toho nizkeho prijmu uklada do zasoby cize do tuku a preto priberam?neodsudzuj ma prosim,nevedela som o racionalnej strave ani o tejto stranke,chcem teraz napravit co som pokazila.skratka chcem ostat na tejto hmotnosti,zacala som jejst pravidelne podla tychto zasad len stale neviem ci mam teraz pomaly zvysovat kj alebo jest tych normalnych 9000kj a telo priberanie zastavi.nechcem jojo efekt.vies mi prosim poradit co s tym?

 56. veve nedá sa odpovedať bez dosť veľkého množstva doplnkových informácií, odporúčam radšej konzultovať lekára. Ak ste diétovala dlho, telo naozaj môže byť takpovediac spomalené a potom je navyšovanie príjmu veľmi pomalá vec, nerobte to skokovo. Jedzte toľko, aby ste nepriberali a každý týždeň pridajte denne len málo navyše, trebárs 500kJ na deň. Určite je potrebný pravidelný pohyb už dokonca života, inak váha pôjde hore.

 57. dik miro za odpoved.s tym pohybom mas pravdu.nema zmysel polemizovat nad kilojaulami,ked nie je pohyb,je to cele na figu.este sa ta spytam jedno.ked si potom druhy krat pribral tych osem kilov ako pises, tak si to vysvetlujes ako? tym,ze si si nekontroloval kilojaule a skratka jedol si nieco kj naviac? alebo si jedol normalne kilojaule tolko kolko potrebujes no necvicil si a preto si pribral? a stymi lekarmi je to tazke.nevedia velmi o racio strave,povedia len nejedzte vyprazane a tym to cele zhasne.nevedia o vyzive,je to smutne-bohuzial.

 58. veve viem, že mnohí lekári nevedia. ale je lepšie veci konzultovať s niekým osobne, trebárs skúste akv.sk tí vám poradia najlepšie asi u nás.

  Tých pár kíl čo som nabral to bolo spôsobené zväčšeným množstvom jedla, v príbehu to tuším je popísané. ja si už nevážim potravu roky, je to odhad a mám tendenciu občas poľaviť v disciplíne. aj to je veľmi častý jav aj u iných. potom je zrazu opasok tesný na starej dierke a človek sa musí rýchlo umravniť. napríklad na jar som mal ťažkosti s chrbátom, ktoré dodnes nemám vyriešené. dramaticky som obmedzil pohyb a už zas mám 85 kíl namiesto obligátnych 80. teraz som v strave dosť prísny, ale ten šport jednoducho telo potrebuje. a ísť dole so stravou nechcem, to je tiež zlé. takže je to celoživotný problém toto chudnutie. stále to treba regulovať a kontrolovať, inak by váha letela hore a ani by som sa nenazdal a mal by som aj 150 kíl, ani by som nestihol vyvaliť oči. a podobne sú na tom mnohí. ale stojí to za to aj za všetku námahu lebo je to stále lepšie, ako byť tučný.

  odporúčam vám preto, bojujte ako sa dá a dávajte svojmu cieľu vysokú prioritu. cvičenie, vhodná strava a rozumné množstvo odpočinku musia mať prednosť pred všetkým ostatným.

 59. dakujem miro za odpoved a aj za tuto stranku.najprv si ju komplet precitam a potom si kupim tvoju knizku.mozes povedat ci je knizka urcena len chudnucim alebo pomoze aj zdravym napriklad vypracovat racionalny jedalnicek? ja sa totizto uz teraz zaujimam skor o racionalnu stravu,uz nie o chudnutie.akv by bolo fajn..ale az ked budu mat nejake akcie..vsak ja by som sa nedoplatila u nich.

 60. veve moja knižka je o chudnutí a pre tých, čo chcú schudnúť. o racionálnej výžive by som odporučil skôr knihy doktora Bukovského. Alebo v čechách sú to doktorky ako Kunová, Málková a ich knihy.

 61. doktor bukovsky je celebrita a vie si za svoje sluzby zapytat.robila som si u nho anylyzu stravy s konzultaciou, a nic som sa nedozvedela.potom som objavila tento web a olutovala som ze som tam vobec sla.je tu vsetko dokonale a hlavne po lopate vysvetlene,super znazornene prikladmi,doplnene humorom a to vsetko uplne zadarmo.vazim si vysoko autora tychto clankov nielen preto ze dokazal schudnut-ale ze svoje skusenosti a vedomosti prostrednictvom tohto webu siri dalej

 62. Ahojte všetci :) Chudnutie ti je zaujímavá vec. No mám takýto problém. Schudla som pri výške 170cm z váhy 75 kg na váhu 58kg. Tu je ten problém. Nikdy som nebola pribratá, pribrala som keď som šla na vysokú.Trvala to asi 3 roky a potom som začala chudnúť. Mojou snahou bolo schudnúť na 63-65 kg.To sa mi podarilo Moje chudnutie bolo fajn, schudla som asi za necelý rok. Niečo som si naštudovala, niečo mi poradili ale bolo to v pohode, vôbec nie také drastické ako u mnohých na tomto fóre. Nemala som drastické chudnutie, občas som si dala aj nejakú dobrotu hlavne pri PMS :), cvičila som a až tak veľmi som to neriešila ale….chudla som ďalej čo sa mi už nepáčilo. teraz mám 58 kg a tam sa to zastavilo. Vďakabohu…. ale nedarí sa mi pribrať. Už som sa naučila neprejedať a chutí mi zdravá strava, nikdy neriešim či zjem o jeden krajec chleba alebo o jeden jogurt viac. Niekedy z toho akčného životného štýlu som taká unavená že musím zjesť ničo vysoko energetické, vtedy zhltnem niečo sladké lebo jednoducho sa necítim dobre. No ale chcem sa spýtať či je telo nastavené nejak že prestane chudnúť vtedy keď je nastavené na optimum alebo čo by mohlo byť príčinou. Viac som neschudla ale ani nepriberám, stále sa pohybujem medzi 58-60 kg. Už asi pol roka. Podľa tejto stránky mám podváhu. Najlepšie sa cítim pri 63/64 kg. Tak čo teraz?

 63. To čo tu píšete su občas naozaj bludy.1. vec kludne moze niekto schudnut aj 10-15 kil za 2 mesiace a to co tu pán Miroslav píše že by ste to mali konzultovat s lekárom je tiež blud.Každý človek co sa zaujíma o chudnutie,zdravý životný štýl alebo šport vie ze ked sa clovek zacne zdravo stravovat a zacne sportovat a ma dajme tomu 100 kíl tak prvých 30 pojde dole rychlo avšak potom budete chundut menej to je základný poznatok o ludskom tele.2. vec zákldný problém u ludi je ze nepochopia podstatu chudnutia. táto stránka vás zbytočne zaťažuje mnohými nepodtatnými tabulkami. Základ je mat väčší výdaj ako prijem energie.3vec extremne sa nezatažujte co jest. Napr. začnite behávat alebo utekat po schodoch skvelé pri chudnutí je plávanie. Jedzte ovocie,zeleninu ranajkujte! po 6 už nejedzte. Kludne si doprajte na ranajky aj nieco mimo diétu alebo zdravého stravovania aby ste pochopili prebytočnú energiu takze cukor si telo uklada ako tuky. Takže ked aj prijmete nejaké kalorickejsie jedlo nemusí to byt problem ked máte velký výdaj energie. Sačí si ist každý vecer zabehat nejlepsie je to na jesen a na jar cez zimu sa behá horšie ale pre niekho to nieje problém. Snažte sa posilnovať telo nemusíte chodit do fitka ale aspon doba posilnujte ruky brucho nohy! Niektoré veci na tejto stranke su pravda napr. pitný režim ten naozaj treba dodrziavat ale naozaj sa netrapte co jest kolko to ma energie atd. Stačí vylučit sladkosti,vyprázene jedla,pochutiny a pri dotatočnom pohybe(Beh,Plávanie,cvičenie) schudnete rýchlejsie ako pri dodržiavani vecí ktoré sa pišu na tejot stránke. A ešte dotaz pre mužov pri chunutí sa snažte dosť cvičit lebo vydíte aj pán Veselí sice shcudol ale svaly zabudol v skrini a to hádam nechcete

 64. Alexander, ale veď hovoríte v podstate to isté, čo je na týchto stránkach – takže aký „blud“?? Veď celé je to samozrejme o tom, že pri chudnutí musí byť väčší výdaj ako príjem – ale ako zistíte, aký máte príjem, ak si to nezrátate? Samozrejme, keď to už človek má v „oku“ tak si to vie odhadnúť aj bez váženia, ale väčšina normálnych ľudí, ktorí sa nezaoberajú dietetikou, nemá úplne predstavu, aký energetický príjem ktoré potraviny obsahujú – stačí si prečítať niektoré komentáre (napr. považovať diabetické keksíky za „diétne“ , napchávať sa ovocím, ktoré má spústu cukrov….). Táto stránka nie jev zásade nič nové alebo objavné – je to súhrn princípov pre zdravú životosprávu vedúcu k úprave/udržaniu si váhy, ktoré by Vám dal aj lekár, prevedené do praktických rád a vychádzajúcich z osobných skúseností autora. Samozrejme, že aj cvičiť je potrebné – ale zas, skúste si zrátať, aký energetický výdaj máte pri rôznych cvičeniach, či tým vykompenzujete akúkoľvek stravu; samozrejme to, že je fajn mať nejaké svaly (aj s ohľadom na bazálny metabolizmus) je neodškriepiteľné a ani tu sa nič iné netvrdí.Miro odkazuje na konzultácie u lekára a) v prípadoch, ktoré hraničia s poruchami stravovania (anorexia, bulímia) a teda by ich fakt mal riešiť lekár, b) keď dostane otázku na konkrétne detaily výživy, ktoré vie zodpovedať len lekár, ktorý dotyčného vyšetrí, c) keď ide o medicínsky problém. Keď hovoríte – vylúčiť „vyprázdnené jedlá“ – aké sú to? Ako to má nepoučený človek vedieť? Práve aj o tomto sa tu na viacerých miestach hovorí. Mám dojem, že ste si tieto stránky poriadne neprečítali alebo nepochopili.

 65. Ahojte všetci,
  TulaJ, čítaš mi myšlienky. Pri čítaní Alexandrovho článku mi napádali tie isté otázky a argumenty, ako Tebe. Takže pripájam sa k Mirovým fanúšikom, lebo tiež som bola presvedčená ako zdravo sa stravujem a po objavení Mirových stránok som zistila, že som robila kopu vecí zle. Na stránky o chudnutí ma doviedla manželova obezita /ja si našťastie držím ideálnu váhu na svoju výšku a vek, iba nejaké dve kilečká tuku okolo bruška teraz striasam vďaka poznatkom, ktoré som z Mirových stránok nadobudla/. A musím potvrdiť po 3 týždňoch učenia sa, čítania, počúvania a pozerania malých video vstupov, že iba počiatočné váženie a počítanie ma naučilo, čo som robila zle a čo znamená väčší výdaj ako príjem u mňa a čo napr. u manžela, ktorý bol dvakrát „väčší“ ako ja. Teraz sa mu pekne obvod bruška zmenšuje a váha klesá. A nebyť Mirových stránok, nikdy by sme neprišli ani ja, ani manžel na to, že bol vlastne podvyživený /raňajky – nič, na desiatu to isté v modrom, na obed iba tak málo jedla že toľko zjem aj ja s mojimi 55 kg, na olovrant to isté čo na raňajky a večer čo prišlo na chuť a aj toho málo. Výsledok: 182cm, 112kg, obvod pása 102/. A to vykonáva fyzicky stredne ťažkú prácu. Takže milý Miro, vďaka za Tvoje stránky, za všetky Tvoje poznatky, vďaka za Tvoju výdrž! Držím Ti palce a len jedna vec mi je strašne ľúto, že moji najbližší, ktorým by veeeľmi prospelo osvojiť si to, čo tu píšeš, si radšej nájdu milión výhovoriek prečo sa to nedá, len aby nemuseli poľaviť zo svojho pohodlia, koláčikov, klobásočiek…. /nemyslím tým môjho manžela, ten je zlatý a spolu chrumkáme mrkvičky ako takí zajačikovia/. Ahojte všetci

 66. Ahoj Miro chcela by som sa ta opytat co mam robit pretoze moja vaha je sice v normale, ale vcera som si zlomila nohu a tak budem dlhsi cas odkazana na postel cca 2 mesiace. Ani pred tym som nemala nejak extra pohybu ale predsa len cesta do skoly a spät, upratovane…Teraz mam strach že priberem, preto sa chcem opytať ako sa mam teraz stravovať a koľko kcal môžem približne prijať.Vopred ďakujem za odpoveď.

 67. Jana stravu bude vhodné prispôsobiť, najlepšie konzultovať s lekárom, toto sú dosť individuálne záležitosti a naslepo ťažko radiť. určite netreba držať diétu nejakú, len nejesť z nudy somariny, to je základ.

 68. Ahoj, Milan,

  rada by som sa poradila a porozpravala. Potešilo by ma, ak by si mi napisal kontakt na seba.

  Ďakujem,

  pekny deň všetkym.

 69. aha takže vy hovoríte že človek ktorý bol obézny už nikdy nebude pekný? hmm tak to velký prt -.-

 70. Dobrý večer,
  prečo prosim vas nenapišete aj ako zdravo pribrať? nie všetci sme obézny.
  Dakujem

 71. Marcel je to relatívne častý problém, že niektorí ľudia sú mimoriadne štíhli a neraz túžia trocha pribrať. Pod pribratím si ale asi nepredstavujete to, že by na štíhlom tele vzniklo veľké brucho. To by sa dalo možno vytvoriť jedením nevhodných jedál. Ak chcete celkovo posilniť, odporúčam na úvod konzultáciu s lekárom a následne si nájdite dobrého trénera, ktorý vám dá odporúčania čo robiť. Lekár preto, aby sa vylúčilo, či štíhlosť nie je spôsobená nejakým zdravotným problémom. A tréner preto, že ak sa potvrdí že ste zdravý tak potom asi bude potrebná kombinácia zdravej stravy a pravdepodobne aj silového cvičenia. To aspoň na úvod treba robiť pod dohľadom profíka. No a nakoniec aj zlá správa. Tieto stavy keď ľudia sú štíhli pomerne ťažko zmeniť, je možné že ste ten druh postavy, ktorá je naprogramovaná na štíhlosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.