Miro Veselý, chudnutie-ako.sk

Spánok a chudnutie

Píše Miro veselý od roku 2004. Kontakt...

Spánku venujeme tretinu života. Na prvý pohľad to vyzerá, že sa len neužitočne povaľujeme. V skutočnosti však kvalita spánku rozhoduje aj o tom, či budete chudnúť.

Dnešná doba dáva veľa šancí pracovať aj sa dobre zabaviť. Kde vziať čas? Často skrátime spánok. Nejdeme spať zavčasu, ale posúvame to. Veď práve začína ten skvelý film… Ten film, ktorý skončí o pol jednej. Ktorý vás rozruší, takže do jednej nezaspíte. No a o šiestej sa už pri posteli začne naparovať budík. To zas bude deň! Navyše autori motivačnej literatúry často radia, aby ste vstali skôr a získali tak trebárs o pol hodinu času viac. To všetko je zlý nápad.

 • Nevyspatý človek má väčšiu chuť jesť.
 • Nevysparý človek je spomalený. Ak môže odpočíva. Úspornými pohybmi „spálite“ menej energie.
 • Nevyspatý človek má podstatne slabšiu „vôľu“. Ľahšie sa vrhne na maškrty. Zvlášť na sladkosti.
 • Nevyspatosť je silný stresujúci faktor.
 • Ak bdiete dlhšie a o to viac môžete zjesť.

Preto spite denne 7 až 8 hodín. Ak máte stresové povolanie, je možné, že budete potrebovať o málo viac, než 8 hodín spánku. Mali by ste sa však zobudiť vyspaní.

Ako zvýšiť kvalitu spánku?

Začnite tým, že odstránite všetky faktory, ktoré by mohli váš spánok rušiť, alebo dokonca znemožňovať.

 • Kofeín je asi najčastejším dôvodom nespavosti. Pijete viac, ako 2 kávy za deň? Máte problém zaspať? Na vine je možno len kofeín. Ten sa totiž odbúrava pomerne pomaly. Jedna káva môže „účinkovať“ aj 15 hodín. Nie, nepovzbudí vás na tak dlho. Ale môže vám brániť v hlbokom spánku. Kofeín sa v tele kumuluje. Ak za deň vypijete 6 káv a neviete zaspať, zmeňte to. Vydržte pár dní bez kávy a uvidíte, či zaspíte.
 • Prostredie v ktorom spíte má vplyv na kvalitu spánku. Dostatok vzduchu, ticho, správna teplota a tma. Zariaďte si, aby vám v izbe nesvietil do očí budík, či lampa pouličného osvetlenia. Rušivé môže byť aj chrápanie partnera. Kvalitná by mala byť aj posteľ a jej vybavenie.
 • Už spomenuté chrápanie a najmä apnoe znižuje kvalitu spánku. Ak máte tento problém, bezodkladne ho riešte so svojím lekárom.
 • Niekedy spánku bráni stres, strach, alebo v duchu riešime nejakú nepríjemnú situáciu či obavy. Ak taký stav pretrváva dlhšie, poraďte sa s psychológom.
 • Neužívajte tabletky na spanie. Hľadajte príčinu nespavosti a vyriešte ju. S tabletkami nemá spánok potrebnú kvalitu. Navyše na tabletky sa rýchlo vytvorí návyk. Hlavne pozor na to, aby ste nebežali v manažérskom režime, kedy cez deň vypijete 8 káv „na čulosť“ a večer si dávate tabletku „na spanie“.
 • Dlhodobá nespavosť zvyšuje riziko cukrovky.

Kým ste nevyspatí a unavení, máte málo trpezlovosti. Na čokoľvek. Vypínate si pevnú vôľu, ak ponocujete.

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie.

Spánok a chudnutie – krátke video

Množstvo spánku môže ovplyvniť, či budete chudnúť, alebo priberať. Znie to vlastne nečakane – človek by odhadoval, že lenivec, ktorý sa váľa v brlohu dlho, bude priberať. Nie je to tak.

Ukázalo sa, že ľudia ktorí spia nedostatočne ľahšie priberú, alebo ťažšie chudnú. Naopak dostatok spánku zvyšuje šance na úspech. Nevie sa presne o čo ide, ale môže ísť o 3 spôsoby, ako to funguje.

 • Nevyspatý človek má vyššiu chuť do jedla, často prednostne na sladkosti.
 • Nevyspatý človek bdie dlhšie a o to viac môže zjesť.
 • Nevyspatý človek nie je dosť odpočinutý a to zvyšuje celkovú úroveň stresu.

To všetko môže zvyšovať riziko obezity.

S tým súvisí aj práca.

Čím dlhšie pracujete, tým ťažšie chudnete. Tu okrem stresu hrá svoju úlohu aj nepravidelná strava. Inými slovami to znamená, že ak sa v práci štvete. potom možno utekáte do druhej, večer ťaháte a nevyspíte sa, riskujete. Trvalá záťaž je riziková

 

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: