BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Spánok a chudnutie

Spánku venujeme tretinu života. Na prvý pohľad to vyzerá, že sa len neužitočne povaľujeme. V skutočnosti však kvalita spánku rozhoduje aj o tom, či budete chudnúť.

Dnešná doba dáva veľa šancí pracovať aj sa dobre zabaviť. Kde vziať čas? Často skrátime spánok. Nejdeme spať zavčasu, ale posúvame to. Veď práve začína ten skvelý film… Ten film, ktorý skončí o pol jednej. Ktorý vás rozruší, takže do jednej nezaspíte. No a o šiestej sa už pri posteli začne naparovať budík. To zas bude deň! Navyše autori motivačnej literatúry často radia, aby ste vstali skôr a získali tak trebárs o pol hodinu času viac. To všetko je zlý nápad.

 • Nevyspatý človek má väčšiu chuť jesť.
 • Nevysparý človek je spomalený. Ak môže odpočíva. Úspornými pohybmi „spálite“ menej energie.
 • Nevyspatý človek má podstatne slabšiu „vôľu“. Ľahšie sa vrhne na maškrty. Zvlášť na sladkosti.
 • Nevyspatosť je silný stresujúci faktor.
 • Ak bdiete dlhšie a o to viac môžete zjesť.

Preto spite denne 7 až 8 hodín. Ak máte stresové povolanie, je možné, že budete potrebovať o málo viac, než 8 hodín spánku. Mali by ste sa však zobudiť vyspaní.

Ako zvýšiť kvalitu spánku?

Začnite tým, že odstránite všetky faktory, ktoré by mohli váš spánok rušiť, alebo dokonca znemožňovať.

 • Kofeín je asi najčastejším dôvodom nespavosti. Pijete viac, ako 2 kávy za deň? Máte problém zaspať? Na vine je možno len kofeín. Ten sa totiž odbúrava pomerne pomaly. Jedna káva môže „účinkovať“ aj 15 hodín. Nie, nepovzbudí vás na tak dlho. Ale môže vám brániť v hlbokom spánku. Kofeín sa v tele kumuluje. Ak za deň vypijete 6 káv a neviete zaspať, zmeňte to. Vydržte pár dní bez kávy a uvidíte, či zaspíte.
 • Prostredie v ktorom spíte má vplyv na kvalitu spánku. Dostatok vzduchu, ticho, správna teplota a tma. Zariaďte si, aby vám v izbe nesvietil do očí budík, či lampa pouličného osvetlenia. Rušivé môže byť aj chrápanie partnera. Kvalitná by mala byť aj posteľ a jej vybavenie.
 • Už spomenuté chrápanie a najmä apnoe znižuje kvalitu spánku. Ak máte tento problém, bezodkladne ho riešte so svojím lekárom.
 • Niekedy spánku bráni stres, strach, alebo v duchu riešime nejakú nepríjemnú situáciu či obavy. Ak taký stav pretrváva dlhšie, poraďte sa s psychológom.
 • Neužívajte tabletky na spanie. Hľadajte príčinu nespavosti a vyriešte ju. S tabletkami nemá spánok potrebnú kvalitu. Navyše na tabletky sa rýchlo vytvorí návyk. Hlavne pozor na to, aby ste nebežali v manažérskom režime, kedy cez deň vypijete 8 káv „na čulosť“ a večer si dávate tabletku „na spanie“.
 • Dlhodobá nespavosť zvyšuje riziko cukrovky.

Kým ste nevyspatí a unavení, máte málo trpezlovosti. Na čokoľvek. Vypínate si pevnú vôľu, ak ponocujete.

Spánok a chudnutie - krátke video

Množstvo spánku môže ovplyvniť, či budete chudnúť, alebo priberať. Znie to vlastne nečakane - človek by odhadoval, že lenivec, ktorý sa váľa v brlohu dlho, bude priberať. Nie je to tak.

Ukázalo sa, že ľudia ktorí spia nedostatočne ľahšie priberú, alebo ťažšie chudnú. Naopak dostatok spánku zvyšuje šance na úspech. Nevie sa presne o čo ide, ale môže ísť o 3 spôsoby, ako to funguje.

 • Nevyspatý človek má vyššiu chuť do jedla, často prednostne na sladkosti.
 • Nevyspatý človek bdie dlhšie a o to viac môže zjesť.
 • Nevyspatý človek nie je dosť odpočinutý a to zvyšuje celkovú úroveň stresu.

To všetko môže zvyšovať riziko obezity.

S tým súvisí aj práca

Čím dlhšie pracujete, tým ťažšie chudnete. Tu okrem stresu hrá svoju úlohu aj nepravidelná strava. Inými slovami to znamená, že ak sa v práci štvete. potom možno utekáte do druhej, večer ťaháte a nevyspíte sa, riskujete. Trvalá záťaž je riziková.

Samozrejme, aj vysoká miera stresu pri mizernej podvýžive môže viesť ku chudnutiu. Ale tu naozaj nechcem ťahať do hry takéto extrémne príklady.

Väčšinou je to tak, že ľudia majú extrémne ťažký životný štýl - aj v dnešnej dobe. 

Máme plno elektronických pomocníkov, ktorí nám pomáhajú doma. Vysávače, práčky - to tu pred 100 rokmi nebolo.

Nemusíme pár hodín denne nosiť vedrá s vodou od zdroja. Studená a teplá voda priamo doma? To to dosť nedávno ešte nebolo.

V práci často kopu úloh vykoná počítač. Veľa to uľahčí. Alebo že by nie?

Zvyčajne pracuje manžel aj manželka. Niekedy aj v dvoch zamestnaniach. Ani to tu pred 100 rokmi nebolo.

Čo sa stalo, že pred 100 rokmi boli ženy bežne doma a zarábal len muž? Ako je to možné, že so všetkými tými skvelými vymoženosťami sa stále pýšime rastúcim zhoršovaním zdravia? A stresom? Pretože mizerná strava tomu nepomôže.

Ak sa pozriete na hnutie minimalizmu, nastavuje to určité zrkadlo. Nie, nemyslím, že minimalizmus je cesta. Má veľa problémov, pre ktoré sa nepresadí. Avšak ako potrava na premýšľanie je to dobrý koncept. Sú tu súvislosti.

 • Hromadíme veci v konzumnom zhone. V byte možno máte niekoľko desiatok tisíc predmetov. Nie tak výnimočne to môže byť aj niekoľko stotisíc vecí.
 • Rovnako hromadíme aj jedlo. A zjeme ho. Tak, ako puchne náš hmotný majetok, puchnú aj bruchá.

Možno stojí za úvahu vyrátať, či všetky tie veci, ktoré nás potom náhle zahlcujú nie sú presne to, čo nás núti pracovať od Svitu do Vrúrtok (ako sa hovorí v staršej obľúbenej scénke RND). Pretože ak sa pozriete do šuflíkov, neraz sa tam váľajú mobilné telefóny, staré digitálne fotoaparáty. Laky na nechty a rôzne hlúposti.

To všetko ste získali za peniaze, ktoré ste museli zarobiť. Teraz je otázka, či boli dobre investované.

Nuž a pracovný stres potom vedie k obezite. Človek sa nestíha najesť a rýchlo sa dostáva do problémov s obezitou. Je to veľmi podobné, ako keď si kúpite nejaký prístroj. Chvíľu poslúži a potom sa už len povaľuje. Aj chutná rýchla maškrta chvíľu poslúži. Prekryje stres a pocit únavy. Potom vám voľne visí na bruchu už navždy.

Nedostatok spánku sa prejavuje práve tým, že si cez deň ani neviete odpočinúť. Pijete teda veľa kávy. Lenže káva vám nepomôže na únavu. Akurát sa v tele kumuluje kofeín. Večer o to ťažšie zaspíte.

Práve v takýchto širších súvislostiach je dobré vnímať spánok. Ako úsko je prepojený so stresom a stres s vypätím. Skúste vždy občas premyslieť, či to vypätie naozaj potrebujete.

Napísal
Miro Veselý 
25. júla 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.