BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

3 dôvody prečo sa chudnutie často zastaví

Dosť často sa stretávam s nasledovným scenárom. Chudnutie nejaký čas beží, všetko ide ako má. No ako sa blíži normálna hmotnosť, chudnutie sa často začne spomaľovať. Dokonca neraz ľudia chudnú ako treba a z ničoho nič sa klesajúci trend obvodu pása a kíl zastaví. Zastane a stojí. Týždeň, druhý týždeň. Potom príde na rad tá otázka:

Dôvodov pre takéto zastavenie môže byť nečakane veľa. Preto niekedy nie je ľahké vypátrať, ktorá príčina je v hre. Čo som pozoroval v okolí ľudí, čo chudli, asi najčastejšie príčina bola:

1. Nedorozumenie v pojmoch a dojmoch

Ak sa chudnutie rozbehne, človek už môže nadobudnúť pocit, že všetko má pod palcom, že to už ovláda. Veď - hľa chudneme - tak čo?

Chudnúci občan je presvedčený, že sa stravuje zdravo a správne. V skutočnosti však robí nejakú chybu o ktorej však nevie. Tá chyba nedá na seba dlho čakať a prejaví sa vo forme stagnácie výsledkov.

Nájsť, aká to je chyba môže trocha trvať. To preto, že ak chudnúci má POCIT, že sa stravuje zdravo. Ak sa ho aj spýtate, či nerobí chyby vo výžive odpovie s čistým svedomím, že nie. Tým z pátrania vylúči chybu a hľadá sa inde. Asi najčastejšie to bývajú tieto chyby:

  • Jedávanie výrazne menej jedla, ako treba - spomalí sa metabolizmus a to za nejaký čas spôsobí tvrdú stagnáciu.
  • Jedávanie väčších porcií, než je plán. Odhadom sa síce dávajú správne porcie, ale v priebehu týždňov máme tendenciu pridávať si.
  • Jedávanie niečoho, čo je problém. Môže to byť viac orechov než treba, alebo nejaká pravidelná výnimka ktorá je navyše.
  • Nevhodný tréning - silový, alebo HIIT, alebo skákanie na trampolíne a podobné.
  • Vynechávanie tréningov.

Podobné dôvody ak sa začnú hromadiť častejšie, zastavia vám výsledky.

2. Povoľujeme si spánok na vavrínoch

Kým máte veľa zbytočného tuku, na váhe uvidíte veľmi príjemné úbytky. Prvé týždne poletí dole všetko. Ľudia, ktorí vážia cez 120 kíl neraz v prvých týždňoch chudnú aj niekoľko kíl týždenne.

  • Ak má niekto 120 kíl, zhodiť z brucha nebude problém. Stačí, aby sa začal stravovať pravidelne a nejedol priveľa. Ak k tomu pridá pohyb, kilá (aj centimetre z pása) sa strácajú ľahko. Žiadna tvrdšia diéta nie je potrebná.
  • Ak ale máte takmer optimálnu váhu, malé bruško navyše sa vám bude zhadzovať oveľa ťažšie. To jedlo, pri ktorom obézny jedinec zhodí by vás vykŕmilo.

Ak zhadzujete rýchlo tak ste spokojní a tešíte sa z toho. Zároveň vo vás začína klíčiť pocit, že keď už sa tak darí, tak to s tou diétou možno nie je treba až tak hrotiť. Tu a tam sa zrazu objaví nejaká výnimka. A tak k prirodzenej tendencii mierne spomaľujúceho sa chudnutia môže pribudnúť aj výnimkovanie. A je zle.

Čím dlhšie chudnete tým dôležitejšie je, aby ste na jedlo dávali značne prísny pozor. Plus aby ste po troche stále pridávali tréningovú záťaž.

To sa človeku nechce. A nepáči. Má za sebou mesiace pomerne prísneho režimu a teraz by mal ešte dokonca pritvrdiť? Načo, veď doteraz to predsa fungovalo! Pokiaľ však chcete, aby vaše výsledky boli dlhodobo klesajúce, musíte sa zmeniť. Musíte prijať fakt, že váš život musí byť iný, než bol kým ste priberali. Napríklad v športe je telo zákerne prispôsobivé. Každý nový druh športu je fajn, ale prejde pár týždňov a organizmus sa adaptuje na novú záťaž. Potom ju robí efektívne = menej energie.

Preto je ideálnym tréningom každých pár týždňov tréning zmeniť. Ak teda chudnete rýchlou chôdzou tak pridajte nejaké silové cvičenie. Alebo bicykel, či orbitrek. Často je chyba v tom, že pri cvičení sa prestane používať kontrola tepu a športtester. Znova - cvičíte, ale bez kontroly sa ľahko stane že poľavíte. Alebo naopak že to preženiete.

Máte za sebou pár mesiacov zhadzovania a už ste skoro v cieli? Všetky opatrenia už viete naspamäť. Potraviny si už dávno nevážite. Načo? Presne ich viete odhadnúť. Pitný režim funguje, cvičíte - svoj stroj v posilňovni už máte pomaly vytvarovaný od vášho tela. Veľmi časté je to, že ako si denne nakladáte jedlo, v priebehu času si zväčšujete porcie. Len o gramy. 80 gramový chlieb sa tak po dvoch mesiacoch stáva 90 gramovým. O pol roka sto gramovým. Nič sa nedeje. No ak sa vám zastaví proces zhadzovania, potom si prevážte jedlá. Často ide práve o tento jav.

V tom, aby sme jedli stále viac a často aj nevhodné súvisí bod 3:

3. Príbuzní a známi vytvoria tlak

Je to vlastne celkom zaujímavý úkaz – vo chvíli keď sa vaša váha začína dostávať k blízkosti normálnej, začnú vás mnohí ľudia žiadať, aby ste už prestali chudnúť. Akoby sa im nepáčila predstava, že tučný človek by ešte niekedy mohol byť aj celkom normálne „chudý“.

Nechcem túto vec nejako rozoberať, mám však pocit, že ľuďom môže proste vadiť fakt, že niekto vôbec dokázal schudnúť.

  • Máme navyknutý vzorec: Tučnota je jednosmerný proces, málokto dokáže zhodiť. Ak sa vám darí zhadzovať, ste vlastne dosť čudní (!) aj keď takto napísané to znie absurdne. Ale:
  • Malú alebo miernu nadváhu má dnes takmer každý – kto dokáže rapídne schudnúť, akoby sa automaticky stal nemou výčitkou pre všetkých, ktorí nemajú optimálnu postavu.

Keď vaša nadváha bude už len malá, trebárs 5 až 10 kíl tuku nad normál, budete mať asi takú nadváhu ako mnoho vašich známych. A práve oni vám začnú naliehavo hovoriť: „už by si s tým mohol prestať“. Ako keby sa im nepáčilo, že sa chystáte „pokoriť“ aj ich miernu nadváhu. Zaznejú rôzne argumenty.

  • Radšej už nechudni, aby si si neublížil.
  • Vieš o tom, že ľudia čo sa príliš zaoberajú stravou majú často poruchy príjmu potravy ako je mentálna anorexia?
  • Veď už si štíhla, tak prečo by si si nedala jeden rezníček? Robili sme ich kvôli tebe.

Niektoré sú až na hranici citového vydierania.

Čo robiť, ak sa vám zastaví chudnutie?

Dobre, poviete si "to všetko viem a poznám", čo proti tomu?

  1. V prvom rade sa uistite, o akú stagnáciu ide. Ak stoja kilá, ale klesajú centimetre z pupka tak to nie je stagnácia, ale dôvod na spokojnosť.
  2. Ako sa blížite k cieľu, začnite sprísňovať! Nemôžete si teraz povoliť viac. Musíte začať jesť ešte rozumnejšie a vhodnejšie. Viete prečo? Pretože aj potom čo sa vám podarí zhodiť a získate super postavu - musíte pokračovať v prísnom režime. Inak jojo efekt. Ľutujem, že píšem také samozrejmosti. Ale sú ľudia, ktorí uvažujú chybne a to takto: "schudnem tvrdou diétou a potom sa vrátim k normálnemu životu". Na tomto myslení je chyba práve v tom, že sa plánuje návrat. Návrat k životnému štýlu, ktorý už raz k obezite viedol.
  3. Ak cvičíte, uistite sa, že necvičíte stále to isté. Telo sa vie skvele prispôsobiť. Ak ste celý čas jazdili na bicykli, začnite robiť rýchle prechádzky. Alebo úplne zmeňte tréning. Uvidíte, ako to zafunguje.
  4. Hľadajte logické príčiny, pre ktoré sa mohlo chudnutie zastaviť a odstráňte ich.
  5. Niekedy sa odporúča pridať nejaký deň na odľahčenie, v ktorom sa zje menej jedla, ale o niečo viac zeleniny. Alebo dokonca jeden deň blízky pôstu. Nie som veľkým priaznivcom takýchto krokov.
  6. Pátrajte po faktoroch, ktoré sa zmenili predtým, než prišla v chudnutí stagnácia. Nové jedlo, alebo nápoj? Zmena pracoviska? Stres? Nedostatok spánku? Výnimky?

Veľmi často dostávam majly od nešťastných žien, kde stojí niečo v tomto zmysle:

Zastavilo sa mi chudnutie, už mesiac som neschudla ani kilo. Len pás šiel dole. Čo mám robiť, aby som zhodila ešte aspoň 5 kíl?

Kým vám klesá pás - a to vidíte na opasku - tak je to celkom ideálny stav. Mnohým ľuďom sa nezastaví chudnutie, ale iba úbytok kíl. Ak totiž niekto má takmer normálnu váhu a zároveň cvičí, svaly budú veľmi jemne a pomaly, ale rásť. Tým bude rásť aj celková hmotnosť človeka. Aj keď tuk ide dole, váha môže stagnovať, dokonca aj stúpať. Nie je možné dosiahnuť lepší výsledok, ako znižovanie pásu a zvyšovanie váhy. To je ideálny stav!

Takže záverečná rada:

Podľa čoho ste vlastne prišli na to, že stagnujete?

Ak je to kvôli váhe, hneď ju vyneste do pivnice. Nepotrebujete ju. Stačí si dať slané jedlo a váha vyletí. Stačí mať menzes a váha vyletí.

Merajte si pás. Ten je presný. Ak by totiž pás začal stúpať a váha stála - to sa stáva často pri prísnej diéte + zlej strave - tak máte veľmi vážny problém.

Je zbytočné ak budete mať štíhle číslo na váhe a veľké brucho nad ňou.

Takže ak sa vám zhadzovanie zastaví, už viete, čo máte skontrolovať, aby to šlo zas ďalej.

Napísal
Miro Veselý 
5. decembra 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.