BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Začnite si pripravovať novú identitu

Trpíte obezitou? Tá formuje váš postoj samého k sebe. Sami seba nejako hodnotíte a to aj s kilami, ktoré máte. Tuční o sebe hovoria napríklad:

 • Som tučko. Som už taký.
 • Nedokážem schudnúť. Stále sa snažím a nič.
 • Som štíhla žena v tučnom tele.
 • Toto som ja, takto vyzerám. (Bez hodnotenia, len konštatovanie.)

Obezita tvorí časť vášho ja. Vaša identita je závislá aj na tom, ako vyzeráte. Hráte určitú úlohu, máte nejaký imidž.

Ak začnete chudnúť, začne sa meniť váš vzhľad, ale aj vaše záujmy, názory a často aj ľudia okolo vás. Táto zmena môže byť veľmi hlboká. Schudnúť 40 kíl znamená zmeniť sa na celkom iného človeka.

Na zmenu identity je ťažké vopred sa pripraviť. Neodhadnete, čo to spraví s vami a s vašim okolím. Preto je dôležité chudnúť pomaly. Ak príliš rýchlo schudnete môžu sa stať dve veci:

 • Vaša nová a rýchlo získaná identita vám nemusí vyhovovať. Budete sa cítiť ako niekto „v cudzom tele“ a môže vám to byť tak nepríjemné, že podvedomie vás začne ťahať nazad k starému známemu stavu.
 • Vaše okolie si neuvedomí, že s vami už má jednať ako so štíhlym. Mnohí vám dajú pocítiť, že očakávajú jojo efekt.
 • Príliš rýchle chudnutie vás môže „vyvrhnúť“ z vášho kolektívu priateľov. No novú skupinu známych si až tak rýchlo nevytvoríte. Potom ste sami a to dlho nevydržíte. Návrat do starej partie a k starým návykom však znamená pribratie kíl nazad.

Pri úvahách o vlastnej identite v súvislosti s chudnutím teda je dobré vopred začať uvažovať inak. Nepovažujte sa už za tučko. Začnite sa vnímať ako niekoho, kto žije zdravším životným štýlom. Precíťte sami seba ako štíhleho človeka. Klaďte si takéto otázky:

 • Kto som? Odpoveďou by mohlo byť „človek, ktorý sa rozhodol dokázať čo chce“.
 • Aká je situácia v súčasnosti? Príklad odpovede: „Som obézny. Robím chyby v stravovaní a málo sa hýbem. Viem, čo treba zmeniť. Mám vysoký krvný tlak, začínajúcu cukrovku a nepáči sa mi, kam to smeruje.“
 • Čo plánujem spraviť? Príklad odpovede: „Naštudujem si návod a dodržím ho aspoň na jeden mesiac. Podľa výsledkov sa zariadim.“
 • Čo by ostatní radi videli aby som spravil? Príklad odpovede: „Mnohí asi budú uznávať, že chcem schudnúť a podporia ma. Niektorí mi ale môžu závidieť. Môžu mi brániť vedome, či podvedome.“

Podobnými úvahami sa môžete vopred pripraviť na to, že veci vo vašom živote sa začnú meniť. Niečo bude lepšie, niečo horšie a veľa vecí bude iných.

Nikto nemá rád zmeny. Žiadne. Zmeny totiž v prvej chvíli znamenajú nepohodlie a neistotu. Nedajte sa tým odradiť.

Preto je tak ťažké po schudnutí si udržať výsledky. Zmeny idú stále hlbšie. Niečo malé zmeníte a ono to ovplyvní to aj zdanlivo celkom nesúvisiace oblasti.

Napríklad muž pije denne zo dve až tri pivá. Rozhodne sa schudnúť a prestane s tým. No tie pivá vypil v partii kamarátov. Lenže choďte si natriezvo sadnúť medzi pivárov. Nuda bude šialená. Pivné reči sa bez ohlúpenia hlavy pivom dlho počúvať nedajú. No a pivári abstinenta tiež dlho neznesú. Preto rozhodnutie nepiť pivo môže zmeniť vzťahy s kamarátmi. Odrazu máte voľný večer! Ak ho využijete na vzdelávanie, môžete sa profesne posunúť. Stanete sa možno lepším odborníkom a zlepší sa vám príjem.

Predstavte si, že schudnete viac desiatok kíl. Napríklad ja som schudol 40 kíl. Už zbežný pohľad do zrkadla stačil na to, aby som videl iného človeka. Obezita mení postavu, aj tvár. Po schudnutí sa zmení váš obraz a to môže spôsobiť zmenu identity. Odrazu už nie ste „tá tučibomba“. Cítite, že sa od vás očakáva iné správanie.

Aj šaty zrejme zmeníte. Už to nebudú tričká veľkosti RS (rodinný stan). Sami viete, ako ťažko je pekne sa obliecť vo veľkosti XXXL. Odrazu si môžete vybrať normálne čísla. Čo len chcete. Šaty robia človeka a zmení sa aj váš dizajn.

Na váš nový vzhľad môže reagovať váš manželský partner. Odrazu má po boku tak trocha inú bytosť. Atraktívnejšiu manželku, či štíhlejšieho manžela. Nie vždy to je pre vášho životného partnera príjemné. Ak je váš manžel tučný, vaše schudnutie môže vnímať ako nepriamu kritiku, že on je tučko. Môže odrazu začať žiarliť.

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie.

Napísal
Miro Veselý 
1. marca 2023
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.