Začnite si pripravovať novú identitu

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Trpíte obezitou? Tá formuje váš postoj samého k sebe. Sami seba nejako hodnotíte a to aj s kilami, ktoré máte. Tuční o sebe hovoria napríklad:

 • Som tučko. Som už taký.
 • Nedokážem schudnúť. Stále sa snažím a nič.
 • Som štíhla žena v tučnom tele.
 • Toto som ja, takto vyzerám. (Bez hodnotenia, len konštatovanie.)

Obezita tvorí časť vášho ja. Vaša identita je závislá aj na tom, ako vyzeráte. Hráte určitú úlohu, máte nejaký imidž.

Ak začnete chudnúť, začne sa meniť váš vzhľad, ale aj vaše záujmy, názory a často aj ľudia okolo vás. Táto zmena môže byť veľmi hlboká. Schudnúť 40 kíl znamená zmeniť sa na celkom iného človeka.

Na zmenu identity je ťažké vopred sa pripraviť. Neodhadnete, čo to spraví s vami a s vašim okolím. Preto je dôležité chudnúť pomaly. Ak príliš rýchlo schudnete môžu sa stať dve veci:

 • Vaša nová a rýchlo získaná identita vám nemusí vyhovovať. Budete sa cítiť ako niekto „v cudzom tele“ a môže vám to byť tak nepríjemné, že podvedomie vás začne ťahať nazad k starému známemu stavu.
 • Vaše okolie si neuvedomí, že s vami už má jednať ako so štíhlym. Mnohí vám dajú pocítiť, že očakávajú jojo efekt.
 • Príliš rýchle chudnutie vás môže „vyvrhnúť“ z vášho kolektívu priateľov. No novú skupinu známych si až tak rýchlo nevytvoríte. Potom ste sami a to dlho nevydržíte. Návrat do starej partie a k starým návykom však znamená pribratie kíl nazad.

Pri úvahách o vlastnej identite v súvislosti s chudnutím teda je dobré vopred začať uvažovať inak. Nepovažujte sa už za tučko. Začnite sa vnímať ako niekoho, kto žije zdravším životným štýlom. Precíťte sami seba ako štíhleho človeka. Klaďte si takéto otázky:

 • Kto som? Odpoveďou by mohlo byť „človek, ktorý sa rozhodol dokázať čo chce“.
 • Aká je situácia v súčasnosti? Príklad odpovede: „Som obézny. Robím chyby v stravovaní a málo sa hýbem. Viem, čo treba zmeniť. Mám vysoký krvný tlak, začínajúcu cukrovku a nepáči sa mi, kam to smeruje.“
 • Čo plánujem spraviť? Príklad odpovede: „Naštudujem si návod a dodržím ho aspoň na jeden mesiac. Podľa výsledkov sa zariadim.“
 • Čo by ostatní radi videli aby som spravil? Príklad odpovede: „Mnohí asi budú uznávať, že chcem schudnúť a podporia ma. Niektorí mi ale môžu závidieť. Môžu mi brániť vedome, či podvedome.“

Podobnými úvahami sa môžete vopred pripraviť na to, že veci vo vašom živote sa začnú meniť. Niečo bude lepšie, niečo horšie a veľa vecí bude iných.

Nikto nemá rád zmeny. Žiadne. Zmeny totiž v prvej chvíli znamenajú nepohodlie a neistotu. Nedajte sa tým odradiť.

Preto je tak ťažké po schudnutí si udržať výsledky. Zmeny idú stále hlbšie. Niečo malé zmeníte a ono to ovplyvní to aj zdanlivo celkom nesúvisiace oblasti.

Napríklad muž pije denne zo dve až tri pivá. Rozhodne sa schudnúť a prestane s tým. No tie pivá vypil v partii kamarátov. Lenže choďte si natriezvo sadnúť medzi pivárov. Nuda bude šialená. Pivné reči sa bez ohlúpenia hlavy pivom dlho počúvať nedajú. No a pivári abstinenta tiež dlho neznesú. Preto rozhodnutie nepiť pivo môže zmeniť vzťahy s kamarátmi. Odrazu máte voľný večer! Ak ho využijete na vzdelávanie, môžete sa profesne posunúť. Stanete sa možno lepším odborníkom a zlepší sa vám príjem.

Predstavte si, že schudnete viac desiatok kíl. Napríklad ja som schudol 40 kíl. Už zbežný pohľad do zrkadla stačil na to, aby som videl iného človeka. Obezita mení postavu, aj tvár. Po schudnutí sa zmení váš obraz a to môže spôsobiť zmenu identity. Odrazu už nie ste „tá tučibomba“. Cítite, že sa od vás očakáva iné správanie.

Aj šaty zrejme zmeníte. Už to nebudú tričká veľkosti RS (rodinný stan). Sami viete, ako ťažko je pekne sa obliecť vo veľkosti XXXL. Odrazu si môžete vybrať normálne čísla. Čo len chcete. Šaty robia človeka a zmení sa aj váš dizajn.

Na váš nový vzhľad môže reagovať váš manželský partner. Odrazu má po boku tak trocha inú bytosť. Atraktívnejšiu manželku, či štíhlejšieho manžela. Nie vždy to je pre vášho životného partnera príjemné. Ak je váš manžel tučný, vaše schudnutie môže vnímať ako nepriamu kritiku, že on je tučko. Môže odrazu začať žiarliť.

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 5. júla 2015

 

Komentáre k článku: Začnite si pripravovať novú identitu

 1. Mária 2. februára 2017

  Ahoj,Miro,máš pravdu,človek sa mení…aj v tvári…Schudla som asi 17 kíl a v tvári vyzerám staršie,ale to neznamená,že sa vrátim len tak späť,ešte som schudla len asi polovicu toho,čo som si naplánovala.Idem ďalej a dúfam,že to dodržím!Na miss sa nechystám,za to by som sa rada zbavila svojich neduhov,aj keď viem,že všetkých sa nestrasiem.Kosti mi už nikto nenarovná,tá krava,čo si na mňa kľakla,mala skoro 5 metrákov(v robote),no určite sa budem ľahšie hýbať.Ďakujem za podporu!Mária.

 2. Miro Veselý 2. februára 2017

  Mária ďakujem. Ak je problém s pohybovaním sa odporúčam pozrite si pomerne nové články čo som nedávno písal o bolestiach chrbta. SM Systém doktora Smíška môže pomôcť pri viacerých ťažkostiach rozmobilizovať zdanlivo nepoužiteľné telo.

 3. Divinka 6. novembra 2018

  Dobrý deň… Môj partner si našiel štíhlu priateľku a tak som sa rozhodla, že okrem toho, aby som sa žiaľom trápila, zmením svoj život. Začala som sa riadiť vašimi radami a za mesiac a pol mám 7 kg dole a vyzerám naozaj lepšie (ak to skromne môžem usúdiť). Samozrejme nekončím, ale vaše články sú úplne pravdivé, reálne zo života a hlavne motivačné. Ďakujem veľmi pekne a verím, že sa mi ešte nejaké tie kilogramy podarí schudnúť a reálne sa posunúť niekde inde. Prajem Vám veľa úspechov a som Vám veľmi vďačná, že sa podieľate s ľuďmi o svoje skúsenosti a pomáhate im tak dosiahnuť veľakrát skúšaný a nedosiahnuteľný cieľ. S pozdravom Zuzana

 4. Miro Veselý 7. novembra 2018

  Divinka držíme palce. Schudnutie zvykne pomôcť nielen objektívne v tom, že človek vyzerá atraktívnejšie, ale aj sebavedomiu to pomôže. Budem držať palce, nech to zafunguje a nech čo najskôr už zas nie ste sama.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: