BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Do svojho plánu započítajte aj neúspech

Keď sa pustíte do chudnutia, zvyčajne to na začiatku vcelku pekne ide. Aj keď možno všetko ešte neviete spraviť správne, máte veľa energie a chuti do práce. Je to takpovediac tvrdá práca na celé mesiace a trocha menej tvrdá na doživotie. To je veľa času. Preto vieme povedať už v tejto chvíli:

Na sto percent je isté, že sa v budúcnosti dopustíte pri chudnutí rôznych chýb. Nech si naplánujete čokoľvek, nepodarí sa vám všetko splniť. Nie, tým vás nechcem odradiť! Chcem vás pripraviť.

Keď o riziku chýb viete, môžete s nimi počítať. Môžete si vopred pripraviť plán, čo potom. Čo spravíte?

 • Ste pozvaní na zabíjačku. Jesť, či nejesť? To je otázka.
 • Zistíte, že sa vám nechce ísť na tréning.
 • Pracovný problém znemožní, aby ste šli na obed.
 • Podľahnete túžbe a dáte si nejakú maškrtu.
 • Namiesto spánku ste ponocovali.

Takéto situácie jednoducho vo vašom živote nastanú. Neraz „zlyháte“, alebo neodoláte a spravíte „chybu“. Prečo o tom píšem? Pretože niektorí ľudia berú chudnutie mantinelisticky. Čiernobielo.

 • Dodržiavam diétu? Som super, darí sa mi.
 • Dal som si jeden keks? Zlyhal som na celej čiare, je koniec. Môžem to celé zabaliť.

Takýto prístup je častý práve pri držaní rôznych diét. Neboráčka drží nejaký nezmyselný stravovací systém a začína toho týrania mať dosť. Potom si dá s kamarátkou krémeš. Pod zámienkou sebamrskačských výkrikov „zlyhala som“ môže prejsť k „všetko je márne“ až po „už to nemá cenu“. Prestane držať diétu, keď už predsa mala ten veterník, tak by to predsa aj tak nemalo zmysel. Či nie? My sa pozrieme na vec trocha triezvejšie.

Budeme k sebe veľkorysí. Občas spraviť chybu je celkom normálne.

Nielen v strave. Aj v práci, či v medziľudských vzťahoch. Netreba sa pozerať na zlyhania. Hodnoťte celkový priemer. Za týždeň zjete 35 jedál. Ak si v nedeľu dáte jeden celkom nevhodný obed u rodičov, nič sa nestane. Je to chyba na úrovni troch percent. To je zanedbateľné.

Jednoducho vopred rátajte s tým, že vaša cesta nepôjde nikdy celkom priamo vpred. Ak s tým vopred počítate, nezaskočí vás to. Nie je to zlyhanie.

Pozor však na výhovorky. Veľkorysosť je fajn. Len ju nepoužívajte ako vopred pripravenú výhovorku.

 • Ak po týždňoch výborne odvedenej práce náhle „zlyháte“ a zjete niečo nevhodné, je to normálna chyba. Ak sa deň či dva dokonca neviete ovládnuť, aj to sa stáva. Žiadne výčitky. Čo najskôr sa zas vráťte k správnemu režimu a všetko bude v poriadku.
 • No ak vám začne niekde v hlave plávať nápad že „Veselý v knihe radí robiť výnimky a že sa aj tak nič nestane“, tak to nie je veľkorysé, ale je to výhovorka.

Ide o to, aby ste sa na chyby pripravili, aby vás neodradili. Nejde o to plánovať chyby. Ide o to s chybami počítať, aby vás neodradili.

Stagnácia príde. Očakávajte ju. Nenechajte sa ňou pomýliť.

Naplánujte si výnimky a diétne chyby

Možno sa vám kdesi v mysli vynára nápad, občas si dať niečo dobré. Niečo „zakázané“. Smie sa to?

Je dosť časté, že ľudia, ktorí chcú začať správne chudnúť ako prvé zisťujú, či sa naozaj musia vzdať toho, čo tak milujú. Toho, čo im škodí. Toho, čo z nich už raz tučných spravilo. Odpoveď asi tušíte. Je výhodné sa toho vzdať.

Ak si raz za mesiac doprajete jednu výnimku, nič sa nestane. Dokonca aj keď sa raz za týždeň, dopustíte „diétnej chyby“ nič sa nestane.

Výnimky sú zákerné. Zvyčajne sa množia.

Ak si dnes dáte jeden koláčik, je to výnimka. Zajtra vás ale zláka dať si rezeň. Veď len za týždeň. Napozajtra budete poškuľovať po doboške. Zákerné je práve to, že výnimka nemáva následky. Neprekáža. Ani dve výnimky. No prečo nie tri? Postupne výnimky pribúdajú a zistíte, že chudnutie ide pomalším tempom. Potom sa ťažko brzdí, ak ste si už zvykli „výnimkovať“.

Výhodné preto je, ak výnimky necháte výnimočnými!

Inak to už nie sú výnimky, ale pravidlo.

Vytvorte si súkromný kupónový systém

Vyrobte si na mesiac naozajstné kupóniky, alebo žetóny, ktoré budete niekde mať. Bude ich pomerne málo a dajú sa použiť len raz. Budú pre vás symbolizovať „právo“ na výnimku. Miňte ich kedy len chcete. Ako chcete. Na konci mesiaca ich treba zrušiť, ak ste ich všetky nevyužili. Napríklad:

 • 4 kupóny by mohli byť určené na veľké výnimky. Napríklad menej vhodný obed, alebo že sa vám dnes naozaj, ale naozaj nechce ísť na tréning. Také kupóny by mali byť veľmi prísne strážené, 4 za mesiac by mal byť strop a lepšie by bolo nepoužiť ich.
 • Zo 15 kupónov si môžete dovoliť na mesiac na drobné radosti. Povedzme ak si nutne chcete dať nejaký malý keksík (hovoríme o jednom kuse, nie balení). Alebo výnimočne trocha cukru do kávy. Tak jedna taká výnimka povedzme každý druhý deň by nemala nabúrať vaše chudnutie. Znova - najlepšie, ak ich neminiete. Ale ak áno, tak kontrolujete čo sa deje.

Teraz nejde až tak o to aby ste mali kupóny na maškrtenie. Tu ide o to, aby ste mali na maškrtenie LIMIT. Viem, môžete si vyrobiť ešte jeden kupón s právom zjesť pol prasaťa a 800 kupónov s povolením zjesť koláčiky - mne to je jedno. Vám by nemalo.

 • Kupónmi si v rukách necháte pocit, že ak treba, môžete jesť aj nevhodné jedlo.
 • Kupóny zaistia, že to nebude často.

Predsa len – mesiac to je 150 jedál. Ak z nich 4 budú nevhodné, vaše chudnutie to neovplyvní. Ak si za týždeň díte niečo naozaj drobné navyše, nič sa nestane. Len to nesmiete robiť bez kontroly.

Sami vyskúšajte, či vám takýto prístup vyhovuje.

Ideálne je stravovať sa zdravo trvale. Ak veľmi túžite dať si výnimočne aj menej vhodné jedlá, nevadí. Nevadí, kým to je naozaj len výnimočné.

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie.

Pozrite si aj tieto tipy:

Napísal
Miro Veselý 
14. októbra 2020
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.