Keď sa pustíte do chudnutia, zvyčajne to na začiatku vcelku pekne ide. Aj keď možno všetko ešte neviete spraviť správne, máte veľa energie a chuti do práce. Je to takpovediac tvrdá práca na celé mesiace a trocha menej tvrdá na doživotie. To je veľa času. Preto vieme povedať už v tejto chvíli:
Keď o riziku chýb viete, môžete s nimi počítať. Môžete si vopred pripraviť plán, čo potom. Čo spravíte?
Takéto situácie jednoducho vo vašom živote nastanú. Neraz „zlyháte“, alebo neodoláte a spravíte „chybu“. Prečo o tom píšem? Pretože niektorí ľudia berú chudnutie mantinelisticky. Čiernobielo.
Takýto prístup je častý práve pri držaní rôznych diét. Neboráčka drží nejaký nezmyselný stravovací systém a začína toho týrania mať dosť. Potom si dá s kamarátkou krémeš. Pod zámienkou sebamrskačských výkrikov „zlyhala som“ môže prejsť k „všetko je márne“ až po „už to nemá cenu“. Prestane držať diétu, keď už predsa mala ten veterník, tak by to predsa aj tak nemalo zmysel. Či nie? My sa pozrieme na vec trocha triezvejšie.
Nielen v strave. Aj v práci, či v medziľudských vzťahoch. Netreba sa pozerať na zlyhania. Hodnoťte celkový priemer. Za týždeň zjete 35 jedál. Ak si v nedeľu dáte jeden celkom nevhodný obed u rodičov, nič sa nestane. Je to chyba na úrovni troch percent. To je zanedbateľné.
Jednoducho vopred rátajte s tým, že vaša cesta nepôjde nikdy celkom priamo vpred. Ak s tým vopred počítate, nezaskočí vás to. Nie je to zlyhanie.
Pozor však na výhovorky. Veľkorysosť je fajn. Len ju nepoužívajte ako vopred pripravenú výhovorku.
Ide o to, aby ste sa na chyby pripravili, aby vás neodradili. Nejde o to plánovať chyby. Ide o to s chybami počítať, aby vás neodradili.
Stagnácia príde. Očakávajte ju. Nenechajte sa ňou pomýliť.
Možno sa vám kdesi v mysli vynára nápad, občas si dať niečo dobré. Niečo „zakázané“. Smie sa to?
Je dosť časté, že ľudia, ktorí chcú začať správne chudnúť ako prvé zisťujú, či sa naozaj musia vzdať toho, čo tak milujú. Toho, čo im škodí. Toho, čo z nich už raz tučných spravilo. Odpoveď asi tušíte. Je výhodné sa toho vzdať.
Ak si raz za mesiac doprajete jednu výnimku, nič sa nestane. Dokonca aj keď sa raz za týždeň, dopustíte „diétnej chyby“ nič sa nestane.
Ak si dnes dáte jeden koláčik, je to výnimka. Zajtra vás ale zláka dať si rezeň. Veď len za týždeň. Napozajtra budete poškuľovať po doboške. Zákerné je práve to, že výnimka nemáva následky. Neprekáža. Ani dve výnimky. No prečo nie tri? Postupne výnimky pribúdajú a zistíte, že chudnutie ide pomalším tempom. Potom sa ťažko brzdí, ak ste si už zvykli „výnimkovať“.
Inak to už nie sú výnimky, ale pravidlo.
Vyrobte si na mesiac naozajstné kupóniky, alebo žetóny, ktoré budete niekde mať. Bude ich pomerne málo a dajú sa použiť len raz. Budú pre vás symbolizovať „právo“ na výnimku. Miňte ich kedy len chcete. Ako chcete. Na konci mesiaca ich treba zrušiť, ak ste ich všetky nevyužili. Napríklad:
Teraz nejde až tak o to aby ste mali kupóny na maškrtenie. Tu ide o to, aby ste mali na maškrtenie LIMIT. Viem, môžete si vyrobiť ešte jeden kupón s právom zjesť pol prasaťa a 800 kupónov s povolením zjesť koláčiky - mne to je jedno. Vám by nemalo.
Predsa len – mesiac to je 150 jedál. Ak z nich 4 budú nevhodné, vaše chudnutie to neovplyvní. Ak si za týždeň díte niečo naozaj drobné navyše, nič sa nestane. Len to nesmiete robiť bez kontroly.
Sami vyskúšajte, či vám takýto prístup vyhovuje.
Ideálne je stravovať sa zdravo trvale. Ak veľmi túžite dať si výnimočne aj menej vhodné jedlá, nevadí. Nevadí, kým to je naozaj len výnimočné.
Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie.
Pozrite si aj tieto tipy:
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.