Aj vy tie maškrty proste MUSÍTE mať? Potom vítajte v klube. V tomto článku sa pozrieme na to, kde končí nezdržanlivosť a kde začína závislosť. Kde ide len o návyk, ktorý sa dá odtrénovať a kedy by mohlo stáť za úvahu poradiť sa s odborníkom.
Čokoláda, koláčiky, klobásky, chipsy, pizza... Chutia nám. Preto ich chceme. A pod tým pojmiom "chutia" si musíme predstaviť niečo ako dobrú emóciu, pocit radosti. Tento príjemný pocit v mozgu je niečo ako odmena. To dobré sa nám spája s príkazom "opakovať". Podobne, ako keď sa popálite tak tam si zas mozog vytvorí príkaz "vyhýbať sa". V tomto mechanizme sa skrýva NORMÁLNY princíp, ako fungujeme. Jednoducho naša hlava nás riadi tak, aby sme to dobré vyhľadávali a mizli pred tým menej príjemným. Žiaľ, niekedy sa to "preklopí" až niekam do stavu ako závislosť.
Je veľa jedál, ktoré určite nepatria medzi "zdravé", ani vhodné. Ich chuť nás však prenasleduje a radi by sme si dali viac. A zajtra znova. Ako sa ich vzdať? A mimochodom: treba sa ich vôbec vzdať? Neraz sa ľudia vyjadrujú o svojej túžbe po sladkostiach ako o závislosti.
Podobné výroky sú časté. Slovo závislosť pritom zaznieva nielen často, ale aj opodstatnene. Poznáme ju skôr vo vzťahu ku alkoholu, či iným návykovým látkam. Pri nich sa pri závislosti dostávajú do hry aj chemické látky. Tie vyvolávajú závislosť fyzickú, teda telesnú. Tej sa teraz nechcem venovať. Budeme sa venovať podrobnejšie psychickej závislosti. Ale predsa len aspoň bleskovo:
V jedle sú látky, ktoré ovplyvňujú psychiku, čulosť, náladu. Napríklad čokoláda, či syr. Povzbudivo, niekedy možno zlepšením dobrej nálady (eufória by bolo v súvislosti s pizzou možno silné slovo, ale možno aj nie. Záleží od kuchára.). Cukor, alebo tuk majú vplyv na hormonálne procesy a okrem príjemného prísunu energie regulujú aj pocit spokojnosti.
Mnohé potraviny jednoducho chceme jesť znova. Chutia nám. Pociťujeme túžbu, dať si ich znova. Odborne sa pre taký stav používa slovo baženie, v angličtine je to crawing. Potom niekedy ani pevná vôľa nestačí. Pretože:
To je značne vyčerpávajúce. Je to podobné, ako keby ste na bobovej dráhe chceli príliš brzdiť. Ono to chce ísť len dole a vy stále musíte držať brzdu.
Ak potraviny majú aj nejaký povzbudivý účinok, o to výraznejšia môže byť túžba dať si ich znova. To sa týka napríklad nápojov s kofeínom. Tam je okrem sladkej chuti a perlivého zážitku v hre aj povzbudzujúca látka kofeín.
Pretože tu sa venujeme chudnutiu, v hre sú najmä dva problémy:
Funguje to tak, že
Tým vzniká zákerná kombinácia. Napríklad pizza. Aj malá osminka už obsahuje viac tuku, než by sme mali zjesť v jednej porcii. Nie je však problém zjesť pizzu celú. A tak ak si to doprajete, tak po pár dňoch v Taliansku budete mať pár kíl navyše. Najmä ak si myslíte, že v Taliansku sú všetky tie špagety a makaróny vlastne zdravé jedlo a budete ho užívať 3× denne v reštaurácii.
V článku Obezita je podobná ako závislosť popisujem porovnanie medzi alkoholikom a obéznym človekom. Je tam nápadne veľa podobného.
Poznámka: samozrejme, veľa obéznych ľudí priberie preto, že sa stravujú veľmi nepravidelne. Veľkú časť dňa hladujú. U nich nemusia byť znaky závislosti na potravinách tak vypuklé. Časť tučných však presne zodpovedá profilu nadužívania jedla. Veľké porcie, často. Pre nich tento článok môže byť návodom, čo ďalej.
Ak sa dohodneme, že existuje niečo také, ako "závislosť od jedla", poďme sa na to pozrieť rovnako, ako keby šlo o závislosť od alkoholu. Test, či máte problém s akloholom má 4 prosté otázky. Preložme si ich teraz preložené do reči chudnutia.
Nasledujúce 4 situácie by sa vám nemali stať ani raz za posledný rok. Alebo v prípade jedla by sa mali stať najviac jeden či dvakrát za život a potom už veľmi nie.
Takže. Vo verzii tohto minitestu pôvodne pre alkoholizmus stačí, aby ste odpovedali raz áno a je možné vzniesť podozrenie, že tento problém máte. Ak tých áno máte viac, môžeme naozaj uvažovať o tom, že ide o závislosť od jedla. Samozrejme, nie je to tak, že ak nedostanete veterník, zvalíte sa v kŕčoch na zem v krutom abstinenčnom záchvate. Ale je to tak, že túžba dať si tú dobrotu je vtieravá, vlezlá, otravná, vyrtrvalá, dolípajúca, samo pripomínajúca sa mrcha, ktorá neprestajne zvoní na zvonček vo vašej hlave a pripomína, že ešte stále chcete ten veterník #dočertaužstýmvšetkýmdajtetosemvšetkozjem!
Dá sa pomerne ľahko formulovať záver:
Ako vám dopadol test? Predpokladám, že ak máte nadváhu, asi ste odpovedali aspoň raz áno. Poďme sa teda zaoberať pojmom závislosť. Je totiž možné, že ste závislí. V psychologickom zmysle.
Ak je závislosť výraznejšia, dá sa už hovoriť aj o poruche osobnosti. Trocha odbornejšie tomu hovoria "závislá osobnosť". Občas aj "závislostná porucha osobnosti" alebo "Dependent personality disorder" ak si to chcete trocha poštudovať. (Neraz sa stretnete aj s nie práve vhodným prekladom "závislá porucha osobnosti".) V praxi sa človek so závislou osobnosťou zvyčajne prejavuje jednou, alebo viacerými prejavmi z nižšie uvedených príkladov:
Títo ľudia sú ideálnou obeťou, je ľahké zneužívať ich. Ak si napríklad alkoholik nájde takto závislú partnerku, má zaistený servis. Alebo manipulátorka si nájde muža s takouto osobnosťou a môže robiť čo chce. No a tiež takýto človek oveľa ľahšie prepadne drogám, hracím automatom, cigaretám či alkoholu.
Samozrejme, v tak vypuklom popise sa asi málokto z nás nájde. Je to popis extrémnej, poruchovej formy závislosti. V menšej, alebo malej miere však mnohí z nás istú závislosť máme. Najmä ak sme (boli) tuční, tak je pravdepodobné, že sme tak trocha závislí. Pozrite si, čo by sa vás mohlo týkať:
Len zopakujem: tu nehovorím o situácii, že ak hneď nedostanete salámu, začnú sa vám triasť ruky a v kŕčoch sa zvalíte na zem... Stačí, že sa vám v hlave motá myšlienka, že by ste si veľmi radi dali makovník. Ten je počas chudnutia nevhodný. Ak vám to nejde z hlavy, má to znaky závislosti. Aj alkoholik vie, že by nemal piť, ale túžba je silnejšia. Tá túžba sa anglicky volá craving a v slovenčine je na to asi najpresnejším slovo, baženie.
Ak áno, práve tá túžba, baženie je vážny problém. Potom sa musíte začať k sebe správať presne tak isto, ako to platí u ostatných závislostí. Platí na vás len:
Abstinujúci alkoholik je stále ohrozený. Stačí aby si raz nalial a je zle. To isté fajčiar. Keď som pred mnohými rokmi prestal fajčiť, bolo mi dobre. Po pol roku som si povedal, že teraz si hádam JEDNU dopriať môžem. (Áno. Blbec.) Stálo ma to ďalší rok fajčenia, kým som s tým skoncoval úplne. Teraz už vyše 20 rokov nefajčím. Ale stačila by jedna a asi by som do toho padol znova. Tento istý princíp platí aj v potravinách. Ak máte schudnúť, musíte zmeniť
Nuž a musíte prestať jesť tie potraviny, od ktorých ste závislí.
Obmedzenie totiž v prípade závislosti vždy znamená, že:
Takýto postupný rozbeh je typický. Ak ste na niečom závislí, tak vám
ale platí zákon crawingu a ten vás ťahá k
Akosi tuším, že tento článok sa vám asi nepáči. Často sa ľudia pýtajú na to, ako často môžu mať výnimky ak chcú schudnúť. Niektorí dokonca navrhujú, aby jeden deň v týždni bol dňom obžerstva volá sa to aj cheat day a dokonca obhajujú, aké je to skvelé. Ktovie. Skúste a uvidíte, či vám to sedí. Mne nie.
Nemusíte sa hneď bičovať, týrať a hrať na mníchov. Chcete schudnúť? Upravte svoju stravu tak, ako vám odporúčam na mnohých stránkach tohto webu, či v knihe Jedálniček na chudnutie. A výnimky? Pokojne si dovoľte občasné výnimky. V tom je ten test "mäkký". Predpokladajme, že to zvládnete. Ak celý týždeň potiahnete ukážkovo zdravú stravu a v nedeľu si dáte krémeš po obede, je to celkom v poriadku. Nie je to práve zdravé, nie je to vhodné, ale hmotnosť to neovplyvní. Jednoducho ak viete regulovať svoj jedálniček tak, že sa v ňom občas objaví čokoľvek nevhodné, nič zlé sa nedeje.
No v praxi sa ukázalo, že ľudia čo potrebujú schudnúť nevedia zvládať reguláciu množstva výnimiek. Takýto príklad ukazuje, ako sa s výnimkami narábať nedá.
Presne tento model je typický ak máte v povahe istú nezdržanlivosť, či nestriedmosť. Áno, v takom prípade musíte nasadiť úplnú abstinenciu.
A viete čo? Je to ako so svalmi.
Ale musíte byť bez nich trvale, pretože stačí jedna pizza a obžerstvo sa ľahko vráti.
Radi maškrtíte? To je celkom normálne. Sladkosti milujú deti aj dospelí.
Maškrtia nielen ľudia - skúste sa spýtať majiteľov psov, či im chutia sladkosti. Chovateľov koní, či by kôň pohrdol kockami cukru. Spýtajte sa majiteľov papagájov, ako nepríčetne sa vtáky dožadujú piškót.
To, že všetkým sladké tak chutí však ešte neznamená, že to je aj zdravé! Žiaľ.
Nič také. Sladkosti si človek proste kúpi a bez fyzickej námahy sa nimi môže napchať. Chuť je úžasná, tak prečo by prestával s jedením práve v najlepšom?
Žiaľ, v tomto nás chuť dokonale zrádza. Láka nás jesť a my bezmocne cuckáme vaječný koňak, alebo spásame makovník s riadne sladkým kakaom. Bez ohľadu na to, koľko energie nám treba doplniť. Sladká chuť nás tak trocha zbavuje príčetnosti.
Človek pri opakovaní otupie a potom už žiada len viac. Nastriekate sa voňavkou a za chvíľu ani neviete, že ju na sebe máte. Tak frknete ešte trocha. A za chvíľku už zas nič necítite. Ľudia okolo vás už omdlievajú, ale vy o svojej vôni nič neviete. Rovnaké je to aj s inými zmyslami. Vyjdite z tmy na svetlo a oslepí vás. Chvíľu budete žmúriť, ale potom sa rozpozeráte a už vidíte normálne.
Aj so sladkosťami je to podobné. Stačil by vám banán, ale ak je bomboniéra, je to lepšie. Je sladšia. Časom si na sladkosti zvyknete a začnete preberať. Málo sladké banány vám už ani nebudú chutiť, lebo...
...sa zmenil. Už ste privykli na umelo osladené zákusky, na príkru čokoládu. Už vám nechutia nejaké otupné somariny typu ovocie, zelenina - takmer bez chuti, stvorené prírodou. Chcete koncentrát. Cukor, med. Veľa! Už ste pocitovo závislí - ak máte cítiť sladkú chuť, musí byť umelá.
A vy chcete tú chuť cítiť a tak platíte výrobcom za to, že môžete jesť potraviny, ktoré vám chutia až tak, že sa dobrovoľne napchávate, aj keď vaša ospobná váha ukazuje stále vyššie čísla. Aj človek s bežne dostupným IQ vie, že ak zje veľa sladkého, bude rýchlo priberať. Aj človek s desiatkami kíl nadváhy to vie. Napriek tomu papá a papá a priberá. Vidí to, vie to, no nedokáže prestať.
V prvom rade to skúste sami.
Ak by takýto proaktívny postup nepomohol, poraďte sa s psychológom.
V každom prípade nedovoľte, aby vám túžba jesť ničila život.
Viac informácií o závislosti na jedle
Viac informácií o závislostnej poruche
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.