BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Ako sa zbaviť závislosti na maškrtení

Aj vy tie maškrty proste MUSÍTE mať? Potom vítajte v klube. V tomto článku sa pozrieme na to, kde končí nezdržanlivosť a kde začína závislosť. Kde ide len o návyk, ktorý sa dá odtrénovať a kedy by mohlo stáť za úvahu poradiť sa s odborníkom.

Čokoláda, koláčiky, klobásky, chipsy, pizza... Chutia nám. Preto ich chceme. A pod tým pojmiom "chutia" si musíme predstaviť niečo ako dobrú emóciu, pocit radosti. Tento príjemný pocit v mozgu je niečo ako odmena. To dobré sa nám spája s príkazom "opakovať". Podobne, ako keď sa popálite tak tam si zas mozog vytvorí príkaz "vyhýbať sa". V tomto mechanizme sa skrýva NORMÁLNY princíp, ako fungujeme. Jednoducho naša hlava nás riadi tak, aby sme to dobré vyhľadávali a mizli pred tým menej príjemným. Žiaľ, niekedy sa to "preklopí" až niekam do stavu ako závislosť.

Je veľa jedál, ktoré určite nepatria medzi "zdravé", ani vhodné. Ich chuť nás však prenasleduje a radi by sme si dali viac. A zajtra znova. Ako sa ich vzdať? A mimochodom: treba sa ich vôbec vzdať? Neraz sa ľudia vyjadrujú o svojej túžbe po sladkostiach ako o závislosti.

 • Som závislá na čokoláde. (Viem, spisovne to má byť "som závislá od čokolády" ale okrem slovníka to takmer nikdy nepočujem niekoho povedať, preto v článkoch často a vedome používam chybnú formuláciu.)
 • Milujem sladkú malinovku a nedokážem si ju odoprieť.
 • Bez čabajky by vianočná kapustnica nebola možná. Musím ju mať.
 • Neberte mi bravčové koleno, je to moja jediná radosť.
 • Vaječný koňak je mojou útechou.

Podobné výroky sú časté. Slovo závislosť pritom zaznieva nielen často, ale aj opodstatnene. Poznáme ju skôr vo vzťahu ku alkoholu, či iným návykovým látkam. Pri nich sa pri závislosti dostávajú do hry aj chemické látky. Tie vyvolávajú závislosť fyzickú, teda telesnú. Tej sa teraz nechcem venovať. Budeme sa venovať podrobnejšie psychickej závislosti. Ale predsa len aspoň bleskovo:

Vplyv potravín na naše telo a psychiku

V jedle sú látky, ktoré ovplyvňujú psychiku, čulosť, náladu. Napríklad čokoláda, či syr. Povzbudivo, niekedy možno zlepšením dobrej nálady (eufória by bolo v súvislosti s pizzou možno silné slovo, ale možno aj nie. Záleží od kuchára.). Cukor, alebo tuk majú vplyv na hormonálne procesy a okrem príjemného prísunu energie regulujú aj pocit spokojnosti.

Nuž a ak je niečo mimoriadne chutné, chceme si toho dať viac a znova.

Mnohé potraviny jednoducho chceme jesť znova. Chutia nám. Pociťujeme túžbu, dať si ich znova. Odborne sa pre taký stav používa slovo baženie, v angličtine je to crawing. Potom niekedy ani pevná vôľa nestačí. Pretože:

 1. túžite stále dať si tú dobrotu a tak
 2. stále si to musíte v duchu odopierať.

To je značne vyčerpávajúce. Je to podobné, ako keby ste na bobovej dráhe chceli príliš brzdiť. Ono to chce ísť len dole a vy stále musíte držať brzdu.

Ak potraviny majú aj nejaký povzbudivý účinok, o to výraznejšia môže byť túžba dať si ich znova. To sa týka napríklad nápojov s kofeínom. Tam je okrem sladkej chuti a perlivého zážitku v hre aj povzbudzujúca látka kofeín.

Pretože tu sa venujeme chudnutiu, v hre sú najmä dva problémy:

 1. Tým, že chceme opakovane a veľa, zjeme viac, než je vhodné. Potom sa ľahko priberá. Keby sme dokázali jesť ich striedmo (malú porciu, len občas) nebol by s tým žiaden problém. Vzhľadom na chuť, či účinky, si však malú porciu často nedokážeme dať. Nevydržíme a zjeme viac...
 2. Žiaľ, skoro všetky potraviny ktoré nám najviac chutia sú zároveň zvyčajne nevhodné. Obsahujú veľa cukru, tuku, soli.

Funguje to tak, že

 • Sladká chuť je signál energie a na to sme nastavení = brať koľko sa dá. V prírode a divočine zvieratá nemôžu pohrdnúť príležitosťou získať energiu. V našom svete však energia nie je cenná a my nie sme vybavení na život v prebytku.
 • Tuk je tiež energia a navyše vytvára nezameniteľnú chuť. Preto podobne ako sladká chuť, tuk nám chutí.
 • Soľ zvýrazňuje chuť a zvyšuje túžbu dať si viac a ešte.

Tým vzniká zákerná kombinácia. Napríklad pizza. Aj malá osminka už obsahuje viac tuku, než by sme mali zjesť v jednej porcii. Nie je však problém zjesť pizzu celú. A tak ak si to doprajete, tak po pár dňoch v Taliansku budete mať pár kíl navyše. Najmä ak si myslíte, že v Taliansku sú všetky tie špagety a makaróny vlastne zdravé jedlo a budete ho užívať 3× denne v reštaurácii.

V článku Obezita je podobná ako závislosť popisujem porovnanie medzi alkoholikom a obéznym človekom. Je tam nápadne veľa podobného.

Poznámka: samozrejme, veľa obéznych ľudí priberie preto, že sa stravujú veľmi nepravidelne. Veľkú časť dňa hladujú. U nich nemusia byť znaky závislosti na potravinách tak vypuklé. Časť tučných však presne zodpovedá profilu nadužívania jedla. Veľké porcie, často. Pre nich tento článok môže byť návodom, čo ďalej.

Ak sa dohodneme, že existuje niečo také, ako "závislosť od jedla", poďme sa na to pozrieť rovnako, ako keby šlo o závislosť od alkoholu. Test, či máte problém s akloholom má 4 prosté otázky. Preložme si ich teraz preložené do reči chudnutia.

Test závislosti od jedla

Nasledujúce 4 situácie by sa vám nemali stať ani raz za posledný rok. Alebo v prípade jedla by sa mali stať najviac jeden či dvakrát za život a potom už veľmi nie.

 1. Konzumácia jedla v nadmernom množstve. Jedli ste v poslednom čase opakovane tak veľa, že vám to spôsobilo problémy? Nevoľnosť, prejedenie, "pokazené brucho", potreba "liečiť si žalúdok" alkoholom či liekmi. Nadmerné jedenie znamená, že vám to spôsobilo nejaké ťažkosti.
 2. Jedenie v nevhodnej situácii. Jete nevhodné jedlo aj v prípade, že viete, že to nie je dobrý nápad? Napríklad máte sa učiť a viete že ak si dáte rezeň s hranolkami, tak potom zaspíte. Napriek tomu si ho dáte. Alebo ste diabetik, viete, že jesť tortu je nevhodné, no neodoláte. Alebo náš paušálny príklad, kedy ste obézni a viete, že tá klobáska nemá čo hľadať ani vo vašich ústach, ani v chladničke. Ak už ste obézni, obávam sa, že už máte tento bod pred-splnený takpovediac paušálne. Obezite JE problém a obézny človek by naozaj nemal maškrtiť, ani jesť nevhodné jedlá.
 3. Konzumácia napriek predošlým ťažkostiam. Aj keď v minulosti ste s nejakým jedlom mali problémy, znova si ho dávate? Ak vám posledne bolo po husacích hodoch zle od žalúdka, nie je rozumné ísť hodovať znova. Náš paušálny príklad s obezitou stále platí. Veľké brucho je ťažkosť.
 4. Konzumácia napriek sociálnym problémom. Jedávate nevhodné jedlá aj v prípade, že z toho máte spoločenské problémy? Hádky s manželským partnerom (nejedz to tlsté!). Alebo chodíte niečo zjesť tajne, aby vás nevideli? To JE problém! Paušálny príklad s obezitou platí stále. Ak ste tuční a vysmievajú sa vám, alebo sa hanbíte chodiť medzi ľudí, to sociálne problémy.

Takže. Vo verzii tohto minitestu pôvodne pre alkoholizmus stačí, aby ste odpovedali raz áno a je možné vzniesť podozrenie, že tento problém máte. Ak tých áno máte viac, môžeme naozaj uvažovať o tom, že ide o závislosť od jedla. Samozrejme, nie je to tak, že ak nedostanete veterník, zvalíte sa v kŕčoch na zem v krutom abstinenčnom záchvate. Ale je to tak, že túžba dať si tú dobrotu je vtieravá, vlezlá, otravná, vyrtrvalá, dolípajúca, samo pripomínajúca sa mrcha, ktorá neprestajne zvoní na zvonček vo vašej hlave a pripomína, že ešte stále chcete ten veterník #dočertaužstýmvšetkýmdajtetosemvšetkozjem!

Dá sa pomerne ľahko formulovať záver:

 • Máte problém s postavou? Potom je rozumné riešiť ho a nejesť jedlá podľa chuti, ale podľa toho kedy a aké jedlá sú na ten účel vhodné.
 • Nemáte problém s postavou? Potom buď robíte všetko správne, alebo máte šťastie na rýchlejší metabolizmus. Ale to zrejme ani nečítate tento článok.

Ako vám dopadol test? Predpokladám, že ak máte nadváhu, asi ste odpovedali aspoň raz áno. Poďme sa teda zaoberať pojmom závislosť. Je totiž možné, že ste závislí. V psychologickom zmysle.

Závislosť je jedna z možných čŕt v osobnosti človeka. Niekto má "sklon" ku závislosti, iný je značne nezávislý.

Ak je závislosť výraznejšia, dá sa už hovoriť aj o poruche osobnosti. Trocha odbornejšie tomu hovoria "závislá osobnosť". Občas aj "závislostná porucha osobnosti" alebo "Dependent personality disorder" ak si to chcete trocha poštudovať. (Neraz sa stretnete aj s nie práve vhodným prekladom "závislá porucha osobnosti".) V praxi sa človek so závislou osobnosťou zvyčajne prejavuje jednou, alebo viacerými prejavmi z nižšie uvedených príkladov:

 • závislý od ostatných ľudí, trvale sa obáva, že ho ostatní opustia (partner, kamaráti, šéf...)
 • závislý od iných zdrojov a podnetov (zábava, informácie, je nesebestačný)
 • slabosť, pred každým rozhodnutím sa dlho radí a aj tak sa nevie rozhodnúť
 • pasivita, skôr čaká na pokyny, než by konal samostatne
 • podriaďuje sa, popiera svoje potreby, nevznesie ani požiadavky, na ktoré má nárok
 • nízka sebadôvera a sebavedomie
 • snaží sa nikoho nenahnevať, radšej sa prispôsobuje, podriadi sa ostatným aj keď jemu osobne to možno nevyhovuje
 • bojí sa samoty, nudy, má strach, že sa sám o seba nepostará, nevie si sám vytvoriť program
 • necháva rozhodovať ostatných a to aj v dôležitých veciach

Títo ľudia sú ideálnou obeťou, je ľahké zneužívať ich. Ak si napríklad alkoholik nájde takto závislú partnerku, má zaistený servis. Alebo manipulátorka si nájde muža s takouto osobnosťou a môže robiť čo chce. No a tiež takýto človek oveľa ľahšie prepadne drogám, hracím automatom, cigaretám či alkoholu.

Samozrejme, v tak vypuklom popise sa asi málokto z nás nájde. Je to popis extrémnej, poruchovej formy závislosti. V menšej, alebo malej miere však mnohí z nás istú závislosť máme. Najmä ak sme (boli) tuční, tak je pravdepodobné, že sme tak trocha závislí. Pozrite si, čo by sa vás mohlo týkať:

 • Závislosť od okamžitého splnenia túžby. Spomeniete si na koláčik a musíte ho mať aj keď máte nadváhu?
 • Závislosť od opakovania skvelej chuti. Túžite dať si zas tú výbornú salámu? Aj keď nepatrí medzi vhodné potraviny?
 • Závislosť od účinkov potraviny. Cítite, že po čokoláde sa vám na svete žije akosi krajšie? Tak si ju dáte znova. Viac, než by bolo OK.
 • Závislosť od nabudenia energiou z potraviny. Najmä sladkosti dodávajú energiu a potom sa nám zdá ľahšie plniť bežné telesné výkony.
 • Závislosť na psychoaktívnych zložkách potraviny. Energetické nápoje, kola. Obsahujú látky, ktoré zvyšujú čulosť. Dáte si ich aj keď je to len chémia a cukor?

Len zopakujem: tu nehovorím o situácii, že ak hneď nedostanete salámu, začnú sa vám triasť ruky a v kŕčoch sa zvalíte na zem... Stačí, že sa vám v hlave motá myšlienka, že by ste si veľmi radi dali makovník. Ten je počas chudnutia nevhodný. Ak vám to nejde z hlavy, má to znaky závislosti. Aj alkoholik vie, že by nemal piť, ale túžba je silnejšia. Tá túžba sa anglicky volá craving a v slovenčine je na to asi najpresnejším slovo, baženie.

Túžba je silnejšia?

Ak áno, práve tá túžba, baženie je vážny problém. Potom sa musíte začať k sebe správať presne tak isto, ako to platí u ostatných závislostí. Platí na vás len:

Zásada absolútnej abstinencie.

Abstinujúci alkoholik je stále ohrozený. Stačí aby si raz nalial a je zle. To isté fajčiar. Keď som pred mnohými rokmi prestal fajčiť, bolo mi dobre. Po pol roku som si povedal, že teraz si hádam JEDNU dopriať môžem. (Áno. Blbec.) Stálo ma to ďalší rok fajčenia, kým som s tým skoncoval úplne. Teraz už vyše 20 rokov nefajčím. Ale stačila by jedna a asi by som do toho padol znova. Tento istý princíp platí aj v potravinách. Ak máte schudnúť, musíte zmeniť

 • druh jedla na vhodné potraviny a
 • čas jedla na pravidelnú stravu.

Nuž a musíte prestať jesť tie potraviny, od ktorých ste závislí.

Prestať, nie obmedziť!

Obmedzenie totiž v prípade závislosti vždy znamená, že:

 • Dnes si dáte len trošilinčičku.
 • Zajtra tiež.
 • Potom disciplína o kúsok povolí a dáte si trošku viac.
 • Tá troška zas povolí uzdu disciplíny a z trošky je malý kúsok.
 • Potom malá porcia.
 • Normálna porcia.
 • Potom dupľa, ale len výnimočne...

Takýto postupný rozbeh je typický. Ak ste na niečom závislí, tak vám

 • nestačí občas
 • nestačí troška

ale platí zákon crawingu a ten vás ťahá k

 • viac
 • častejšie

Akosi tuším, že tento článok sa vám asi nepáči. Často sa ľudia pýtajú na to, ako často môžu mať výnimky ak chcú schudnúť. Niektorí dokonca navrhujú, aby jeden deň v týždni bol dňom obžerstva volá sa to aj cheat day a dokonca obhajujú, aké je to skvelé. Ktovie. Skúste a uvidíte, či vám to sedí. Mne nie.

Navrhujem vám mäkký test

Nemusíte sa hneď bičovať, týrať a hrať na mníchov. Chcete schudnúť? Upravte svoju stravu tak, ako vám odporúčam na mnohých stránkach tohto webu, či v knihe Jedálniček na chudnutie. A výnimky? Pokojne si dovoľte občasné výnimky. V tom je ten test "mäkký". Predpokladajme, že to zvládnete. Ak celý týždeň potiahnete ukážkovo zdravú stravu a v nedeľu si dáte krémeš po obede, je to celkom v poriadku. Nie je to práve zdravé, nie je to vhodné, ale hmotnosť to neovplyvní. Jednoducho ak viete regulovať svoj jedálniček tak, že sa v ňom občas objaví čokoľvek nevhodné, nič zlé sa nedeje.

No v praxi sa ukázalo, že ľudia čo potrebujú schudnúť nevedia zvládať reguláciu množstva výnimiek. Takýto príklad ukazuje, ako sa s výnimkami narábať nedá.

 • V pondelok si dám výnimočne pukance. A smotanu do kávy.
 • V utorok je výnimkou tlačenka a po večeri veterníky (švagriná doniesla, skysli by)
 • V stredu výnimočne koláčiky, v práci sa oslavovalo. Áno, aj tri pivá, tiež celkom výnimočne.
 • Vo štvrtok výnimočne vrecko arašidov, neodolal som. Potom mi bolo zle a tak výnimočne pohár vodky na opravu žalúdka.
 • V piatok výnimočne v pizzérii. Výnimočne aj 2 poháre koly. Večer výnimočne aj víno.
 • Víkend nerátajme, to predsa je výnimočný čas pre každého. Či?

Presne tento model je typický ak máte v povahe istú nezdržanlivosť, či nestriedmosť. Áno, v takom prípade musíte nasadiť úplnú abstinenciu.

A viete čo? Je to ako so svalmi.

Čím dlhšie budete bez dobrôt, tým menej vám budú chýbať.
                               

Ale musíte byť bez nich trvale, pretože stačí jedna pizza a obžerstvo sa ľahko vráti.

Radi maškrtíte? To je celkom normálne. Sladkosti milujú deti aj dospelí.

Maškrtia nielen ľudia - skúste sa spýtať majiteľov psov, či im chutia sladkosti. Chovateľov koní, či by kôň pohrdol kockami cukru. Spýtajte sa majiteľov papagájov, ako nepríčetne sa vtáky dožadujú piškót.

To, že všetkým sladké tak chutí však ešte neznamená, že to je aj zdravé! Žiaľ.

Čokolády, torty, piškóty, keksíky, tyčinky a samozrejme aj sladké malinovky sú potravinami, ktoré sa v prírode voľne nenachádzajú. Nemusíte si namáhavo kliesniť cestu pralesom, aby ste narazili na párik krémešov. Nemusíte sa vyšplhať na strom, aby ste si upili kokakoly. Ak chcete bielu čokoládu, nemusíte ju naháňať po poli a uloviť v smrteľnom zápase.

Nič také. Sladkosti si človek proste kúpi a bez fyzickej námahy sa nimi môže napchať. Chuť je úžasná, tak prečo by prestával s jedením práve v najlepšom?

Žiaľ, v tomto nás chuť dokonale zrádza. Láka nás jesť a my bezmocne cuckáme vaječný koňak, alebo spásame makovník s riadne sladkým kakaom. Bez ohľadu na to, koľko energie nám treba doplniť. Sladká chuť nás tak trocha zbavuje príčetnosti.

Človek pri opakovaní otupie a potom už žiada len viac. Nastriekate sa voňavkou a za chvíľu ani neviete, že ju na sebe máte. Tak frknete ešte trocha. A za chvíľku už zas nič necítite. Ľudia okolo vás už omdlievajú, ale vy o svojej vôni nič neviete. Rovnaké je to aj s inými zmyslami. Vyjdite z tmy na svetlo a oslepí vás. Chvíľu budete žmúriť, ale potom sa rozpozeráte a už vidíte normálne.

Aj so sladkosťami je to podobné. Stačil by vám banán, ale ak je bomboniéra, je to lepšie. Je sladšia. Časom si na sladkosti zvyknete a začnete preberať. Málo sladké banány vám už ani nebudú chutiť, lebo...

Prah tolerancie

...sa zmenil. Už ste privykli na umelo osladené zákusky, na príkru čokoládu. Už vám nechutia nejaké otupné somariny typu ovocie, zelenina - takmer bez chuti, stvorené prírodou. Chcete koncentrát. Cukor, med. Veľa! Už ste pocitovo závislí - ak máte cítiť sladkú chuť, musí byť umelá.

A vy chcete tú chuť cítiť a tak platíte výrobcom za to, že môžete jesť potraviny, ktoré vám chutia až tak, že sa dobrovoľne napchávate, aj keď vaša ospobná váha ukazuje stále vyššie čísla. Aj človek s bežne dostupným IQ vie, že ak zje veľa sladkého, bude rýchlo priberať. Aj človek s desiatkami kíl nadváhy to vie. Napriek tomu papá a papá a priberá. Vidí to, vie to, no nedokáže prestať.

 • Mnohí z nás sú ochotní položiť svoj život, zdravie a pohodlie za sladkú chuť. Síce pomaly, ale zato s plným vedomím, že jedenie sladkostí má na svedomí kilá tuku, čo nás zaťažujú.
 • Mnohí z nás učia závislosti na sladké koncentráty aj svoje deti. Čo tam po tom, či je sladkosť zdravá? Hlavne, že im tak chutí.
 • A tak sme si prakticky rovní s takým psom, papagájom, či koňom. To zvieratko totiž nevie, že to, čo mu tak chutí mu môže veľmi ublížiť. Nespojí si to.
 • My to vieme, a nič nám to nie je platné...

Takže ako sa zbaviť tej závislosti?

V prvom rade to skúste sami.

Možno nejde o závislosť ale vo väčšine prípadov len nezdržanlivosť alebo prostú príležitosť, ktorá robí hladoša.
 1. Aktívne sa zbavte všetkých nevhodných potravín.  Nemajte ich poruke, doma, v aute.
 2. Aktívne sa postarajte aby ste mali čo zdravé zjesť. Zelenina a vhodné jedlá majte poruke.
 3. Ak niekto donesie maškrty, skryte ich, vyhoďte ich, alebo tak niečo. Požiadajte okolie, aby vám nič také nenosili.
 4. Nájdite si zdroje potešenia - o čo menej môžete maškrtiť, o to viac potrebujete inú potechu.

Ak by takýto proaktívny postup nepomohol, poraďte sa s psychológom.

 • Za maškrtením sa niekedy môže skrývať depresia, smútok či nevyriešené problémy. To vám odborník môže pomôcť odhaliť.
 • V ťažších prípadoch sa na pocity túžby jesť (fajčiť, piť...) dajú predpísať lieky, ktoré túto túžbu môžu trocha utlmiť a pomôžu v prvých týždňoch zvládnuť návyky.

V každom prípade nedovoľte, aby vám túžba jesť ničila život.

Viac informácií o závislosti na jedle

Viac informácií o závislostnej poruche

Napísal
Miro Veselý 
9. mája 2024
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.