BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Miro Veselý – autor webu chudnutie-ako.sk

Tento web píšem od leta 2004. Informácie, ktoré poskytujem priebežne konzultujem s viacerými lekármi, trénermi či fyzioterapeutmi. Uvedomujem si zodpovednosť. Aj keď v konečnom dôsledku je to čitateľ, ktorý sa rozhoduje a zodpovedá za svoje rozhodnutia - chcem poskytovať len také odporúčania, ktoré by nemali ublížiť. Preto rady, ktoré tu nájdete sa dajú dohľadať aj vo vedeckých zdrojoch. Pri mnohých článkoch preto nájdete odkazy na vedecké práce, klinické štúdie či iné odborné informácie.

Sám som chudnúť začínal s veľmi zlou predstavou ako na to a musel som sa naučiť na vlastných chybách, že bežné odporúčania - dokonca aj odborné lekárske odporúčania - boli ešte na prelome tisícročí väčšinou problematické. Ja som z nich vtedy tiež vychádzal. Až niekedy okolo roku 2006 sa aj u nás začali viac popularizovať moderné princípy chudnutia založené na vedecky podložených zisteniach. Napríklad, že chudnutie drastickým obmedzením kalorického príjmu je zlý nápad. Tieto princípy som postupne zapracovával aj do článkov na tomto webe a do svojich kníh o chudnutí. Aj preto sú staršie verzie kníh odlišné od tej najnovšej. Líši sa množstvo odporúčaného jedla, druh pohybovej aktivity, zloženie živín či počet jedál za deň.

Téma výživy človeka je náročná na štúdium a to najmä na začiatku. Keď ešte takmer nič neviete, zdá sa, že tých informácií je veľmi veľa a že sa to ťažko dá pochopiť. Ako do toho preniknete - a verte, že stačí pár hodín čítania - tak zistíte, že princípy sú to pomerne jednoduché. Iste - vo všetkom sa dá ísť v štúdiu do hĺbky. Ale na to, aby ste začali so zdravým životným štýlom naozaj nie je treba vyštudovať tri vysoké školy. Iste, prospelo by to. Ale nie každý, kto varí pre seba alebo rodinu potrebujem poruke lekára so špecializáciou na výživu. Určite by to bolo fajn, ale je to nereálne.

Za cieľ tohto webu som si preto vybral, že budem popularizovať postupy, ako výživou, pohybom a životným štýlom môžeme priaznivo ovplyvniť svoje zdravie.

V roku 2003 som ešte bol tučný. Schudol som pomocou zdravého životného štýlu. Začal som sa aktívne venovať štúdiu výživy a postupne som sa o nadobudnuté znalosti delil s čitateľmi na tomto webe. Odporúčania, ktoré tu nájdete majú niekoľko hlavných zdrojov:

  1. Klinická obezitológia - stále jeden z najlepších a najdôveryhodnejších informačných zdrojov. Veľa z rád, ktoré na tomto webe nájdete sú prerozprávané do ľahko porozumiteľného textu. Zdrojom je odborná lekárska literatúra.
  2. Skúsenosti a konzultácie s lekármi - mnoho informácií si pred publikovaním overujem. Pre mňa v tejto oblasti predstavuje lekár vždy najdôveryhodnejší zdroj informácií. Prečo? Pretože sa na veci pozerá v súvislostiach zdravia. Okrem toho pri odporúčaniach cvičení konzultujem trénerov a fyzioterapeutov. Uprednostňujem však odporúčania fyzioterapeutov. Sú bezpečnejšie.
  3. Komunikácia s ľuďmi, ktorí aktívne chudnú - keďže na základe týchto informácií už za tie roky začali chudnúť stovky ľudí, mnohí mi priebežne posielajú svoje výsledky. Alebo sa radia, ako pokračovať, ak sa nedarí. Aj tieto skúsenosti potom dopĺňam do textov.

Z týchto zložiek sa teda skladá web chudnutie-ako.sk.

Základným princípom, ktorým sa riadim je bezpečnosť.

Radšej odporúčam miernejší a bezpečný postup. Dalo by sa "pridať" a pritvrdiť. Lenže skúsenosti ukázali, že to nevedie k lepším výsledkom. Tvrdý režim ľudia vydržia len krátko a potom celé chudnutie vzdajú. Navyše je tu riziko poškodenia zdravia. Preto touto cestou nejdem a odporúčam radšej bezpečné aktivity.

Z textu tohto webu som napísal aj knihu. Tú predávam a budem rád, ak si ju kúpite. No ak si ju nemôžete dovoliť, na tomto webe nájdete bezplatne všetky informácie.

Miro Veselý

Pred chudnutím sa ale musíte poradiť s lekárom - to je moja prvá rada, ktorou musíte začať. Zdravému človeku, určite odsúhlasí aj chudnutie metódou, ktorú popisujem na tomto webe. Nejde totiž o experiment, ale o metódu chudnutia pomocou vysokoobjemovej, nízkoenergetickej stravy v množstve a zložení, aké odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia. K tomu bezpečný šport v bezpečnom dávkovaní.

Miro Veselý - kontakt

Môj e-mailmv@mix.sk

Ďalšie miesta, kde ma môžete kontaktovať:

Sociálne siete:

Napísal
Miro Veselý 
23. septembra 2021
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.