chudnutie-ako

Miro Veselý – autor webu chudnutie-ako.sk

Tento web píšem od leta 2004. Informácie, ktoré poskytujem priebežne konzultujem s viacerými lekármi, trénermi či fyzioterapeutmi. Uvedomujem si zodpovednosť. Aj keď v konečnom dôsledku je to čitateľ, ktorý sa rozhoduje a zodpovedá za svoje rozhodnutia – chcem poskytovať len také odporúčania, ktoré by nemali ublížiť. Preto rady, ktoré tu nájdete sa dajú dohľadať aj vo vedeckých zdrojoch. Pri mnohých článkoch preto nájdete odkazy na vedecké práce, klinické štúdie či iné odborné informácie.

Sám som chudnúť začínal s veľmi zlou predstavou ako na to a musel som sa naučiť na vlastných chybách, že bežné odporúčania – dokonca aj odborné lekárske odporúčania – boli ešte na prelome tisícročí väčšinou problematické. Ja som z nich vtedy tiež vychádzal. Až niekedy okolo roku 2006 sa aj u nás začali viac popularizovať moderné princípy chudnutia založené na vedecky podložených zisteniach. Napríklad, že chudnutie drastickým obmedzením kalorického príjmu je zlý nápad. Tieto princípy som postupne zapracovával aj do článkov na tomto webe a do svojich kníh o chudnutí. Aj preto sú staršie verzie kníh odlišné od tej najnovšej. Líši sa množstvo odporúčaného jedla, druh pohybovej aktivity, zloženie živín či počet jedál za deň.

Téma výživy človeka je náročná na štúdium a to najmä na začiatku. Keď ešte takmer nič neviete, zdá sa, že tých informácií je veľmi veľa a že sa to ťažko dá pochopiť. Ako do toho preniknete – a verte, že stačí pár hodín čítania – tak zistíte, že princípy sú to pomerne jednoduché. Iste – vo všetkom sa dá ísť v štúdiu do hĺbky. Ale na to, aby ste začali so zdravým životným štýlom naozaj nie je treba vyštudovať tri vysoké školy. Iste, prospelo by to. Ale nie každý, kto varí pre seba alebo rodinu potrebujem poruke lekára so špecializáciou na výživu. Určite by to bolo fajn, ale je to nereálne.

Za cieľ tohto webu som si preto vybral, že budem popularizovať postupy, ako výživou, pohybom a životným štýlom môžeme priaznivo ovplyvniť svoje zdravie.

V roku 2003 som ešte bol tučný. Schudol som pomocou zdravého životného štýlu. Začal som sa aktívne venovať štúdiu výživy a postupne som sa o nadobudnuté znalosti delil s čitateľmi na tomto webe. Odporúčania, ktoré tu nájdete majú niekoľko hlavných zdrojov:

 1. Klinická obezitológia – stále jeden z najlepších a najdôveryhodnejších informačných zdrojov. Veľa z rád, ktoré na tomto webe nájdete sú prerozprávané do ľahko porozumiteľného textu. Zdrojom je odborná lekárska literatúra.
 2. Skúsenosti a konzultácie s lekármi – mnoho informácií si pred publikovaním overujem. Pre mňa v tejto oblasti predstavuje lekár vždy najdôveryhodnejší zdroj informácií. Prečo? Pretože sa na veci pozerá v súvislostiach zdravia. Okrem toho pri odporúčaniach cvičení konzultujem trénerov a fyzioterapeutov. Uprednostňujem však odporúčania fyzioterapeutov. Sú bezpečnejšie.
 3. Komunikácia s ľuďmi, ktorí aktívne chudnú – keďže na základe týchto informácií už za tie roky začali chudnúť stovky ľudí, mnohí mi priebežne posielajú svoje výsledky. Alebo sa radia, ako pokračovať, ak sa nedarí. Aj tieto skúsenosti potom dopĺňam do textov.

Z týchto zložiek sa teda skladá web chudnutie-ako.sk.

Základným princípom, ktorým sa riadim je bezpečnosť.

Radšej odporúčam miernejší a bezpečný postup. Dalo by sa „pridať“ a pritvrdiť. Lenže skúsenosti ukázali, že to nevedie k lepším výsledkom. Tvrdý režim ľudia vydržia len krátko a potom celé chudnutie vzdajú. Navyše je tu riziko poškodenia zdravia. Preto touto cestou nejdem a odporúčam radšej bezpečné aktivity.

Z textu tohto webu som napísal aj knihu. Tú predávam a budem rád, ak si ju kúpite. No ak si ju nemôžete dovoliť, na tomto webe nájdete bezplatne všetky informácie.

Miro Veselý

Pred chudnutím sa ale musíte poradiť s lekárom – to je moja prvá rada, ktorou musíte začať. Zdravému človeku, určite odsúhlasí aj chudnutie metódou, ktorú popisujem na tomto webe. Nejde totiž o experiment, ale o metódu chudnutia pomocou vysokoobjemovej, nízkoenergetickej stravy v množstve a zložení, aké odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia. K tomu bezpečný šport v bezpečnom dávkovaní.

Miro Veselý – kontakt

Môj e-mail: mv@mix.sk

Ďalšie miesta, kde ma môžete kontaktovať:

Sociálne siete:

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

2 Odpovede

 1. Vaše stránky som čítal (a nádherne odignoroval) už pred desiatimi rokmi. Zaradil som Vás medzi fanatikov a nepochopiteľných čudákov. Roky ubehli a zistil som, že takým nepochopiteľným (a tlstým) čudákom som ja sám. Dnes u Vás hľadám inšpiráciu.
  Dovoľte mi – iba v tomto dopyte – jednu otázku mimo témy chudnutia (a vopred sa ospravedlnujem za vulgárny výraz): „Ako, kurva, stíhate písať tie články, ktoré sú naviac štylisticky oukej, popri inej kreatívnej práci (ako sú videá napríklad)?“ Tuším, že odpoveď nebude jednoduchá, ale úprimne ju hľadám.
  (Ospravedlňte môj prípadný sarkazmus, príliš dlho pracujem bez kontaktu s ľuďmi a občas to neodhadnem správne)

  Maťo

 2. Ďakujem za ocenenie a držím palce v zápase o fanatizmus. Tie články stíham písať, pretože som si to zvolil ako svoju prácu a kým sa tým dá aspoň trocha stíhať, tak to robím ako jednu zo svojich činností. V poslednej dobe sa situácia na internete pre autorov rapídne zhoršuje a tak čas ukáže, ako dlho sa to bude ešte dať ťahať. O tom som písal podrobne v knihe „V bubline internetu“ čo sa momentálne na internete deje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.