BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Motivačné FIT stránky vás môžu demotivovať

Občas si prezerám facebookové stránky ľudí, ktorí sa rozhodli schudnúť, ale nemajú v tom úspech. Prečo sa niekedy nedarí?

Často sledujú viacero rôznych "motivačných" stránok. Ako to, že ich tie stránky nenakopnú? Veď denne dostávajú tipy na samé zdravé jedlá...

Keď tak roluje príspevok za príspevkom, vidíte na fejsbúku samé mňamky.

  • Ktosi práve polieva lievanec medom.
  • O chvíľu vidíte ako sa vidlička zaborí do zapekaných cestovín.
  • Ešte nestihnete naprázdno prehltnúť a už hustou hnedou omáčkou polievajú kúsok mäsa.
  • Fotka fitness koláčikov sľubujúcich štíhlu líniu.
  • Skvelá proteínová tyčinka...

A pekne jedno za druhým, ako keď bičíkom mrská!

Čučoriedky sú zdravé, takže kto by nechcel spraviť niečo pre svoje zdravie a nezjedol všetko aj s tým centimetrom? Tento obrázok mi "nakreslila" umelá inteligencia, keď som chcel obrázok koláčika vhodného na chudnutie. Nepodarilo sa jej dobre nakresliť meracie pásmo a to ostatné? Bruchotvorná záležitosť.

Rôzne motivačné fitness, fit, zdravoreceptové stránky sú na internete a sociálnych sieťach populárne. Ľudia to radi zdieľajú. Tučným zas dávajú nádej, že konečne bude možné jesť "beztrestne" zdravé sladkosti a pritom centimeter bude ukazovať stále lepšie čísla.

LENŽE, AVŠAK, ALE!

Pod rúškom "zdravých tipov" vám okamžite začne ísť na chuť nejaká dobrôtka. Tak dáte aspoň like fotke a potichu si niečo malé zobnete. A tu nastáva problém.

Tie motivačné stránky často upriamujú pozornosť na jedlo. Možno sú recepty poprekladané fotkami a videami mladých štíhlych ľudí, ako cvičia. Lenže čo si človek sediaci pri počítači vyberie? Zobnúť si niečo a ďalej pohládzať displej mobilu? Alebo vstať a ísť si sadnúť na stacionárny bicykel, alebo kolobežkovať do mesta?

Myslite na to, že tie motivačné stránky nevznikajú len tak pre nič, za nič. Zvyčajne je ich cieľom motivovať vás k niečomu. Kúpiť si knihu najsamzdravých receptov, alebo nejaký skvelý mňamkózny produkt. A ešte inými slovami teda upriamujú vašu pozornosť na jedenie, varenie, hodovanie, dochutenie, maškrtenie. To vám s chudnutím veľmi nepomôže.

Ak sa chcete niečím inšpirovať a motivovať, je to výborný nápad. Robte to! Myslite však na to, že by ste mali sledovať takú tému, ktorá vás ovplyvní správnym smerom.

  • Pri chudnutí sú maškrty a mňamky nevhodné. Neprezerajte si ich na sociálnej sieti, čoskoro by ste dostali chuť niečo maškrtiť. Alebo budete akurát nahnevaní, že "oni majú a vy nemôžete". To vás oslabí...
  • Pri chudnutí vám rôzne efektné cviky mladých ľudí nepomôžu. Najmä ak na také cvičenie len pozeráte. Radšej choďte na prechádzku. Je to menej efektné, ale účinné.

Jednoducho chudnutie je namáhavá a nepohodlná činnosť. Nič také, ako fitness skratky neexistuje. Treba si to poctivo prejsť.

Ak chcete schudnúť, zrušte bežné sociálne siete. Alebo sa prihláste na Stravu. To je sociálna sieť, na ktorej sa športuje. Môže vás motivovať k pohybu. Stačí bezplatná verzia.

Kto chce dosiahnuť výsledky, mal by strážiť, aké myšlienkové obsahy si púšťa do hlavy!

Už dávnejšie sa vie, že ako ľudia sa spravidla napodobňujeme, porovnávame, prispôsobujeme. Aj preto platí, že ak sa obklopíte partičkou nezamestnaných alkoholikov, asi to s vami dopadne dosť biedne. Naopak - ak sa medzi vašimi kamarátmi budú vyskytovať produktívni a úspešní ľudia, podnikatelia, manažéri, aj vo vašom živote začne vznikať poriadok a nové ciele.

Takže premyslite si, čomu dávate pozornosť často. Toho dostanete viac.

Napísal
Miro Veselý 
12. januára 2024
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.