Ukážeme si 3 základné nástroje, ktoré vám pomôžu schudnúť a neskôr aj udržať si novozískanú hmotnosť. Ak sa stanú vašim denným návykom, je to ako keby ste naštartovali chudnutie na plný výkon.
Čakali by ste možno, že chudnutie bude znamenať hladovanie 🍴, alebo dokonca úporné cvičenie? 🏋️♀️ Nie, nič také. Schudnúť sa dá najlepšie tak, že budete pravidelne jesť 🍏, mierne sa pohybovať 🚶♂️ a celkovo budete v pohode 😌. Žiadne sebazapieranie, extrémne vypätie 💪. To by aj tak nefungovalo - nevydržali by ste dlho. 👎
1. Pravidelné jedlo
Väčšina obéznych si svoju obezitu vybudovali vďaka nepravidelnému jedeniu. Nejaký čas dňa sa neje vôbec nič. Napríklad idú bez raňajok. Potom sa však najedia viac, než by bolo vhodné. Alebo ani nie viac, ale zjedia niečo nevhodné. A takto sa spustí ten najhorší výkrm. Preto ak chcete schudnúť, dajte si železnú, nemennú a absolútnu podmienku:
- jesť 3-krát, alebo
- 5-krát denne.
Do hodiny po zobudení sa musia podávať raňajky. 5 až 6 hodín po raňajkách obed. 5 až 6 hodín po obede večera.
Medzitým nemusia, ale môžu byť menšie jedlá ako jablko, pomaranč, trocha jogurtu a podobne.
- Pre zažívací trakt je asi lepšie jesť 3× denne. Dokonca sú aj prístupu, kedy sa jedia iba dve jedlá. Raňajky a obed a potom nič.
- Pre účely chudnutia býva výhodnejšie jesť 5× denne, teda aj desiaty a olovranty.
Dôvod jedávať 5 jedál denne je ten, že človek, ktorý chce schudnúť potrebuje zažívať pocit sýtej spokojnosti. Potom nemá túžbu maškrtiť. Zmiznú návalové túžby po sladosotiach. Ak je nasýtený, jeho porcie jedla budú normálne a nie dávky veľkosti "pažravec".
Vyskúšajte si koľko jedál denne vyhovuje vám a potom sa toho držte. Tip na ďalší článok: Koľkokrát denne mame jest?
2. Pravidelný pohyb
Aby ste nemuseli nasadiť diétu na extrémne nízky príjem, zaradíme aj pohyb. Bez pohybu sa síce chudnúť dá, ale musíte drasticky znížť príjem jedla. Výsledok: spomalený metabolizmus, strata svaloviny a kostnej hmoty a zvyčajne neskôr znovapribratie. Pri strate aktívnej hmoty navyše hrozí že vás sekne v chrbte, pretože tučný človek zvyčajne má zlé držanie tela. Ak sa chudnutím ešte viac oslabí svalový korzet, tak potom je už len otázkou času, kedy vám vyskočí platnička...
Avšak neľakajte sa! Na chudnutie nepotrebujete cvičiť nijak drasticky.
- Dajte si príjemnú prechádzku mierne rezkým tempom. Koľko vládzete, toľko prejdite. Nebaví vás chôdza? Kúpte si športovú kolobežku a kolobežkujte. Ako tip si môžete pozrieť článok o tom, kam sa s kolobežkou dá okolo Bratislavy chodiť.
- Zajtra to zopakujte a vydržte o 5 minút dlhšie.
- Postupne sa dostanete asi na hodinu chôdze denne.
To je úplne dostatočný pohyb, ktorý vám umožní schudnúť.
- Je to nepohodlné, že sa musíte namiesto odpočívania hýbať. Viem.
- Je to zabijak času. Viem.
- Máte tisíc lepších vecí, čo by ste miesto toho mohli robiť. Viem.
Ale človek sa vyvinul v prírode. Denne bežne prešiel okolo 10 až 20 kilometrov. Muži asi viac a ženy menej.
Otec občas spomína na detstvo, kedy chodieval do susednej dediny pre chlieb či mlieko. 10 kilometrov - vtedy sa nad takým výkonom nikto nepozastavil. Dnes prejdete 10 kilometrov a hneď ste čudní. Sú ľudia, čo idú do 800 metrov vzdialenej posilňovne autom.
Ale je známe, že ak sa nehýbete, vaše telo bude chradnúť na rôzne spôsoby. Nielen že budete tučnieť. Zhorší sa vám zdravie.
Takže denne si uroňte hodinu času a choďte chodiť. Spravte to a už zhruba za 10 dní uvidíte výsledky. Potvrdili mi to už mnohí účastníci e-mailového bezplatného kurzu chudnutia. Už po zhruba dvoch týždňoch znamenali merateľné zmeny. O číslo menšie šaty, o dierku hlbšie zapnutý opasok. A na to naozaj stačí jesť pravidelne a ísť na prechádzku.
Hneď ako na sebe uvidíte výsledky, asi vás to bude motivovať aby ste pokračovali. Ak vás zaujímajú podrobnosti, v tomto článku si prečítajte, aké tempo chudnutia je zdravé.
3. Záťaž verzus uvoľnenie
Nakoniec tretí princíp. Skúste si zvyknúť, že ak v tele niečo zaťažíte, dajte tomu aj nejakú protiváhu na uvoľnenie.
- Sedíte v práci? Tak po práci robte niečo, čo zaťaží iné - opačné svaly. Teda nie bicykel, alebo sledovanie televízora. Radšej chôdza, alebo iný šport, ktorý nezaťaží znova len prsia a neskráti stehná.
- Ste v strese? Zaistite aby po vyriešení stresu nasledovala trocha športu a potom výdatný odpočinok. Tak znížite škodlivosť stresu na minimum.
- Máte stuhnuté svaly? Natiahnite ich.
- Mali ste ťažký deň? Spravte si ľahkú noc, nie že budete klopkať prstom po mobile a riešiť veci na sociálnej sieti. Spite!
Jednoducho snažte sa nájsť rovnováhu v živote. Aby to nebol len stres, záťaž, práca, diéta, povinnosti, nervák, nestíhačka, nedostatok spánku. Keď je telo vyčerpané, psychika sa rýchlejšie zlomí. Odrazu zistíte, že hltáte krémeše, alebo rezne. Pevná vôľa sa oslabí nespavosťou, aj vyčerpaním. No a unavení sa určite hýbete menej, než normálne. Telo po troche odpočíva.
4. Vytrvajte
To všetko bude pracovať pre vás. Žiaľ, v živote sa tieto veci zratúvajú len veľmi pomaly. Podobne ako ste pomaly prberali nevhodným životným štýlom, rovnako pomalé bude aj chudnutie. Mrzuté je, že
- priberanie je príjemné - odpočívanie, maškrtenie...,
- chudnutie je nepohodlné - pravidelný pohyb, kopa vecí v kuchyni aby bola v trezore.
Dôležité je teda vytrvať. Pripomínajte si svoje prečá. Teda dôvody prečo ste sa rozhodli to podstúpiť.
Ak sme článok začali naznačením, že chceme niečo ako naštartovať motor chudnutia, tak teraz si ešte povieme, ako to je s tým motorom.
Ak si predstavíte chudnutie ako prácu motora, predstavte si auto. Ak ho naštartujete a idete, dosiahnete cieľ rýchlejšie, než keby ste naštartovali, prešli 10 metrov a zastali, vypli motor. Potom zas naštartovali a prešli 10 metrov. Pri chudnutí sa, rovnako ako pri jazde, oplatí nerobiť výnimky. Nebrzdite. Nesnažte sa o rôzne podvádzacie dni, kedy sa môže všetko. To je, ako keby ste ten motor vypli. Potom musíte zas minúť veľa energie, aby sa naštartoval.