BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Nahradia proteínové tyčinky zdravú stravu?

Proteínové tyčinky sa v poslednej dobe stali obľúbeným pomocníkom nielen pri chudnutí, ale aj v bežnom športe a ako doplnok zdravej stravy. Sú však proteínové tyčinky zdravé a vhodné? Ktoré kúpiť? Alebo si ich vyrobiť doma? Ktoré sú najlacnejšie? Ktorým sa vyhnúť? O tom bude tento článok.

Proteínová tyčinka je názov pre jedlo, ktoré má tvar tyčinky a v obsahu by mali dominovať proteíny (bielkoviny). Pôvodne je takýto výrobok určený pre športovcov. Na trhu sa dajú kúpiť rôzne tyčinky, nielen proteínové.

  • Proteínové tyčinky sú určené pre športovcov, ktorí po tvrdom tréningu chcú rýchlo doplniť bielkoviny.
  • Pre vytrvalcov sa zas predávajú sacharidové (energetické) tyčinky, ktoré obsahujú pomalšie, alebo rýchle sacharidy. Hodia sa na doplnenie síl po, alebo počas tréningu. Pri chudnutí sa, samozrejme, energetické tyčinky nehodia vôbec.
  • Pre provizórne riešenie jedla sa predávajú aj vyvážené tyčinky, ktoré obsahujú všetky živiny a slúžia ako náhrada jedného jedla.

Ak takú tyčinku máte poruke, je to výhodné. Zvyčajne sa aspoň raz za mesiac stane, že nestihnete normálne jesť. Nedá sa, niečo sa zmení... Potom je taká tyčinka ideálnym pomocníkom. Či už siahnete po proteínovej, alebo komplexnej, nespravíte chybu.

Žiaľ, často vidím, že ľudia, ktorí začnú chudnúť tieto tyčinky objavia a zamilujú sa do nich. Niekedy ich jedia denne, dokonca aj viackrát. Je to pochopiteľné - pohodlie je vysoké. Kúpite tyčinku, zjete. Pár sekúnd. A navyše je to chutná dobrota.

Lenže tieto výrobky nie sú plnohodnotným jedlom. Nie sú určené ako dlhodobá náhrada stravy! Odporúčam vám preto, aby ste si kontrolovali, koľko tyčiniek vlastne zjete.

  • Ak to má byť raz do týždňa a menej tak je to účelne použitý výrobok.
  • Ak ich chcete jesť častejšie, potom odporúčam, pripravte si vlastné.

Takže čo s klasickou otázkou:

Ktorá je najlepšia proteínová tyčinka

Najlepšia proteínová tyčinka je určite - žiadna. V ideálnom prípade by ste mali jesť normálne vyvážené jedlo, ovocie, zeleninu... Tak má vyzerať strava. Prípadné skratky sa zvyčajne vypomstia. Ak ale hľadáte najlepšiu tyčinku, môžete sa pozerať na to či najlepšia podľa chuti alebo podľa vhodnosti. Tu narazíme.

  • Najlepšia proteínová tyčinka podľa chuti znamená, že bude asi sladká. Či už veľa cukru, alebo umelých sladidiel - nič z toho nie je pri chudnutí vhodné. Ani pri zdravej strave. Sladká chuť je atraktívna a tak najchutnejšie proteínové tyčinky majú zvyčajne sladký základ a nejaké dochutenie. Často sú to umelé dochucovadlá a to tiež nie je nič moČ. Nuž a do tretice - atraktívnej chuti pomôže tuk. Preto sú mnohé tyčinky máčané v niečom podivnom. Preto si podľa chuti výrobky nevyberajte. Ak sú to mňamky, bude vás lákať dať si toho viac a častejšie!
  • Najlepšia tyčinka podľa vhodnosti pre zdravie asi nemusí byť proteínová. Bielkovín v strave netreba až tak veľa, aby ich bolo treba suplementovať. Ak to už ale musí byť, potom by tyčinka (pozrite zloženie) mala obsahovať proteíny. Minimum tuku a minimum cukru.

Aj tu bude asi lepšie vyrobiť si vlastnú tyčinku, ktorá bude obsahovať skôr vyvážený pomer živín.

Mimochodom, ak hľadáte najlacnejšie proteínové tyčinky, počítajte s tým, že budú obsahovať najlacnejšie suroviny.

Nízkokalorické proteínové tyčinky

Proteín sa považuje za menej-kalorickú surovinu, ako tuk (a zdanlivo aj cukor). Preto sa proteínové tyčinky automaticky považujú za niečo "diétnejšie", alebo dokonca "nízkokalorické". Nepodľahnite tomu omylu.

Proteínová tyčinka je spravidla vysoko kalorická bomba. Objemom maličká, ale zásobí vás kalóriami ako normálne jedlo. Energetické hodnoty bežnej tyčinky sú jednoducho také.

Ak bude proteínová tyčinka obsahovať všetky živiny, bude plnohodnotným jedlom. To vlastne už ani nie je proteínová tyčinka. Potom môže poslúžiť ako náhrada jedla. Počítajte však s tým, že je to ako mucha pre psa. Zjete, nenajete sa, no energia už vstúpila. Keby ste si dali skutočne čistý proteín ako tyčinku (napríklad vyrobenú len z prášku, alebo si dajte tofu = to je určite lepšie) potom by ste mali nejako doplniť tuk a sacharidy. Potom zas nemá celkom zmysel jesť tyčinku, keď aj tak idete niečo jesť.

Takže takto uvažujte o použití týchto rýchlych riešení. Často sa tyčinka používa pri športe.

  • Tam, ak rýchlo potrebujete doplniť sacharidy, môžete si dať gél, alebo cukor, alebo iontový nápoj (pri vytrvalostnom športe nad hodinu a pol to zmysel má).
  • Doplnenie samotných bielkovín je na dlhšiu diskusiu. Obávam a však, že ak chudnete, tak nepodávate také športové výkony, ktoré by dali dôvod nejak agresívnejšie navýšiť príjem bielkovín.

Recept na domáce proteínové tyčinky

Môžete si pozrieť môj recept na domáce proteínové tyčinky. Iný recept na proteínovú tyčinku a ešte jeden recept.

Natočil som aj video, možno sa vám bude hodiť. Podľa neho si doma viete spraviť vlastné tyčinky. Nemusíte presne dodržať postup! Časté použitie domácej tyčinky je v poriadku. Veď je to prakticky normálna hustá ovsená kaša.

Viete presne, čo je v jej zložení. Normálne suroviny. Napríklad ovsené vločky, oriešky, ľanové semená. To sú prirodzené potraviny. Len bielkovinová zložka je čiastočne riešená z prášku. Aspoň však viete, z akej kvality vychádzate. Ak chcete, môžete použiť niektorý vegánsky proteín. Niektoré sú vyberane hnusné, no na trhu sú aj chuťovo slušné rastlinné bielkoviny.

Pri sladení odporúčam voliť vždy stéviu, alebo vydržte bez sladenia. Nenechajte sa nalákať názormi, že med, agávový sirup, či iné podobné sladidlá sú nejako zdravšie. Med sa pri chudnutí nepoužíva! Prečo? Pretože ak si zoberiete takú medom osladenú tyčinku na tréning, alebo na turistiku, prakticky zastavíte pálenie tuku. Ak telo má ľahko a rýchlo dostupný cukor, používa ho. Preto je med či iné sladenie celkom v poriadku pri vytrvalostnom športe, či na maratóne. No pri chudnutí chcete počas tréningu čo najskôr "minúť" cukor, aby telo začalo brať energiu z tukových zásob. To trvá aj pol hodinu. Ak by ste potom zjedli medom obohatenú tyčinku, tak sa tento proces zastaví.

Ak si proteínovú tyčinku vyrobíte podomácky, nevýhodou je, že ju musíte skladovať v mrazničke. No vzhľadom na zloženie ju môžete jesť pomerne často. Či už v teréne, alebo keď treba. Nuž a najmä: tým že je v mrazničke, tak nie je jednoduché tajne zjesť všetky tyčinky naraz v nestráženej chvíli. Zmrazenie vás aspoň trocha zastaví a možno si to rozmyslíte. Hoc, videli a zažili sme už všeličo a ani mráz nie je prekážkou, ak si večne nedisciplinovaný dietár(ka) proste chce dať tyčinku navyše...

Ak si tyčinku chcete kúpiť v obchode, dohliadnite aby:

  • Neobsahovala oveľa viac sacharidov, ako bielkovín. Teda aby proteíny neboli len v názve - na trhu sú aj "proteínové" tyčinky, ktoré v jednej tyčinke obsahujú 2 polievkové lyžice cukru.
  • Aby vám chutili. Ale zas nie príliš, nech nie sú príliš mocným lákadlom.
  • Aby neboli obliate nejakým zúfalým lacným "jogurtovým" krémom, či "čokoládou". To spravidla znamená lacnú polevu plnú transmastných tukov.
  • Prečítajte si zloženie, či tam nie je viac chemikálií, ako zrniek lacnej múky.

Predsa len - priemyselne vyrobená tyčinka musí vydržať len tak voľne a bez chladničky. Preto v nej bude pridané všeličo, čo asi nechceme mať v jedálničku zaradené príliš často.

Pri chudnutí sa teda tieto provizórne jedlá dosť osvedčili. Robte si vlastné domáce a viete, čo zjete. Len dohliadnite, aby ste ich nejedli stále - je pohodlnejšie dať si tyčinku a nezaoberať sa varením. Pohodlnejšie, ale nie ideálne.

Napísal
Miro Veselý 
9. augusta 2022
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.