Proteínové tyčinky sa v poslednej dobe stali obľúbeným pomocníkom nielen pri chudnutí, ale aj v bežnom športe a ako doplnok zdravej stravy. Sú však proteínové tyčinky zdravé a vhodné? Ktoré kúpiť? Alebo si ich vyrobiť doma? Ktoré sú najlacnejšie? Ktorým sa vyhnúť? O tom bude tento článok.
Proteínová tyčinka je názov pre jedlo, ktoré má tvar tyčinky a v obsahu by mali dominovať proteíny (bielkoviny). Pôvodne je takýto výrobok určený pre športovcov. Na trhu sa dajú kúpiť rôzne tyčinky, nielen proteínové.
Ak takú tyčinku máte poruke, je to výhodné. Zvyčajne sa aspoň raz za mesiac stane, že nestihnete normálne jesť. Nedá sa, niečo sa zmení... Potom je taká tyčinka ideálnym pomocníkom. Či už siahnete po proteínovej, alebo komplexnej, nespravíte chybu.
Lenže tieto výrobky nie sú plnohodnotným jedlom. Nie sú určené ako dlhodobá náhrada stravy! Odporúčam vám preto, aby ste si kontrolovali, koľko tyčiniek vlastne zjete.
Takže čo s klasickou otázkou:
Najlepšia proteínová tyčinka je určite - žiadna. V ideálnom prípade by ste mali jesť normálne vyvážené jedlo, ovocie, zeleninu... Tak má vyzerať strava. Prípadné skratky sa zvyčajne vypomstia. Ak ale hľadáte najlepšiu tyčinku, môžete sa pozerať na to či najlepšia podľa chuti alebo podľa vhodnosti. Tu narazíme.
Aj tu bude asi lepšie vyrobiť si vlastnú tyčinku, ktorá bude obsahovať skôr vyvážený pomer živín.
Mimochodom, ak hľadáte najlacnejšie proteínové tyčinky, počítajte s tým, že budú obsahovať najlacnejšie suroviny.
Proteín sa považuje za menej-kalorickú surovinu, ako tuk (a zdanlivo aj cukor). Preto sa proteínové tyčinky automaticky považujú za niečo "diétnejšie", alebo dokonca "nízkokalorické". Nepodľahnite tomu omylu.
Ak bude proteínová tyčinka obsahovať všetky živiny, bude plnohodnotným jedlom. To vlastne už ani nie je proteínová tyčinka. Potom môže poslúžiť ako náhrada jedla. Počítajte však s tým, že je to ako mucha pre psa. Zjete, nenajete sa, no energia už vstúpila. Keby ste si dali skutočne čistý proteín ako tyčinku (napríklad vyrobenú len z prášku, alebo si dajte tofu = to je určite lepšie) potom by ste mali nejako doplniť tuk a sacharidy. Potom zas nemá celkom zmysel jesť tyčinku, keď aj tak idete niečo jesť.
Takže takto uvažujte o použití týchto rýchlych riešení. Často sa tyčinka používa pri športe.
Môžete si pozrieť môj recept na domáce proteínové tyčinky. Iný recept na proteínovú tyčinku a ešte jeden recept.
Natočil som aj video, možno sa vám bude hodiť. Podľa neho si doma viete spraviť vlastné tyčinky. Nemusíte presne dodržať postup! Časté použitie domácej tyčinky je v poriadku. Veď je to prakticky normálna hustá ovsená kaša.
Viete presne, čo je v jej zložení. Normálne suroviny. Napríklad ovsené vločky, oriešky, ľanové semená. To sú prirodzené potraviny. Len bielkovinová zložka je čiastočne riešená z prášku. Aspoň však viete, z akej kvality vychádzate. Ak chcete, môžete použiť niektorý vegánsky proteín. Niektoré sú vyberane hnusné, no na trhu sú aj chuťovo slušné rastlinné bielkoviny.
Pri sladení odporúčam voliť vždy stéviu, alebo vydržte bez sladenia. Nenechajte sa nalákať názormi, že med, agávový sirup, či iné podobné sladidlá sú nejako zdravšie. Med sa pri chudnutí nepoužíva! Prečo? Pretože ak si zoberiete takú medom osladenú tyčinku na tréning, alebo na turistiku, prakticky zastavíte pálenie tuku. Ak telo má ľahko a rýchlo dostupný cukor, používa ho. Preto je med či iné sladenie celkom v poriadku pri vytrvalostnom športe, či na maratóne. No pri chudnutí chcete počas tréningu čo najskôr "minúť" cukor, aby telo začalo brať energiu z tukových zásob. To trvá aj pol hodinu. Ak by ste potom zjedli medom obohatenú tyčinku, tak sa tento proces zastaví.
Ak si tyčinku chcete kúpiť v obchode, dohliadnite aby:
Predsa len - priemyselne vyrobená tyčinka musí vydržať len tak voľne a bez chladničky. Preto v nej bude pridané všeličo, čo asi nechceme mať v jedálničku zaradené príliš často.
Pri chudnutí sa teda tieto provizórne jedlá dosť osvedčili. Robte si vlastné domáce a viete, čo zjete. Len dohliadnite, aby ste ich nejedli stále - je pohodlnejšie dať si tyčinku a nezaoberať sa varením. Pohodlnejšie, ale nie ideálne.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.