Asi ste už počuli tvrdenie, že mužom sa vraj chudne ľahšie. Niečo na tom bude! Platí to najmä v situácii, kedy taký muž najskôr roky utešene priberá. Potom sa niečo stane a on sa rozhodne to zmeniť. Preženiem to - čokoľvek v tejto chvíli spraví, začne mať výsledky. Diéta, tvrdší šport, prosté znormálnenie stravy... Takmer čokoľvek z toho povedie k výsledkom. Pokiaľ si muž niekedy po roku tento nový životný štýl osvojí, bude mať dlhodobé výsledky.
U žien je situácia odlišná. Tie sa od mladosti snažia o to, aby mali nejaký dizajn. Preto často experimentujú s diétami, rôzne obmedzujú stravu. Často zbytočne, alebo nesprávne. Výsledkom je spomalený metabolizmus a pozvoľné naberanie na hmotnosti. Taká žena má problém, ktorý s už nedá riešiť ďalšou diétou. To čo by u bežného človeka bez mnohých diét viedlo k chudnutiu, u takejto ženy nebude mať účinok.
Teraz do toho poďme namiešať trocha politickej korektnosti. Nejde o mužov a o ženy. Ide o chyby.
Je len častejšie, že ženy tučnejú nerady a snažia sa tomu zabrániť. Keby rovnaké výživové chyby spravil muž, mal by podobné (zlé) výsledky. Žiaľ, hromadenie chybných výživových rozhodnutí máva zlé dôsledky.
Je častejšie, že muži veria názoru, že u chlapa na vzhľade nezáleží. A tak do seba obráti bez problémov 6 pív po chutnej jaternici. Taká strava nie je vhodná, ale aspoň nespomalí metabolizmus. Žena, ktorá by sa správala rovnako, aj by neskôr pomerne ľahko chudla.
Aj zdravá strava sa však dá pokojne označiť za druh diéty.
Takže vysporiadajme sa s tým.
Diéta znamená, že upravíme stravu tak, aby sme dosiahli určitý účinok. Žlčníková, šetriaca, výkrmná či redukčná - to všetko sú typické diéty. Ak zmeníme jedálniček tak, že bude vyhovovať princípom zdravej stravy, tak aj to sa dá označiť za diétne opatrenie (chceme byť zdravší).
Takže ak si niekto myslí, že chudnúť začne tak, že extrémne priškrtí stravu a prípadne bude manipulovať aj s jej zložením... Potom to záleží na tom, aká to bude úprava. Asi najčastejšia predstava je, že pri chudnutí treba obmedziť jedlo. Bum! Polovičná porcia, preč prílohy. Taká diéta síce chvíľu funguje, ale telo sa dostane do podvýživy.
Začne sa prispôsobovať nedostatku - to je to slávne spomaľovanie metabolizmu.
Začne sa dožadovať najmä sladkostí - to je normálny jav. Keď vypijete málo tekutín, budete smädní. Ak si zakážete prílohy, začnete mať chuť na sladkosti.
V stave podvýživy sa šetrí aj pohybom - to zhoršuje stav svalov, kondíciu...
Keďže diétu si naordinoval človek svojvoľne, spravidla majú jedlá nesprávne zloženie. To môže viesť zároveň k podvýžive (väčšinou nedostatok komplexných sacharidov a "dobrého" tuku, plus nedostatok, alebo prebytok bielkovín) a zároveň k priberaniu.
Potom tá pružina praskne a neborák sa obžerie.
Takáto schéma potom vedie k tomu, že telo ukladá zásobný tuk aj z malého množstva potravy.
Problémom diét v súvislosti s chudnutím je veľmi často ich dočasnosť. Je to ako keby ste v aute chceli ísť chvíľu so zapnutým motorom a zatiahnutou brzdou, potom uvoľníte brzdu a vypnete motor. Tiež by to nebola ani fajn jazda, ani by to nepomáhalo technickému stavu autiaku.
Človek si vyberie diétu, drží ju pár týždňov a dosiahne výsledok. Schudne do plaviek / svadobných šiat / či do dovolenky. Lenže potom sa vráti k pôvodnému životnému štýlu a zakrátko má svoje okrúhle kilá nazad.
Neriešme teraz otázku že diétou zvyčajne neschudneme len tuk - často ide dole svalovina, kostná hmota, niečo vody a tuk..
Pri opätovnom pribratí však človek už stratenú aktívnu hmotu už nezíska. Priberie nazad len tuk a niečo vody. "Návrat" na staré "kilá" potom znamená že budete viditeľne aj objektívne tučnejší.
Keď som chudol ja (2003-2004) bola v móde ryžová diéta, hladovanie a vrcholil Atkins a delená strava. Na scénu sa snažil pretlačiť nezmysel zvaný chudnutie podľa krvných skupín. Máme pár rokov neskôr. Dnes sú iné módne smery. Vrcholí paleo, stále zúria rôzne detoxikačné vlny, vlnky a programy. Stále je populárny nízkosacharidový režim. Nuž a tuční ľudia zvyčajne vyskúšajú viac-menej všetko z toho. Prehrmela búrka bezlepkového ošiaľu, preplieskala nás dukanova diéta, občas brechne keto diéta. Podľa sily marketingu občas besnie krabičková diéta. Popritom sa medzi sebou ruvajú vegáni a vegetariáni a sekundujú tomu zástancovia intermitentných hladoviek. Trocha to spľasne, ale potom zas vyskočí.
Potom sa s niekým rozprávame o chudnutí. O tom, že ten človek už:
Chudol podľa výživového poradcu (rozumej predajcu výživových doplnkov, čítaj minul pár stoviek za nejaké produkty).
Skúsil Atkinsa, Dukana, Mačingovú, Tomanovú, Sipeky, Rašlovú, Slimákovú a ešte zopár ďalších.
Skúsil [platený] "koučing" od niektorej FacebooYotuInstagram celebrity, ktorá neváha dávať jednoduché rady bez záruky.
Dal sa nahovoriť na MLM biznis, aby mal lacnejší prístup k driákom na chudnutie.
Skúsil biorezonanciu (netrklo ho, že lekár ktorý ho vyšetroval je tlstý ako pred zabíjačkou), akupunktúru, čínsku medicínu aj akési homeopatické kvapky. Tie kvapky účinkujú zvyčajne tým lepšie, čím menej a čím drahšie.
Prešiel sacharidovými vlnami, skúsil spinning, HIIT, ryžovou diétou a hladovkou.
Aspoň raz skúsil chudnúť podľa fáz mesiaca, horoskopu, alebo podľa iného nezmyslu.
No a rozprávam sa s človekom, ktorý je napriek tomu všetkému stále obézny. Rozhovor plynie ďalej a v tej chvíli zvyčajne zvyčajne zaznie tá veta:
...ale nikdy som nedržal žiadnu diétu! A hovorí vám to človek, na ktorom vidíte, že to myslí úplne vážne.
Zaujímavé teda je, že situácia je nová.
Ľudia už po rokoch osvety začínajú vnímať, že diéta nie je riešením. Dokonca majú asi pocit, že je trápne k diétovaniu sa priznať. Nechcú stratiť tvár.
Stále však podliehajú šikovnému marketingu. Majú pocit, že detoxikácia je niečo zdravé a že rôzne "moderné smery" nie sú diétou, keď majú pekne znejúci názov.
Stále dúfajú, že možno predsa len je "niečo medzi nebom a zemou" o čom sa veľa nevie a možno by to mohlo pomôcť. Volá sa to aj magické myslenie a v 21. storočí už trocha prekvapí.
Stále teda bude platiť, že vyvážená strava funguje. Podrobnejšie som to popísal aj v článku Zdravá strava - čo to vlastne je? Ide o to, aby:
živiny (bielkoviny, sacharidy, tuk) boli vyvážené vo vhodnom pomere a
ich celkový "súčet" naplnil potreby vášho tela a
k tomu mierny a primeraný pohyb.
V tej chvíli nemusíte o diétach ani uvažovať. Stačí nastaviť si taký režim a držať sa ho dlhodobo. Keď prestanete držať diéty, zvyčajne začnete mať normálnu postavu.
Problém je v tom, že naučiť sa to je ťažké, chce to pár hodín sústredenia. To sa chce málokomu. A to je ten problém, ktorý potom vedie často k niekoľkým strateným rokom, kedy nešťastník metódou omyl - omyl - omyl - omyl - omyl - omyl - omyl - omyl - omyl - omyl skúša šťastie.
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.