Obezita

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Obezita sa dnes považuje za ochorenie, ktorého závažnosť je porovnateľná s ischemickou chorobou srdca. Zdá sa vám to šialené? Aj mne. Vždy sa mi zdalo, že mať problémy so srdcom, to je veľmi vážna vec. No obezita – tá je taká akási nevinná. Možno zlý vzhľad, možno horšia kondička. No často si neuvedomíme, že obezita znamená pre organizmus drastickú záťaž. A to nielen záťaž v podobe nadbytočných kíl.

Obezita totiž znamená komplexný problém. Nejako vzniká – spravidla nevhodným jedlom, nedostatkom pohybu. Nejako sa prejaví.

Samozrejme, môžeme diskutovať o tom, že obéznym sa človek môže stať aj z dôvodu metabolického či iného ochorenia. To ale nebýva až tak časté, ako by s obéznym ľuďom hodilo. Ruku na srdce: keď je niekto tučný, rád by počul, že jeho obezitu spôsobil zdravotný stav, alebo niečo stojace mimo trasy tanier-ústa. Ale v praxi býva problém položený na tanieri. Strava sa podieľa na nadbytočných kilách aj v prípade metabolickej choroby aj v prípade, že sa objedá viac či menej zdravý človek.

Už to, že sa kŕmime nevhodným jedlom je pre nás zlé. Keby hneď existovala tabletka na chudnutie, ktorá by vedela odzvoniť obezite, nepomohlo by to. Ak by sme sa mohli “beztrestne” napchávať vyprážanými rezňami, tortami, čipsami a nepribrali ani gram? Aj tak by bolo zle. Tieto potraviny majú málo kvalitných živín, no zásobujú organizmus spŕškami nevhodných látok, ktoré zhoršujú zdravie či už z nich obezita vznikne, alebo nie.

Rovnako je na tom pohyb. Dobre. Keby sme bez pohybu aj nepriberali, problémom je ono slabnutie. A tak aj keď pasivita možno nevedie hneď ku obezite. slabneme. Človek, ktorý sa nehýbe, slabne, degraduje sa jeho výkonnosť. Poviete si – no a čo? Problémom je, že ľudia sa dnes dožívajú čoraz vyššieho veku. Kto sa nehýbe, čoskoro má na krku bolesti. Chrbtica, kĺby. Dosť nanič život. S obezitou to je v princípe rovnaké, len oveľa ťažšie.

Ale poďme sa chvíľu hrať na to, že obezita bu bola jediný problém. Zabudnime na zúžené cievy či diabetes.

Tukové tkanivo je endokrinný orgán. Inak povedané, tuk je “niečo ako žľaza”. Do organizmu vypúšťa rôzne pôsobky – rôzne látky. Tieto látky sú v tele potrebné a prirodzené. Všetko funguje, ak je tukové tkanivo v norme. Ak máte nejakých 10 či 20% tuku v tele, všetko je normálne. No obezita znamená zmenu týchto pomerov. Obézny človek má tukového tkaniva dvojnásobok alebo ešte viac. Toto nadbytočné tukové tkanivo značne zaťažuje organizmus rôznymi splodinami. Ovplyvňuje činnosť všetkých telesných systémov z normálnej na stav, kedy sa celé telo snaží stav vybalansovať. No tukové tkanivo ho núti balansovať v hodne neprirodzenej “polohe”. Dôsledky sú logické – jednotlivé telesné systémy musia pracovať dlhodobo inak, ako by normálne mali. Niektoré orgány sú preťažené, iné nevyužité.

Okrem toho tuk nie je len “na bruchu”. On je hlavne “v bruchu”. Je oblepený okolo orgánov ako žalúdok, črevá, pečeň, srdce, pľúca. Je tam. Tlačí – zavadzia. Zviera orgány – sťažuje ich pohyby. Skúste si len pozrieť ako vyzerajú vnútornosti takého kuraťa – skoro všetky sú obézne. No a ťažké telo tlačí na kĺby, kosti šľachy, ktoré musia zvládať záťaž na akú nie sú stavané. Pozrite sa ako vyzerá typický postoj ľudí s nadhmotnosťou 150 kíl a viac. Ledva stoja na nohách.

Obezita teda zďaleka nie je vec, ktorá má čas. Ak sa vás obezita týka, riešte to ako úplne najsúrnejšiu možnú vec v živote. Nejde tu o to, ako vyzeráte. Ide o to, že obezita priamo poškodzuje vaše telo. Zaťažuje pohybový aparát, zasahuje do metabolizmu. Núti telo bežať v núdzovom režime.

Chudnutie, obezita - ilustráciaNedovoľte, aby vás obezita zabila. Každý človek je priamo zodpovedný za to čo zje, ako sa hýbe. To nikto za nás nespraví. Nemôže a ani nemá dôvod. Ak ste tuční, môžete za to vy sami. Zamlada rodičia, ale od istej chvíle už nie. A vy sami ste tiež jediným človekom na svete, ktorý vám zo začarovaného kruhu obezity dokáže pomôcť. Teda – ak sa vám bude ráčiť prekonať isté nepohodlie. Žiaľ, niekedy sa o obéznych ľudí bojí celá rodina, ale kŕmia ich. Veď im chutí…

Je to veľmi ťažké meniť svoje návyky. Ale stojí to za to. Skúste to. A keď to nevyjde, skúste to znova. Nenechajte sa zožrať lákavou ponukou veterníkov, klobások či grilovaných husí s lokšami. Mohli by ste to o pár rokov zúfalo ľutovať. Čím neskôr začnete, tým ťažšia bude cesta späť. Začnite hneď. Nie až od prvého (po obede…)!

Tip: Preklad tohto článku v češtine nájdete tu Obezita.

Obezita je stav, kedy sa v tele nachádza veľa zásobného tuku. Slovo obezita je z latinského slova obēsus a znamená tučný. Základom slova sú slová „ob“ (okolo) „edere“ (jesť). Obezita vzniká z viacerých príčin, skoro vždy ide o vyšší príjem energie, ako jej výdaj. Obéznym sa však môže stať človek aj z dôvodu ochorenia, alebo preto, že berie niektoré lieky. Ochorenie, či lieky môžu vytvoriť v tele prostredie, pri ktorom môže obezita vzniknúť jednoduchšie, ľahšie, ale aj v takom prípade je príčinou väčší príjem ako výdaj. Aj keď sa môže občas jednať aj o genetickú, či chorobnú príčinu, tieto prípady sú extrémne zriedkavé. Absolútna väčšina obéznych sa obéznymi stáva pod vplyvom chybne zvoleného životného štýlu.

Definície obezity

Obezita je najčastejšie definovaná pomocou BMI. Pokiaľ je BMI vyššie, ako 30, hovoríme o obezite. Môžete využiť kalkulačku BMI a vypočítať si aktuálne čísla aj pre seba. V skutočnosti je určenie pomocou BMI pomerne nepresné. Vychádza totiž len z predpokladu priemerného čísla. Nie každý človek však je rovnaký.

 • Športovci majú veľa svaloviny a málo tukového tkaniva. Ich BMI môže poukazovať na obezitu a pritom sú dokonale štíhli.
 • Večné diétárky môžu mať vplyvom diét značne zredukované množstvo svaloviny a kostnej hmoty. Ich BMI môže ukazovať dokonca na podváhu a pritom majú viditeľne veľké brucho.

Paradox stanovenia obezity pomocou BMI je spôsobený tým, že tukové tkanivo je podstatne ľahšie, než svalovina. Aj malý rast svalov sa viditeľne podpíše na váhe. Zato pre rovnakú zmenu na váhe treba oveľa viac tuku.

Preto je oveľa presnejšie riadiť sa obvodom pása. Stačí si zmerať pás a viete, na čom ste.

Ženy s pásom nad 88 centimetrov a muži nad 102 centimetrov by sa už mali považovať za obéznych. Nie je to síce ešte morbídna obezita, ale takýto obvod pása už má vplyv na zdravie. Inými slovami sa dá povedať, že veľké brucho je signálom, že neskôr sa môžu objaviť rôzne závažné zdravotné problémy. Najčastejšie srdcovocievne, žiaľ, ale aj iné. Diabetes, či rakovina môžu byť spolupodmienené chybným životným štýlom a obezitou. Preto sa na obezitu nedá pozerať len ako na „horší vzhľad“.

Druhy obezity

Zásobné tukové tkanivo sa v tele môže hromadiť na rôznych miestach. Podľa toho kde, hovoríme o obezite androidnej, alebo gynoidnej.

 • Androidný typ obezity znamená „mužský“. Pokiaľ sa zásobný tuk hromadí v oblasti brucha, ako to vidíme často u mužov – „gurmánov“, alebo pivárov, je to androidná obezita. Aj ženy môžu trpieť touto formou obezity a aj u nich je dôsledkom chýb vo výžive. Androidný typ obezity zároveň je ten nebezpečnejší.
 • Gynoidný typ obezity znamená ženský. Väčšina žien má „ženskú postavu“ pri ktorej je charakteristické to, že majú väčší zadok a stehná. V niektorých prípadoch sa môže zásobný tuk ukladať v tejto oblasti. Nech to už vyzerá akokoľvek, táto obezita podstatne menej ohrozuje zdravie.

V ľudskom tele sa nachádza viacero rôznych druhov tukového tkaniva. Majú dokonca aj inú farbu. Nás zaujíma to tkanivo, ktoré vzniká ako dôsledok chýb v životnom štýle. Hromadí sa prednostne vo vnútri tela, okolo orgánov, srdca, pečene a čriev. Následne sa tuk hromadí aj v oblasti pod kožou. Prednostne na bruchu, neskôr v oblasti pŕs, či pod bradou a ešte neskôr je človek tučný naozaj všade. Aj na prstoch.

Obezita a zdravie

Obézny človek má na sebe bežne 40 aj viac nadbytočných kíl tuku. Kto si niekedy v posilňovni dal do rúk dve 20 kilové činky, má predstavu. Ledva s tým budete chodiť. Takáto záťaž je u obéznych na tele inštalovaná trvale. Trvale tlačí nielen na vnútorné orgány, srdcovo-cievny systém, ale aj na kosti a kĺby. Je to systematický tlak. Žiaľ, nie je to všetko.

Tukové tkanivo je aj endokrinný orgán. Zúčastňuje sa telesných procesov, vytvára rôzne látky + odpad. Z nepríjemných dôsledkov obezity spomeňme napríklad to, že tukové tkanivo produkuje takzvané prozápalové cytokíny. To sú látky, ktoré v tele zvyšujú pohotovosť k zápalovej reakcii. Ak máte astmu, obezita jej príznaky významne zhorši. Aj mnoho iných zápalových ochorení sa v takomto telesnom prostredí značne zhoršuje.

Obezita je zvyčajne aj súčasťou stavu, ktorý sa volá metabolický syndróm. Lekári by povedali, že je to prokoagulačný a proaterogénny stav.

 • V preklade znamená slovo prokoagulačný, že metabolický syndróm vytvára v tele prostredie pri ktorom sa ľahšie tvoria krvné zrazeniny. Výrazne tak stúpa riziko vzniku infarktu, mozgovej porážky, či pľúcnej embólie. Všetky tieto problémy môžu človeka v produktívnom veku zmeniť na invalida, alebo zabiť.
 • Pojem proaterogénny znamená, že obezita podporuje kôrnatenie tepien. To zhoršuje zásobovanie orgánov krvou. Aj tento zdravotný problém môže končiť smrťou, či invaliditou.

Ďalšou zo zdravotných komplikácií obezity môže byť rakovina. Stojí v pozadí mnohých druhov rakoviny, napríklad rakoviny hrubého čreva, konečníka, prsníkov, pankreasu, maternice, prostaty, pažeráka…

Obezita sa často vyskytuje aj pri depresii – tieto ťažkosti sú spolu prepojené. Veľmi často sa s obezitou pojí diabetes.

Toto bol len rýchly prehľad zdravotných komplikácií obezity. Neznamená to, že ak človek stučnie, tak ho musí postihnúť infarkt, alebo dostane rakovinu. Tu a tam nájdete obéznych ľudí, ktorí sú aj po päťdesiatke stále vitálni. Veľká časť obéznych mužov však po päťdesiatke (ak sa jej dožili) začína trpieť čoraz vážnejšími ťažkosťami. Vo veku 55 až 65 rokov zvyčajne život obézneho končí. Ak fajčil a inak si škodil, je to ešte pravdepodobnejšie…

Liečba obezity

Absolútna väčšina prípadov obezity nie je spôsobená chorobným stavom. Skôr ochorenia zhoršuje. Preto presnejšie by bolo povedať liečba odstránením obezity. Pretože obezitu liečiť nemožno. Možné je schudnúť a to zvyčajne významne zmierni aj sprievodné choroby ako vysoký tlak, vysoký cholesterol, diabetes, dokonca aj upchaté cievy – po schudnutí sa jednoducho človek cíti zdravší a aj je zdravší.

Žiaľ neexistuje taká liečba obezity, akú by sme všetci chceli. Lekár by dal tabletku a cez noc by sme schudli. To by bolo pekné. Na liečbu obezity teda nemáme nič. Lekár vám v minulosti mohol predpísať tabletky na mierne potlačenie hladu. Žiaľ, tieto tabletky mali značné vedľajšie účinky a preto sa v súčasnosti nepoužívajú.

Najúčinnejší cvik na chudnutie je kardio tréning a ak chcete do svojho zdravia investovať, kupujte si veľa zeleniny a športtester. Ním budete presnejšie merať svoju športovú aktivitu. Stačí  najlacnejší.

Ako bojovať proti obezite?

Keďže obezita je následkom nesprávneho životného štýlu, ako prvé musíte odstrániť príčinu, prečo obezita vznikla. To znamená zmeniť životný štýl na zdravší. Paradoxne – to stačí. Nemusíte chudnúť. Ak sa začnete stravovať zdravo, cvičiť, nebudete žiť v strese, tak schudnete. No a ak pri tomto životnom štýle zotrváte, tak si kilá aj udržíte.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 6. novembra 2008

 

Komentáre k článku: Obezita

 1. Misa 11. apríla 2008

  No to mate pravdu som živý dokaz toho.pa

 2. icka 25. apríla 2008

  Patrim do skupiny ludi,korym v zdravotnej dokumentacii sa nachadza slovo “obezita”. Bola som stihla a po zisteni choroby stitnej zlazy som musela zacat uzivat lieky, ktore s mojim telom urobili neskutocne. Ak uvediem, ze som vazila necelych 49,5 kg. Teraz moja vaha je 106 kg a ja môzem robit aj nemozne, tie kila nie a nie dotat dole. Je to hrozne a vôbec sa s tym neviem vyrovnat. Ti co tvrdia, ze cvicenim to ide su obycajny klamari. Takze som obezna a smutna.

 3. Milan 25. apríla 2008

  Mila Icka.
  Ja som velky zastanca fitnes, kulturistiky, kardia…..
  Proste sportu zdar!
  A kazdemu by som to odporucal, poradil spravny trening a techniku. Rozhodne to pomaha a rozhodne nie som klamar! Ale bohuzial, pomaha to zdravym jedincom, a ty bohuzial tam nepatris. Si proste chora na stitnu zlazu. A ta dokaze narobit problemy velkych rozmerov. Icka, myslim si ze vies toho o stitnej zlaze dost, ved sama trpis jej poruchou, ale pre ostatnych:
  Stitna zlaza reguluje energiu v ludskom tele.
  Podrobne by vam to mohol vysvetlit seťo, on sa zaobera farmaceutikou, ale ja som sa osobne stretol s jednym tipkom, ktory za za 3 roky ( podotykam v obdobi dospievania, kedy clovek rastie a nabera na hmotnosti) pribral asi 2 kilogramy, kde mi aj po 10. Chodi cvicit a nie a nie pribrat, jeho vaha by bola dobra, keby mu bolo tak maximalne 15. ALe jemu je 19, je hodne vysoky 185 (zhruba) a vazi necelych 62 kg. Po navsteve lekara zistil, ze ma poruchy stitnej zlazy, a tak sa tomu zacal venovat, studoval vela informacii, zistil ktore potraviny mu môzu pomôct a zacal brat lieky,a ako tak to reguluje.
  Chodi pravidelne cvicit, aby pribral ( samozrejme svali, tuk sa nepaci nikomu) a uz vydno niejake tie zmeny. ALe staci aby troska zamarodoval, a uz je hned o 3-4 kg lahsi. Ak som si nastudoval informacie na internete, tak som zistil, ze ovela viac ludi, co trpia poruchami stitnej zlazi priberaju. Niekto je zase az extremne chudy a to aj desatrocia.
  Icka, ty mas narusenu regulaciu energie. Proste tvoje telo ti vsetku energiu uklada do zasob-tuku.
  Môjmu kamaratovy zase vsetku energiu míňa, a neuklada vôbec nic.
  Neda sa povedat, co je lepsie. Obidve su velmi zle.
  Zdravy jedinec pri primeranom prijme energiu si udrzi vahu, pri jej nadbytku priberie a pri ubytku schudne. Ale podotykam zdravi jedinec.
  Takze si myslim, ze keby si nemala problemy so stitnou zlazou, a cvicenim si udrziavala a vyformovalu postavu, tak by si si tiez cvicenie zamylovala.
  Tak ahoj. Milan

 4. seťo 26. apríla 2008

  icka: Z mojho pohladu to vyzera tak, ze sa liecis na nadpriemernu produkciu hormonov stitnej zlazy. Tato nadprodukcia hormonov ti zarucovala to, ze tvoj organizmus spalil viacej energie, nez by za normalnych okolnosti mal. Presne to iste, co pise Milan o tom svojom kamaratovi. Rozdiel je hlavne taky, ze u zeny nizka hmotnost je skor vyhovujuca, a preto ti taky stav nevadil, mohla si jest, kolko si chcela a nic nepribrat. Akonahle ti nasadili leky, uroven hormonov klesla (dokonca mozno az trocha pod normal) a odrazu si mala prebytok energie zo stravy, z ktorej si predtym nepriberala. Neviem za aku dobu si tolko kilogramov pribrala, ale ak to bolo za velmi kratku dobu (povedzme 2-3 mesiace), je mozne, ze ti nastavili moc vysoke davkovanie liekov. Ak to priberanie bolo pocas rokov, tak davkovanie liekov je spravne. Vidim 2 riesenia tvojho problemu. Pokracovat uzivanie liekov ako doteraz a prejdenie na styl stravovania, aky je propagovany tu ALEBO prekonzultovat moznost znizenia davkovania liekov na urcitu dobu s endokrinologom. Pri druhej moznosti je dost mozne, ze budes chudnut sama od seba bez potreby zmeny stavovania. Avsak stale odporucam prejst na racionalne stravovanie, aby si vedela, ako neupadnut do toho isteho kolotoca znova po nasadeni normalneho davkovania liekov.

 5. som tucko 29. apríla 2008

  jjo som tucny a co ?

 6. Terez 5. mája 2008

  tucko: “si tucny a co?” a nic!!! Najdi si stranku pre obeznych, ktorym nadvaha nevadi…:-)
  Asi si to mi myslel len zo zartu, ale predsa len – mnohi tu hladaju motivaciu…
  Pa a pekny den!

 7. ema 11. mája 2008

  Ahoj, budem sa vyjadrovat priamo, nechcem pouzivat slova ako plnostihla, alebo trosku pri sebe, kazda z nas vie ze jednoducho trpime nadvahou. Aky zivot ma takato teenegerka? Vecer si planuje ze skoro vstane, da si hodinku cvicenia a potom zdrave ranajky. Potom znovu cvicit a jest zdrave veci. A ako to dopadne-? Zvoniac budik o pol siedmej zaklapneme a este si “minutku” pospime.Zobudime sa okolo deviatej so zlou naladou ze sme zaspali. Cvicit aerobik podla kazety v obyvacke uz nemozeme, rodicia by sa smiali (nehovoriac o dedkovi :) , ze mam radsej vynechat sladkosti a hybat sa vonku, bicyklovat sa…ale ako, ked sa bojim pov ktori su u nas fakticky vsade a behavat nemozem, lebo by sa mi vonku smiali.
  Na neskore ranajky si dam jablko a pomaranc, samozrejme mama zacne trusit poznamky typu: viem ze si citala ze je zdrave ranajkovat, ale…nemusis si davat zrovna ovocie, aj tak potom zjes co ti pride pod ruku.Typicka matka.
  A na obed ked si planujem spravit zeleninovy salatik s nejakym tuniakom zacne vyrabat placky. Jasne ze sa napraskam, ale nie preto ze mam slabu volu…preto, ze ma nepodporuje a este mi robia napriek…keby som si nedala zacnu kazdemu naokolo kecat ze drzim dietu, aj ked sa chcem iba zdravsie stravovat.
  Jeden cas mi mama tlkla do hlavy ze mam schudnut, lebo si uz pomaly nekupim ziadne nohavice a ze som tucna. Na druhy den mi zas zacne rozpravat ze sa mam zmierit s tym ze nikdy nebudem chuda ako… lebo niektori ludia ako ja maju tazsie a hrubsie kosti. A este ma stve to, ze moji rodicia chcu stale chudnut, aj ked nie su tucni, len normalni.
  Skusala som drzat mnozstvo diet, ani 1. den som nevydrzala, priznala som si, ze diety ucinne nie su a hrozi dost velky JO-Jo efekt, a cviceniu a zdrave strave sa nikdy nevyhnem. Kedze ma nasi doma nepodporuju a chudnut nemam s kym ( ak neratam spoluziacku ktora si o sebe mysli ze je tucna a pritom ma podvahu) , potrebujem poriadnu motivaciu. Kamaratku, ktora by mi vedela poradit, ktora by chudla spolu so mnou, porovnavali by sme si uspechy i neuspechy…kamaratku, ktora by sa mi nikdy nevysmiala do oci a mala by podobny zivot a osud ako ja.
  Nepopieram ze na interenete su infosky o chudnuti, ale su neuplne. Pre dospelych ludi je ich tu dost, ale pre teenegerky su tu len diety a anorekticke prispevky, co nie je dobre. Napiste mi prosim, ako sa ma stravovat teenerka s nadvahou ( nenamyslam si to, naozaj som tucna, nie som jedna z tych co trapne mavaju rukami a vzdychaju ze musia schudnut aj ked vyzeraju dobre ). ved sme predsa skolopovinni.

  Krasne dakujem!!

  emka

 8. BACULKA 11. mája 2008

  EMA-Ahojky moja spojena dusicka…ja ta uplne chapem presne toto poznam ako by som citala svoj dennicek ktory pisem so slzami v ociach.Viem ake je to tazke.Sice uz nie som skolou povinna ale som mlada mam 20 rokov a viem presne o com si pisala tak by som bola velmi rada keby sme zacali od zajtrajska s novym zivotom spolu…musim sa priznat,ze som asi na teba cakala lebo ja sa tady neviem zaradit k ziadnemu cloviecikovi…snad odpises tak zatial pa pa

 9. Sasa 11. mája 2008

  no ked chces schudnut tak urcite sa nevyhnes tomu, zeby si rodinu nepoziadala aby ti trochu s tym pomohli, aby ta podporili, lebo takto ti fakt verim ze to musi byt tazke.Povedz im, niekedy ked budu zas chudnut, nech sa zacnete stravovat tak ako ty teda chces a ze vylucite sladke uplne. Ziadne susienky v zasobe, lebo by ste na to chodili dost casto… Ked sa raz fakt odhodlas, tak nebudes mysliet na to ci ta niekto vidi vonku behat a ked budes tak nad tym len mavnes rukou. Ver, ze keby si mala taku kamosku s podobnym osudom, tak sa budete hanbit obe.Zacni s nejakym pravidelnym pohybom, co ja viem tanecna, vecerne cvicenie v cvc, to byva taka hodinka. Nikto znamy ta nevidi, ludia sa taam velmi nepriatelia, ide hlavne o cvicenie a navzajom si pomahate, mozete si poradit.Hlavne mas pravidelny vydaj energie.
  A ked chces vela schudnut, (ked hovoris ze si tucna a chces byt akurat) tak sa urcite nevyhnes postupne niecomu drastickemu taze tie anorekticke prispevky ti potom mozu dost pomoct. Sice si asi hovoris, ze ty by si nic take brutalne nezvladla, mozno ked schudnes a porovnas to tak zistis, ze si sa v podstate tiez tak trapila a obmedzovala

 10. Terez 14. mája 2008

  Ahoj Emka,
  vidim ze sa velmi trapis, ale dolezite je, ze mas chut s tym nieco urobit. Nastastie si natrafila na dobru stranku ktora Ta moze motivovat a najdes tu aj vela ludi – “spriaznenych dusi”, ktori maju podobne problemy, alebo resp. problemy mali a dokazali to! Z vlastnych skusenosti Ti mozem poradit, ze zaciatky su vzdy najtazsie. Nemala by si si davat prilis velke ciele. Efekt dosiahnes len postupne s malymi trpezlivymi vitazstvami, ktore Ta budu stale viac a viac motivovat. Co je na tom ze aj ked si mala v plane skoro stavat, cvicit a potom zdrave ranajky a zobudila si sa neskoro? Hlavu hore, povedz si ze si sa aspon dobre vyspala, vonku je krasny novy dnik, hor sa don! Ak si mas chut zacvicit v obyvacke, zacvic si. Co tam potom, ze sa ti rodicia al. dedko smeje. Povedz im, ze si mas proste chut zacvicit a ze by mali byt radi, ze mas chut na pohyb.Nenechaj sa odradit. Ale pred tym by si sa mala radsej napapat – nieco lahke a pit dost vody. ta je pri chudnuti velmi dolezita a ked si aj povies ze jej pijes dost, skus si to odsledovat, ci skutocne kazdu hodinku vypijes aspon 2 dcl. vody. A to s tym jablckom a pomarancom mala Tvoja mama pravdu. Su to prilis rychle sacharidy (docitas sa viac na tejto stranke), co sposobi, ze nebudes dostatocne nasytena a budes mat chut papat kadeco… (odporucam precitat clanok o glykemicko indexe). Aj chvilka cvicenia Ti hned spravi lepsiu naladu a den moze pokracovat dalej. Mamina vari obed – placky. Nerobi Ti to naschval, lebo aj u nas sa vyvaraju kadeake nezdrave vysmazane a pecene maskrtky. Nemusis sa ale hned “napraskat” ako si napisala. Dala si si privysoke ciele a ked sa Ti nepodarilo hned z rana co si chcela, nie je to dovod povedat si, tak teraz kaslem na to a riadne sa napraskam… Zaklad ak chces schudnut, musis jest kazde 2-3 hodinky primerane a vyvazene mnoztvo (o tom vsetkom sa tiez na stranke dozvies viac a okomentuju Ti aj jedalnicek ak budes chciet). Nic sa nestane ak si miesto 3-4 placiek das polku (este lepsie 1/4), k tomu nakrajas zeleninku, prip. biely jogurt. S chutou si to vychutnas a mame povies ze su vyborne, pochvalis ju, ale ze ty si uz plna. Mozes jej navrhnut, ze veceru zas mozes urobit Ty a bola by si velmi rada, keby Ta v Tvojom zamere nieco so sebou urobit podporovala. Uz len koli tym nohaviciam, ked pojdete spolu nakupovat. Urob si z mami spojenca, nie nepriatela. Uvidis, aky budu na Teba vsetci pysny a ako sa budes radovat z uspechov, ked rucicka na vahe pojde dole… Musis si vsak uvedomit, ze to chce vela casu a trpezlivosti a aj po malom preslape sa nesmies nikdy vzdavat. Tiez som sa vrhla na zdravu stravu a poviem Ti, pekne si to vychutnavam. Teraz je kopec zeleninky, pekne si to primerane mnozstvo ozdobim a vychutnam. Je ale velmi dolezite si o strave nastudovat co najviac a kazdy z nas sa ma este vela co ucit, ale rucicka na vahe sa hybe, pomalycky, postupne, dlhodobo a to ma motivuje vediet este viac a zit zdravo.Nevzdavaj to a predstav si krajsiu buducnost. Prajem Ti vela stastia a verim, ze aj Ty to dokazes! Ak by si potrebovala este s niecim poradit, rada ti pomozem.

  Terez

 11. veronika 14. mája 2008

  Povie mi niekto, aký je to silový a kruhový tréning. aký je medzitým rozdiel. vďaka

 12. Terez 14. mája 2008

  SILOVÝ
  Správny postup pri silovom tréningu je snaha zvýšiť počet opakovaní alebo závaží pri danom cviku. Ak chceš rásť, počet opakovaní by mal byť v rozsahu 8 – 12 s maximálnou záťažou akú môžeš udržať. Keď dosiahneš 12 opakovaní, mal by si zvýšiť váhu o také množstvo, pri ktorom budeš schopný urobiť 8 opakovaní. Pri ďalšom tréningu by si sa mal snažiť pridať ešte jedno opakovanie. Takto pokračuj pri každom tréningu, kým znovu nedosiahneš 12 opakovaní. Opakuj tento postup a zosilnieš a aj tvoje svaly budú naberať na objeme.
  Začiatočníci by mali dodržiavať tieto kroky po dobu 6 mesiacov predtým ako dosiahnu „plateau“ (úbytok síl). Ak budeš stále robiť ten istý počet opakovaní počas týždňov, nepodarí sa ti dorásť do plného potenciálu.

  KRUHOVÝ
  Pred kruhovým tréningom sa poriadne rozcvičte a zahrejte. Princíp spočíva v cvičení viacej cvikov hneď za sebou s nízkymi (minimálnymi) váhami. V ideálnom prípade si pripravíme cviky a váhy s ktorými máme v úmysle cvičiť. Ako prvé sa odporúča zaradiť tzv. základné cviky. Sú to napríklad bench-press, alebo drep. Základné cviky majú komplexnejší účinok, pretože zapájajú viac svalových partií. Naopak cviky na izolované svaly majú menší energetický účinok, čiže sa ani nezadýchate. Ak ich chcete zaradiť do svojho tréningu, tak až za základné cvičenia.
  Bez prestávky medzi cvikmi znamená, že hneď ako docvičíte prvé cvičenie, presuniete sa na ďalšie. Po docvičení druhého hneď na tretie atď. Jediný čas na zotavenie sa tak zredukuje na krátky čas presunu z cvičenia na cvičenie. Pre takýto ideálny kruhový tréning je však dosť ťažké vytvoriť podmienky. Väčšinou sú posilňovne preplnené a človek kým odcvičí na prvom stanovišti, niekto mu už obsadí stanovište druhé. Ak je to váš prípad, skúste improvizovať. Začnite najdôležitejším cvikom. Ak bude po jeho docvičení druhé stanovište obsadené, cvičte tam kde nikto nie je. Dôležité je, aby ste neustále zostali zadýchaný. Po odcvičení všetkých stanovíšť si doprajte odpočinok. Neuvádzam čas, pretože záleží od vašej kondície, čo s vami cvičenia urobia a koľko času budete potrebovať na zregenerovanie. Takéto „kolá“ cvičení si môžete dať rôzny počet. Opäť to bude závisieť od vašej kondície. Ten kto s kruhovým tréningom len začína a nemá s ním skúsenosti, mal by začať napríklad s 3-5 cvikmi v 2-3 sériách. Ak totiž kruhový tréning preženiete, dostavia sa nepríjemné pocity a vy budete chcieť (musieť) skončiť.
  Odporúča sa každý 3. až 4. tréning obmieňať hlavné – základné cviky. Aby bol efekt kruhového tréningu „viditeľný“, zaraďte ho do svojho cvičenia aspoň 2 – 3 krát do týždňa.

  Veronika: zadaj na http://www.gogle.sk do vyhladavaca silovy a kruhovy trening. dozvies sa viac

  Pekny den!
  Terez

 13. emma :) 17. mája 2008

  dakujem moj mail emma13@atlas.sk

 14. emma :) 17. mája 2008

  prosim ta BACULKA napis mi :)) potrebujeme si toho vela povedat

 15. Janka 31. mája 2008

  EMA – uplne si ma svojim clankom vystihla….ja taktiez nechcem drzat dietu, chcem sa iba zdravo stravovat….a tie nase matky….ja si uvarim na obed zemiaky(milujem ich) a ktomu si dam vela zeleniny a ona mi povie ze mam toho vela, ak chcem schudnut mala by som jest male porcie…cista motivacia…lenze ja nechcem jest mini porcie…som hladna tak sa chcem najest…a nemala som na tanieri predsta pol prasata……potom uz aj ja mam z toho zvlastne pocity a niekde vo vonuri mi vrtaju myslienky typu: a co ak naozaj som zjedla vela? boze to je kolobeh…

 16. mata 6. júna 2008

  Mila Icka, ja mam hypotyreozu, a nemam nejaku strasnu nadvahu, mozno tak 6 kg. Ale, ja mam povodnu hypotyreozu z DLT – autoimunne ochorenie, tzv. chronicky zapal stitnej zlazy. Tak mi pani doktorka naordinovala Euthyrox, a div sa svete, schudla som dve kila – samozrejme, cvicim a tiez jem velmi racionalne. Ale, je u Teba mozne, ze si trpela hypertyreozou? Dali ti lieky na tlmenie cinnosti stitnej zlazy, a potom ano, taki ludia strasne priberu. Citala som dost na diskusiach, ze aj hypotyreotici priberaju, lenze vedz, nie od liekov, ale od ich nespravneho davkovania. Bohuzial, niekomu trva, kym mu nastavia davku, ktora bude postacujuca. Hormon tyroxin, ktory sa uziva, nahradzuje ludsky hormon, ktory by mala vylucovat zdrava stitna zlaza. Jeho normalna hladina potom aj normalne riadi metabolizmus, resp. ho ovplyvnuje. Takze, treba bud spravnu davku, alebo inak riesit problem stitnej zlazy. Musis vediet, o aku poruchu sa u teba jedna. Lebo bez spravnej medikamentoznej liecby je tvoja snaha o schudnutie marna. Icka, navstiv endokrinologa este raz a porad sa – potom, ked budes vediet, ako si na tom, zacni racio stravu a cvic aerobne cvicenia – ja odporucam stacionarny bicykel – ale az do spotenia – min. 40 min., samozrejme, zavisi to od zdravia – budes chudnut, to mi ver !!!! drzim palce !!!

 17. Mirina 9. októbra 2008

  Ahoj, jsem mladá mamina, která vypadá spíš jako koule. Obdivuji vás všechny, co už jste dokázali zhubnout. Doufám, že díky vašim radám a pomoci se to podaří i mě.

 18. opica 8. januára 2009

  píšete dobré komentáre ja mám 12 65 kíl a som tlstá…aspon ja si to myslím… ostatnyyyy mi hovoria že vyrastiem ale ja sa obaaaaawam že nie…….. cwičím tancujem…….. športujem a mám 41-tky nohy wraj budem veľká “hepa”! to nakcemmm podla lekarky budem mať 1 meter 80 cm a 44-ky nohy……. držím wšetky možneee diety ale nepomaaaaaaaaaha to…! pls napiste mi radu na michaela.antoniova@azet.sk alebo na myshka96@azet.sk wopred dakujem! :))))))))))))))))))))

 19. zuzka 12. februára 2009

  Poznamka k BMI: podla WHO sa za pasmo normalnej hmotnosti povazuje BMI od 18,5 po 24,9.

 20. Vĺča 5. marca 2009

  Čítam to tu na tomto fóre a mlčky závidím tím, ktorí dokázali premeniť svoju túžbu po krásnejšom a zdravsom tele na skutočnosť . Ja som začínala už veľa krát, a vždy to skončilo pri slabej vôli, pri hneve , že to nejde, pri výhovorke že nemám čas alebo s kým ísť cvičiť, alebo pri rodinných oslavách. Teraz to tu čítam s plným bruchom, ked som do ňho nahádzala topinky s volským okom a predtým jogurt a predtým miňonky s kávou , no hanbím sa , ale na toto telo sa už nedá pozerať a naozaj aj tým , ktorí už majú za sebou ťažké 2-3 roky boja so svojimi kilami mlčky , so slzami v očiach závidím a obdivujem ich. Neviem sa rozhýbať, potrebovala by som sa poradiť s niekym kto má skúsenosti a kto vie ako na to , od zajtra idem na zeleninu a budem sa držať aby som zbytočne nejedla to čo nemám. snáď sa mi to podarí a vydržím to… :(

 21. Miro Veselý 5. marca 2009

  nevydržíš to. tu nie je v hre vydržanie, ale nájsť systém a ten dodržiavať. študuj, čítaj, uč sa. ak budeš vedieť ako, je šanca že to začneš

 22. Vlča 10. marca 2009

  Ahojte, ako postupujete, večer, pripravujete si na papier nejaký jedálny lístok podla tabulky kcal? Nemôžte mi niekto poslať vzorový jedálny lístok, čo jete po celý deň, ja mám sedavé zamestnania, celý deň sedím a naozaj, keby som nesla na WC a na obed tak by som iba sedela, našťastie je tu dosť schodov, tak, aspoň trocha námahy, potom sa veziem domov autom, žiaden pohyb, normálne ale nemám kedy , som zufala,už vyšše roka som nič necvičila, ved je to aj vidieť, ako to robíte vy čo ste už dalej?

 23. Vlča 10. marca 2009

  Ahojte, ako postupujete, večer, pripravujete si na papier nejaký jedálny lístok podla tabulky kcal? Nemôžte mi niekto poslať vzorový jedálny lístok, čo jete po celý deň, ja mám sedavé zamestnania, celý deň sedím a naozaj, keby som nesla na WC a na obed tak by som iba sedela, našťastie je tu dosť schodov, tak, aspoň trocha námahy, potom sa veziem domov autom, žiaden pohyb, normálne ale nemám kedy , som zufala,už vyšše roka som nič necvičila, ved je to aj vidieť, ako to robíte vy čo ste už dalej?

 24. Brona 24. marca 2009

  Ahoj, ja ani nemám problém že by som jedla veľa, alebo mastné jedlá, ale všetky stresy riešim sladkosťami. Kde sú tie časy keď som vážila 60kg. Prestala som fajčiť +15kg. Nahradila som cigy sladkým. A potom 2 deti +15kg. Teraz mám 90kg, výšku 167cm a som rada keď s malými zvládnem prechádzku. Neviem ako vylúčiť zo života čokoládky a koláčiky. Popravde keď som skúšala prestať bola som taká nervózna, že som na všetkých len kričala. Čím nahradiť sladkosti? Prosím poraďte….

 25. TINNA005 30. marca 2009

  AHOJTE TIEZ SOM SMUTNA AKO VYZERAM MAM PO DVOU PORODOU VAZILA SOM PRED NIMI 50KG… TERAZ vazim 80kg…. neviem co si oblect kolko krat placem a neidem vonku neviem sa stym zmierit je mi smutno… nemam vrlku a hlavnë pevnu volu… poradte mi

 26. Jana 25. apríla 2009

  Mam 18 rokov a rucicka na vahe ukazuje nieco cez 100-vku, hoci spoluziacky mi tvrdia, ze by mi tipovali maximalne 80 kg…co by som za taku vahu dala…chodim cvicit kazdy den uz tri mesiace a vraj je to na mne aj vidiet ze som pochudla, aj rodicia mi to obcas pripomenu, ze som sa trocha “zmensila” tak ze mam vytrvat…ja vytrvavam, pretoze posilovna patri aj medzi moje zaluby a bavi ma to tam..takze mam svojim sposobom aj nejaku tu motivaciu na chudnutie…asi pred dvoma rokmi som drzala “dietu” ze jest kazde 4 hodiny, a za mesiac som schudla 4 kg…ale to bolo cez letne prazdniny, kedy sa dalo sledovat cas kedy jem.ale akonahle som nastupila do skoly, pribrala som spat dvojnasobne…proste mi nevychadzali tie stvorhodinove intervaly…potom som to nechala tak a ani na tie dalsie prazdniny som neplanovala podobnu dietu pretoze som vedela ako to skonci..ale ked mi mama povedala ze dycham ako kŕmna hus, nieco sa vo mne zlomilo a povedala som si, ze musim so sebou z nieco spravit…samozrejme, tiez poznam ten pocit ked niekomu doma poviem ze chcem schudnut ze mi vsetci, najma moja sestra opvedia: som zvedava kolko ti to vydrzi…samozrejme, dotkne sa ma to ale nevesam hlavu, pretoze si verim…nedrzim ziadnu dietu a viem, ze v tomto robim chybu, ale aj teraz, ked mam vela prace so skolou sa snazim opat zacat s tou stvorhodinovou dietou a prisposobit si ju svojmu dennemu rezimu…a samozrejme nesmiem zabudnut posilnovnu…je to moj druhy domov, a kedze tam chodia ludia, ktori ma podporuju, verim, ze raz sa mi podari dosiahnut svoj ciel a zmenit sa zo skaredeho kacatka na labut…

 27. Eva 4. mája 2009

  Ja by som chcela reagovat na clanok ktory pise Emka .Dnes som bola u lekarky , ktora mi rovno do oci povedala ze som obezna mam 35rokov a 79 kg a vysku cca 168 som vydata a mala som dve porody.Emka uvadza , ze nema kamaratku , ktora by s nou zacala chudnut ja by som bola velmi rada keby sme spolu zacali.
  Eva

 28. Dzesi3 12. mája 2009

  Ja naozaj verím , že to dokážem =) . Už dlho som sa chystala “žiť zdravšie” ale stále som čakala a nič nerobila . Asi som si myslela , že to pôjde samo :D . Naivné .
  Som teenegerka , samozrejme , že chcem vyzerať dobre . Neospravedlňuje ma ani to , že moji rodičia , aj starí rodičia aj celá rodina , sú tuční . Sestra schudla a na to isté sa chystám ja . A ako som sa dokopala k chudnutiu ? Mne pomohla hudba . Ani neviem ako presne ale presvedčila ma o tom , že musím začať . Jedna pesnička ma tak rozlútostila , že som sa poľutovala , aká som tučná , škaredá a vtedy mi to došlo , Môžem si za to sama . Začíname . Všetky sladkosti cez tyčinky , nanuky , cukríky , lízatka až po sladké pečivko som úplne vykopla z jedálnička, úplna ignorácia.To však ešte veľa neznamená . Neskôr som sa rozhodla “vykašlať” sa na telku . Vôbec ju nepozerám a zo šiestich hodín na internete za deň sú už iba dve alebo jedna . Bicykel z povaly stojí hrdo na chodbe a každý deň po škole ho na hodinu vytiahnem prevetrať . Je mi úplne jedno , že neviem tancovať , každý deň si proste na štyri pesničky zatancujem . Večer síce padám unavená , no som spokojná , že som niečo pre seba spravila . Večera o 18:00 sa mi zdala neuveriteľná , keďže moja večera bola zvyčajne o 21:00 . Ale všetko sa dá . Ešte sa musím zbaviť mojej závislosti na sušenom ovocí a na žuvačkách x) . Moja mama je skvelá , podporuje ma a varí len zdravé zeleninové jedlá a ryby . Pizzu , vyp. syr , palacinky , hranolčeky a všetko vyprážané na oleji prestala variť . Polievky zo sáčku sú tiež minulosťou . A za ten nový krásny rotoped v izbe , ktorý mi dnes doniesla , jej ďakujem , mamy sú skvelé :D . Ešte som len začala , no tak skoro môjmu sadlu pokoj nedám .

 29. katka 11. júna 2009

  pre Milana –
  mas v mnohych veciach pravdu, o tom potom…
  Ale preboha – kym nieco pustis do eteru, tak sa nauc pisat, tie hrubice su neskutocne !!!

 30. jojka 25. júla 2009

  Keby som spravila anketu, že či chudnete, a ak áno prečo, väčšina ľudí (predovšetkým mladých dievčat a žien) by povedala toto: lebo chcem sa páčiť mužom, byť obľúbená, poprípade modelkou, ale málo žien by povedalo, lebo chcem byť zdravá. Ak človek chudne iba pre popularitu, tak trestá sám seba a dlho mu to nevydrží.

 31. xixi 11. novembra 2009

  Ahojte,ja mam 15 rokov a 120KG ale vypadam na 80KG neviem ako je to mozne:DAle velmi by som chcel schudnut ale neda sa ked sa pozriem co si vsetko dovolia zjest moji spoluziaci tak skoro placem”D je to neumerne mnozstvo jedla,a sladkosti a s jejich vahu nic!Ja jem velmi malo a dietne a tusim ze priberam aj zo vzduchu ale nevadi.A ziadne diety nezaberaju uz si zacinam mysliet ze som mimozemstan ktory zije bez ENERGIE no a ja mam denni prijem kalorii na to aby som nie zil ale pribral!!!!!!!!!!!!!!no co uz nemozem nic robit

 32. Dominik 15. novembra 2009

  No som taki aki som a snazim sa schudnut ale nejako to nejde neviem co stim a tak som prisiel na tuto stranku a skusim sa tym riadit mam nadvahu 20kg a snazim sa chudnut

 33. minusdvanast 30. januára 2010

  s obezitkou je najlepšie začať pasovať v zime, jesť menej, na gauč pre telkou porozkladať všetka možné aj nemožné veci, aby si nebolo kam sadnúť, na vykurovanie namiesto radiátorov použiť vlastný tuk pri pohybe – 100 € za gigadžaul jej musí stačiť ako motivácia

 34. Livia 10. februára 2010

  Aj ja sa pridavam, obdivujem Vas vsetkych, ktori ste sa do toho pustili a mate uz vysledky v hrsti, ja sa odhodlavam uz pol roka a tiez mam ‘malo casu’, ‘malo energie’ a ine ‘dolezite veci’, ktore ma v tom brzdia.
  Pravdou vsak je, ze si za to mozem sama a iba ja sa mozem zacat motivovat. Je to velmi tazke. Asi by som potrebovala taktiez ‘partaka’, s ktorym by sme sa tahali. Je tu niekto z Bratislavy, kto ma zaujem?
  Dakujem,
  Livia
  PS – Nadvaha je svina!

 35. Miro Veselý 11. februára 2010

  skús si parťákov nájsť na fŕe. v sekcii https://www.chudnutie-ako.sk/forum/viewtopic.php?f=10&t=59477 som to už skúšal rozbehnúť, ale ľuďom sa často chce viac čítať ako chudnúť :-)

 36. Mia 20. mája 2010

  Aj ja chcem shcudnut no nejde citala som si tuto stranku tak snad to pojde.

 37. dita 9. júna 2010

  Ahoj Miro potrebujem poradiť.Moja dcéra pribrala za jeden rok takmer 15kg ,má 12 rokov a momentálne váži 71 kg,výška asi 168cm.Trikrát do týždňa tréning disco. Detský lekár nám neporadí tak neviem na koho sa obrátiť.Ďakujem.

 38. Miro Veselý 9. júna 2010

  dita podľa priemernej hmotnosti detí je 71 kíl u 12 ročného dievčaťa veľa. http://deti-ako.sk/obezita-u-deti/priemerna-hmotnost-deti-podla-veku/ tréning sám určite nestačí. treba si spraviť analýzu, čo to dieťa za deň zje, predpokladám, že samé somariny a maškrty. To treba úplne zrušiť. Čítaj knihy o zdravej výžive a riaď sa nimi. Nedovoľ jej jesť nevhodné potraviny. Žiaľ, v obezite detí je tu málo znalostí, každý sa tej téme vyhýba, takže to ľahké mať nebudeš. Ani tvoja dcéra. Držím palce. Inak váhou sa riadiť nie je celkom dobré, dieťa rastie. Riaď sa očami. Ak je viditeľne “pri tele” tak má na výber buď sa podriadiť rozumnejšej strave, alebo bude celý život tučná. Dnes si tvorí návyky a životný štýl.

 39. pepa 10. júla 2010

  klobuk dole pred vami Mirko tolko schudnut ja neviem asi by bolo pre mna najlepsie hladovat schudla som ale len 10 kilou a viac sa uz ani asi neda

 40. pepa 10. júla 2010

  tak snivam o super postave ale to sa fakt neda ono to ide ale potom sa to zastavy

 41. pepa 10. júla 2010

  :((

 42. šejna 11. novembra 2010

  Ahojte! Treba ešte zdôrazniť, že index je priemerná hodnota, určená meraním a porovnávaním rozličných ľudí. Ja mám BMI 32, mám nadváhu, podľa tabuliek. Odlišujem sa od priemeru, ale… som bývalá aktívna vrcholová športovkyňa. Dvihnem ešte dnes v tlaku 75kg, (mám 50rokov) urobím s prehľadom 50 ľah-sedov, chodím denne 6krát na 5.poschodie bez zadýchania (so psami) cítim sa dobre s “mojou”váhou. Pred 3 rokmi som sa nechala presvedčiť a zvábiť a schudla som o 30kg. Len cvičením a obmedzením stravy, mala som potom závrate, bolo mi ťažko od srdca,pociťovala som úzkosť, začali ma bolieľ kolená. Lekár mi vysvetlil, že tabuľky sú pre priemerného človeka, ktorý žije bežný život. Moje telo zvláda záťaž dobre a je na ňu zvyknuté. Prejdem denne 5-13km,chodím darovať krv, keď potrebujú (na telegram) nemám žiadne zdravotné problémy.Cholesterol aj triglyceridy mám v norme, cukor tiež. Tlak mám pod kontolou, skôr nižší, netrpím pálením žáhy, ani plynatosťou. Mám len pár kíl navyše podľa tabuľky.
  Chcela som len povedať, BMI je len pomôcka pre začiatok. Netreba sa jej striktne držať a je to vyslovene nebezpečná hodnota pri pobertálnych slečnách so sebapozorovaním svojho tela. Tak špotru zdar!!

 43. paloppsk 19. januára 2011

  šejna: neviem o čom bol tvoj príspevok veď pri BMI indexe máš rovno napísané, že neplatí pre športovcov a ľudi do 18r. veku. A taktiež je tam napísané, že je to len informatívny údaj, presne hodnoty ti zmeria len lekár. Treba čítať aj text nielen nahadzovať čísla do tabuľky.

 44. bebe 3. marca 2011

  Dobrý deň,

  tak isto mám problém so svojou váhou. V 18 roku života mi diagnostikovali poruchu štítnej žľazy, “vďaka” ktorej som pribrala 15 kg. Moja výška je 156 cm. Celý život som vážila 50 – 52 kg. Teraz? “Krásnych” 65 kilogramov. Som totálne znechutená. Môj životný rytmus a jedálniček je nasledovný:
  Po zobudení (cca. 5:00 ráno) vypijem štvrť litra čistej vody z vodovodu. Raňajky konzumujem zhruba okolo 7. hodiny rannej. Raňajky sa skladajú z papriky (2 ks) a kápie, nízkotučný syr leerdamer (1 plátok) a jeden kus kaiserky – celozrnnej samozrejme. Olovrant mam väčšinou surovú baby- mrkvu. Ako obed mám buď šalát s kuracím mäsom, alebo bio- polievku. Desiata medzi obedom a večerou je zväčša rovnaká – surová zelenina, alebo ovocie. Pred večerou (každý deň) cvičím na stroji – 15 – 23 km (minimálne však 45 min, tep mám 155). Na večeru mám opäť buď polievku, alebo kúsok (1 ks) pečiva so syrom, samozrejme zelenina nesmie chýbať. Tri krát denne pred jedlom užijem tabletku – “spaľovač tuku” – L carnitin. Denne vypijem len čistú vodu (nebublinkovú, nesladenú) 2 litre.
  Prosím poradte mi, čo mám ešte robiť, aby som schudla aspoň 10 kilogramov? Predsa nechcem tak veľa, či snáď áno? Ďakujem, vopred.

 45. pepa 3. marca 2011

  Ja som schudla 15 kg ale viac my uz nejde a este by som chcela aspon 10 proste sa to zastavilo a nemozem sa pohnut dalej

 46. Tess 9. augusta 2011

  @ema :
  no tak to veľmi dobre poznám… :( aj ja som tucna a nikto ma nepodporuje :/ moja mama hovori, ze je to genetikou a ze ziadne sportovanie ani dieta mi nepomoze. Lenze moja mama sice bola tucna ale moj ocino nie. strasne ma to trapi :'( moje najlepsie kamaratky su vsetky chude. mala som kamaratku ktora na tom bola presne ako ja ale ked sa dostala do “hlbsej” puberty strasne schudla a teraz je polovicka z jej byvaleho tela… a moja stara mama je presne to iste ako tvoj dedko xD
  ked pozeram televiziu poviem si : chcem mat taku postavu…
  ale co s toho ? vobec neviem schudnut, cvicim a nic z toho..

 47. Branislav 11. augusta 2011

  Dodržujte pravidelné jedenie čo je každé 3 hodiny jesť. Jedzte menšie porcie a podľa možnosti si priadávajte zeleninu. Je jedno či to bude len rajčina, paprika, alebo nejaký dobrý zeleninový šalát, hlavne si ho dajte k jedlu, napomáha k tráveniu. Odporúčam samozrejme cvičiť. Zájsť do nejakej posilky, vybaviť si permanentku a minimálne 3x do týždňa ísť cvičiť. Ak máte niekoho známeho kto ovláda rôzne cviky, nech ide s vami a ukáže vám ich. Alebo sa poraďte v posilňovni.
  Nehambite sa ísť do posilňovne. Ja som mal najskôr z toho neskutočný stres, že budem na smiech, ale zistil som, že ľudia okolo vás v posilke to neriešia, že ste tučný, ani som si nevšimol, že by mi to dávali najavo. Každý tam ide preto, aby niečo so svojím telom spravil, preto sa zameriavajú výhradne na svoj tréning. Mne sa osobne stalo, že sa jeden z cvičiacich pri mne zastavil a skonštatoval, že v bicepsoch mám teda silu, oproti ostatným svalom. Dosť ma to potešilo. Jednoducho prídem, pozdravím prítomných, prezlečiem sa a idem cvičiť. Odcvičím si hodinku čo sú všetky cviky ktoré mám v pláne a idem domov.
  Pre tých ktorý majú doma problém s tým, že si z nich rodina robí prdel: Neriešťe to. Ja som to vyriešil tak, že som proste zo dňa na deň začal robiť hore uvedené a nikomu som nič nevysvetľoval. Maximálne som sa pýtal mami na určité veci okolo potravín. Keď si teraz niekto niečo všimne, tak odpoviem a idem preč. Príklad: Až dnes si niekto u mňa z rodiny všimol, že som prestal piť sirupovú vodu, pijem len čistú vodu z vodovodu. Sa ma spýtali, či pijem len čistú vodu, ja že ano a išiel som preč. Netreba to rozoberať. Proste rob čo máš v pláne a nerieš. Kvázi ignorujem prípadné narážky okolia. Ak si aj niekto z vás robí srandu, majte to na háku a choďte si za svojím. Výsledok bude určite stáť zato. :)

 48. Branislav 11. augusta 2011

  Ešte malý dodatok. Je pravda, že genetika zohráva veľkú úlohu v živote jedinca, ale nikto si nemôže dovoliť tvrdiť, že keď sa človek vzoprie svojim genetickým predpokladom, že neuspeje. Ide len o to, že niekomu idú kilá dole rýchejšie, niekomu zase svaly rastú rýchlejšie atď. To je genetika, ale ide o to, že aj keď niečo bude trvať dlhšie, výsledok sa dostaví a verím tomu, že ten pocit čo príde potom bude na nezaplatenie.

  Takže neverte nikomu, že nemáte šancu schudnúť alebo nabrať svaly, všetko je možné ak tomu veríte.

 49. Miro Veselý 11. augusta 2011

  Branislav veľmi zrelé postoje a názory máš, obdivujem to. Je to presne tak. Na doplnenie len to, že s obezitou je nutné začať u lekára, základné vyšetrenia. Niekedy je príčinou obezity iné ochorenie a tam by diéta bola kontraproduktívna. Je veľa diabetikov, ktorí namiesto diabetickej diéty nasadia čokoľvek iné a priberajú ako diví. Takže lekár a ak ste zdraví, môžete chudnúť miernym obmedzením stravy a cvičením. Ideálny postup, zaručené výsledky chudnutia, samozrejme, ak nerobíte výnimky.

 50. Branislav 12. augusta 2011

  Mirko vďaka za pochvalu. Dodržujem to čo som hore napísal, a za 10 dní so schudol niečo približne 5 kilov. Je mi jasné, že váha trošku skáče hore dole, podľa toho kedy sa vážim, ale toto myslím, že je dostatočná motivácia na držanie sa svojho plánu. Diéty ako také sú týranie tela. Tento jednoduchý systém, ktorý aj ty uvádzaš na svojej stránke, je asi najlepšie riešenie problému.

  Ešte taká rada: Ak sa najete a po chvíľke máte pocit hladu, nič nejedzte, radšej to kompenzujte pitím čistej vody. U mňa to funguje, čiastočne mi to na tie tri hodiny nahradí jedlo. Berte to tak, že vy máte pocit hladu, ale žalúdok má ešte kopec práce s prijatou potravou. Mimochodom mám aktuálne 146 kilov a stále to klesá. :)

 51. Miro Veselý 13. augusta 2011

  Branislav plný súhlas, voda je výborná vec medzi jedlami. Nielen pri chudnutí je pitný režim základom zdravia.

 52. Veronika 30. decembra 2011

  Dobrý deň, z vlastných skúsenosti môžem potvrdiť, že obezita je sviňa. Hlavne mladí ľudia nepodceňujte to. Mne vždy veľmi chutilo jesť a som si hovorila, že to nie je ešte take strašné najprv v tridsiatke 70 kg potom sa to vekom rapídne zvyšovalo mám tesne pred pädesiatkou a 100 kg. Nejde to dole a čo je najhoršie veľmi rýchlo sa pridružia choroby z nadváhy a môžem si za to sama. Treba pevnú vôľu a okrem pohybu pozerať čo jeme a koľko toho zjeme. Nech sa všetkým obéznym podarí schudnúť zvyšuje to sebavedomie ale ak sa nedarí netreba klesať na duchu, podľa mňa treba zistiť príčinu obezity prísun kalorií a výdaj alebo riešiť s lekárom.

 53. Pani X 9. augusta 2012

  Ahojte, bohužiaľ musím priznať že je to tak a ja sama neviem čo mam zo sebou robiť. Som ešte len v puberte a tachometer sa pomaly šplhá na 60 Kg. Ale práveže naopak ked si stanem pred zrkadlo nikto by nepovedal že je to tak … kamarátky mi vravia že by chcely byť mnou čo sa týka postavy ale hambím sa im povedať že nech to radšej nechcu.
  …Neviem vyrastie s toho ?? čo mám robiť .. poradte mi :))

 54. Miro Veselý 9. augusta 2012

  Pani X skúste sa poradiť s psychológom, možno máte poruchu sebahodnotenia.

 55. hedviga 9. januára 2013

  Pozdravujem Vás priatelia,
  ja patrím už do tej trošku staršej generácie-53. V čase mojej mladosti sa na štíhlu líniu až tak “nedržalo”, ale tiež nebolo asi tak veľa obéznych ľudí.
  V čase mojej mladosti ma však môj otec volal bucha – či knedľa, pretože som aj buchty aj knedle milovala. Pritom som však mala iba 59 kg a 165 výšku. Zato moja sestra bola vyššia a vyzerala štíhlejšia.
  Takže “užila” som si dosť a znášala som to veľmi zle….
  Žiaľ, dnes som naozaj tučná a mám slabú sebadisciplínu, takže budem musieť na sebe pracovať.

  A ešte jedna poznámočka prosím, ale neurazte sa prosím….
  Vás v škole neučia gramatiku? Je tu toľko “hrubiek”, že sa mi to fakt zle číta….veď ten pc. Vás opraví, všímajte si tie červené čiaročky a skúšajte to opraviť, veď je to náš materinský jazyk.
  ps. nie som učiteľka.
  :-))
  papa.

 56. eva 23. septembra 2016

  dobry den ja mam tiez podobny problem mam 51 rokov pred 2 rokmi mi zistili stitnu zlazu uzivam lthyroxin 50 a pribrala som zo 75 na 85 kg hlavne v oblasti brucha a zaludka co ma velmi trapi sladkosti nejem ani pecivo a chleba ako schudnut v tychto partiach v rodine nie je nikto pevny mamina vazi 56 kg ja som do 40 rokov vazila 60 kg za kazdu radu budem vdacna eva

 57. Miro Veselý 23. septembra 2016

  eva so štítnou žľazou sa niekedy naozaj spája aj obezita a niekedy aj depresia. S bruchom sa hýbe ťažko. Spomínate jedlo, to je správne že nesladíte, ale potrebuje to aj riadnu dávku kardio tréningu. Ten má šancu to brucho trocha ošetriť. Nič namáhavé ani zničujúce. Stačí rýchla chôdza.

 58. Michaela 16. mája 2018

  Ako mám chudnúť,keď nemám chladničku,kuchynskú linku a čas na varenie diétnych jedál?
  Je možné bez toho schudnúť? S pozdravom Michaela

 59. Miro Veselý 16. mája 2018

  Michaela áno, určite môžete schudnúť. Ľudstvo prežilo tisícročia bez chladničiek a kuchynských liniek a dokonca aj bez diét.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: