BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Ako zhodiť?

Častá otázka pri pohľade na váhu znie, ako zhodiť. Tie kilá navyše, čo tam totiž sú sa asi nikomu z nás nepáčia. V oblasti zhadzovania váhy panuje veľa mýtov a veľa firiem sa snaží nabaliť sa na neznalosti obéznych. Takže začnime tým najdôležitejším mýtom:

Nepýtajte sa ako zhodiť, ale ako zmenšiť pás

Zhadzovanie váhy totiž je už z podstaty pojmu viazané na kilá. Kilá však nepatria k tomu, čo by ste mali sledovať pri chudnutí. Určite platí, že ak máte 160 kíl, je to jasný znak, že by ste mali zhodiť. No mnoho ľudí má len miernu nadváhu. Tam už môže byť váženie značne nepresným meradlom. Prečo?

Pretože ak dodržíte správne zásady pri chudnutí stanú sa vo vašom tele viaceré veci:

 1. Začnete strácať vodu, ktorá je pri nesprávnej strave v tele naviazaná. Strata vody na váhe vyzerá efektne, ale nevypovedá nič o vašich tukových zásobách. Ak ste boli na zabíjačke, či mali viacero slaných jedál, môžete mať aj o 3 kilá vody viac. V prípade, že ste žena, aj menzes je obdobie, kedy je v tele viac vody. Skúmať preto ručičku na váhe nemá zmysel. Neviete, čo vážite.
 2. V prípade, že začnete cvičiť, začnú vám silnieť svaly a "hustnúť" kosti. Aj okom nepozorovateľný nárast svaloviny sa môže prejaviť v podobe nárastu váhy. To vedie k veľmi chybným záverom, že "diéta nestačí" a človek ešte viac priškrtí jedlo a ženie sa do pasce spomalenia metabolizmu.

Preto si zásadu ako zhodiť kilá premenujte na zásadu zhodiť centimetre.

Krajčírsky meter vám povie o obezite viac ako váha

Znie to neuveriteľne. Ale je to tak. Pred rokmi som si kúpil asi najdrahšiu váhu na trhu. Vypočíta všetko čo treba vedieť, možno aj daňové priznanie. Roky si výsledky zapisujem a jedna vec je spoľahlivá. Ak si doprajem zopár výnimiek hore, vždy sa to odrazí aj na drahej váhe aj na centimetri okolo pásu. Váha počíta percento tuku a snaží sa aj o odhad vnútrobrušného tuku. V tom nie je zlá. Lenže ak ukáže plus, vidím plus aj prostým zmeraním si pásu. Vždy. V tom svetle sa kúpa drahého prístroja asi ani neoplatí. Ak chcete zhodiť, merajte si pás.

Aj keď meranie pása nie je dokonale presné, po pár desiatkach meraní si už nájdete svoj "hmat" ako asi pevne máte meradlo zatiahnuté. Potom sú výsledky pomerne presné. Merajte sa vždy ráno a nalačno.

Váha sa totiž dá krásne oklamať. Zopár výnimiek + pár týždňov necvičenia totiž prinesie dve veci:

 • v bruchu sa nahromadí viac tuku, váha tuku ide trocha hore
 • svalovina prestane rásť, prípadne trocha oslabuje, váha aktívnej hmoty ide dole

To vytvorí jav, kedy sa brucho diskrétne zväčšuje a váha pritom stále ukazuje jedno číslo. Schudol som takmer pred 10 rokmi a viem o tom svoje. Váha rovnaká, ale brucha mám o niečo viac, ako predtým. Na päťdesiatnika to síce nie je zlé, ale nie som tým nadšený. To už ale je iná téma, o nej nabudúce.

Ako teda zhodiť?

Doteraz som písal o tom, ako merať, či zhadzujeme tuk, alebo niečo iné, presne nepomenované. Pozrime sa teda na zúbky aj zásadám zhadzovania. Už som ich tu napísal viackrát, takže aspoň telegraficky:

 1. Začnite kontrolovať stravu. Bez toho sa nepohnete. Obezitu určuje strava. Nepravidelná strava, alebo výnimky sú spoľahlivou cestou k obezite. Jedzte pravidelne a vhodné jedlá. Ak si v tejto téme nie ste istí, prečítajte si o tom nejakú knihu. Ide o to, aby ste jedli pestrú a zdravú stravu a nie nejakú bláznivú diétu. Tento režim totiž máte na doživotie - ak chcete mať aj štíhlosť na doživotie. Preto to nemôže byť nejaký výživový experiment na pár týždňov.
 2. Začnite vykonávať pravidelný pohyb. Stačia rezké prechádzky, ale ak pridáte aj posilňovacie cvičenia, bude to lepšie. Nepočítajte však s tým, že samotný šport vám pomôže schudnúť.
 3. Odstráňte z bytu všetky nevhodné jedlá, maškrty. Pokušenie je silné.
 4. Úplne sa vzdajte alkoholických nápojov. Tolerovať sa dá deci a štvrť kvalitného suchého vína denne. Ak to nedokážete, poraďte sa u psychiatra, závislosť sa dá liečiť.
 5. Nájdite cesty, ako sa vzdať stresu. Zaistite si aspoň 8 hodín denne spánok.
 6. Pomocou pripomienok niekde na chladničke, zrkadle, alebo pri počítači si pripomínajte svoj zámer. Najlepšie ak máte papier, na ktorom si každý deň zapíšete plnenie predsavzatí. Ak vám totiž niekto mimoriadne ponúkne niečo "zakázané", pokojne si to môžete dovoliť, len si to zapíšte. Ak taký zápis máte jeden, či dva za mesiac, robíte to výborne.
 7. Zaviažte sa plniť plán na 100%. Žiadne výnimky. Buďte na seba prísny. Aj tak sa občas nejaká výnimka prevalí. Čím prísnejší budete, tým menej ich bude. Cieľ ako zhodiť si nepleťte s hľadaním ako nájsť zámienky na jedenie.
 8. Nedbajte na reči okolia. Ak vám druhí vysvetľujú, že tie husacie hody sú v poriadku, ak si dáte diétnejšiu kačku, neverte im.
 9. Obmedzte, alebo zrušte styk s tučnými ľuďmi. Budú vás vábiť na pasívne trávenie času s množstvom jedla. Nuda vás ľahko donúti okoštovať. Uprednostnite styk so štíhlymi a aktívnymi ľuďmi. Ak vás zavolajú na výlet, choďte.
 10. Postup chudnutia konzultujte s lekárom, najmä ak beriete lieky (srdce, cholesterol, cukrovka...). Tak, ako budete chudnúť, bude sa vám lepšiť zdravie. Potom bude potrebné pomaly znižovať niektoré lieky. Obezita spoluzapríčiňuje mnoho chorôb. Napríklad aj astmu a ak sa vám podarí zhodiť, potom sa vám bude ľahšie dýchať a lieky stačia na nižších dávkach. Aj ja ako astmatik túto vec viem potvrdiť. Bolo veľmi nepríjemné zadýchať sa už po vyjdení na nejaké prvé či druhé poschodie. Myslel som si, že to je astmou, no bolo to bruchom. Veľkým bruchom!
 11. Ujasnite si, kto a kedy vás kŕmi. Možno jedno jedlo si robíte sami. Jedno vám dá mama a jedno zjete v robote v jedálni. Ak zistíte, že niektoré jedlá nie sú vhodné, prestaňte ich jesť a jedávajte vlastné. Je to možno menej pohodlné, ale ak chcete zhodiť, ste to vy, kto zodpovedá.
 12. Nikdy nejedzte jedlá, ktoré varia tuční kuchári. Aj keď pribrať sa dá aj z veľmi rozumnej stravy ak ju niekto jedáva nepravidelne, tučný kuchár zvyčajne je dostatočné varovanie. Ak varí "ako sa patrí", teda smotana, maslo, syr, slanina, fritéza a podobne, je to strava ktorá je nevhodná.
 13. Nikdy nebudete na konci procesu. Ak ste sa pýtali ako zhodiť, tak rady ste dostali. Ak ich prestanete plniť, zas priberiete.

Pre začiatok môžete skúsiť môj bezplatný kurz chudnutia. Ak sa vám výsledky zapáčia, môžete si prečítať moju knihu Ako som schudol 35 kíl, alebo inú knihu od overeného autora. Najlepšie niekoľko kníh. (Bukovský, Majerčák, Málková, Hainer...) Odporúčané knihy o chudnutí nájdete aj tu. Je dobré ak sa rozhodnete zhodiť až potom, čo budete vedieť aspoň základy. Nespravíte potom rôzne školácke chyby ako kupovanie zbytočných a drahých produktov, nezmyselné diéty a podobné. Držím vám palce.

Chudnutie veľa vecí zmení

Chudnutie je aj vec vlastnej totožnosti. Kto je obézny, toho súčasťou je aj jeho nadbytočný tuk. Tuk formuje nielen tvár a jej výraz, ale aj správanie sa človeka. Tučný sa musí so svojou hmotnosťou nejako vyrovnať. Žijeme v spoločnosti, ktorá uznáva štíhlosť. Ak do nej chce vstúpiť obézny, musí zaujať nejaké postoje (obranné, únikové, útočné), ktorými bude kompenzovať reakcie okolia na svoju obezitu, aby uniesol prípadný posmech, výčitky, kritiku. Alebo, aby podobným reakciám okolia nejako predchádzal.

Niekto sa štylizuje do úlohy človeka, ktorý je tučným rád a možno až zámerne. Predstiera, že jeho slanina je mu celkom ľahostajná, nehanbí sa ju ukázať, alebo dokonca oblečením zvýrazniť. Iný môže mať z obezity depresie a pred okolím sa skrýva. Bojí sa výsmechu, odsúdenia, predpokladá ho vopred. Niekomu vyhovuje, že vďaka nadváhe ľahko upozorní na seba a strhne pozornosť. Môže zvrtnúť reč na diéty, obezitu iných… Tak dokáže ťažiť z obezity – má tému, ktorou môže riadiť rozhovory. Tak, ako z každej vlastnosti, aj z obezity sa dá spraviť výhoda alebo nevýhoda.

Ak radikálne schudnete, zmení sa mnohé vo vašom živote. Zmení sa aj vaša tvár – vizuálne, aj v psychologickom zmysle slova. Po schudnutí sa môže zlepšiť vaše sebavedomie, zlepší sa telesný výkon. Môže to zmeniť váš hodnotový systém. Výraznejšie schudnutie zmení človeka a následne aj jeho blízke okolie, vzťahy, pomery. Vopred nikdy neodhadnete, čo a ako sa zmení po schudnutí.

Žena schudne a manžel sa rozžiarli, pretože sa začne obávať, že mu teraz môže ľahšie „utiecť“. Starší človek schudne a zrazu vyzerá byť oveľa starší – vrásky na tvári bývajú po schudnutí výraznejšie. Mladá žena schudne a odrazu prestane byť po vôli jej tučným kamarátkam. Muž v zrelom veku – kým bol tučný, nevládal, neveril si. Žil v spokojnom manželstve. Po schudnutí môže začať túžiť po veciach ako čulejší sex. Preto je vhodné ujasniť si, či sa vôbec svojej obezi­ty chcete a dokážete vzdať – aj z hľadiska spoločenských väzieb. Človek je často nespokojný so stavom, v akom je, ale bojí sa ho zmeniť. Je to ľudské.

Napísal
Miro Veselý 
4. januára 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.