Iste viete, že s obezitou v krajnom prípade môže pomôcť aj chirurg. Že si natiahne zelený plášť a to veľké brucho proste odfaklí. V tomto článku si povieme, prečo to tako nefunguje.
Skôr, než sa však rozpíšem: dosť ľudí už podstúpilo bariatrický chirurgický zákrok. Niektorí sú s ním spokojní. Takže neberte tento článok ako jediný zdroj informácií. Chirurg vás bude lákať na operáciu. Psychológ vás bude nabádať k analýze. Diétológ vám poradí zmeniť stravu. A tréner vás vyženie na kopec. Každý máme "to svoje". Moje stanovisko je jednoduché:
Neriešte s chirurgom to, čo môžete sami riešiť pomocou príboru a námahy pri cvičení.
Tak. Pripravení? Poďme na to! Chirurgia ponúka v zásade dva druhy zákrokov, ktoré sa priamo týkajú tučných a tučnoty.
Teraz prepnime na Slovenčinu.
No a teraz podrobnejšie. Začnime liposukciou. Liposukcia je zákrok spadajúci do takzvanej estetickej chirurgie. Inými slovami robia si ho tí, ktorí sú nespokojní so svojou postavou. Nie je to zákrok, ktorý by riešil obezitu.
Liposukcia vás neschudne. Liposukciou vám len odoberú trocha tuku z oblastí, v ktorom neprekáža zdraviu. Žiaľ, ukázalo sa, že u tučnejších ľudí sa po liposukcii často ešte viac zhorší ich aktuálny zdravotný stav. Ľahšie budú priberať nezdravý tuk. Keďže teda liposukcia nie je pre tučných vhodná, nebudem sa jej ďalej vôbec venovať. Toto je stránka o chudnutí.
Bariatrické zákroky nás už môžu zaujímať trocha viac.
Aj keď predstava že "menší žalúdok = menej jedla" je pravdivá, v skutočnosti to funguje trocha inak. Okrem mechanickkého obmedzenia príjmu potravy sú v hre aj hormóny. Gastrické bandáže majú aj metabolické a hormonálne dôsledky.
Bandáže žalúdka sa robia zhruba od začiatku 60-tych rokov dvadsiateho storočia. Za tie roky už prešli vývojom. Stále sa však len hľadá nejaké naozaj bezpečné riešenie. Stále sa objavujú nové a lepšie prístupy. Inými slovami to znamená, že tu ešte nemáme nejakú celkom jednosnačne overenú a spoľahlivú metódu. Jednoducho ide o invazívny zákrok do organizmu.
Chirurg má k dispozícii viaceré druhy výkonov. Niektoré prístupy riešia problém tak, že žalúdok zmenšia. Ľudovo povedané z neho kus odrežú, aby bol menší. V poslednej dobe sa používajú aj rôzne prstence, ktoré žalúdok zvonka rozdelia akoby na dve polovice. Taký výkon je šetrnejší a často stačí. Je to fajn, ak máte šťastie. Horšie je ak máte smolu a implantát sa posunie. Môžete ísť pod nôž znova.
Mnoho tučných vkladá nádej práve do toho, že ak im chirurgovia „zmenšia“ žalúdok, budú vďaka tomu chudnúť. Skôr než si zamilujete túto jednoduchú predstavu, poďme na chvíľu nasadiť sedliacky rozum.
Už po krátkom prieskume totiž zistíte, že po operácii to bude chcieť len malé množstvo kašovitej stravy. Dlhodobé obmedzenia potom sú veľmi prísne. Neskôr po operácii tiež ešte nemáte vyhrané! Nemyslite si, že ak budete jesť malé množstvá nevhodnej stravy že to bude v poriadku. Nie, ak chcete byť dlhodobo zdraví, budete musieť jedávať prednostne zdravé a vhodné jedlá. Inak by hrozila podvýživa.
Po operácii už nikdy nebude môcť normálne jesť.
Práve toto je nepríjemný fakt, ktorý si človek asi v prvej chvíli celkom neuvedomí. Ono na prvý pohľad sa zdá, aké to bude jednoduché. A možno aj poznáte niekoho zo známych, kto to absolvoval. Málokto má tú silu priznať sa, ak spravia niečo, čo ľutujú. Navonok môžu tvrdiť, že im chirurgický zákrok pomohol. To aj je vidieť. Schudnú. Ale nie je vidieť to, že taký zákrok je na úrovni stredovekého donucovacieho prostriedku. To fakt potrebujete aby z vás kus odrezali, aby ste prestali jesť nezdravo? Ale no tak!
Mám pre vás jednoduchý návrh. Ak koketujete s myšlienkou na operáciu, prečítajte si dôkladne rady pre pacientov po operácii. Zoznámte sa s tým, ako vyzerá diéta prvé mesiace po zákroku. Máte to? Nasaďte si takú istú diétu. Proste si povedzte, že po operácii sa nedá inak. A hrajte sa, že ste už po operácii.
Jednoducho natvrdo si to dajte na mesiac. Dokonca vám „dovolím“ aby ste si namiesto prísnej pooperačnej tekutej diéty užívanej cez slamku naparili „len“ racionálnu stravu. Jednoducho mesiac jedzte zdravo. Tu je jedániček na týždeň alebo si pozrite moju knihu Jedálniček na chudnutie. No a dodržte to.
Viete čo sa stane po mesiaci?
Položte si dve otázky:
Predpokladám, že áno je odpoveď na obidve otázky. Potom sa spýtajte ešte tú najdôležitejšiu otázku:
Toľko k otázkam. Samozrejme, teraz možno namietnete, že po operácii by ste mali „výhodu“ v podobe menšieho žalúdka. Žiaden problém! Aj to viete doma a rýchlo zariadiť.
Žalúdok sa nemusí len zmenšiť zvonka, či odfaklením kusu sliznice. Chirurgovia testovali aj rôzne bandáže v podobe balónika, ktorý vyplní žalúdok zvnútra. Vám nebráni vôbec nič, aby ste si takúto formu bandáže spravili sami, doma. Toľkokrát denne, koľkokrát len chcete!
Zjedzte pred každým jedlom zeleninu. To je rovnaké, ako bandáž žalúdka.
Hovoril som o tom v tomto videu, môžete si to pozrieť a ušetríte si najmenej jeden nie zas celkom bezpečný chirurgický zákrok.
Nakoniec možno zostane pár nešťastníkov, ktorí sa nedokážu ovládať. Aj tu by som pred chirurgom odporúčal konzultovať najskôr psyhchológa. Pri väčších obezitách už totiž v pozadí býva skôr niečo iné, ako prostá chuť jesť. Často sa v pozadí skrýva nejaká nevyriešená emočná trauma. Niečo stále boľavé, čo toho človeka možno v minulosti zranilo, alebo stále zraňuje. A on od ťaživých myšlienok uniká k jedlu alebo do práce. Lenže ani tu chirurg nepomôže vyriešiť príčinu. Pomôže schudnúť.
Ale tú ťažobu vám chirurg neodreže.
Aby sme neskončili v tak vážnom tóne, skončím vtipom prevzatým z webu blazinec.sk:
Obezita je komplexný problém. Nedá sa riešiť rýchlo, ani jednoducho. Jesť zdravú stravu a hýbať sa totiž mnoho ľudí nepovažuje za jednoduché. Aspoň to ale skúste.
Ak ste mali s chirurgickými zákrokmi skúsenosti, prosím podeľte sa o ne v diskusii k tomuto článku. Možno niekomu aj vaše názory a poznatky môžu pomôcť v ťažkej chvíli rozhodovania sa, ako schudnúť.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.