Od roku 2004 píše Miro Veselý

Chudnutie v sebaobrane

Toto je jeden z prvých článkov, ktoré som napísal na úvod webu chudnutie-ako.sk niekedy začiatkom roku 2004. Chudnutie v sebaobrane – tak sa volalo aj prvé vydanie mojej knihy o chudnutí. V tom čase som si totiž uvedomil, že obezita môže človeka predčasne zabiť. Schudnúť potom môže byť vlastne aktom sebaobrany.

Nadváha a obezita sprevádzajú životný štýl internetového veku. Zákonite – množstvo fyzickej práce sa nám darí čoraz viac odbúrať a mnohí sa živíme pohodlným vysedávaním pred počítačmi. K takej „práci“ dobre padne chrúmať nejaké tie chipsy, či čokoľvek iné – v obchodoch sa priam prehýbajú regály od najrôznejších dobrôt, ktoré je naozaj ťažké prestať jesť.

A keby ste náhodou odolali a zostali pri jednej hrsti skvelých solených pražených búrskych orieškov, dlho vám to nevydrží. Z televízie, časopisov a billboardov sa na nás valia tony sladkostí aj slaností, ktorým ťažko odolať. Nedostatok pohybu a dostatok mimoriadne chutného jedla je sebevražedná kombinácia, ktorá sa súhrnne nazýva výhodami civilizácie a pokroku.

Možno aj vám sa darí hromadiť si podstatu blahobytu vo svojich tukových bunkách. Ak áno, celkom bezpečne ste už chceli vyzerať štíhlo. Schudnúť však nie a nie. O diétach sa najlepšie debatuje pri krémovej torte a horúcej čokoláde.

Ale akosi nič nepomáha a tuční tučnejú stále viac.

Niektorí sa teraz možno urazia a na spôsob ranenej husi sa budú dožadovať politicky korektnejšieho termínu, ako je tučnota, obezita, či nadváha. Prosím, ak by to pomohlo, rád nás, čo nemáme ideálnu hmotnosť budem oslovovať trebárs ľuďmi s relevantne hypertrofovanými oblasťami vo vertikálne-centrickej oblasti organizmu. Nič to však nezmení na tom, že hovorím o pivnom mozoli, o bierbauchu, alebo inými slovami o človeku, ktorý tučnie.

Keďže väčšina textov o línii sa píše pre ženy, rozhodol som sa ženy na tomto webe viac-menej ignorovať. Majú dosť svojich kníh, časopisov a salónov. Rady, ktoré tu nájdete síce platia aj pre ženy, ale ja sa na vec pozerám cez argumenty, ktoré asi skôr oslovia mužov, ako ženy. Tento text píšem teda pre mužov a z pohľadu muža.

Niet ľahkej cesty – máme dôkaz

Človeka zaskočí nepohodlie spojené so zníženým príjmom potravy a s potrebou pomerne nečakanej disciplíny, akú treba vyvinúť. Ľahko diétu prerušíte v nádeji, že časom natrafíte na nejaký iný, účinný a pritom menej nepohodlný spôsob, ako schudnúť. Vo veci ľahkého chudnutia však mám pre vás zlú a čo je horšie – aj overenú správu:

Žiadna rýchla a bezproblémová diéta, či liek na chudnutie neexistujú!

A kto si to chce aj overiť, pustí si niektorý večer televíziu ktoréhokoľvek kanálu na tejto planéte. Hoc móda a imidž (a zdravie) celkom jednoznačne diktujú byť skôr štíhli, uvidíte hodne slávnych a bohatých, ktorí štíhli nie sú. Majú peniaze aj sakramentsky silný motív schudnúť – keď sú na očiach verejnosti, no nedarí sa im to. To je dôkaz, súhrnná správa o stave redukčných liekov a diét na planéte Zem začiatkom dvadsiateho prvého storočia: ak chcete schudnúť, je to veľmi ťažké.

Budete potrebovať motiváciu a to silnú. Možno by mohlo pomôcť pripomenutie, že tuční:

 • Umierajú predčasne.
 • Ľahšie ochorejú na rôzne choroby, ako cukrovka…
 • Sú pre mnohých neatraktívni.
 • Sú ťažkopádni – vláčiť so sebou všade a stále desiatky kíl navyše vyčerpá.

A keď vám toto, ako motivácia nestačí, potom je vám asi pohodlie prednejšie, než život, zdravie a imidž. Nevyčítam vám to. Viem, že položiť život za pohodlie je ľahšie, ako zvládnuť zmenu! Ak je to váš prípad, nevyčítajte si to, prosím. Aj tak dobre. Ktovie, čo je lepšie. Zostať tučným, či schudnúť? Pre niekoho nemusia byť roky odriekania si dobrôt prijateľnou vyhliadkou.

Aj na myšlienke „telo má ísť do hrobu opotrebené“ niečo je. Možno vám kratší, ale zato príjemný život bez odriekania za to stojí. Beriem, ako argument je to silné. Zapíšte si to, prosím, niekam, kde sa vám to nestratí. Až budete o pár rokov v nemocnici po infarkte, pevnejšie zovrite v pästi ten kúsok papiera, kde ste si zapísali, že chcete krátky, ale príjemný život.

Mysliaci človek má robiť také rozhodnutia, akých dôsledky dokáže uniesť. Za svoj život zodpovedáte len vy a ak sa rozhodnete pre určitý životný štýl, musíte byť pripravení niesť aj jeho následky.

Nečakajte rady, ako schudnúť rýchlo. Nenájdete tu recepty typu zázračná diéta. Nepropagujem zázračný prístroj, na ktorý sa sotva pozriete a už o 5 kíl oľahčiete. Na tomto webe nenájdete reklamné lži, len nepohodlné rady, ako sa schudnúť dá, doložené mojím skromným, pôvodne 115 kilogramovým príkladom. Na to, že moje rady sú nepohodlné vás chcem vopred a dôrazne upozorniť, takže ešte raz:

Upozorňujem vás, že rady, ktoré tu nájdete sú nepríjemné, nepohodlné a nebudú sa vám páčiť. Ale fungujú.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Prečo vás hneď na úvod chcem odstrašiť, namiesto toho, aby som vás lákal, ako jednoducho zhodíte kilá naviac? Pretože nepredávam žiaden výživový doplnok ani zázrak, nepotrebujem vás obalamutiť, aby ste výmenou za falošnú nádej odovzdávali bankovky. Nepotrebujem ani, aby ste si na pažbu svojho vzhľadu vyrezali ďalší zárez označujúci ďalšiu nevydarenú hladovku, vyhodené peniaze za zlú knihu, alebo čas stratený zlou diétou. Pokúsim sa písať tak, aby ste sa aspoň trochu pobavili, ak aj neschudnete…

Ak nie ste naozaj pevne rozhodnutí schudnúť a znášať nepohodlie s tým spojené, urýchlene prestaňte čítať a dajte si dobrý koláčik, aby ste sa zotavili z tohto šokujúceho webu. Tak. Ak ma nerozhodnutí poslúchli, teraz už čítajú len tí, ktorí sú rozhodnutí. Teraz si preveríme, ako pevne ste rozhodnutí:

 • Ste ochotní žiť dlhodobo v určitom nepohodlí?
 • Ignorovať svoju túžbu dať si niečo dobré?
 • Nie však len týždeň, či dva mesiace. Rok. Dva. Nie. Doživotne.
 • Zvládnete jesť pomerne málo a celé mesiace pozorovať, ako vaše snaženie váha ignoruje? Že bude klesať zúfalo pomaly?
 • Ste ochotní zmeniť svoj režim, aj keď to bude naozaj veľmi ťažké?

Ak nie, choďte preč. Dajte si rýchlo čokoládovú trubičku, alebo radšej dve, aby ste sa otriasli z hroznej predstavy, že namiesto dvoch rezňov s hranolkami vás má čakať menší surový kaleráb a ako múčnik malý banán. Trebárs si uvarte niečo z mojich obľúbených receptov na webe www.dobre-jedlo.sk.

V skutočnosti to nebude až tak zlé, ale chcem vás radšej na úvod trocha postrašiť.

Začnite chudnúť čím skôr

Možno sa vám zdá, že chudnutie počká, že nie ste na zmenu pripravení. Čím neskôr však začnete, tým to bude ťažšie. Z toho pohľadu sa teda oplatí začať radšej hneď.

Pripomeňme si ten vtip o alkoholikovi, ktorému vraveli, že by mal prestať piť. On odpovedá, že už je to jedno, on už je stratený. Na to mu povedali, že nikdy nie je neskoro začať abstinovať. Aha, takže mám ešte čas. Odpovedal a uhol si z fľašky. Nuž a podobné to máme aj my, ktorým sa radi zbierajú okolo pása tukové bunky.

 • Kým sme ešte pomerne štíhli, je všetko fajn.
 • Keď sme trocha tučnejší, už by sme to radi zmenili. Ale ešte to nie je urgentné. Pohodlie zvíťazí.
 • Potom už sme veľmi tuční. Ale predstava že už treba tak veľa schudnúť… To odradí.
 • Takže tučnieme ďalej. O to horšia predstava, že raz by sme s tým mali začať niečo robiť.

Z tohto pohľadu je preto vhodné začať so zhadzovaním brucha ešte dnes.

Ak priberáte, je to zvyčajne trvalý rast! Aj keď sa to možno nezdá, ale zvyčajne platí, že čím sme starší, tým viac kíl sa “nalepí”. Žiaľ, tie kilá sa na nás nelepia. Pcháme ich do seba. Spomeňte si na tie koláčiky. A bôčik. A údené…

Najhoršie sú na tom tí, čo majú nadváhu len niekoľko kíl. To ani veľmi možno nevidieť. Tu by stačilo málo. Trocha upraviť stravu a trocha cvičiť. Za mesiac alebo dva ste v poriadku a fit. No takto to zvyčajne nefunguje.

V čase, keď máme okolo pása len trocha tuku nemáme v sebe tú silu túžby zmeniť to. Ak v tejto fáze niekto chudne, sú to väčšinou mladšie ženy. Uvedomujú si, že slaninka chalanom síce chutí, ale nie na milenkách. Ak chcú byť sexi, strážia si svoj pás. Muži si zvyčajne svoje mierne bruško až tak nevšímajú.

Práve to je veľká škoda, pretože v tejto chvíle by zhodiť brucho vlastne nebol žiaden problém.

Väčšinou priberáme dlhší čas. V čase, kedy už brucho začalo prekážať je už zle. Nadbytočný tuk už v tele spôsobuje aj zmeny. Tukové tkanivo pordukuje látky, ktoré v tele zvyšujú pohotovosť ku zápalu. To vlastne takpovediac “pripravuje pôdu” pre pomalý rozvoj rôznych zdravotných ťažkostí a neskôr aj chorôb. Môže sa to prejaviť vo forme zhoršovania stavu cievnej steny. V rozvoji cukrovky. Alebo zhoršovania krvného tlaku.

Čím dlhšie teda odsúvame proces chudnutia, tým väčšie poškodenie zdravia. No a aj o to dlhšia cesta smerom nazad.

V knihe o alergológii ma pred časom zaujala jedna myšlienka. Ak vznikne alergická reakcia (čo je vlastne forma zápalu) tak po jej odoznení zostávajú na mieste malé zmeny. Niečo ako jazvy po zranení. Len v malom. To znamená, že ak sme tuční, telo aj po schudnutí už asi nikdy nebude celkom fit.

Len málokto, kto mal väčšiu obezitu už dokáže schudnúť celkom do štíhlej figúry. Je to spôsobené aj tým, že obezita človeka zväčší. Keďže nás obaľuje pokožka, tá sa postupne prispôsobí novému “veľkostnému číslu”. Po schudnutí však nastáva problém. Najmä na bruchu je kože priveľa. Často aj na rukách (ramená) či na stehnách. Táto nadbytočná koža nielen prekáža a robí problémy. Je navyše aj značne neestetická. Veľa ľudí dokonca povie, že je lepší pohľad na tučného človeka, ako na niekoho, kto schudol a má visiacu kožu trebárs na bruchu a prsiach.

Aj takto môžete uvažovať v čase, kedy zvažujete, či chudnúť teraz, alebo to ešte odložiť až po rezni, či po krémešoch.

Zhadzovanie brucha je ako návšteva u zubára. Alebo iné nepríjemné veci. Neraz máme tendenciu jednoducho úplne sa vyhnúť nepríjemným veciam.

Je to časté najmä u detí a u menej zrelých ľudí.

 • Odkladanie preventívnej prehliadky u lekára.
 • Vyhýbanie sa zisteniu “pravdy” ak je riziko nejakého ochorenia.

Podobné pocity iste poznáme všetci. Sú proste veci, ktorým by sme sa radi vyhli. Či už z pohodlnosti (no komu by sa už chcelo lietať po lekároch?) alebo zo strachu (dozvedieť sa zlú správu). Alebo z bolesti. Aj chudnutie je z tejto kategórie. Priznať obezitu zároveň znamená, že by sa s tým malo niečo začať robiť. No a to je ešte menej pohodlné, ako behať po lekároch. Aspoň spočiatku.

Napriek tomu vám odporúčam. Ak máte pocit, že vaša postava si zaslúži istú “údržbu”, nájdite v sebe vnútornú silu a hneď spravte aspoň základné kroky.

 • Začnite pravidelne jesť. Najčastejšie je príčinou obezity nepravidelná strava.
 • Začnite pravidelne piť. Voda, čaj, ale bez cukru alebo medu.
 • Zbavte sa všetkých sladkostí a všeobecne známych “nezdravých” jedál.
 • Začnite s nejakým pohybom. Netreba to preháňať. Prechádzky s prehľadom stačia.

Už takéto “light” opatrenia zaručene spôsobia, že sa vám začne normalizovať obvod pása. Asi len pomaly, ale to nevadí. Časom si doštudujete ďalšie triky, ako sa dá čo najmenej “bolestivo” prejsť na zdravší životný štýl.

Dá sa to. Ak sa rozhodnete, že idete do toho, dokážete to. Bez diét. Bez bláznenia. Stačí odbúrať tie najväčšie chyby a často len tak malý rozdiel spôsobí, že z priberania sa stane ľahké chudnutie. Také, ktoré vášmu telu nespôsobí šok. Budete sa cítiť zo dňa na deň lepšie, lebo budete ľahší a s lepšou kondíciou. O pár mesiacov sa vás susedia začnú pýtať, ako ste to dokázali. Je to pocit, ktorý vám dá tiež príjemnú dávku zadosťučinenia.

Ako začína obezita? Neočakávajte, že vás niečo bude varovať.

Všetko sa to začína pohodlím a chutným jedlom. Dobrôt je väčšinou všade dostatok. Človek spása, čo vidí a koľko mu chutí. Občas si možno prečítate nejaké tie varovania o racionálnej výžive, ale koho by to už zaujímalo? Mňa sa to predsa netýka – povie si každý chudý človek. A naozaj. Môže sa celé mesiace kŕmiť nezdravo – a nič. Žiadna obezita nepríde.

Mladý človek sa neraz hýbe oveľa pružnejšie, ako starší. Aj zdravie slúži a organizmus si preto vie nejako poradiť so spálením energie. Horšie to je o pár rokov. Po tridsiadke sa mnoho z ľudí postupne začne meniť. Namiesto bujarých akcií uprednostní pokojnejší život. Namiesto vybehávania je tu auto, v práci sa uprednostní vysedávanie za počítačom. Namiesto kina postačí televízor.

Stravovacie návyky však zostávajú. Pri televízore dobre padne vrecko lupienkov, či pivo. Pri počítači nezaškodí kola a nejaké sladkosti.

 • Pri pohľade do zrkadla spredu ešte nič nevidieť, ale zboku sa začína rysovať náznak „bruška“.
 • Možno vám aj niekto zo známych položartom povie niečo v zmysle „Ále, čo to tu vidím? Vari nie pivný mozoľ?“.

Podobné výroky sa vám zrejme podarí zahrať do autu, ale mali by byť pre vás veľmi vážnym varovaním, že niečo sa zmenilo!

Človek nedokáže vnímať veci, ktoré sa menia pomaly.

Ak vám jedného dňa niekto zo známych položí otázku „v ktorom ste mesiaci“, je už zle. Povedal by som, že už je neskoro.

 • Znamená to, že vaša obezita už nepostupuje opatrne. Neplazí sa nenápadne.
 • Už kráča pevným krokom. Už nebude hračka ju zastaviť!

Ak ste v tomto štádiu, máte ešte šancu s investíciou znesiteľnej námahy vec zmeniť.

Tučnejúci muž však netučnie preto, aby niečo menil. Je mu dobre, má rád pokoj, jedlo a pohodlie.

Rád si dá dobré jedlo a nerád sa v tom krotí. Akékoľvek zmeny z tohto stereotypu síce uznáva, ako rozumné, ale odkladá na neurčito. Okrem brucha však začnú mužovu zaobľujúcu sa postavu „zdobiť“ čoraz väčšie prsia. Pod bradou sa objavuje nová brada. Prírastok tuku začína byť nezamaskovateľný. Nestačí veľké tričko, ktoré by zamaskovalo fakt, že pod ním niečo je. Nepomôže tmavé oblečenie, ktoré by opticky zoštíhlilo.

Čo je horšie, prestávajú platiť čísla. Číslo nohavíc už neplatí. Šírka pása sa šplhá do oblasti, v akej sa zle kupujú nohavice – pre tučných je proste malý výber. Známi sa na vás už začínajú dívať inak. Začínajú padať poznámky typu „No asi sa ti dobre darí, však?“ a podobné.

Prestávate byť príťažlivým spoločníkom. No kto by už stál o spoločnosť nejakého obtlstlého chlapa? Teraz už cesta späť začína byť veľmi ťažká. Sami ju už asi nezvládnete. Teraz si už tukové bunky začínajú pýtať jesť. A robia to razantne. Žiadne malé porcie jedla ich neuspokoja a dajú vám jasne na vedomie, že jedno jediné grilované kura je na obed málo, hoc je aj celé a s veľkou porciou hranoliek s majonézou. Ak okamžite nezačnete niečo robiť, priberanie začne veľmi rýchlo naberať rýchlosť, až sa sami stanete hlavným chodom pre vašu rakvu. Predčasne.

Muž sa váži väčšinou len náhodne a občas. Najčastejšie u lekára a už v ordinácii číslo s váhou púšťa z hlavy.

 • Keby aj nie – váha je vždy iná a ak sa nevážite nahí, kolísa váha v rozmedzí plus mínus niekoľko kíl.
 • Keby ste aj hneď vedeli, že máte „nejaké to kilko navyše“, čo na tom? Veď to snáď ani nie je vidieť.

Veru nie – prvý centimetrík tuku navyše nie je nápadný a vidieť ho len keď sa zohnete. Ako je možné, že „zrazu“ príde čas, keď sa vinou tuku už nezohnete? Je to preto, že pojem „centimetrík navyše“ je odhad. Keďže si nerozrežete brucho, nemôžete vidieť, koľko tuku sa v skutočnosti skrýva pod kožou. Neskôr už budete tušiť, že to nie je centimetrík, ale možno trochu viac. Ale bude vás pribúdať. A ako vás bude pribúdať, budete si zvykať na to, že asi tam bude nejaké to „kilečko navyše“. No a čo? Poviete si a blysne vám asi myšlienka, e by ste mali asi trocha menej jesť. Veď časom sa uvidí…

Budete pre svoje brucho hľadať rôzne lahodne znejúce názvy.

 • Nepoviete si: „Ufff, tuším tlstnem!“.
 • Poviete si: „Toto tu tuším nebolo, asi by som mal začať chudnúť – hi – hi – hi, ako hovoril starý Sam Hawkins“.
 • Nepoviete si: „Som obézny, je na mňa zlý pohľad“.
 • Poviete si: „U muža nie je krása na prvom mieste a s tým bruchom sa niečo časom spraví“.

Tak človek klame sám seba. Tuší, že správne by bolo správať sa rozumne. Ale keď práve rozumné správanie sa je nám často tak nemilé.

Nenaleťte sebaklamu s názvom: Mne sa to stať nemôže! To, čo sa stalo miliónom ľudí pred nami, sa stane ľahko aj vám. Aj mne.

Neveríte? Možno máte dvadsať rokov a pri pohľade do zrkadla si hovoríte, že vás sa obezita nebude týkať – aha ten pupok. Ale ruku na srdce – neviete si predstaviť ani len to, že zostarnete. Zostarnutie je celkom isté, no v dvadsiatke sa nám to zdá celkom nepredstaviteľné. Márne vám budú dospelí dávať dobré rady, na čo všetko si máte dávať pozor. Asi nepočúvnete. Hovoria dospelí, že alkohol je zlý? Že infarkt čaká na sedavo zamestnaných? Že sú na vás prichystané pohlavné choroby? Obezita? Rakovina? Neveríte. A dúfate, že aj keď na tom asi niečo pravdy je, možno vy budete mať šťastie a nejakým spôsobom prekĺznete pomedzi prsty osudu. To však sú len pocity a názory. Pokiaľ ide o obezitu, môžete si myslieť, čo len chcete.

Ak budete prijímať viac stravy, než organizmus potrebuje, začne si vytvárať rezervy. A tieto rezervy vám neskôr spôsobia hodne starostí. Brucha sa nedá zbaviť tak, že sa zatnete a spravíte si dvojmesačnú hladovku. V nádeji, že po návrate na normál zas pokračujeme v pôvodnej akcii „tučnenie“. Obezita vzniká pomaly a systematicky. Rovnako pomaly a systematicky sa jej dá zbaviť.

Preto by som vám odporúčal: nejakým spôsobom skúste zmobilizovať všetko odhodlanie, čo máte, a začnite čím skôr meniť svoj režim dňa.

Kto netučnie s nami, chudne proti nám :-)

Aj keď regály v obchodoch (a aj v domácnostiach) sa doslova prehýbajú dostatkom potravy, ešte stále sa jedlo považuje za komunikačný prostriedok. Papagáje sa ešte v období dvorenia navzájom kŕmia, aby sa uistili, že v dobe, keď jeden uviazne na hniezde, druhý sa postará. Je to asi reflex – ponúknuť potravu “na uzmierenie”, “na uvítanie”, “ako dar”. Potrava je nutnosťou na prežitia a tak jej symbolické darovanie je vlastne prejavom pozornosti, záujmu. Darovaním potravy, ako keby sme povedali “chcem, aby si prežil”.

Samozrejme, dnes už prežívame aj bez takých darčekov a preto sa obsah darovanej potravy už dávno nepodobá na nič užitočné. Už sa nestretneme s darovaním potravín, ktoré by naozaj smerovali k prosperujúcemu zdraviu. Všetko sa koncentruje a tak darom býva často bomboniéra, či vajíčkový likér. Je to vlastne paradox, keď taký dar síce nepochybne je myslený dobre, ale pre prijímateľa môže byť škodlivejší, než žiadny dar… Niekedy je najzdravšia časť darčeka obligátna kvetina. Karafiát, či ruža. Tú síce nezjeme, ale… :-)

A nie len dary, aj spoločenské stretnutia istíme nákupom vecí, ktoré sa nejadia “normálne”. Stôl obložíme mastnými syrmi, klobásou, vajíčkovým šalátom. Je to ako pozvánka pre sanitku pre ľudí, čo majú ťažkosti s žlčníkom. Také pohostenie – odhliadnime teraz od obezity – je možno chutné, ale neprospieva ani srdciarom.

A spoločenské tradície nás, samozrejme, tlačia k tomu, aby sme pohostením nepohŕdli. Nepatrí sa predsa odmietnuť pohostenie, to v symbolickom význame môže byť chápané, ako odmietnutie daru, výraz nepriateľstva. A mnoho hostiteľov by to tak aj bralo – ako osobnú urážku.

A tak, aby sme neurazili, radšej sa poškodíme.

V koho záujme papkáte? Ak by ste si nedali na návšteve aj tortu, babička by vám to nikdy neodpustila. Je vám táto veta povedomá?

Asi áno, citové vydieranie je u nás v rodinách bežnou formou komunikácie. Nenechajte sa ale pomýliť. Nič sa nestane, ak tú tortu nezjete. Mám to vyskúšané. Ak máte problém s realizáciou svojich cieľov, mali by ste si pravidelne položiť otázku, v čom záujme jedávate. Ak ste otroci svojich chuťových pohárikov, potom smola. Ale často zjeme hlúposti (a v zlých kombináciách) len preto, že ich hostitelia pred nás rozložili s dobrým úmyslom.

Nie ste povinní jesť. Máte právo vysvetliť známym, že nimi predložené jedlá sú mimo rozsah vašich diétnych návykov. Urazia sa? Prestaňte ich navštevovať. Nestretávajte sa s citovými teroristami. Nie je to povinné, ani ak ide o blízkych rodinných príslušníkov!

Jednoducho – začnite chudnúť. V sebaobrane.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

73 Odpovedí

 1. Ja odporucam ako doplnok Pangamin. Stoji celkom malo penazi a obsahuje kopec prospesnych latok, hlavne vitaminy B a stopove prvky. Dufam ze toto Miro nebude povazovat za reklamu. Je to iba moje skromne doporucenie…

 2. No trasie sa mi pero nad linkou “vymazať príspevok”, ale je taká horúčava, že nekliknem.
  (Sám by som vedel tiež čo-to odporúčať, ale najskôr budem rokovať s výrobcami. Keď zaplatia, priznám :-)

 3. ja celkom odporucam ovocie a zeleninu…vraj maju daco v sebee:) asi na to nie co bude..

 4. Mam riesenie, ako sledovanie sprav pomoze chudnut:
  Toto riesenie je dost radikalne a ked sa teraz nad tym zamyslim, urcite viem, ze mi to nepomohlo iba schudnut, ale aj zvysit “kvalitu svojho zivota” ;-)
  Keby sme spravili anketu, 99% opytanych by odpovedalo, ze v obyvacke ma televizor. A este jeden v kuchyni, a jeden v spalni a jeden v detskej… Pred par rokmi mi jeden znamy podvrhol tazku temu na premyslanie: “Televizor nepatri do bytu!” Tento nazor sa mi zapacil (aj preto, lebo sa mi prave darilo krasne priberat rychlostou 15 kg/rok) Uplne som sa s jeho nazorom nestotoznil a nechcel som sa priklonit k takemu extremnemu rieseniu. Preto som urobil nasledovne:
  V pivnici mame malu, skromnu rodinnu (casto opustenu) posilovnu: Prestahoval som do nej TELEVIZOR! Takto pri pozerani sprav spalim 200-300 kcal a pri 2 hodinovom filme aj viac!
  Ma to aj dalsiu vyhodu. Motivacia typu: idem si pozriet nejaky film sa spojil s motivaciou ist si zacvicit. A naopak – ked sa mi nechce cvicit, nepojdem ani “prepinat” kanaly a cumiet do bedne. Predtym som si sadal pred televizor denne a automaticky kazdy den. Teraz, ked “nie je na dosah” zrazu mam cas aj na ine veci a dost casto si idem aj “zacvicit”.
  Netreba sa pretrhnut, clovek je tvor lenivy – ide len o to, nerozvalit sa na pohodlnom makkuckom gauci :-)

  P.S.: Schudol som zatial asi 10 kg kludnym, pomalym tempom. Uz mi zostal iba jeden rusivy faktor ;-) ale uz experimentujem s bezdrotovou klavesnicou :-)))

 5. Vyprdněte se na všelijaké pilule … Správná strava obsahuje dost vitamínů, nesmíte zapomínat přestat solit (sůl sice váže vodu a tak máte pocit, že nehibnete, ale v minimální míře ji potřebujete, osobně doporučuji Alpskou, nebo tu s jodem). Co se týká dalších stopových prvků atd, co chybí, tak postačí jednou za čas udělat rybu, nebo játra (mám fajný recept na játra na slanině s rozmarýnem, opravdická mňamka), nejlépe s rýží.
  Pokud bude vaše hubnutí úspšné, budete mít možná problém s vitamíny rozpustnými v tucích (A,D,E,K), to si hlídejte ! Ženské si to hlídají podle toho, jak se jim lámou nehty :-)

 6. Velmi inspirujuce. Musím priznat,že ja som začala chudnut az ked som sa nezmestila ani do jedných starých nohavic a tie,do ktorých náhodou áno som musela dávať po vypratí mame, aby v nich robila drepy a tak ich následne roztiahla. Samozrejme, ze to nemohlo fungovať, keď vezmem do úvahy, že mama bola polovica zo mna. Na začiatku to bolo nenormálne ťažké. My totižto máme stále v komore košík plný sladkých pokušení. Prvý mesiac som väčšinu času zabila pred týmto košíkom, bojujúc sama so sebou, či sa nadžgať, alebo nie.Vždy vyhralo nie. Pamätám si ako dnes ako ma zložilo keď som sa po 2 týždňoch pre mňa neznesitelných múk odriekania postavila na váhu a zistila, že som neschudla ale práve naopak. Teraz sú tomu skoro dva dlhé roky. Dosiahla som to. po čom som túžila. A to, že keď idem po ulici a niekto sa za mnou zasmeje, nezaleje ma červeň od hlavy po päty pri utkvelej predstave, že sa smeje na mojom nemalom pozadí. Samozrejme, že len vylúčením sladkého som nedosiahla schudnutie. Treba cvičiť, cvičiť a cvičiť. I keď bývajú dni, kedy by som sa na všetka najradšej …

 7. Neuznavam diety po nich sa priberie 2x toľko Všetko je vec psichyky a obmädzenia stravy.

 8. gabili: Veď na tom sa hádam všetci zhodneme. Jediný rozdiel je to, či sa strava pomenuje diétou, alebo obmedzením množstva. Menšia porcia je pre tučného tiež len forma diéty. Výsledok je jasný – ak bude príjem menší, ako výdaj, chudneme. Psychika je samozrejme dôležitá – určí, či vôbec vydržíme. Ženy môžu, ako motív používať postup, ktorý sa dá nájsť v knihe E. Sipeky, ale ak ho zbavíte omáčky, je to vlastne návod “menej jesť, viac cvičiť” obalený motivačnými argumentami “prečo”. Mimochodom celkom zábavne napísaná kniha, dá sa prečítať s chuťou a rady v nej uvedené fungujú – naozaj stačí menej jesť.

 9. vyjadril by som k tomu pangaminu…tom pise ze obsahuje kopec prospesnych latok…ALE, nikde som sa nedozvedel, ze vlastne kolko coho obsahuje, vy ano? na obale aj na webe je vybasnene kolko prospesny latok pangamin obsahuje, ale nikde sa nedozviete, v akom mnostve to tam vsetko je…preco? ja tusim, ze tie latky su tam obsiahnute v takom smiesnom mnozstve, ze je odvaha sa tym vobec chvalit…dokonca som oslovil priamo vyrobcu na ceskych strankach s prosbou o uvedenie mnozstva zivin a viem, ze som nebol jediny..odpovede som sa samozrejme nedockal. takze kto chce vitaminy skupiny B, kupte si B-komplex (to dufam nie je reklama miro), je tam desatnasobne voac becka ako v pangamine…byvaly zrut pangaminu vo velkom mnostve, teraz antipangaminista duky :)

 10. S veľkou porciou hranoliek?
  Ale, ale.
  Snáďe hranoliekov, nyé_:!

 11. Správne je hranolčekov, ale sú oblasti slovenského jazyka, ktorým sa prispôsobiť odmietam. Hranolky sú hranolky a hotovo. A škrečok nie je chrčok. Punktum. Jazykovedci nech si vravia, ako chcú.

 12. Nebude to také hrozné ako Miro píše. Zdravá strava dokáže zabezpečiť aj v menšom množstve prísun minerálov a vitamínov. Skôr by som povedal, že strava z ktorej sa priberá je chudobná na vitamíny a minerály (cukor, biela múka). Možno aj pocit hladu, ktorý “priberajúci” stále pociťuje je len reakciou tela na nedostatok plnohodnotných stavebných látok a snaha o ich získanie stravou. Z tohoto pohľadu je vlastne obezita chorobou z podvýživy.

 13. …neviem, ci je zrovna spravne – dobre zhodit cca. 40kg za rok…. to je predsa hovadina…. ten clovek skor ci neskor o 5 nabere kila….. proste sa musi “uz” kontrolovat…inac beda….nech ten pan, ktory je mudry a radi ako zhodit da svoje foto teraz…ako vypada

 14. Ten pán som ja a vidíte ma na fotkách. Váhu si držím už rok. Je možné, že za pár rokov zas priberiem, ale možno aj nie. Čo teda ale navrhujete vy? Nechudnúť?

 15. Mne sa stranka paci a je napisana pre mna dobre citatelnou formou. Pracujem na sebe a zatial som spokojny. Za dva mesiace 15 kil. A to som len prestal zrat. Zranie bolo pre mna formou relaxu, urcita forma oslavy existencie. Hrozne. Beriem to ako ciernu skvrnu vo svojom zivote. Po tomto ciastocnom uspechu som ako znovuzrodeny. Vybehnem par poschodi a nelapam po kysliku a vobec velmi dobre sa citim. Teraz mi ale klesanie vahy zastalo, ved ono sa pohne :o) Prestal som jest po siestej a vela pijem. Trochu som sa rozpisal, nezvyknem reagovat na prispevky ,ale toto sa ma dotklo v tom dobrom slova zmysle. Tucnych ludi je vala a ja som na tejto stranke nasiel. Dakujem autorovi.

 16. To je veľmi prudké chudnutie. Ak ale bola nadváha vysoká (cez 160 kíl) potom tie prvé týždne idú naozaj rýchlo. Neskôr to začne byť stále pomalšie – nenechajte sa odradiť. Držím palce. Po šiestej môžete jesť pokojne. Samozrejme len ľahké veci a málo, ale nehladujte ak ste dlhšie hore. Držím palce.

 17. Ano, to poznam. Tiez som mohla jest, co som chcela a nepribrala som. Hoc k tridsiatke mi este nejaky ten rocik chyba, uz pred troma rokmi som zacala priberat. Zacalo to potom, jak som prestala fajcit a je to stale horsie. Na meniny som dostala zas same cokolady a bratranec mi dal tvaroh s tym, ze cokoladu mi kopovat nebude, lebo vidno, ze ju stale jem. Mohol byt aspon taktny! Aj bez neho viem, ze som stlstla!

 18. pred Vianocami som mal 95 po nich 100 a tá guľatá stovka sa ma nechce pustiť.
  medzičasom sa nám pokazila váha, takže teraz neviem ako rýchlo priberám a či sa blížim ku 110?
  dobre mi padlo prečítať si pravdu o mojich stravovacích návykoch.
  som rád že sa s tým dá niečo spraviť.

 19. Schudla som po precitani Sipeky 16 kg. Celkom jednoducho a hladko. Stacilo len zacat behat a pravidelne a malo jest. To na schudnutie naozaj staci, len sa toho zubami nechtami drzat a vydrzat

 20. Dobrý deň,
  PÁČI SA MI VAŠA PRÁCA,…DÁVA ZMYSEL.. TIEŽ MAM OBEZITU,..STRIEHNEM NA NU UZ ZO TRI ROKY,..PRISLA NANAPADNE , A ZA DVA ROKY SOM Z 52 KG MALA 72,..A O ROK NESKOR 84…SEDAVE ZAMESTNANIE, PORUCHA STITNEJ ZLAZY,VECNE PONOCOVANIE- DLHODOBO 5 ROKOV, ….SCHUDLA SOM IBA 10 KILOV ,..ALE SOM SPOKOJNA ,ZE SA MI NEVRATILI SPAET,…ZA ROK,..MOJ CIEL BOL KILO ZA MESIAC A LEPSIA KONDICIA…ZACALA SOM SO STEPEROM,…DNES SEM TAM CO TO ZABEHNEM,..BYCIKLUJEM TAK 100 KM ZA DEN POMALY ALE ISTO,..DIETY MI NEZABRALI,..TROSKU ODSTAVUJEM,..JEM CELOZRNNE PRODUKTY,..NEKONZUMUJEM UZ VOBEC SLADKOST- VED MAM ZELENINOVE STAVY,..MASO JEM SO ZELENINOU- NIE ,ZE BZ SA Z TOHO SCHUDLO, ALE JE TO LAHSIE STRAVITELNEE….
  IDEM CHUDNUT DALEJ…OPET POMALY….PRETOZE CHCEM MAT DIETA A MAM UZ PRED 30-KOU,…DRASTICKE CVICENIA A DIETY SU NEBEZPECNE- SOM RADA , ZE NA TO UPOZORNUJETE….MNE POMOHLI CLANKY SO ZENSKEHO TYZDENIKA ZA 10 KORUN…DIETY SOM Z NEHO NESKUSALA, ZDALI SA MI MONOTOONNE…
  PRAJEM VSETKYM ABY SA DRZALI A NEBALI SA YACAT AJ KED TO DLHSIE TRVA,…MNE TYCH DESAT KILOV DOLE ZACHRANILO STITNU ZLAZU A CVICENIE NERVY..OPLATI SA TO…AJ KEBY STE MALI CHUDNUT TRI ROKY,..PRE MNA BOL CIEL NEPRIBRAT,…TO SOM “ZMAAKLA” A IDEM DALEJ..

 21. uz piaty den chodim na Mirove stranky..priznam sa, tucnemy cloveku tu pohladia dusu a dodaju sil..len odvahu som este nenabral..ale cerpam ju z prispevkov..mozno od pondelka..:-)ale tych 120 ma uz prilis tazi..drzin vsetkym chudnucim i takym nerozvaznym ako ja palce..:-)

 22. michal,

  nielen tučnému človeku tu pohladia dušu. Ver, že aj chudí navštevujú tieto stránky a pomáha im to v mnohých smeroch a uvedomia si napr. to, že ak priberiem behom krátkych troch mesiacov 3kg, o ďalšie tri mesiace to môžu byť ďalšie tri kilá a ak s tým nebudem niečo robiť ihneď, o rok to bude proste veľmi zlé. A tak sa aj tí, čo netrpia nadváhou zamýšľajú, čím krmia svoje telo. A tieto stránky a títo ľudia im dodávajú silu, odvahu a inšpiráciu. Oni dokazujú, že sa dá odolať tej neskutočnej chuti na niečo sladké ( a tak nezdravé a pre telo zbytočné ). Keď ma tá chuť prepadne, tak si spomeniem na ľudí odtiaľ, že oni s tým tiež bojujú a ten boj deň čo deň vyhrávajú, a proste si tú sladkosť odopriem a o hodinu nechápem, prečo sem ten keksík , či čokoládku chcela zjesť, veď som najedená a vlastne mi to vôbec nechýba. Aj tí netuční sa tu mnohému naučia. Držím vám všetkým palce. Zvládnete to.

 23. Michal: možno práve dnes je ten správny deň. Na začiatok skús 1-2 zmeny, nemusíš to brať zhurta. Držím ti palce.

 24. michal: hlavne sa neponáhľaj so začiatkom. ten pocit rozhodnutia, že chceš schudnúť, musí dozrieť. naštuduj si materiál a nič inak nemeň. je možné, že časom začneš cítiť potrebu niečo zmeniť. potom začni. je oveľa pravdepodobnejšie, že potom aj uspeješ. držím ti palce

 25. dakujem za povzbudenie..verte mi, ze mi to vrta hlavou uz siesty den..vysledok>vcera som sa zacal “obmedzovat” dnes bez problemov pokracujem, dokonca som nabral odvahu a zmeral si pas..hrozne cislo 126 cm ma priam vystrelilo do pekla..na vahu sa postavim az zajtra, nech sa organizmus pomocuje s obmedzovanim..ale priznam sa bez mucenia: som VAS..:-)

 26. a ospravedlnujem sa za diakritiku, ale momentalne zijem v USA a tu mekcene nepoznaju..:-)

 27. katka
  ten tvoj bratranec Ta ma velmi rad..ver mi..ked si dnes spomeniem na tych “poslickov”, ktorych som od priatelov dostal za posledne dva roky a nevenoval im pozornost, najradsej by som sa nakopal..zacnime spolu bude nam lahsie..:-)

 28. Som nováčik na internete, stránku som objavila náhodou.Čítam s otvorenou pusou! Prihovára sa mi, vyzýva ma,núti ma zamyslieť sa nad sebou a hlavne nad mojou váhou a sôsobom života (o tom možno neskôr na týchto stránkach). V každom prípade ĎAKUJEM za nakopnutie!!!

 29. Moj mily je sefkuchar a ten teda vari o sto sest…a ziadne tutu-mutu s koreninami alebo pocitanie GI… a nie je ziadna nadvaha! (ja trosku-ale ma to tak rad…)
  Mirko Ten Tvoj Losos na pare Ti asi chuti ale pre mna/nas je to nudne a velmi bland.
  Co tak radsej viac pohybu namiesto matematiky ?! A ked ste sa niekto z Vas nedajboze niecoho prezral, daj si kolecko-dva-tri- okolo bloku a je to..

  PS: ale pises zabavne Miro !

 30. janco: nuž píšeš, že už nejakú nadváhu máš. aj na stránku si došla, takže ak ti môžem odporúčať, začni počítať. kolečko okolo bloku je najhorší nápad pre obézneho. riziko poškodenia kĺbov je vysoké a ak si myslíš, že nezdravá strava sa dá kompenzovať nejakým domácim cvičením, tak sa mýliš. do istej chvíle a u mladých niekedy krátkodobo áno, ale je len otázka času, kedy sa to prevalí a človek začne tučnieť

 31. Som Martin a mam nadvahu, toto je asi to prave miesto, kde to mozem povedat otvorene. Neviete mi poradit, ako zacat chudnut? Raz som uz nadvahu mal, lenze to som vtedy zvladol, aj ked nie za kratky cas. Teraz sa vsak neviem zmierit s tym, ze mam nadvahu. A je v tom aj nespravna strava. Aj ked nejem v celku vela, ja sa dokazem obmedzit, ale sai nespravne jedla.
  Skratka nemam dobru zivotospravu.
  Dufam, ze aj tato stranka mi pomoze najst odpoved. Ospravedlnujem sa za gramaticke chyby, ale tu ide skor o obsah.

 32. Toto som mal pri mojom prvom pribrati, vtedy to bolo o “citovom vidierani”, a ja som priberal a priberal, potom som schudol, ale teraz uz priberam aj bez “citoveho vydierania”.

 33. Dnes som si trochu zacvicil. Zistil som, ze aj tie zakladne cviki mi robia problemy. Ale co je paradox, celkom sa mi pacia kluky, alebo ako sa to spravne po slovensky povie. Mam trochu problemy s nohami, to s mojej byvalej prace v obchode. Aj ked som tam prave schudol.
  Ale krcove zily nie su sranda.Chcem aj zajtra cvicit, a mozno este aj dnes pred spanim. Musim sa prinutit cvicit, a asi aj behat.
  Otazka of topic: V posilnovni byva aj trener,a lebo niekto, kto mi poradi, ako cvicit na brucho? Mozem mu verit?

 34. Martin: v posilňovniach bývajú tréneri, či im veriť… ako komu, určite radšej mierne skúsený, ako žiadny.

 35. Martin: prejdi si tento web a vo fóre ti určite poradíme. najskôr si ale naštuduj časté otázky, nech sa nepýtaš na veci, odpovede na ktoré sú tu už napísané

 36. Moja obezita začala inak.Prežila som veľkú záťaž po smrti manžela a mojich blízkych a odporučii mi antidepresíva.Zaradila som sa opäť do života,ale v priebehu roka som pribrala 16 kg.Mám 160cm a skoro 80 kg.A k tomu sa pridal vysoký tlak.Čo s tým?

 37. Bibka: Ak prejdeš na zdravú životosprávu, tak by sa mal upraviť aj krvný tlak. Nikto Ti nepovie “čo s tým”, lebo o ničom inom sa na týchto stránkach ani nepíše. Skús čítať články a diskusie a sama prídeš na to.

 38. Chodím cvičiť kvôli chrbtici Pilates, ale napriek tomu, že cvičím poctivo 3x do týždňa, zatiaľ som neschudla-len mi spevneli svaly a získala som návyky. možno by som aj schudla,ale boli v rodine oslavy: husacina, lokše, torta, oriešky atď. Denne si dám BION 3 – tabletku na reguláciu metabolizmu. Do budúcnosti sa chystám už neporušiť zdravý režim, ale začať pomaly chudnúť.

 39. Prave od dnes som sa rozhodla ,že navždy skončím zo svojou nadváhou.Idem na to .

 40. ahojte…volám sa alena…porodila som dve dcéry behom dvoch rokov a rapídne som pribrala…myslela som,že stres a zhon ma prinúti zhodiť prebytočné kg…pri druhej dcére som zhodila všetko,ale žiaľ kojením sa mi behom troch mesiacov vrátilo všetko naspäť…som zúfalá….dcéra má už 1,5 roka a ja som zhubla iba 4 kg…stále dojčím…mám 170 cm a 108 kg…prosím poraďte mi správnu voľbu…času moc nemám…stále som sama s deťmi…pohybu mám dosť,ale kg sa ma vyslovene držia…s pozdravom…alena

 41. Skvely clanocek. Strucny, jasny, vystizny, tak ako to mam rada :-)

  Netrapi ma sice obezita, ale uz dlhsie som si uvedomovala ze potrebujem zasadne zmenit zivotny styl.
  Tato stranka je to co ma fakt nakoplo.

 42. Je to presne tak ako je to napísané v článku …. žiaľ. Veľakrát sa človek dlho snaží a snaží a po takej akcie sú aj 2 kilá hore. Ťažko je vysvetliť hoc aj rodine, že chudneme.

 43. vsetko ok len taka mala poznamka ku obsahovej a formalnej stranke clanku

  “v práci sa uprednostní vysedávanie za počítačom” , ked niekoho praca pozostava vo vyuzivani pc softwaru tak to nieje o uprednostnovani ale o nevyhnutnosti

  ci radite napr.architektom nech vytiahnu rysovacie prkna a pekne po stojacky nech tahaju ciarky ci ako ste to mysleli?

 44. Odkedy nepozerám tie priblblé telenovely a vôbec televízor, zisťujem, že mám čas na oveľa viac kvalitnejších záľub a pritom krásne stíham cvičiť a športovať. Je to tak. Televízor je okrádač času. Mnoho ľudí sa sťažuje, že nemá čas ísť cvičiť, ale pred televízorom presedia celé hodiny s balíčkom čipsov v ruke a potom sa čudujú, že sú tlstí. Ani by ste neverili, že negatívne správy spôsobujú človeku pesimizmus. A potom sa čudujeme, že je toľko ľudí, ktorých už nič neteší, aj napriek tomu, že sú “relatívne” zdraví.

 45. velmi perfektne napísané..najprv som sa nad tým pousmiala..ale..za 5 sekund mi zmizol z tváre usmec..že je to skutočná pravda…Iked,je to skutočne ťažké sa zrieknuť tych perfktných čokolád a neviem ešte čoho..ale..ten kto chce…to dokáže…zvláštne,že to hovorím práve ja:D.ktorá pomaly každe rano si dava predsavzatie, že uš nebude jesť nezdravo…ale..snád ma tých 5 riadkov nakopne..uš konečne s tým niečo robiť…

 46. Pred niekolkymi rokmi som nahodou nadabila na skvelu stranku o vareni s vybornymi receptami a papagajom. Pobavila som sa krasne a uvarila zopar dobrych jedal. Dnes som zasa nasla tuto stranku cez hladanie papagaja. Tento clanok ma oslovil. Rocky a kila pribudaju a citim, ze diety su iba cestou do hrobu, schudnut a pribrat naspat a naviac. Potrebujem zmenu stravovacich navykov a tak som velmi rada, ze som znova nasla tieto stranky. Je dolezite mat podporu a sustredit sa na logicku cestu k cielu. Diky za ludske pisanie o probleme chudnutia.

 47. už som vyskúšal všetky diety a nepomáha, kto poradí ako schornút 60 kg bez diety y bez tých umelích blbostí čo na internrte predávaju. dakujem a prejem šťasný a veselí nový rok

 48. mirko ahoj.potrebujeme poradit.uz dva roky sa s manzelom zdravo stravujeme:celozrnne vyrobky,ovocie+ zelenina..za ten cas sme schudli kazdy 15 kil.az pokym sme neobjavili tuto stranku sme si potraviny nevazili ani nepocitali kalorie.v bmi kalkulacke sme si vyratali,kolko nam treba zjest KJ,a tak sme zacali potraviny vazit.jedlo sme si rozdelili do 5 porcii.predtym sme jedli len 3 krat za den.je pravda,ze cele tri tyzdne sme nepocitovali hlad,dokonca odisli predtym neovladatelne chute na sladke.manzel sa citil stale syty,dokonca vcera nevladal zjest piate jedlo.avsak neviem z akeho dovodu sme zacali priberat na vahe.manzel pribral 3 kila,no zaroven schudol 2 cm v pase.nerozumieme tomu,kde su potom tie tri kila? v svaloch urcite nie,s cinkami necvici.neviem teraz co to ma znamenat,ci mame pokracovat v piatich jedlach alebo sa vratit k trom..neviem ci je to normalne a nejak sa to ustali,alebo budeme priberat nadalej,kedze stale jeme,aj ked nie sme hladni.

 49. sona priberanie na váhe nemusí byť problém, naopak, kým ide dolu pás, tak je to veľmi dobrý signál. Takže zatiaľ by som radil situáciu pozorovať. Ak ste predtým chudli, možno ste boli v silnejšej podvýžive a telo to nemá rado. Pokiaľ však je strava pravidelná + vyvážená a ak robíte aj fyzickú prácu alebo šport, nemusí byť činkový, tak pôjdu hore aj svaly, kostná hmota. Svaly sú ťažké, aj ich malé navýšenie sa na váhe podpíše. Plus ak jedávate stále zeleninu a predtým ste to nerobili až v takom množstve, tak aj v črevách máte veľa vlákniny + vody čo tiež môže zvýšiť hmotnosť. z popisu by som povedal, že si zaslúžite gratuláciu, pretože tak systematická práca na sebe a u oboch manželov, to sa bežne nevidí. odporúčam zotrvajte pri piatich jedlách a ešte to pozorujte. ak by váha stále šla hore a pás dole (ak ešte má kam) tak je to veľmi dobré. ak môžete dajte si spraviť vyšetrenie zloženia tela, môže odhaliť, čo sa presnejšie deje.

 50. mirko dakujeme ti velmi pekne za gratulaciu-vazime si to.moze byt pravda vtom,ze sme boli v podvizive,lebo ked to teraz ratam,fakt sme jedli menej KJ a prave preto sme zrejme chudli.taktiez manzel tazsie fyzicky pracuje,tak to mozno naozaj ma vo svaloch,uvidime neskor.skusime pokracovat v piatich jedlach,pretoze-hlavne mne to viac vyhovuje po psychyckej stranke-nie je cas mysliet na maskrty,a neostava pre ne ani miesto.este nieco ma napadlo.manzel odmieta jest meso a mliecne vyrobky.samozrejme nahradzuje tofu,strukovinami,semiackami atd..ale predsa tieto veci maju menej KJ,takze ak chcem dosiahnut dostatok kj na jeho tanieri,musim dat vela obilovin.strukovin len striedmo,lebo potom uz je zas vela bielkovin.s kopou zeleniny je jeho tanier plny jedla.skratka na objem su to velke porcie,avsak KJ sedia.dokonca niekedy nevladze zjest kolko by mal.preto ma napadlo,ci prave preto nepribera,lebo zje mozno na ukor masa alebo jogurtov viac chleba alebo ryze.

 51. pardon,opravujem poslednu vetu.mozno prave preto pribera,lebo je mozno viac obilnin na ukor masa a jogurtov.

 52. sona vegánska strava sa všeobecne považuje za vhodnú, ja som to natvrdo skúšal asi 4 až 6 týždňov, potom som sa pozvoľna vrátil k zmiešanej strave. Je to pestrá strava, ale zvyčajne obsahuje o niečo viac sacharidov, čo by u niekoho mohlo byť problémom. pozorujte to. ja som pri tom experimente trocha pribral (tuk) ale to preto že som nevážil a nepočítal a určite som jedol viac, než bolo treba. na druhej strane nikdy v živote predtým som sa nestravoval tak pestro. takže ja som za stravu čo najviac rastlinnú, ale s pridanými živočíšnymi bielkovinami, nie však veľa.

 53. uplne s tebou suhlasim,v podstate aj dano,len unho je ten problem,ze si nevie dat len kusok masa,preto ked si nema dat poriadny kus tak si radsej neda vobec.hovori,ze mu meso nechyba.dobre mirko,diky za vysvetlenia,budeme to pozorovat a uvidime co pride.

 54. mirko to bolo velmi sympaticke ako pekne hovoris o veganskej strave a pritom sam nie si vegan.smiem vediet preco si sa nakoniec vratil k zmiesanej strave?tiez by ma zaujimalo ako casto konzumujes mliecne vyrobky a maso.u mna to je takto:mliecne vyrobky denne,vajcia 2ks za tyzden,ryby 2 krat za tyzden,hydina raz za tyzden,maso raz za mesiac.

 55. sona k zmiešanej strave som sa vrátil kvôli pohodliu. vyškrtnúť živočíšnu zložku znamená zrušiť nečakane veľa polotovarov a jedál. kyslomliečne výrobky jem prakticky denne, syry niekoľko krát do týždňa, hydina raz dva razy do mesiaca. mäsu sa vyhýbam a ryby jem podľa toho, kedy je losos dostupný v realistických cenách :-)

 56. Motiváciou u žien (a som presvedčená, že aj u mnohých chlapov) je skôr estetická ako zdravotná stránka (pravda, kým sa zdravotné ťažkosti nestanú akútnymi). Musím sa priznať, že mňa “nakopla” tiež jedna nie veľmi lichotivá momentka, na ktorej som vyzerala tak, ako som síce tušila, že z cudzieho pohľadu vyzerám, ale som si to nechcela pripustiť (a ospravedlňovala som si to, že je to vekom, že sa nemá zmysel týrať atď.), ako aj to, že som stála pred rozhodnutím “nový šatník s väčšou veľkosťou” alebo schudnúť. Potom to už išlo ľahko, keď som sa rozhodla chudnúť – podľa týchto stránok – za pol roka bolo 13 kg dolu, a musím priznať, že väčšou odmenou mi v tej chvíli boli obdivné komentáre čo sa týka vzhľadu ako to, že som mohla prestať brať lieky na vysoký tlak. Pravda, po schudnutí som aj tak musela meniť šatník, lebo som šla dolu o dve veľkosti – ale rozhodne to bolo príjemnejšie ako opačný prípad. A tie dopady na zdravie asi ocením o pár rokov.

 57. ja som citala knihu E.Sipeky, ale nepripada mi moc odborna…precitala si nieco o hypotalame a tam aj skoncila…studujem biologiu a obcas nieco aj skomolila ale nie je to podstatne az tak. ale i tak, ked uz o niecom pisem, mala by som sa vyznat.a 3krat jest za den(a jedz co chces)sa mi tiez nepozdava. viem ze to myslela dobre ved pise radsej salat ak bocik..ale mala by viac usmernit ludi k zdravej strave… po tej motivacnej stranke je to vyborna kniha pre urcitu skupinu zien :D no nie pre mna. cviky na konci knihy som si ofotila aspon :)

 58. Mne sa táto stránka veľmi páči, je tu množstvo užitočných informácií povedaných jednoducho a zrozumiteľne. Mne sa podarilo pár kíl schudnúť ešte pred tým, ako som našla túto stránku, ale chcem pokračovať a táto stránka ma len viac a viac motivuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Koľko má zjesť zdravý človek

V tomto článku sa pozrieme na odporúčané výživové dávky pre dospelých ale aj pre deti. Každý štát má podobný dokument a jednotlivé krajiny sa v

Ako cvičiť efektívne a pritom málo?

Buďme realisti. Málokto má čas na dvojfázové tréningy. Najmä pri sedavom zamestnaní a mnohých povinnostiach. Preto pri chudnutí budeme hľadať skratky aspoň v tom, aby

O vašej váhe rozhodujú raňajky

Raňajky sú kľúčové jedlo dňa. Často rozhodnú o tom, ako budete vyzerať. Princíp je veľmi jednoduchý. Ak sa riadne naraňajkujete, významnou mierou tým bránite priberaniu. Pozrime

Lipoxal

Lipoxal sľubuje odbúrať podkožný tuk, predovšetkým v oblasti rizikových partií. Lipoxal tiež má urýchliť metabolizmus a to prostredníctvom prírodných účinných látok. Lipoxal je teda asi

Odborná pomoc pri chudnutí

Na koho sa môžete obrátiť, ak chcete schudnúť? Možností je neuveriteľne veľa. Žiaľ, mnohé z nich vám nepomôžu schudnúť, iba vás pripravia o peniaze a čas. V tomto článku sa

Podporte tento web

Aktualizované 12. 03. 2018: Pomohli vám informácie, ktoré ste našli na tomto webe? Podporte jeho prevádzku. Spôsobov podpory je veľa. Ak sa vám tento web

Čo jesť pri chudnutí

Čo mám jesť pri chudnutí? Aká strava je najvhodnejšia? To je častá otázka, ktorú dostávam. Odpoveď je na dlhšie a tak som napísal tento článok.

Cheat day – podvádzací deň

Začnime rýchlym pohľadom do anglického slovníka. Preklad výrazu cheat day je podvádzací deň. Vychádza z anglického slova Cheat, ktoré má ako sloveso významy podvádzať, oklamať,

Ako sa zmotivovať pri chudnutí?

Motivácia pri chudnutí je nedostatkový tovar. Chýba. Človek sa pozrie do zrkadla a zdúpnie! Okamžite je zmotivovaný na 100%. Ľudia be matematického vzdelania sú často

WHR index

Kalkulačka WHR indexu Pohlavie:ŽenaMuž Obvod pásu:  cm | Obvod bokov:  cm    WHR index (skratka Waist to Hip Ratio) určuje pomer pásu k bokom. Ide o pomer

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.