BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Metabolický syndróm

Pokiaľ máte výraznejšiu nadváhu, je veľmi pravdepodobné, že sa vás tento problém týka. Pozrime sa preto trocha bližšie na tento stav, pretože dosť ľudí môže metabolickým syndrómom trpieť bez toho, aby o tom vedeli. A prečo o tom píšem? Pretože ak priberáte, vybrali ste sa na cestu istým smerom. Je dobré vedieť, kam neskôr prídete, ak nezmeníte smer.

Pod názvom metabolický syndróm sa skrýva veľa zdravotných problémov. Obezita je len jedným z nich. Prečítajte si, ako sa chrániť! Skôr než začneme, preložme do Slovenčiny o čo presne ide.

  • Slovo „Metabolický“ znamená súvisiaci s metabolizmom, teda s látkovou výmenou. Ak hovoríme o metabolizme, hovoríme o rôznych telesných procesoch. Stručne sa dá povedať že fungovanie tela riadia rôzne látky ako sú hormóny, či iné pôsobky. Tie vznikajú a rôzne sa v tele menia a vďaka tomu žijeme. Tak sa potrava postupne rozloží na jednotlivé zložky, ktoré potom telo rôzne používa. Súhrnne sa to dá označiť ako metabolizmus.
  • Slovo „Syndróm“ znamená, že určité príznaky sa vyskytujú spolu. Napríklad ak prechladnete, zvyčajne to bude znamenať že dostanete nádchu, budete sa cítiť slabí, možno budete mať horúčku a kašeľ. Lekár z popisu týchto príznakov vie povedať, aké ochorenia sú pre ne typické. Ide o syndróm príznakov. Aj metabolický syndróm teda je vlastne súhrnom príznakov, ktoré sú v nejakom vzťahu k metabilizmu, alebo sú následkami týchto zmien.

Pojem metabolický syndróm bol pôvodne známy ako Reavenov metabolický syndrom X. Doktor Gerald Reaven v roku 1988 syndróm X zahrnul pod pojem metabolický syndróm. Neskôr, v roku 1993 revidoval túto definíciu a upresnil ju. V tom čase sa za prvotnú príčinu považovala inzulínová rezistencia. Dnes vieme, že to nie je nutná podmienka. Prakticky vždy sa pozorovali vysoký tlak krvi, hypertriacylglycerolémia (veľa tuku v krvi) a začínajúci diabetes. Pomerne často sa objavovali aj rôzne srdcovo-cievne komplikácie, poruchy zrážanlivosti krvi. Obezita v tom čase nebola ešte tak ostro sledovaná. Aktuálny prehľad čo spadá do obrazu metabolického syndrómu si povieme už za chvíľu.

Najskôr si však povedzme ako sa tento stav vlastne zvykne v priebehu života vyvíjať.

A ešte niečo: tento text nie je a nechce byť odborným. Dopustím sa viacerých hrubých zjednodušení a nepresností. Pre porozumenie o čo vlastne ide to stačí. Obezitológovia, diabetológovia, prosím, odposťte :-) viem aká náročná táto téma v skutočnosti je. Ale tajne budem dúfať, že takýto článok lekári čítať nebudú, tí to vedia. Nám, laikom stačí ak budeme vedieť sami pre seba odhadnúť kedy a čo nám hrozí. Zvyšok doriešime u svojho lekára.

Ako metabolický syndróm začína?

Je to tak trocha zákerné ochorenie, pretože vzniká postupne a veľmi pomaly. Niekedy už v mladosti sú merateľné prvé náznaky, niečo ako varovné znamenia. Možno trocha väčšie bruško – nič vážne. Krvné testy ukážu niekedy trocha vyššie triacylglyceroly (tuk v krvi). A už nič iné aj niekoľko rokov. Len bruško potichu rastie.

Prejdú nejaké roky a brucho už je veľké. U lekára na kontrole sa s istým prekvapením objaví trocha vyšší tlak krvi. Nič vážne. Lekár odporučí trocha schudnúť. Lieky netreba. Ale náš pozorovaný ešte nie pacient sa cíti dobre a chudnúť sa mu veľmi nechce. Zas sa zabudne na pár rokov, že treba niečo robiť. Potom príde ďalšia kontrola u lekára. Tu sa už ukáže aj vyššia kyselina močová. Tlak krvi už je vysoký a lekár navrhne liečbu. Aj cholesterol nejak stúpa. Dávať lieky? Nedávať? Ďalšie dôrazné varovanie, aby pacient dodržiaval zdravú stravu a cvičil.

Ale náš pacient necvičí a stále jedáva tak ako vždy. To už má možno po štyridsiatke. Tu a tam sa objavia nejaké čudné pocity na hrudi. EKG veľa nepovie, ale pri ďalšej z kontrôl sa ukáže, že vyšli nejaké čudné výsledky okolo cukru. Ukáže sa, že ide o začínajúci diabetes. Pri internom vyšetrení sa ukáže, že má začínajúcu ischemickú chorobu srdca. To by mohlo vysvetliť aj tie čudné pocity v hrudi.

Mimochodom, keď už je reč o ischemickej chorobe srdca – vedeli ste, že vhodnou stravou a životným štýlom viete tento závažný zdravotný problém možno aj úplne vyliečiť? Pozrite si knihu Mějte znovu zdravé srdce, ktorú napísal Dean Ornish.

Náš obézny sa už stáva pacientom. Možno sedí u diabetológa, a možno čaká na kardiológii. To zákerné, čo som spomínal je názov diagnózy. Ak vám lekár oznámi ischemickú chorobu, alebo diabetes, zameriate sa práve na ten názov. Stane sa z vás "hypertonik", „srdciar“, alebo „diabetik“. Všimnite si ale, ako sa v najvyššej tichosti prestalo hovoriť o obezite. Pritom práve obezita a metabolický syndróm sú to ochorenie o ktorom by sa malo hovoriť čo najhlasnejšie. Ostatné zdravotné ťažkosti sú vlastne viac – menej ich dôsledkami.

Zákerné na tom teda je to, že často počujeme, ako ľudia umierajú na infarkty a iné konkrétne názvy chorôb. Nespomína sa ale, že až nepríjemne často stála v pozadí obezita a metabolický syndróm.

Tento článok som napísal preto, že možno ho bude čítať niekto, kto sa na cestu ťažkostí len dostáva. Mierne bruško, možno rýchlejšie zadýchanie, sedavé zamestnanie, ale inak plné zdravie. Ak je to váš prípad, chcel som vás upozorniť, že práve teraz je najlepšia chvíľa spraviť pre svoje zdravie o niečo viac. Viem, zamlada si ťažko predstavíte aké to bude o 20 rokov namiesto do práce ísť sedieť do čakárne k lekárovi a prežívať strach čo bude ďalej.

Metabolický syndróm: vnútrobrušná obezita je prítomná vždy Metabolický syndróm: vnútrobrušná obezita je prítomná vždy. Nedovoľte, aby váš obvod pása priveľmi narástol.

Asi nejak takto môže metabolický syndróm začínať, ak by ho popisoval samotný pacient.

Už sa vie, že na metabolický syndróm existujú genetické vlohy. Inými slovami je dedičný. Ak tieto problémy má rodič, alebo obidvaja rodičia, môžu sa ľahko rozvinúť aj u ich detí. Ale nemusia. Zatiaľ sa nevie, či sa tento stav môže rozvinúť aj u človeka, ktorý na to nemá predispozície.

Nanič je to, že okrem génov vďaka ktorým ľahšie priberieme dedíme aj kuchárske knihy a návyky – tie rozhodnú o tom, či sa obezita a pridružené ochorenia rozvinú, alebo nie. Vhodnou životosprávou totiž vývoj môžete zvrátiť.

Inzulínová rezistencia

Inzulínová rezistencia je často štartujúcim faktorom. Je to stav, kedy telo nevie efektívne využívať inzulín. Inzulínová rezistencia je stav v tele, keď sa zníži citlivosť tkanív na hormón inzulín. Inými slovami to znamená, že bunky ako keby nevnímali prítomnosť inzulínu. Inzulínová rezistencia sa v tele prejaví v troch systémoch.

  1. Svaly. Zhoršuje sa schopnosť dopraviť glukózu do buniek, inými slovami sa cukor z krvi nevie spotrebovať na pohyb. Prebytočná glukóza sa potom uloží vo forme zásobného tuku. Namiesto toho, aby sa "minula" v svale.
  2. Pečeň. Produkuje viac glukózy, ako by bolo treba. Možno aj preto, lebo svaly si „pýtajú“ energiu. Tú nemajú, pretože sa zhoršila ich schopnosť prijať ju.
  3. Tukové tkanivo. Zhoršuje sa premena tuku na energiu. Inými slovami telo vie zásobný tuk vytvárať, ale nevie ho používať. V tukovom tkanive sa potom vytvárajú triacylglyceroly a mnoho iných látok, ktoré ovplyvňujú zdravie smerom k horšiemu.

Možno ste si všimli, že tieto uvedené tri systémy sa dopĺňajú tak, že situácia sa postupne zhoršuje. Pritom niekde na začiatku by možno bolo stačilo pravidelným pohybom relaxovať svaly. Ak by dokázali vďaka tomu spotrebovať viac glukózy, "nepýtali" by ju. Aj preto je pasivita a sedavé zamestnanie to najhoršie, čo môžete pre svoje zdravie spraviť.

O tom, že niekto trpí inzulínovou rezistenciou sa dá len odhadovať z viacerých signálov.

  1. Prvým a varovným príznakom je zväčšovanie sa brucha. Ak priberáte do brucha, je to vždy veľmi vážny stav a nemali by ste ho zanedbať ani podceniť. Nemusí to byť prejav inzulínovej rezistencie, ale často býva.
  2. Ak pritom zároveň pozorujete, že ste viac letargickí a ľahšie unaviteľní, môže to s tým súvisieť. Najmä ak nedokážete zvládať väčšiu námahu, tak to je už varovný znak.
  3. Častý hlad, niekedy aj krátko po najedení môže byť ďalším zo signálov.
  4. Zhoršujúca sa schopnosť sústrediť sa na rôzne činnosti. (Dnes ale tento problém vzniká často aj ako priamy dôsledok dlhodobého používania sociálnych sietí a dlhodobého vyčerpania pracovnej pamäti.)
  5. Zvyšujúci sa tlak krvi. Čím je inzulínová rezistencia vyššia tým vyššia je zvyčajne aj tepová frekvencia srdca.
  6. Problémy so spánkom.

Žiaľ, všetky tieto ťažkosti si ľudia často vysvetlia ako náhodu, či prechodný stav. Nevedia, že u nich už začali problémy, ktoré sa v čase budú zhoršovať – ak s tým nič nebudú robiť. Nepríjemné je to, že inzulínová rezistencia vyvoláva v tele veľa ťažkostí a čo je horšie môže časom prerásť až do cukrovky. A následky cukrovky už sú vážne – od rizika infarktu, cez amputácie nohy až po oslepnutie.

Možno 30% populácie dnes má metabolický syndróm.

Ak lekár vidí, že do ordinácie vošiel obézny muž, ktorému nameria vysoký tlak krvi tak je skoro isté, že ide o metabolický syndróm. Potom sa spraví niekoľko vyšetrení, ktoré to potvrdia.

Jedna dobrá a jedna zlá správa

Najskôr tá zlá správa:

Výskyt jedného z príznakov metabolického syndrómu je signálom, že zakrátko sa môžu začať objavovať aj ďalšie príznaky.

To znamená, že ak ste doteraz nemali žiadne problémy, môže sa to zhoršiť a vopred vieme povedať aj ako. Napríklad máte veľké brucho. Neskôr zistíte, že začínate mávať vysoký tlak krvi. To už sú 2 zložky. Veľmi pravdepodobne vám časom lekár nameria vyšší cholesterol. Možno aj zvýšenú kyselinu močovú. Nič v živote nezmeníte? O pár rokov pribudnú ďalšie a ďalšie problémy ako infarkt, cukrovka, bolesti kĺbov alebo rôzne kožné ťažkosti. Ak bude nedostatok vápnika (ako jeden z príznakov) dlhodobý, môžete si ľahšie zlomiť napríklad bedrový kĺb.

Teraz tá dobrá správa: Našťastie platí aj opačné tvrdenie.

Ak sa podarí jeden z prejavov metabolického syndrómu zmierniť, zvyčajne to vedie aj k zmierneniu ostatných ťažkostí.

Ak napríklad schudnete, zmenší sa vám obvod pása. To je jeden z prejavov metabolického syndrómu. To zvyčajne vedie k zníženiu tlaku krvi, zníženiu cholesterolu, zmierneniu ťažkostí s diabetes, zníži sa kyselina močová... V ďalšom texte bude aj príklad tohto procesu aj pri znižovaní krvného tlaku.

Diagnostika metabolického syndrómu

Metabolický syndróm je diagnostikovaný vtedy, keď osoba spĺňa niekoľko z nasledujúcich podmienok (najmenej 3):

  • Obvod pásu viac ako 88 cm u žien a 102 cm u mužov.
  • Vysoký krvný tlak.
  • Zvýšená hladina cukru v krvi nalačno alebo neskôr až diabetes mellitus II. typu.
  • Inzulínová rezistencia.
  • Vysoká hladina triacylglycerolov – tá môže zvyšovať riziko vzniku cukrovky.
  • Vyšší cholesterol (ale nemusí byť vysoký) skôr je typická znížená hladina „dobrého“ cholesterolu.
  • Zmeny v zrážanlivosti krvi (zvyšuje sa riziko embólie, infarktu...).
  • Hormonálne zmeny (môžu sa objaviť niektoré druhy nádorov - také, ktoré súvisia s výkyvmi hladín hormónov).
  • Zhoršené prijímanie vápnika z potravy.
  • Vysoká kyselina močová (zvyšuje riziko rozvoja ischemickej choroby srdca, ale aj ochorenia zvaného dna.)
  • Psoriáza a niektoré ďalšie kožné problémy.
  • Možnosť rozvoja depresie, závislosti od jedla, nočného jedenia, neovládateľnej túžby jesť.

Zámerne neuvádzam žiadne presné čísla. Pre porozumenie nám stačí operovať pojmami ako „vyšší“ alebo „normálny“, cholesterol či tlak krvi. Posúdenie vašich parametrov zdravia, či krvných vyšetrení je v kompetencii vášho lekára. Neriešte svoje zdravie na internete.

Pre tých, čo to predsa len zaujíma: Aby sa dalo hovoriť o metabolickom syndróme, pacient musí splniť najmenej tri z nasledujúcich kritérií:

  • obvod pásu u žien nad 88 cm, u mužov nad 102 cm,
  • krvný tlak nad 130/85 mm Hg,
  • glykémia nad 6 mmol,
  • triacylglyceroly nad 1,7 mmol,
  • HDL-cholesterol pod 1,25 mmol u žien a pod 1,0 mmol u mužov. (Teda "dobrý" cholesterol príliš nízky)

A zároveň musí splniť aspoň dva z nasledujúcich kritérií:

  • triacylglyceroly nad 1,7 mmol alebo už je liečený na dyslipidémiu,
  • vysoký krvný tlak nad 130/85 mm Hg alebo už je liečený na hypertenziu,
  • glykémia nad 5,6 mmol/1 alebo už je diagnostikovaný diabetes,
  • HDL-cholesterol pod 1,1 mmol u žien a pod 0,9 mmol u mužov alebo liečená dyslipidémia.

Toto sú oficiálne kritériá pre diagnózu metabolického syndrómu. Teraz to isté trocha menej odborným slovníkom:

  • Ak teda ste obézni (podľa obvodu pásu to viete určiť),
  • máte vyšší tlak krvi (alebo normálny, ale užívate lieky na tlak),
  • našli vám vyšší cholesterol a triglyceridy (alebo už užívate lieky „na cholesterol“),
  • máte vyšší cukor (alebo ste už na cukrovku liečení),

tak v podstate skoro určite trpíte podobne ako u nás takmer každý druhý (!) človek metabolickým syndrómom. Znamená to, že niekde na začiatku vašich problémov s priberaním asi stála inzulínová rezistencia. A tej možno predchádzali roky nižšej telesnej aktivity, nevhodná strava, stres.

Príčiny vzniku metabolického syndrómu

Rozvoj metabolického syndrómu je postupný a jednotlivé ťažkosti spolu súvisia.

  1. Nedostatok pohybu a prebytok stravy vedie k inzulínovej rezistencii.
  2. Inzulínová rezistencia ovplyvňuje prácu srdca, ale aj hladiny cholesterolu. Vyvoláva aj prítomnosť malých LDL-častíc v krvi a to začína vyvolávať poškodzovanie endotelu (cievnej steny). Ľudovo povedané cievy sa zužujú a strácajú pružnosť.
  3. Postupné zhoršovanie sa stavu ciev začne vyvolávať vyšší tlak krvi.
  4. Zmeny v kvalite krvi menia jej vlastnosti. Ľahšie vznikne krvná zrazenina.
  5. Zvýšená kyselina močová môže vyvolávať ťažkosti s kĺbmi a o to menej pohybu postihnutý bude vykonávať.

Podobných vzťahov je v hre oveľa viac.

Metabolický syndróm sa môže objaviť aj u inak zdravých ľudí. Niekedy ho vyvoláva dlhodobý stres. Aj preto k zdravšiemu životnému štýlu patri spánok, relaxácia a vedomé a cielené vyhýbanie sa zbytočnému stresu.

Liečba metabolického syndrómu a jeho zložiek

Samotný metabolický syndróm sa liečiť nedá. Predsa len je to stále ešte viac následok mizernej životosprávy a oveľa menej nejaká "choroba". U lekára je teda dnes možná aspoň symptomatická liečba. To znamená že lekár vám môže predpísať lieky, ktorými sa aspoň potlačia najnebezpečnejšie príznaky.

  • Vysoký tlak sa dá znížiť liekmi.
  • Cholesterol sa dá znížiť liekmi.
  • Obezita sa dá čiastočne riešiť aj s pomocou liekov.
  • Diabetes sa dá dostať pod kontrolu.

Nič z toho nie je liečba metabolického syndrómu! Je to zmierňovanie niektorých jeho prejavov. Aj to môže pomôcť, ale nevyrieši sa tým príčina.

Dôležité ale je – ako sme si už povedali – že ak sa zmierni jedna zo zložiek, priaznivo to môže ovplyvniť ostatné. Napríklad lieky na zníženie krvného tlaku pomáhajú pri normalizovaní inzulínovej senzitivity. Takže pôvodná problematická inzulínová rezistencia sa dostáva pod kontrolu pomocou zmiernenia príznaku „tlak krvi“. Ale samotný liek + chybná životospráva dlhodobo zvyčajne nestačí.

Teraz by niekto mohol namietnuť, ako tie zlé, škaredé farmaceutické firmy vlastne ani nemajú záujem na tom, aby sme sa celkom vyliečili. A že preto lieky len liečia ale nevyliečia. Skôr, než sa pustíte do podobných konšpiračných teórií, tak si pripomeňte: Metabolický syndróm sa môže vyriešiť zdravou životosprávou a to aj bez liekov. Najmä v jeho ranných fázach. Netreba čkať kým budete mať 120 kíl a potrebovať na to lieky... Ale ľudia, ktorí trpia týmto problémom sa veľmi nehrnú do zmien v životospráve. Radšej jedia torty a údené a zajedajú ich liekmi na cholesterol, krvný tlak a cukrovku. Za tým by som naozaj nehľadal konšpiráciu.

Tým ale nechcem idealizovať lieky. Je výborné, že ich máme. No nedá sa spoliehať len na ne.

Často vidíme ľudí, ako jedia mnoho liekov ráno a večer. Cez deň a v noci potom pre zmenu jedia jedlá, kvôli ktorým potom musia užívať stále viac liekov...

Ľudia s metabolickým syndrómom (aj s diabetom) majú spoločnú vlastnosť: veľkú nechuť k zmenám životného štýlu. Stačí pár týždňov dodržať zdravší životný štýl a pacient vidí veľké rozdiely. Ale napriek tomu rýchlo prestáva cvičiť a stravovať sa zdravo. Je možné, že aj toto nastavenie psychiky by mohlo byť súčasťou metabolického syndrómu? Ktovie. Keď sa robili klinické testy v tejto oblasti, pacientov bolo treba intenzívne motivovať a neraz doslova strážiť a kontrolovať.

Je zrejmé, že v hre je ešte niečo, čo nevieme. Inak by totiž stačila logická informácia: jedz zdravo a cvič a bude ti lepšie. Títo ľudia však vedia, že to je pravda, skúsia to, ale aj tak sa nedokážu podľa toho zariadiť.

Podobný problém pozorovali aj pri ľuďoch trpiacich cukrovkou. Pravidelné vhodné cvičenie im už v krátkom časovom horizonte prinieslo merateľný prospech. Zníženie dávok liekov. Napriek tomu sa väčšina diabetikov nedokáže prinútiť k pravidelnému cvičeniu.

Prevencia metabolického syndrómu

Aj keď metabolický syndróm je dedičný problém, môžete ho významne ovplyvniť. Obidvoma smermi. K lepšiemu aj horšiemu!

  • Prejedanie, pasivita, sedavé zamestnanie a sledovanie TV, stres, fajčenie. To sú faktory ktoré privolávajú a zhoršujú problémy spojené s metabolickým syndrómom.
  • Vhodné jedlo, aktívny životný štýl, šport, dosť času na relax a radosť zo života... To sú faktory, ktoré bránia rozvoju metabolického syndrómu a tlmia jeho jednotlivé príznaky a prejavy.

Životný štýl teda rozhodne o tom, či sa vo vašom živote bude všetko točiť:

  • medzi údeninami, lekármi, syrmi, liekmi, koláčikmi, čakárňami v nemocniciach, polihovaním pred televízorom a státím v lekárni...
  • ...alebo...
  • ...medzi zeleninou, športom, ovocím, koníčkami, ryžou natural, rodinným výletom, dusenými kuracími prsiami a poriadne dlhým spánkom.

Ak teda chcete zaútočiť na metabolický syndróm, máte k dispozícii naozaj silné zbrane.

  • Pohyb.
  • Strava.
  • Pokoj, pohoda, relax a minimum stresu.
  • Minimálny príjem alkoholu.

Nejdem teraz dopodrobna popisovať ako presne to má vyzerať. Popísal som to podrobne v knihe Jedálniček na chudnutie a aj na tomto webe si môžete vyskúšať jedálniček na chudnutie na týždeň. Mnoho tipov nájdete v článku Ako schudnúť. Zdravá strava a vhodné cvičenie, ktoré odporúčam mjú overený účinok.

Kto sledujete aj moje iné projekty, tak viete, že po roku chudnutia sa z obézneho muža s metabolickým syndrómom môže stať zdravý muž s úplne normálnymi hodnotami (tlak, laboratórne vyšetrenia, kondícia). Bez akýchkoľvek liekov.

Preto je dobré poznať prvé príznaky metabolického syndrómu.

Môžete to brať ako keby sa vám rozosvietila kontrolka. "Pozor, niečo nie je v poriadku". Tá červená kontrolka zvyčajne svieti niekoľko rokov, niekedy aj desiatky rokov. Kto ju ignoruje, riskuje neskôr vážne zdravotné ťažkosti. No a ak sa rozhodnete konať, tak môžete vlastnými rozhodnutiami vrátiť svoje telo do formy a tá kontrolka sama zhasne.

Ak máte medzi svojimi priateľmi tučnejších ľudí, prosím, zdieľajte tento článok. Možno niekomu príde vhod, ako varovanie aj návod, ako si chrániť zdravie.

Ďalšie informácie:

Ďalšie odborné informácie:

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.