chudnutie-ako

Zdravotné následky obezity

Skúste si v duchu predstaviť všetkých svojich známych, ktorých poznáte. Čím sú tučnejší, tým menej ich napočítate vo veku nad 50 rokov. Inými slovami, tuční ľudia umierajú skôr, než ich štíhli rovesníci.

Ono na prvý pohľad si to človek neuvedomí. Civilizačné choroby majú rôzne názvy. Možno vám niekto v rodine umrel na infarkt – predčasne. Možno niekto na následky diabetes. Dosť často bola spolupríčinou práve obezita. A práve to na prvý pohľad nemusí byť celkom zrejmé.

Navyše nemusíme ísť hneď do vážnej témy ako je umieranie. Stačí, že možno niekto berie roky veľa liekov. Na tlak, na cukrovku, na „kyselinu“, na bolesti kĺbov, na odvodnenie. Aj kvalita života obézneho človeka býva nižšia.

Je dobré myslieť na to, že obezita na desať aj dvadsať rokov stredného veku môže dramaticky znížiť kvalitu života. Obézny trpí chorobami, zle sa mu chodí, je unavený, často sa potí, zle spí (chrápanie) a podobné drobnosti. Tie síce nezabíjajú na počkanie, zato však otravujú život trvale.

Zdravotné následky obezity

Zdravotné ťažkosti môžu prepuknúť buď jednotlivo, alebo sa naraz objaví niekoľko príznakov. Ak ste tuční a ešte nemáte žiadne ťažkosti, pripravte sa, že časom vás postihnú niektoré z ďalej uvedených problémov. Ak takéto ťažkosti už máte a ste obézni, tieto ťažkosti sú spoluspôsobené, alebo akcelerované obezitou. Pozrime si teda zdravotné následky:

 • diabetes 2. typu;
 • poruchy metabolizmu tukov, hormonálne poruchy, neplodnosť;
 • problémy so srdcom a krvným obehom, vysoký tlak, ischemická choroba srdca, angina pectoris, trombóza (tromboembolická choroba), zlyhanie srdca (znížená kontraktilita myokardu), poruchy srdcového rytmu (srdcovocievne problémy môžu byť prítomné už v pásme nadváhy), náhla smrť, varixy (kŕčové žily), mozgové a cievne príhody;
 • problémy s dýchaním, rýchle zadýchanie sa pri minimálnej námahe, zásadné zhoršenie príznakov astmy, chrápanie, syndróm spánkového apnoe (dočasné niekoľko sekundové zastavenie dýchania, spôsobené upchaním dýchacích ciest alebo oslabeným dýchacím svalstvom; to má vážne následky napríklad únava, vysoký tlak, podráždenosť, depresie, pri dlhotrvajúcom stave riziko zlyhania srdca);
 • problémy so zažívaním, pálenie záhy, zápal sliznice žalúdka, ťažkosti so žlčníkom, pankreasom, pečeňou;
 • u žien poruchy cyklu, neplodnosť, komplikácie v tehotenstve a pri pôrode, pokles maternice, zápaly rodidiel, časté defekty plodu obéznej matky;
 • vyššia pravdepodobnosť vzniku rakoviny, častejšia je rakovina hrubého čreva, rakovina žlčníka, žlčových ciest, pankreasu, pečene, ľadvín, u mužov rakovina prostaty, u žien rakovina prsníka, maternice, vaječníkov;
 • ťažkosti s hybnosťou, degeneratívne choroby kĺbov a chrbtice, hlavne gonartróza a coxartróza, bolesti kĺbov, dna, stále sa zhoršujúce bolesti chrbtice, osteoartróza kĺbov, artróza, vyššia pravdepodobnosť zlomeniny krčka femoru – to všetko sú ťažkosti s pohybovým aparátom;
 • mnohé kožné ťažkosti – ekzémy, mykózy (plesne), strie, celulitída;
 • celkové zhoršovanie zdravotného stavu, postupné zhoršenie imunity, časté ťažkosti ako opuchnuté nohy, častejšie úrazy (zlá hybnosť, zlé ťažisko) zlomeniny, častejšie natiahnuté šľachy;
 • zvýšené riziko komplikácií pri narkóze, horšie hojenie rán po operáciách alebo úrazoch, mnohé nešpecifikovateľné ťažkosti, stavy únavy, nejasné výsledky testov;
 • ťažkosti so spánkom, často chrápanie (mimoriadne nepríjemné pre okolie), časté prebúdzanie sa kvôli močeniu (môže spôsobovať tlak na močový mechúr, alebo to môže byť prejav začínajúceho diabetes);
 • časté sú „zlé žily“ – pichanie injekcie na mnoho pokusov, kým trafia žilu ukrytú za hrubou vrstvou tuku;
 • vyššie riziko preležanín – v nemocnici môže byť problém, s obéznym – sestričky nemusia vládať manipulovať; nie sú vozíky pre veľmi tučných; nedajú sa spraviť niektoré vyšetrenia, napríklad príliš tučný človek sa nezmestí do bežného CT. Z nepohybovania sú bolestivé preležaniny aj zápal pľúc. Aj tak môžu vyzerať posledné týždne života človeka, ktorý tak miloval torty, klobásky a zmrzlinu. Umrie na nemocničnej diéte o mnoho rokov skôr, ako by bolo primerané.

Z takého výpočtu ide človeku mráz po chrbte. Horšie je to, že človek si často nespojí názov diagnózy s jej prejavmi. Preto v samostatných článkoch podrobnejšie opíšem niektoré ťažkosti, ktoré obezita spôsobuje. Nie rečou lekárov, ale zrozumiteľnejšie „polopate“.

Vysoký tlak a choroby srdca

Mnoho ľudí sa ponosuje na cenu liekov a pritom doslova „žerú“ celkom nezmyselným spôsobom potraviny, ktoré spôsobujú presne tie zdravotné ťažkosti, na ktoré sa títo ľudia sťažujú. Žiaľ, nedokážu, nevedia (alebo nechcú?) si tieto fakty spojiť.

Ak máte vysoký tlak, zvážte toto

Akékoľvek problémy s tlakom, alebo srdcom vždy konzultujte so svojím lekárom. Ak sa vám nižšie uvedené odporúčania páčia, radšej sa poraďte s lekárom. Väčšinou vám ich tiež odporučí. Ak budete vďaka opatreniam úspešní, môže vám lekár neskôr znížiť dávkovanie liekov.

Vysoký tlak má spravidla nejakú príčinu. Veľmi často je to spôsobené tým, že telo potrebuje niekde zlepšiť stav okysličenia. „Natlačí“ teda krv pomocou vyššieho tlaku. Niekedy však príčinou môže byť aj to, že sa telo zväčší oproti norme.

 • Soľ je často príčinou vysokého tlaku. Solenie má ten následok, že v tele sa zadrží viac vody. Inými slovami po zjedení slaného jedla sa „zväčšíme“ o vodu, ktorá sa zadrží v tele. Ak teda máte vysoký tlak, skúste pár dní vynechať soľ. Viem, surové opatrenie. Jedlo človeku nechutí. Vydržte to však. Je možné že už o dva či tri dni zistíte, že tlak máte v norme.
 • Obezita so sebou nerozlučne „vlečie“ dôsledky. Skôr, alebo neskôr sa u obézneho človeka začne objavovať vysoký tlak krvi. Aj tu platí pravidlo, že ak schudnete, zlepšia sa aj parametre ako krvný tlak. Žiaľ, toto nezbadáte za tri dni. No už po schudnutí zhruba 6 až 12 kíl sa rozdiel dá jasne rozpoznať. To sa dá dosiahnuť zhruba za dva až tri mesiace racionálnej výživy.
 • Nedostatok pohybu. Obézni ľudia sa neradi hýbu, takže klesá ich celková kondícia. To má za následok oslabovanie svalov. Zhoršuje sa teda aj prekrvenie tela a to môže vyvolať vyšší tlak práve ako spôsob dostať krv kam treba. Nečinnosťou bez tréningu sa však oslabuje sval zvaný srdce. Znižuje sa účinnosť jeho práce. To sa v praxi prejavuje aj tým, že musí „búchať“ oveľa rýchlejšie ako srdce trénovaného človeka. Srdce obézneho a necvičiaceho pracuje neefektívne, a tak je oveľa viac zaťažené – zbytočne.

Vo veľkom percente prípadov stačí spraviť zmeny v životospráve a tlak krvi sa zlepší. Inými slovami teda viete len kontrolou jedla a miernym športom dosiahnuť, že vaše srdce začne pracovať normálnejšie.

 • Vďaka športu sa zlepší účinnosť práce srdca. Na jedno stiahnutie vytlačí viac krvi. Nemusí udierať 80 a viackrát za minútu. Stačí ak bude udierať okolo 60 úderov.
 • Vďaka vhodnej strave sa zníži tlak krvi. Ak ste doteraz radi solili, môžete sa z pásma vysokého tlaku dostať na normály už len tým, že prestanete soliť.

Tieto výsledky zvyčajne dosiahne každý. Nechcem tým vyvolať chybný dojem, že všetky choroby spojené so srdcom, alebo s vysokým tlakom sú spôsobené nadváhou, solením, pasivitou, alebo chybnou stravou. No vo všetkých prípadoch optimalizácia životného štýlu pomôže zmierniť ťažkosti.

Veľká väčšina ťažkostí, ktoré sa označujú ako „civilizačné choroby“ sa totiž začína práve tým, že sa správame ako civilizovaní ľudia – málo pohybu a zlá strava. Predstavte si, že vaše telo má nejakú predispozíciu na srdcovú chorobu. Lapidárne povedané „nábeh na vysoký tlak“, alebo na iné ťažkosti. V dvadsiatke o tom neviete. V päťdesiatke môže byť stav závislý na tom, aký ste žili životný štýl.

 • Ak ste jedávali vhodné jedlá a cvičili, v päťdesiatke stále nemusíte vedieť o tom, že máte nejakú drobnú poruchu. Možno sa prejaví neskôr. Možno nie.
 • Ak ste mali zlú životosprávu, v päťdesiatke možno máte obezitu a cievy v zlom stave. To samo o sebe by možno až tak neprekážalo. Ale ak sa to spočíta s vašou existujúcou poruchou, môže to spôsobiť napríklad infarkt.

Žiaľ, obezita a zlý životný štýl nám na telo postupne nakladá záťaž v mnohých smeroch. Z tých týkajúcich sa srdca je lepšie robiť si ťažkú hlavu.

 • Znižujte dávky soli. Priveľa sodíka zvyšuje nielen tlak, ale zaťažuje aj ľadviny a zvyšuje riziko rakoviny. Štedré solenie má mnoho ďalších negatívnych následkov pre zdravie.
 • Jedzte vlákninu. Vláknina optimalizuje trávenie, imunitu a pomáha aj zlepšovať profil cholesterolu. Vlákninou rozumejte ovocie, zeleninu a celozrnné potraviny. Netreba kupovať potravinové doplnky s vlákninou.
 • Užívajte probiotiká. Dlhodobo. Napríklad Probio-fix. Optimalizujú črevnú mikroflóru a v spolupráci s vlákninou (a vodou) pomáhajú aj pri znížení cholesterolu.
 • Pitný režim dodržiavajte v rozmedzí odporúčanej „normy“ pre vás. V kalkulačke BMI na tejto stránke hore si môžete vypočítať okrem iného aj výsledkok, koľko vody máte za deň vypiť.
 • Úplne škrtnite cukor a sladké potraviny (vrátane slaných produktov z bielej múky). Tieto potraviny vám škodia. Spôsobujú obezitu, zbytočne „masírujú“ s hormónmi, stoja za zvýšeným tukom v krvi a oberajú vás o niektoré vitamíny najmä zo skupiny B.
 • Významne obmedzte potraviny s vyšším zastúpením živočíšneho tuku. Tento tuk má nepriaznivý vplyv na zdravie. V malom množstve je v poriadku.
 • Úplne vylúčte potraviny, ktoré sa zakladajú na použití stuženého a lacného tuku. To sú najmä koláče, zákusky, keksy. Margaríny obsahujú mimoriadne vysoké percento transmastných tukov. Tým myslím lacné margaríny na pečenie. Ak si kúpite drahý a kvalitný nátierkový margarín, napríklad Flora, Rama, tak v malom a primeranom množstve je jeho použite celkom v poriadku.
 • Užívajte olivový olej, alebo ľanový. Môže byť výhodné použiť aj rybací olej, ale jeho chuť a možná kontaminácia ťažkými kovmi trocha komplikuje voľbu. Dá sa siahnuť aj po forme v tobolkách. Tieto tuky potrebujete, obsahujú omega 3 mastné kyseliny ktoré sú aj pre zdravie srdcovocievneho obehu mimoriadne užitočné.
 • Systematicky cvičte, aspoň pravidelné prechádzky. Bez pravidelného pohybu dosiahnete len čiastkové zlepšenie.
 • Pravidelne relaxujte. Odpočinok neznamená len spánok, ale aj dobrá nálada pri realizácii koníčka, alebo s partiou milých ľudí.

Viem, tých opatrení je takto na prvý pohľad dosť veľa a dali by sa písať ďalšie. Začnite jedným a potom po troche pridávajte ďalšie. Neskôr zistíte, že celý systém je vzájomne prepojený. Že jedno pravidlo vychádza z druhého a ich nasadenie uľahčí iné pravidlo. To čo sa vám spočiatku bude zdať celkom nemožné neskôr budete robiť celkom bežne.

Napríklad ak teraz radi maškrtíte sladkosti, možno si neviete predstaviť, ako by ste s tým prestali. Ak ale začnete jesť zeleninu a ovocie, hlad sa zmierni. Potom možno pridáte vhodné jedlo a zistíte, že na sladkosti začínate zabúdať. Neskôr sa možno odhodláte viac obmedziť soľ. Zistíte že vám je lepšie. Že chudnete. O to ľahšie sa vám začne chodiť cvičiť. Po tréningu zas budete lepšie spať… Jednoducho ak prejdete na zdravší životný štýl, nie je to tak ťažké, ako to vyzerá.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Za nejaký čas zistíte, že tlak krvi je v norme, srdce už neudiera tak rýchlo ako u kolibríka. Zistíte, že vám ide dole cholesterol, zlepšia sa ďalšie krvné parametre. Začnete sa lepšie cítiť a ľudia vás začnú zastavovať s otázkou, ako sa vám podarilo schudnúť.

To je ten najlepší dôkaz, že pri tomto režime máte zotrvať natrvalo. Inak hrozí jojo efekt. Nielen s obezitou, ale aj zhoršením srdcovocievnych parametrov.

Problémy s dýchaním

Obézny človek má problémy s dýchaním. Často si neuvedomuje fakt, že pod tieto problémy sa podpisujú práve desiatky kíl tuku, ktoré má pri sebe nocou i dňom. Váha neraz aj desiatok kíl slaniny sa prejaví na mnoho spôsobov. Organizmus je neprestajne zaťažený citeľným bremenom, ktoré je potrebné nosiť so sebou. To všetko stačí na to, aby obézny človek bol takmer na konci s dychom už aj po minimálnej fyzickej aktivite.

Dýchanie teda môžete považovať za jeden z indikátorov obezity. Ak vidíte, že „nejaké tie kilá navyše tam sú“, skúste posúdiť, ako zvládate námahu. Ak už po krátkom a nenáročnom výkone zistíte, že ste poriadne zadýchaní, vedzte, že za to môžu práve aj „kilká navyše“. Iste – možno je príčinou zadýchania len zlá kondícia, ale tá prichádza s obezitou nerozlučne.

V prípade akýchkoľvek (aj malých) problémov s dýchaním radím bez meškania navštíviť lekára, pretože môže ísť aj o iný problém. Lekár môže posúdiť, či je to len problém spôsobený obezitou a vylúči, či sa za problémami s dýchaním neskrýva iné ochorenie. Napríklad astma. Tú treba liečiť. Keďže obezita astmu dramaticky zhoršuje, je rozumné aj schudnúť.

Syndróm spánkového apnoe

Najmä u tučnejších ľudí sa občas objaví problém s dýchaním počas spánku. Volá sa to spánkové apnoe. Veľmi často je to spojené aj s chrápaním. Ak sa tento problém týka vás, alebo vašich známych, upozornite na to lekára.

Apnoe je stav, keď sa dýchanie počas spánku zastaví často na viac ako 10 sekúnd. Vzniká z dôvodu mechanického upchania dýchacích ciest (jazykom, alebo zo slabosti dýchacích svalov). Spiaci sa začína pomaly dusiť, ale nezobudí sa pritom. O pár sekúnd na to zas dýcha. Po chvíli sa apnoe znova objaví. (Odbornejšie sa to nazýva apnoická pauza.)

O apnoe ani o chrápaní spiaci často nevie

Veľmi často sa stáva, že ľudia vôbec nevedia, že pri spaní vydávajú rôzne zvuky. Veľmi často je to „len“ chrápanie. To vzniká zúžením dýchacích ciest pri zlej polohe hlavy, alebo ak sú slabšie svaly v oblasti krku. Inými slovami aj chrápanie je už mierna prekážka v dýchaní, pretože spomaľuje vstup vzduchu. Navyše zvuk je často rušivý. Ruší spánok spiaceho, aj keď on sám sa pri tom nezobudí.

V horšej verzii potom môže chrápanie prerásť až do upchatia dýchacích ciest. Nasledujú sekundy bez dychu. Neskôr sa dýchanie reflexne obnoví, ale spiaci sa nezobudí. Takto to môže ísť stále dokola.

Keďže spiaci o tomto probléme vôbec nevie, nebude ho ani riešiť. Preto je výhodné o chrápaní a prípadnom apnoe hovoriť! Viem, niekedy to je nepríjemné hovoriť o takýchto veciach. Ale následky sú vážnejšie.

 • Ak žijete spolu s rodinou, alebo známymi, spýtajte sa ich, či nechrápete, alebo či sa v noci nedusíte.
 • Ak žijete sami, zoberte diktafón, alebo počítač s mikrofónom a nahrajte si jednu celú noc. V počítači sa dá nahrávka rýchlo vyhodnotiť aj vizuálne, netreba to počúvať. V závere článku nájdete návod.
 • Pokiaľ pozorujete tento problém u svojho blízkeho (manžel, spolubývajúci…) upozornite ho na to. V praxi budete počuť, že po fáze keď postihnutý nedýchal nasleduje často zrýchlené dýchanie (nazýva sa to hyperventilácia) ako sa telo snaží kompenzovať predchádzajúce dusenie. Po chvíli je dýchanie zas  normálne a za nejaký čas sa znova na chvíľu zastaví. Ak postihnutý chrápe, je to veľmi jasne počuť. Ak pritom nechrápe je to počuť menej. Ale stále veľmi dobre.

Dýchate pravidelne? Nechrápete? Potom je všetko v poriadku. Ak ale máte ťažkosti s nočným dýchaním, alebo chrápete, poraďte sa s lekárom. Tu nejde len o to, že chrápanie môže drasticky rušiť spánok vašich blízkych. Ruší aj váš spánok a tým znižuje jeho kvalitu. Nedobre vyspatý človek je vyčerpaný a oveľa menej schopný dodržiavať predsavzatia. Ani chudnutie sa pri zlom spánku zvyčajne nedarí dosiahnuť.

Následky syndrómu spánkového apnoe

Najbežnejšie následky apnoe sú spojené s nižšou kvalitou spánku a s horším zásobením kyslíkom počas noci. To sa prejaví veľmi často ako:

 • Únava, nízka motivácia,
 • slabá koncentrácia a celkový výkon,
 • podráždenosť, prchkosť,
 • depresie
 • nevyspatosť, oveľa menej „pevná vôľa“.

Taký človek je potom neobľúbený, pretože je zlostný a výbušný. Alebo je unavený a otrávený. Čiže na medziľudskej úrovni na chrápanie človek vlastne doplatí tak, že si ani neuvedomí túto možnú súvislosť.

Pri dlhotrvajúcom trvaní spánkového apnoe sa však zvyknú objaviť aj chronické následky na zdraví.

Pravidelné nočné dusenie sa spôsobuje postupné, pomalé a žiaľ trvalé zmeny tvaru srdca. Tieto zmeny sa môžu formovať roky, ale ak s tým nič nebudete robiť, môže to prerásť až do neskoršieho zlyhania srdca.

Veľmi časté následky tejto poruchy dýchania počas spánku sú:

 • vysoký krvný tlak,
 • zmeny v rýchlosti srdcového tepu (počas dusenia najskôr spomalenie a následne zrýchlenie ako sa telo snaží kompenzovať výpadok)
 • zvýšené množstvo červených krviniek
 • zúženie ciev v pľúcach
 • zväčšenie pečene
 • opuchy nôh
 • niekedy problémy s potenciou (spánkové apnoe častejšie postihuje mužov).

Pri dlhodobom stave sú nebezpečné najmä už spomenuté zmeny na srdci.

 • zmeny na stenách srdca
 • neskôr rozšírenie pravej srdcovej komory
 • ešte neskôr riziko zlyhanie pravej srdcovej komory

Kedy je apnoe ešte v poriadku a kedy už nie

Asi každému z nás sa občas pritrafí, že chvíľu chrápeme. Alebo zaspíme v nejakej podivnej polohe a potom je dýchanie problematické. Takéto prípady vôbec nemusíte riešiť. Vážnejšie treba brať situáciu, ak sa to opakuje každú noc. Ak stále chrápete a ak sa vám dokonca často zastaví aj dýchanie, tak potom je dôvod to začať riešiť.

Samotné chrápanie ešte nemusí byť v následkoch až tak vážne. Chrápe veľa mužov, najmä starších. Kým počas spánku nenastane dusenie, chrápanie nebýva pre zdravie až tak nebezpečné. Je však rušivé, preto aj jeho prítomnosť radšej konzultujte so svojím lekárom. Ak totiž chrápete, môže sa stať, že neskôr sa začne objavovať aj apnoe.

 • Veľmi rýchly minitest: ak chrápete ale cez deň nie ste unavení, tak asi netrpíte spánkovým apnoe.

Ak ste si nahrali svoju noc, stačí sa pozrieť na záznam. Ak máte niekoľko apnoí za hodinu, je potrebné bez zbytočného odkladu riešiť to s lekárom. To už je pomerne vážna vec. Pokiaľ v nahrávke počujete, že dýchanie je síce prítomné, ale značne obmedzené, volá sa to hypopnoe. Hypopnoe totiž spôsobuje nedostatok vzduchu v pľúcach.

Ak vás to zaujíma, tak pri apnoe (a hypopnoe) dochádza v tele k stavu, ktorý lekári nazývajú hypoxémia a znamená to nedostatok kyslíku v krvi. Tento stav je nepríjemný preto, že telo naň reaguje. Spiaci sa vlastne trocha dusí – teraz myslím na bunkovej úrovni. Bunky „pýtajú kyslík“. Telo v takom stave reaguje zvýšením činnosti srdca a často aj krvného tlaku.

Mimochodom vysoký krvný tlak je často spôsobený nedostatkom kyslíka v nejakej časti tela. Vždy preto stojí za úvahu hľadať najskôr príčinu, prečo telo potrebuje „natlačiť viac krvi“ a kam.

Ak teda jedno apnoe trvá viac ako 10 sekúnd a opakuje sa niekoľko krát za hodinu, je potrebné niečo s tým robiť.

Čo sa dá robiť ak chrápete, alebo trpíte syndromom spánkového apnoe

 • Existujú lieky, ktoré môžu pomôcť, preto odporúčam poradiť sa s lekárom a nie riešiť to podomácky.
 • Keďže tento problém sa v 80% týka ľudí obéznych, požiadavka schudnúť asi nikoho neprekvapí. Obezita totiž nie je len „tuk na bruchu“, ale mení aj tvar tela. Aj oblasť krku. Preto potom, čo sa postihnutému podarí zhodiť, spravidla sa významne zlepší aj chrápanie a apnoe.
 • Niekedy je príčinou „len“ zlá poloha tela pri spánku. Najčastejšie problém vznikne ak spíte na chrbte. V tej polohe, najmä ak je hlava trocha zaklonená sa jazyk akoby vtiahne hlbšie a tým sa čiastočne upchá dýchací otvor. Zmeniť polohu tela pri spánku teda môže byť aj spôsob, ako pomôcť. Skúste iný vankúš a podobne.
 • Tí, čo však trpia týmto problémom a sú štíhli, môžu mať iný problém. Často je to spôsobené nejakou prekážkou v krku, napríklad väčšie mandle, alebo časté sú aj nosové polypy. Prekážku potom stačí chirurgicky odstrániť a stav sa môže značne zlepšiť.
 • Ak nepomáha nič, potom sa dá spať s nasadenou špeciálnou maskou. Tá zaistí pravidelné dýchanie po celú noc. Iste je to nepríjemná predstava. No asi je lepšie spať v miernom nepohodlí, než sa každú noc dusiť. Ľudia, ktorí sú na to odkázaní to chvália. Zobudia sa totiž odpočinutí a svieži.
 • Vo výnimočných prípadoch môže byť príčinou tohto problému iný stav. To sa však netýka chudnutia, preto sa tomu nemusíme venovať. Je to potom prípad pre neurológa, alebo iného špecialistu.

Ako si doma viete zmerať, či nemáte tento problém

V úvode som spomínal, že ak žijete sami, nemusí byť vždy ľahké zistiť, či trpíte spánkovým apnoe. Ak sa budíte unavení aj keď ste spali dlho, skúste si nahrať jednu svoju noc. Ak máte diktafón, je to jednoduché. Môžete použiť aj mobilný telefón, ak nahráva tak citlivo, že budete počuť aj tiché dýchanie. Alebo použite počítač. Výsledkom bude nahrávka, napríklad MP3.

Nahrávku potom môžete otvoriť v ľubovoľnom počítačovom programe určenom na úpravu zvuku. Zvukový editor je v počítačoch často. Ak žiadny nemáte, môžete si stiahnuť napríklad prenosnú verziu programu Audacity Portable. Je zadarmo, je po slovensky a netreba ju inštalovať. Stačí stiahnuť a spustiť.

Nech už však pracujete s ktorýmkoľvek zvukovým editorom, práca bude skoro vždy rovnaká.

Nájdete niekde symbol lupy. V tom režime si priblížte grafické vyjadrenie zvuku. Tak, aby ste videli jednotlivé nádychy. Na tomto obrázku vidíte vľavo takmer pravidelné dýchanie. V strede som označil oblasť, kde dýchanie chýba. To je apnoická pauza. Následne ide niekoľko rýchlych nádychov a výdychov – to je hyperventilácia. Potom sa dýchanie začína dostávať do „normy“.

Vďaka tomu, že zvuk vidíte takto graficky, viete noc „prezrieť“ za pár sekúnd, nemusíte to celé počúvať. Dôležitá poznámka – nahrávať treba v pomerne tichom prostredí tak, aby dýchanie bolo v nahrávke silnejšie, než prípadné ruchy z okolia. Potom by totiž bolo ťažké nahrávku vyhodnotiť graficky.

Ak objavíte miesta bez dýchania, prepnite sa z režimu lupa do režimu editácia. To býva tlačítko podobné ako veľké I.

Potom môžete horizontálne označiť celú oblasť, v ktorej chýba dýchanie. V spodnej časti obrazovky vám hneď ukáže, že dýchanie bolo zastavené na 15 sekúnd a nejaké drobné. To je veľa. Je to dôvod, aby ste si daný problém dali radšej vyšetriť aj profesionálne, u lekára. Takéto samovyšetrenie vám odporúčam spraviť len pre prípad, že žijete sami a nemáte nikoho, kto by mohol skontrolovať, ako vlastne spávate.

Viem, za chrápanie sa mnohí ľudia hanbia. Cítia sa v rozpakoch, ak by sa mali priznať. No radšej tento problém riešte. Možná únava cez deň je len jedným z nepríjemných dôsledkov. Vážnejším je riziko zlyhania srdca v spánku. Ak patríte k ľuďom, ktorí nie sú štíhli, kontrolujte si priebežne, ako spávate.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

167 Odpovedí

 1. dobry den mam problem som 3 roky po porode a mam vecsie brusko… velmi ma to trapi a neviem ako s tym dole, je nafuknute
  dakujem

 2. betka ak je to bruško väčšie preto, že ste pribrali, potom je namieste spraviť zmeny v stravovaní a pridať celkom pravidelný pohyb. Vypočítajte si, čo máte robiť v kalkulačke BMI, prípadne sa prihláste na e-mailový kurz chudnutia (je zadarmo). Zdravá životospráva by mala celkom stačiť, netreba zvyčajne nasadiť žiadne špeciálne diéty.

 3. Pozdravujem! Mam 30 rokov, 169cm a 95kg. Chcela by som schudnut na idealnu moju vysnivanu vahu na 53kg.
  Poradte mi vsak, ako chudnut, aby mi po takom ubytku hmotnosti, ak sa mi to podari, co by som velmi chcela, aby mi neostala ovisnuta koza, ktoru je mozne odstranit len operativnym zakrokom, toho sa naozaj bojim a tak chcem chudnut co najpomalsie…co je este potrebne k tomu, aby sa taka natiahnuta a tukom obrastena koza postupne stahovala a „vstrebavala“ do tela? Prosim, poradte mi, dakujem velmi pekne.

 4. danka rozhodnutie chudnúť pomaly je vynikajúce. Má to veľa výhod, takže podporujem vás v tom. Obávam sa však, že ak ste už raz svoju váhu dotiahli takmer na „docenta“, tak po schudnutí asi trocha prebytočnej kože už na vás zostane. Záleží na tom, ako je tuk distribuovaný, nakoniec to nemusí byť vážna pohroma. Čo ale bude niekedy o rok – to je reálny termín, za aký môžete zhodiť zdravo – koža na bruchu v poriadku, to vám nikto nepovie.

  Určite však nepočítajte s nejakým vstrebávaním kože.

 5. Dobrý deň :)

  Mám iba 16 rokov predtym som skušal „chudnutie“ no keĎ som schudol 8kg tak to ďalej nešlo. Mal som už aj problemy z kolenom kvôli tomu že som ťažký a futbal som hral od 11 rokov keď bolo pekne skoro každý deň. Pred rokom som sa vybral prvý krát do posilky no nevedel som ako cvičiť – cvičil som všetky svalové partie naraz, behal som 30 minut(čo mi na zdraví kolena nepridalo) Čo sa tyka jedalnička tak som mal na ranajky chlieb, na desiatu chlieb obed v škole a na večeru niečo ľahké. Olovrant som nestíhal lebo som bol práve vtedy v posilnovni a v iný čas som nemohol. Večeral som do 6-tej. Môžte mi poradiť ako schudnúť či Vaša dieta pomôže. Mám 187 cm a 105 kg :/

 6. Samuel vo veku 16 rokov je veľmi zlým nápadom skúšať akúkoľvek diétu, telo rastie a potrebuje živiny. Odporúčam vám, nerobte zatiaľ nič, len si prečítajte tento web a prípadne pár kníh, napríklad od doktora Bukovského, alebo o výžive od autoriek Málková, Kunová. Získate prehľad o tom, ako sa stravovať a začnite sa tým riadiť.

  Pokiaľ by ste chcel schudnúť napriek veku, musí to riadiť váš lekár. Ja radím nechudnúť, len prejsť na zdravý životný štýl a s cvičením to tiež nepreháňajte, telo potrebuje aj regeneráciu.

 7. mam 15 rokov 69 kg a vysku 175 cm. mam podla vas mam spravnu vahu a doma beham posilujem a robim lah sedy.

 8. tom v období puberty sa nedá určiť len podľa výšky a váhy ako je na tom zloženie tela. Poraďte sa s telocvikárom, alebo lekárom.

 9. neviem ako schudnut pomozte mi je to tazke schudnut chcem schudnut aspon 20 kil

 10. Dobrý den mám 30 rokov a vazim 63 kilo. Chcela by som schudnut na 50-53 kilo. Ako by to bolo mozne?

 11. Martina začnite tým, že si o veci niečo prečítate. Napríklad tento web.

 12. Musím povedať, že tento web mi veľa dal, kalkulačka na potraviny je úplne skvelá, jednoduchá a všetko o chudnutí tu píše. Ja som zhodila zo 145 na krásnych 119 a mmentálne pokračujem, cieľ je zatiaľ 99kg. Chcem sa veľmi pekne poďakovať, že ste tento web vytvorili a že je občas aj zmeníte, vynovíte:-)))

 13. Slávka ďakujem za zilé slová a gratulujem k dobrým výsledkom a odhodlaniu pokračovať.

 14. Pekny den prajem,chcem schudnut .. Potrebujem pomoc aby nenastal jojo efekt.. Uz pred troma mesiacmi som zacala,a ako som zacala som aj skoncila.. Mam 93 kg citim sa zle,chcem to zmenit.Dakujem za akukolvek radu

 15. Anka o tom ako zhodiť je celý tento web, stačí si to dôkladne prejsť. Ale ísť do režimu chudnutia len na chvíľu je zbytočné. Jojo efekt je len nesprávny názov na jav, kedy rovnaká príčina vedie k rovnakým následkom.

 16. Stačí denne cvičiť 1 hodinu, striedavého posilovania+cardia+ strechingu? V piatok mám iba 20 min strechingu. Inak sa veľmi nehýbam, občas chodím na prechádzky, občas korčulujem a bicyklujem. Mám 14 rokov a začala som sa zdravo stravovať, stravujem sa tak už vyše pol roka. Zatiaľ som schudla 20 kg. Mala som už skoro 93kg na 175 cm. Teraz mám 70 kg. Za nakopnutie vo veľkom vďačím tebe. Ďakujem, že ma motivuješ a tiež motivuješ aj moju mamu, bez ktorej by som to nikdy nedokázala!

 17. Aria prosím, prejdi viac starších diskusií. Vo veku 14 rokov (do 18) je lepšie nechudúť. Pohyb je veľmi dobrý nápad, hodina denne je v poriadku, ak sa jeden alebo dva dni v týždni vynechajú, je to aj lepšie. Radím neriadiť sa podľa váhy. V raste by výsledky boli chybné. Radšej konzultuj s lekárom výsledky aj ďalšie ciele. Ak by začal akokoľvek blbnúť menzes (chýbajúci, nepravidelný) je to dosť neskorý signál príliš tvrdého režimu.

 18. Ahoj, akurat bludim po webe a hladam radu, motivaciu ako zhodit. Mam 40 rokov a som rok a 4 mesiace po porode tretieho dietatka. Ked som porodila mala som 89 kg. Ale dnes som zazila sok vaha ukazala 110kg. Citim sa hrozne, fucim ako parna lokomotiva a citim sa stara a neatraktivna. Nemam nikoho s kym by som mohla zacat bojovat s kilami, tak pisem sem mozno mi niekto poradi a pomoze mi najst motivaciu. Pa zatial

 19. nika motivácia je zvyčajne tým najväčším problémom. Mnohým ľuďom chýba. Nedá sa „naliať“, nedá sa „vyhecovať“.

  Môže pomôcť ak sa zapojíte do diskusie vo fóre. Cieľom je udržiavať pozornosť na téme ako zhodiť. Ale túžba dosiahnuť ciele by mala vychádzať z vás. Takže ak chcete hľadať motiváciu, pýtajte sa, či chcete niečo zmeniť, či chcete výsledky. Ak áno, to by vás malo motivovať ku konaniu.

  Potom, keď už máte chuť, potom pomôže, ak máte sparring partnera s ktorým chodíte trénovať. Alebo ak sa delíte o svoje jedálničky s ľuďmi, napríklad, na fóre. Alebo inde. To môže pomôcť udržať motiváciu na dostatočnej úrovni.

  Aj tak väčšinou budete sama za seba. S kilami sa bojuje príborom. Denne musíte robiť väčšinou správne rozhodnutia, potom to pôjde. No a s tým ťažko niekto pomôže. To musí človek sám od seba chcieť a odolať sladkostiam či nepravidelnej strave.

 20. Este raz k tej zostatkovej ovisnutej kozi. Vy ste kdesi pisali, ze ste schudli okolo 40kg a takmer ziadna ovisnuta koza vam nezostala. Ako ste to dokazali? Hadam pravidelnym pohybom…ako intenzivne sa treba hybat? a tiez to treba niecim natierat a kremovat? alebo su to len myty?
  A este jedna vec, je pravda ze cim viac schudnem a v co kratsej dobe, tym je to vacsi problem? Tak uvazujem ozaj chudnut co naj najpomalsie, je rozumne snazit sa chudnut postupne len tak 1kg za mesiac? To by som ale musela striedat zdrave a nezdrave dni…prosim odpovedzte mi na tieto otazky. dakujem

 21. danka ja som schudol 40 kíl a nebola tam prakticky žiadna koža navyše. To súvisí s tým, že to zas nie je tak veľa kíl a tiež – a to je horšie – chudol som bez pohybu, takže tých kíl tuku bolo menej.

  Pomalé chudnutie môže trocha pomôcť, ale ak raz je niekto veľmi obézny (zrejme viac ako 40 kíl navyše) tak taj kože sa potom už nedá len tak zbaviť.

  No a striedanie zdravých a nezdravých dní? Hmm. Mne to znie divne. To vyzerá ako keby ste na manžela cheli byť milá, ale nie príliš. Takže by ste striedali dni, kedy ho hladkáte a dni, kedy ho fackáte. V priemere by to bolo akurát?

  Skúste sa stravovať zdravo, dlhodobo a ono to pôjde. Chudnutie asi 2 kilá za mesiac (radšej podľa pása ako podľa váhy) sú akurát.

 22. Alena takže máte silnú motiváciu. Začnite tým, že si to tu celé prečítate a potom sa držte odporúčaní. Postup, ktorý tu odporúčam na to ako zhodiť z brucha je overený, takže stačí sa ho držať.

 23. ahojte chcel bi som sa o pitat ci mi nepozete schudnut a chcem vediet ako na to poradte mi prosim

 24. V roku 2009 som zacal chudnut.Na vysku 179cm som mal hroznych 113kg.V roku 2013 vo februari som mal najnizsiu hmotnost 49,7kg.Tohto roku som pribral od februara 20kg na tabletkach,a to som sa ani neprejedal.Venujem sa cyklistike mam najazdene skoro 12 000km.A nie a nie schudnut aspon na 65kg.Momentalne mam 69kg a 25rokov

 25. Matus niektoré lieky značne komplikujú chudnutie. Konzultujte s lekárom, či sa nedá zmeniť druh lieku, ak nie, potom je to horšie. Aby boli výsledky asi bude potrebné trocha obmedziť stravu oproti normálnemu príjmu. Nepríjemná vec. Držím palce.

 26. Dobrý deň.
  Dnes začínam váš plán na chudnutie, avšak možno som niečo prehliadla ale nenašla som na vašej stránke nič o umelých sladidlách . Sú pri chudnutí povolené ? Pretože j doteraz som ich pridávala do koláčov , či čaju a podobne. Musím sa ich vzdať ?

 27. Eva nie, máme k dispozícii sladidlo Stévia a s tým môžete pokojne pracovať. Je termostabilné, takže aj do koláčov sa dá použiť pri tepelnej príprave.

  Iné umelé sladidlá sú diskutabilné. Tie rôzne chemické látky ako cyklamát, sacharín, taumatín, acesulfám K, aspartám a mnoho iných. Týmto látkam je bezpečné radšej sa vyhýbať.

  Môj laický názor je taký, že ak už mám sladiť, používam stéviu. Tá ale má pachuť pri vyššom dávkovaní a potom – ak treba – veci pomôžem niektorým umelým sladidlom vo veľmi malom množstve.

  Lepšie ale je nevyrábať tak sladké pokrmy, tie je potom ťažšie prestať jesť. No a trebárs koláče je lepšie nepiecť vôbec.

 28. Dobrý deň, čítam Vašu knihu, a som odhodlaná schudnúť, len chcem od vás radu, že ako nato keď bývam na internáte a tam musím jesť čo nám dajú, mám 17 rokov a skoro 120 kíl a chcem zhodiť prosím pomôžte. Ďakujem

 29. Ahoj. Ja sa chcem veľmi poďakovať tomuto webu, pretože som sa naučila správne stravovať a konečne chudnem. Zatiaľ sa mi podarilo schudnúť 27 kg, ale do vysnívanej váhy mi ešte 25 chýba. Verím však, že sa mi to určite podarí. Chudnutie pre mňa nie je utrpením, netrápim sa zničujúcim cvičením a váha ide krásne dolu, centimetre v páse doslova miznú. Každý sa ma pýta, čo robím. A ja každému vrelo odporúčam túto stránku. Mirko Veselý, máš moje obrovské ĎAKUJEM..

 30. Ahoj Miro, aj ja sa Ti chcem velmi podakovat. Kedysi som byvala velmi tucna a stravovala som sa maximalne nezdravo.. kazdy den kopec sladkosti, hranolky s niecim vyprazenym, zeleninu a ovocie som neznasala. Vdaka tomuto webu som konecne pochopila ako to vsetko vlastne funguje a svoje myslenie som uplne otocila, zacala zit zdravsie a rozumnejsie. Nezdrave veci som uplne vylucila a naucila som sa jest ( aj mi velmi chutia ) zdravsie jedla , odvykla som si od sladkeho, vyprazaneho, makinoviek. Schudla som postupne pomalym tempom vyse 20 kg. Napriek tomu, ze medzitym sa mi narodili 2 deti, podarilo sa mi dosiahnut vahu, aku som mala naposledy na strednej skole a moje Bmi je v norme. Som Ti velmi vdacna za vsetky informacie na tomto webe. Ak by som sa sem nedostala, dnes mam uz 120kg asi :)

 31. Skejtka, martina Ďakujem vám obom za milé slová, najväčšiu zásluhu máte na tom vy, vydržať nie je ľahké. Preto vám prajem, nech sa darí aj ďalej.

 32. Dobry den ja sa chcem len opytat ci pri mojej vyske 168 je moja vaha69kg vela a ako by som mohla schudnut na65 a zbavit sa brucha ja vzdy schudnem len do noh a ruk.dakujem za odpoved

 33. miroslava, žiaľ, telo často funguje inak, než by sa páčilo módnym trendom. Nemáte veľkú nadváhu, takže by som radil kvalitnú stravu koľko potrebuje vaše telo (teda nie diéta) a pridajte k tomu denne riadnu prechádzku dosť rýchlu. To by mohlo spôsobiť výsledky. Nie ale skokové zmeny, ak ste na diéte tak pridávajte pozvoľna.

 34. Dobry den,
  mam 63 kg a 172cm. Mam strasnu celulitidu, na prvy pohlad som objemnejsia a urcite nemam idealnu vahu. Nemam kondiciu, stale som unavena. Chcem pomaly schudnut. Co si myslite o vynechavani veceri natrvalo? Skusila som to dva dni a zatial v pohode. Mam vacsiu pohodu akoby som mala skrtit vsetky porcie, lebo vtedy som nervozna cely den a ked vynecham veceru, je to len par hodin vecer. Ale asi radsej priznam, ze uz som schudla 11kg od januara. Hlavne sportom.

 35. Sisi ak ste stále unavená, znamená to že buď jete strašne málo a zle, alebo ste chorá. Vynechávanie večerí je veľká hlúposť a budem rád, ak si dáte povedať, že človek sa má stravovať riadne. Odporúčam vám prečítajte si tu pár článkov. chudnúť sa dá aj bez hladu a to na trvalo. večerným hladovaním akurát riskujete spomalenie metabolizmu. čo budete robiť potom?

 36. Dobrý den,
  pozoruji, že se mi stále pomalu ale jistě zvyšuje obvod pasu. Jsem 164 cm vysoká, 48 let, mám 4 děti, hmotnost se pohybuje mezi 57 – 59 kg. Dá se proti tomu něco dělat? Břicho cvičím pravidelně cviky z kalanetiky. Podle BMI kalkulátoru mám o 5 cm větší obvod pasu, mám asi 72 cm. Prosím, poradíte mi něco?
  Díky a Vaše stránky jsou moc fajn, našla jsem tady hodně užitečných informací, nato jsem si koupila od MUDr. Bukovského knihu o přežití pro muže, Vaše informace jsou ze života a ještě k tomu čtivé a vtipné :-)
  Předem děkuji za reakci.
  Zdraví Ludmila Š.

 37. Ludmila z toho čo ste napísali sa nedá povedať čo presne máte robiť. Spomínate cvičenie – ak cvičíte preto aby ste zhodili pás, tak to treba cviky kde sa viac dýcha. Takže rýchla prechádzka. No a kontrolujte si stravu na výnimky a nepravidelnosť.

 38. Dobry den,

  mala by som otazku. Tyzden sa snazim dodrziavat vase pokyny (samozrejme, nejde to uplne do detailov). Dodrziavam pravidelnu stravu, vela zeleniny, energeticke hodnoty priblizne podla BMI tabulky. Z masa len kuracie. Avsak je pravda ze s vyhodnocovanim energ.hodnot varenych jedal mam zatial stale problem, takze je mozne ze niektore dni som na obed ci veceru zjedla toho viac. Cvicim kazdy den 50 minut posilovacie cviky, plus prechadzky aspon 60 minut. Ale k otazke. po tyzdni som sa vazila a pribrala som 1,3 kila. Je to normalne? To vazenie ma nejak odradilo. Teda necakala som, ze schudnem 2 kila, ale necakala som ani ze priberiem 1,3. predtym som sa tiez zvykla vazit, ked som este nezacala s takymto stravovanim, ale 1,3 kila som za tyzden este nikdy nepribrala.. Viete mi to nejak vysvetlit?
  dakujem

 39. Alex žiaľ, nedá sa odpovedať. V prvom rade výsledky môžete posúdiť len na základe obvodu pása, nie podľa hmotnosti. Stačí, aby ste mali svoje dni a už máte aj 3 kilá hore a je to voda, nie tuk. Takže vážiť sa má zmysel raz za mesiac rovnaký deň menštruačného cyklu.

  Okrem toho ak ste predtým držala rôzne diéty, môžete mať metabolizmus značne spomalený a potom aj normálne dávky môžu viesť k miernemu nárastu váhy. To ale treba vydržať. za pár týždňov až mesiacov sa telo zvyčajne postupne dostane do normálneho režimu.

  Ak ste ale tak poctivo cvičili, tak by som tipoval, že výsledky sa dostavia. 7 dní je ale naozaj dosť málo. To sa dá reálne schudnúť tak pol kila. Ak ste veľmi obézna tak kilo. A ak ste dosť štíhla, tak zmeny rátajte skôr po mesiaci.

  Chudnutie je pomalý proces a merať sa dá len centimetrom.

 40. Dobrý deň,

  prestávam veciam rozumieť.
  Dnes je 10. deň, čo sa snažím stravovať podľa BMI, energie a zloženia stravy plus dodržiavať ostatné zásady.
  Prvých 7 dní som jedla podľa rozpisu, keď chcem váhu redukovať. Napriek zelenine a vode som bola hladná. Za 6 dní som schudla 1 kg a odvtedy mi váha začala stúpať, pritom som nerobila som športy na budovanie svalstva.

  Zdalo sa mi, že sa v strave škrtím, tak som sa dala na normálny režim nechudnúceho s najnižšou pohybovou aktivitou a že pridám viac prechádzok a pohybu a že schudnem tak.
  Avšak … priberám naďalej. Som z toho jeleň.

  Mám ešte otázku ohľadom rozloženia potravín.
  Keď si ich rátam, málokedy sa mi podarí vmestiť sa do bielkovín, čiže ich mám takmer stále navýšené,ale čo sa týka celkovej energie sú moje jedlá ok, majú 1935 kJ na jedno jedlo.
  Mám sa teda sústrediť skôr na energiu alebo správne rozloženie B , S a T .
  Ďakujem :).

 41. Dobrý deň,

  Mám 21 rokov a strašne nafúknuté brucho ked sa najem. mám sedavú prácu , sedím 12 hodín denne niekedy je to už unavujúce, jediná strava je obed a večer ked prídem domov tak všade vidím len čokoládu a vtedy sa musím napráskať a potom ledva chodím cítim sa jak tehotná a už neviem ako sa mám stravovať , už všetko možné som prečítala na intenrete všade niečo iné radia, chcela by som sa stravovať zdravo ale aj tak aby to mne chutilo, nevedeli by ste poradiť čo mám robiť aby som dajaké to kilo zhodilo a chladnička aby ma nepriťahovala svojím žiarením :D dakujem za odpoved :)

 42. Romana ak sa stravujete nepravidelne a sedavá práca k tomu, tak vám na 100% zaručujem, že to brucho bude rýchlo rásť. V tom zároveň máte aj odpoveď, čo proti tomu. Jedzte pravidelne a sedavú prácu prerušujte aspoň krátkymi cvičeniami. Už to postačí aby sa to začalo stabilizovať. Ostatné veci si prečítate tu na webe. Držím palce.

 43. Dobrý večer,mam 23 a uz od februára intenzívne (predtým pasivnejsie,s prestávkami) cvičím (aj 6x týždenne-beh,bicykel,posilňovanie s vlastnou váhou) a snažím sa zdravo stravovať.Mojou slabinou je však sladké mlsanie najmä ranné!aj ked zjem mozno len jeden keksík za deň je to každý deň…nedokážem odolať tomu pokušeniu.Po cvičení ma to ani nenapadne ale predtým….Ako sa toho zbaviť? A este jeden dotaz-uz od februára cvičím,výsledky sú vyditelne,ale nie tak ako som si predstavovala po tak dlhej dobe,váha-nic dole nechápem prečo…kde je problém?kondicne som sa veľmi zlepšila,milujem cvicenie,no začalo mi pískať v kostiach-koleno,kríze-co robím zle?moze byt chyba aj v strave?.Dakujem veľmi pekne za odpoved.N

 44. Nikola váhu neriešte, jediné čo vám povie o výsledkoch je opasok. Ak neklesá, musíte zo života škrtnúť sladkosti. Pokiaľ ide len o jeden keks za deň, tak to asi dôvod nebude. Prečítajte si to tu a možno príčinu nájdete.

 45. Na stranke schudnut-ako odporucate kazde jedlo zacat zeleninou. Je v poriadku zacat mnozstvom : 1 taka ta dlha samostatne balena uhorka – uplne cela a 1 stredna mrkva? (a este jablko, ale to je ovocie) Nie je to vela? Dufam, ze nie, lebo tolko som dnes zjedla na ranajky. :D lebo nic ine sme nemali a mozno si este nieco kupim.

 46. Laura začať odporúčam radšej pomaly, to znamená v priebehu trebárs týždňa sa dostať na možno kilo zeleniny denne. To čo ste zjedli síce nie je práve málo, ale ak vám chutilo tak by som sa toho nebál. V každom prípade ale treba potom ešte zjesť niečo, čo dodá aj ostatné živiny.

 47. Ja mam rada zeleninu. Chuti mi. Som na nu zvyknuta od malicka, lebo mame zahradu. A musim povedat, ze odkedy ju jem s kazdym jedlom, mam viac energie. Nelezim po jedle ako anakonda a netravim to hodinu, kym vstanem ako predtym, ale hned robim hocico. A jem aj okrem nej vseliake jedla, lebo zas to by ma nebavilo jest vylucne zeleninu. To by bolo take smutne az. :D

 48. Dobrý večer. Mám 15 rokov. Výška 170cm a mám 87kíl. Ako by som mohol schudnúť. Môžete my dať niejake tipy?? Vopred Ďakujem.

 49. jan asi do 18 rokov je lepšie nechudnúť. lepšie je poradiť sa s lekárom, ten posúdi aký je najvhodnejší prístup. určite stojí za úvahu zo stravy vyškrtnúť všetko sladké a mať pravidelný pohyb, trebárs rýchle prechádzky. to by mohlo stačiť aby váha aspoň nerástla.

 50. Dobry den mam 19 rokov 78kg a meriam 162 cm poradte mi ako schudnut chcem sa zbavit brucha som po porode pol roka a stale sa ho nemozem zbavit

 51. VIERA na tak všeobecnú otázku vám môžem poradiť len jediné. Prečítajte si tu viac článkov. Cesta povedie cez optimálnu stravu (nie diéty) a pravidelný pohyb.

 52. Dobrý deň. Podarilo sa mi schudnúť pomocou pohybu a zmeny stravy na 5x denne malé porcie 12 kg .. Meriam 168 cm a vážim teraz 62,5kg. Najprv sa mi zastavila váha na 67 kg a nemohla som schudnúť. Chvíľu som sa ešte snažila a šlo to na nejakých 66. Čakala som nejaký jojo efekt, ale prešli 2mesiace čo som jedla kvázi aj nezdravé jedlá celkom často a nehýbala sa a schudla som aj napriek tomu okolo 4 kg. To by nebol problém, akurát prišli iné problémy. Trpím nechutenstvom k jedlu, nič mi nechutí a jem len z núdze. Nerozumiem ako je to možné? …

 53. Broken z toho čo píšete sa nedá poradiť. ak vám ale nechutí, odporúčam poradiť sa s lekárom.

 54. Dobrý deň Mirko ,mám 61 rokov a 63 kg ,no podarilo sa mi pribrať cez leto 3kg ktorých sa neviem zbaviť ,nalepili sa mi hlavne v oblasti brucha .Prosím porad Dakujem

 55. Boža obávam sa, že nemám žiadnu špeciálnu radu. Treba analyzovať čo je príčina a nasadiť rozumnú životosprávu. Nie chudnutie, alebo diétu.

 56. Ahoj. Mám 37 rokov, a minimálne 135 kg, diabetes 2 stupňa. Ako mám začať chudnúť? A hlavne ako vydržať? najhoršie je, že mam rád pivečko. Ak by som zhodil na 95 kg, budem mať ovisnutú kožu? Prosím poraď mi ako začať

 57. Peťo previsnutá koža problém byť môže, ale nemyslím si, že veľmi vážny. Odporúčam pod dohľadom diabetológa začať pravidelný šport, úplne preč pivo a riadna strava pre diabetika. To by malo stačiť na chudnutie. Ľahké to mať nebudete, je to ťažká zmena životného štýlu. Premyslite si, ako na to, pretože ak na to pivo chodíte s partiou, tak v tom pokračovať nemôžete. Čím nahradíte ten program je dobré vedieť. Pretože zmena musí byť trvalá, navždy. Nedá sa niečo také, že schudnúť a potom zas pivko…

 58. Dobrý deň mám 16 rokov výšku 180 a 70 kíl pred rokom som mal zhruba 92 kíl schudol som športovaním zdravšou stravou bohužiaľ stále nemám postavu na svoju hmotnosť nerozumiem tomu mám chudnúť ďalej ???

 59. Jožo vo veku 16 rokov nie je dobrý nápad príliš tlačiť na chudnutie. Dodržiavajte racionálnu stravu, pravidelné cvičenie a výsledky prídu. Nie rýchlo, pretože to by mohlo byť rizikové. Obmedziť v tomto veku stravu môže znamenať riziko napríklad že sa zastaví rast. Odporúčam konzultáciu s lekárom, alebo iným odborníkom.

 60. iveta tak to ste na správnom mieste. prejdite si tento web a budete vedieť.

 61. Mirko, prečítala som si to tu – rada sa na tvoje stránky vraciam – a myslím, že môžeš napísať aj knihu „Ako som k svätej trpezlivosti pri diskusiách prišiel“ :)

 62. zdravim mam 39 rokov vyska 180 vaha 125 prosim porad ako zhodit 30kg mam problem zo zdravim musim schudnut dik

 63. imrich rady ako zhodiť na tomto webe sú, stačí začať čítať. Nič špeciálne neexistuje.

 64. Dnes som zjedla 2 velke hrusky, malu zemlu, 5 paradajok,4 male palacinky s nutellou, balicek polystyrenov s cicerovou pomazankou, 6 redkviciek, kolienka so smotanovou omackou. Mam 63kg a 172cm. Co z toho som nemala jest aby som bola chudsia?

 65. sia ak máte veľké brucho (váha veľa nepovie) tak by som odhadoval, že postačí ak budete denne robiť asi tak pol hodinku rýchlu prechádzku, alebo iný podobný šport. Čím skôr si naštudujte niečo o potravinách, aby ste si sama vedela na takéto základné otázky odpovedať.

 66. Dobry.. mam 15rokov a mam 85kg a 169cm stale som skusala diety no nepomohlo kazdy vecer som behavala a teraz beriem lieky pretoze uz neviem co mam robit.. nepijem ani sladke vody a ani sladkosti .. chcela by som vas poprosit o radu :( :)

 67. Klaudia v pätnástich MUSÍ váš stav posúdiť lekár. Ak máte nadváhu, navrhne vám opatrenia. Diéta by bola zlým nápadom, lieky na chudnutie ešte horším. Určite treba kontrolovať stravu, jesť zdravo a hlavne primerane. K tomu šport. Nechudnúť, pretože si môžete za vážne ublížiť. Len bude treba viesť životný štýl, ktorý tak za rok spôsobí, že budete kondične aj zdravotne OK.

 68. Dobry den, mam 20 rokov, 160 cm, vahu 60-62 kg a obvod pasa 88 cm !!! trpim znizenou funkciou stitnej zlazy a beriem lieky, ktore podporuju chut do jedla a som z nich ospala…ked nespim, tak jem, uz neviem ako mam schudnut, nedokazem sa prechadzat dlhsie ako pol hodinu lebo pride hrozna unava, brusaky tiez nepomahaju aj ked ich cvicim v 4 seriach po 25 uz asi 4 mesiace chcela by som zmenit stravovanie, odporucaju mi to aj lekari ale rodina s tym nesuhlasi, vraj nebudu koli mne menit stravovanie celej rodiny…

 69. enca začnem od konca. máte 20 rokov a teda aj možnosť stravovať sa nezávisle na rodine. Viem, sú s tým zvyčajne ťahanice. Ale pozrite sa na to ako vyzerajú. Ak sú vaši rodičia štíhli, strava je asi v poriadku. Ak sú tuční, strava nie je v poriadku a potom je rozumné odpojiť sa z jednotného varenia. Schudnúť môžete aj pri jednoduchej a relatívne lacnej strave.

  Brušáky: ti vám schudnúť nepomôžu. Pomáha prechádzka, plávanie, bicykel a podobne.

  Ak ste unavená, riešte to s lekárom, snáď pomôže. Štítna žľaza vám asi sťaží boj, ale nevzdajte to. Lebo môže byť aj horšie.

  Držím palce

 70. Dobrý deň,mám 17 rokov,výšku cca 170 cm a váhu 62 kg.Necvičím pravidelne,ale behám pri hasičoch a chcela by som nejako schudnúť. Každý druhy deň si dám po 200 brušákov,večer si idem zabehať. Skúšala som už aj rôzne diety no nič nepomáha… Poradíte mi?…

 71. Viki čísla ktoré ste napísali nevyzerajú na to, že by bolo treba schudnúť. Diéty môžu skôr spôsobiť obezitu ako chudnutie, takže ak máte pocit že bruško je väčšia ako má byť, zamerajte sa na kvalitnú a pravidelnú stravu + pravidelné denné rýchle prechádzky.

 72. dobry den, som 10 mesiacov po porode a stale mam 10 kg navyse.uz som aj schudla a opat pribrala.snazim sa jest pravidelne (niekedy to nejde) stale sa prechadzam,na cvicenie moc casu nemam. mam 28 rokov.meriam 174cm a vazim 73g.vzdy som jedla vsetko.brucho zadok stehna a ruky, potrebujem obvod zmensit a spevnit,som jak huspenina.dakujem za radu :-)

 73. Zdravým,ako vidím,ste macher na chudnutie.Obraciam sa na vás s prosbou o pomoc.Mám 48 rokov a v poslednom čase mi lekárka našla po teste glukozy vraj cukrovku.Cukor sa mi zvýšil v krátkom čase cca 3-4 mesiace z normálu,po teste na 9.3.Nechcem tomu zatial veriť a verím,že je to len spomalený metabolizmus.Meriam 180cm a nabral som cca104kg.Problém je v tom,že tuk sa mi neusádza pod kožu ale dnu na orgány.Brucho rastie a rastie.Mám pocit nafúknutosti.Dnes som sa rozhodol detoxikovať a celý deň len pijem čaj mätový s citronom a žíhľavový a už sa idem „vycikať“ z podoby.Ale čo zajtra,bojím sa že to nezvládnem další deň.Verím,že až naštarujem metabolizmus a brucho pojde dole,upravý sa cukor,nechcem brať lieky a aj tlak sa upravý,na ktorý sa liečim.Len ako správne na to…pomôžete?

 74. anton ak máte cukrovku, tak posledné, čo by ste mal robiť sú očistné kúry a iné nezmysly. Hladovky vôbec nie. Neprijímanie potravy môže mať zlé následky aj na srdce aj na curovku (ak ju máte).

  Riaďte sa radami lekára a v súčinnosti s ním prejdite na režim s pohybom, pravidelnou stravou, aby ste postupne začal chudnúť. To následne môže zlepšiť aj výsledky cukru v krvi. Niečo ako „spomalený metabolizmus“ by ste mal, keby ste mal za sebou históriu viacerých diét.

 75. veron pre chudnutie je dôležité jesť pravidelne a chodiť na prechádzky. Ak to robíte a nestačí, potom treba začať mierne kontrolovať aj stravu, môže byť, že je zle zložená, alebo je jej viac, než treba. Stačí málo viac ako treba a človek nebude chudnúť.

 76. Dobrý večer veľmi by ma potešilo keby ste mi poradili :-) Mám 21 a meriam 170cm a mám 80kg.. Už som skúsila rôzne diéty ale vždy sa mi to vrátilo..

 77. Lucia radím teda prestať skúšať diéty a začnite sa správať rozumne, čiže rozumná strava + šport.

 78. môj problém je že neverím takýmto veciam človek nikdy neschudne len z bracha chudneme od všadial niekde sa to prejavý viac niekde menej … odporúčam poradu s odborníkom aby sa zdravie nepodlomilo

 79. Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či mi viete poradiť v oblasti brucha. Chcem schudnúť bruško, no dlho sa mi nedarí. Je možné aj to, že by mi niekto pomohol presne upraviť jedálniček, pretože ja mam z toho už“miš-maš“.Mám 21 rokov, meriam 165cm a 72kg, čo je dosť veľká nadváha a popravde, zle sa cítim. Za akúkoľvek radu, vám veľmi ďakujem.

 80. Majka jedálniček vám určite nepomôže. Lepšie je obetovať pár dní a naštudujte si základy. Vo chvíli keď veci začnete rozumieť, viete si jedálniček na chudnutie – neskôr aj jedálniček pre udržanie váhy a zdravie sama zložiť. To potom už viete navždy.

 81. Čau Miro,

  Pozerám tvoje videá a strašne sa smejem na videu o vode…:)(tie vtacence nemaju chybu) Všetky tie videa čo si nahral a práve pozerám sú fakt super a hlavne velmi naučne. Držim palce, nech sa dari. Ja bojujem s chudnutim, tak sa sem tam preklikam k tvojmu webu kde vždy najdem velmi dobre informacie.
  Tomáš

 82. Dobrý deň
  Strašne ma trápi jedna vec, ale strašne ma trápi že napr priberem aj 2 kilá ako viem že to závisí od výšky potom či pijem veľa vody potom to je aj tým že ked napr cvičím tak priberám svalovú hmotu.. ale chcela by som sa uistiť či je to pravda ako.. že to neznamená že som tučná ked priberiem také 2 kilá..lebo ja aj cvičievam 3 krát týždenne a cvičím takých 45 minút a najmenej asi 20 minút.. potom mám 2 krát týždenne telesnú 40 minút hrám basketbal naplno a mám ešte 2 krát týždenne tanečnú až 1 hodinu.. takže je dosť nepravdebodobné že by som priberala za to že veľa jem nie ? :/.. lebo ako nedá sa pribrať z dňa na deň ?.. môžem pribrať aj z jednej blbej čokoládovej tyčinky ? … lebo neviem si proste vysvetliť čím to je že mala som takých 65 kilov a teraz takých 66.5 a tak.. mala som predtým 162 cm a teraz 164 neviem či je to výškou či čím a to sa stalo v priebehu mesiaca asi.. a či si nemám z takých vecí robiť veľkú hlavu neviem ani či riešim blbosť alee… potrebujem v týchto veciach poradiť prosím :/ :).. a ešte mám 14 rokov :)

 83. Alexandra ste vo veku, kedy sa vaše telo bude rýchlo meniť, rásť a tak. Posudzovať teda čokoľvek podľa váhy by bola hlúposť. Máte aktívny životný štýl, to je super. Jedzte k tomu pravidelne zdravé jedlá a všetko bude v poriadku.

 84. dobry den mam 27 rokov moja vyska je 173cm a moja vaha je 86kg dva tyzdne uz nejem pecivo a na ranajky si dam ovocie alebo zeleninu na obed sidam porciu proste vsetkeho co zena navari potom asi tak o 17.00 zase porciu a do vecera len jeden caj a vela vody pijem robim to dobre alebo mal by som zmenit jealnicek,prosim poradte my dakujem………

 85. martin prečítajte si to tu, skôr by som odporúčal silné raňajky, pečiva sa nebáť, skôr jeho množstva. Treba jesť často. Pri troch jedlách za deň možno schudnete, ale za cenu spomaleného metabolizmu. Čiže neskôr zas priberiete aj z menších porcií, ako teraz.

 86. Dobrý deň. Mám 170 cm a 105 kg. Dá sa povedať, že priberám od základnej školy a neviem si svoju váhu kontrolovať. Môj deň sa začína ráno o 7.00 kedy utekám ku jednému staršiemu pánovi o ktorého sa pomáham starať jednej pani. Ráno som tam cca najviac hodinu. potom utekám domou tiež niečo urobiť. Doma mi moja práca trvá zhruba do 10.45 potom bežím speť ku tomu pánovi o ktorého sa pomáham starať. Potom zase doma niečo urobím a mám pokoj. Dá sa povedať, že veľa sa nabehám :) Moja denná strava je raňajky ako kedy niekedy ráno okolo 7.30 niekedy zase o 10.35. Obed mam niekedy o 11.30 alebo o 13.45 no a večera je zase niekedy pred 17.00 alebo 20.30 alebo som úplne bez večere. Mam žiaľ aj obdobia kedy nejem vôbec cele dni nič, pričom nepociťujem ani štipku hlad ale zase mam návaly horúčav alebo zase papám každých 15 minút. Čo sa týka desiaty a olovrantu ani neviem uviesť či v mojom jedálničku sú zaradené. Mám 21 rokov a som dlho nezamestnaná pre to mám kopec volného času. No s toho, že behám celé dni som každý deň nahnevaná a unavená. Nemám náladu na behanie či prechádzky, som citlivá, a ešte ku tomu sa mi chce aj plakať no a aby nebolo málo začala som v poslednom období cítiť tlačenie v brušku a dostala som ku sebe doslova odpor ….. prepáčte za vyraz ale hnusím sa sama sebe ….. Môžte mi poradiť ako si mám upraviť jedálniček a ako mam do denného režimu zaradiť Čas na precházdky alebo behanie či iný šport tak aby som bola konečne sama so sebou spokojná a páčila sa sama sebe? Ďakujem veľmi pekne :)

 87. LILI na tomto webe je postup ako zhodiť dosť podrobne rozpísaný. Odporúčam, dajte tomu pár dní, čítajte a nájdete postup. No a ako zaradiť do svojho dňa čas, to je často ťažké, ale cesta je taká, že najskôr spravte to, na čom záleží najviac. Trebárs to cvičenie. Až potom iné úlohy.

 88. Dobrý večer prajem. Mám 18 rokov, výšku 160cm a váhu 51 kg. Všetko je úplne v poriadku až na moje zlé trávenie a večne nafúknuté bruško :/ Jem pravidelne ale mám pocit že mnoho jedál sú pre mňa ťažko stráviteľné. Nejem mastné jedlá, vyprážané len občas čo je asi raz za 2 týždne. Problém je v tom že sa nedokážem vzdať sladkostí. Každý deň zjem niečo sladké. Chcem sa opýtať či problém s trávením môže byť zapríčinený aj nízkym príjmom tekutín, pretože pijem ozaj veľmi málo. Ak som povedala svojej lekárke o mojom večnom probléme s trávením a nafuknutým bruškom a ozaj ťažkým pocitom po každom jedle tak mi odpovedala že si mám kúpiť nejaké doplnky na podporu trávenia. Odporúčate mi skúsiť niečo iné? Vopred vám ďakujem za radu.

 89. Niky problémy s trávením riešte u gastroenterológa. Užívať doplnky výživy len tak „na skúšku“ je trocha strieľanie naslepo. To, že nepijete vodu viete a iste viete aj to, že je to zlý nápad, takže to netreba rozoberať. Nuž sladkosti – trocha neprekáža. Ak by brucho začalo rásť (čísla tomu nenasvedčujú) tak potom treba zrušiť sladkosti.

 90. dobry den mam 13 rokov a važim 48kg a meriam 175cm a chcela by som schudnut aspon na 44kg ,jem zdravo,aj sportujem ale neda sa mi schudnut ,poradte mi prosim dakujem

 91. od 1.1.2014 do 1.1.2015 som schudla 14 kg. hlavne pohybom. musim povedat ze treba sice hlavne obmedzit stravu ale neviem si predstavit obmedzit ju len tak sediac doma a odopierat si. treba sa hybat a odide aj zvysena chut do jedla. a urcite som ani nebola na seba prisna a disciplinovana. citila som to tak. je to v hlave. v podstate neviem co odstartovalo moje chudnutie, preco sa mi zrazu zacalo chciet sportovat. myslim, ze vplyv mali hlavne kolegovia v novej praci ktori ma sikanovali kvoli tomu ze som bola tucna. potom som mala druhu pracu a tam sa stalo to iste. teraz sa mi to este obcas stane hlavne pri ludoch ktori maju zjavne anorekticke bmi ale funguju v pohode takze asi maju iba taky metabolizmus. radi upozornuju na to ze su stihlejsi, ved preco sa nepochvalit vsakze? meriam 172cm a vazim 60kg. ale nemam tie spravne tvary, proste najedena alebo nafuknuta mam uplne ochabnute brucho, rizikove partie ako ruky, stehna, zadok su proste…vidno, ze toto nie je moja idealna vaha hoci bmi…bmi nie je presne.keby som sa mala podla bmi orientovat tak zabludim lebo toto urcite nie je vaha pri ktorej sa citim dobre zdravotne. citim ze moje telo je tazke, pohyb pre mna este stale nie je taky lahunky a prijemny, hoci v porovnani s niekym tucnejsim je to urcite lepsie. lenze ja nechcem ostat na zlej vahe len kvoli tomu ze niekto je na tom este horsie. to je ubohy pristup. staci mi pomale chudnutie. uz vela krat som chudla tempom kilo za tyzden co je vraj idealne tempo avsak podla mna je extremne rychle. vzdy som potom pribrala naspat. vyhovuje mi skor tempo kilo za mesiac tak ako tento rok to bolo zhruba. zoberte si ze kilo za tyzden a za dva mesiace mozete kupovat mensiu velkost oblecenia. ved to je sialene. je to velky stres pre telo aj psychiku, je to velmi napadne, kazdy to komentuje a to je neprijemne, lebo citite tlak okolia, ze ich nesmiete sklamat. vzdy ked citam tu vetu ze chudnut kilo za tyzden je zdrave ide ma porazit, to snad pisu nejaky saboteri. nejaka propaganda alebo ja neviem. ved to vobec dlhodobo nefunguje.

 92. Ahoj,
  súhlasím s tým, že chudnutie začína v hlave. Skúšal som všetko možné aj nemožné, ale vždy to zlyhalo na tzv. slabej vôly. Ale to je nezmysel. Žiadna vôla nenahradí pevné presvedčenie a vieru v požadovaný výsledok. Až som sa raz ráno zobudil a vedel som, že chudnem, nie schudnem, ale CHUDNEM. A začal sa zázrak. Za rok som dal dole cca 30 kg a už rok si váhu držím bez nejakej námahy alebo odriekania. Samozrejme, je za tým zmena jedálnička, pitný režim, troška pohybu (až po 20 kg dolu)a všetky tieto veci my začali dávať zmysel a pomaly ku mne prichádzať až po zmene myslenia na úspech.
  Až potom my začali dávať všetky tie veci o ktorých Miro píše zmysel a naozaj nie je treba brať doslova všetky váženia stravy na gram, natriasanie sa v kardiu na tep presne, ani páchať harakiri kvôli jednej sladkosti. Chudnutie je, rovnako ako priberanie, dlhodobý proces a každý kto je presvedčený o svojom úspechu, má dosť času a možností vyskúšať v praxi, čo mu zaberá najlepšie. Hlavne, je to o zmene stravovacích návykov a čiastočne aj životného štýlu a to natrvalo. Avšak, je utrpením to, že jem čo chcem, kedy chcem a dokážem si všetky jedlá náležite vychutnať? Že už nebývam chorý, nebolia ma kĺby, mám normálny tlak a hlavne, teraz už viem, že dokážem dosiahnuť všetko, pre čo sa rozhodnem. Áno, stúpa aj sebavedomie.
  A áno, cítim sa fyzicky mladší.
  Profesia: kuchár, vek: 39, výška: 180, váha pred: 115-120, teraz: 85-90 a stále nižšia (ale naozaj to nie je o váhe).
  Miro, srdečná vďaka za všetkých, ktorý pochopili, chápu a pochopia. Robíš neskutočne užitočnú prácu a je len škoda že sa na tieto stránky nedíva každý, kto má snahu schudnúť.
  Krásny deň, Vlado.

 93. Vlado ďakujem za milé slová a hlavne za skvelý príklad toho, že keď sa chce, dá sa to. Naozaj, netreba ísť dôsledne na 100% ak už človek pozná princíp, vie aké chyby si môže dovoliť. Držím palce.

 94. Aho,, vazim 73 kg a chcela by som schudnut s brucha mam 24 rokov sttasne mi to vysi porad mi

 95. Ahoj, volám sa Jana. Mám 17 rokov. Meriam 163 cm a 56 kg. Všetci vravia, že to je ideálna váha, ale ja sa nepáčim sama sebe. Nechcem byť vychudnutá na kosť, chcem len zhodiť z brucha. Prosím ťa, čo mám robiť?

 96. Jana ak chcete zhodiť z brucha, tak sa nevážte, ale merajte si pás. V 17 rokoch a pri tých číslach čo máte je chudnutie celom nevhodné. Stravujte sa pestro, primerane veku a denne si dajte hodinovú rýchlu prechádzku. Alebo orbitrek v posilňovni. Nie tvrdé tempo. Za pár týždňov by sa váha zmeniť nemala, ale pás by klesnúť mal. Potom je všetko v najlepšim poriadku. Držím palce.

 97. Ahoj vase clanky som si precitala uz vela krat a snazim sa riadit vasimi radami v kalkulacke bym som si vypocitala co so sebou a ako:-) snazim sa to dodrziavat na stravu a pravidelnost nebol problem nabehut dokonca sa objavuju aj prve vysledky cm a klia idu pomalinky dole ale problem je v tom ze moje brucho sa o 3 cm zvacsilo :-( cim to moze byt ( aby som nezabudla moja denna hodnota kcal je 1850 ale to sa mi este nikdy nepodarilo dosiahnut stale je to okolo 1250-1300)Dakjem

 98. Petra ak máte prvé výsledky a brucho sa zväčšilo, tak je dobré to porovnať s menštruačným kalendárom. Ak to nie je ono, potom je niekde chyba a neviem kde. Najčastejšia chyba je že ľudia počítajú na kalórie a nie na živiny. Ak idete dlhodobo na tak nízky príjem energie (1300 kcal) a ešte aj potrebujete chudnúť tak môžete mať spomalený metabolizmus.

 99. Dakujem pekne tak problem velkeho brucha by bol mozno odhaleny a ako mam teda pocitat ti ziviny aby to bolo ok kvysledku 1850 kcal som sa dopracovala tu na vasej bmi kalkulacke a kazdy den si tu aj prepocitavam zjedene mnozstvo no neviem ako sa dalej(co a ake mnozstvo) stravovat aby som sa dostala do takých hodnot ako by som mala na den mat

 100. Petra v kalkulačke vidíte aj bielkoviny, sacharidy, tuk. to sú hodnoty, ktorými sa treba riadiť, nie celkovou energiou. Inak by sa dala jesť len čokoláda a čísla by sedeli, len by ste boli podvyživená. Na inšpiráciu skočte na stránku jedálniček na chudnutie. Je tam rozpis na 7 dní ktorý by mal fungovať, takú stravu bežne jedávam. Len trocha viac, lebo nechudnem.

 101. Dakujem krasne takze je jedno kolko kcal zjem hlavne nech ziviny sedia?tak je to? Dakujem ekne

 102. Petra áno, presne tak to je. Oni tie živiny spolu vytovria nejaké „kalórie“. Ak ale zjete živiny v dobrom pomere, je to oveľa lepšie aj keď sa zje viac, ako sa plánovalo. Ak zjete viac šošovice, než ste mali je to vždy lepšie ako keď si dáte niečo nevhodné, napríklad keksy a v kaloricky správnom množstve.

 103. Dobry den,chcela by som poradit,budem mat 25 rokov,som skoro 2 a pol roka po porode (pocas tehotenstva som pribrala az 18 kil)..10 padlo pri porode a tych 8,nie a nie sa zbavit,skusala som uz vselijake diety a nic nepomohlo…pritom pohyb mam denne tak 2-3 hodiny,co chodim von s malym…dali by ste mi prosim nejake typy ako schudnut aj tych dalsich 8 kil??? Dakujem Zuzana

 104. DOBRY MAM 27 ROKOU A MAM DVE DETI A CHCEM SCHUDNUT ASPON 5KG ako by som mohla co mam robyt

 105. Dobry den ja som uspesne schudla 30 kil aj sa mi
  to dari udrzat ale problem je ze potrebujem spevnit
  svaly a ovisnutu kozu co s tym?

 106. Ahoj Miro, v prvom rade dakujem za super stranku-ze aj ked som sa vobec vtomto smere nevedela orientovat perfektne si pomohol. Kedze potrebujem schudnut cca 3-4 kg rozhodla som sa podla Tvojho navodu a vypoctu rozdelit stravu na 5 jedal denne pri 13g tuku, 48g sacharidov a 18g bielkovin. Zacala som vela pit 2,5-3l, a ca 1x do tyzdna chodim plavat, 2x behat a ca 2x tyzdenne robim drepy (mam 25 rokov).
  Zaial na strave takto fungujem vyse tyzdna a vaha stuuupa :( myslis ze to je ok? Ako dlho asi trva kym sa mi metabolizmus z toho spamata a zacne fungovat tak ako ma? A este som sa chcela spytat ci je dolezite sledovat aj glyk.index pri vazeni stravy. Jem napriklad casto javorovy sirup, vyjde mi to aj s kcal aj na gramy, tak neviem kedze ma vraj vysoky Gi.

  Dakujem za cas a vopred aj za odpoved pozdravujem a zelam len to najlepsie!

 107. Tina spomalený metabolizmus môže trvať aj niekoľko týždńov až mesiacov keď sa začne spamätávať. Takto naslepo nikto neporadí.

  Váhu sledovať je hlúposť. Ak ste začali cvičiť, možno chudnete a rastú svaly. To vám váha nepovie, iba opasok.

  Glykemický index je pri chudnutí zásadná vec. Javorový sirup či med by som vo fáze chudnutia určite do stravy nemiešal. Radšej viac ovsených vločiek, alebo iných sacharidov.

 108. Miro dakujem za odpoved! Super, takze moj milovany javorovy sirup ide prec z jedalnicka. Chcela som sa este spytat ci je ok, ked som davku tuku a sacharidov zdvojnasobila doobedu a ubrala z bielkovin ktore som prihodila zase poobede. A zase poobede a vecer mam mensiu davku tuku a sacharidov a pridala som ten zvysok bielkovin. Sedi mi to presne na gramy, kolko mam zjest za den. DAKUJEM! :-)

 109. Tina ja odporúčam jesť vyváženú stravu. Ak sa rozhodnete rôzne presúvať sacharidy a bielkoviny, potom sa radšej raďte s tým, kto vám to odporúčal. Neviem, aké to bude mať účinky. Známa sa stravovala 2 roky podľa árjuvedy ráno sacharidy, na obed zmiešane, večer bielkoviny a teraz musí schudnúť možno tak 20 kíl. Takže radšej si tie presuny skonzultujte s niekým kvalifikovaným.

 110. Dobry den,potrebovala by som poradit,mam 153cm,vazim 63kg vazila som 70kg,schudla som ako som sa prestahovala od rodicov a zacala pracovat.zacinam aj behat ,v praci sa narobym ako tazny kon pracujem v zdravotnictve nemame prac.prestavky za cely den niekedy zjem 1zeleninovu bagetu. Aj to ju jem za zabehu,moj ciel je taky ze chcem zmenit stravovanie,behat som zacala nie koli chudnutiu,zvolila som si alternativu zdraveho zivotneho stylu.Podla kalkulacky denne pohybom spalim 14500 kcal je to dostacujuce?kolko energie mam vydat za den?dakujem

 111. Denisa neriešte čísla. Ak vás beh baví, je to fajn, ale pre vytrvalostný športo potrebujete dobrú stravu. Kým budete jedávať raz za deň nejakú blbosť typu bageta, tak ste v režime, ktorým svojmu zdraviu dávate riadne zabrať. Zariaďte si, aby ste mala možnosť pravidelne sa najesť. V zdravotnístve túto fyzuiologickú požiadavku na telo zamestnancov iste všetci ľahšie pochopia. Sú kvalifikovaní. Tým začnite. Aj keby to mala byť proteínová tyčinka zjedená na kúsky.

 112. Ahoj Mirku,

  Chcem sa opytat asi teraz nepatrim do tejto kategorie chudnuti mozno ano neviem.Stravovala som sa podla Antoine Macingovej v novembri a decembri a schudla som 16kilo bolo to zo zdravotnich dovodov,takze Moja vaha bola 114 kil a 178 cm schudla som na 98 kil potom sa mi vaha zastavila,ale jeste som dala v januari 2 dole.Potom som musela ist na operaciu a zde zacina moj problem v nemocnici som bohuzial pribrala kilo takze teraz vazim 97kg a jelikoz nemozem cvicit bojim sa ze vaha pojde hore.Do 31.3.nesmim nic robit Len lezat,alebo chodit.Predtim nez som isla na operaciu som jazdila na rotopedu,alebo chodila s holemi 7-10km napriek bolestem.Teraz bohuzial nic nemozem.Vypustila som z jedalnicku prilohy tzn.zemiaky,testoviny,ryzu mieto Toho si Robim zeleninove prilohy to je mrkev,petrzlen,zeler podusim na troche olivoveho oleje a to jem k mesu.Rano to je jedine si dam ovsene vlocky s rybezlami,skoricou,hrozienka a par vlaskych orechov nesladim.Obed zelenina a meso a vecer si dam bielkovinovy chlieb sunka,syr a nakrajana zelwnina,alebo zeleninovy salat.Rehabitalicie asi zacnem az od Aprila,ale to budou asi Len posilovanie chrbtice.
  Chcela bysom jeste 10kil schudnut.Mozte mi prosim poradit.
  Vopred dakujem JARKA

 113. Jarka nebudem sa k stravovaniu podľa Antónine Mačingovej vyjadrovať. Odporúčam vám však, prejdite si nejaké informácie o podobných diétnych plánoch. všetky nízkosacharidové diétne systémy síce v prvej fáze majú rýchle a efektné výsledky na váhe, ale pri dlhšom nasadení takej diéty sa zvyčajne začnú objavovať problémy.

  Odporúčam vám, riaďte sa radšej podľa odporúčaní lekárov a to aj s ohľadom na stav po operácii.

  Schudnúť sa dá aj bez pohybu, sám som to tak robil a neodporúčam to nikomu. Veľa zdravotných problémov si tak môžete privodiť. Radím, dajte si mesiac rekonvalescenciu. Jedzte pestrú stravu v miernom množstve. Ale aj s prílohami, celozrnnými. Aj keby ste trocha pribrali, nevadí. Potom, keď sa budete môcť začať hýbať, bude dosť času začať s tým niečo robiť.

  Dajte si teraz mesiac pauzu v diétovaní a nasaďte si štúdium. Vrelo odporúčam, do postele si zoberte knihu od Igora Bukovského Plán B. Prípadne aj Návod na prežitie pre ženu. V tých knihách sú odporúčania, ktoré vám určite pomôžu voliť správnu stravu a neskôr aj pohyb. Držím palce.

 114. Mirko dakujem za radu moc.Ja som musela schudnut rychlo koli operacii a chcela som mensie zlo.Nic na mna nezaberalo bohuzial az Toto.Knihu plan B som si objednala cez deti,ale skor ako v April sa ku me nedostane vzhladom k tomu,ze pochadzam z Vyskova.A mesiac snad vydrzim sa stravovat trocha inac.Ide o to,ze som bola ozaj naucena mat ten pohyb a s tema holemi som behala kazdy den tech 7-9km a teraz 3mesiace o barlach.Som nezvozna z Toho,ze 3mesiace tento pohyb taky nebude.Ale nevzdavam same.Tu knihu nemam ako ist kupit a tu u nas ju nemaju.Mirko dakujem,ze si mi odpovedal.

 115. Jarka Plán B sa dá kúpiť na internete a kuriér by ju doniesol. Ale o chudnutí je na internete veľa informácií aj na tejto stránke, ak sa budete zaoberať čítaním správ vo fóre pri tomto webe, tak aj zadarmo nájdete mnoho inšpirácie, takže ak je problém s knihami, dá sa aj takto.

 116. Dobrý deň,kolko priblizne by som mala prijat kj za den? Podla vypoctu BMR kalkulacky je to 2100 kj.Tolko by som mala prijat?Moj denny prijem je cca 3000 kj.Dakujem

 117. Denisa odporúčam riadiť sa výpočtom podľa živín, nie podľa kcal/kj, pretože inak neviete aké zloženie živín máte.

 118. dobry den chcela by som sa spytat mam 42 rokov a vaha 110 je vhodne do svojho jedalnička zaradit činsku kapustu a ryžu jem zeleninovy šalat tyžden a zhodila somkilo poradte mi sladkosti a chlieb som vyradila uplne a či čaj na chudnutie je vhodny

 119. Ahojte s obezitou bojujem od 10 rokov teraz mam 13 …v tomto veku dievčatá v mojom veku sa chcú páčit . Prosim pomožte mi schudnuť 40 kilogramov. Budem stasna ak mi pomozete . DAKUJEM vam vopred

 120. VANESSA do veku 18 rokov musí chudnutie riadiť lekár. Inak je vážne riziko poškodenia zdravia.

 121. Dobry den, ako sa stravovat ak mam anemiu, ktora mi kolise? Mozem sportovat? Dakujem,k.

 122. kppa pri akejkoľvek chorobe sa radšej raďte so svojím lekárom, ten pozná váš stav. Rady naslepo z internetu môžu skôr ublížiť. Anémií je veľa druhov, každá má iné príčiny a iný priebeh.

 123. Dobrý deň prajem, chcel som na Vás obrátiť s otázkou.
  Mám 20 rokov, výšku 188cm a váhu 102kg. Vo štvrtok (10.3.2015) akurát na svoje meniny, som sa rozhodol, že so sebou niečo urobím. A tak som zo stravy vyradil sladké, mastné, údené a biele pečivo. A nahrádzam to ovocím, no najmä zeleninou.
  Ale chcel som sa Vás opýtať, od štvrtku som schudol 3kg, nie je to veľa? Nechcem dosiahnuť neslávny jojo efekt.
  A ešte jedná otázka na Vás, k mojej ideálnej váhe mi chýba nejakých 17kg, hrozí podľa Vás v pri takomto úbytku hmotnosti nejaká ovisnutá koža.
  Od pondelka nastupujem do práce ako poštár, takže budem mať denne aj niekoľko hodín pohybu na pešo aj na bicykli.
  Veľkým problémom je môj obvod pása, ktorý je na hranici 114cm, upravením stravy a cyklistikou pôjde dole?
  Vopred Vám ďakujem za odpoveď a ospravedlňujem sa dlhý príspevok.
  Prajem pekný deň

 124. Braňo pokojne pokračujte, tempo chudnutia sa asi spomalí na začiatku odišla z tela voda. Kožu s pásom 115 navyše asi mať nebudete, takže smelo do toho. Byciklovanie je vynikajúca aktivita na chudnutia.

 125. Dobrý den . Chcela by som sa Vás opýtať. Mám 12 rokov a 71 kg a meriam približne 175 cm. Chcela by som za 5 mesiacov schudnuť na 55 kg aspon a potom určite pokračovať. Máme doma aj posilnovnu a chodievam aspon 2 krát do týždna na prechadzky ale chcrla by som trochu upraviť stravu. Prosím poradte mi. A áno už som si prečítala web.

 126. Erika ak ste to tu prečítali tak viete, že zhruba do tých 18 rokov chudnutie neodporúčam a ak je potrebné, tak jedine, výhradne s pomocou lekára. Chudnutie v detskom veku je veľmi rizikové. Chyba v stravovaní môže zničiť život natrvalo.

 127. ďakujem za odpoveď.
  No ešte by som sa rád opýtal, kedy mi začne klesať pás? 4kg sú preč no ani jeden cm nešiel dole.

 128. Braňo už to skúšate 10 dní, nejaký centimetrík dva by už dole byť mohli. Ak nie sú, niekde robíte ešte chybu. Buď priveľa ovocia, alebo inej stravy alebo málo pohybu.

 129. Ahoj Mirko, len som sa chcela pochválit a poďakovat za všetky rady a užitočne informacie ktore sem davaš :) od novembra až doteraz už je to 11 kg čo som schudla, je to super len mi trochu visí koža. Dá sa s tym robit niečo? :) treba nejake cviky alebo kremiky? :) ked tak dakujem

 130. Mirka gratulujem. Ak šlo len o pár kíl, tak sa poraďte s trénerom, možno navrhne nejaké cviky, ktoré by to vylepšili. Ak je toho veľa, tak je to vec skôr pre chirurga. Ale mínus 11 kíl nerátam že s tým treba niečo robiť.

 131. Dobry den ,chcem sa spytat,mam 152cm a 62kg ,stravujem sa pravidelne a zdravo a nedari sa mi schudnut uz 3roky. Chcem sa dostat na moju povodnu vahu 49kg ako to mam docielit?pohybu mam moc ,pravidelne prechadzky zo psom .Dakujem za odpoved

 132. Lea ak sa vám nedarí schudnúť, pravdepodobne máte viac jedla ako potrebujete. Ono aj keď je jedlo zdravé dá sa z neho pribrať.

 133. praveze vela toho nezjem ,rano nejake acidko ,naobed salat ,a vecer dva rozky,a pijem len vodu a vela pohybu mam . Viete mi prosim poradit ako mam schudnut?necitim sa dobre vo vlastnom tele a neviem ako mam schudnut?

 134. Lea no ale to potom nie je zdravá strava tak ako ste pôvodne písali. Odporúčam, prečítajte si to tu celé a budete vedieť. Sú tu aj jedálničky.

 135. ja by som sa chcela opýtať ako sa mám časovo stravovať,mám takú blbú pracovnú dobu,začínam o 1 hod,takže raňajky mám o 3,30,potom o 7 nejaké ovocie,okolo 10 prídem domov ľahnem si na také 2 hod.ďalšie jedlo je keď vstanem a snažím sa dodržiavať zhruba tie 3 hodiny rozostup,ale potom je deň keď robím do 1hod.a to raňajkujem o 9hod,a keď som doma vstávam so synom do školy,takže raňajkujem o 6,45,dá sa pri takto nepravidelnom vstávaní chudnúť?

 136. Elena nepravidelný režim je veľmi nepríjemná vec, takže ak sa s tým nič nedá robiť, skúste si aspoň orientačne sledovať koľko zjete a aké to má výsledky. ak zhodíte z brucha, tak je to v poriadku. ak nie, pridajte pohyb (ak sa vmestí do programu tak aj hodina chôdze denne) a ak sa nedá, tak zmenšite porcie. ale v nepravidelnom režime sa veľmi ťažko radí čo robiť. už samotné chudnutie je náročná záťaž na telo a ak to prirátate k bežnej dennej záťaži ktorá u vás asi je dosť tvrdá… potom z toho vznikne recept na mučenie. ako dlho to vydržíte?

  takže hľadal by som cesty ako znížiť množstvo úloh ktoré vám pristávajú na pleciach.

 137. vzdy je najdolezitejsia strava,ta tvori 80percent uspechu,ale mozem uprimne povedat a mam na sebe odskusane ze aj pomocou vyrobkov sa to da o nieco rychlejsie zvladnut,ja som skusil vyrobok |názov úžasného a najskvelejšieho produktu zmazaný administrátorom] a pomohol mi a hlavne nemal ziadny jojo efekt !

 138. DObry den som pol roka po porode a mam na sebe 10kg navyse chcela by som ich zhodit a za mesiac aspom polovicu je to mozne? a ak hej co mam robit? dakujem

 139. Ach jaj…som rada ze som na vas natrafila…zufalo potrebujem pomoct poradit nakopnut motivovat v chudnuti…blog som precitala.viem kedy zacalo moje priberanie ale i napriek tomu sa neviem dostat do formy…viem ze vsetko zacina v hlave.mam nacitane knihy teoriu ovladam ale stale ma akoby nieco brzdilo…som zufala a neviem ako dalej pre predstavu vam napisem roky a cca kg kolko som vazila a kolko vazim.potrebujem stimulivat mozog a nakopnut sa.
  Do roku 2008bola moja vaha bola stabilna potom som kupila auto a zmenila robotu
  r.2009 som sa idvazila a mala 75
  R.2010 85kg
  R.2011 som schudla na 75kg
  roku 2012 som otehotnela na vahe 75 a pribrala 35!!!kg mala som problemi a zavodnila som cize po porode som do roka a do dna schudla vsetky tehotenske kg a mala som 73kg.bol to moj ciel mat do roka taku vahu ako pred tehu.ale potom sme sa prestahovali a nejak sa to vsetko pokazilo a ja som sa dostala na vahu 83!!!!co je aktualne.a neviem ako zacat nakopnut sa.od porodu to budu dva roky a chcem schudnut na 60kg pokial budem este na materskej.len neviem ako.pomozte mi.rada by som sa pripojila aj na ten kurz prostrednictvom mailu.dakujem.

 140. Chyba mi tam dolezity udaj do roku 2008som vazila 56kg. A v r 2013ked som isla rodit som mala 108kg.som nestastna.

 141. maja práve to ako sa nakopnúť a začať býva tým najťažším orieškom s ktorým vám ťažko niekto pomôže. Ak nestačí pohľad do zrkadla alebo zdravotné argumenty, potom neviem, čo by musel niekto povedať, alebo spraviť aby vás motivoval, ak toto nestačí.

 142. Rada by som sa opýtala, čo robím zle ak jem 5x denne, pred každým jedlom zeleninu, ráno zvyčajne malý krajec celozrného chleba s rastl. maslom, s plátkom syra, na desiatu jogurt so semienkami, na obed polievka, alebo len nejaky kopček ryže s mäsom, na olovrant krajec celozrného chleba s niečím a posledné jedlo o 17.00 mám šalát s hriankou. Nejem sladkosti, už ani kávu neosladím, pijem 2 litre vody a napriek tomu po mesiaci som neschudla skoro nič. Čo sa týka pohybu, tak rýchlej chôdze je to denne asi 45 min (tam a späť z práce) plus pohyb po labáku v práci. Prosím Vás, je to normálne, že som ešte skoro nič neschudla? Vopred ďakujem za odpoveď.

 143. jukl takto je ťažké čokoľvek poradiť. Je možné že ste štíhla a potom nie je z čoho chudnúť. Výsledky však posúdite len pomocou centimetra, váha nič nepovie.

 144. Tak to som sa trocha zasmiala, ale o štíhlosti u mňa sa asi neda hovoriť :)
  Mám 164 cm a 73 kg – tvar postavy JABLKO.
  Rozmýšľala som totiž aj nad tým, či mi správne funguje štítna žľaza, keďže ako dieťa som nejaké problémy mala. Asi zájdem ku endokrinológovi :) Ale aj tak ďakujem za odpoveď.

 145. Miro, vdaka sa 10 dnovy kurz–osozny, usporiadany a krasne napisany.Niekedy som sa usmievala od ucho po ucho. V podstate tvoje stranky su napisane tak ze kazdy porozumie. Kurz nebol pre mna,preposielala som ho pre blizkeho cloveka len tak bez slova ako informacie, snad si to v hlavke usporiada… ale zvlastne ze aj ja som schudla mozno kilo a som za neho rada …este dva a zas budem ako lan…Vdaka :)

 146. Dobrý deň, chcem Vám veľmi poďakovať za skvelé rady, ktoré naozaj fungujú. S chudnutím podľa Vašich rád som začala v januári 2014 a do júna som mala dole 15 kg. V lete som chudnutie neriešila, ale váhu som si udržala. Od septembra 2014 do marca 2015 som schudla ďalších 5 kg. Vďaka Vašim radám som sa opäť dostala na váhu, s ktorou som spokojná ja a aj okolie ma chváli. Nikdy som nevedela držať diéty, pri ktorých sa zje – obrazne povedané – jedno jablko denne, proste neviem hladovať. A ako vieme, tadiaľ cesta k chudnutiu nevedie. Chcela som len týmto odkázať ostatným ľuďom, ktorí riešia problém nadváhy, že sa to naozaj dá – a bez hladovania. Základ je správne si to usporiadať v hlave, naozaj to chcieť a trocha disciplíny. Porozmýšľať, čo a koľko si na tanier naložím a pridať pohyb. Je to úžasný pocit byť znova v štíhlom tele … Patrí Vám moje veľké ĎAKUJEM :)

 147. Vazeny p.Miro pracujem ako zdravotna sestra,stle na rychlich pracoviskach tak ze sa vela hybem,viem ze organizmus si uz na pohyb v praci zvykol ale viem aj to ze je to strasne ale niekedy prejde aj cely den ako minule ad rana som vypila niekolko poharov vody ale pri pocte 120 LUDI OD6 30 DO 17 00 hod som nemala času nic zjest to iste aj moj sef a nehovorim tlak tych ludi co stoja pred dverami na osetrenie k tomu si pridam svoj vek 50 rokov som po histerectomii,cize hormony mam 164cm vysku a 71 kg velmi potrbujem zmenit rezim ale ako to mam urobit ked pracu neviem stres uz davno sestry nemaju pod kontrolou a ja osobne sa citim zle dakujem za kazduaj ked malu radu a chcela by som sa prihlasit na kurz ale neviem ako Gaba

 148. gabriela práca v zdravotníctve je dnes naozaj taká, ako popisujete. S tým poradiť neviem. Myslím si, že to je vec organizácie práce a ak šéf nastaví zle pravidlá, vznikne chaos, stres, tlak a potom trpia ľudia aj personál. To asi z pozície sestry nezmeníte.

  Dá sa uvažovať len o tom, ako v tom nerváku nájsť párkrát za deň chvíľu, kedy by ste si odskočila niečo zjesť. Je to normálna fyziologická potreba a lekár zvlášť by tomu mal vedieť porozumieť. Koľko minút trvá, kým zjete nejakú domácu proteínovú tyčinku, alebo kúsok chleba so šunkou a jablko?

  Ak sa to nedá, potom by som asi hľadal iné pracovisko na vašom mieste, lebo taký režim sa vám vypomstí a to asi nestojí za žiadne peniaze.

  No a na emailový kurz sa prihlásite tak, že zadáte svoju emailovú adresu do formulára a následne potvrdíte majl ktorý vám príde. https://www.chudnutie-ako.sk/literatura/10-denny-e-mailovy-kurz-chudnutia a ak máte majl na gmaili, tak to občas blbne, lebo gmail si myslí, že to je spam a niekomu to neukazuje. To už ja ovplyvniť neviem.

 149. Dobrý deň, mám 19 rokov, nízkej postavy a od minulého roku od júna sa venujem aktívne , pravidelne športu- 5 krát do týždňa. Schudla som zo 63 kg na 50 kg a momentálne vážim 53 kg. Pred 2 týždňami som začala posilňovať brušné svaly, triceps, biceps, chrbát(po tréningu kardio 10-15 min) – 3 krát do týždňa, behávam 2 krát do týždňa a mám ešte cviky na nohy, zadok, to znamená, že 5x trénujem do týždna. Kúpila som si pred 3 týždňami proteín na spaľovanie tukov a naberanie svalov, vždy si ho dávam po cvičení. 2-3x mesačne si dávam deň, kedy spapám hocičo doma, no prosím Vás, poraďte mi, či to môžem absolvovať raz do týždňa, či to nenaruší či už redukovanie tukov z tela či naberanie svalov(cca za 3 mesiace by som chcela mať viditeľné brušné svaly bez velkeho množstva tukov-teraz je ploché a tie tuky sú tam) . Ďakujem Vám za radu.

 150. Lenka jeden deň do týždňa asi chudnutie nezruší. Kateřina Cajthamlová raz povedala veľmi pekný príklad, niečo v tomto zmysle: Dôkladne si upracete byt. Potom zoberiete popolník a vysypete ho niekde na koberec. Nakoniec to zas upracete. Dáva vám to zmysel?

  Mne sa koncept dňa s povoleným maškrtením (timothy ferris a iní mnohí autori) nepáči. Ale ak nemôžete inak, tak určite radšej robiť hlúposti jeden deň v týždni, ako 7 dní v týždni.

 151. Dobrý deň,
  chcela by som schudnút este cca 10kg ale asi rok som na tej istej váhe a nedarí sa mi schudnúť. Prosím pomôžtemi ak sa dá. :-)

 152. Mám 17 a potrebu zdokonaliť svoju postavu. Mám možno 4 kila navyše, ktorých by som naozaj rada zbavila (hlavne brucho, ruky). Začala som cvičiť (len doma) – nepomohlo. Neschudla som pomaly ani kilo, len som silnejšia-pevnejšia, vidím, že spravím aj zložitejšie cviky. Tak som začala behávať. Cítim veľký pokrok. Vydržím behať dlhšie a rýchlejšie bez veľkého zadychčania či námahy. No opäť som neschudla. Tak som si povedala, že asi to bude v jedálničku. No pritom jem menej ako moje rovestničky ( a sú chudšie) Nie som ani hladná, necítim potrebu niečo jesť (bohužiaľ, od sladkosti som si neodvykla) . Neviete mi poradiť, čo mám zmeniť? Alebo na čo si dávať pozor? Naozaj neviem čo mám robiť. Som športový typ a nepotrebujem radikálne chudnúť. dakujem

 153. Dia poraďte sa s lekárom alebo trénerom. Možno je vaša postava celkom v poriadku a jediné čo vadí je to že ste s ňou nespokojná. V takom prípade budete možno nespokojná nech budete vyzerať akokoľvek a potom je snaha schudnúť skôr problém.

  Športovanie je fajn ale ak budete jesť menej ako potrebujete + sladkosti k tomu, tak to sa obávam že za pár rokov dopadnete ako pavúčik. Veľké brucho a z neho trčia špajgle.

  Odporúčam jesť zdravo, primerane, pestro. Bez sladkostí. Taká strava zvyčajne vedie k zdraviu a spolu s pohybom aj k štíhlosti.

 154. Dobrý den mám dost vela kg chcela by som sa s vami skontaktovat prostredníctvom emailu a chcela b som od vás prímař radi prosím chcela by som byt normalné dievča

 155. Dobrý deň, v prvom rade Vám chcem poďakovať, odkedy som si prečítal túto stránku, podarilo sa mi schudnúť 13kg, predtým som vážil 105kg pri výške 185cm. Môj cieľ je dostať sa niekde na hranicu 80kg.
  A mal by som aj jednu otázku, schudol som 13kg a z brucha šlo nejakých 11cm, zo 115cm na 104cm. No brucho pri váhe 92kg ešte stále trocha „vyčnieva,“ je to normále pri takej váhe, alebo robím niekde chybu?
  A ešte jednu otázku, ak doteraz nemám ovisnutú kožu, je možné, že sa ešte objaví? Mám 20 rokov.
  Vopred Vám ďakujem za odpoveď a ešte raz Vám ďakujem, že ste mi prostredníctvom Vašej stránky pomohli schudnúť.

 156. Dobrý deň, (už som raz písal, ale ako pozerám, neodoslalo) chcel by som sa Vám poďakovať, vďaka tejto stránke sa mi poadrilo schudnúť už 13kg a 12cm v pase. Momentálne vážim 92kg pri výške 185cm.
  No chcel som sa opýtať, na ideálnu váhu mi chýba ešte cca 12kg, myslíte si, že by tam mohla byť ovisnutá koža, ak doteraz nie je žiadna? Mám 20 rokov.
  A ešte by som sa rád opýtal na Váš názor, vážim spomínaných 92kg, no brucho ešte stále vyčnieva, ak schudnem ďalšie kg, podarí sa ho „skrotiť?“ Momentálne mám obvod v páse 103cm, pred chudnutím 105cm.

  Vopred Vám ďakujem za odpovede

 157. Peťo hlavne gratulujem k skvelým výsledkom, len tak ďalej. Ovisnutá koža asi problém nebude, počítam, že aj keby ste dokonale schudli, bude to asi v poriadku. Ja som pôvodne schudol 40 kíl a koža prakticky navyše nebola. Ten problém je vypuklejší u ľudí, ktorí majú tak 170 kíl a tomu podobné objemy. Čo sa týka krotenia brucha obávam sa, že na dokonalú postavu si počkáte. Ak sa roky budete venovať zdravému životnému štýlu a pohybu, potom sa to môže splniť. Naopak, ak začnete odporúčania zanedbávať, brucho sa rýchlo bude vracať nazad. Takže ak ho nechcete, zamerajte sa na veľké objemy pohybu nie vysokej záťaže a trvalo vhodnú stravu (nie paleo diétu a podobné nízkosacharidové rýchlonávody) .

 158. dnes som vstupil do 5 dna e-mailoveho kurzu chudnutia. snazim sa dodrziavat pokyny, ale na 100% sa to neda (aspon mne). napriek tomu som schudol 2kg. nepotrebujem jest sladkosti. a som stale prepchaty ;)
  dufam, ze to tak pojde nadalej

 159. Ladislav áno, pôjde to tak ďalej aj keď to nedodržíte celkom na 100%. ten postup je už overený mnohými. :-) držím palce.

 160. Zdravím Miro, podarilo sa mi už schudnúť 15kg, no chcem začať spevňovať telo a nabrať trocha svalovej hmoty, bude to problém ak mám ešte brucho? Obvod brucha je nejakých 101-102cm. Mám totiž možnosť ísť cvičiť s hokejistom ktorý sa pripravuje na sezónu a pracuje aj ako osobný tréner.

 161. Marek veľké brucho znamená veľkú záťaž na kĺby, najmä kolená. Ak máte osobného trénera a on zohľadní tento faktor, potom spevnenie korzetu ako tréningový cieľ je nápad veľmi dobrý. Ostatné svaly posilňujte len normálne, korzet je nejdôležitejší. Pozor však na príliš tvrdý tréning. Na chudnutie je dôležité mať regeneráciu. Takže tréningy tak 3 do týždňa, veľa spánku. Predpokladám, že toto by váš tréner mal zohľadniť. Nesmie totiž s vami pracovať rovnako, ako so zdravým športovcom. Telo tučného človeka ktorý nešportoval sa správa inak, ako telo človeka, ktorý bol už v detstve „vybraný“ ako najlepší z najlepších pre šport a celé dospievanie v špičkovej kondícii. Ak toto zohľadní, tak tréning je veľmi užitočný aj pre chudnutie aj pre kondíciu a srdce. Žiadajte ho, aby začal s malou tréningovou záťažou a pridával len veľmi pomaly. To je prístup, ktorý funguje pri chudnutí. Športový tréner býva zvyknutý nasadiť vysoké tempo pre skvelé výsledky. U športovcov to funguje. Amatér po pár tréningoch odpadne a prestane ho to baviť, alebo ochorie. TO ale nie je cieľom. Držím palcr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.