Skúste si v duchu predstaviť všetkých svojich známych, ktorých poznáte. Čím sú tučnejší, tým menej ich napočítate vo veku nad 50 rokov. Inými slovami, tuční ľudia umierajú skôr, než ich štíhli rovesníci.
Ono na prvý pohľad si to človek neuvedomí. Civilizačné choroby majú rôzne názvy. Možno vám niekto v rodine umrel na infarkt - predčasne. Možno niekto na následky diabetes. Dosť často bola spolupríčinou práve obezita. A práve to na prvý pohľad nemusí byť celkom zrejmé.
Navyše nemusíme ísť hneď do vážnej témy ako je umieranie. Stačí, že možno niekto berie roky veľa liekov. Na tlak, na cukrovku, na "kyselinu", na bolesti kĺbov, na odvodnenie. Aj kvalita života obézneho človeka býva nižšia.
Je dobré myslieť na to, že obezita na desať aj dvadsať rokov stredného veku môže dramaticky znížiť kvalitu života. Obézny trpí chorobami, zle sa mu chodí, je unavený, často sa potí, zle spí (chrápanie) a podobné drobnosti. Tie síce nezabíjajú na počkanie, zato však otravujú život trvale.
Zdravotné ťažkosti môžu prepuknúť buď jednotlivo, alebo sa naraz objaví niekoľko príznakov. Ak ste tuční a ešte nemáte žiadne ťažkosti, pripravte sa, že časom vás postihnú niektoré z ďalej uvedených problémov. Ak takéto ťažkosti už máte a ste obézni, tieto ťažkosti sú spoluspôsobené, alebo akcelerované obezitou. Pozrime si teda zdravotné následky:
Z takého výpočtu ide človeku mráz po chrbte. Horšie je to, že človek si často nespojí názov diagnózy s jej prejavmi. Preto v samostatných článkoch podrobnejšie opíšem niektoré ťažkosti, ktoré obezita spôsobuje. Nie rečou lekárov, ale zrozumiteľnejšie „polopate“.
Mnoho ľudí sa ponosuje na cenu liekov a pritom doslova „žerú“ celkom nezmyselným spôsobom potraviny, ktoré spôsobujú presne tie zdravotné ťažkosti, na ktoré sa títo ľudia sťažujú. Žiaľ, nedokážu, nevedia (alebo nechcú?) si tieto fakty spojiť.
Akékoľvek problémy s tlakom, alebo srdcom vždy konzultujte so svojím lekárom. Ak sa vám nižšie uvedené odporúčania páčia, radšej sa poraďte s lekárom. Väčšinou vám ich tiež odporučí. Ak budete vďaka opatreniam úspešní, môže vám lekár neskôr znížiť dávkovanie liekov.
Vysoký tlak má spravidla nejakú príčinu. Veľmi často je to spôsobené tým, že telo potrebuje niekde zlepšiť stav okysličenia. "Natlačí" teda krv pomocou vyššieho tlaku. Niekedy však príčinou môže byť aj to, že sa telo zväčší oproti norme.
Vo veľkom percente prípadov stačí spraviť zmeny v životospráve a tlak krvi sa zlepší. Inými slovami teda viete len kontrolou jedla a miernym športom dosiahnuť, že vaše srdce začne pracovať normálnejšie.
Tieto výsledky zvyčajne dosiahne každý. Nechcem tým vyvolať chybný dojem, že všetky choroby spojené so srdcom, alebo s vysokým tlakom sú spôsobené nadváhou, solením, pasivitou, alebo chybnou stravou. No vo všetkých prípadoch optimalizácia životného štýlu pomôže zmierniť ťažkosti.
Veľká väčšina ťažkostí, ktoré sa označujú ako "civilizačné choroby" sa totiž začína práve tým, že sa správame ako civilizovaní ľudia - málo pohybu a zlá strava. Predstavte si, že vaše telo má nejakú predispozíciu na srdcovú chorobu. Lapidárne povedané "nábeh na vysoký tlak", alebo na iné ťažkosti. V dvadsiatke o tom neviete. V päťdesiatke môže byť stav závislý na tom, aký ste žili životný štýl.
Žiaľ, obezita a zlý životný štýl nám na telo postupne nakladá záťaž v mnohých smeroch. Z tých týkajúcich sa srdca je lepšie robiť si ťažkú hlavu.
Viem, tých opatrení je takto na prvý pohľad dosť veľa a dali by sa písať ďalšie. Začnite jedným a potom po troche pridávajte ďalšie. Neskôr zistíte, že celý systém je vzájomne prepojený. Že jedno pravidlo vychádza z druhého a ich nasadenie uľahčí iné pravidlo. To čo sa vám spočiatku bude zdať celkom nemožné neskôr budete robiť celkom bežne.
Napríklad ak teraz radi maškrtíte sladkosti, možno si neviete predstaviť, ako by ste s tým prestali. Ak ale začnete jesť zeleninu a ovocie, hlad sa zmierni. Potom možno pridáte vhodné jedlo a zistíte, že na sladkosti začínate zabúdať. Neskôr sa možno odhodláte viac obmedziť soľ. Zistíte že vám je lepšie. Že chudnete. O to ľahšie sa vám začne chodiť cvičiť. Po tréningu zas budete lepšie spať... Jednoducho ak prejdete na zdravší životný štýl, nie je to tak ťažké, ako to vyzerá.
Za nejaký čas zistíte, že tlak krvi je v norme, srdce už neudiera tak rýchlo ako u kolibríka. Zistíte, že vám ide dole cholesterol, zlepšia sa ďalšie krvné parametre. Začnete sa lepšie cítiť a ľudia vás začnú zastavovať s otázkou, ako sa vám podarilo schudnúť.
To je ten najlepší dôkaz, že pri tomto režime máte zotrvať natrvalo. Inak hrozí jojo efekt. Nielen s obezitou, ale aj zhoršením srdcovocievnych parametrov.
Obézny človek má problémy s dýchaním. Často si neuvedomuje fakt, že pod tieto problémy sa podpisujú práve desiatky kíl tuku, ktoré má pri sebe nocou i dňom. Váha neraz aj desiatok kíl slaniny sa prejaví na mnoho spôsobov. Organizmus je neprestajne zaťažený citeľným bremenom, ktoré je potrebné nosiť so sebou. To všetko stačí na to, aby obézny človek bol takmer na konci s dychom už aj po minimálnej fyzickej aktivite.
Dýchanie teda môžete považovať za jeden z indikátorov obezity. Ak vidíte, že „nejaké tie kilá navyše tam sú“, skúste posúdiť, ako zvládate námahu. Ak už po krátkom a nenáročnom výkone zistíte, že ste poriadne zadýchaní, vedzte, že za to môžu práve aj „kilká navyše“. Iste – možno je príčinou zadýchania len zlá kondícia, ale tá prichádza s obezitou nerozlučne.
V prípade akýchkoľvek (aj malých) problémov s dýchaním radím bez meškania navštíviť lekára, pretože môže ísť aj o iný problém. Lekár môže posúdiť, či je to len problém spôsobený obezitou a vylúči, či sa za problémami s dýchaním neskrýva iné ochorenie. Napríklad astma. Tú treba liečiť. Keďže obezita astmu dramaticky zhoršuje, je rozumné aj schudnúť.
Najmä u tučnejších ľudí sa občas objaví problém s dýchaním počas spánku. Volá sa to spánkové apnoe. Veľmi často je to spojené aj s chrápaním. Ak sa tento problém týka vás, alebo vašich známych, upozornite na to lekára.
Apnoe je stav, keď sa dýchanie počas spánku zastaví často na viac ako 10 sekúnd. Vzniká z dôvodu mechanického upchania dýchacích ciest (jazykom, alebo zo slabosti dýchacích svalov). Spiaci sa začína pomaly dusiť, ale nezobudí sa pritom. O pár sekúnd na to zas dýcha. Po chvíli sa apnoe znova objaví. (Odbornejšie sa to nazýva apnoická pauza.)
Veľmi často sa stáva, že ľudia vôbec nevedia, že pri spaní vydávajú rôzne zvuky. Veľmi často je to "len" chrápanie. To vzniká zúžením dýchacích ciest pri zlej polohe hlavy, alebo ak sú slabšie svaly v oblasti krku. Inými slovami aj chrápanie je už mierna prekážka v dýchaní, pretože spomaľuje vstup vzduchu. Navyše zvuk je často rušivý. Ruší spánok spiaceho, aj keď on sám sa pri tom nezobudí.
V horšej verzii potom môže chrápanie prerásť až do upchatia dýchacích ciest. Nasledujú sekundy bez dychu. Neskôr sa dýchanie reflexne obnoví, ale spiaci sa nezobudí. Takto to môže ísť stále dokola.
Keďže spiaci o tomto probléme vôbec nevie, nebude ho ani riešiť. Preto je výhodné o chrápaní a prípadnom apnoe hovoriť! Viem, niekedy to je nepríjemné hovoriť o takýchto veciach. Ale následky sú vážnejšie.
Dýchate pravidelne? Nechrápete? Potom je všetko v poriadku. Ak ale máte ťažkosti s nočným dýchaním, alebo chrápete, poraďte sa s lekárom. Tu nejde len o to, že chrápanie môže drasticky rušiť spánok vašich blízkych. Ruší aj váš spánok a tým znižuje jeho kvalitu. Nedobre vyspatý človek je vyčerpaný a oveľa menej schopný dodržiavať predsavzatia. Ani chudnutie sa pri zlom spánku zvyčajne nedarí dosiahnuť.
Najbežnejšie následky apnoe sú spojené s nižšou kvalitou spánku a s horším zásobením kyslíkom počas noci. To sa prejaví veľmi často ako:
Taký človek je potom neobľúbený, pretože je zlostný a výbušný. Alebo je unavený a otrávený. Čiže na medziľudskej úrovni na chrápanie človek vlastne doplatí tak, že si ani neuvedomí túto možnú súvislosť.
Pri dlhotrvajúcom trvaní spánkového apnoe sa však zvyknú objaviť aj chronické následky na zdraví.
Pravidelné nočné dusenie sa spôsobuje postupné, pomalé a žiaľ trvalé zmeny tvaru srdca. Tieto zmeny sa môžu formovať roky, ale ak s tým nič nebudete robiť, môže to prerásť až do neskoršieho zlyhania srdca.
Veľmi časté následky tejto poruchy dýchania počas spánku sú:
Pri dlhodobom stave sú nebezpečné najmä už spomenuté zmeny na srdci.
Asi každému z nás sa občas pritrafí, že chvíľu chrápeme. Alebo zaspíme v nejakej podivnej polohe a potom je dýchanie problematické. Takéto prípady vôbec nemusíte riešiť. Vážnejšie treba brať situáciu, ak sa to opakuje každú noc. Ak stále chrápete a ak sa vám dokonca často zastaví aj dýchanie, tak potom je dôvod to začať riešiť.
Samotné chrápanie ešte nemusí byť v následkoch až tak vážne. Chrápe veľa mužov, najmä starších. Kým počas spánku nenastane dusenie, chrápanie nebýva pre zdravie až tak nebezpečné. Je však rušivé, preto aj jeho prítomnosť radšej konzultujte so svojím lekárom. Ak totiž chrápete, môže sa stať, že neskôr sa začne objavovať aj apnoe.
Ak ste si nahrali svoju noc, stačí sa pozrieť na záznam. Ak máte niekoľko apnoí za hodinu, je potrebné bez zbytočného odkladu riešiť to s lekárom. To už je pomerne vážna vec. Pokiaľ v nahrávke počujete, že dýchanie je síce prítomné, ale značne obmedzené, volá sa to hypopnoe. Hypopnoe totiž spôsobuje nedostatok vzduchu v pľúcach.
Ak vás to zaujíma, tak pri apnoe (a hypopnoe) dochádza v tele k stavu, ktorý lekári nazývajú hypoxémia a znamená to nedostatok kyslíku v krvi. Tento stav je nepríjemný preto, že telo naň reaguje. Spiaci sa vlastne trocha dusí - teraz myslím na bunkovej úrovni. Bunky "pýtajú kyslík". Telo v takom stave reaguje zvýšením činnosti srdca a často aj krvného tlaku.
Mimochodom vysoký krvný tlak je často spôsobený nedostatkom kyslíka v nejakej časti tela. Vždy preto stojí za úvahu hľadať najskôr príčinu, prečo telo potrebuje "natlačiť viac krvi" a kam.
Ak teda jedno apnoe trvá viac ako 10 sekúnd a opakuje sa niekoľko krát za hodinu, je potrebné niečo s tým robiť.
V úvode som spomínal, že ak žijete sami, nemusí byť vždy ľahké zistiť, či trpíte spánkovým apnoe. Ak sa budíte unavení aj keď ste spali dlho, skúste si nahrať jednu svoju noc. Ak máte diktafón, je to jednoduché. Môžete použiť aj mobilný telefón, ak nahráva tak citlivo, že budete počuť aj tiché dýchanie. Alebo použite počítač. Výsledkom bude nahrávka, napríklad MP3.
Nahrávku potom môžete otvoriť v ľubovoľnom počítačovom programe určenom na úpravu zvuku. Zvukový editor je v počítačoch často. Ak žiadny nemáte, môžete si stiahnuť napríklad prenosnú verziu programu Audacity Portable. Je zadarmo, je po slovensky a netreba ju inštalovať. Stačí stiahnuť a spustiť.
Nech už však pracujete s ktorýmkoľvek zvukovým editorom, práca bude skoro vždy rovnaká.
Nájdete niekde symbol lupy. V tom režime si priblížte grafické vyjadrenie zvuku. Tak, aby ste videli jednotlivé nádychy. Na tomto obrázku vidíte vľavo takmer pravidelné dýchanie. V strede som označil oblasť, kde dýchanie chýba. To je apnoická pauza. Následne ide niekoľko rýchlych nádychov a výdychov - to je hyperventilácia. Potom sa dýchanie začína dostávať do "normy".
Vďaka tomu, že zvuk vidíte takto graficky, viete noc "prezrieť" za pár sekúnd, nemusíte to celé počúvať. Dôležitá poznámka - nahrávať treba v pomerne tichom prostredí tak, aby dýchanie bolo v nahrávke silnejšie, než prípadné ruchy z okolia. Potom by totiž bolo ťažké nahrávku vyhodnotiť graficky.
Ak objavíte miesta bez dýchania, prepnite sa z režimu lupa do režimu editácia. To býva tlačítko podobné ako veľké I.
Potom môžete horizontálne označiť celú oblasť, v ktorej chýba dýchanie. V spodnej časti obrazovky vám hneď ukáže, že dýchanie bolo zastavené na 15 sekúnd a nejaké drobné. To je veľa. Je to dôvod, aby ste si daný problém dali radšej vyšetriť aj profesionálne, u lekára. Takéto samovyšetrenie vám odporúčam spraviť len pre prípad, že žijete sami a nemáte nikoho, kto by mohol skontrolovať, ako vlastne spávate.
Viem, za chrápanie sa mnohí ľudia hanbia. Cítia sa v rozpakoch, ak by sa mali priznať. No radšej tento problém riešte. Možná únava cez deň je len jedným z nepríjemných dôsledkov. Vážnejším je riziko zlyhania srdca v spánku. Ak patríte k ľuďom, ktorí nie sú štíhli, kontrolujte si priebežne, ako spávate.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.