BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Zdravotné následky obezity

Skúste si v duchu predstaviť všetkých svojich známych, ktorých poznáte. Čím sú tučnejší, tým menej ich napočítate vo veku nad 50 rokov. Inými slovami, tuční ľudia umierajú skôr, než ich štíhli rovesníci.

Ono na prvý pohľad si to človek neuvedomí. Civilizačné choroby majú rôzne názvy. Možno vám niekto v rodine umrel na infarkt - predčasne. Možno niekto na následky diabetes. Dosť často bola spolupríčinou práve obezita. A práve to na prvý pohľad nemusí byť celkom zrejmé.

Navyše nemusíme ísť hneď do vážnej témy ako je umieranie. Stačí, že možno niekto berie roky veľa liekov. Na tlak, na cukrovku, na "kyselinu", na bolesti kĺbov, na odvodnenie. Aj kvalita života obézneho človeka býva nižšia.

Je dobré myslieť na to, že obezita na desať aj dvadsať rokov stredného veku môže dramaticky znížiť kvalitu života. Obézny trpí chorobami, zle sa mu chodí, je unavený, často sa potí, zle spí (chrápanie) a podobné drobnosti. Tie síce nezabíjajú na počkanie, zato však otravujú život trvale.

Zdravotné následky obezity

Zdravotné ťažkosti môžu prepuknúť buď jednotlivo, alebo sa naraz objaví niekoľko príznakov. Ak ste tuční a ešte nemáte žiadne ťažkosti, pripravte sa, že časom vás postihnú niektoré z ďalej uvedených problémov. Ak takéto ťažkosti už máte a ste obézni, tieto ťažkosti sú spoluspôsobené, alebo akcelerované obezitou. Pozrime si teda zdravotné následky:

 • diabetes 2. typu;
 • poruchy metabolizmu tukov, hormonálne poruchy, neplodnosť;
 • problémy so srdcom a krvným obehom, vysoký tlak, ischemická choroba srdca, angina pectoris, trombóza (tromboembolická choroba), zlyhanie srdca (znížená kontraktilita myokardu), poruchy srdcového rytmu (srdcovocievne problémy môžu byť prítomné už v pásme nadváhy), náhla smrť, varixy (kŕčové žily), mozgové a cievne príhody;
 • problémy s dýchaním, rýchle zadýchanie sa pri minimálnej námahe, zásadné zhoršenie príznakov astmy, chrápanie, syndróm spánkového apnoe (dočasné niekoľko sekundové zastavenie dýchania, spôsobené upchaním dýchacích ciest alebo oslabeným dýchacím svalstvom; to má vážne následky napríklad únava, vysoký tlak, podráždenosť, depresie, pri dlhotrvajúcom stave riziko zlyhania srdca);
 • problémy so zažívaním, pálenie záhy, zápal sliznice žalúdka, ťažkosti so žlčníkom, pankreasom, pečeňou;
 • u žien poruchy cyklu, neplodnosť, komplikácie v tehotenstve a pri pôrode, pokles maternice, zápaly rodidiel, časté defekty plodu obéznej matky;
 • vyššia pravdepodobnosť vzniku rakoviny, častejšia je rakovina hrubého čreva, rakovina žlčníka, žlčových ciest, pankreasu, pečene, ľadvín, u mužov rakovina prostaty, u žien rakovina prsníka, maternice, vaječníkov;
 • ťažkosti s hybnosťou, degeneratívne choroby kĺbov a chrbtice, hlavne gonartróza a coxartróza, bolesti kĺbov, dna, stále sa zhoršujúce bolesti chrbtice, osteoartróza kĺbov, artróza, vyššia pravdepodobnosť zlomeniny krčka femoru – to všetko sú ťažkosti s pohybovým aparátom;
 • mnohé kožné ťažkosti – ekzémy, mykózy (plesne), strie, celulitída;
 • celkové zhoršovanie zdravotného stavu, postupné zhoršenie imunity, časté ťažkosti ako opuchnuté nohy, častejšie úrazy (zlá hybnosť, zlé ťažisko) zlomeniny, častejšie natiahnuté šľachy;
 • zvýšené riziko komplikácií pri narkóze, horšie hojenie rán po operáciách alebo úrazoch, mnohé nešpecifikovateľné ťažkosti, stavy únavy, nejasné výsledky testov;
 • ťažkosti so spánkom, často chrápanie (mimoriadne nepríjemné pre okolie), časté prebúdzanie sa kvôli močeniu (môže spôsobovať tlak na močový mechúr, alebo to môže byť prejav začínajúceho diabetes);
 • časté sú „zlé žily“ – pichanie injekcie na mnoho pokusov, kým trafia žilu ukrytú za hrubou vrstvou tuku;
 • vyššie riziko preležanín – v nemocnici môže byť problém, s obéznym – sestričky nemusia vládať manipulovať; nie sú vozíky pre veľmi tučných; nedajú sa spraviť niektoré vyšetrenia, napríklad príliš tučný človek sa nezmestí do bežného CT. Z nepohybovania sú bolestivé preležaniny aj zápal pľúc. Aj tak môžu vyzerať posledné týždne života človeka, ktorý tak miloval torty, klobásky a zmrzlinu. Umrie na nemocničnej diéte o mnoho rokov skôr, ako by bolo primerané.

Z takého výpočtu ide človeku mráz po chrbte. Horšie je to, že človek si často nespojí názov diagnózy s jej prejavmi. Preto v samostatných článkoch podrobnejšie opíšem niektoré ťažkosti, ktoré obezita spôsobuje. Nie rečou lekárov, ale zrozumiteľnejšie „polopate“.

Vysoký tlak a choroby srdca

Mnoho ľudí sa ponosuje na cenu liekov a pritom doslova „žerú“ celkom nezmyselným spôsobom potraviny, ktoré spôsobujú presne tie zdravotné ťažkosti, na ktoré sa títo ľudia sťažujú. Žiaľ, nedokážu, nevedia (alebo nechcú?) si tieto fakty spojiť.

Ak máte vysoký tlak, zvážte toto

Akékoľvek problémy s tlakom, alebo srdcom vždy konzultujte so svojím lekárom. Ak sa vám nižšie uvedené odporúčania páčia, radšej sa poraďte s lekárom. Väčšinou vám ich tiež odporučí. Ak budete vďaka opatreniam úspešní, môže vám lekár neskôr znížiť dávkovanie liekov.

Vysoký tlak má spravidla nejakú príčinu. Veľmi často je to spôsobené tým, že telo potrebuje niekde zlepšiť stav okysličenia. "Natlačí" teda krv pomocou vyššieho tlaku. Niekedy však príčinou môže byť aj to, že sa telo zväčší oproti norme.

 • Soľ je často príčinou vysokého tlaku. Solenie má ten následok, že v tele sa zadrží viac vody. Inými slovami po zjedení slaného jedla sa "zväčšíme" o vodu, ktorá sa zadrží v tele. Ak teda máte vysoký tlak, skúste pár dní vynechať soľ. Viem, surové opatrenie. Jedlo človeku nechutí. Vydržte to však. Je možné že už o dva či tri dni zistíte, že tlak máte v norme.
 • Obezita so sebou nerozlučne „vlečie“ dôsledky. Skôr, alebo neskôr sa u obézneho človeka začne objavovať vysoký tlak krvi. Aj tu platí pravidlo, že ak schudnete, zlepšia sa aj parametre ako krvný tlak. Žiaľ, toto nezbadáte za tri dni. No už po schudnutí zhruba 6 až 12 kíl sa rozdiel dá jasne rozpoznať. To sa dá dosiahnuť zhruba za dva až tri mesiace racionálnej výživy.
 • Nedostatok pohybu. Obézni ľudia sa neradi hýbu, takže klesá ich celková kondícia. To má za následok oslabovanie svalov. Zhoršuje sa teda aj prekrvenie tela a to môže vyvolať vyšší tlak práve ako spôsob dostať krv kam treba. Nečinnosťou bez tréningu sa však oslabuje sval zvaný srdce. Znižuje sa účinnosť jeho práce. To sa v praxi prejavuje aj tým, že musí „búchať“ oveľa rýchlejšie ako srdce trénovaného človeka. Srdce obézneho a necvičiaceho pracuje neefektívne, a tak je oveľa viac zaťažené – zbytočne.

Vo veľkom percente prípadov stačí spraviť zmeny v životospráve a tlak krvi sa zlepší. Inými slovami teda viete len kontrolou jedla a miernym športom dosiahnuť, že vaše srdce začne pracovať normálnejšie.

 • Vďaka športu sa zlepší účinnosť práce srdca. Na jedno stiahnutie vytlačí viac krvi. Nemusí udierať 80 a viackrát za minútu. Stačí ak bude udierať okolo 60 úderov.
 • Vďaka vhodnej strave sa zníži tlak krvi. Ak ste doteraz radi solili, môžete sa z pásma vysokého tlaku dostať na normály už len tým, že prestanete soliť.

Tieto výsledky zvyčajne dosiahne každý. Nechcem tým vyvolať chybný dojem, že všetky choroby spojené so srdcom, alebo s vysokým tlakom sú spôsobené nadváhou, solením, pasivitou, alebo chybnou stravou. No vo všetkých prípadoch optimalizácia životného štýlu pomôže zmierniť ťažkosti.

Veľká väčšina ťažkostí, ktoré sa označujú ako "civilizačné choroby" sa totiž začína práve tým, že sa správame ako civilizovaní ľudia - málo pohybu a zlá strava. Predstavte si, že vaše telo má nejakú predispozíciu na srdcovú chorobu. Lapidárne povedané "nábeh na vysoký tlak", alebo na iné ťažkosti. V dvadsiatke o tom neviete. V päťdesiatke môže byť stav závislý na tom, aký ste žili životný štýl.

 • Ak ste jedávali vhodné jedlá a cvičili, v päťdesiatke stále nemusíte vedieť o tom, že máte nejakú drobnú poruchu. Možno sa prejaví neskôr. Možno nie.
 • Ak ste mali zlú životosprávu, v päťdesiatke možno máte obezitu a cievy v zlom stave. To samo o sebe by možno až tak neprekážalo. Ale ak sa to spočíta s vašou existujúcou poruchou, môže to spôsobiť napríklad infarkt.

Žiaľ, obezita a zlý životný štýl nám na telo postupne nakladá záťaž v mnohých smeroch. Z tých týkajúcich sa srdca je lepšie robiť si ťažkú hlavu.

 • Znižujte dávky soli. Priveľa sodíka zvyšuje nielen tlak, ale zaťažuje aj ľadviny a zvyšuje riziko rakoviny. Štedré solenie má mnoho ďalších negatívnych následkov pre zdravie.
 • Jedzte vlákninu. Vláknina optimalizuje trávenie, imunitu a pomáha aj zlepšovať profil cholesterolu. Vlákninou rozumejte ovocie, zeleninu a celozrnné potraviny. Netreba kupovať potravinové doplnky s vlákninou.
 • Užívajte probiotiká. Dlhodobo. Napríklad Probio-fix. Optimalizujú črevnú mikrobiotu a v spolupráci s vlákninou (a vodou) pomáhajú aj pri znížení cholesterolu.
 • Pitný režim dodržiavajte v rozmedzí odporúčanej "normy" pre vás. V kalkulačke BMI na tejto stránke hore si môžete vypočítať okrem iného aj výsledkok, koľko vody máte za deň vypiť.
 • Úplne škrtnite cukor a sladké potraviny (vrátane slaných produktov z bielej múky). Tieto potraviny vám škodia. Spôsobujú obezitu, zbytočne "masírujú" s hormónmi, stoja za zvýšeným tukom v krvi a oberajú vás o niektoré vitamíny najmä zo skupiny B.
 • Významne obmedzte potraviny s vyšším zastúpením živočíšneho tuku. Tento tuk má nepriaznivý vplyv na zdravie. V malom množstve je v poriadku.
 • Úplne vylúčte potraviny, ktoré sa zakladajú na použití stuženého a lacného tuku. To sú najmä koláče, zákusky, keksy. Margaríny obsahujú mimoriadne vysoké percento transmastných tukov. Tým myslím lacné margaríny na pečenie. Ak si kúpite drahý a kvalitný nátierkový margarín, napríklad Flora, Rama, tak v malom a primeranom množstve je jeho použite celkom v poriadku.
 • Užívajte olivový olej, alebo ľanový. Môže byť výhodné použiť aj rybací olej, ale jeho chuť a možná kontaminácia ťažkými kovmi trocha komplikuje voľbu. Dá sa siahnuť aj po forme v tobolkách. Tieto tuky potrebujete, obsahujú omega 3 mastné kyseliny ktoré sú aj pre zdravie srdcovocievneho obehu mimoriadne užitočné.
 • Systematicky cvičte, aspoň pravidelné prechádzky. Bez pravidelného pohybu dosiahnete len čiastkové zlepšenie.
 • Pravidelne relaxujte. Odpočinok neznamená len spánok, ale aj dobrá nálada pri realizácii koníčka, alebo s partiou milých ľudí.

Viem, tých opatrení je takto na prvý pohľad dosť veľa a dali by sa písať ďalšie. Začnite jedným a potom po troche pridávajte ďalšie. Neskôr zistíte, že celý systém je vzájomne prepojený. Že jedno pravidlo vychádza z druhého a ich nasadenie uľahčí iné pravidlo. To čo sa vám spočiatku bude zdať celkom nemožné neskôr budete robiť celkom bežne.

Napríklad ak teraz radi maškrtíte sladkosti, možno si neviete predstaviť, ako by ste s tým prestali. Ak ale začnete jesť zeleninu a ovocie, hlad sa zmierni. Potom možno pridáte vhodné jedlo a zistíte, že na sladkosti začínate zabúdať. Neskôr sa možno odhodláte viac obmedziť soľ. Zistíte že vám je lepšie. Že chudnete. O to ľahšie sa vám začne chodiť cvičiť. Po tréningu zas budete lepšie spať... Jednoducho ak prejdete na zdravší životný štýl, nie je to tak ťažké, ako to vyzerá.

Za nejaký čas zistíte, že tlak krvi je v norme, srdce už neudiera tak rýchlo ako u kolibríka. Zistíte, že vám ide dole cholesterol, zlepšia sa ďalšie krvné parametre. Začnete sa lepšie cítiť a ľudia vás začnú zastavovať s otázkou, ako sa vám podarilo schudnúť.

To je ten najlepší dôkaz, že pri tomto režime máte zotrvať natrvalo. Inak hrozí jojo efekt. Nielen s obezitou, ale aj zhoršením srdcovocievnych parametrov.

Problémy s dýchaním

Obézny človek má problémy s dýchaním. Často si neuvedomuje fakt, že pod tieto problémy sa podpisujú práve desiatky kíl tuku, ktoré má pri sebe nocou i dňom. Váha neraz aj desiatok kíl slaniny sa prejaví na mnoho spôsobov. Organizmus je neprestajne zaťažený citeľným bremenom, ktoré je potrebné nosiť so sebou. To všetko stačí na to, aby obézny človek bol takmer na konci s dychom už aj po minimálnej fyzickej aktivite.

Dýchanie teda môžete považovať za jeden z indikátorov obezity. Ak vidíte, že „nejaké tie kilá navyše tam sú“, skúste posúdiť, ako zvládate námahu. Ak už po krátkom a nenáročnom výkone zistíte, že ste poriadne zadýchaní, vedzte, že za to môžu práve aj „kilká navyše“. Iste – možno je príčinou zadýchania len zlá kondícia, ale tá prichádza s obezitou nerozlučne.

V prípade akýchkoľvek (aj malých) problémov s dýchaním radím bez meškania navštíviť lekára, pretože môže ísť aj o iný problém. Lekár môže posúdiť, či je to len problém spôsobený obezitou a vylúči, či sa za problémami s dýchaním neskrýva iné ochorenie. Napríklad astma. Tú treba liečiť. Keďže obezita astmu dramaticky zhoršuje, je rozumné aj schudnúť.

Syndróm spánkového apnoe

Najmä u tučnejších ľudí sa občas objaví problém s dýchaním počas spánku. Volá sa to spánkové apnoe. Veľmi často je to spojené aj s chrápaním. Ak sa tento problém týka vás, alebo vašich známych, upozornite na to lekára.

Apnoe je stav, keď sa dýchanie počas spánku zastaví často na viac ako 10 sekúnd. Vzniká z dôvodu mechanického upchania dýchacích ciest (jazykom, alebo zo slabosti dýchacích svalov). Spiaci sa začína pomaly dusiť, ale nezobudí sa pritom. O pár sekúnd na to zas dýcha. Po chvíli sa apnoe znova objaví. (Odbornejšie sa to nazýva apnoická pauza.)

O apnoe ani o chrápaní spiaci často nevie

Veľmi často sa stáva, že ľudia vôbec nevedia, že pri spaní vydávajú rôzne zvuky. Veľmi často je to "len" chrápanie. To vzniká zúžením dýchacích ciest pri zlej polohe hlavy, alebo ak sú slabšie svaly v oblasti krku. Inými slovami aj chrápanie je už mierna prekážka v dýchaní, pretože spomaľuje vstup vzduchu. Navyše zvuk je často rušivý. Ruší spánok spiaceho, aj keď on sám sa pri tom nezobudí.

V horšej verzii potom môže chrápanie prerásť až do upchatia dýchacích ciest. Nasledujú sekundy bez dychu. Neskôr sa dýchanie reflexne obnoví, ale spiaci sa nezobudí. Takto to môže ísť stále dokola.

Keďže spiaci o tomto probléme vôbec nevie, nebude ho ani riešiť. Preto je výhodné o chrápaní a prípadnom apnoe hovoriť! Viem, niekedy to je nepríjemné hovoriť o takýchto veciach. Ale následky sú vážnejšie.

 • Ak žijete spolu s rodinou, alebo známymi, spýtajte sa ich, či nechrápete, alebo či sa v noci nedusíte.
 • Ak žijete sami, zoberte diktafón, alebo počítač s mikrofónom a nahrajte si jednu celú noc. V počítači sa dá nahrávka rýchlo vyhodnotiť aj vizuálne, netreba to počúvať. V závere článku nájdete návod.
 • Pokiaľ pozorujete tento problém u svojho blízkeho (manžel, spolubývajúci...) upozornite ho na to. V praxi budete počuť, že po fáze keď postihnutý nedýchal nasleduje často zrýchlené dýchanie (nazýva sa to hyperventilácia) ako sa telo snaží kompenzovať predchádzajúce dusenie. Po chvíli je dýchanie zas  normálne a za nejaký čas sa znova na chvíľu zastaví. Ak postihnutý chrápe, je to veľmi jasne počuť. Ak pritom nechrápe je to počuť menej. Ale stále veľmi dobre.

Dýchate pravidelne? Nechrápete? Potom je všetko v poriadku. Ak ale máte ťažkosti s nočným dýchaním, alebo chrápete, poraďte sa s lekárom. Tu nejde len o to, že chrápanie môže drasticky rušiť spánok vašich blízkych. Ruší aj váš spánok a tým znižuje jeho kvalitu. Nedobre vyspatý človek je vyčerpaný a oveľa menej schopný dodržiavať predsavzatia. Ani chudnutie sa pri zlom spánku zvyčajne nedarí dosiahnuť.

Následky syndrómu spánkového apnoe

Najbežnejšie následky apnoe sú spojené s nižšou kvalitou spánku a s horším zásobením kyslíkom počas noci. To sa prejaví veľmi často ako:

 • Únava, nízka motivácia,
 • slabá koncentrácia a celkový výkon,
 • podráždenosť, prchkosť,
 • depresie
 • nevyspatosť, oveľa menej "pevná vôľa".

Taký človek je potom neobľúbený, pretože je zlostný a výbušný. Alebo je unavený a otrávený. Čiže na medziľudskej úrovni na chrápanie človek vlastne doplatí tak, že si ani neuvedomí túto možnú súvislosť.

Pri dlhotrvajúcom trvaní spánkového apnoe sa však zvyknú objaviť aj chronické následky na zdraví.

Pravidelné nočné dusenie sa spôsobuje postupné, pomalé a žiaľ trvalé zmeny tvaru srdca. Tieto zmeny sa môžu formovať roky, ale ak s tým nič nebudete robiť, môže to prerásť až do neskoršieho zlyhania srdca.

Veľmi časté následky tejto poruchy dýchania počas spánku sú:

 • vysoký krvný tlak,
 • zmeny v rýchlosti srdcového tepu (počas dusenia najskôr spomalenie a následne zrýchlenie ako sa telo snaží kompenzovať výpadok)
 • zvýšené množstvo červených krviniek
 • zúženie ciev v pľúcach
 • zväčšenie pečene
 • opuchy nôh
 • niekedy problémy s potenciou (spánkové apnoe častejšie postihuje mužov).

Pri dlhodobom stave sú nebezpečné najmä už spomenuté zmeny na srdci.

 • zmeny na stenách srdca
 • neskôr rozšírenie pravej srdcovej komory
 • ešte neskôr riziko zlyhanie pravej srdcovej komory

Kedy je apnoe ešte v poriadku a kedy už nie

Asi každému z nás sa občas pritrafí, že chvíľu chrápeme. Alebo zaspíme v nejakej podivnej polohe a potom je dýchanie problematické. Takéto prípady vôbec nemusíte riešiť. Vážnejšie treba brať situáciu, ak sa to opakuje každú noc. Ak stále chrápete a ak sa vám dokonca často zastaví aj dýchanie, tak potom je dôvod to začať riešiť.

Samotné chrápanie ešte nemusí byť v následkoch až tak vážne. Chrápe veľa mužov, najmä starších. Kým počas spánku nenastane dusenie, chrápanie nebýva pre zdravie až tak nebezpečné. Je však rušivé, preto aj jeho prítomnosť radšej konzultujte so svojím lekárom. Ak totiž chrápete, môže sa stať, že neskôr sa začne objavovať aj apnoe.

 • Veľmi rýchly minitest: ak chrápete ale cez deň nie ste unavení, tak asi netrpíte spánkovým apnoe.

Ak ste si nahrali svoju noc, stačí sa pozrieť na záznam. Ak máte niekoľko apnoí za hodinu, je potrebné bez zbytočného odkladu riešiť to s lekárom. To už je pomerne vážna vec. Pokiaľ v nahrávke počujete, že dýchanie je síce prítomné, ale značne obmedzené, volá sa to hypopnoe. Hypopnoe totiž spôsobuje nedostatok vzduchu v pľúcach.

Ak vás to zaujíma, tak pri apnoe (a hypopnoe) dochádza v tele k stavu, ktorý lekári nazývajú hypoxémia a znamená to nedostatok kyslíku v krvi. Tento stav je nepríjemný preto, že telo naň reaguje. Spiaci sa vlastne trocha dusí - teraz myslím na bunkovej úrovni. Bunky "pýtajú kyslík". Telo v takom stave reaguje zvýšením činnosti srdca a často aj krvného tlaku.

Mimochodom vysoký krvný tlak je často spôsobený nedostatkom kyslíka v nejakej časti tela. Vždy preto stojí za úvahu hľadať najskôr príčinu, prečo telo potrebuje "natlačiť viac krvi" a kam.

Ak teda jedno apnoe trvá viac ako 10 sekúnd a opakuje sa niekoľko krát za hodinu, je potrebné niečo s tým robiť.

Čo sa dá robiť ak chrápete, alebo trpíte syndromom spánkového apnoe

 • Existujú lieky, ktoré môžu pomôcť, preto odporúčam poradiť sa s lekárom a nie riešiť to podomácky.
 • Keďže tento problém sa v 80% týka ľudí obéznych, požiadavka schudnúť asi nikoho neprekvapí. Obezita totiž nie je len "tuk na bruchu", ale mení aj tvar tela. Aj oblasť krku. Preto potom, čo sa postihnutému podarí zhodiť, spravidla sa významne zlepší aj chrápanie a apnoe.
 • Niekedy je príčinou "len" zlá poloha tela pri spánku. Najčastejšie problém vznikne ak spíte na chrbte. V tej polohe, najmä ak je hlava trocha zaklonená sa jazyk akoby vtiahne hlbšie a tým sa čiastočne upchá dýchací otvor. Zmeniť polohu tela pri spánku teda môže byť aj spôsob, ako pomôcť. Skúste iný vankúš a podobne.
 • Tí, čo však trpia týmto problémom a sú štíhli, môžu mať iný problém. Často je to spôsobené nejakou prekážkou v krku, napríklad väčšie mandle, alebo časté sú aj nosové polypy. Prekážku potom stačí chirurgicky odstrániť a stav sa môže značne zlepšiť.
 • Ak nepomáha nič, potom sa dá spať s nasadenou špeciálnou maskou. Tá zaistí pravidelné dýchanie po celú noc. Iste je to nepríjemná predstava. No asi je lepšie spať v miernom nepohodlí, než sa každú noc dusiť. Ľudia, ktorí sú na to odkázaní to chvália. Zobudia sa totiž odpočinutí a svieži.
 • Vo výnimočných prípadoch môže byť príčinou tohto problému iný stav. To sa však netýka chudnutia, preto sa tomu nemusíme venovať. Je to potom prípad pre neurológa, alebo iného špecialistu.

Ako si doma viete zmerať, či nemáte tento problém

V úvode som spomínal, že ak žijete sami, nemusí byť vždy ľahké zistiť, či trpíte spánkovým apnoe. Ak sa budíte unavení aj keď ste spali dlho, skúste si nahrať jednu svoju noc. Ak máte diktafón, je to jednoduché. Môžete použiť aj mobilný telefón, ak nahráva tak citlivo, že budete počuť aj tiché dýchanie. Alebo použite počítač. Výsledkom bude nahrávka, napríklad MP3.

Nahrávku potom môžete otvoriť v ľubovoľnom počítačovom programe určenom na úpravu zvuku. Zvukový editor je v počítačoch často. Ak žiadny nemáte, môžete si stiahnuť napríklad prenosnú verziu programu Audacity Portable. Je zadarmo, je po slovensky a netreba ju inštalovať. Stačí stiahnuť a spustiť.

Nech už však pracujete s ktorýmkoľvek zvukovým editorom, práca bude skoro vždy rovnaká.

Nájdete niekde symbol lupy. V tom režime si priblížte grafické vyjadrenie zvuku. Tak, aby ste videli jednotlivé nádychy. Na tomto obrázku vidíte vľavo takmer pravidelné dýchanie. V strede som označil oblasť, kde dýchanie chýba. To je apnoická pauza. Následne ide niekoľko rýchlych nádychov a výdychov - to je hyperventilácia. Potom sa dýchanie začína dostávať do "normy".

Vďaka tomu, že zvuk vidíte takto graficky, viete noc "prezrieť" za pár sekúnd, nemusíte to celé počúvať. Dôležitá poznámka - nahrávať treba v pomerne tichom prostredí tak, aby dýchanie bolo v nahrávke silnejšie, než prípadné ruchy z okolia. Potom by totiž bolo ťažké nahrávku vyhodnotiť graficky.

Ak objavíte miesta bez dýchania, prepnite sa z režimu lupa do režimu editácia. To býva tlačítko podobné ako veľké I.

Potom môžete horizontálne označiť celú oblasť, v ktorej chýba dýchanie. V spodnej časti obrazovky vám hneď ukáže, že dýchanie bolo zastavené na 15 sekúnd a nejaké drobné. To je veľa. Je to dôvod, aby ste si daný problém dali radšej vyšetriť aj profesionálne, u lekára. Takéto samovyšetrenie vám odporúčam spraviť len pre prípad, že žijete sami a nemáte nikoho, kto by mohol skontrolovať, ako vlastne spávate.

Viem, za chrápanie sa mnohí ľudia hanbia. Cítia sa v rozpakoch, ak by sa mali priznať. No radšej tento problém riešte. Možná únava cez deň je len jedným z nepríjemných dôsledkov. Vážnejším je riziko zlyhania srdca v spánku. Ak patríte k ľuďom, ktorí nie sú štíhli, kontrolujte si priebežne, ako spávate.

Napísal
Miro Veselý 
25. februára 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.