Návaly tepla, búšenie srdca, náladovosť – to je len pár príznakov prichádzajúcej menopauzy. Jedným z nich môže byť aj postupne sa zvyšujúca telesná hmotnosť. Pozrime sa teda podrobnejšie na toto obdobie života ženy. Asi to všetko viete, takže úvod môžete pokojne preskočiť :-)
Slovo menopauza znamená po slovensky ukončenie menštruácie. Skôr než sa žena dostane do menopauzy, prechádza obdobím, ktoré sa nazýva klimaktérium. Po slovensky prechod. Klimaktérium býva často sprevádzané nepríjemnými pocitmi, návalmi, zmenami menštruačného cyklu, zmenami nálad a pod. Niektorá žena počas klimaktéria nemá takmer žiadne ťažkosti, iná to "zlízne" a vytrpí si aj za tri.
Už počas klimaktéria je dobrým nápadom venovať sa čo najviac zdravému životnému štýlu. Vhodnej strave, pohybu a ak sa dá tak niekedy aj posilňovaniu. Prečo?
Ak dovolíte, ešte trocha zostanem pri osteoporóze. Tak ako všetko, aj kosti v tele sú zvyčajne v takom stave, ktorý zodpovedá ich používaniu. Ak telo používate, tak pevnie. Ak nie, tak svaly atrofujú a kosti rednú. Preto je nutné cvičenie a samotné dodávanie vápnika potravou nepomôže. V tejto súvislosti je dobré myslieť aj na príjem vitamínu D. To je ale na samostatný článok a pre vás ešte lepšie radšej na návštevu u lekára. Ak máte nízku hladinu déčka, doplňte ho. Napríklad prípravkom Devit 2000. Ale teraz sa vráťme pár rokov pred menopauzu.
Je obdobie medzi pohlavnou zrelosťou a menopauzou. Toto obdobie trvá u každej ženy trocha inak. Priemerná dĺžka klimaktéria je asi 5 až 10 rokov. Niekedy však môže trvať dlhšie, aj kratšie. Prebieha zvyčajne v 45 – 55 roku života ženy. Prvé príznaky prechodu sa však niekedy môžu objaviť už po 30. roku života.
Ženy, u ktorých nastala menštruácia neskôr (v 16 až 17 roku života) sa do klimaktéria zvyčajne dostávajú skôr. Hormóny sa neskôr prejavili, ale skôr aj skončia.
Príznaky klimaktéria sú rôzne. Jedna žena ich môže mať všetky a iná si len na nejaký čas všimne len jeden či dva príznaky. V priemere však bývajú príznaky prítomné a viac či menej aj nepríjemné. Hlavným znakom je najviditeľnejšia zložka - menštruácia.
Klimaktérium je postupným dôsledkom toho, že vaječníky pomaly prestávajú plniť svoju funkciu. V organizme ženy nastávajú zmeny v rovnováhe pohlavných hormónov. Vo vaječníkoch sa normálne po celý život tvorí estrogén a progesterón. Keď vaječníky prestávajú plniť svoju funkciu klesá aj tvorba týchto hormónov. Tieto hormóny sú zodpovedné okrem iného aj za pravidelný menštruačný cyklus. Ich nedostatok sa preto prejaví nepravidelnou menštruáciou.
No zmeny v hormonálnych hladinách majú aj mnoho iných dôsledkov. Časté prejavy klimaktéria sú tieto:
Kým jedna tretina žien nemá žiadne ťažkosti v klimaktériu, jedna tretina žien má až také ťažkosti, ktoré sa musia liečiť. Často pomôže hormonálna substitúcia.
Nejde len o fyzické, ale aj psychické ťažkosti. Môžu byť vyznačené až do takej miery, že žena bez terapie by mala problém sústrediť sa na prácu. Potom prichádza na radu kontraverzná substitučná hormonálna terapia. No skôr, než začnete s hormónmi, je dobré skúsiť vyváženú stravu a pravidelný pohyb. Ak pridáte dobré rodinné zázemie a porozumenie je základ, ktorý môže výrazne zmierniť mnoho z ťažkostí. Ak sa nedá inak, potom príde na rad:
Pri tejto liečbe sa podávajú hormóny. Zvyčajne estrogén. Ak ešte máte maternicu (nebola vám vyoperovaná) k estrogénu dostanete aj progestíny. Táto kombinácia znižuje riziko prepuknutia rakoviny maternice.
Hormonálna liečba by nemala trvať dlhší čas. Pomôže vám zvládnuť najhoršie obdobie – potlačí návaly tepla, potenie, spomalí nástup osteoporózy a zabráni suchosti pošvy. Hormonálnu liečbu nepodstupujte ak by jej efekt bol menší, než prípadné riziká s ňou spojené. Typickými problémami, pri ktorých sa hormonálna liečba neodporúča sú tieto situácie:
Hormonálna liečba, aj keď má často výsledky, nie je veľmi populárna. Väčšina žien hľadá pomoc v prírode, úpravou stravy, alebo si kupujú rôzne výživové doplnky, ktoré im síce chýbajúci estrogén nedoplnia, ale potlačia symptómy.
Nie vždy je nutné hľadať pomoc v lekárni. Niektoré ženy sa spoliehajú na rady starých materí - skúste, uvidíte. Klimaktérium aj menopauzu prežili naše mamy, aj babky a aj prababky. Nemali po ruke hormóny, tofu či sóju a ani výživové doplnky. V minulosti si pomáhali takto:
Pri malej dávke sa asi nič nestane. (Nepomôže, ani neublíži...) No vyššie dávkovanie môže mať aj nežiadúce účinky, napríklad ľubovník by sa nemal používať ak ste na slnku. Vzniká riziko rôznych škvŕn na pleti.
Po skončení klimaktéria prichádza menopauza. Obdobie menopauzy začína poslednou menštruáciou. Viem, neviete, ktorá bola posledná menštruácia, kým neprejde určitý čas. Zvyčajne sa polročný výpadok menzes považuje za pomerne spoľahlivý znak. Ak nebola už rok, považuje sa to za potvrdené.
V období klimaktéria by ste sa mali viac zamerať na svoje zdravie. Stres, zhon a nerváky prenechajte mladším a dravejším.
Je načase zamerať sa na zdravú stravu. Hlavne na jej pestrosť.
Menopauza je jednoducho obdobie, kedy sa v organizme ženy značne zmenila situácia.
Pozrime sa trocha podrobnejšie aj na súvisiace problémy, ktoré možno u lekára ani nebudete konzultovať.
Často sa hovorí, že energetická spotreba organizmu sa počas menopauzy "prepne" na nižší „výkon“. Nuž a potom sa začne objavovať obezita. Ono to dobre znie:
Nie vždy a za priberaním však treba hľadať hormóny. Neraz ide len o výhovorky.
Madam, spomeňte si. Tá klobáska, ktorú ste minule na grilovačke spásali. Tá by vedela zaspievať inú pesničku, než tú o pomalom metabolizme! A tá torta v cukrárni predvčerom po pizze? Neverte tomu, že vás to donútila jesť slabá štítna žľaza.
Nechcem podceňovať hormóny a objektívne nižšiu energetickú potrebu v živote starnúcej ženy (aj muža). Uznávam, my po päťdesiatke to máme stále ťažšie.
No základným problémom väčšiny obéznych žien po prechode je to, že neprispôsobili svoj energetický príjem novej situácii. Chápem, je to ťažké. Chcelo by to vzdať sa mnohých obľúbených maškŕt.
V tomto období sa môže sa zmeniť nielen správanie ženy, ale aj jej manžela. Život sa stáva viac sedavým. Často pribudne chuť na sladkosti, možno z nudy, možno z rozčarovania nad priebehom života…
V tomto období preto zvýšte ostražitosť. Nechtiac nabraté kilá by sa vám zhadzovali oveľa ťažšie, než zamlada. Menopauza stačí na to, aby žena, ktorá si "nedá pozor" začala rýchlo priberať.
A to radšej nejdem otvárať témy ako hysterektómia a iné lahôdkové životné situácie, ktoré často končia tiež nevďačne - s pneumatikou okolo pása. Okolie potom na takú ženu pozerá, akoby sa celý život len napchávala. Pritom v tom môže byť vlastne takmer nevinne - len sa neprispôsobila novej životnej situácii.
Je fakt, že v období okolo päťdesiatky sa v organizme ženy odohráva veľa zmien. Mnohé z nich majú priamy vplyv aj na to, koľko tuku budete na sebe nosiť o pár rokov. Veľmi pohodlné by bolo použiť tento fakt, ako výhovorku: "ja za nič nemôžem, to hormóny". Lenže obezita bude váš problém.
Pokiaľ však budete chcieť, aby sa vaša postava za pár rokov navždy nezaliala do mäkkej slaniny, zvyčajne máte v rukách viacero nástrojov, ako obezite zabrániť. Tu je zopár námetov:
Ak si všímate ľudí, iste ste pozorovali, aké čulé sú menšie deti. Niekde do puberty je človek rýchly. Rád sa hýbe, skáče, pobehne.
Ako starneme, tak sa náš život spomaľuje. V okolí päťdesiatky ostane len zlomok z pohybu, ktorý sme mali v dvadsiatke. Menopauza u ženy to potom môže len o niečo zvýrazniť. Mimochodom aj váš manžel je pomalší a ten pritom žiadnu menopauzu nemá. (Alebo ju má celý život, ak potrebuje zdôvodniť ten bubon nad pupkom.)
Aj úloha ženy po menopauze sa mení. Deti už sú dospelé, často mimo domu. Už nie je treba stále s niečím pomáhať, kupovať, meniť, zariaďovať. Vír práce a rodiny sa zmierni. To súvisí s celkovým znížením pohybu a námahy.
Zároveň sa môžu objaviť aj príznaky smútku, depresie. To niekedy žena rieši aj čokoládou.
Už ten fakt, že sa hýbete menej stačí na to, aby ste aj pri rovnakom jedení začali ľahšie naberať tuk. Ten proces je totiž pozitívne spätnoväzbový. To znamená že príčina spôsobí dôsledok a ten dôsledok zároveň prehĺbi príčinu. Napríklad:
Týmto spôsobom sa spomaľuje výdaj energie. U nás je pomerne málo ľudí vo vyššom veku, ktorí by aspoň pravidelne cvičili.
K obdobiu klimaktéria a menopauzy sa, žiaľ, často pridajú aj rôzne zdravotné problémy. Môžu to byť ťažkosti so srdcom. Mnoho liekov má následne aj vplyv na to, že človek ľahšie priberá. Aj pohyb obmedzí - keď už to srdce nejde ako má. Vieme, že je to chyba, ale ako výhovorka sa to hodí.
Ešte horšie je, že niektoré chirurgické zákroky môžu ešte viac narušiť hormonálne nastavenie. Častá je hysterektómia.
Veľmi časté sú rôzne ťažkosti s kĺbmi, šľachami. Bolesti chrbta. To všetko láka obmedziť pohyb. Netreba hormóny a menopauzu. Stačí trocha bolesti a liekov plus trocha stratených nádejí a kilá by šli hore.
Aj keď nie ste lekári, viete si odvodiť, že niektoré príznaky typické pre obdobie menopauzy môžu výborne vysvetliť aj rozvoj obezity. Nepriamo.
To som len tak nastrelil niektoré z bežných ťažkostí, aké sa na ploche obdobia menopauzy zvyknú objaviť. Sú to všetko rôzne veľké polená pod nohami ženy, ktorá by si rada udržala postavu lepšiu, než má húsenica. Je potrebné vydať veľa sily na to, prekonať tie prekážky.
Najmä ak už ste v období klimaktéria, odporúčam vám myslieť na to, že menopauza príde. Nie so strachom. Prečítajte si na tú tému nejaké knihy a informácie.
Jednoducho ak viete vopred, akými zbraňami proti vám menopauza môže zaútočiť, môžete sa pripraviť na odpor. Možno ak budete pripravená na to, že nasleduje ťažšie obdobie, nebude nakoniec až tak ťažké.
Nuž a nakoniec by bolo dobré, ak budete pamätať na to, že štíhle ženy majú zvyčajne menej problémov, než ženy obézne. Už bez ohľadu na nejaké zmeny v ženskom tele je to logické. Ale samotné príznaky v menopauze bývajú bez obezity miernejšie. Preto sa vám oplatí zaistiť, aby ste do tohto nového životného obdobia vstupovali v čo najľahšej váhe. Načo sa biť so sumo bojovníkom, ak môžete patriť do detskej hmotnostnej triedy?
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.