BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti.

Obezita zhoršuje priebeh všetkých ochorení. Zhoršuje teda aj priebeh COVID-19.

Aj na tomto webe sme o tom písali už viackrát. Mnoho ochorení u obéznych ľudí dokonca vznikne len preto, že sú proste tuční. Keby neboli pribrali, neochoreli by. Alebo by sa taká choroba objavila o 20 či 30 rokov neskôr. Takže TU treba začať. Pomenovať situáciu pravým menom - obezita je skratka ku mnohým chorobám. Akurát v dnešnej dobe je všetka pozornosť sústredená na COVID a mnohí ľudia sú náhle ochotní počúvať, ako sa chrániť. Odrazu sú ochotní schudnúť, užívať vitamín D, či cvičiť. Super, skvelé, vynikajúce. Tak sa naozaj dá brániť proti horšiemu priebehu KAŽDEJ infekčnej choroby. Takže náprava životného štýlu na lepší sa vám vráti aj v mnohých iných oblastiach. Práve preto je každé schudnutie dobrý nápad. No a schudnutie, ktoré bude trvalé je nápadom ešte lepším. Takže poďme na to.

Mladí ľudia sa rizika infekcie neboja. Majú pocit, že na COVID-19 umierajú len starí. Pozor na tento omyl! COVID-19 je nebezpečný u obéznych ľudí. Bez ohľadu na ich vek. Mladý a obézny môže mať horšie problémy ako starší človek v dobrej kondícii.

Čím ste tučnejší, tým väčšia je pravdepodobnosť, že v prípade infekcie na COVID-19 skončíte v nemocnici. Prečo obezita tak komplikuje priebeh mnohých chorôb? Tu je zopár dôvodov:

 1. Obezita znižuje imunitu. S nižšou imunitou je ľahšie ochorieť. Plus ak už sme chorí, choroba môže mať pri slabšej imunite horší / ťažší priebeh.
 2. Obézny človek trpí chronickým (dlhotrvajúcim) miernym zápalom. Predstaviť si to môžete tak, že telo je "pripravené rozhorieť sa" o to ľahšie a o to rýchlejšie. Obezita teda zvyšuje pohotovosť k zápalovým reakciám.
 3. Obezita spôsobuje mnoho rôznych zdravotných ťažkostí. Niektoré z nich samé o sebe nie sú až tak závažné. Ale ak sa zrátajú viaceré "drobné" problémy, výsledkom môže byť veľké klbko problémov. Hypertenzia, dyslipidémia, cukrovka druhého typu, chronické ochorenia obličiek, často aj ochorenia pečene... To sú vážnejšie, ale typické príznaky súvisiace s metabolickým syndrómom a obezitou. Aktuálne to vidia v nemocniciach. Ak sa obézny človek nakazí koronavírusom nového typu, je na tom významne horšie.
 4. Vnútrobrušná obezita mení telesné proporcie. "Veľké brucho" je veľké aj vo vnútri a tuk tlačí aj na bránicu. Tá vytvára menší priestor pre normálnu funkciu pľúc. Vieme, že COVID-19 sa často prejavuje aj v pľúcach - pacienti potrebujú kyslík a niekedy ventiláciu. Ak je spodná časť pľúc ešte pred prepuknutím infekcie novým typom koronavírusu obmedzená, je to zlý východiskový stav. Inými slovami - obézny človek má zhoršené parametre dýchania ešte skôr, než by sme sa začali rozprávať o chorobách. To znamená že ak je astmatik tučný, bude sa mu horšie dýchať, ako keby bol štíhly. Ak ochorie na zápal pľúc, bude na tom horšie, ako štíhly. A ak ochorie na COVID-19 tak je vyššie riziko, že bude potrebovať ventiláciu.
 5. Obezita mení vlastnosti krvi. Jedna zo zmien sa týka ľahšieho vzniku krvných zrazenín. Podobné zmeny sa s krvou môžu odohrávať aj počas ochorenia na COVID-19. Obézny človek teda oveľa pravdepodobnejšie môže byť postihnutý komplikáciami ako náhle príhody súvisiace s upchatím ciev. Nemusí to hneď byť infarkt, či porážka. Popísané sú už aj prípady ohluchnutia.
 6. Obezita znemožňuje niektoré vyšetrenia či zákroky. Tuční ľudia sa často boja ísť k lekárovi. Boja sa, že ich bude kritizovať, alebo "že im niečo nájde".

Už z takéhoto výpočtu teda asi vieme povedať, že byť obéznym sa neoplatí.

Špecifické problémy súvisiace s COVID-19 a obezitou

Pozrime sa teraz na niektoré súvislosti. V kalkulačke BMI si vyrátajte svoj body mass index a pokračujte. V zaujímavej štúdii z leta 2021 sa dá nájsť tabuľka, ktorá ukazuje vzťah medzi BMI a COVID-19 v rôznych situáciách. Samotné vysoké BMI prudko zvyšuje vážnosť priebehu COVID-19. Konkrétne bolo spojené so zvýšeným rizikom hospitalizácie s COVID-19, či už s predchádzajúcou ambulantnou diagnózou alebo bez nej. Samozrejme, čím je vyšší vek, tým vážnejšie riziko ťažkostí a úmrtia. Na nasledujúcom obrázku z uvedenej štúdie vidíte mieru relatívneho rizika. BMI 22 je vyznačené tmavšou čiarou ako referenčná hodnota. Pozor však: zlá je aj podváha, to platí stále a je to známa vec.

Vidíme teda, že obezita sa nevyplatí. Ak môžete, schudnite.

Long COVID-19 je u obéznych častejší

Toto je ďalšia zlá správa pre obéznych. Takzvaný dlhý covid. Stav, kedy po prekonaní ochorenia COVID-19 zostávajú dlhodobé ťažkosti je u ľudí s obezitou významne častejší. V štúdii Obesity May Increase Risk of Long-term COVID-19 Problems uvádzajú, že toto riziko je u obéznych vyššie asi o 30%. Dáva to zmysel, pretože samotná obezita zhoršuje celkové zdravie, takže ak sa k tomu pridá prokonanie ťažšieho ochorenia, následky nemôžu veľmi prekvapiť.

Ostatne to sa netýka len COVID-19. Obezita zhoršuje napríklad rekonvalescenciu po operáciách, astmu, či rôzne kožné ochorenia. Asi každý z nás má skúsenosť, kedy po viróze, alebo chrípke zostala dlhodobá únava.

Telesná pasivita a COVID-19

Najmä v úvode pandémie sa začalo šíriť ono nezmyselné "seďte doma". Viem, v pôvodnej verzii to bolo myslené ako izolácia od spoločenských akcií - pri zachovaní športovej aktivity. No mediálne zjednodušenie a facebookové nálepkovanie "sedím doma" zblblo mnoho ľudí až tak, že niektoré rodiny naozaj niekoľko mesiacov neopustili obydlie. Asi tušíte, aké to má následky na ich telesné a psychické zdravie. Nechcem tu riešiť konflikty, hádky, rozvody, alkoholizmis, domáce násilie...

Preto je potrebné, aby ste sa ďalej hýbali. Na tomto webe odporúčam na chudnutie využívať rýchlu chôdzu, kolobežkovanie, menej bicyklovanie. To všetko sa dá robiť s takmer nulovým rizikom infekcie. Ste v prírode, dosť ďaleko od ostatných. Nemusíte sa tlačiť vo fitku, ani hrať kolektívne športy. Okrem toho odporúčam státie pri práci striedať so sedením aj keď pracujete na počítači.

V súvislosti s COVID-19 sa ukázalo, že dobrá telesná kondícia je spojená s malou pravdepodobnosťou ťažkého priebehu COVID-19. Neaktívni ľudia majú významne vyššie riziko hospitalizácie, ťažkého priebehu a úmrtia na / s COVID-19.

Ak fajčíte, prestaňte. Okamžite!

Viem, fajčenie je iná téma, ale ak ste obézny a fajčiar navyše k tomu, tieto riadky čítajte, ako keby boli napísané červenou farbou a podčiarknuté. Pretože fajčenie samotné je pre telo vážny problém. Ale ak to telo je ešte k tomu aj obézne, tak "ďakujem pekne"...

 • Fajčenie zvyšuje riziko infekcie. Nejde len o to, že sliznice fajčiara sú v horšom stave, ale aj hygiena je často slabšia - fajčiar nedrží cigaretu sterilnou pinzetou, ale vkladá si ju do úst prstami. Navyše fajčiari často sú v skupinke a pri fajčení nemajú rúška.
 • Fajčenie zhoršuje priebeh ochorenia COVID-19.
 • Nikotín zvyšuje citlivosť receptorov na COVID-19.

V jednej zo starších štúdií uvádzajú, že fajčenie zvyšuje riziko nákazy chrípkou niekoľkonásobne. Podobné to je aj s COVID-19.

Neoplatí sa vám, aby ste svoju výplatu premieňali na dym, ktorý vám ubližuje.

Viem, je ťažké prestať fajčiť. Ale oplatí sa to.

COVID-19 a alkoholické nápoje

Podobne, ako pri fajčení: nie je to priamo téma súvisiaca s obezitou, ale kombinácia obezita + alkohol znamená zásadné zhoršenie rizík. Počas pandémie a karantény prudko narástla spotreba alkoholu a mnohí na to doplatia rozvíjajúcou sa závislosťou od alkoholu. Odporúčam preto dávať pozor aj v tejto veci!

 • Alkohol znižuje zábrany, v dobrej nálade v spoločnosti sa ľahšie nakazíte.
 • Alkohol narušuje imunitnú odpoveď organizmu. Narúša našu prvú "obrannú líniu" nielen pred vírusom SARS-COV-2, ale aj iných.
 • Použitie alkoholu mení účinnosť niektorých liekov.

Jednoducho lepšie je túto vec strážiť - alkohol je veľkým nepriateľom chudnutia.

Doteraz známe možnosti, ako sa priebeh COVID-19 dá ovplyvniť

Nejdem teraz popisovať všeobecné odporúčania ako nosenie rúška, dodržiavanie bezpečného odstupu, či dezinfekciu. Používajte rozum - pri športe v prírode to riešiť netreba, v tlačenici áno - vyhýbajte sa tlačenici a spoločenským stretnutiam. Rovnako vakcinácia - ak patríte do rizikových skupín (vek nad 50, obezita, choroby, astma...) vakcinácia je na mieste. Netreba opakovať chronicky známe veci. Možno o niečo menej známe sú tieto dáta:

1. Uprednostnite rastlinnú stravu

Strava prevažne založená na vegetariánskej až vegánskej sa spája s lepším priebehom COVID-19. Nie, nemôžete sa spoliehať na to, že prejdete na vegánstvo a nič sa vám nestane. To tým nechcem povedať. Ale prevažne rastlinná strava je všeobecne pre zdravie bezpečnejšia.

 • Ľudia, ktorí uvádzali, že jedávajú prevažne rastlinnú, alebo pescatariánsku stravu (teda stravu kde sa občas objavujú aj ryby) mali v sledovanej štúdii o viac, než 50% väčšiu šancu, že priebeh COVID-19 bude miernejší.
 • Ľudia, ktorí uviedli, že sa živia prevažne nízkosacharidovou a vysokoproteínovoou stravou mali dokonca 4 krát vyššiu pravdepodobnosť stredne ťažkého až ťažkého priebehu COVID-19.

Z toho si teda môžeme zobrať ako záver, že by sme mali jesť primerané množstvo bielkovín a nutrične vyváženú, prevažne rastlinnú stravu. V dobe covidu asi nie je na mieste skúšať rôzne vysoko-bielkovinové diéty, či diéty typu paleo. Ak už paleo veľmi musíte, postavte ho na rastlinnej strave.

Preto aj v jedálničku vyhľadávajte strukoviny, celozrnné výrobky, cestoviny, zeleninu, ovocie a orechy. Občas môžu byť ryby. Úplne vylúčte jedenie červeného mäsa (bravčové, hovädzie...) Obmedzujte, alebo vynechajte jedlá ako hydinové mäso, mliečne výrobky, smotanu, maslo, syry, vajcia.

Viac informácií:

Keby sme to zhrnuli a zrátali, tak obezita je v súvislosti s COVID-19 veľmi zlá kombinácia. Samotná obezita môže spôsobiť také problémy, pre ktoré

 • sa môžete infekciou o niečo ľahšie nakaziť,
 • prejavy samotnej choroby môžu mať vážnejší a ťažší priebeh,
 • po prekonaní COVID-19 sa môžu objavovať dlhodobé problémy,
 • navyše obezita zvyšuje riziko a zhoršuje priebeh mnohých iných ochorení.

Preto sa oplatí, aby ste venovali čas chudnutiu a dosiahli výsledky.

Účinnosť a význam vakcinácie na COVID-19 u obéznych

V posledných mesiacoch sa hovorilo o tom, že účinnosť vakcíny by mohla byť u obézneho človeka o niečo nižšia, než u človeka s normálnou hmotnosťou. V novších štúdiách sú však, našťastie, už aj výsledky, ktoré naznačujú, že vakcinácia chráni obéznych aj štíhlych ľudí porovnateľne. To je dobrá správa. Len sa však na to nespoliehajte - vakcinácia neznamená 100% ochranu pred ochorením. Len zníži pravdepodobnosť nákazy, alebo zmierni priebeh ochorenia. Lenže obezita tieto faktory naopak zhoršuje. Aby to teda nedopadlo tak, že vakcína vám síce zmierni problémy, ale vinou obezity budete mať zbytočne viac komplikácií, než by ste mali, keby ste schudli. Preto záver znie:

Ak trpíte obezitou, prihláste sa na vakcináciu a zároveň začnite ihneď účinne chudnúť! Tip: tu nájdete zoznam miest, kde sa dá očkovať aj bez registrácie.

Vyplýva z toho, že ak patríte do skupiny so zvýšeným rizikom vážneho priebehu COVID-19, mali by ste sa dať očkovať. Kto je v skupine s vyšším rizikom ťažkého priebehu COVID-19?

 • Ľudia nad 50 rokov - toto je individuálne, takže to berte len zhruba. Ak máte 55, ste štíhli, nefajčíte a máte skvelú kondíciu a zdravie asi ste na tom lepšie ako 45 ročný obézny fajčiar a diabetik. Ale nikto vám nezaručí ľahký priebeh prípadného ochorenia. Je len pravdepodobnejší.
 • Obézni ľudia.
 • Diabetici.
 • Ľudia s ťažkosťami ako vysoký tlak krvi, zlé výsledky krvi a rôzne ochorenia (astma).
 • Telesne pasívni ľudia a ľudia so zlou fyzickou kondíciou.
 • Ľudia v trvalom strese, náročnom zamestnaní, pracujúci na zmeny.
 • Fajčiari.
 • Pravidelní konzumenti alkoholu.

Takéto faktory totiž môžu neskôr prispieť k ťažšiemu priebehu COVID-19, prípadne môžu uľahčiť už samotnú infekciu vírusom. Inými slovami tu potom COVID-19 predstavuje veľmi vážne riziko. Dáva zmysel prednostne a urýchlene podstúpiť vakcináciu. Ňou sa dajú riziká spojené s infekciou COVID-19 znížiť.

A ešte niečo:

Určite by som varoval pred informáciami z dezinformačných webov, ktoré plošne spochybňujú vakcináciu, prevenciu či dokonca samotné ochorenie. Čítanie nezmyselných a lživých webstránok, ktoré sú zvyčajne len nástrojom hybridnej vojny môže mať vážny dopad na vaše zdravie. Neverte bludom o svetovom sprisahaní.

Vitamín D a COVID-19

Toto je tiež samostatná téma. Podľa množstva informácií je dobrá hladina vitamínu D v krvi faktorom, ktorý znižuje riziko infekcie na COVID-19, a znižuje aj závažnosť príznakov ochorenia. Tých správ je dosť veľa, takže sa to dá brať vážna a to z dôvodu, ktorý nesúvisí s COVID-19: vitamín D má veľmi zásadný vplyv na priebeh mnohých iných ochorení. Inými slovami s nízkou hladinou tohto vitamínu je častejšie, že budete trpieť rôznymi ťažkosťami.

Ak nechcete loviť medzi štúdiami, pozrite si video Vitamín D a COVID-19, v ňom pán Prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP (prednosta V. internej kliniky LF UK a UNB) hovorí o skúsenostiach so slovenskými pacientami. Aj v zahraničnej literatúre sú signály, že tu môže byť podobný vzťah.

Nie je to však nateraz potvrdené, takže sa nedá spoliehať na to, že by ste týmto vitamínom mohli riešiť prevenciu a liečbu tohto ochorenia.

Na druhej strane riziká spojené s užívaním vitamínu D sú nízke a výhody vyplývajúce z vhodnej hladiny vitamínu D v krvi stoja za pozornosť. Preto by som vám odporúčal:

 1. Dajte si vyšetriť hladinu vitamínu D v krvi. Ak váš lekár odmietne z dôvodu, že mu to poisťovňa nechce preplatiť, požiadajte o to ako samoplatca. Alebo sa objednajte priamo v laboratóriu. Na internete sa dá online objednať napríklad v Medirexe, alebo v lab.online.
 2. Optimálna hladina vitamínu D sa pohybuje v rozmedzí od 60-65mikrogramov/l alebo 160-162nanomol/l. Pozrite si výsledok svojho vyšetrenia.
 3. Ak vitamín D v krvi máte v nedostatočnej úrovni, začnite užívať niektorý kvalitný vitamín D v tobolkách, napríklad Devit 2000, Alebo Jamieson 2000, alebo iný v tejto kvalite. Dávkovanie bude na úvod vysoké, možno aj 5 toboliek denne. To záleží od toho, aké máte výsledky. Podrobnosti o dávkovaní si môžete pozrieť v tomto videu.

Aj keby sa neskôr ukázalo, že vitamín D na COVID-19 nemá až tak veľký vplyv, ako to naznačujú prvé pozorovania, jeho optimálna hladina vás bude chrániť pred mnohými inými zdravotnými ťažkosťami. Oplatí sa dosledovať to.

Ak ste tuční, spravte toto:

 1. Spravte všetko pre to, aby ste znížili riziko infekcie na minimum. Ak trpíte nadváhou a obezitou, o to prísnejšie dodržiavajte všetky bezpečnostné opatrenia. RRR (ruky-rozostupy-rúško a nech si jazykovedný ústav myslí o slove rozostupy čo chce, RRR sa pamätá lepšie, než ROR). Myslite na to, že ak by aj vakcína bola dostupná, u obéznych môže mať relatívne nižšiu účinnosť (rovnako, ako vakcína proti chrípke má u obéznych slabší účinok). Obavy z nedostatočného účinku v poslednom čase už slabnú, ale stále platí relatívne riziko, kedy obezita zhorší stav v každom prípade.
 2. Schudnite najrýchlejším bezpečným tempom, aké váš zdravotný stav umožňuje! 2 až 4 kilá za mesiac sú reálne pre väčšinu z nás. U veľmi obéznych ľudí to spočiatku býva ešte viac kíl za mesiac. Myslite na to, že netreba schudnúť, ako do módneho katalógu! schudnutie asi 10% z celkovej hmotnosti teda 10 až 15 kíl) sa prejaví na veľkom zlepšení mnohých parametrov. To je práca na 3 mesiace.
 3. Nájdite si taký životný štýl a systém, ktorý vám umožní výsledky si udržať a neskôr možno zlepšiť.
Myslite na to, že pandémia Covid-19 môže následne zhoršiť aj pandémiu obezity. Ak ľudia zmenia kvôli korona-opatreniam svoj životný štýl na menej zdravý, budú tučnieť. Svetová zdravotnícka organizácia už dávno označila aj obezitu za epidémiu a neskôr aj pandémiu.

Preto je extrémne dôležité, aby ste sa pokúsili zachovať si "chladnú hlavu" a neboli v strese. Stres totiž sám o sebe má schopnosť zhoršiť naše zdravie rôznymi spôsobmi. Stres zároveň je častým štartom priberania. Preto eliminujte každý stres, ktorému sa dokážete vyhnúť. Hovorím najmä o strese, ktorý je dlhotrvajúci a o situácii nad ktorou nemáte kontrolu - to je zdraviu škodlivá kombinácia: hnev, frustrácia, bezmocnosť. Takže ako minimum:

 1. Nečítajte denníky a správy na sociálnych sieťach! Denné sledovanie počtov nakazených a mŕtvych vám naozaj nepomôže. Nemáte na situáciu žiaden vplyv či ju sledujete, alebo nie. Stačí, ak sa sami budete dôsledne chrániť pomocou RRR.
 2. Hľadajte zdroje radosti, zábavy a rozptýlenia aj v čase, kedy sú bežné sociálne vzťahy komplikované. Využite online prostredie na telerozhovory.
 3. Nežite život človeka s úzkostnou poruchou. Ani paranojou. Ak sa ku vám niekto priblíži na meter s rúškom stiahnutým "proklatě nízko" pod nos, nie je to hneď váš vrah. Na to, aby ste sa nakazili totiž štandardne treba dlhší čas. Buď okolo 15 minút v uzatvorenom prostredí, alebo krátky, ale opakovaný kontakt s viacerými nakazenými. Pozor však na spoločné stravovanie niekde v kuchynke s kolegami a iné situácie, kedy si človek ani neuvedomí, že je vystavený ZBYTOČNÉMU riziku. Áno, nové mutácie koronavírusu sú infekčnejšie a menia pravidlá hry.
 4. Neriskujte zbytočne, ale nepokúšajte sa znížiť riziko na nulu. Je hlúposť v čase infekčnej choroby stretnúť sa vo veľkej skupine ľudí, napríklad ožrať sa na rodinnej oslave. To je zbytočné riziko. No ak potrebujete cestovať do práce, alebo nakúpiť si, také riziko podstúpte. Nie je totiž zbytočné. Musíme sa naučiť žiť s vedomím, že riziko sa úplne eliminovať nedá. Áno, môžete sa zamurovať doma v byte a potom skôr než na COVID-19 umriete na niektorú chorobu spojenú s pasivitou. Nedáva zmysel vzdať sa svojho života v mene záchrany svojho života.

Nie, nechcem bagatelizovať a zľahčovať COVID-19 ale ak riziko COVID-19 budete zámerne prehliadať (pri striktnom dodržaní RRR) tak takým spôsobom vlastne spravíte viac. Prečo?

Úzkosť, sociálna izolácia a frustrácia spôsobená opatreniami sú silným zdrojom stresu. Presnejšie - chronického stresu. Žijeme v "dobe opatrení" už celé mesiace.

Televízie a denníky sa živia našim strachom oddávna, takže amplifikácia rizika im zvyšuje príjmy. My máme strach a stres a to mení naše správanie. Menej sa hýbeme, viac zjeme (nuda, sedenie doma) a zdá sa, že sa zvýšila aj spotreba alkoholu doma.

Tipnite si, čo to spraví s homeostázou životného štýlu? Je to jasné. Mnoho ľudí počas opatrení pribralo. Lenže tučnejší ľudia sú k infekcii citlivejší, majú horšiu imunitu a... a... a môžete začať čítať tento článok od začiatku. Sme totiž v bludnom kruhu.

Fajn by bolo, keby potravinársky priemysel prestal propagovať nezdravé jedlo. To sa, samozrejme, nestane. Preto vy sami musíte posúdiť, či máte v nákupnom košíku jedlá, ktoré podporia vaše zdravie, alebo podporia skôr naberanie hmotnosti. Viem, veci nie sú len čierno-biele, ale na skúšku si skúste vždy pri pokladni položiť otázku:

Podporuje môj nákup v košíku prevažne zdravie našej rodiny? Alebo podporuje skôr maškrtenie a sú tam aj potraviny, ktoré zdravie nepodporia? Podľa odpovede, ktorú budete sami iste presne CÍTIŤ, sa zariaďte.

A keď ma obviníte, že to preháňam, že som agentom diétnej polície a že trocha poctivej smotany do kávy nemôže ublížiť, tak v pohode. Dnes už na to máme aj nálepku: zľahčovač. Obliznúť, nalepiť, nosiť hrdo.

Čo teda máte robiť v dobe COVID-ovej?

Pár odsekov vyššie som už odporúčal, že treba zachovať chladnú hlavu a zdravý rozum. Lenže hlavu nám nezmyselné a chaotické informácie rozpaľujú dočervena a rozum propaganda rôznych záujmových skupín oslabuje do mdla. Takže skúste to spracovať takto:

Dbajte o zdravie svojho tela

 1. Dodržiavajte odporúčané opatrenia. (RRR)
 2. Dodržiavajte pitný režim.
 3. Jedzte zdravú, pestrú a nutrične vyváženú stravu. Takú, ktorá prispeje k chudnutiu, aj zdraviu.
 4. Denne sa hýbte. Prechádzka, tréning, či prosté státie pri práci - to všetko sa dá zaistiť aj inde, než vo fitness centre ak je zatvorené. Pokiaľ máte bolesti chrbta, použite laná namiesto tabletiek.
 5. Nepite alkohol. Oslabuje vôľu a môže škrtnúť vaše plánované zodpovedné správanie.
 6. Ak ste fajčiar, prestaňte fajčiť úplne. Neoslabujte si pľúca. Neterorizujte dymom okolie.
 7. Netrčte pri Facebooku či Youtube. Sociálne siete, ale aj bežné noviny sú nastavené tak, aby vyvolávali vašu závislosť od ich sledovania. Sedenie a polihovanie pri počítači či mobile je pre vaše telo zlé.
 8. Relaxujte, nájdite si spôsob ako sa často zasmiať a zaistite si dostatočne dlhý spánok.
 9. Užívajte vitamín D podľa výsledkov vášho vyšetrenia.
 10. Jedzte viac zeleniny a ovocia, než bežne. Jablká a pomaranče považujte za základ.

Chráňte si svoju myseľ

 1. Nepočúvajte dezinformátorov. To sú tí, ktorí veria, že žiadny kovid neexistuje, že cieľom je navodenie NWO, čipovanie, očkovanie jedovatou vakcínou, ktorá má do dvoch rokov vyhladiť ľudstvo. To všetko v jemnom opare klesajúceho aerosolu z chemtrailov zaliateho žiarením 5G sietí. Toto je asi skôr otázka príčetnosti. Ale proste pozor na bludy!
 2. Sledujte odborné informácie. Nie ich prežuvané a vyvrhnuté kompiláty od politikov, či od novinárov. Odborné informácie sú na vedeckých stránkach, napríklad aj v zozname literatúry pod týmto článkom. Dá sa to - v internetovom prehliadači si môžete nastaviť automatický preklad z angličtiny do slovenčiny.
 3. Nedovoľte, aby sa váš život a vaša bdelá pozornosť zmenila na kovid-sledovača. Nesledujte, koľko pribudlo "prípadov", nemonitorujte pohyb rakiev po republike, nepočítajte voľné pľúcne ventilátory. Žite svoj život, správajte sa zodpovedne, dodržiavajte aktuálne opatrenia. A to stačí.
Toto nie je COVID-LYMPIÁDA! Nesledujte denné rekordy nakazených, mesačné rekordy mŕtvych a svetové rekordy v nezmyselnosti opatrení!

Nenechajte sa zmagoriť korona-panikou v médiách, má totiž aj niektoré znaky propagandy. A vieme, že ľudia sú proti propagande pomerne bezmocní aj v prípade, že VEDIA, že sú vystavení propagande. Novinári sa živia našou pozornosťou a strach pozornosť udržiava. Tak prečo by písali upokojujúce články? Nečítajte však ani nezmyselné dezinformačné médiá. Tí sa tiež živia pozornosťou čitateľa a podsúvajú opačný extrém oproti klasickým médiám. Ani jeden z extrémov nie je v poriadku a môže vás vykoľajiť buď do sveta strachu a hrôzy alebo bezstarostnosti. Nič z toho nie je dobré pre vás. Takže:

Znižujte stres

 1. Vypnite televízne, internetové a iné správy. Nesledujte politické diskusie. Tento toxický odpad nepotrebujete sledovať. Ak sa niečo dôležité stane, dozviete sa to včas.
 2. Nastavte si pravidelný režim. Pravidelné a predvídateľné časy jedla, zaspávania, rôznych denných činností vám pomôžu nadobudnúť rytmus v živote. Dajú vám štruktúru dňa a systém - lepšie ako chaos a neustále otročenie upozorneniam mobilného telefónu.
 3. Vypnite si notifikácie na mobile. Okrem telefonátov a SMS správ nech na vás nič nečviriká. Jasné, šéf, alebo manželka sa vám docinkať musia. Ale nedovoľte, aby vás mobil úkoloval, že treba aktualizovať aplikáciu, že treba dať like na novú správu, že aplikácia o počasí vydala aktualizáciu, že na spravodajskom portáli pribudol nový článok... Vaša pozornosť je to najcennejšie, čo máte. Nerozdajte ju zadarmo kadejakým otravám.
 4. Určite si priority, alebo ak ich už poznáte, tak sa ich držte. Ak máte nejaký cieľ, splňte ho. Bola by hlúposť nedosiahnuť svoje ciele len preto, že čítate pritrúbly status niekde na fejsbúku.
 5. Neprestávajte s koníčkami. Koníček vám dáva potešenie a energiu. Lepšie ako triasť sa v kúte, či sa po izbe náhodou niekde ku vám nezakráda ten vírus, ako taký pavúk.

Nie ste sami a nebuďte sami

 1. Aj keď je karanténa a nemáme sa stretávať, rešpektujte to. Využite technológie. Môžeme sa dnes rozprávať on-line cez internet. Využívajte to.
 2. Ak máte voľnú frekvenciu v živote, zistite, či niekto nepotrebuje vašu pomoc. Možno sused, ktorý sa ťažšie hýbe by ocenil, ak mu niekto donesie nákup, alebo ho skontroluje každých pár hodín, či je všetko v poriadku.

Toľko k téme COVID-19 a obezita. Ďalšie informácie z vedeckých a odborných zdrojov napríklad tu:

Napísal
Miro Veselý 
15. septembra 2021
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.