Slovom stres sa rozumie tlak, záťaž. Akákoľvek. Všetko, čo nás vyčerpáva môže byť označené za stres. V našom prípade budeme, samozrejme prednostne vnímať ako problém také podnety, ktoré sú nepríjemné. Tie majú negatívny vplyv na zdravie a to aj na chudnutie či priberanie. Inými slovami teda:
Ak ste v zlej životnej situácii, nebudete chudnúť, ale skôr priberať.
V dnešnej dobe nejaké tvrdé životné problémy zdanlivo nemáme - veď žijeme v hojnosti. Ale človek už je raz taký. Ak vás naháňa medveď, ste v strese. Ak ale máte príjemné posedenie doma, môže vás začať naháňať závisť, alebo nuda. A záťaž si vyrovbíme sami, alebo si ju vyrobiť necháme šéfom, svokrou, susedom - často naraz.
Čo teda môže zhoršiť vaše šance na schudnutie? Napríklad:
Z týchto príkladov si viete odvodiť, že v našom živote spravidla nepôsobí len jeden stres.
Vždy sa naraz kombinuje niekoľko rôznych záťaží v rôznej miere. To je normálny stav. Naše telo a psychika sú na to pripravené. Sme pripravení riešiť problémy, prekonávať prekážky, učiť sa nové veci a prežiť aj v nehostinnom prostredí.
Spravidla nás stresujú situácie, v ktorých nemáme kontrolu nad situáciou. Z toho vzniká stres a aj hnev. A hnev škodí aj srdcu. Šéf stanoví termín a nemôžeme sa vzoprieť. Sused pustí hlasnú hudbu a nemôžeme tomu zabrániť. Keď môžeme stresujúcu situáciu nejako kontrolovať, spravidla tým stres zmizne. Inými slovami nám teda škodia najmä situácie, v ktorých sme bezmocní.
Ak po vyriešení záťažovej situácie môžeme odpočívať, všetko je zvyčajne v poriadku. Telo sa tak dokonca naučí záťažové situácie nabudúce lepšie zvládnuť.
Nepríjemné je to, že niektoré druhy stresu nás môžu posilniť, no iné poškodiť. Silné vibrácie, deštruktívne napätie, dlhodobo bezútešná finančná situácia môžu človeka oslabiť, alebo poškodiť. Žiaľ, neviete vopred povedať, ktorý zážitok vás posilní (pretože ho zvládnete) a ktorý zážitok vás oslabí.
Inak sa začnú vo vašom mozgu diať postupné zmeny. Toto je tak dôležitá vec, že si to zopakujte aspoň v duchu ešte raz: Každý druh dlhodobého stresu vplyv aj na náš mozog.
Inými slovami to znamená, že dlhodobo stresovaný človek reaguje inak, ako by reagoval odpočinutý.
Ak sa vám to zdá neuveriteľné, tu je niekoľko odborných materiálov pre ktoré by ste mali ihneď riešiť svoj život tak, by v ňom nebolo NIČ ČO VÁS ZBYTOČNE stresuje.
Únik zo zlej situácie môže vyvrcholiť aj vo forme choroby. Psychosomaticky podmienené zdravotné ťažkosti (tráviace ťažkosti, bolesti chrbta, hlavy, kĺbov, chronická únava, kožné problémy, alergie, astma…) sú často podmienené „len“ dlhodobo neriešeným stresom.
Ako to funguje? Stres vyvoláva potrebu odpovede. Niečo vás zaťažuje (tlak, šok, nepríjemná situácia) a vy to chcete odstrániť, alebo vyriešiť. Čo sa stane?
Ako jeden z prvých pozorovateľných príznakov dlhodobého škodlivého stresu sa zvyčajne objaví zhoršenie pracovnej pamäte. Tá má na starosti vyhodnocovanie informácií zo zmyslov, priestorovú orientáciu. Pracovná pamäť riadi našu aktuálnu činnosť. Orientáciu, kde sme. Kto čo práve povedal a čo povieme my. Myšlienky, nápady, ďalšie kroky. V pracovnej pamäti všetko triedime a rozhodujeme, čo spravíme ďalej. Ak je pracovná pamäť narušená, rýchlo zabúdame o čom sme práve hovorili, čo sme chceli spraviť. Skáčeme chaoticky z myšlienky na myšlienku a takmer hneď zabudneme čo sme chceli pred chvíľou spraviť. Ak teda máte pocit, že sa od istej doby akosi neviete na nič poriadne sústrediť, môže to byť signál, že prežívate prisilný stres.
V dnešnej dobe môže byť stresom aj záťaž – samotnej pracovnej pamäte. Tá totiž má pomerne malú kapacitu. Ľahko sa vyčerpá. Dnes môže byť vstupov do pracovnej pamäte príliš veľa.
Ak cítite, že ste na tom podobne, mali by ste začať filtrovať vstupy do pracovnej pamäte. Niektoré neovplyvníte vôbec. Iné máte úplne pod kontrolou. Začnite riadiť to, na čo máte vplyv. Ovplyvníte najmä:
V priebehu stresu sa teda uvoľňujú látky, ktoré ovplyvňujú mozog, telo, aj emócie. Stresujúci film, ktorý vzbudí strach a napätie vyvoláva aj telesnú odpoveď. Inými slovami ísť do kina v rámci relaxácie na horor zlý nápad. Hormóny vaše telo pripravia na reakciu, ale vy len sedíte v kine.
Možno si kladiete otázku, prečo už tak dlho píšem o strese, keď je to kniha o chudnutí. Píšem o tom preto, že ak ste v strese, telo nie je pripravené chudnúť. Chradnúť možno, ale nie chudnúť. Preto pred chudnutím hľadajte spôsob, ako zvládnete stres.
Pomôže to vášmu chudnutiu a najmä zdraviu. Viem, aj chudnutie a zmena životného štýlu sú pre väčšinu z nás vlastne stresom. Keďže túto záťaž sa nám podstúpiť oplatí, hľadajte iné záťaže, ktoré môžete zo života nejako škrtnúť.
Pokiaľ teda chcete schudnúť, musíte najskôr odbúrať stres. Viem, to sa ľahko hovorí a ťažko realizuje. Doba na nás valí povinnosti a mnohé z nich sú síce súrne, ale vlastne vôbec nie sú dôležité. Nie pre vás. Spravte si prehľad dňa. Čo robíte? Najlepšie, ak si to napíšete na papier. Potom si ku každej úlohe, ktorú častejšie máte na programe odpovedajte na tieto otázky:
Podobnými otázkami preskúmajte svoje činnosti. Pravdepodobne medzi nimi nájdete veľa námetov na zmeny. Ak chcete schudnúť, MUSÍTE mať na seba čas.
Niektoré časti mozgu (najmä hypotalamus) majú vplyv na to, či sa prejedáme. Mozog má vplyv na to, čo robíme, reguluje aj hlbšie procesy. Také, ktoré riadia našu vôľu. Aj chuť do jedla, či pocit hladu riadi mozog bez našej vôle. “Dostal som hlad” je krásna ukážka toho, čo sa v našom mozgu deje – hlad je už vedomý stav. Ale to tajomné “dostal som” to sa dialo v mozgu bez nášho vôľového pričinenia.
Stačí drobné poškodenie niektorej oblasti v mozgu a môže sa spustiť problém. Mozog bude z tejto oblasti posielať viacej “požiadaviek hladu”. Nie preto, že by sme boli hladní, ale preto, že časť mozgu, ktorá odpovedá za kontrolu sýtosti má “poruchu”. Veľmi často túto poruchu spôsobí nedostatok spánku. Ak spíte málo (5 až 6 hodín) je preto oveľa vyššia pravdepodobnosť, že budete tuční.
Stres má na obezitu aj ten vplyv, že telo je vlastne stále v krízovom režime. Podobne, ako pri diéte či hladovke ide telo na doraz, tak aj dlhodobý stres môže negatívne ovplyvniť metabolizmus. Telo akoby cítilo, že sú zlé časy a tak čo môže, ukladá do tukových zásob.
V strese si ľudia zvyknú “pomáhať” tým, že si niečo zobnú, vzniká návyk, ktorý sa stupňuje. Spravidla ide o sladkosti, čokoládky, čipsy… Ak sa po večeroch potrebujete “ukľudniť” z nerváku tým, že si doprajete niečo sladké a navyše aj alkohol k tomu, riskujete, že sa dostanete do bludného kruhu.
Ak chcete schudnúť, mali by ste teda znižovať stres.
Jedna z prvých funkcií, ktoré sa „vypnú“ v strese, je trávenie. Stresovaný človek teda nemusí mať pocit hladu. Príde domov nalačno a potom sa už neovládne, pretože je v stave hypoglykémie. Dá si nevhodné jedlo a veľa. Neraz s pocitom, že má právo na výnimku po celom dni hladu. Ak máte ťažkosti s trávením, možno je na vine „len“ stres.
Dlhodobý stres môže viesť k obezite. Samozrejme, nielen ku nej - stres doslova ničí zdravie. Ale nás teraz bude zaujímať práve obezita. Je to paradoxné, pretože na prvý pohľad by človek povedal, že stres je predsa "míňanie energie". Naopak relaxácia by bola podozrivá, pretože ak sa len povaľujeme, určite budeme priberať. To by hovoril sedliacky rozum. Ale mýlil by sa.
Objavil sa ďalší vzťah medzi obezitou a stresom. Niektoré časti mozgu (najmä hypotalamus) majú významnejší vplyv na to, či sa prejedáme. Teraz nehovoríme o nejakom chcení. Mozog má vplyv na to, čo robíme nielen svojou vôľou, ale reguluje aj hlbšie procesy, ktoré takpovediac riadia našu vôľu. To, čo nakoniec chceme je často dané procesmi, ktoré si neuvedomujeme. Tieto "riadiace" procesy zas môžu byť regulované chemickou cestou - stavom hormónov.
"Dostal som hlad" je krásna ukážka toho, čo sa v našom mozgu deje - hlad je už vedomý stav. Ale to tajomné "dostal som" to sa dialo v mozgu bez nášho vôľového pričinenia. Je to zaujímavé, že do vedomia dostaneme dáta a často ani neviete prečo.
Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie. Zopakujme si teda:
Preto ak ste v strese:
Nepodceňujte stres. Nech vám neublíži.
Odborné podklady k téme
Vedecké štúdie súvislosti stresu a obezity
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.