Miro Veselý, chudnutie-ako.sk

Obezita je sviňa!

Píše Miro veselý od roku 2004. Kontakt...

Ale mladá obezita je celkom maličká a strašne plachá. Je ako malý motýľ, ktorý sa splaší aj pri najmenšom vánku. Obezita sa bojí, aby ju niekto nezašliapol, keď je tak maličká.

Čas plynie a obezita si so svojou plachosťou nevie nájsť jedlo. A tu zrazu zacíti bravčové pečené! Tam, vycházda to spoza toho rohu!

To vy si na záhrade opekáte prasiatko. Všade je ticho, len v korunách stromov spievajú vtáky. Máte pocit, že ste na záhrade sami, ale nie – pozoruje vás plachý dravec – obezita.

Dlho ju vôbec nevidieť, pretože vás pozoruje spoza rohu pomocou malého zrkadielka. Vôbec si ju nevšimnete, kým papáte tu bravčový lalok, tam zapekané palacinky v smotane.

Potom už obezita nepozerá spoza rohu cez zrkadielko. Vôňa ju láka. Už pozerá spoza rohu jedným okom. Cíti vôňu čerstvého jedla a má naň hrozitánsku chuť. Nie je nápadná, ale keby ste sa otočili od krémeša, určite by ste ju zbadali. To práve nesmelo vyšla spoza rohu. Ešte je ďaleko, je malá, ale už tu je. Blíži sa k vám po každom súste vyprážaného rezňa s fučkou.

Prečo sa k vám blíži? Chcela by si tiež dať. Ona hrozne ľúbi čokoládu! Miluje majonézu a hamburgre. A salámy! Aj keď je vlastne veľmi plachá, na potraviny sa vždy dá nalákať. Prestane sa skrývať a príde až celkom blízko ku vám. Je plachá, ale dá sa nakŕmiť. A vy jej teda dáte trocha zmrzliny. A ona sa na vás vďačne usmeje. Priam vidíte, ako sa kamsi stráca jej plachosť. Práve si našla priateľa.

Kto ju raz nakŕmil, ten si ju navždy získa. Už ho neopustí. Obezita je verná a vďačná. Väčšinou si vás obľúbi tak, že s vami zostane až do smrti.

Ale zároveň je to parazitka. Spolužitie s ňou je náročné. Stále vás nabáda, aby ste si dali tu čokoládové rolky, tam vrecko pistácií. Ona totiž vie, že ak si dáte vy, dostane aj ona. Obezita si vie vybrať takých, ktorí ju budú radi kŕmiť. Má na nich nos. Parazituje na nich, ale im nedáva nič. Prisaje sa a už sa nedá odtrhnúť. Je to veľká láska, pravé splynutie!

Ale nebojte sa jej, môžete s ňou aj do spoločnosti. Aj tam, kam by ste nesmeli ísť so psom. Obezita je totiž spoločenská. Miluje vašu starú mamu, u nej sa nájde vždy veľa dobrôt a ujde sa každému. Navyše obezita často u starej mamy má aj kamarátku – obezitu starej mamy. Obezity sa navzájom priťahujú. Keď sú spolu, sú smelšie a viac zjedia. Vždy niekoho nahuckajú, aby spáchal hostinu.

Obezita sa o jedlo nechce s nikým deliť, no je tu však jedna veľká výnimka. Je ochotná odtrhnúť si od úst, pokiaľ by jedlo malo byť pre deti.

Ak obezita vidí deti, vždy vás ťahá za rukáv a šepká vám do ucha “no tak daj dieťatku cukrík”.

Prečo obezita chce aby ste dali cukrík dieťaťu a nie jej? To je prosté – rozmnožuje sa práve týmto spôsobom. Len pevné a hlboké základy dajú vzniknúť veľkej budove. A aj obezita je najlepšia, ak sa pestuje od útleho detstva.

Len toľko som chcel. Zoznámiť vás s tou sviňou.

Keď budete najbližšie nalačno štopať bagetu, dobre sa obzrite okolo seba. Nepozoruje vás niečo plaché a hladné? Má to milý pohľad a je vďačná za každý kúsok jedla, za každú výnimku, ktorou ju obdaríte.

P.S.: Pri písaní tejto fikcie som svojej obezite ublížil, pretože som si dal kaleráb a z neho jej býva vždy veľmi zle. Ak sa to niekomu z Grínpís nepáči, môžete si ju prísť odviezť. Patrí do klietky – aj slabá je stále veľmi nebezpečná!

Možno teraz chcete namietnuť, že každý je predsa iný, ako si akýsi Veselý vôbec dovoľuje posudzovať, čo by prospelo trebárs mne, čitateľovi?

Sme individuality. Áno, ako vajce vajcu…

Každé vajce je trocha iné. Jedno má menší žĺtok, iné má trochu žltší žĺtok. Ďalšie má tmavú škrupinku, iné je biele. Občas natrafíte na vajce s dvoma žĺtkami a inokedy na záprdok. Ale vždy sú to len vajcia.

Aj ľudia sú podobne rozliční a podobne rozličné sú aj príčiny ich obezity. Ale v skutočnosti je málokto “výnimočne dvojžĺtkový”. Vo veľkej väčšine prípadov je príčina obezity celkom (s)prostá: väčší príjem energie, ako výdaj. A nie je čo riešiť.

Teraz by sa samozrejme dalo debatovať, či je to preto, že žijeme v konzumnej spoločnosti, alebo to má na svedomí genetika. Ale v konečnom dôsledku to je jedno. Kto má na obezitu predispozíciu, smola. Musí sa krotiť. Rovnako, ako alergik na laktózu nesmie piť mlieko, obézny nesmie nekontrolovane jesť.

Márne sa bude brániť, že jeho individualita je iná a “bežný” redukčný režim by mu nepomohol. Fajn. Tam sú dvere, cestu k lekárovi poznáš. Nech navrhne nejaký iný špeciálny režim.

Nedovoľte však obéznym, aby sa vám snažili nahovoriť lož, že dôležité je len to, aby sa človek cítil dobre a že im sa teraz chudnúť nehodí.

Budú vás chcieť presvedčiť, že byť spokojný obézny je lepšie, ako trpieť redukčnou diétou. Ale neverte im. Je to len manévrovanie, ktorým sa snažia zvrtnúť tému rozhovoru od témy redukcie váhy na psychologické nejasnosti.

Tvrdenie, že lepší je spokojný obézny, ako nespokojný chudý je nepravdivé.

Kde je nejaký spokojný obézny?

S miernou nadváhou ich možno zopár nájdete (najčastejšie pri pive v krčme), ale s pribúdajúcimi kilami už obézni nie sú vôbec spokojní. Od istej hranice sú už len veľmi nespokojní a veľmi unavení. A ešte neskôr?

Neskôr sú už len liečení obézni. Majú totiž veľa zdravotných problémov a málo radosti zo života.

Obezita so sebou prináša vysoký krvný tlak, celkový pocit slabosti, mizernú kondičku, čoraz častejšie ťažkosti so zdravím. Najskôr sú to len čudné stavy – tu hnačka, tam čudné vyrážky na koži, každú noc namiesto pokojného spánku nočné potenie, prerušovaný spánok tu močením tam prerušovaným dýchaním… Neskôr sa situácia vyostrí. Tlak krvi stúpa. Časom je na rade cukrovka. Ak tučnejúceho z tohto kolotoča chorôb nevyslobodí predčasný infarkt, časom si vyskúša, aké to je posedieť si na onkológii…

A prečo? Lebo sa roky prejedal a prejedal a prejedal. Štatistiky sú v tomto smere nemilosrdné.

Nenechajte sa obalamutiť rečami o šťastných tučných. Ak sa tak ešte naozaj sami cítia, je to posledný zúfalý pokus oklamať samého seba…

‘;

 

Komentáre k článku: Obezita je sviňa!

 1. Mia 29. januára 2006

  Tak toto bolo uuuuzasne, myslim, ze nechcem taketo domace zvieratko:) Dakujem za super motivaciu!

 2. han_nah 22. apríla 2006

  super clanok! a vyborna motivacia! chcem sa velmi pekne podakovat:)…

 3. 1bubko2 3. mája 2006

  a co sa vlastne moze jest ? :D

 4. Lucia 5. júna 2006

  Nie som sice obezna (aspon nemyslim), alebo zeby sa este obezita nesmelo skryvala za rohom? No precitala som si ten clanok a je SKVELY…taky akoby naozaj…

 5. evula 27. júna 2006

  Brrrrr, no hruuuza. Este je tma a ja som sa normalne zacala bat…ale clanok je vyborny, vliezol mi pod kozu

 6. DeRoncha 29. júna 2006

  velmi pekne,mile a najmä vtipne.dostalo to aj mna.uz sa tesim ako tu potvoru odozeniem!

 7. darinka 29. júla 2006

  som rada je to poucne moja vaha je ku mne uprimna vola pomoc asi jej fakt musim pomoct aby to nebolo horsie dakujem

 8. stevop 21. septembra 2006

  genialne
  klobuk dole

 9. darmojed 24. októbra 2006

  paradicka!

 10. kaka 19. novembra 2006

  fantasticke uz sa tesim na boj s tou svinou

 11. vlcatko 1. júna 2008

  poucne aj zabavne (ak ma niekto rad cierny humor) :)

 12. Andrea 27. septembra 2008

  Clanok sa mi velmi pecil Ja bojujem s obezitou celi zivot je to unavne Ale dolezite je vstat a ist dalej nedat sa Dakujem za ten clanok pa Andrea

 13. daisy 12. decembra 2008

  to bol uuuzasny clanok.to bolo krasne vazne!citim sa neskutocne naplnena po precitani tohto clanku.ani neide o to ze to nie je pravda.bola to pravda ale to umelecke podanie.velmi zaujimay clanok.

 14. lienka 12. júna 2009

  Super článoček, tú sviňu živím už niekoľko rokov, bojujem a vždy prehrám po nejakom čase.Ale pri predstave ako na mňa číha, mám pocit, že skôr odložím jedlo, ktoré jej chutí.
  dík za obezitu – sviňu

 15. Jožko 11. júla 2009

  Idem si dať palacinky. A veľa. Nech sa sviňa zadusí.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: