BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Obezita nemá štart

Nečakajte, že sa jedného dňa zobudíte, mrknete do zrkadla a ono pukne. Obezita prichádza rovnakým tempom ako starnutie. Denne sa vidíte v zrkadle a pritom máte pocit, že sa vôbec nemeníte. Tak sa nemeníte už od detstva.

V zrkadle zmeny nevidieť. Na fotografiách áno. Žiaľ, proti priberaniu veku sa brániť nevieme.

Rovnaké je to s kilami navyše. Je ľahké nevšimnúť si, ako potichu pribúdajú. Proti tomu sa však brániť dá. Slúžia na to váhy a centimeter.

Merajte si obvod pása a vážte sa aspoň raz za mesiac. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí to nerobia priberú viac. Je to preto, že si myslia, že s nič nemaní.
;

To, že ste pribrali, vám najľahšie môžu povedať tí, s ktorými sa stretávate len zriedkakedy.

Napríklad vzdialení rodinní príslušníci. Stretnete sa len na svadbách a pohreboch. Tí najľahšie zbadajú, že ste prehliadli kilá navyše. Žiaľ, v našej spoločnosti patrí práve vek a nadváha medzi tabu. Málokto nájde v sebe tú guráž, aby vás upozornil na to, že vás je viac, než pred rokom.

Chceme byť k druhým ohľaduplní a tak im nepovieme veci, ktoré by ich mohli zraniť. No tým im zároveň nedávame spätnú väzbu. Nemajú tak možnosť zmeniť, napraviť, alebo zlepšiť problém, ktorý majú. To ich neskôr môže zraniť ešte viac.

Pozrime sa na príklad. Niekto má ťažkosti so zápachom z úst. Je to nepríjemná vec. Ľudia sa mu môžu začať vyhýbať, ale nikto mu nepovie, že príčinou je práve tento problém. Pritom jeho riešenie sa dá často vybaviť rýchlo, u lekára. Niekedy môže byť problém so zubom, inokedy s trávením.

Ešte nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie

Ďalším javom, ktorý z nás môže spraviť tučko je odsúvanie zmeny. To si dobre pamätám aj sám na sebe. Zamlada som si nahmatal také pomerne malé brucho. Možno že dvojcentimetrová vrstvička tuku. Vtedy by bolo stačilo neuveriteľne málo a nikdy by som nebol pribral. Stačilo trocha zmeniť životosprávu.

Avšak podceňoval som to. Malé brucho predsa nie je vážny problém. Mohlo by sa riešiť, ale má to čas aj pár mesiacov. Nepríjemné riešenie by ale malo prísť okamžite. Prečo ho neodložiť, ak sa len trocha dá?

Nuž a riešenie začínajúcej obezity je rovnako nepríjemné, ako každá iná prevencia.

Ak spravíte niečo čím sa ochránite pred problémom, problém nenastane. Vaším najhorším zážitkom potom je frustrácia z preventívnych opatrení. Absolútne si neviete predstaviť, o čo horšie by to mohlo byť.

Poďme na dva príklady.

 • Celé desaťročia sa správate bezpečne, takže nedostanete žiadnu pohlavne prenosnú chorobu. Byť zdravým je príjemný výsledok. Ale v plnom zdraví potom občas človek ľutuje, že nezažil aj niečo viac. Je však možné, že práve ono viac by bolo spôsobilo, že dnes by sme ľutovali...
 • Vzdáte sa cigariet a po desaťročiach nefajčenia ste stále zdraví. Neraz za ten čas ste možno mali aj chuť dať si jednu... Možno práve vďaka tomu teraz môžete ľutovať len toto. Pretože po desaťročiach s tabakom by ste možno už mali vlastný pomníček na cmiteri.

Takto to funguje aj s obezitou. Keď máte na páse plus 5 centimetrov, je to nepodstatný rozdiel. Je nemožné predstaviť si, že ak TERAZ nič nespravíte, o 20 rokov možno budete mať 160 kíl a bežná váha vás už neodváži. Toto si nevieme predstaviť. Pomalé trendy v živote nevnímame. No v mene tohto rizika by bolo ideálne, keby ste práve v čase, kedy problém ešte len začína spravili potrebné zmeny. Aj nepríjemné.

Dobre si pamätám, to som už mal cez 100 kíl, radil som sa o začínajúcich zdravotných problémoch. Lekárka mi drzo dala leták, ako bojovať s obezitou. Najzakázanejšia potravina, stálo tam, je koža z grilovaného kuraťa. Známa, ktorá sa venuje aj výžive mi radila inými slovami to isté. No a čo ja na to? Nič! Predsa sa nevzdám v jedle toho najchutnejšieho! To už som mal pás cez 100 a tak som vedel že som tučný. Ale ich rady mi boli tak bytostne nepríjemné, že som ich zavrhol ako celok.

Nič som nevedel o súvislostiach medzi stravou a zdravím. Venoval som sa svojím počítačom, písal články o tom, ako fotografovať. V tých oblastiach som sa vyznal. Ale v jedle nie. Najhoršie bolo, že som nevedel, že som nevedel. Ide o takzvaný dunning-krugerov efekt.

 • Myslím si, že viem čo robiť (hladovka, diéta...) ale neviem, že to čo si myslím, že viem je chybné a nefunguje to.
 • Aj keď viem, že by som mal chudnúť, neviem, ako začať a odkladám to nabudúce. Niekedy hádam raz, keď sa mi bude chcieť, tak začnem. Lenže nikdy sa mi nechce. To je prokrastinácia.

Tak potom človek v dobrom úmysle môže začať robiť opatrenia, ktoré ale nebudú fungovať. To ešte viac znechutí...

Väčšinou však je problémom prokrastinácia. Odkladanie na budúce. Vedel som, že rastúce brucho by bolo vhodné zastaviť. No ako? Tušil som, že by sa mala nasadiť nejaká diéta, alebo hladovka. (Chybný názor!) Z letáčikov som vedel, že by som mal z jedálnička škrtnúť mnoho tých najchutnejších vecí (správne) a začať cvičiť (fuj!). Tieto opatrenia mi pripadali celkom šialené. Predsa nebudem jesť šalát! Nie som zajac. Chudneme až od zajtra. Dnes sú rezne.

Takto som o veci uvažoval a neraz som sa dopustil aj smiešnych kiksov. Myslel som si, napríklad. že ovocie je pri chudnutí vhodné. Tak som šiel do tržnice a kúpil som si tuším 2 kilá banánov. S cieľom, že teraz budem jesť banány ako stravu a schudnem. Jasné, cestou domov padlo prvé kilo. Doma zvyšok. Energeticky zásoba takmer na celý deň. Glykemický index až po strop. Za hodinu a pol som zákonite bol tak hladný, že som nevydržal a jedol. Dokonca s dobrým pocitom, že teraz asi schudnem, keď padlo pár kíl banánov. Pripadne vám to naivné? Áno. Dodnes si mnohí myslia, že ak budú ako "obeť" jesť trebárs tofu ktoré im nechutí, stačí to, aby chudli. Za odmenu si potom doprajú aj nezdravé jedlo. Veď teraz keď už jem tofu, tak hádam môžem aj tie parené buchty. Len tri. Nie štyri...

Práve takto začína obezita

 • Nevieme, že to je už trend. Že budeme priberať aj ďalej. Myslíme si, že dnešný pohľad do zrkadla je konečný stav.
 • Vieme, že by sme mali priberanie zastaviť. Nástroje na to však značne presahujú zónu pohodlia. Vyhnúť sa dobrotám teraz je bolestivé. Predstaviť si obezitu potom nie je ľahké. Neveríme totiž, že aj nám sa to môže stať.
 • Naše okolie je na tom rovnako. Kuchárka je spokojná ak vidí že nám chutí. "Si väčší, tak dostaneš viac". To sú bežné výroky.

Takže vlastne nedá sa povedať, že by obezita mala ľahko merateľný štart. Začína plazivo.

Pohľad späť prezradí zvyčajne oveľa viac

Ak budete svoj život bilancovať, zvyčajne dokážete s odstupom času nájsť bod, kedy sa to celé začalo. Ak nemáte rodinu, ktorá vás vykrmovala už od detstva, potom sú časté zlomy napríklad:

 • Kúpa auta. S autom prichádza oveľa menej fyzického pohybu.
 • Manželstvo, alebo rozvod. Presťahovanie sa na dedinu. Odchod k rodičom, alebo od nich. S tým súvisí zmena bývania a často aj kuchárky.
 • Bývanie na internáte. Nepravidelná strava cez deň, pravidelne nevhodná večer.
 • Dlhodobá stáž alebo práca v zahraničí a provizórne stravovanie sa vo fastfoodoch.
 • Zmena pracoviska a s ňou zmena stravovacích návykov.

Ak teda máte menšie bruško, skúmajte. Prezrite si trebárs svoje nedávne fotografie.

 1. Kedy ste ešte určite bruško nemali?
 2. Kedy ste už nejaké mierne bruško objavili?
 3. Čo všetko sa zmenilo v čase medzi bodom 1 a 2?

Ak týmto spôsobom pátrate v krátkej minulosti, nemusí vám to hneď udrieť do očí. Ale hľadajte.

 • Niekedy stačí, aby ste sa zoznámili s novým partnerom, alebo partnerkou. Ten (tá) vás prevedie aspoň čiastočne na svoje stravovacie spôsoby.
 • Niektorí ľudia začnú jesť sladkosti, keď sú spokojní. Iní ich jedia vo chvíľach nešťastia. Preto rozchod aj zoznámenie môžu zmeniť váš jedálniček.
 • Niekedy sa nám podarí vstúpiť aj do invalidného vzťahu. Ak je v hre žiarlivosť, je zle. Kvôli nej neraz ľudia prestanú chodiť na tréningy, či športovať. Aj to môže stáť v pozadí ťažkej obezity o pár rokov neskôr. Keď už je o tom reč, niektorí žiarlivci si ženu vykrmujú zámerne. Dúfajú, že ak bude neatraktívna, nikto ju nebude chcieť a oni sa budú menej obávať.

Takže toľko ku vzniku obezity.

Prvé uložené tukové bunky nedokážete spozorovať. Až neskôr, keď začnete vidieť rozdiel. Vtedy je najlepšia chvíľa, aby ste sa zoznámili so základmi zdravej životosprávy. Nasaďte ju a nikdy v živote nebudete musieť chudnúť. No a keby sa vám nechcelo začať, tak si predstavte, že ak si nedáte pozor, môžete za pár rokov byť XXXL. Ako sa vám taká predstava páči? Len nehovorte že vám sa to nemôže stať.

Napísal
Miro Veselý 
26. júna 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.