BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Obezita sa vracia

Je ako detektív Colombo. Obezita sa vracia sa vtedy, keď sa nám to naozaj vôbec nehodí. Je to ochorenie, ktoré si v absolútnej väčšine prípadov spôsobíme a udržiavame sami. Prípadne sa o to dychtivo postarajú naši blízki, rodičia, či starí rodičia. Vytvoria nám totiž prostredie v ktorom trvale máme chuť dať si nejakú dobrotu. Potom je už ťažké odolávať.

 • Obezita je ochorenie, ktorého najviditeľnejší prejav škodí nášmu vzhľadu a tie vnútorné dôsledky zas ohrozujú zdravie.
 • Obezita môže prísť z prejedania, ale aj z veľmi nedostatočnej stravy, dokonca aj z diéty.

Ak sa dnes prejdete po meste, vidíte, že nadváhou trpí nadpolovičná väčšina ľudí. V lete sa mnohí okúňajú ísť na pláž, pretože sa im nepodarilo schudnúť do plaviek. Ale spravidla sa dajú vidieť inde. V obchodoch. Obšmietajú sa v oddelení údenín, syrov, sladkostí, slaností. Nahliadnite im do košíkov. Nech viete, čo nekupovať.

V tomto článku sa chcem venovať tomu, že obezita sa rada vracia. Nazývame to aj jojo efekt. Na názve ale nezáleží.

Pozrime sa na ploche rokov, ako vyzerá život obézneho človeka. Možno niekedy dávno bol štíhlym. Vytvoril si ale určitý životný štýl. Možno menej pohybu, nejaké tie chyby v stravovaní k tomu. Šli roky, váha stúpala. Dôležité je, že ten životný štýl sa stal návykom. Ak náš obézny občan takýmto spôsobom fungoval dlho, zrejme mu ten stav vlastne aj vyhovoval.

 • Možno v pozadí bol stres, nepravidelná strava, alebo proste dobrosrdečná kuchárka a veľké porcie.
 • Možno nedostatočný pohyb a k tomu nešťastne volené jedlá - mastné, pridobré, lákavé.
 • Možno trocha menej sebakontroly pri jedení - to začína pomaly. Hovoríme si, že možno by sa ten rezeň nemal, ale keď už je na tanieri...

Po nejakom čase sa náš obézny občan spamätal a zistil, že nechce byť tučný. Nechce teda následky svojho správania. Zatne sa! Vydrží diétu, hladovku, alebo niektorí dokonca prejdú aj na prepytujem zdravú stravu. Výsledok sa prejaví. Opasok sa stáva voľnejší, kilá ubúdajú. Obezita sa stráca a máme pred sebou takmer štíhleho človeka. Mnoho zdravotných ťažkostí, ktoré mu obezita priniesla sa po schudnutí stratí. Cukrovka, vysoký tlak krvi, astma, vysoký cholesterol. Všetko je zabudnuté. Zdalo by sa, že máme pred sebou šťastného človeka. Chcel byť štíhly a teraz je nielen štíhly, ale aj zdravý ako bonus.

A teraz to má. Schudol. Možno rok práce, možno dva. Možno ste to zažili i vy:

Víťazstvo nad obezitou - práve ste začali byť štíhli!

V skutočnosti každý človek po schudnutí práve vstupuje do tej ťažšej fázy.

Chudnutie samo o sebe - akokoľvek je nepohodlné - predstavuje určitý systém. Meriate si výsledky a vidíte ako ubúdajú kilá a centimetre. Je vám stále lepšie, kondícia sa dvíha, môžete si kúpiť krajší šat. Ľudia vás často pochvália. To všetko vytvorí akúsi hybnú silu a tá vás samospádom "ženie" ďalej. lenže po schudnutí to skončí. Čísla a nemenia. Ľudia si na vás už zvyknú a už si nevšímajú rozdiely. Začne to byť "nuda". Aj na to akí ste ľahkí a ako je vám fajn si zvyknete a už to je obyčajné. ALE pritom je nutné, aby ste stále ako dráb strážili jedlo a ako pandúr sa hnali na panské, alias prepytujem športovať. 

Mnohí z okolia ho začnú ponúkať. "Daj si, veď už teraz môžeš". Dokonca aj on sám už asi má práve po krk všetkých tých opatrení na chudnutie. Ono je dosť otrava jesť nejakú špeciálnu stravu a upireať si toľko dobrôt, ktoré skrýva každý hypermarket! Problém je v tom, že ak náš teraz už štíhly občan začne trocha koštovať maškrty, pozvoľna sa posúva nazad ku životnému štýlu ktorý... No skúste trikrát hádať, kam to celé povedie?

Problém je v tom, že ak si dáte napríklad pizzu, tak ju asi jete v reštaurácii a tam je s vami kopa ľudí. Zdá sa, že jedenie pizzy je celkom normálne. Prečo by ste si nemali trocha dať? Veď je tak dobrá! A navyše - dáte si a NIČ SA NESTANE. Nespadne z neba traktor, ani vám nepraskne opasok. Ani na váhe sa to asi nepodpíše. A to je zákerné, preptže nadobudnete pocit, že trocha sa môže. Podobne ako pri alkoholizme, niektorí ľudia proste nemôžu ani trochu. Inak do toho spadnú nazad rovnými, alebo pokrčenými nohami.

Obezita však je choroba. Je dobré, ak sami seba budete vnímať ako človeka, ktorý má toto zdravotné obmedzenie: nemôžete to, čo môžu iní ľudia. V tom je to choroba. Možno váš organizmus inak reaguje na cukor. Možno ľahšie ukladá do zásoby tuk. Možno po zjedení sladkosti nevie túto energiu spáliť, ale len uložiť. Nech je ako chce, pre vás tu bude:

 • doživotný zákaz jedenia niektorých jedál, ktoré možno váš sused bežne jedáva a nič mu nie je,
 • doživotná nutnosť cvičiť (aspoň chodiť) viac, než váš sused,
 • doživotná kontrola, či sa niečo nedeje s pásom - ak áno tak okamžité prijatie protiopatrení.

Povedzte si, že je to kruté a nespravodlivé. Áno, je. Ale tak to život na tejto malej planétke zariadil.

Niekto je zdravý, iný má rakovinu. Niekto je bohatý, iný chudobný. Niekto je šikovný, iný nemehlo. Neskúmajte to. Pracujte s tým čo máte k dispozícii a pokúste sa dosiahnuť čo najlepší výsledok. Jasné, že s "rýchlejším metabolizmom" by sa vám asi chudlo ľahšie, alebo by ste ani nepribrali. Ale ak ho nemáte, načo to skúmať? Je isté, že keby vás od útleho detstva viedli k športu a zdravej strave, asi by ste dnes považovali za normálne to, do čoho sa musíte tak trocha stále nútiť. 

Tak proste smola, toto ste vy a to čo máte, s tým môžete pracovať. Pýtajte sa sami seba, či chcete výsledok. Ak áno, robte poctivo všetko pre to, aby ste ho dosiahli. Veľká väčšina ľudí po schudnutí zas naberie všetko späť. To je fakt. Dá sa z neho vytvoriť aj nejaké poučenie.

Učte sa na chybách druhých:

Ak aj vy uznáte, že je ťažké si udržať výsledky a neudržať si ich je chyba, potom sa poučte. Ak iní zlyhávajú, vy:

 1. Preto po schudnutí musíme zvýšiť opatrnosť a prísnosť. Čo vy na to? Volá sa to poučiť sa z chýb druhého.
 2. Po schudnutí treba nasadiť viac pohybu než počas chudnutia. Chudli sme viac či menej uškrteným príjmom jedla. Po nadobudnutí novej línie už je treba v mene zdravia začať jesť normálne porcie. Tomu ale musíte prispôsobiť aj energetický výdaj. Nepohodlné.
 3. Po schudnutí nemôžete zmeniť princípy stravovania. Ak sme sa dohodli, že určité jedlá sú nevhodné, nezdravé alebo dokonca škodlivé, toto neprestane platiť. Vyprážaniny, údeniny, slaniny, torty, koláčiky, sušienky? Zabudnite. Navždy.
 4. Chudnutie nemôže byť cieľom, pretože keď človek schudne, stratí cieľ. Najhoršie na tom sú zvyčajne ženy, čo chcú schudnúť do plaviek. Alebo do svadby. Po dosiahnutí tohto cieľa už totiž potom nemajú nijaký iný a môžu začať priberať.

Ono to súvisí s motiváciou. Kým je človek obézny, tak ho to tlačí. Ťahá k zemi. Motivuje schudnúť. Dáva silu odolať smotane. No keď schudnete, je tu spokojnosť. Už vás nič netlačí ani nestraší. A ten koláčik je tak lákavý.

Takže záver. Akokoľvek to znie nepríjemne, ak nechcete aby sa Colombo ešte vrátil, nesmiete koštovať a pokúšať osud.

Občas si môžete dovoliť aj výnimky. Ale kontrolujte si to!

 1. Dokážete si dať JEDEN keksík dnes a potom trebárs týždeň pôjdete s prehľadom v zdravom režime? Inými slovami jedna výnimka týždenne, nič iné? Potom s prehľadom bez problémov a môžete veselo pokračovať. Žiaľ, my, čo sme trpeli obezitou sa zvyčajne skôr správame tak, že:
 2. Ak si dám jeden koláčik, okamžite uvažujem, kedy bude DRUHÝ. Alebo začnem rozmýšľať o tom, že ani taký rezník by nemusel byť zlý. A zajtra si možno povolím inú výnimku. Takéto vnímanie je založené na pôžitku a má tendenciu zväčšovať sa. Dnes trocha, zajtra viac. S takým prístupom ste obezitou veľmi ohrození a o to prísnejší k sebe musíte byť. Ak chcete stále viac, bude vás stále viac.

Je to podobné, ako s bankami. Aj v banke vám pôžičku dajú najskôr vtedy, keď ju ani nepotrebujete. Tak aj obézni ľudia sa musia zvyčajne vzdať práve toho, čo majú najradšej. Nepríjemné, ale môže vám to predĺžiť zdravie a niekedy život.

Pozrite si aj články:

Ďalšie informácie o jojo efekte a strážení si výsledkov:

Napísal
Miro Veselý 
15. júla 2024
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.