Je ako detektív Colombo. Obezita sa vracia sa vtedy, keď sa nám to naozaj vôbec nehodí. Je to ochorenie, ktoré si v absolútnej väčšine prípadov spôsobíme a udržiavame sami. Prípadne sa o to dychtivo postarajú naši blízki, rodičia, či starí rodičia. Vytvoria nám totiž prostredie v ktorom trvale máme chuť dať si nejakú dobrotu. Potom je už ťažké odolávať.
Ak sa dnes prejdete po meste, vidíte, že nadváhou trpí nadpolovičná väčšina ľudí. V lete sa mnohí okúňajú ísť na pláž, pretože sa im nepodarilo schudnúť do plaviek. Ale spravidla sa dajú vidieť inde. V obchodoch. Obšmietajú sa v oddelení údenín, syrov, sladkostí, slaností. Nahliadnite im do košíkov. Nech viete, čo nekupovať.
V tomto článku sa chcem venovať tomu, že obezita sa rada vracia. Nazývame to aj jojo efekt. Na názve ale nezáleží.
Pozrime sa na ploche rokov, ako vyzerá život obézneho človeka. Možno niekedy dávno bol štíhlym. Vytvoril si ale určitý životný štýl. Možno menej pohybu, nejaké tie chyby v stravovaní k tomu. Šli roky, váha stúpala. Dôležité je, že ten životný štýl sa stal návykom. Ak náš obézny občan takýmto spôsobom fungoval dlho, zrejme mu ten stav vlastne aj vyhovoval.
Po nejakom čase sa náš obézny občan spamätal a zistil, že nechce byť tučný. Nechce teda následky svojho správania. Zatne sa! Vydrží diétu, hladovku, alebo niektorí dokonca prejdú aj na prepytujem zdravú stravu. Výsledok sa prejaví. Opasok sa stáva voľnejší, kilá ubúdajú. Obezita sa stráca a máme pred sebou takmer štíhleho človeka. Mnoho zdravotných ťažkostí, ktoré mu obezita priniesla sa po schudnutí stratí. Cukrovka, vysoký tlak krvi, astma, vysoký cholesterol. Všetko je zabudnuté. Zdalo by sa, že máme pred sebou šťastného človeka. Chcel byť štíhly a teraz je nielen štíhly, ale aj zdravý ako bonus.
A teraz to má. Schudol. Možno rok práce, možno dva. Možno ste to zažili i vy:
V skutočnosti každý človek po schudnutí práve vstupuje do tej ťažšej fázy.
Mnohí z okolia ho začnú ponúkať. "Daj si, veď už teraz môžeš". Dokonca aj on sám už asi má práve po krk všetkých tých opatrení na chudnutie. Ono je dosť otrava jesť nejakú špeciálnu stravu a upireať si toľko dobrôt, ktoré skrýva každý hypermarket! Problém je v tom, že ak náš teraz už štíhly občan začne trocha koštovať maškrty, pozvoľna sa posúva nazad ku životnému štýlu ktorý... No skúste trikrát hádať, kam to celé povedie?
Problém je v tom, že ak si dáte napríklad pizzu, tak ju asi jete v reštaurácii a tam je s vami kopa ľudí. Zdá sa, že jedenie pizzy je celkom normálne. Prečo by ste si nemali trocha dať? Veď je tak dobrá! A navyše - dáte si a NIČ SA NESTANE. Nespadne z neba traktor, ani vám nepraskne opasok. Ani na váhe sa to asi nepodpíše. A to je zákerné, preptže nadobudnete pocit, že trocha sa môže. Podobne ako pri alkoholizme, niektorí ľudia proste nemôžu ani trochu. Inak do toho spadnú nazad rovnými, alebo pokrčenými nohami.
Obezita však je choroba. Je dobré, ak sami seba budete vnímať ako človeka, ktorý má toto zdravotné obmedzenie: nemôžete to, čo môžu iní ľudia. V tom je to choroba. Možno váš organizmus inak reaguje na cukor. Možno ľahšie ukladá do zásoby tuk. Možno po zjedení sladkosti nevie túto energiu spáliť, ale len uložiť. Nech je ako chce, pre vás tu bude:
Povedzte si, že je to kruté a nespravodlivé. Áno, je. Ale tak to život na tejto malej planétke zariadil.
Tak proste smola, toto ste vy a to čo máte, s tým môžete pracovať. Pýtajte sa sami seba, či chcete výsledok. Ak áno, robte poctivo všetko pre to, aby ste ho dosiahli. Veľká väčšina ľudí po schudnutí zas naberie všetko späť. To je fakt. Dá sa z neho vytvoriť aj nejaké poučenie.
Ak aj vy uznáte, že je ťažké si udržať výsledky a neudržať si ich je chyba, potom sa poučte. Ak iní zlyhávajú, vy:
Ono to súvisí s motiváciou. Kým je človek obézny, tak ho to tlačí. Ťahá k zemi. Motivuje schudnúť. Dáva silu odolať smotane. No keď schudnete, je tu spokojnosť. Už vás nič netlačí ani nestraší. A ten koláčik je tak lákavý.
Takže záver. Akokoľvek to znie nepríjemne, ak nechcete aby sa Colombo ešte vrátil, nesmiete koštovať a pokúšať osud.
Občas si môžete dovoliť aj výnimky. Ale kontrolujte si to!
Je to podobné, ako s bankami. Aj v banke vám pôžičku dajú najskôr vtedy, keď ju ani nepotrebujete. Tak aj obézni ľudia sa musia zvyčajne vzdať práve toho, čo majú najradšej. Nepríjemné, ale môže vám to predĺžiť zdravie a niekedy život.
Pozrite si aj články:
Ďalšie informácie o jojo efekte a strážení si výsledkov:
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.