Tehotenstvo a obezita

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Napísala Katarínnka

Čo robiť ak si neviete predstaviť dôsledky obezity? Ostaňte tehotní – tak ako sa to stalo mne. Ženy si tehotenstvo zariadiť môžu. Vy muži si prečítajte článok.

Tehotenstvo je aj pre zdravú ženu veľkou záťažou. Nie je potrebné odchádzať po pozitívnom tehotenskom teste povinne na PN-ku. Je však potrebné rátať s tým, že niektoré orgány môžu byť vyššími štádiami tehotenstva zaťažované a ich stav sa môže zhoršovať. Tak ako pri obezite. Najskôr kilá neriešime (zo zdravotného hľadiska). Kilá nás tlačia, škrtia, vnútorne zožierajú ale zdravie nám zo začiatku neničia. To sa stane až neskôr a bez varovania. Stúpne tlak, zvýši sa cholesterol, ťažko sa dýcha, srdiečko horšie pumpuje krv, pečeň nezvláda dôsledky neracionálneho stravovania a aj obličky kvôli tomu kričia o pomoc.

Otehotnela som pri hmotnosti 94 kíl (výška 171 cm). To je BMI 32,1.

Niekto si povie že to nič nie je, niekto zas že je to veľmi hlúpy čin. Ale v dnešnej dobe neplodnosti sa aj snaha o počatie  podobá skôr šťastnej náhode. S manželom sme sa teda veľmi tešili.

Prvé týždne tehotenstva priniesli ťažkosti, ktoré zdravotný stav až tak veľmi nezhoršovali. Snáď poviem len toľko, že ako na potvoru som v tomto období potrebovala ešte viac jesť – zatiaľ čo iné tehuľky výrazne chudli. Tučná žena neprestane jedlo a hmotnosť riešiť ani v tehotenstve, zatiaľ čo štíhla tehuľka  necháva veciam voľný priebeh.

Tak ako počet týždňov tehotenstva narastal, aj moje ťažkosti pribudali. Tu som ich zhrnula do niekoľkých bodov:

Prvá ťažkosť: Zlá viditeľnosť pri sonografických a ultrazvukových vyšetreniach

Táto ťažkosť súvisí s„hrubou brušnou stenou“ – pri pneumatike okolo brucha sa nedajú robiť tieto vyšetrenia v primeranej kvalite. Môj lekár si tam síce našiel potrebné informácie, ja ako budúca mamička som si pohľad na vyvíjajúci sa plod nevychutnala, pretože som tam nevidela nič. Je to trochu zarmucujúci fakt, ale dá sa prekúsnuť. Zvlášť keď máte milého lekára, ktorý nič nekomentuje.

Rovnako som dopadla aj na 3D sone, kde to síce lekár tiež nekomentoval ale najavo svoj šok a hrôzu dal aspoň pohľadom.

Čoraz častejšie som si uvedomovala, že byť pred otehotnenim aspoň o 10 kíl ľahšia, všetko som mohla vnímať inak. Bála som sa a nenávidela, pretože som si bola istá, že svojmu dieťatku škodím.

Druhá ťažkosť: Prvé pohyby

Zatiaľ čo iné tehuľky už okolo 17-teho týždňa (vačšinou do 20tt prvé pohyby, ja ako bacuľa som vedela, že nemám nárok skôr ako v 21-22tt. Veľmi som na ten okamih čakala, pretože vďaka pohybom už som vedela odsledovať že bábätko je aktívne a všetko je v poriadku. Prvé citeľné pohyby sa skrátka v tej záplave tuku stratili.

Dýchavičnosť a občasnú slabosť tu opisovať nebudem, pretože tým trpí vačšina tehuliek. Brucho v tehotenstve rastie každej tehuľke a tieto ťažkosti s tým súvisia.

Tretia ťažkosť: Kde sú žily?

V sadlových rukách sa žily ťažko hľadajú a ešte ťažšie nachádzajú. Nočná mora, ktorú som poznala aj pred tehotenstvom sa s rastúcimi komplikáciami stupňovala. Pri každom vyšetrení predsa potrebujú urobiť odber krvi. Kto to zažil, dá mi isto za pravdu. Ak totiž odchádzate od sestričky so šiestimi neúspešnými vpichmi na rukách, s potom orosenou tvárou, slabosťou v nohách a zlosťou na seba samého – vtedy si pripadáte ako jediný tučný človek na svete.

Štvrtá ťažkosť: Stúpajúci tlak

V tehotenstve sa to považuje za veľmi závažný príznak. Ja som ním trpela. Jednak som bola vždy u lekára príšerne nervózna – pri dlhom čakaní v ambulancii som stále myslela na to, že je všetko kvôli mojej obezite komplikovanejšie a že aj tlak by bol nižší pri nižšej hmotnosti. Lekár si už na môj tlak 160/100 u neho v ambulancii zvykol. Týka sa ma aj diagnóza Syndróm bieleho plášťa a on to vie. Napriek tomu bol veľmi ostražitý a aj vďaka tomu mám svoje zdravé bábätko. Nám ženám hrozí v tehotenstve choroba ktorá sa volá preeklampsia a prejavuje sa okrem iného vysokým krvným tlakom v treťom trimestri. Je to vlastne volanie plodu o pomoc, pretože placenta nezvláda úplne plniť svoju funkciu a dieťatko je ohrozené.

Chudnutie s úspechom - balík kníh

Keď si kúpite tento balík, získate:

 • 5 kníh Mira Veselého s podpisom.
 • Plus ručne maľovanú záložku.
 • Plus dobrý pocit, že ste podporili autora :-)

Ďalšie riziko súvisiace s tlakom sa ma týkalo maximálne: Každý sa občas vytočí a tlak mu vybehne do nebeských výšok. Môj najvyšší nameraný tlak bol dva dni pred pôrodom 190/110. Môj lekár ma hospitalizoval a upozornil na to, že pri takomto tlaku môže dôjst k ohrozeniu až odumretiu bábätka kvôli praskajúcim cievam a následnému krvácaniu.

Štvrtá ťažkosť: Gestačný diabetes

Tehotenská cukrovka môže postihnúť rovnako štíhle ženy, ako aj ženy tučné. Rizikovými faktormi sú okrem iného nadváha, vysoký tlak, príp. cukrovka v rodine. Tieto rizikové faktory sa ma týkali. Touto ťažkosťou som v tehotenstve netrpela, ale strach z nej mi dal riadne zabrať.

Piata ťažkosť: Pani vy ste ale tučná

Touto vetičkou ma potešil jeden lekár deň pred pôrodom, keď bolo potrebné odhadnúť hmotnosť môjho bábätka. To, čoho som sa celé tehotenstvo bála sa zrazu stalo. V tej chvíli som bola podrobená výsluchu na tému: koľko vážim, koľko som vážila pred tehotenstvom, ako si môj gynekológ zisťoval moju hmotnosť (či mi veril, alebo si ma prevažoval) a kto že je ten môj gynekológ.

Že bola kvalita záznamu zhoršená okrem iného aj inou vlastnosťou, ktorá nesúvisela s mojou„silnou brušnou stenou“ ale s tehotenstvom (a nedala sa ovplyvniť), to už zabudol spomenúť. V zázname o vyšetrení mám teda poznámku o veľmi zlej kvalite vyšetrenia. Z ambulancie som odchádzala so slzami v očiach a vravela si, že sa na neho ani hnevať nemôžem pretože mi povedal len pravdu.

Šiesta ťažkosť: Pooperačné komplikácie

Môj synček bol v maternici uložený zadočkom napred – poloha koncom panvovým. Keďže nespĺňal hmotnostné kritéria pre prirodzený pôrod v tejto polohe (mal vyššiu hmotnosť), mal prísť na svet cisárskym rezom. Táto informácia ma potešila, pretože ma všetci varovali, že prirodzený pôrod koncom panvovým môže byť ťažší a komplikovanejší ako klasický hlavičkou napred.

Ani tu som ako obézna tehuľka neobišla skrátka, bola som upozornená na zvýšené riziko pooperačných komplikácii. Pri operácii brušnej dutiny môže pri tučnote hroziť horšie hojenie (príp. otvorenie) rany.

Tu je môj synček,52 cm a 4050 g zdravia, šťastia a lásky

Moje trápenie s tehotenstvom sa skončilo. Bolo pre mňa očistcom. Už nikdy nechcem vážiť 100 kíl. Že ich ešte teraz mám, je len dočasná záležitosť. Celý život som bola tučná a nejak závažne mi to neprekážalo. Zakomplexovaná som bola, v obchodoch som nezohnala nič a nemala som sa práve rada – ale nikdy to neohrozovalo život a zdravie niekoho iného.

Dnes je to inak a aj sa podľa toho správam. Chcem ešte jedno dieťa. Ale nechcem už očistec.

Takmer každá moja ťažkosť v tehotenstve  sa môže prejaviť u každého človeka s nadváhou. Tehotenskú cukrovku však nahradí bežná cukrovka. Nikto nikdy nevieme či nám nehrozí operácia slepého čreva, prípadne odstraňovanie žlčníka.

Existuje skutočne veľa chorôb, ktorými my ľudia trpíme. Pri rozumnom stravovaní a troche pohybu by tých chorôb mohlo byť podstatne menej. Ja už som na to prišla – vlastnou skúsenosťou.

Nečakajte na vlastné skúsenosti. Poučte sa z mojich chýb. Urobte už dnes niečo pre svoje zdravie.

Napísala Katarínnka

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 7. novembra 2008

 

Komentáre k článku: Tehotenstvo a obezita

 1. tonka 7. novembra 2008

  Mila Katarinka
  Musim ti naozaj velmi velmi podakovat za pridany clanok. Urcite to nebola prijemna skusenost, ale poucila teba a pouci aj ine, mna ako prvu. Velmi som ti vdacna. Nedavno som sa totiz vydala, no a samozrejme ze okrem ineho par novomanzelov planuje aj prichod babatka a podobne zalezitosti. Zatial este tehotna nie som, ale tvoj clanok mi poriadne otvoril oci.
  Prajem tebe aj tvojmu babatku vela krasnych chvil, nech ti rastie do krasy a prinasa radost. A samozrejme, ak budes mat cas, napis ako sa ti dari s chudnutim.

  Vsetko dobre

  Tonka

 2. kati 7. novembra 2008

  davam ti plne za pravdu!!! ja som prve tehotenstvo zacinala 160cm/61kg, nie idealne ale nebola som na tom nejako zle, BMI v norme. pribrala som “ukazkovych” 11kg, a cele tehotenstvo bolo pohodove, bez problemov… lenze z tych 11kg mi po porode 7kg zostalo a pocas kojenia sa na mna dalsie kila lepili ako muchy na med, kazdy mesiac kilo, nech som jedla akokolvek, myslim ze hormony spravili svoje. po skonceni kojenia som teda mala o 20kg viac ako pred prvym otehotnenim, a este som ani nestihla zacat chudnut, bola som tehotna znovu. peklo na zemi, nosit 2 velke baliky – dieta+obezita, odrazu sa na mna klasicke tehotenske problemy lepili jeden za druhym, cukrovka, vysoky tlak, krcove zily, hemoroidy, dychavicnost, bolesti snad vsetkych kosti a klbov na tele, na wc som musela chodit kazdu polhodinu, spat sa nedalo, pohyb mi robil take problemy ze som sa takmer nehybala, a nic z tohoto som z prveho tehotenstva nepoznala! od stvrteho mesiaca som bola na lekarom kontrolovanej diete (alebo skor racionalnej strave) o 7500kJ denne, napriek tomu som pribrala dalsich 23kg, po porode mi z nich zostalo 18 a situacia s kojenim sa zopakovala, co mesiac to kilo nahor (dieta pokracovala), obezita mi zacala ohrozovat zivot (problemy so srdcom) takze som bola nutena dieta predcasne odstavit, aby som mohla chudnut, kedze uz to bolo akutne. moj syn je teraz imunodeficitny, a je dost mozne ze preto ze bol kojeny len 4 mesiace, budem si to asi do smrti vycitat, a to vsetko “vdaka” kilam navyse :-( nastastie vdaka timu lekarov na spravnom mieste som pod odbornym dohladom schudla, trvalo to sice 2 roky, ale teraz mam 63kg a zdravotne problemy su vsetky prec, cielova vaha zatial 60kg a potom uvidime :-) chceli sme povodne 3 deti, ale uz viem co so mnou robia tie tehotenske a kojace hormony, takze si to uz netrufnem. drzim ti velmi palce aby sa ti podarilo schudnut! a ostatnym zenam vrelo odporucam – schudnite pred otehotnenim, a stale si sledujte vahu! neverte tym co hovoria ze treba jest za dvoch a ze kila navyse pojdu po porode lahko prec, mozno niekomu ano ale radsej ich ani nenabrat!

 3. dafe 7. novembra 2008

  Katarínka,
  pred chvíľou som si prečítala Tvoj článok, a musím konštatovať, že každé slovo za slovom v tomto článku znie, ako by som ho písala ja. Proste presne opis môjho tehotenstva. Aj keď som mala o desať kíl menej, mala som presne tie isté problémy ako Ty. Zažívala som presne tie isté pocity, nevrlé pohľady lekárov a sestričiek, nakoniec som si privodila aj trombózu , alebo – ako lekári povedali – tehotenstvo to len urýchlilo, aby sa prejavila skôr- neviem. Ale pred pôrodom som dostala od lekárov ešte aj vynadané, prečo som o probléme nepovedala skôr. Liečim sa na ňu dodnes. A moja bábika mala ešte vyššiu váhu 4300 g, takže viem presne o čom si napísala. Už to viac nechcem zažiť. Po pôrode mi zostalo 92 kg, no vďaka Bohu som objavila túto stránku a od februára je už 26 kg dole. Chceli by sme s manželom aj druhé bábo , avšak pre spomínané zdravotné problémy to bude asi dosť rizikové tehotenstvo, ale snáď sa podarí, a dúfam, že to bude o dosť ľahšie s ľahšou váhou….
  Pripájam sa teda k Tvojej výzve, ženy chudnite, schudnite skôr, ako budete tehotné, vyhnete sa presne vyššie popísaným problémom. Určite to za to stojí, verte mi.
  Dafe.

 4. katarinnka 7. novembra 2008

  Ahojte kočky.
  Som rada, že sa Vám článok páčil a že som opísala skúsenosti ostatných. I keď by nám bolo všetkým veselšie, keby sme tie skúsenosti nemali, ale prežili sme to, no nie?
  Tonka naozaj si vezmi moje slová a slová ostatných kočiek k srdcu.
  Zisťovala som si u lekárov, či mi hrozia komplikácie a či nie. Vždy som dostala odpoveď, že komplikácie nezávisia od hmotnosti. Že najväčší problém je s kilami navyše otehotnieť. Lenže keď sa náhodou v tehotenstve nejaká komplikácia objaví – a ona sa objaví určite… tak prvé čo si budeš vyčítať sú kilečká.
  Kati mne sa ani kojiť nepodarilo poriadne. Po sekcii sa mi laktácia poriadne nerozbehla a do mesiaca potom bolo po mliečku. Tiež som počula že platí nepriama úmernosť pri kojení. Čím väčšie prsia,tým menej mlieka-horšie kojenie. Aj 4 mesiace sú dosť a dala si dieťatku maximum. Najpodstatnejšia je predsa láska.
  Je fakt možné, že aj tretie tehotenstvo by si mala také komplikované a kilečká by sa lepili. Vieš však dnes oveľa viac ako predtým. Možno máš len sklony k zadržiavaniu vody. Je otázne, či Ti tretie dieťatko za takéto trápenie stojí.
  Dafe problémy so zrážanlivosťou som mala aj ja, vlastne len čakám na výsledky či je všetko po pôrode v poriadku. Tie sú snaď jediné, ktoré som nespájala so svojou nadváhou. Môže to byť komplikácia. Ale pri dostatočnej prevencii a sústavnej liečbe by to vôbec nemuselo byť také zlé.

 5. betina1984 7. novembra 2008

  Ahoj Katka,

  no, ja som tiež pred nedávnom rodila (7 mesiacov má bambula). Tiež som nepatrila medzi tie najštíhlejšie. Otehotnela som pri 80 kg a výške 166 cm, podotýkam, vcelku bez problémov, čo som si pri mojich diagnózach myslela, že nikdy nebudem mať deti a aj mi to endokrinológ mierne naznačil (odvtedy tam nechodím). Ja som sa od začiatku tehotenstva cítila perfektne, aj keď som bola “tučná”. Nemala som žiadne problémy, absolútne nič. Bábätko bolo dobre vidieť cez sonograf, aj mi hneď v 20. týždni povedali, čo to bude. Pohyby som cítila už v 18. týždni, čo bolo na prvorodičku dosť skoro. So žilami som mala vždy problémy, že som ich nemala viditeľné, ale dobrá sestrička sa vždy trafila, čo nemôžem povedať o sestričkách v pôrodnici, nakoľko tie keď mi trafili žilu na zápästí, tak im praskla. To sa stalo asi 4x… Cukrovku som nemala. Vysoký tlak tiež nie, čo som sa dosť čudovala… Malá bola otočená správnym koncom, tak sme sa porodili ľahko. Veď mala len 3330 g a 50 cm, takže dieťa ako s učebnice…:-). Ale sme si 4 dni poležali pred pôrodom v nemocnici, nakoľko malá mala zrýchlené ozvi srdca – tachykardiu, tak si nás tam pre istotu nechali. Aj keď som išla rodiť s 94 kg, nikdy som nepočula od sestričky alebo doktora žiadnu poznámku na moju váhu… Po pôrode mi ostalo 88 kg, ale už je to vďaka Bohu minulosť. Pokiaľ budem mať druhé dieťa, dúfam, že už z takej váhy neotehotniem. Nie preto, že by som nejako zle prežívala tehotenstvo, ale predsa len, už si začínam zvykať na to, že som o niečo chudšia a nerada by som sa zase našla na 90 kg. Mimochodom, Katka, tuším si z Trenčína, že? Ja som tiež rodila v Trenčíne…:-)

 6. katarinnka 8. novembra 2008

  betina a u koho si rodila? kazdeho s nadvahou nestretnu tazkosti. a vsetky tazkosti s nadvahou ani nesuvisia. len som to kvoli nadvahe horsie prezivala, vsetko si zbytocne vycitala a tento pocit uz nechcem zazit. to je dobre, ze si nemala komplikacie. oni naozaj nemusia stretnut kazdeho. ani mna nikto nekomentoval, len ten jeden lekar na konci. s pristupom lekarov z TN som maximalne spokojna.

 7. betina1984 12. novembra 2008

  Katka, rodila som u Krkošku a bol tam aj Lintner…

 8. mischelle 13. novembra 2008

  Jaj, dievčatá…úplne rozumiem.

  Ja som otehotnela ako 73kilová, rodila som 96kilová…teraz mám 78kíl…pre mňa úplná hrôza, keďže väčšinu života som mala tak 55 – 60kilo.
  Ja som nemala až tak problémy v tehotenstve ako po ňom. Strašne mi tá nadváha vadila a vadí dodnes. Rodila som nakoniec cisárskym, lebo malá bola zamotaná a to hojenie a fungovanie po pôrode bolo strašné, rana v pohode, ale chodiť po dome bez výťahu, ťahať kočík a všetko…fučala som, potila sa…no hrôza..
  Nedokážem schudnúť, nič mi nepomáha, zistili mi nejaké problémy s metabolizmom…teraz začínam chodiť po testoch, tak snáď mi pomôžu a konečne schudnem…

 9. Nanika 16. novembra 2008

  Ja som bola troska iny pripad, ja som nemohla otehotniet a z vcelku normalnej vahy 177/78, som sa asistovanou reprodukciou dostala na vahu 84 kg, potom Prednisonom za dva mesiace plus 8 kg, co tyzden to kg hore, prisambohu aj zo vzduchu som vtedy priberala, otehotnela som ako 92 kg a rodit som isla ako 102 kg cisarakom, lebo maly si povedal, ze uz ho to v brusku nebavi a zacal sa odpajat… Ale taktiez mam vcelku dobre skusenosti, nebolo mi nic a musim povedat, ze mi bolo vcelku velmi dobre, akoby som ani nebola tehotna, az na problemy so zaludkom, co s vahou nic nemalo. Ale tie zily poznam, pred cisarakom ma nevedeli napichnut, cely operacny tym nastupeny a mne nevedeli zilu najst. Tyzden po porode 88 kg a teraz mam vdaka tejto stranke okolo 72 kg. Ale poviem vam, mam strach, aj by som dietko dalsie chcela, ale ked si predstavim, co som podstupila kvoli prvemu, nie som si ista, ci to zvladnem…

 10. Seli 7. decembra 2008

  ahojte dievcata, v prvom rade vam gratulujem napriek problemom s cimkolvek, ze sa vam podarilo stat sa uspesne mamickami a dokonca aj opakovane…
  nepatrim do tejto kategorie, zatial netrpim obezitou a ani nemam dietatko…ale chcela by som velmi mat a kvoli mojej situacii sa ma tato tema predsa len trosku tyka.
  som kratko po transplantacii oblicky a uz teraz mam bmi 25 (hranica medzi normovahou a nadvahou) a beriem prednison (kortikosteroid, tie ktore ste ho pre akukolvek pricinu brali – hlavne po operaciach, viete ake ma ucinky na chut do jedla a nasledne priberanie). je len malokto, kto po tomto a podobnom lieku nepribral. denne ma trapia stavy hladu a neskutocnej chuti na jedlo, priam zravosti a bojim sa ze aj ked sa ako tak snazim, podla toho ako mi to ide priberiem. uz teraz sa ma tyka mierna nadvaha a co bude o rok?
  preco prispievam do tejto diskusie? lebo tak o rok, ak bude transplantacia stale uspesna a vsetko v poriadku by som sa chcela pokusit o dietatko. nechcem v ziadnom pripade otehotniet s nadvahou ci obezna, nesmie sa mi to stat, problemy s vahou pocitujem uz teraz, ked je to len zopar kil navyse.
  Jasne, mala by som prejst na stravu z ktorej sa nepribera, a pomaly zacat chudnut. Mam s tym ale problem, snazim sa jest zdrave potraviny a prilohy ale jem stale velmi vela urcite ovela viac nez by som potrebovala a velmi sa bojim, ze nekontrolovatelne priberiem. Co vam pomohlo najviac sa popasovat s kilami? Alebo ako oklamat vecne hladne telo? dakujem za akukolvek radu a drzte mi palce, nech sa mi napriek zdravotnemu stavu podari aj mne mat raz vlastne dietatko…

 11. katarinnka 8. decembra 2008

  Seli nemozem hovorit za tie, ktorym sa uspesne dari v chudnuti ale viem ake to je ked mas nekontrolovatelne chute na sladke. ked som vysadila HAK, tak sa mi to dialo a celkovo mavam zo seba pocit ze keby sa nekontrolujem tak tych kil je este viac ako strasnych 100.
  co ti ale mozem poradit je dostatok tekutin a zeleniny. v jedno leto som konzumovala vela vela zeleniny a ovocia a do jedla som sa musela nutit lebo som mala pocit uplnej sytosti.
  taktiez ak ti mozem poradit tak ak sa nahodou aj prejes, tak si to nevycitaj a vrat sa k normalnemu jedalnicku….. precitaj si knihy od Edity Sipeky. Mozno pochopis ako sa prestat bat jedla. Skus jest jeden tyzden podla svojej chuti, mozno zistis ze ani nepriberas a zdaleka nejes vsetko a velke mnozstva. ved zakazaneho najviac chuti.
  ak mas na nieco dlhodobo prisernu chut, tak si to treba dat lebo telo vydava signal ze to potrebuje. napriklad mne teraz po porode zistili, ze som chudokrvna. pritom uz niekolko tyzdnov potlacam chut na pecen – lebo je nezdrava a na dobry steak. telo si pytalo zelezo, ktoreho je v tychto potravinach viac ako v inych.
  drzim ti palce, aby sa vsetko dobre vyvijalo a ty coskoro otehotnies a budes mamickou. a urcite sem napis ako sa dari.

 12. anetik 13. marca 2009

  Ani neviete ako som rada že som našla tento članok a prispevky v nom!Ja som si myslela že som jedina s týmto problemom pretože ja stretávam len krasne štihle tehulky….po druhom dieťatku som važila 100kg….a chcela by som dalsie bábo ale viem že s týmto zavažim to nie je sranda viem ako hrozne som sa citila posledne mesiace tehotenstva….bolo to príšerné….pred dalšim otehotneným chcem schudnuť aspon 15 kil aj viac….viem že MUSIM kvoli sebe aj kvoli dieťaťku ktore veľmi chceme….ja verím,že sa podarí a po prečitani tohto celeho (konečne viem že nie som sama)to isto vyjde….:)

 13. mucinka 25. marca 2009

  Ahoj Katarinka,som rada,ze si mi otvorila ociska.Chceli sme druhe babatko ale momentalne mam tolko kg ako ked som isla rodit svoje prve pred rokom.Po precitani tvojho clanku som si povedala,ze v ziadnom pripade. Uz pri prvom mala sestricka ktora ovsem mala cez 100 kg pri porode taku poznamku ze koli tuku nepocuju poriadne na pasoch srdiecko.Chcela som jej v bolestiach povedat nech sa najprv pozre do zrkadla a potom nach hovori daco o tuku ale nejak ma osvietilo a povedala som si, ze ma vlastne pravdu.
  A tak som sa dala na boj s kg a vlastne pri hladani stranok o tehotenstve som nasla stranku o chudnuti.Povedala som si,ze je to znamenie asi zhora a tak som sa nato dala .Dnes uz chudnem nejake 2 tyzdne aj nieco mam dole 2 kg a 3 cm z pasu.Citim sa dobre a ked dosiahnem svoj ciel dam si darcek v podobe malej fazulky.TAk aj tebe a malickemu prajem v zivote vela stastia a uspechov a aby ked sa raz rozhodnes mad druhe babatko tvoje tehotenstvo bolo to najprijemnejsie a aby si si ho uzivala plnymi duskami bez zbytocnych pripomienok od lekarov a zdravotnych problemov.Pa a Dakujem

 14. katarinnka 31. marca 2009

  mucinka to sa stalo aj mne.Maly mal planovany cisarsky rez ale porod prirodzene zacal. Mala som take kontrakcie, ze mi z nich bolo na vracanie od bolesti ale kedze sa v zaplave tuku tie tlaky stratili, nikto mi neveril.
  to bola perlicka, ktoru som akosi zabudla v clanku spomenut. aku hmotnosti si mala pri prvom tehotenstve a kolko merias? zelam uspesne chudnutie.

 15. mucinka 16. apríla 2009

  Ahoj Katarinka,tak ked sme chceli prve mala som 88 a vpredpriprave na tehotrnstvo som schudla na 77 ked som otehotnela mala som pri svojej vyske 163 cm 79 ked som sla rodit mala som 94. Tyzden po porode som mala 83kg ale moj jedalanicek bol hrozny nemala som cas pravidelne jest a tak som sa napchavala tym co mi prislo pod ruku a zvaca to boli nrjake dobosky alebo nieco sladke a tak ked som sa po par mesiacoch postavila na vahu a zbadala som tam 96 tak som bola zhrozena. Nieco slo dole .Potom sme sa zmuzom rozhodli ze by sme mozno uz chceli aj druhe nechceme mat totiz velky vekovy rozdiel a postavila som sa opat na vahu a videla som tan 94 kg tak som zacala surfovat a nasla som tvoj prispevok a vtedy som sa rozhodla , ze pri takejto vahe ozaj nemozem otehotniet .Nebolo by to dobre ani pre mna ani pre babo.TAk ti chcem este raz podakovat za tvoj prispevok.mozno naozaj pomoze viacerim co planuju otehotniet.Ahoj

 16. maca 21. apríla 2009

  prsim o radu,neuskodim babetku,ked kojima prikrmujem ho 3 krat za den,zacala som s Vaspu dietou,je vynikajuca,mudra a logicka dakujem Maca

 17. Miro Veselý 21. apríla 2009

  počas kojenia výživu konzultujte s lekárom. racionálna strava je v poriadku, ale nemala by byť energeticky príliš podpísknutá. samotné kojenie bude z nazbieraných kíl čerpať, pretože materské mlieko obsahuje 50% tuku.

 18. maca 27. apríla 2009

  pan Vesely,dietujem 12 den,moj energ.prijem je 5000kJ,schudla som 3 kila,nesportujem,ale s dietatom sa casto prechadzam,myslite,ze je to v poriadku s mojim prijmom KJ za den?maly ma 7 mesiacov ,este ho kojim,syncek ma 10 kil,prikrmovany,prosim,poradte mi,dakujem pekne,inac prinutila som aj svojho na smrt nechudnuceho manzela,co sa mi s nijakou inou dietou nepodarilo,potom vam napisem,kolko schudol on.

 19. Miro Veselý 27. apríla 2009

  počas kojenia neblbnite s diétami 5000 kJ je nezmyselne málo! dieťa potrebuje mlieko. tieto veci konzultujte s lekárom

 20. maca 5. mája 2009

  pisem Vam,moj manzel sa predsa odhodla,chudne s Vasimi radami uz 11 den a ma dole3,5 kil,je stastny,ja tiez,svoj prijem som zvysila o 2000Kj,dari sa mi,mam dole 4,5 kil,dieta je zdrave,a ja tiez,ozvem sa o mesiac,ako pokracujeme…

 21. obezita 25. júna 2009

  no ,co citam,je zaujimave,aj ja som tehotna vyzera to tak,ze si hodim dietku aspon d siesteho mesiaca,ale nie hladovku,len royumnu stravu.

 22. gabi 22. júla 2011

  Ja som po pôrode pribrala,teraz sa mi pridali problémy so
  štítnou žľazou a následne mám vyšši tlak,užívam lieky na tieto
  problémy a endokrinologička mi vynadala,že priberám.Prečo mi kardiolog nepovedal o účinkoch na váhu?Aby som schudla 1 kg,
  dva týždne nič nejem a prácu mám takú,že stále stojím a hýbem sa.
  Ptri výške 164 cm vážim 109kíl.Č mám robiť,aby som chudla?

 23. Miro Veselý 22. júla 2011

  gabi ak nič neješ, ešte viac si spomalíš metabolizmus. dodržiavaj na týchto stránkach popísaný režim, ale najskôr to konzultuj s lekárkou.

 24. renata 25. júla 2011

  ahoj,,ja som minuly rok chudla s tvojimi radami,aj som schudla10kil,potom som prestala fajcit a pribrala som 4kila naspat co je horsie ,ze kazdy den si vravim idem na to a jednoducho nemam volu,lebo som stale hladna,najviac vydrzim tyzden aj to s prehreskami,,kto by ma vedel nakopnut zacat odznova?

 25. aduskaa 3. mája 2012

  zeničky ja som pribrala ukážkovich 25 kg.nie ze by som sa prejedala ale bola som castnicka v non stope nemala som cas jest takze moj denny energeticky prijem bol jeden chlebik denne vecer ked som dosla domou a teras som otehotnela mala som rizikove a musela som mat pravidelnu stravu a ziadny pohyb.schudla som 17 kg za 10 mesiacou a ako??pravidelnou stravou a behanim okolo mojho drobceka ktori je riadny zivan :-D

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: