BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Oplatí sa pri chudnutí robiť výnimky?

Málokto má rád príliš prísny režim. Preto niektorí autori odporúčajú voľné dni, počas ktorých sa dá zjesť čokoľvek len chcete. Lákavý názov cheating days priam zvádza najesť sa. Je to dobrý nápad?

Akosi však tuším, že tento článok sa niektorým čitateľom nebude páčiť. Preto si hneď na začiatku vyjasnime pojmy.

Cheat days, čiže podvádzacie dni sa osvedčili pri nízkosacharidových diétach. Vychádzajú z princípu sacharidových vĺn. V koncepte ide o to, že počas jedného dňa (alebo niekoľkých dní) sa zámerne navýšia sacharidy. Telo si vďaka tomu vytvorí zásobu. Potom sa v strave sacharidy znova škrtnú a športovec (pretože tieto diéty sú zo športového prostredia) pár dní môže fungovať stále efektívne. Potom sa proces zopakuje. Ak držíte diétu toho druhu, azda viete čo robíte a ďalej tento článok čítať nemusíte. Pretože tu sa bavíme o chudnutí, nie o profesionálnej športovej príprave, pri ktorej sa bežne používajú aj iné zverstvá. Profesionálny šport je biznis, kde najlepší chcú poraziť najlepších. Ide o peniaze a prestíž. Nie o zdravie. Zdravie sa tu používa ako nástroj. Takže to je cesta, ktorou sa pri chudnutí nechceme vydať.

Pokiaľ ste sa rozhodli schudnúť racionálnou stravou a pohybom, nepotrebujete žiadne odpúšťacie, či prežieracie dni. Podrobne som to popísal v článku Cheat day – podvádzací deň. Dôvod je ten, že pri chudnutí nie ste ani v diéte a ani netrpíte nedostatkom sacharidov. Tým pádom nejaké nárazové obžerstvo nedáva žiaden zmysel. Bol by to skôr krok späť - do čias pred chudnutím. Uštedriť si výnimku z režimu racionálnej, či zdravej stravy (a teda aj chudnutia) sa môže stať aj problémom.

  1. Pri racionálnej strave sa snažíme nastaviť príjem tak, aby telo dostalo čo potrebuje. Výnimka v podobe cheat dňa by potom znamenala zbytočné navýšenie energetického príjmu. Načo by ste to robili? Nebolo cieľom chudnúť?
  2. Pre optimálny pocit pri chudnutí sa snažíme dosiahnuť čo najstabilnejší stav. Žiadne veľké porcie, žiadne dlhšie hladovanie. Ak telo má stále optimálny príjem bez výkyvov, zmiznú aj túžby maškrtiť. Výnimka v podobe cheatovania potom akurát rozkmitá túžbu dať si viac aj nabudúce.
  3. Aj jednorazové prejedenie sa nevhodnou stravou môže mať neočakávané neželané dôsledky. Žlčníkové záchvaty, srdcovocievne komplikácie, koliky - jednoducho obžrať sa nie je zdravé. Nezapadá to do konceptu zdravej stravy. Áno, väčšinou sa nič nestane. Ale to ešte neznamená, že to je OK.

Myslím, že to, ako argumentácia stačí. Viem, niektorí teraz budete protestovať, že ste niekde čítali, ako taký cheat deň pomôže metabolizmu a hormonálnej situácii. Ale prečítajte si tie články dobre! To sa naozaj týka ľudí, ktorí sú v sacharidovej podvýžive. A mimochodom nejde o to obžrať sa odpadom. Cheat deň znamená zvýšiť príjem komplexných sacharidov a znížiť tuk.

To len zažiadaní tuční si to preložili po svojom, že sa môžu nadžgať hamburgermi a tortami.

Takže pri chudnutí odporúčam, aby ste si nedovolili žiadne výnimky. Držte sa zdravej stravy čo najpevnejšie a tak dlho, ako sa dá.

Jasné, tu a tam výnimka príde! Ak si občas dáte niečo menej vhodné, tak jedno jedlo je určite lepšie, ako celý deň jesť nevhodnú stravu. Ak už máte zjesť jedno jedlo - napríklad v nedeľu u rodičov zjete čo položia na tanier - tak to je určite v poriadku. Samozrejme, vo vašom záujme bude, aby to nebolo príliš mastné. Pretože aj po jednom nevhodnom jedle sa môžu ozvať ťažkosti s trávením.

V tomto ale univerzálne rady neexistujú.

  • Niekto si môže dať raz za týždeň výnimku a bude spokojný. Celý týždeň sa bude tešiť, že mal a zas bude mať dobrotu.
  • Iný keď si dá raz za týždeň výnimku tak bude týždeň trpieť, pretože tak strašne rád by si dal ešte niečo, že to proste bude zbytočná záťaž.

Každý človek je iný. Vyskúšajte si, či dokážete zvládať výnimky a zariaďte sa podľa toho.

Najmä ľudia, ktorí sú tak trocha závislí od maškrtenia budú asi s výnimkami mať vážny problém. Je to podobné ako s alkoholizmom - alkoholik ak má prestať piť, musí to byť natrvalo. Nemôže si zvyčajne potom dať ani trocha, pretože to zvyčajne nezvládne a zas sa rozpije. S jedlom to je podobné. Viem, úplne prestať jesť sa nedá. Ale dá sa úplne prestať jesť maškrty, dobroty, zbytočnosti.

Napísal
Miro Veselý 
22. mája 2022
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.