BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Pitný režim: Málo je zle, veľa tiež

O pitnom režime koluje neuveriteľne veľa fám. Nenaleťte preto senzačným správam či už z jedného, alebo druhého konca informačného spektra. Často sú motivované len snahou upútať pozornosť zviditeľniť niekoho alebo niečo.

Začnem od konca. Mnoho ľudí nedodržiava žiaden pitný režim. Na prvý pohľad to je najprirodzenejšie - "načo sa o niečo starať, telo samo pochopí, kedy má smäd". Takýto prístup však v praxi nefunguje.

  • V dnešnej dobe je mnoho podnetov, ktoré účinne odvedú pozornosť od pitia.
  • Nepiť sa mnohým hodí. Pri šoférovaní či na rokovaní ich to potom neťahá na WC.
  • Ak to robíte dlhodobo, pocit smädu vymizne a nebude vám pripomínať, že máte piť.

To sú hlavné body. Ide leto a zakrátko začnú horúčavy. Ak sa šofér nenapije, už čoskoro sa mu spomalia reakcie na podobné, ako keby sa pred jazdou vínkom potúžil.

Preto je lepšie piť pomerne pravidelne, v rámci rozumných intervalov. Po troche. Nie naraz liter a potom pár hodín nič.

Koľko vypiť?

To záleží od vašej hmotnosti, ale aj od teploty okolia a vášho telesného výdaja.

  • Väčší človek potrebuje vody viac, ako útly.
  • Športovec či manuálne pracujúci potrebuje viac, než Homo GaučoLežus GaučoLežus ,
  • V horúčave treba vypiť viac, než v zime.

Veľmi, ale naozaj veľmi približne to bude okolo dvoch litrov za deň. Možno jeden z tých dvoch litrov prijmete v zelenine, potom stačí vypiť menej vody.

Ak si to chcete prepočítať, môžete si zrátať príjem v mojej unikátnej kalkulačke, ktorá vyráta aj mnoho iných telesných parametrov a odporúčaní.

Pitný režim sa právom považuje za dobrú vec. Len poniektorí ľudia si ho zle vysvetľujú. Povedia si, že ak dva litre sú dobré, štyri pomôžu viac. Masírovaní nezmyselnými článkami o šialených detoxoch niektorí nešťastníci vypijú aj 5 či 6 litrov vody za deň. Výsledkom môžu byť problémy.

Neverte každému článku, ktorý nájdete niekde na internete. Mnohí prevádzkovatelia to dávajú za lacný peniaz (od)pisovať narýchlo a zalacno s cieľom niečo predať. Nečudo, že niektorí sa potom v tej záplave nezmyselných informácií nevedia zorientovať.

  • Ak vybehnete na celodenný výlet dokonca na slnku, možno právom vsiaknete aj 3 či 4 litre vody ako nič - horúčava, telesný výkon.
  • Pokiaľ si dáte ľahký nedeľný výšľap po nákupáku, tak to vlastne vôbec vodu brať nepotrebujete. Ak teda nenakupujete v kožuchu.

Veľmi podrobne som o pitnom režime pri chudnutí písal v tomto článku.

Každopádne, vodu nepodceňujte. 

  • Ak jej vypijete málo, môžete skončiť v nemocnici. Trebárs preto, že omdliete v horúcom dni.
  • Ak jej vypijete priveľa, môžete skončiť v nemocnici. Trebárs preto, že sa objavia rôzne opuchy či poruchy krvného obehu.

Takže opatrne.

Ak máte častejšie smäd a vypijete preto viac, ako by bolo pre vaše telo pri danej teplote a záťaži normálne, radšej sa poraďte s lekárom. Opakovaný smäd môže byť signálom choroby.

Určite je lepšie vypiť vodu len po menších dávkach, ako naraz celú fľašu.

Takže ide leto a dajte si záväzok, že budete piť s mierou. Nielen vodu. :-)

Napísal
Miro Veselý 
23. júna 2023
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.