BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Pitný režim

Pojem "pitný režim" snáď uznáva každý a nerešpektuje takmer nikto. Jeho dodržiavanie je dôležité bez ohľadu na to, či ste zdraví, alebo chorí, tuční, chudí. Piť treba pri športovaní aj pri odpočinku.

Súčasná spoločnosť je nastavená tak, aby systematicky potierala prirodzené potreby ľudí. Pitný režim, pravidelnú stravu, kvalitný spánok... Všetko je akosi dôležitejšie, než biologické funkcie. Počas vyučovacej hodiny, či počas práce sa akosi "nepatrí" zájsť na záchod, alebo ísť sa "len" napiť. Pri dlhom sedení na porade nie je vhodné len tak vstať a ponaťahovať stuhnuté telo. A tak si postupne zvykáme na to, že hoc aj telo vysiela rôzne signály, že by sa niečo malo spraviť, nie sú rešpektované. A postupne ich prestaneme vnímať.

Alebo ich nesprávne interpretujeme. Neraz za pocitom hladu stojí smäd. Stačilo by sa dobre napiť vody a "hlad" je preč. Ak máte problémy s nadváhou, skúste si to - funguje to bezpečne.

Postupne sme sa naučili celkom ignorovať prirodzené potreby. Jednou z nich je aj pitie vody. Nedá sa spoliehať na to, že by sme pocítili smäd v tú "pravú chvíľu". Pocit smädu sa dostaví až keď už je veľmi neskoro - keď je strata tekutín priveľká.

Chcete schudnúť? Pitný režim je riešením

Táto zásada platí a je overená. Ak sa pravidelne napijete, napríklad každú hodinu po celý deň, významne vám to zlepší metabolizmus. To plus rozumné zloženie stravy samo postačí, aby sa ručička na vašej váhe začala posúvať smerom ku lepším číslam. Pozrite sa, ako schudnúť - v bodoch a prehľadne.

Pitný režim - môžete využiť niektorý kanvicový filter. Pitný režim - môžete využiť niektorý kanvicový filter.

Pitný režim jednoducho podporí chudnutie. Je to overené a "beží" to pomocou niekoľkých mechanizmov.

 • Pitný režim znamená určitú disciplínu. Vo chvíli ak ste schopní držať pozornosť na svojom zámere schudnúť, budete okrem pitného režimu aj v podvedomí trocha viac dávať pozor. Niekedy si to človeka ani neuvedomí.
 • Dodržiavanie pitného režimu sa v tele prejaví tým, že sa optimalizuje metabolizmus. Telo má dostatok vody na to, aby prebiehala látková výmena, aby sa detoxikovalo - nemyslím tým nejaký "detox", ale to, že ak telo je správne hydratované, vie sa zbaviť rôznych škodlivín účinnejšie.
 • Pri pitnom režime je vždy v žalúdku trocha vody a to znamená, že nie je prázdny. Nemáte hlad.

To sú len tri dôvody prečo sa oplatí myslieť na príjem tekutín.

Dosť veľa obéznych ľudí má problém s pohybovaním sa, ale aj s močením. Preto niekedy siahnu k nepitiu. Dá sa pochopiť zámer - menej návštev WC sa hodí šoférovi aj človeku, ktorý ide na výlet a mal by problém močiť niekde v lese. Na druhej strane ísť "nasucho" znamená vyššie riziko. Napríklad horšia regenerácia kĺbov pri a po pohybe. Organizmus bez tekutín sa postupne prehrieva. Zahusťuje sa krv, zhoršuje s výkon srdca. O to menej kyslíka sa dostane k orgánom i svalom. Spomaľujú sa reakcie - šofér môže reagovať spomalene. V horúčave je to ešte nebezpečnejšie.

Koľko vypiť v rámci pitného režimu?

Odporúčam pozrite si túto tabuľku.

Pitný režim - tabuľka vhodného množstva tekutín podľa hmotnosti Pitný režim - tabuľka vhodného množstva tekutín podľa hmotnosti

Rýchlejší výpočet však získate, ak v kalkulačke BMI zadáte svoje parametre. Vypočíta vám aj pitný režim.

Radšej často a málo, ako občas veľa

Tak ako aj v strave, platí aj pri dodržiavaní pitného režimu pravidlo menej naraz je viac. Menej naraz je pre telo oveľa lepšia dávka. Ak za deň máte prijať zhruba 2 litre vody, je to 20 decových pohárov. Alebo 10 dvojdecových. To je optimálne. Ak by ste vypili 4 pollitráky, veľká časť vody by vaším telom len „prehrmela“ a rýchlo by ste to vymočili. Navyše s veľkou dávkou vody môže odísť aj časť minerálov a to je zbytočné.

Ak ale pijete často a málo, voda sa má možnosť oveľa účinnejšie vstrebávať a dostane sa tam, kde treba. Ideálny prístup teda je ten, že budete piť v čase medzi jedlami. Príkladom pitného režimu môže byť:

 • 7 hod: 3 deci vody
 • 8 hod: Raňajky
 • 9 hod: 2 deci vody
 • 10 hod: 2 deci vody
 • 11 hod: desiata
 • 12 hod: 2 deci vody
 • 13 hod: 2 deci vody
 • 14 hod: obed
 • 15 hod: 2 deci vody
 • 16 hod: 2 deci vody
 • 17 hod: olovrant
 • 18 hod: 2 deci vody
 • 19 hod: 2 deci vody
 • 20 hod: večera
 • 21 hod: 1 deci vody
 • 22 hod: nič
 • 23 hod: buvať

Ráno môžete na naštartovanie vypiť viac vody. Trebárs pol hodinu pred raňajkami. Potom medzi jedlami pite každú hodinu. Alebo ak pijete z menšieho pohára, tak častejšie. Je ale dobré piť z fľaše a to lievať do pohára – máte tak mierku, koľko ste vypili.

Vyberte si vhodný pohár na pitný režim. Väčší nemusíte vypiť naraz Vyberte si vhodný pohár na pitný režim. Väčší nemusíte vypiť naraz

Večer zas bude výhodnejšie pitie už zmierniť, aby ste nemali ťažkosti so zaspávaním. Hodinu a pol pred spaním nepite, aby pitný režim nespôsobil problémy so spánkom.

Čo v prípade, že sa pitný režim nehodí v práci kvôli WC?

Častý problém je, že pravidelné pitie ľuďom prekáža. Musia chodiť častejšie na vécko. To v niektorých situáciách môže značne otravovať. Či už jazdíte autom, máte rokovanie, alebo schôdzu, je nepríjemné ak sa o slovo hlásia naše potreby. Je tu však problém. Ak nebudete piť, tak to že nepôjdete na záchod je len jedna strana mince. Dehydratácia má totiž aj nepríjemné následky.

 • Nižšia výkonnosť a pracovný výkon
 • Horšie intelektuálne funkcie a pozornosť
 • Sklon k nervozite, hádavosti, zlosti, frustrácii

Stoja vám takéto prejavy nedostatočného zavodnenia za to? Podľa mňa s pár pauzami je to predsa len o niečo lepšie. Uznávam, na diaľnici sú úseky, ktoré naozaj pitnému režimu neprajú. Aj tak by ste mali vždy hľadať také spôsoby životného štýlu a práce, ktoré vás telesne nepoškodzujú.

Ktoré tekutiny sú vhodné ako základ pitného režimu?

Čistá voda je optimálna. V mnohých oblastiach na Slovensku je vodovodná voda celkom v poriadku, stačí ak ju chvíľu necháte postáť. Pokiaľ v nej cítite pachute, je to zvyčajne z prívodných rúrok v dome. Potom môžete použiť niektorý kanvicový filter na vodu.

Balená voda nebýva kvalitnejšia, než tá z vodovodu. Možno tie najdrahšie áno, ale lacnejšie sú zvyčajne len zabalená voda z vodovodu. Takže ak potrebujete balenie – napríklad na výlet, alebo ste v cudzom meste, je to skvelá voľba, ako si zavodniť organizmus. No nosiť si z obchodu domov vodu v plastovej fľaške, keď z vodovodu tečie to isté za tisícinu ceny...? To predsa len nedáva zmysel. Nechcem, aby ste na pitný režim zanevreli len preto, že balená voda je drahá. Proste pite vodu kohútikovú.

Pitný režim - čaj ovocný, alebo zelený sú výbornou voľbou Pitný režim - čaj ovocný, alebo zelený sú výbornou voľbou

Okrem vody môžete piť čaje. Ideálne zelený alebo biely, ale len dopoludnia, aby ste nemali problém so zaspávaním. Neskôr to môžu byť ovocné čaje. Vždy bez čohokoľvek – žiadny cukor, žiadne mlieko.

Ktoré nápoje sa piť neoplatí

Vo chvíli, keď je v nápoji cukor, či mlieko, stáva sa z nápoja jedlo. Preto sa pri chudnutí neodporúča piť rôzne malinovky, džúsy, nektáre. Aj mlieko je viac jedlo ako nápoj.

To, že nápoj vnímame ako jedlo chápeme v zmysle kalorického príjmu. Nie tak, že by sa tekutiny z nápoja "škrtli" z hry. Mlieko, polievka, aj malinovka do vášho tela tekutiny dostanú. Len s nimi potrebujete počítať aj ako s živinami. Keby ste pili len vodu, počítate ju ako pitný režim a kalórie neriešite.

Pokiaľ s chudnutím problém nemáte, môžete si dovoliť piť čo chcete, pretože asi nemusíte veľmi strážiť príjem energie. Aj tak ale odporúčam uprednostniť skôr prírodné tekutiny. Výrazne rozriedené zeleninové či ovocné šťavy radšej, ako kupovaný džús, ktorý je často menej prírodný, než na prvý pohľad vyzerá.

Kofeín, bublinky a pitný režim

Kofeín a bublinky v nápojoch majú jedno spoločné: odvodňujú organizmus. Inými slovami ak si dáte kávu, kolu, alebo bublinkovú minerálku, dávate telu pokyn, aby sa urýchlene zbavilo vody. To, že vám zároveň v žalúdku žblnká pol litra koly ešte neznamená, že ste správne zavodnili svoje telo.

Nevhodný nápoj teda síce do tela dodá tekutinu, ale zároveň aj pokyn aby sa časť tekutín rýchlo presunula preč. Nemusí teda nastať ono požadované zavodnenie. To sa hodí výrobcom - budete stále smädní, kúpite viac.

Takže ak sa chcete starať o optimálnu hydratáciu a podať špičkový výkon, povzbudzováky obsahujúce taurín či kofeín nie sú tým najlepším nápadom. Ak veľmi chcete, dajte si kávu, alebo zelený čaj, ale počítajte s tým, že to v tele povzbudí aj stratu tekutín. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sa ku káve podáva aj pohár vody.

Z toho, čo sme si povedali doteraz si už viete vyrátať, aké chyby dnes robí veľa ľudí. Ráno si dajú silnú kávu a potom celý deň nepijú. Nielen že nepitím vody telo nedostane to, čo potrebuje. Navyše tá káva urýchlene vyženie z tela aj to, čo tam už bolo. Nerozumné. No a tí, čo ráno užijú ako "bonus" aj vitamín C to celé ešte viac podporia. Aj ten má diuretický účinok (odvodňuje).

Pre tých ktorých by zaujímala škodlivosť bubliniek, mrknite sem. (Dokument PDF z webu Národní referenční centrum pro pitnou vodu) Komu sa nechce mrkať: CO2 je látka, ktorá je v našom tele odpadovým produktom. Umelo a zámerne ju dopĺňať do organizmu pripomína stav, ako keby človek išiel cikať, zobral pohár a… …a …asi tušíte čo. Vrelo vám odporúčam ten dokument si prečítať!

Športové a rehydratačné nápoje

Pokiaľ podávate vysoký výkon, potom vás to možno láka poškuľovať po rehydratačných nápojoch. Reklamu majú skvelú a ak ste si po pol hodiny na bicykli niekedy dali pohár takého zázraku, tak ste asi pocítili príval energie a chuti cvičiť.

Tieto nápoje sú pri chudnutí nevhodné. Obsahujú glukózu. Sú určené pre vytrvalostný šport. To znamená že už bežíte 2 hodiny a ďalšie dve hodiny ešte budete. Vtedy sú tieto nápoje ideálne.

Ak ale cvičíte kardiotréning a chcete chudnúť, situácia je iná. Tam čakáte prvých asi 10 až 20 minút, kým sa telo prepne z pálenia glukózy na pálenie tuku. Po pol hodine už je časť energie na tréning použitá z vašich tukových zásob – konečne začínate chudnúť. Ak teraz vypijete cukor v nápoji, telo zas okamžite prepne na pálenie tohto nového cukru. To je ten „príval energie“ ktorý sa dá pocítiť tak, že sa vám odrazu ľahšie cvičí...

Viem, existujú aj rehydratačné nápoje ktoré neobsahujú glukózu. Pri bežnom rekreačnom športe ich však určite nepotrebujete. Ušetrite peniaze a z úspory si radšej kúpte viac zeleniny. Alebo občas niečo drahšie. Čučoriedky, jahody...

Pre pitný režim platí zásada, že potrebujete mať poruke vodu. V tomto videu som síce chcel ukázať ako správne piť, ale moje papagáje sa zmocnili scenáru, réžie aj dramaturgie videa.

Smäd nestačí na kontrolu pitného režimu

Od detstva sme učení potláčať pocit smädu. Už na škole je vyvinutý tlak na to, aby si deti potreby riešili cez prestávku a nie počas vyučovania. V práci je to neinak. To postupne otupí naše zmysly. Preto sa na pocit smädu nemôžete spoliehať. Ten sa dostavuje až v čase, kedy je strata tekutín výrazná. Bežne sa uvádza odhad, že smäd pocítime až potom, keď už z dôvodu nedostatočnej hydratácie máme znížený výkon. Čiže neskoro.

Nás pri chudnutí môže zaujímať aj fakt, že mnoho ľudí nerozoznáva medzi hladom a smädom. Pociťujú hlad a pritom je to prostý smäd.

Využite túto informáciu: ak pravidelne pijete vodu, budete mať stále pocit sýtosti.

V ideálnom prípade by ste mali jesť pred každým jedlom aj zeleninu. Tá obsahuje vlákninu a spomaľuje vstrebávanie živín. To spolu s vodou vás dokonale zasýti a výsledkom bude, že prestanete mať rôzne neodolateľné chute na sladkosti. Aj takto môžete využiť informácie o pitnom režime pri chudnutí.

No a zopakujem, čo som už písal viackrát. Pravidelné pitie vody vám mierne zrýchli metabolizmus, látkovú výmenu. Uľahčí čistenie organizmu, čiže priaznivo vplýva aj na vaše zdravie – budete zdravší. Spolu s vlákninou a vhodnými probiotickými baktériami a prebiotikami vytvárate v čreve prostredie, ktoré bráni tomu, aby sa tam príliš rozmnožovali patogénne mikroorganizmy. Je dobré vidieť činnosť tela v súvislostiach. Potom človek oveľa ochotnejšie zhltne aj ten kaleráb a pohár vody...

Napísal
Miro Veselý 
30. marca 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.