Pitný režim

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Pojem “pitný režim” snáď uznáva každý a nerešpektuje takmer nikto. Jeho dodržiavanie je dôležité bez ohľadu na to, či ste zdraví, alebo chorí, tuční, chudí. Piť treba pri športovaní aj pri odpočinku.

Súčasná spoločnosť je nastavená tak, aby systematicky potierala prirodzené potreby ľudí. Pitný režim, pravidelnú stravu, kvalitný spánok… Všetko je akosi dôležitejšie, než biologické funkcie. Počas vyučovacej hodiny, či počas práce sa akosi “nepatrí” zájsť na záchod, alebo ísť sa “len” napiť. Pri dlhom sedení na porade nie je vhodné len tak vstať a ponaťahovať stuhnuté telo. A tak si postupne zvykáme na to, že hoc aj telo vysiela rôzne signály, že by sa niečo malo spraviť, nie sú rešpektované. A postupne ich prestaneme vnímať.

Alebo ich nesprávne interpretujeme. Neraz za pocitom hladu stojí smäd. Stačilo by sa dobre napiť vody a “hlad” je preč. Ak máte problémy s nadváhou, skúste si to – funguje to bezpečne.

Postupne sme sa naučili celkom ignorovať prirodzené potreby. Jednou z nich je aj pitie vody. Nedá sa spoliehať na to, že by sme pocítili smäd v tú “pravú chvíľu”. Pocit smädu sa dostaví až keď už je veľmi neskoro – keď je strata tekutín priveľká.

Chcete schudnúť? Pitný režim je riešením

Táto zásada platí a je overená. Ak sa pravidelne napijete, napríklad každú hodinu po celý deň, významne vám to zlepší metabolizmus. To plus rozumné zloženie stravy samo postačí, aby sa ručička na vašej váhe začala posúvať smerom ku lepším číslam. Pozrite sa, ako schudnúť – v bodoch a prehľadne.

Pitný režim - môžete využiť niektorý kanvicový filter.

Pitný režim – môžete využiť niektorý kanvicový filter.

Pitný režim jednoducho podporí chudnutie. Je to overené a “beží” to pomocou niekoľkých mechanizmov.

 • Pitný režim znamená určitú disciplínu. Vo chvíli ak ste schopní držať pozornosť na svojom zámere schudnúť, budete okrem pitného režimu aj v podvedomí trocha viac dávať pozor. Niekedy si to človeka ani neuvedomí.
 • Dodržiavanie pitného režimu sa v tele prejaví tým, že sa optimalizuje metabolizmus. Telo má dostatok vody na to, aby prebiehala látková výmena, aby sa detoxikovalo – nemyslím tým nejaký “detox“, ale to, že ak telo je správne hydratované, vie sa zbaviť rôznych škodlivín účinnejšie.
 • Pri pitnom režime je vždy v žalúdku trocha vody a to znamená, že nie je prázdny. Nemáte hlad.

To sú len tri dôvody prečo sa oplatí myslieť na príjem tekutín.

Dosť veľa obéznych ľudí má problém s pohybovaním sa, ale aj s močením. Preto niekedy siahnu k nepitiu. Dá sa pochopiť zámer – menej návštev WC sa hodí šoférovi aj človeku, ktorý ide na výlet a mal by problém močiť niekde v lese. Na druhej strane ísť “nasucho” znamená vyššie riziko. Napríklad horšia regenerácia kĺbov pri a po pohybe. Organizmus bez tekutín sa postupne prehrieva. Zahusťuje sa krv, zhoršuje s výkon srdca. O to menej kyslíka sa dostane k orgánom i svalom. Spomaľujú sa reakcie – šofér môže reagovať spomalene. V horúčave je to ešte nebezpečnejšie.

Koľko vypiť v rámci pitného režimu?

Odporúčam pozrite si túto tabuľku.

Pitný režim - tabuľka vhodného množstva tekutín podľa hmotnosti

Pitný režim – tabuľka vhodného množstva tekutín podľa hmotnosti

Rýchlejší výpočet však získate, ak v kalkulačke BMI zadáte svoje parametre. Vypočíta vám aj pitný režim.

Radšej často a málo, ako občas veľa

Tak ako aj v strave, platí aj pri dodržiavaní pitného režimu pravidlo menej naraz je viac. Menej naraz je pre telo oveľa lepšia dávka. Ak za deň máte prijať zhruba 2 litre vody, je to 20 decových pohárov. Alebo 10 dvojdecových. To je optimálne. Ak by ste vypili 4 pollitráky, veľká časť vody by vaším telom len „prehrmela“ a rýchlo by ste to vymočili. Navyše s veľkou dávkou vody môže odísť aj časť minerálov a to je zbytočné.

Ak ale pijete často a málo, voda sa má možnosť oveľa účinnejšie vstrebávať a dostane sa tam, kde treba. Ideálny prístup teda je ten, že budete piť v čase medzi jedlami. Príkladom pitného režimu môže byť:

 • 7 hod: 3 deci vody
 • 8 hod: Raňajky
 • 9 hod: 2 deci vody
 • 10 hod: 2 deci vody
 • 11 hod: desiata
 • 12 hod: 2 deci vody
 • 13 hod: 2 deci vody
 • 14 hod: obed
 • 15 hod: 2 deci vody
 • 16 hod: 2 deci vody
 • 17 hod: olovrant
 • 18 hod: 2 deci vody
 • 19 hod: 2 deci vody
 • 20 hod: večera
 • 21 hod: 1 deci vody
 • 22 hod: nič
 • 23 hod: buvať

Ráno môžete na naštartovanie vypiť viac vody. Trebárs pol hodinu pred raňajkami. Potom medzi jedlami pite každú hodinu. Alebo ak pijete z menšieho pohára, tak častejšie. Je ale dobré piť z fľaše a to lievať do pohára – máte tak mierku, koľko ste vypili.

Vyberte si vhodný pohár na pitný režim. Väčší nemusíte vypiť naraz

Vyberte si vhodný pohár na pitný režim. Väčší nemusíte vypiť naraz

Chudnutie s úspechom - balík kníh

Keď si kúpite tento balík, získate:

 • 5 kníh Mira Veselého s podpisom.
 • Plus ručne maľovanú záložku.
 • Plus dobrý pocit, že ste podporili autora :-)

Večer zas bude výhodnejšie pitie už zmierniť, aby ste nemali ťažkosti so zaspávaním. Hodinu a pol pred spaním nepite, aby pitný režim nespôsobil problémy so spánkom.

Čo v prípade, že sa pitný režim nehodí v práci kvôli WC?

Častý problém je, že pravidelné pitie ľuďom prekáža. Musia chodiť častejšie na vécko. To v niektorých situáciách môže značne otravovať. Či už jazdíte autom, máte rokovanie, alebo schôdzu, je nepríjemné ak sa o slovo hlásia naše potreby. Je tu však problém. Ak nebudete piť, tak to že nepôjdete na záchod je len jedna strana mince. Dehydratácia má totiž aj nepríjemné následky.

 • Nižšia výkonnosť a pracovný výkon
 • Horšie intelektuálne funkcie a pozornosť
 • Sklon k nervozite, hádavosti, zlosti, frustrácii

Stoja vám takéto prejavy nedostatočného zavodnenia za to? Podľa mňa s pár pauzami je to predsa len o niečo lepšie. Uznávam, na diaľnici sú úseky, ktoré naozaj pitnému režimu neprajú. Aj tak by ste mali vždy hľadať také spôsoby životného štýlu a práce, ktoré vás telesne nepoškodzujú.

Ktoré tekutiny sú vhodné ako základ pitného režimu?

Čistá voda je optimálna. V mnohých oblastiach na Slovensku je vodovodná voda celkom v poriadku, stačí ak ju chvíľu necháte postáť. Pokiaľ v nej cítite pachute, je to zvyčajne z prívodných rúrok v dome. Potom môžete použiť niektorý kanvicový filter na vodu.

Balená voda nebýva kvalitnejšia, než tá z vodovodu. Možno tie najdrahšie áno, ale lacnejšie sú zvyčajne len zabalená voda z vodovodu. Takže ak potrebujete balenie – napríklad na výlet, alebo ste v cudzom meste, je to skvelá voľba, ako si zavodniť organizmus. No nosiť si z obchodu domov vodu v plastovej fľaške, keď z vodovodu tečie to isté za tisícinu ceny…? To predsa len nedáva zmysel. Nechcem, aby ste na pitný režim zanevreli len preto, že balená voda je drahá. Proste pite vodu kohútikovú.

Pitný režim - čaj ovocný, alebo zelený sú výbornou voľbou

Pitný režim – čaj ovocný, alebo zelený sú výbornou voľbou

Okrem vody môžete piť čaje. Ideálne zelený alebo biely, ale len dopoludnia, aby ste nemali problém so zaspávaním. Neskôr to môžu byť ovocné čaje. Vždy bez čohokoľvek – žiadny cukor, žiadne mlieko.

Ktoré nápoje sa piť neoplatí

Vo chvíli, keď je v nápoji cukor, či mlieko, stáva sa z nápoja jedlo. Preto sa pri chudnutí neodporúča piť rôzne malinovky, džúsy, nektáre. Aj mlieko je viac jedlo ako nápoj.

To, že nápoj vnímame ako jedlo chápeme v zmysle kalorického príjmu. Nie tak, že by sa tekutiny z nápoja “škrtli” z hry. Mlieko, polievka, aj malinovka do vášho tela tekutiny dostanú. Len s nimi potrebujete počítať aj ako s živinami. Keby ste pili len vodu, počítate ju ako pitný režim a kalórie neriešite.

Pokiaľ s chudnutím problém nemáte, môžete si dovoliť piť čo chcete, pretože asi nemusíte veľmi strážiť príjem energie. Aj tak ale odporúčam uprednostniť skôr prírodné tekutiny. Výrazne rozriedené zeleninové či ovocné šťavy radšej, ako kupovaný džús, ktorý je často menej prírodný, než na prvý pohľad vyzerá.

Kofeín, bublinky a pitný režim

Kofeín a bublinky v nápojoch majú jedno spoločné: odvodňujú organizmus. Inými slovami ak si dáte kávu, kolu, alebo bublinkovú minerálku, dávate telu pokyn, aby sa urýchlene zbavilo vody. To, že vám zároveň v žalúdku žblnká pol litra koly ešte neznamená, že ste správne zavodnili svoje telo.

Nevhodný nápoj teda síce do tela dodá tekutinu, ale zároveň aj pokyn aby sa časť tekutín rýchlo presunula preč. Nemusí teda nastať ono požadované zavodnenie. To sa hodí výrobcom – budete stále smädní, kúpite viac.

Takže ak sa chcete starať o optimálnu hydratáciu a podať špičkový výkon, povzbudzováky obsahujúce taurín či kofeín nie sú tým najlepším nápadom. Ak veľmi chcete, dajte si kávu, alebo zelený čaj, ale počítajte s tým, že to v tele povzbudí aj stratu tekutín. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sa ku káve podáva aj pohár vody.

Z toho, čo sme si povedali doteraz si už viete vyrátať, aké chyby dnes robí veľa ľudí. Ráno si dajú silnú kávu a potom celý deň nepijú. Nielen že nepitím vody telo nedostane to, čo potrebuje. Navyše tá káva urýchlene vyženie z tela aj to, čo tam už bolo. Nerozumné. No a tí, čo ráno užijú ako “bonus” aj vitamín C to celé ešte viac podporia. Aj ten má diuretický účinok (odvodňuje).

Pre tých ktorých by zaujímala škodlivosť bubliniek, mrknite sem. (Dokument PDF z webu Národní referenční centrum pro pitnou vodu) Komu sa nechce mrkať: CO2 je látka, ktorá je v našom tele odpadovým produktom. Umelo a zámerne ju dopĺňať do organizmu pripomína stav, ako keby človek išiel cikať, zobral pohár a… …a …asi tušíte čo. Vrelo vám odporúčam ten dokument si prečítať!

Športové a rehydratačné nápoje

Pokiaľ podávate vysoký výkon, potom vás to možno láka poškuľovať po rehydratačných nápojoch. Reklamu majú skvelú a ak ste si po pol hodiny na bicykli niekedy dali pohár takého zázraku, tak ste asi pocítili príval energie a chuti cvičiť.

Tieto nápoje sú pri chudnutí nevhodné. Obsahujú glukózu. Sú určené pre vytrvalostný šport. To znamená že už bežíte 2 hodiny a ďalšie dve hodiny ešte budete. Vtedy sú tieto nápoje ideálne.

Ak ale cvičíte kardiotréning a chcete chudnúť, situácia je iná. Tam čakáte prvých asi 10 až 20 minút, kým sa telo prepne z pálenia glukózy na pálenie tuku. Po pol hodine už je časť energie na tréning použitá z vašich tukových zásob – konečne začínate chudnúť. Ak teraz vypijete cukor v nápoji, telo zas okamžite prepne na pálenie tohto nového cukru. To je ten „príval energie“ ktorý sa dá pocítiť tak, že sa vám odrazu ľahšie cvičí…

Viem, existujú aj rehydratačné nápoje ktoré neobsahujú glukózu. Pri bežnom rekreačnom športe ich však určite nepotrebujete. Ušetrite peniaze a z úspory si radšej kúpte viac zeleniny. Alebo občas niečo drahšie. Čučoriedky, jahody…

Pre pitný režim platí zásada, že potrebujete mať poruke vodu. V tomto videu som síce chcel ukázať ako správne piť, ale moje papagáje sa zmocnili scenáru, réžie aj dramaturgie videa.

Smäd nestačí na kontrolu pitného režimu

Od detstva sme učení potláčať pocit smädu. Už na škole je vyvinutý tlak na to, aby si deti potreby riešili cez prestávku a nie počas vyučovania. V práci je to neinak. To postupne otupí naše zmysly. Preto sa na pocit smädu nemôžete spoliehať. Ten sa dostavuje až v čase, kedy je strata tekutín výrazná. Bežne sa uvádza odhad, že smäd pocítime až potom, keď už z dôvodu nedostatočnej hydratácie máme znížený výkon. Čiže neskoro.

Nás pri chudnutí môže zaujímať aj fakt, že mnoho ľudí nerozoznáva medzi hladom a smädom. Pociťujú hlad a pritom je to prostý smäd.

Využite túto informáciu: ak pravidelne pijete vodu, budete mať stále pocit sýtosti.

V ideálnom prípade by ste mali jesť pred každým jedlom aj zeleninu. Tá obsahuje vlákninu a spomaľuje vstrebávanie živín. To spolu s vodou vás dokonale zasýti a výsledkom bude, že prestanete mať rôzne neodolateľné chute na sladkosti. Aj takto môžete využiť informácie o pitnom režime pri chudnutí.

No a zopakujem, čo som už písal viackrát. Pravidelné pitie vody vám mierne zrýchli metabolizmus, látkovú výmenu. Uľahčí čistenie organizmu, čiže priaznivo vplýva aj na vaše zdravie – budete zdravší. Spolu s vlákninou a vhodnými probiotickými baktériami a prebiotikami vytvárate v čreve prostredie, ktoré bráni tomu, aby sa tam príliš rozmnožovali patogénne mikroorganizmy. Je dobré vidieť činnosť tela v súvislostiach. Potom človek oveľa ochotnejšie zhltne aj ten kaleráb a pohár vody…

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 30. marca 2019

 

Komentáre k článku: Pitný režim

 1. alenka 27. februára 2008

  A co mam robit, ked by som tu vodu aj chcela pit, ale mna napina na zvracanie, ked ju pijem vo velkom mnozstve.

 2. Miro Veselý 27. februára 2008

  alenka čo tak piť ju po malom množstve?

 3. evka 28. februára 2008

  Teda, nad týmto som premýšľala aj ja. Netrpím síce obezitou, ani nie som tučná, ale zdalo sa mi správe sa začať správne stravovať a veci s tým súvisiace. Zistila som, že čistá voda je síce dobrá, ale musela som ju piť nasilu, lebo mi nechutí. Skúsala som to inak. Začala som piť zelený čaj, bez cukru..len tak..Síce nijako extra nechutí, ale pijem ho teplý a teraz s nemám problém s dodržiavaním pitného režimu…Može byť?:D

 4. zuzanna 8. marca 2008

  Voda je najlepsim liekom ako schudnut, vyskusala som to a funguje, treba vela pit obycajnej vody hlavne pred jedlom

 5. jana23 20. marca 2008

  a co ak pijem rajec ochutenu(materina duska,medovka…)?inu vodu pit nedokazem je to velka chyba?

 6. Milan 20. marca 2008

  Sladke vody su nevhodne v tom, ze narusuju hladinu krvneho cukru, co ma za nasledok vlci hlad.
  Pokial nepotrebujes schudnut, alebo po nich nie si hladna tak to nie je problem.
  Cukor tiez môze spomalovat metabolizmus.
  A pozor na umele sladidla. Tie vytvoria v ustach sladku chut, nasledne sa vyplavy inzulin, ale ziaden cukor do tela nedostanes. Cize inzulin spali cukor v krvi, a nasledne mas nedostatok glukozy, ktora sa prejavuje hladom.

 7. seťo 21. marca 2008

  Ohladom umelych sladidiel – neviem o tom, ze by sladka chut sama o sebe sposobila vyrazne vyplavenie inzulinu. Tento mechanizmus este nebol vysvetleny a prebadany (vztah medzi autonomnym nervovym systemom a vyplavenim inzulinu), nic menej je zname, ze iba minimum inzulinu je produkovane tymto sposobom. Teda len takto vyprodukovany inzulin vaznejsie nenarusa hladinu glukozy v krvi.

 8. Milan 21. marca 2008

  Alen narusi. Podla vyskumov by mali umele sladidla uzivat skutocne iba diabetici. A nie ludia, ktori sa snazia schudnut. Istotne si tym nepomôzu.

 9. seťo 21. marca 2008

  No nechcem sa zbytocne hadat, ale ako student farmacie s velkou zalubou v biochemii o tychto veciach viem toho dost. :) Podla mojho osobneho nazoru nie je vhodne zbytocne pouzivat umele sladidla, ale ked to inak nejde, urcite to nie je ziadna katastrofa. Samozrejme hovorim o umelych sladidlach, ktore maju energeticku hodnotu blizku nule.

 10. klaudia 22. marca 2008

  A co tak vodu s citronom tiez zaplni zaludok a da sa pit kedykolvek ked uz sa neviete dohodnut na umelych ci neumelych sladidlach…….

 11. Helenka 22. marca 2008

  Prvý deň som zvládla úspešne a predstavte si, vôbec som necítila hlad. Ak to bude takto pokračovať, teším sa na ďalšie dni, ale zároveň sa obávam, že keď sa nebudem o tom s niekym rozprávať, že to nevydržím….

 12. seťo 23. marca 2008

  Tak sa rozpravaj, na to je tu forum. Hor sa do chudnutia! ;)

 13. Dominika 26. marca 2008

  ano aj ja by som sa chcela spytat na tu VODU S CITRONOM, lebo je to chutnejsie ako cista voda a zeleny caj bez cukru mi tiez velmi nechuti….

 14. helena 27. marca 2008

  Stretla som sa už viac kát s názorom, že z doporučovaného množstva vody napr. 3 litre na deň,
  je potrebné vypiť 2/3 vody v dopoludňajších hodinách. Čo je na tom pravdy a aké to má opodstatnenie ak je to tak ? Mne to bolo vysvetlené tak, že vraj je to proces čistenia v tele, ktorý my neovplyvníme, jedine jeho efekt tým, že tú vodu budeme tak piť… Nerozumiem tomu a nezdá sa mi to, lebo napr. od 7,00 do 12,00 je to veľa 2 l a potom od 12,00 napr. do 22,00, kedy väčšinou ideme spať, je 1 l. málo. Veľa ľudí to tvrdí aj v posilovni,že treba 2/3 do poludnia…Ja som sa dala na toto chudnutie, tak pijem každú hodinu približne, ale zaujíma ma to, aj preto, aby som im vedela odpovedať, lebo nemám v tom celkom jasno…

 15. Helena 28. marca 2008

  Milan, na tú vodu som sa pýtala troška obšírnejšie
  v sekii ” Pitný režim – voda je základ “, ak sa Ti chce
  na to pozrieť…..
  A už sa môžem aj pochváliť, včera bolo vo fitku seper,
  to sa nedá porovnať s cvičením doma, dúfam, že ma to neprestane baviť…..

 16. seťo 28. marca 2008

  Helena: Podla mna je treba vodu pit pravidelne, nie 2/3 v dopoludnajsich hodinach. Rano clovek moze tej vody vypit o nieco viacej, nez ako keby si to rozlozil pravidelne (predsa presla dlha noc, organizmus nedostal ani jedlo, ani vodu a naakumulovali sa splodiny metabolizmu v tele). Ten liter a pol dopoludnia sa vypit da. Ono je to individualne. Neviem ti povedat, co im mas povedat. :) Podla mna je to dobry umysel vzaty do extremu. Ako som uz napisal, odpadove latky sa pocas noci naakumuluju, ale nie je to nic, co by nevyriesilo ist 2-krat na toaletu a pri pravidelnom pitnom rezime tento limit clovek velmi rychlo dosiahne. :)

 17. Helena 28. marca 2008

  Díky seťo, už viem, čo im mám povedať:
  Nech zbytočne nešpekuľujú, nech cvičia poriadne a
  nech nežerú :) a nech pijú vodu každú hodinu ! :)
  Ja to určite budem robiť tak !!!

 18. Milan 28. marca 2008

  Ahoj Helena.
  S tou pitno vodou je to asi tak ako povedal seto.
  Dodrzuj pitny rezim, to je velmi vhodne na metabolizmus. Kazdu hodinu je dobre si dat 2-3dl vody. Nie je to problem. Je to jeden pohar. Ak zabudas, tak si daj pripomineku na mobil, alebo nieco ine. Ak zabudnes vypit, nic sa nedeje, napi sa, a dalej pokracuj v pitnom rezime. Nie je vhodne popijat vecsie mnozstvo vody. Napriklad ze si zabudla, tak si dam 2 davky naraz. To nie.
  Troska vecsie mnozstvo vody je vhodny vypit tesne pred aerobikom. Vies 45 minut cvicis, a potis sa, rychlejsie vydychujes vodnu paru….. proste sa sta ta voda rychlejsie straca. Ono môzes pocas treningu pit, ale vies ako to konci pit vodu s rozpalenim organizmom. Voda je pri chudnuti tvojim spojencom.

 19. Dominika 29. marca 2008

  Ja sa snazim dodrziavat pitny rezim. Zo zaciatku to bolo velmi tazke vypit aj pohar vody, ale postupne som si na to uplne zvykla. Caj pijem bez cukru uz skoro dva roky a zacala som pit bez cukru aj kavu. Ono sa to postupne da, aj mi to uz chuti, len treba kusok sebazaprenia na zaciatok :))) Problem mam vsak v tom,ze ked sa teraz snazim dodrzat tych 2 – 2,5 litra na den ( 3 litre je podla mna bez nejakeho intenzivnejsieho pohybu privela) ale nejako sa ta voda vo mne neudrziava :) doobeda sa snazim vypit 1,5-1,8 litra a poobede skoro liter ale na zachod zacnem chodit kazdu pol az hodinu….taketo mnozstvo vody je pre moje telo zjavne privela?

 20. seťo 29. marca 2008

  Dominika – s intenzivnejsim pohybom je to kludne i 4,5 litra denne. :) Neviem ako dlho pijes viacej tekutin, ale aj ja som zo zaciatku (prvy mesiac cca.) chodil velmi casto na zachod priblizne kazdu hodinu, teraz to uz ani zdaleka nie je take caste a to pijem tych tekutin este viac.

 21. Lucia 30. marca 2008

  pitný režim je pre mňa veľmi dôležitý, nielen preto, že sa snažím pár kíl schudnúť, ale prišla som na to, že keď pravidelne dopĺňam tekutiny, nebolí ma hlava a nie som taká hladná ako predtým. Hovorí sa, že hlad je niekedy len prezlečený smäd a u mňa to platí. Na čistú vodu som si zvykala od malička, keďže som y Oravy kde je voda chuťovo vynikajúca, nebol to problém. V práci mám na stole vždy pohár s vodou a keď je prázdny, automaticky ho zas naplním…

 22. Milan 30. marca 2008

  Ahoj Lucia.
  Dobre robis. Pitny rezim je obzvlast dôlezity pre spravne fungovanie organizmu. Ano, bolest hlavy je casto prejavom dehydratacie. Pred jedlom je dobre vypit pohar vody, a pocas jedenia zapijat vodou. Uvidis, o kolko menej zjes, cize o kolko menej energie prijmes. A pravidelne pit vodu ( kazdu hodinu 2-3dl ) ti urcite pomôze pri hodeni kilogramov.
  Mali by si sta brat priklad vsetci.

 23. Radanka 3. apríla 2008

  helena….to s tou vodou je pravda ze sa musi pit 2/3 dopoludnia a to koli aktivite obliciek ak totiz pijes vela tekutín pocas celeho dna je to v poriadku ale ak vsetky tekutiny prijmas v dopoludniajsich hodinach kedy oblicky prestavaju byt v aktivite na 100% tak ich pretazujes a to nieje ani zdaleka zdrave….inak asi neuverite ale ja som zacala pit viac tekutin a vratane caju pu-ehr a schudla som za 3 tyzdne 6 kil….skuste http://www.magazinluna.sk

 24. seťo 4. apríla 2008

  Radanka: Znizena aktivita obliciek popoludni? To si sa akoze z kade dozvedela? Ma toto tvrdenie fyziologicky podklad?

 25. macka 5. apríla 2008

  zisťujem,že ,ked nepijem dostatok vody počas dňa aj ma pobolieva hlava aj viac jem,čiže pitie správnej tekutiny je naj!!!!!

 26. mimis 9. apríla 2008

  a co ked si dam vodu s citronom a do toho lyzicku medu….????

 27. mimis 9. apríla 2008

  a ta rajec voda materina duska je vhodna…???

 28. gaga 9. apríla 2008

  Ahojte.Ja sa tiež snažím piť každú hodinu.Flasu s cistou vodou mám stále pri sebe.Ale…Kedze mám taku prácu,ze skoro celý den sedim za volantom,tak je to dost ťažké.Uz po pol hodine sondujem,kde aký krík nájdem,/ak nájdem,lebo niekedy je to naozaj tazké/, pumpa nie je v kazdej dedine, a znackovat cestu uz mi je trapne…Na tento problém kto mi poradí?

 29. Milan 9. apríla 2008

  Gaga, je dobre ze si zacala s pitnym rezimom.
  A k tvojmu problemu, ze chvilu to prejde. Organizmus si len musi zvyknut, a potom to bude v pohode. Tak asi tak. AHoj

 30. gaga 16. apríla 2008

  Jeeej,konecne sa niekto ozval!!!! Dakujem Ti Milan!!! Velmi si vážim tvoje rady, a sa tesim,ze akurat ty si mi odpovedal. Tu som sa niekde docitala,ze netreba naraz vela pit,ale po troske,a mas pravdu,organizmus si zacina zvykat…je to fakt pravda.Tie kilá pomaly idu dole,strasne pomaly,ale to mi ani nevadi,lebo celkovo to citim,ze som nejako “mensia”.A to ma povzbudzuje.Dakujem.Ahoj

 31. jana 17. apríla 2008

  gaga, ja mam velmi podobny problem – praca taka, ze 2-3x za pracovnu dobu som u klienta na hodinu-dve na prezentacii. a samozrejme telo odvyknute od tekutin, takze ked si vypijem jeden pohar, musim ho ist za chvilu vypustit. stale sa snazim dat to nejako dokopy, rano pred pracou si vypit, potom hned ako skonci prezentacia, alebo ked viem ze budem v praci dlhsie vkuse, ale stale to nemoze byt pravidelne :-( tiez som pocula ze telo si asi po 2 tyzdnoch zvykne a prestane vypustat hned kazdu davku tekutin, takze najblizsie v maji chystam 2tyzdnovu dovolenku, a pocas nej sa zameriam aj na toto, snad sa podari. lebo napr. na vecerne pitie som uz zvyknuta, ked si dam po veceri postupne pol litra caju, tak uz vobec nemusim v noci behat, ked som s tym zacala tak to bolo 2-3x v noci vstavanie na wc. inac mi cista voda nastastie celkom chuti, sladke zbrndy nastastie nechutia :-) a vecer pijem zeleny alebo bylinkovy caj, aby som mala aj nejaku zmenu, nielen stale vodu.
  a este – casto byva ludom zle po vipiti vela vody. no ked exnete stvrt-pol litra vody, tak jasne ze chvilu nez si zaludok zvykne na ten velky objem, je mu tazko. to iste by ste zazili aj po pol litri coly, alebo hocicoho ineho. ked napustate vodu do zaludka postupne, po 1-2dcl, pripadne aj mensich mnozstvach, tak tieto problemy ustupia.

 32. kozicka 18. apríla 2008

  boze ludia !JA NEDOKAZEM PIT OBYCAJNU VODU!-keby ste sa tak poculi!ved sa spametajte!

 33. Eva 23. apríla 2008

  Ahojte! Co sa tyka tejto stranky, som novacikom, takze som zatial v stadiu skumania informacii, ktore sa na nej nachadzaju. Velmi ma oslovila hlavne pasaz o GI. nemam nadvahu a sportujem 6 x tyzdenne, pricom 3 x do tyzdna si zabehnem 8-10 km (cas 50-63 min).,napriek tomu sa velmi aktivne zaujimam o problematiku spravneho zivotneho stylu a rada si doplnam informacie. MAm otazku k pitnemu rezimu: 1/ vraj sa nema zapijat jedlo (narusa to hladinu kyselin v zaludku), 2/ vraj sa ma pit pred jedlom minimalne 10 minut a az po 10 min sa smie jest, 3/ vraj sa ma pit po jedle najskor po troch hodinach. Dakujem.

 34. Miro Veselý 23. apríla 2008

  Eva: vraj áno. Po jedle môže voda naozaj robiť niekomu ťažkosti. Najlepšie skúsiť v praxi. Piť po jedle 3 hodiny by znamenalo nepiť. To už je predsa čas ďalšieho jedla. Skúste si to. Najlepšie je piť v malých dávkach čo najčastejšie, trebárs každú hodinu jeden pohár.

 35. Jojo 5. mája 2008

  Ja pijem dosť veľa vody, ale mne sa zas zda že ako keby som mal moc roztiahnuty žaludok lebo ja dokažem vypiť veľa vody naraz ked som velmi smedny tak aj 1 liter naraz. Je to spravne take to niečo? či riadšej po menej?

 36. Miro Veselý 5. mája 2008

  Rozhodne menej vody naraz, priveľa vody môže byť problém. Jednorázovo určite v pohode, ale lepšie je piť často a menej.

 37. Milan 6. mája 2008

  Jojo.
  Vela vody naraz nie je spravne riesenie. Hovoris, ze ked si vylmi smedny, tak vypijes aj 1 liter vody.
  NO clovek by sa mal stravovat tak, aby nikdy nebol hladny, a pit tak, aby nikdy nebol smedny.
  HLad a smed to su reakcie organizmu, na niejake zvysujuce sa riziko. A preto si dodrzuj pitny rezim.
  Vela vody naraz dava zabrat oblickam, a s tela sa vyplavuje draslik, ktory tam potom samozrejme chyba.
  Tak zatim.
  Milan

 38. elka 6. mája 2008

  Ak vam ta cista voda az tak nechuti – tak si do pohara dajte ladove kocky a zopar mrazenych jahod alebo malin. Mnam !

 39. kaja 15. mája 2008

  A je to moc prúser keď namiesto vody pijem minerálku? Mne je proste z čistej vody zle.Nedokážem do sema naraz dostať ani tie dva deci každu hodinu…

 40. fesanda 19. mája 2008

  Mne chuti cista voda, ale musim mat na nu chut, a ked to nejde, tak mne zaucinkovali bylinkove caje – idealne matovy. ..a ten rajec ochuteny ? ved to je skoro cista voda..ci ? :)

 41. cica 22. mája 2008

  Dobrý den – to s tekutinami je úplná pravda ! ja som za posledné 3 mesiace schudla 22 kg ! cítim sa super ! naozaj, zmenila som stavovací systém- jem 5 x denne, po 17 tej nič… a niesom hladná- fakt to zaberá, a hlavne vela tekutín !!! Pijem LUCKU … a aby som nazabudla ! predtým som mala na ranajky cigaretku a kávičku- aj teraz si dám, ale káva bez cukru a k tomu ešte jogurt + bebe dobré ráno … Ako som písala cítim sa super, šport mi fakt nevonia ale upravit si stravu a papat viac ovocia-zeleniny je jednoduché :-) no nedelný obed- je klasika – mäsko ja môžem …. :-))) … Takže papajte,a hlavne vela pite – ja každé 2 hodiny 2 dcl vody … / nealko/

 42. elka 27. mája 2008

  Dospeli ludia NEPAPAJU !

 43. vlcatko 30. mája 2008

  myslim, ze je to uzitocny clanok … zhrna to, co vsetci pozname, ale nemyslime na to…a myslim, ze je dolezite (prave preto) na taketo veci upozornovat. :)
  hned si aj idem spravit caj.

 44. hello 2. júna 2008

  ja som začala vodu piť ešte ked som mala 12 rokov a mala som nadvahu asi 10 kil,take tlste decko a vtedy mi endokrinologička urobila taky plan… vtedy ta voda šla piť staršne ťažko naozaj… ale proste teraz pijem len vodu. pre mňa je voda to jedine,čo ma zasyti. kofola a tak-to fakt nemusim,bo mam potom zalepenu celu pusu a navyše viem,že su to prazdne kalorie. preto,treba to vydržať a pride sladka odmena. som na seba proste hrda,že niektori ludia vypiju za deň 2 litre coly a ja 2-3 litre čistej vody a som o to zdravšia. voda je supeeeer :)

 45. Bibi 7. júna 2008

  Voda je to prave na chudnutie .Ja mam vyborne vysledky ale nepite vodu spoli s jedlom ale medzi jedlom.Bibi

 46. johny 7. júna 2008

  fesanda: ten rajec ochutený je taká istá sladká žbrnda ako cola a spol. Ok ma to zrejme menej ostatnej chemie, možno troošku menej cukru ale nenechaj sa zmiasť tymi bylinkami. Tych je tam minimum, inak je to aroma cukor a voda. Určite to nepi. Je to lepšie ako spomínana kokakola ale nie oveľa, vravim, trochu menej chemie-toť vše.

 47. ada 17. júna 2008

  no, ja pijem vodu stále….okolo 3 litrov, mne voda chudí aj keď viac vypijem doobeda, ale pravdupovediac asi je to veľa, lebo sa od nej nejak nalievam a nadúvam, tak neviem, či je to o.k..

 48. trish 7. augusta 2008

  ja denne vypijem aj 5 litrov tekutin (caje nesladene, voda, mineralka) je to prilis? samozrejme kazdy den nejaka pohybova aktivita…

 49. Tina 18. augusta 2008

  …ja pijem strasne malo…a mam nadvahu asi 20 kilogramov,ale proste cistu vodu neznasam, mozem ju nahradit mineralkou?? …niekde som citala ze mineralky vo velkom mnozstve niesu zdrave.

 50. Miro Veselý 20. augusta 2008

  Donúť sa piť vodu, tieto veci sú otázkou zvyku.

 51. veverica 24. augusta 2008

  Je to veľmi zaujímavá “debata”. Súhlasím s Johnym, že Rajec síce púsobí “zdravo”, ale je to len sladká žbrnda s arómami. Podľa mňa umelé sladidlo je rovnaký humus ako cukor(ak nie vačší), lebo je to chémia a s tou sa musí telo nejako vysporiadať. Minerálky nie sú ideálne, lebo sa po čase možu vytvoriť obličkové kamene a ani ten CO2 neni bohviečo. Ak vám nechutí obyčajná voda može to byť preto, že je nekvalitná, tzn. príliš tvrdá a chlórovaná. Mám skúsenosť, že niekde je strašne zlá voda (tvrdá), vidno to podľa kameňa na rýchlov. kanvici. Nedá sa piť. To sa dá riešiť tak, že na pitie si kúpiť buď kojeneckú vodu Lucku alebo nabrať si vody do zásoby z prírodného prameňa. Ak je voda kvalitná, mala by chutiť aj čistá, veď to je to prirodzené. A ešte jeden tip pre odporcov zeleného čaju-uvarte si čaj ROOIBOS bez cukru. Má príjemnú chuť , je zdravý a neobsahuje kofeín, takže ho možete popíjať namiesto vody celý deň.

 52. Kukla 10. septembra 2008

  Ja pijem vodu velmi rada a často, denne aj niečo cez tri litre. Ak pijem menej, začnem byť podráždená, som na vode doslova závislá a som rada, že tečie priamo doma z kohútika. Stále mám po ruke flašu z vodou a každú chvílku pijem, niekedy sa aj okolie divý ako sa možem tolko nalievať, ale mne chutí a nie je na tom nič zlé, naopak, je to zdraviu prospešné, síce chodím často na wcko, ale náladu mám fajn a nie som malátna a otapená.Nechápem ako niekto nemúže mať rád vodu, ved je to súčasť nášho tela, každej jednej bunky, bez vody by sme neboli a zaplavovať si telo nejakými malinovkami, to nie, dakujem, raz za čas úplne stačí nejaký džús a ešte, ked takmer v každej jednej limči je benzoan sodný alebo sorban draselný hned ma aj prechádza chuť

 53. Katka 13. septembra 2008

  Wow, super fórum.
  Chcem a musím schudnúť a aj sa pustím do toho pitného režimu. Však uvidím…a chcem sa opýtať ohľadom vody Toma natura+ nejaké antioxidanty…to je tiež chemický humus? prosím odpovedzte…

 54. Kukla 14. septembra 2008

  Ahoj Katka, čo ja viem, antiox je tam asi minimum, a myslím, že sú tam umelé sladidlá a konz. lázky, pozri zloženie, nie som si istá

 55. veverica 26. septembra 2008

  Na Katkinu otázku: môj názor-Toma natura čistá je O.K. Ak sú tam ale “príchute”, je to chémia. Telo potrebuje to, čo je prirodzené, alebo skôr prírodné. V prírode nie sú ochutené vody. Môžeš si to ochutiť ty sama – napr. čistá minerálka a do nej vyžmýkať citrón alebo pomaranč (al šťavu z iného ovocia) a to sú aj prírodné antioxidanty.(vit. C) Ak chceš schudnúť, musí tam byť tej šťavy len tak na ochutenie, nie viac ako 1/3 celkového obsahu.

 56. 67jano67 27. septembra 2008

  Chcem sa opytať kompetentných po jedle napr. obede, kedy možem zapiť vodou obed, aby som neriedil žaludočné kyseliny. Dakujem za odpoved

 57. Miro Veselý 27. septembra 2008

  Na to sú rôzne názory. Niekto radí čakať, iní že čakať netreba vôbec. Asi treba skúšať… Trebárs ja pijem už roky okamžite, bez ťažkostí.

 58. numina 3. októbra 2008

  Tak na zdravie!Super forum od zajtra pijem ale hektolitre vody..kilá musia preč!Fajn príspevky

 59. Dada 12. októbra 2008

  je to prawda voa je podstatna a dost ,sladke malinovky som vymenila za cistu VODU alebo mineralne latky ako aj jedlo som si davala mensie porcie! zacala som sa viac hybat ako aj BEHAT a musim priznat zo zaciatku je to tazke !!!ale za rok som schudla 35kg co ma nesmierne tesi ,len mala som aj to obdobie ze vaha my stala na tej istej ciare:ä

 60. Lenča 30. októbra 2008

  Ahojte People, ste tu strašne super ľudia. Naštartovali ste ma aby som pila čistú vodu. Lebo asi tak pred dvomi rokmi som pila iba čistú vodu a nejak som si odvykla a dnes pijem už len čaje bez cukru alebo džúsi, kofola a iné sladené malinovky mi nechutia ale skúsim to opäť s vodou. Chcela by som sa ešte spýtať na jablčný ocot??pomáha pri chudnutí? alebo môže mať zlé účinky na organizmus? ďakujem

 61. Miro Veselý 30. októbra 2008

  Nie, nepomáha. Keby pomáhal, bolo by všade toľko tučných?

 62. zuvacka 12. novembra 2008

  Pred par rokmi som schudla asi necelych 10 kg asi behom 3 tyzndov.No teraz postupne opat zacinam priberat,..vlastne pribrala som v lete 4 kg a neviem ich teraz schunut a to pijem fakt veeela niekedy aj 2*1.5 l mineralky. Na mne to asi nefunguje..alebo robim nieco zle?

 63. Imina 19. novembra 2008

  Aká som rada, že som natrafila na túto stránku. Mala som kopec otázok a tu som sa dozvedela odpovede. Ja rada pijem čistú vodu z vodovodu. U nás je veľmi tvrdá voda, je to problém? A aký máte názor na kávu, samozrejme bez cukru. Asi robím chybu, keď sa cítim unavená, hlavne ráno, že si dám kávu, ta odvodňuje, že?

 64. sylvia 8. decembra 2008

  Rozhodla som že idem konečne dodržiavať pitný režim, je vhodné piť mrkvovú alebo ananásovú šťavu?

 65. Miro Veselý 8. decembra 2008

  čo tak prečítať si článok? treba piť vodu, nie tučnieť z cukru zo sladkej mrkvy

 66. Seli 13. decembra 2008

  len male upozornenie, ze predsa len, je ista cast populacie, ktora zo zdravotnych dovodov musi obmadzovat prijem tekutin a to casto na uplne minimum, len pol litra denne (celkovy prijem tekutin denne). Ludia s poruchami, zlyhanim obliciek, obzvlast ludia na dialyze a dialyzovani uz roky maju ako hlavnu zlozku dietneho rezimu (dieta ako lekarom odporucane upravy v jedalnicku a stravovani) obmadzeny prijem tekutin. na slovensku mame cca 2,5tisic dial. pacientov, mozno sa hodi spomenut v zaciatku clanku kdesi do zatvorky (fakt az na male vynimky) samozrejme vacsina ludi, ktori navstivia tieto stranky o tomto ani netusia.
  tiez som chcela upozornit na malu drobnost, ze oblicky u vela ludi lepsie pracuju v noci, v ramci odvodnovania a mocenia, preto ak je nahodou nepomer medzi prijmom a vylucovanim tekutin, zasadu nepit uz radsej pred spanim (ktora tam je len kvoli vstavaniu zo spanku na mocenie) mozete kludne porusit :)

 67. sasha 27. marca 2009

  Ahojte! Ja dodržiavam pitný režim už dosť dlho, vcelku som si zvykla. Viem, že soľ zadržuje vodu. Ale aký vplyv to má na chudnutie?

 68. tinus 8. apríla 2009

  Mozem povedat ze dobry pitny rezim je zaklad vsetkeho,mne to velmi pomohlo,lebo som prijmala velmi malo tekutin,potom dosli problemy a doktor mi nenasiel ziadnu chorobu len skonstatoval “ste dehydrovana”
  tak ma to trocha zarazilo,a v momente som to napravila a teraz sa citim super,voda mi moc nechuti a urcite nejsom jedina na svete ale pijem vela cajov ,mineralky s citronovou stavou..

 69. sisi 20. apríla 2009

  caute lidicky,tak s tou vodou to mate neskuTocnu pravdu.pila som,schudla som, nepijem ,nechudnem!do leta potrebujem dat dole min.8 kil a vy lidicky tu,ste ma nenormalne nakopli.dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeem

 70. Romike 23. apríla 2009

  Ja pijem len vodu .. miestami sem tam bylinne caje ked som chora napriklad. Mam par spoluziaciek ktorym voda nechuti .. no nepijem ju pravidelne .. tam bude u mna zrejme problem .. tak si uz robim poznamky – co by som mala zmenit. Este co vypyjem raz za cas okrem vody a byl. cajov . je granulovany caj a vazne ze len na silvestra kofolku .. ale inak nic iba cistu vodu je to sucast mojho zivota . A momentalne som mamu donutila kupit mineralku budis kvoli unicefu . Nech aj v cuineji maju vodu :)

 71. Dzesi3 20. mája 2009

  Po všetkých tých sladučkých kokakolách a džúsikoch sa ani mne nechcelo do pitia “hnusnej čistej vody ” . No potom som si začala nejako automaticky nalievať do pohára iba čistú vodu z vodovodu a dnes s hrdosťou môžem oznámiť , že ak vynecháte všetky sladké sračičkové malinovečky , o nič neprídete x)

 72. adri 20. júna 2009

  Pit vodu pravidelne je urcite prospesne, rozdiel je citit aj vidiet.
  Citit v tom, v bruchu funguju “veci” lepsie, zlepsi sa nalada a tak; vidiet aj na vahe, na vycisteni pokozky. Je toho samo viac :-)
  Ku komentaru cislo 9, seto, ak si student mediciny, precitaj si , prosim, napr. toto http://sk.wikipedia.org/wiki/Aspartam. So sladilami a ostatnymi “akoze” vyhodnymi, vhodnymi, dostupnymi a ktovieakymi, len nie prirodzenymi prostriedkami je to casto fakt len business. Pozri na to, kto je za tym, kto je medzi CEO’s a executives, teda vykonnymi. Je mozne zistit, ci je business robeny z dobrej vole pre dobro inych, alebo inym prave takto velmi velmi skodia.
  Zdravim,

 73. mino 21. júna 2009

  vodu treba pit co najviac..ja pijem mineralku cely den,ale co si nekupite nejaky spalovac tukov.vola sa karnitin.jem 3 tabletky denne a zabera.len treba jest v jednu hodinu a mat pohyb inak to nezabera..

 74. matuch 27. júna 2009

  ahojte , rada som si prečítala reakcie a skusenosti Vas ostaných, sama som nemilovala vodu ale pre svoju nadvahu som sa rozhodla zlomiť to za každú cenu … pre všetkých čo Vám nechutí čistá voda odporúčam kúpiť filltráciu vody BRTA … voda z nej je nazaj bez chloru a chutí výborne … želám Vám uspešné chudnutie … verím že vďaka pitiu vody schudnem i ja …..

 75. Miro Veselý 28. júna 2009

  matuch zrejme myslíš brita nie brta. ten filtračný systém nie je zlý na začiatok ale dosť demineralizuje vodu. krátkodobo je to suer, dhodobo by som radil prejsť na niektorý z lepších systémov filtrácie vody.

 76. Rebelle 2. júla 2009

  Nemusi to byt prave vysokokaloricka kola, ale co je zleho na sytenych mineralnych vodach? Ked sa vypiju pred jedlom, mozu vyvolat pocit sytosti a teda staci mensia porcia, co by tiez mohlo viest k chudnutiu, no nie? Ja “chlorovane patoky” nemusim a vacsinou ani nepijem. Vodovodka mi akosi tazko ide dole krkom aj ked som smadna. A ked je uz naozaj nevyhnutne pit tie splasky, tak aspon pockat, kym nevyprcha chlor a poriadne zachladit, potom to nie je az take zle. Existuju aj sladke napoje zero, napr. cola a sprite, neobsahuju cukor ani kalorie a pohar takeho cohosi perfektne zazenie chut na maskrty.

 77. olicobi 21. júla 2009

  ahojte-mam vysku:1,54cm vazila som pred mesiacom 70 kilogramov a teras mam o 3 menej je to malo?kolko by som mala zhodit pri mojej vyske?DAKUJEM

 78. nella 5. novembra 2009

  Idealna váha je približne výška – 110 ….teda v tvojom prípade 154- 110 je 44kg…. :-)

 79. simonka 29. novembra 2009

  a pomoze to ked budem pit vela vody ze budem mat castejsiu stolicu?

 80. Leo 30. novembra 2009

  Celých 40 rokov sa nám vtlkalo do hlavy na rôznych turistických kurzoch , že nepiť, lebo sa budeme potiť. Kto pil, tak mal ešte posmech. Dnes máme všetci 70 a viac rokov , mnohí pijú stale aj po ťažkej túre 1,5 litra vody za deň a nič im doteraz nie je. Ja mám 70 a ešte vyjdem s prstom v nose na Kriváň ako sa vraví, vypijem tak 1,5 litra . Fakt je, že mam trochu zvyšený tlak. A tu som sa prave dočital, že ak nebudete piť, tak sa vym zahusti krv a klesne tlak. Ked som zacal aplikovat zvyšené pitie, tlak mi stúpol. Tak ako je to vlastne ?
  Leo

 81. Miro Veselý 30. novembra 2009

  Leo vysoký tlak treba konzultovať s lekárom, nie na fórach. V zásade platí že vodu treba piť primerane potrebe, čiže pri výkone viac, v teple viac… Ak stúpa tlak, z vody to asi nebude. Nebola to minerálka? Tie obsahujú sodík. Ten by tlak zvýšiť mohol aj výrazne. Preto sa pri hypertenzii málo solí.

 82. minusdvanast 30. januára 2010

  Mne po príprave týchto receptov stúpla cena na vyúčtovaní za odber teplej vody pri umývaní riadu a z tej sumy mi vyskočil tlak po strop

  tak musím naďalej variť, lebo je asi nutné znížiť príjem soli a to sa dá len doma pripravenou stravou

 83. Marek 4. februára 2010

  No ja tiež pijem vodu na koľko mam dosť kíl naviac a mne to moc neprekáža až na jednu vec do roboty chodim 150 km každy deň hore dole tak že 300 km, pred chudnutím som to robil bez prestavky teraz rozmyšlam že si budem dávať asi plienky lebo jedna cesta do roboty ma stojí 5 zastavok a nedaj bože ostať visieť v kolone to by ma asi dostalo ale inač v poho.

 84. pepa 13. marca 2010

  Ja som sa aj snažila a pila som dosť veľa vody len koľkokrát ma to ani nenapadne a ani nestihnem za deň vypiť dostatok vody . Ktorú by som ako každý potrebovala.Koľko by som jej za deň mala vypiť stačia 2 litre?

 85. pepa 5. apríla 2010

  Ja vážne neviem čo mam robiť som mladá a tučná :(Pri prvej príležitosti ako sa dá si dm niečo SLADKÉ . Ako mám tomu odolať?pomôžte mi prosím

 86. anka 12. apríla 2010

  s tou vodou je to pravda a nepit bublinkove a sladke vody ked chces schudnut a tiez nie alkohol

 87. anka 12. apríla 2010

  Pepa ked mas chut na sladke nakrajaj si do misky ovocie a pokvapkaj ho medom

 88. Miro Veselý 12. apríla 2010

  No ovocie s medom je, samozrejme, vhodné v prípade, že Pepa už nepotrebuje chudnúť.

 89. pepa 18. apríla 2010

  Jej velmi vam dakujem za odpoved budem sa pokusat dodrziavat to:)este som neschudla vela ale stym pitnym rezimom sa to da len za dva tyzdne co som pila vela tekutin som schudla 5 kilou a to uz bola aj velka noc a sladkeho som mala ozaj vela a nepribrala som to naspet :) ale uz to budem dodrziavat

 90. joja 1. septembra 2010

  Na tuto stranku som natrafila nahodou a som tomu rada.Skoro vsetky prispevky zneli pozitivne pokial som neprisla na REBELLE.Dookola pluje ohen a siru.Je mi ta dievca luto.Dve tretiny vody treba vypit doobada lebo oblicky a bunky sa od 4 do 12 hod cistia.Tak ako sa mi neumyvame malinovkou tak aj nas organizmus UMYJEME cistou vodou.Ak nedodame telu dostatok vody,tak si ju zoberie tam kde je,a to z krvy-cim sa nam krv zahustuje a tiez zo svalov a z pokozky.Jedlo nezapijame preto aby sme nezriedili enzimy-tie maju potom tazku pracu s travenim.Kolko pit.Na 10 kg vahy 4 dcl vody,za kazdou kavou 4dcl vody naviac lebo kava vodu viaze a vyhana z organizmu.Dam vam jednu otazku.Vypili by ste kyselinu fosforecnu.Hlupa otazka.A predsa su vsetky sladene vody konzervovane touto kyselinou.Zverata piju jba cistu vodu.Dajte zabu do coly-neprezije.

 91. jarka 11. septembra 2010

  mne voda odstranila bolesti hlavy, ktore sa mi objavili na vyske, sprevadzali ma denno denne, kedze som bola odmalicka nepriatel tekutin, okrem ineho som bola casto unavena a v skole nesustredena, travenie bolo katastrofalne, az raz v zachvate bolesti hlavy predo mna priatel postavil flasu vody a musela som ju vypit do vecera bolest hlavy ustala citila som sa svieza a unava zmizla, vytvorila som si navyk a dnes som bez vody doslova odstavena :D pijem casto a citim sa vynikajuco, dokonca aj menej jem, zacala som jest viac polievok nez tuhej stravy a postupne sa mi upravuje vaha, cvicim kolko mozem, startujem metabolizmus a verim, ze je to len na dobrej ceste. Vodu odporucam kazdemu a vsetci si pochvaluju aj ti, ktori vytrvalo odmietali, posuvaju PITE VODU dalej :) .. je to naozaj o zvyku, takze aj ti co ju do seba nedostanu treba sa naucit, kedy vodu pit, u mna je to najhorsie hned po vydatnom obede, ale to uz si kazdy musi zistit sam. :)

 92. Marcela 23. septembra 2010

  Priatelia, ja som celý doterajší život pila iba minerálku, aj to v obmedzenom množstve. Od kedy pijem “vodovodovú” vodu nie som nafúknutá, cítim sa oveľa lepšie. Dochucujem si citrónovou šťavou, je to veľmi osviežujúce. Ráno si dám do krčaha vodu so šťavou a už doobeda vypijem skoro celý. Podľa Mačingovej by sme mali vypiť až 4 litre, takže sa neobmedzujem, pijem, koľko vládzem. Zrýchlil sa mi metabolizmus, sledujem si hodiny, jem každé 3 hodiny.

 93. dida 25. novembra 2010

  Môžete mi poradiť či nepriberiem od toho keď celý deň pijem každú 1h čistú vodu (trochu ochutenú citrónom lebo iba čistá voda mi nechutí)poprípade pijem neochutený mätový čaj alebo 100 percentné ovocné šťavy,?? Vopred ďakujem

 94. Miro Veselý 25. novembra 2010

  dida voda či čaj bez cukru sú určite OK. ale treba aj jesť, nielen piť :-)

 95. zuzi 4. decembra 2010

  ja som od detsta milovala len cistu vodu (mozno preto, ze u nas v Slovenskom raji je taka chutna,prirodna..nie ako v BA..na mna prechlorovana) caj ani sirup mi nejako nevyhovovali..a sladenu kofolu si davam sporadicky, ked vybehnem niekam von posediet s priatelmi. Mozno aj preto ja z toho neschudnem lebo to uz mam zauzivane, ine by bolo keby som to zmenila. Chcela by som sa vasak spytat na PIVO… lebo to mam tiez rada a v poslednom case stale citam, ze je zdrave, resp. zdravisie ako sladene, myslite, ze na dietu je to OK dat si niekedy ???

 96. Miro Veselý 4. decembra 2010

  zuzi že je pivo zdravé hovoria predovšetkým tí, čo sú zainteresovaní na jeho distribúcii. Čiže výrobca, predajca a korheli. Pri diéte pivo nepi podobne, ako žiaden iný alkohol.

 97. patty 13. decembra 2010

  Chcela by som sa opýtať ľudí ktorí majú skúsenosti s vodnou diétou či ste schudli aj s brucha či ee???prosím napíšte hmm inak skvelé fórum dik…. určite skúsim.. :)

 98. Allia 6. januára 2011

  Môžem potvrdiť. Ja som počas tehotenstva pribrala 18 kíl a začala som 2 mesiace po pôrode aj cvičiť. Cvičila som pravidelne každý deň a zahrnula som aj pitie čistej vody a to tak, že cca každú hodinu som vypila 1-2dl podľa toho ako mi chutilo, ale nikdy nie naraz veľa, vždy len 1-2dl. Teraz mám už ročnú dcérku a schudla som pribratých 18 kíl a ešte 6 kíl z mojej starej váhy a cítim sa skvele. Vždy som chcela takto vyzerať, ale nikdy som nemala pevnú vôlu až teraz. Myslím si, že voda mi veľmi pomohla a už si neviem bez nej predstaviť život. Aj keď idem do mesta, alebo na cestu vždy ju mám po ruke. V jedle som sa nijako neobmedzovala, jedla som a stále jem všetko, ale už nie v takých veľkých porciách ako predtým. Držím palce všetkým, aby sa im podarilo schudnúť, tak ako mne :)

 99. Atika 12. januára 2011

  A čo káva s troškou mliečka?a biely jogurt s medom? čistý mi nechuti.

 100. paloppsk 14. januára 2011

  Začal som dodržiavať pitný režim ale musím sa priznať, že pijem viac menej minerálky a dočítal som sa, že to nie je vhodné, že najlepšia je čistá voda. Rád by som sa opýtal, ako je to so sodou. Máme doma výrobník sody od jednej nemenovanej značky. Môžem pitný režím dodržiavať aj s domácky vyrobenou sodou? Alebo aj tá je nevhodná a je potrebné piť iba čistú vodu?

 101. Miro Vesely 14. januára 2011

  paloppsk skúste si trocha prečítať pár článkov na tomto webe. prakticky každá otázka sa tu už preberala. bublinky nie, je to kysličník uhličitý, ktorého sa telo potrebuje zbaviť.

 102. paloppsk 14. januára 2011

  Dakujem za radu. Tiež som bol závislý na cole a už som z nej viac ako 4 mesiace nevypil ani kvapku. Fakt sa to dá zvládnuť. Takže idem popracovať na tom, aby som nepil toľko minerálky a sody. :-)

 103. bibi 4. apríla 2011

  caute no ja som nikde ani necitala o vode a nejako ma to samo napadlo,zacala som pit denne 2 litre ale nie naraz,a mne sa vyplatilo pit medzi jedlom ,v ziadnom pripade nezapijat jedlo,..poznacim ze som jedla vsetko,a nemala som problem schudnut,takze u mna plati voda a som rada ze mozem jest vsetko, ono ked si na to clovek zvykne tak je to uz normalny rezim,dietou by som to nenazvala :>

 104. anirad 5. apríla 2011

  dočítala som sa tu že za kazdou kavou 4dcl vody naviac lebo kava vodu viaze a vyhana z organizmu – myslíte že to platí aj o rozpustnej káve bez kofeínu?

 105. Alessandra 15. mája 2011

  anirad

  Tak potom sa radšej napi 4 dcl viac vody, než špekulovať s kávou bez kofeínu.Potom načo tá káva bez kofeínu,bez efektu a zbytočne s tým aj prijímaš cukor a nejaký tuk…

 106. Laura 26. mája 2011

  Ahojte.. Ja som mala obrovské problémy s dodržiavním pitného režimu , a to mi spôsobovalo obrovské ťažkosti už od detstva.. Strávila som kôli tomu mnohé týždne v nemocniciach.. a pochodila všetkých možných lekárov.. Ale mna pri pití vody napínalo… Ked mi mama dala flašu minerálky.. nevipila som z nej ani glg. Tak sme vyskúšali sladké pitia… džúsy, sprite , čaje.. Ale nič.. až nakoniec ked mi mama začala dávať čistú vodu až vtedy som si na pitie navykla… A odvtedy sú to asi 4 roky čo pijem len čistú vodu… či v kaviarnach.. reštauráciach v práci alebo doma..

 107. Cvok 28. júna 2011

  Chcem sa spýtať ako je to s tým alkoholom? žijem v spoločnosti kde sa vkuse pije :P

 108. Miro Veselý 28. júna 2011

  Cvok ak si medzi alkoholikmi, tak začni žiť niekde inde.

 109. Denisa 3. júla 2011

  ja som na vode závislá…..ja ked nepijem sa mi začne točit hlava a je to blbé ja tú vodu proste potrebujem:D

 110. Malagelo 16. júla 2011

  Dobrý deň Vám prajem. Všade tu čítam,aké dôležité je dodržiavať pitný režim a že pomáha aj pri nadváhe,ale bohužiaľ v mojom prípade to má opačný efekt. Ako náhle začnem piť viacej tekutín,podotýkam nie sladených,tak váha ide neskutočne hore. Keď prestanem a opäť sa vrátim k dávke cca 1/2 l denne nejaké kilo sa vráti,ale 1 až 2 ostanú. Vyskúšala som to už viackrát a efekt je vždy rovnaký. Beriem už aj lieky na vysoký tlak . Vie mi niekto poradiť,kde je chyba ? Ďakujem

 111. Miro Veselý 17. júla 2011

  Malagelo pri vysokom tlaku by som sa zameral na úplné vylúčenie soli z potravy, tak po mesiaci pôjde tlak dole. Potom chudnutie nemusí ublížiť, ale len opatrné. No a pitný režim akože ak hovoríme o čistej vode tak pitie vody váhu neovplyvní. Ak ide o slané nápoje (minerálky) tak to sa tiež pri vysokom tlaku nesmie.

 112. Branislav 14. augusta 2011

  Ohľadne toho pitia vody z vodovodu. Chápem ľudí čo majú mestskú vodu. V tej je tak veľa chlóru, že s tým som mal aj ja vždy problém, keď som nebol doma, ale napr. v škole. Tam by som ako alternatívu asi pil tú vodu s citrónom, alebo nejaké tie bylinné čaje, príp. niečo podobné. Ešte možno nejakú minerálku, ale tak opatrne, niektoré majú vysoké hladiny určitého….nazvem to prvku, ktorý by pri vyšších množstvách mohol spôsobovať nejaké ochorenie. Hlavne nepite ochutené vody!

  Pre tých čo majú doma vlastnú vodu “zo studne” radím jedno: Zvyknite si na ňu! Zo začiatku mi prišla nič moc, až hnusná, ale postupne si človek zvykne. Všetko je o sile zvyku.

  Ja osobne mám skôr veľký problém s minerálkami. Sú mi priam až odporné a radšej si dám čistú vodu ako minerálku. Minerálka je len pre kraj núdze u mňa.

 113. lajka 19. augusta 2011

  a chcem sa spytat ked pijem mineralku neochutenu a snazim sa obmienat znacky mineralok lebo som pocula ze kazda mineralka ma ine mnozstvo mineralov tak to moze byt alebo to musi byt cista voda z vodovodu ked chcem schudnut?

 114. camilla 22. augusta 2011

  ľudia, stačí piť iba čistú vodu a neochutené minerálky, veď je to len voda bože môj, nemusí byť nadupovaná umelými sladidlami a tak… ja pár mesiacov pijem iba čistú vodu z vodovodu a viditeľne mi to prospelo… odporúčam

 115. Darina 29. januára 2012

  začala som chudnuť a pijem pravidelne len čistú vodu denne vypijem 2 litre… a môžem vám potvrdiť že ručička na váhe ide smerom dole :D…voda mi velmi pomáha :D

 116. Ja0ka1 29. januára 2012

  ja to mám vyskušane,asi pred rokom a pol sa mi podarilo dať dole 12kg za 4 mesiace,cvičením s trenerom a samozrejme dietnym plánom,vtedy som vypila 3 aj viac litre čistej vody denne. No a teraz som zasa na začiatku, zlá strava a žiaden pohyb a mám ich späť. náhodou som sa dostala na tuto stranku,tak to s vami vyskušam…uvidime

 117. Táňa 5. februára 2012

  Ahojte, minulý týždeň som sa dostala k tejto stránke, je to veľmi dobrá stránka a hneď som aj začala. Začala som s tým, že každú hodinu vypijem 2dcl vody a každé tri hodiny jem. Predtým som vyskúšala kopu diét, vždy samozrejme pomohli a to čo prišlo potom každý dobre vie. Mám 27 rokov, za minulý rok som pribrala 22 kíl. Často môj deň bol taký, že celý som nejedla a večer som pojedla všetko čo som našla. Teraz som začala s tou vodou a pravidelnosťou jedenia tak uvidím zajtra je pondelok a mám pred sebou prvé váženie, tak dúfam že sa niečo ukáže.

 118. Gaba 30. mája 2012

  Ahojte, práve čítam túto stránku. Veľmi má zaujala. . Mám nadváhu a kíl sa nie a nie zbaviť. Je pravda, že nie som dôsledná a sebazaprenie mi dlho nevydrží. S pitím obyčajnej vody nemám problém. Skôr mám dojem, že môj organizmus viaže na seba vodu. Skúsim ju piť pravidelne, Uvidím čo to správi.

 119. nikol 9. júla 2012

  Tak teraz som sa riadne nasmiala :D BMI mi vypočítalo že mám podváhu :D nie je to nejaké pokazené? mám 175cm a 57,5kg začala som pred týždňom diétovať :D dala som dole 2,5kg ale este aspoň raz toľko chcem :D ako môžem mať podváhu 7kg? :O :)

 120. Miro Veselý 9. júla 2012

  Výpočet len na základe čísel je len odhad. Presné čísla vám môže určiť len odborné meranie u lekára.

 121. nikol 9. júla 2012

  podotýkam že som si dala aj čokolady trošku lebo ja bez nej neviem existovať :) ale ináč nahraďujem sladké musli tyčinkymi :) a veľaaa veľaaaa vody :) takže baby veľa šťastia :*

 122. nikol 9. júla 2012

  Aha ďakujem lebo pred nedávnom mi to ukazovalo že je to v norme preto mi to pripada čudné :) 7kg by som len chcela maať dole a nie to ešte podváhu mať :)

 123. Miro Veselý 9. júla 2012

  nikol len pozor, diéta a takéto diétne chyby zvyknú viesť ku tenulinkej postave a veľkému bruchu.

 124. lubik 12. septembra 2012

  Dobry den,pred rokom sa mi podarilo zhodit 11kg za 3 mesiace zo 76 na 65 kg,meriam 163 cm…a potom sa to zastavilo..niekolko mesiacov som cvicila,dodrziavala “dietu” ako tu pisete…ked to uz neslo,dosla mi energia,tak som na to kaslala…jedla som aj sladke,aj nezdrave..a vaha stale rovnaka…teraz po roku,som sa do toho znovu pustila,uz druhy tyzden papam ukazkovo,cvicim..na beziacom pase pri udere 134 ,60 minut.Denne vypijem 3-4 litre vody.A vaha stale rovnaka,ani pol kila sa nepohlo…dokonca sa citim opuchnuta…Prosim,v com moze byt problem?Obvod stehna mam az 59cm….Dakujem pekne za skoru odpoved

 125. Miro Veselý 13. septembra 2012

  lubik naslepo vám neporadím, odporúčam poradiť sa s lekárom, alebo so skúseným trénerom. podľa tých čísel nemáte veľa na sebe navyše a to sa chudne ťažko. ak to dokonca máte na stehnách, tak to býva dané geneticky a často sa to schudnúť nedá vôbec.

 126. veronika 8. októbra 2012

  mirko mozem pocitat do pitneho rezimu aj 3 dc vody ktore si davam rano do vlociek ked varim ovsenu kasu? samozrejme ze vypijem aj predtym pohar vody,len potom sa citim stale akasi naliata,a ked mam este k tomu jest kazde tri hodiny tak uz ani nevladzem jest co mam zaludok stale plny niecoho.

 127. Miro Veselý 8. októbra 2012

  veronika je cieľom mať žalúdok stále plný niečoho. za pitný režim sa zvyčajne považuje pitie vody. aj voda v zelenine či v jedle je síce tekutina, ale ja by som to do pitného režimu nerátal.

 128. karolina 9. októbra 2012

  Radite pit vela vody, len moja otazka je… kedy? Raz som citala ze voda a jedenie by sa nemali miesat, ze to prospieva traveniu. cize polhodinu minimalne pred jedenim, nic pocas, a po jedle si pockate hodinu. Mate s tymto skusenosti?
  A este ked tu vodu vypijete pol hodinu pred jedlom nebudete tak hladni…

 129. Miro Veselý 9. októbra 2012

  karolina odporúča sa hneď po jedení sa nenalievať príliš. Je to asi aj individuálne a aj záleží čo zjete. Ťažšie strávieteľné veci vyžadujúce koncentrovanejšie žalúdočné kyseliny by asi riedenie vodou mohlo viesť k horšiemu stráveniu.

 130. Zuzana 14. januára 2013

  Dobry den, budem asi extrem v piti vody s presne opacnym problemom. Pijem prilis vela vody. Cez den je to cca 6 litrov cistej vody z vodovodu (plus 2x pollitrovy hrncek bylinkoveho caju). Nikdy nie som smadna, pretoze tekutiny doplnam casto. Jem vela zeleniny a ovocia, snazim sa stravovat zdravo (ako prilohy k jedlam bulgur, pseno, ryzu). Za posledny rok som pribrala 15 kg. Jedine, co robim inac, su ranajky. Odkedy pracujem, nemam na ne cas a takmer stale je to iba jogurt, potom kava a potom az daleko neskor obed. Moze byt problem v ranajkach, resp. v nepravidelnej strave? Dost casto sa citim hladna, hoci zaludok naplnim (zelenina, obilniny, voda).

 131. Miro Veselý 14. januára 2013

  Zuzana idete na to veľmi dobre, uvažujete nad tým, čo sa zmenilo. Áno, stačí neraňajkovať aby to bol dôvod na priberanie a to dosť rýchle. Odporúčam, nasaďte poriadne raňajky, poctivé. K jogurtu hrsť aj dve ovsených vločiek, nejaké orechy. Alebo chlieb so šunkou, ale potrebujete energiu. No a zeleninu.

 132. daniela 16. januára 2013

  Ahojte takže som si všetko prečítala. Som po pôrode v nedeľu 12 mesiacov stále kojím a už chcem aj niečo schudnúť. Začala som piť vodu viac a netrpezlivo čakám výsledok. Od mája cvičím na orbitreku niekedy aj päť krát do týždňa po 30 minútach. Na váhe som neschudla, ale celkom pekne mám vypracované stehná a zadok. No uvidíme zatiaľ sa majte pekne

 133. daniela 28. januára 2013

  no sú tu prvé pokroky, mám dolu necelé dve kilečka, vodu celkom môžem až na to cikanie ale myslím sa to pomaly upravuje ale len pomaly na začiatku to bolo horšie

 134. Lise 9. februára 2013

  no ved to cikanie….asi je to individualne, ale neviete niekto prosim poradit, kedy je najlepsie si dat poslednu davku vody pred spanim? Ja sa hoci napijem naposledy o 18 hod a spat idem napr. o 22 hod, celu noc sa nevyspim lebo chodim na WC. Skusala som presunut tazisko pitia na doobedie, ale zda sa mi to dost za par hodin vypit 2-3 litre vody a potom uz nic. Oblicky mam podla vysetreni zdrave, tak asi “chyba” bude inde. Nemate niekto skusenost, ako by sa to dalo vyriesit? Vopred diky vsetkym. Vo fore som nenasla tuto temu (alebo si nevsimla) a zdalo sa mi zbytocne kvoli 1 otazke zakladat novu.

 135. Miro Veselý 10. februára 2013

  Lise asi hodinu a pol pred spaním už radšej nepiť, ale ak nič nepijete 4 hodiny a potom sú stále problémy, poraďte sa s lekárom.

 136. zuzana 8. marca 2013

  Zdravim zaujimalo by ma ci prilis vela vody nemoze uskodit?lebo cez den vypijem aj 5 flase 1,5l.rozhodla som sa ze budem chudnut zacala som pravidelne jest kazde 3hodiny ku tomu vypijem aj tu vodu a naozaj sa mi to podarilo od januara som schudla uz 7kg samozrejme ze ku tomu som pridala aj pohyb len teraz sa sa mi to zastavilo neviem sa nieako dostat pod 60kg

 137. Miro Veselý 9. marca 2013

  zuzana priveľa vody nemusí byť dobré, ak máte tak veľa chuť možno si dajte spraviť kontrolu na cukrovku. ak sa ale stále hýbete tak tam potreba vody stúpa. na veľa vody sa dá zvyknúť, ja tiež vypijem viac, než by som mal. stačí možno ak zmeníte veľkosť pohára.

 138. zuzana 30. apríla 2013

  Ani ja som nemohla piť čistú vodu,jednoducho mi nešla dolu krkom,ale začala som si ju nalievať do červeného pohára a neuveriteľne sa to zmenilo,voda išla dolu krkom ľahšie , už červený pohár nepotrebujem viem vodu piť z hocijakého pohára.
  Vyskúšajte.

 139. alca 23. mája 2013

  pred mesiacom som zacala pit vodu pravidelne aspon 2l denne pred tym som 2l vypila mozno za 2 tyzdne nejem biele pecivo a chlieb som nahradila ryzove chlebiky a jem 8 hodin priklad od 100.hod do 18.hod a pijem iba vodu ale este sa mi nestalo ze by som po 17.hod som uz nejedla nebola som hladna zatial som schudla 4 kg a samozrejme v jedalnicku mam viac zeleniny a trosku viac pohyby nez som mala neviem ci robim dobre ale este mam stale trpezlivost aj ked vaha sa asi zastavila

 140. Miro Veselý 24. mája 2013

  alca z toho čo popisujete to vyzerá skôr na nejakú divnú diétu s veľmi nízkym príjmom energie. Skúste si tu prečítať viac článkov a prejdite na postup, kde bude menšie riziko jojo efektu.

 141. matulik 27. augusta 2013

  ahojte, nemáte niekto náhodou skúsenosť s filtračným systémom [reklama vymazaná]? zvažujem si ho zakúpiť… podľa toho, čo je na internetovej stránke o ňom napísané, vyzerá to ako najlepšia forma úpravy vody pre zdravie, hm…

 142. Miro Veselý 27. augusta 2013

  matulik názov systému a firmy som zmazal, pretože nezáleží na tom ktorý systém to je. Každý výrobca filtračného systému na vodu vám bude tvrdiť že jeho technológia je tá najlepšia v blízkom vesmíre. problémom je to, že o tom, čo to je kvalitná voda sa ani vedci neraz nedokážu dohodnúť. filtre na vodu môžu následne vode aj ublížiť, príliš ju demineralizovať a podobne. aj samotná technológia filtrácie je problém, filter často v prvej fáze čistí slušne, ale neskôr môže do vody začať púšťať oveľa viac “svinstva”. aj problém neinfekčnosti je otázkou. aby to vo filtri neprekvitalo životom, dáva sa do nich striebro. to všetko vytvára viac otázok, ako odpovedí. žiaľ, neviem o zdroji, ktorý by obsahoval NEZÁVISLÝ zdroj informácií, či porovnanie rôznych filtračných systémov. aj preto som si dovolil vymazať názov filtra, na ktorý sa pýtate. u týchto menších a menej známych výrobcov je veľmi ťažké posúdiť kvalitu. ak je kvalita výrobku na rovnakej úrovni ako jeho popis na webe, tak je to predražený šmejd.

 143. matulik 27. augusta 2013

  vďaka za názor, mirko, budem pátrať teda ďalej po “pravde” :)

 144. Miro Veselý 27. augusta 2013

  matulik nedopátrate sa. ale keby áno, dajte mi, prosím, vedieť. Za úvahu môže stáť brita, dostať to všade, ale kvalitu by musel posúdiť niekto nezávislý. Pred pár rokmi som ju testoval a vodu dosť demineralizovala. ako je to dnes, to neviem. minimálne je to riešenie dostupné všade, hneď a za triezvy peniaz. komplikovanejší predaj ale tiež rozumné ceny sú kanvice diona. za roky už ale zmenili dizajn a to na dosť mizerný. vložky málo demineralizujú vodu chuťovo v poriadku, ale zas, nemám žiadne doplnkové info. podobných systémov je viac, iné nemám odskúšané. pre prietokové filtrovanie má zaujímavý filter amway, ale cena je ako keby to šlo na vesmírny výskum a nie do kuchyne. triezvejšia cena je dionela. takže toľko dnešné reklamné okienko. v zásade je dobré mať nožnosť vodu okoštovať, musí chutiť. tu sú k téme nejaké iné články:
  http://schudnut-ako.sk/voda/3-tipy-ako-si-vybrat-vodny-filter/
  a http://vesely.blog.sme.sk/c/4377/Test-Pitna-voda-a-vodny-filter.html

 145. matulik 27. augusta 2013

  mirko, ďakujem moc pekne aj za tieto informácie. určite preštudujem :). práve pátram na stránkach, kde sú informácie v angličtine, keďže v slovenčine som nenašla zatiaľ žiadnu stránku, kde by bol sumárny prehľad filtračných systémov, vrátane ich porovnania. rada sa podelím potom o výsledky môjho pátrania…

 146. matulik 27. augusta 2013

  … koho to zaujíma, tak nakoniec som našla tento filter vody: http://www.amazon.com/Aquasana-AQ-4000-Drinking-Water-System/product-reviews/B0002MIJHM, ktorý bol aj ohodnotený “nezávislou celosvetovo najrešpektovanejšou spotrebiteľskou organizáciou Consumer Reports (USA)” ako “Best Buy” – najlepšia kúpa. Čítala som aj recenzie na tento produkt a zdá sa mi zatiaľ ako najlepší výber pre mňa, keď porovnávam cenu a kvalitu”.

 147. monika 22. septembra 2013

  Ahoj Miro na stranke mi vyslo BMI 19,9(OK) no mam postavu typu “hruska” potrebovala by som odstranit tuk zo stehien a zadku, od sladkosti som si odvykla( sladkosti nejem vyse mesiaca a pecivo len celozrnne a to tiez len na ranajky,davam skor prednost bielkovinam , zelenine a ovociu), cez den pijem cca 1,5 l cistej vody a nesladene bylinne caje. Svoj pitny rezim som oproti pominulym rokom zvysila a prisun cukru o dost znizila, stravujem sa 5X denne pricom v mojej strave prevazuje ovocie a zelenina. V takomto stravovani chcem nadalej zotrvat -citim sa dobre, no ani mierny ubytok na vahe som od minuleho mesiaca nezaznamenala. Mam este nejaky cas vyckat aby som zaznemenala mierny ubytok na svojej vahe ? za odpoved dakujem

 148. Martina 10. októbra 2013

  Chcela by som sa vás opýtať ako sa popri tomto stravujete? Alebo či vlastne niečo zjiete? =) Ďakujem

 149. martina 2. novembra 2013

  dobry den ja velmi malo pijem vodu je to určite zle nikedy len dva pohare za den

 150. Veronika 14. januára 2014

  čistu vodu píjem málo kedy, pretože je mi z nej zle .. :) ale nepijem sladké, len minerálku magnésia :) schudnem aj tak ? :)

 151. Miro Veselý 14. januára 2014

  Veronika schudnete. Ale len minerálky nie je dobré piť. Veľa bubliniek.

 152. jana 16. marca 2014

  Aplikácia Drink well..je záchrana pre zábudlivých :)

 153. Jozef 14. mája 2014

  Pijem sportujem na bicycli ,beham hram tenis malo jem a vaha nie a nie dole co robim zle ???
  Pracuje, ako sofer takze pohybu nemam vpraci vobec ale ked mam volno tak robim dost sportu viac nez dost tak neviem kde je chyba mam skoro 30 rokov ,vyska 188,vaha 92kg,
  Mozte prosim vas dat nejaku radu??
  Dakujem

 154. Miro Veselý 14. mája 2014

  Jozef šoféri majú veľmi často nepravidelnú stravu, to je častá príčina. ak nie, potom je iný problém so stravou a treba ho vyriešiť.

 155. jana k. 3. júna 2014

  milujem cistu vodu, mam stastie, ze z mojho vodovodu tecie naozaj kvalitna a chutna voda, tak pijem cca 3l denne, aj do noci,
  ked som byvala v blave, kupovala som lucku kojenecku vodu, lebo ta chlorovana hnusoba sa nedala pit;
  zeleny caj bez cukru (cukor do caju ani do kavy nedavam uz 36 rokov) rano a vecer
  nechapem ako moze niekomu chutit napr. kola alebo redbull a podobne svinstva, plne chemie
  ani stavy v krabiciach nekupujem, nech zije cista voda!!!

 156. Peter 13. júna 2014

  Mirko viem, že je to od veci ale v poslednom čase nejako blbne kalkulačka na jedlo, je nejaký problém?

 157. Miro Veselý 13. júna 2014

  Peter áno, programátor na tom už pracuje. Opravené to bude zrejme už dnes. Ďakujem za upozornenie.

 158. klara 26. septembra 2014

  Musím sa priznať, že pitný réžim som dosiaľ nedodržiavala,pocit smädu bol ojedinelý, takže miesto smädu som sa krmila jedlom a moja váha rapídne stúpala. Pitný réžim bol pre mňa tabu až do momentu keď som sa náhlasila na Váš 10 dňový kurz a preto je mojím veľkým predsavzatím ho dodržiavať.

 159. Miro Veselý 26. septembra 2014

  klara ak ste doteraz pili málo, pocit smädu sa v tele postupne potlačil. nastavte si mobil, nech to pripomína. predpokladám, že výsledky vás príjemne prekvapia.

 160. bona 17. novembra 2014

  Tvrdenie, že bez ohľadu na to či ste zdravý abo chorý, v tom ste na veľkom omyle ! Dialyzovaný pacient ktorý nemočí, ho nesmie dodržiavať.

 161. Miro Veselý 17. novembra 2014

  bona pitný režim znamená určitý príjem tekutín, aj dializovaný pacient musí dodžiavať nejaký konkrétny režim. Vzhľadom na tému webu však v článku preberám len zdravých ľudí a normálne životné situácie. chorý človek je spravidla poučený o výnimkách ktoré musí rešpektovať.

 162. jozefino 20. decembra 2014

  Ahojte, skúste tento pripomienkovač – Pitný režim POHODA – je bezplatná a voľne šíriteľná aplikácia dohliadajúca na dodržiavanie pitného režimu.
  Možno to bude dobrý kamarát. :)

 163. winter 26. decembra 2014

  ze dva deci vody :’DDDDD cozeeee ved len rano vipijem liter hned po zobudeny…a cez den aj 5-7 litrou…nepochopim ako niekto vipije ledva liter…ved sa preberte ludia

 164. Daša 3. mája 2015

  dobry deň,
  mám taky maly problem , vody pijem dost, denne cez 3 litre no v tele mam male % vody, len okolo 40 %. akym spôsobom sa mi podari zvýšiť obsah vody v tele.

 165. Miro Veselý 3. mája 2015

  Daša pitný režim sa stanovuje na základe váhy a spotreby. Pre orientáciu si vhodné množstvo prijatej tekutiny vyrátate na tejto stránke v kalkulačke BMI hore. 3 litre môže byť asi aj viac, než potrebujete. Obsah vody v tele riešiť nemusíte, telo sa o vec postará samo. Ak si meriate nejakou váhou, tak toto číslo naozaj nepotrebujete ovplyvňovať. Naopak – pri chybnej práci niektorých orgánov je telo viac zavodnené a potom sa berú lieky na odvodnenie. Preto sa stravujte zdravo, cvičte a pite primerané množstvo vody – všetko si viete vyrátať v tej kalkulačke. Ak si ale nie ste istá, určite bude lepšie poradiť sa s lekárom. Ak vás totiž smädí, mohol by to byť aj príznak možných zdravotných ťažkostí a potom je lepšie aby to riešil odborník.

 166. Samuel 10. augusta 2015

  Sice nechudnem, hladal som informacie o piti caju, kedze som predchvilkou vypil v rychlosti 7dcl behom chvilky a nejak ma tahal z toho zaludok, ale nakoniec ma zaujal a precital som si cely clanok a musim uznat, ze je fakt super! Pravdivy, otvorene napisany, takychto by malo byt na internete viac. Prajem nech sa Vam dari :-)

 167. Pozor na „pitný režim“ pri chudnutí! - bibi.sk 24. novembra 2015

  […] faktorov. Ak sa chcete dopracovať k presnejším hodnotám, prečítajte si podrobnejšie, ako je to vlastne s pitným režimom pri chudnutí. Voda pomáha pri detoxikácii organizmu, čiže odplavovaní škodlivých látok z tela. Okrem […]

 168. Katka 10. decembra 2015

  Zaujímavá diskusia… Mňa by skôr zaujímalo čo je lepšie piť ráno na lačný žalúdok… Vodu s citrónom alebo vodu s jablčným octom?
  Katka

 169. Miro Veselý 10. decembra 2015

  Katka ráno stačí vypiť pohár čistej vody a všetko bude v poriadku. Ak vám chutí citrónová, tak môže byť. Ale jablčný ocot neviem prečo by ste tam mali dávať.

 170. Eva 30. januára 2016

  jasne ze treba pit vela vody, ale treba si hlavne davat pozor na to, aby bola cista. to uz na Slovensku vobec nie je standard. stale citame ako sa niekto otravil alebo o odstavkach vody, havariach vody… kontaminacii…. ja si vodu radsej kupim. pramenitu a chemicky neupravovanu. a tiez mineralky.

 171. Miro Veselý 30. januára 2016

  Eva minerálky pri chudnutí neodporúčam vôbec. Kupovaná voda má niekedy tiež ako zdroj kohútik plus možný problém s PET fľašami. Oveľa lacnejšie je použiť kanvicový filter. Stačí základný aby vodu príliš nedemineralizoval. Kupované vody sú výborné najmä do terénu.

 172. Anna 7. decembra 2016

  A ako je to zo zadrziavanim vody v tele ..pijem 3 vody v pravidelnych davkach ale nechodim casto na wc dost mali praveze

 173. Miro Veselý 7. decembra 2016

  Anna z formulácie otázky neviem odhadnúť čo presne robíte. V zásade platí že pri pitnom režime sa zvyčajne zvýši aj vylučovania. Ak by bolo podozrenie na zadržiavanie vody v tele /opuch členkov napríklad/ tak to treba riešiť s lekárom. Ale len na základe normálneho príjmu vody by sa nemalo diať nič. Vyrátajte si v kalkulačke BMI na tejto stránke výpočet, jeden z výsledkov je aj odporúčané množstvo vody.

 174. Miška 22. januára 2017

  Zdravím,
  Hmm – takže veľa vody (tekutín) by mi mohlo teoreticky spôsobiť viac škody ako úžitku? Teraz mám namysli konkrétne to vyplavovanie minerálov. Kedysi som trpela migrénami a nepila skoro vôbec. Migrény boli z chrbtice, ale to nepite mi isto k dobru nepridávalo. Vtedy som si zvykla piť veľa, hneď ráno sa potrebujem naštartovať pomerne veľkým množstvom tekutín. No a pijem fakt veľa, nie raz za hodinu, ale vpodstate pijem ´´nonstop´´ zopár dúškov. Hneď keď sa zobudím mám strašne sucho v hrdle, som zvyknutá exnúť 1/2 litra a mám pocit ako by som len ´´uhasila´´ vyprahnuté telo, do pol hodiny sa najem a potom sa hneď zase trochu napijem. Uvarím si čaj a kým vychladne, musím si dať vodu, kým príde obed mám v sebe minimálne dva litre. Poobede už pijem menej ako doobeda, ale spolu mi to isto dá 4 litre a viac, stále mám fľašu na stole z ktorej ´´usŕkam´´ každú chvíľu, nepijem nárazovo. No a keď ešte idem cvičiť tak aj o liter viac, keď si dávam raz za dva týždne detox, tiež viac. Meriam 175 cm, 68 kg. Pijem len vodu a bilinkové čaje, občas nejakú šťavu. Cukrovku ani nič podobné nemám, som zdravá, nepijem toľko od smädu, ale proste zo zvyku. Mala by som si teda optimálne zvyknúť piť menej?

 175. Miro Veselý 22. januára 2017

  Miška primerané množstvo vody sa uvádza v tabuľkách. Určite ho netreba úzkostlivo a na deci dodržiavať, ale ak je vody priveľa a dlhodobo tak je ťažké určiť aké to bude mať následky. Aj tu asi platí že nejaký čas telo vydrží všeličo, ale ak to bude trvať dlho tak je ťažké odhadnúť aké následky to bude mať. V tomto vám asi nikto nebude vedieť poradiť. Ale ak je vaša orientačná potreba niekde cez 2 litre a vy vypijete 4 a viac tak asi by bolo lepšie mierniť to.

 176. Leo Kilvády 16. novembra 2017

  Nedostatok vody v tele zvyšuje hladinu cukru a hodnoty, alebo znižuje. Niekedy aj keď nejem sladké, cukor stúpa.

 177. Miruska 11. februára 2018

  Vážne zaujímavá debata ,hoci sa priznám že malo kedy pijem vodu , a keď tak viac ako dva poháre za deň som nepila…Rozhodla som sa dať dole dáke kilá , Začala som oddnes , zaujímalo by ma kedy je ten výsledok chudnutia viditeľný ? ….

 178. Miro Veselý 11. februára 2018

  Miruska chudnutie je dosť pomalý proces. Ak ste obézna a zmeníte všetko dobre, môžete počítať s chudnutím okolo 4 kilá za mesiac. Ak ste štíhla a chcete málinko formovať postavu, potom samotný pitný režim nemusí celkom pomôcť. Každopádne v kalkulačke BMI si vyrátajte koľko vody máte vypiť a to sa oplatí orientačne aj dodržiavať. Nie kvôli postave, ale je to jednoducho zdravšie. Pitný režim prospieva aj imunite.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: